Dit wordt een proef jaar**' LFC werkt zich op ten ko Blauw Zwart: 1-0 Yan de Velde op herhaling Köln wil Van de Kerkhof LDWS grijpt laatste kans: zege op DHL Ondanks nederlaag toch goede dag voor Joop Zoetemelk Meerburg-doelman Van der Heijden naar FC Den Haag Militairen spelen 1-1 tegen Koeweit - I VRIJDAG 11 MEI 1979 VALLADOLID (ANP) - Joop Zoetemelk heeft gisteren in de derde tijdrit van de Ronde van Spanje een verrassende nederlaag geleden, maar hij deed toch goede zaken. De Belgische neo-prof De Wolf legde de 22 kilometer in Val- ladolid 21 seconden sneller af dan de Nederlandse leider in het klassement. Op het vlakke parcours won De Wolf met het fantastische gemiddelde van 47.854 kilo meter per uur. Zijn race herinnerde aan de tijdritten van Eddy Merckx in diens topjaren. In fraaie stijl, rakelings langs het publiek scherend, liet De Wolf, die eerder drie etappes won door telkens sprintend het peloton voor te blijven, eindelijk zien een "grote" te kunnen worden. Joop Zoetemelk was na afloop van de tijdrit niet ontevre den. Hij bleef de Spanjaard Galdos, tweede in het alge meen klassement, nog eens 40 seconden voor, waardoor zijn voorsprong opliep naar 2 min. 43 sec. Hij kan deze Ronde van Spanje haast niet meer verliezen. De koers kan alleen opnieuw beginnen als de darmstoor nissen in Zoetemelks Franse ploeg blijven heersen, zoals de afgelopen dagen. Zoete melk en zijn knechten slie pen al drie nachten slecht vanwege diarree als gevolg van een voedselvergiftiging. In dat licht bezien was de prestatie van Zoetemelk in de tijdrit lang niet slecht. De ploeg van Fons de Wolf heeft de 16de etappe volledig beheerst. Vöör de tijdrit won Adri van Houwelingen uit Heeselt de rit in lijn over 134 lilometer van Leon naar Val- ladolid. Van Houwelingen is de Wolfs beste knecht in deze Vuelta. Hij mocht voor zijn eigen kans rijden toen na 32 kilometer een kopgroep van negen renners het peloton verliet. De rit werd in hoog tempo gereden. In de eind sprint was Van Houwelingen de snelste voor de Spanjaard Manuel Martin-Conde. Zijn broer Jan reed andermaal een uitstekende tijdrit. Hij eindigde als vierde. De ronde van Spanje eindigt zondag in Madrid. Morgen is de laatste zware rit over vier cols, waarvan twee van eer ste categorie. Het algemeen klassement na 16 rit ten: 1. Zoetemelk 79 uur, 8 min. 6 sec., 2. Galdos (Spa) op 2 min. 43 sec., 3. Pollcntier (Bel) op 3 min. 21 sec., 4. Esparza (Spa) op 3 min. 22 sec., 5. Ruperez (Spa) op 5 min. 51 sec., 6. Van Impe (Bel) op 6 min. 30 sec., 7. Torres (Spa) op 6 min. 49 sec., 8. Yanez (Spa) op 7 min. 41 sec., 9. Seznec (Fra) op 8 min. 8 sec., 10. De wolf (Bel) op 9 min. 51 Klasseringen overige Nederlan ders: 51. Bal op 48 min. 34 sec., 52. Adri van Houwelingen op 52 min. 47 sec., 53 Pirard op 53 min. 16 sec., 59. Jan van Houwelingen op 12 E 57 s Duinkerken De tweede etappe van de Vijf daagse van Duinkerken ts gewonnen door de Belg Mare De Meyer. Tweede werd zijn landgenoot Willems, derde Piet van Katwijk. Leo van Vliet en Jan Raas werden respectievelijk vierde en vijfde. De Meyer staat eerste in het algemeen klassement. ROMONT (ANP) - Vorig jaar begon de opgang van Johan van de Velde in de Ronde van Romandie, die hij zeer verrassend voor vedetten als Hen- nie Kuiper en Johan de Muynck zou winnen. Dit jaar lijkt het precies zo te gaan. De 21-jarige boerenzoon uit Rijsbergen won gisteren de tweede etappe en nam direct de leiding in het algemeen klassement van de Italiaan Giuseppe Saronni over. Van de Velde won de rit, zoals hij vorig jaar in de eerste etappe zegevierde. Twee kilometer voor het einde een demarrage. De vijf seconden voor sprong plus de twintig tellen bonificatie waren voldoende om Saronni te onttronen. De Zwitser Stefan Mutter maakte het succes voor de tweede plaats te r de Italiaanse kampioen Pierino Gavazzi. LEIDEN - LFC lijkt de degradatiezorgen van zich af te schudden, nu de Leidenaars er voor de tweede maal in zijn geslaagd om titelkandidaat Blauw Zwart twee punten afhandig te maken. Afgelopen zondag moesten de Wasse- naarders al erkennen, dat er met LFC niet te spotten valt, toen ze in eigen huis naar een 1-2 nederlaag werden ge speeld, maar dat de Leidenaars ook in de return de zege in de wacht zouden slepen, had waarschijnlijk niemand verwacht. Het lukte LFC gisteravond töch en ook ditmaal was de zege niet onverdiend: 1-0. 1-2 nederlaag van aflopen zon dag, fel in de aanval. Desondanks wist LFC, via snelle uitvallen van Cock van Weerlee en Bles Zuma, de Wassenaarse defensie meer dan eens in verlegenheid te bren gen. Na een kwartier spelen ebde het Blauw Zwart-offensief wat weg, zodat de Leidenaars beter in hun eigen spel konden komen. Toch behielden de Wassenaarders een licht overwicht, maar de hechte LFC-verdediging met John Ver schoor en Henk Brand in de hoofdrollen slaagde er met steeds meer gemak in om eventueel ge vaar te voorkomen. Ook op het middenveld kwamen de Leidenaars na verloop van tijd beter uit de voeten. Vooral de noeste arbeid van Aad Neute boom en Gerrie Nagtegeller was vermeldenswaard. Op slag van rust kreeg LFC loon naar werken. Bij Blauw Zwart had trainer Roel Timmer Ben Conradi en Pieter Donath vervangen door Gerrie v. Leeuwen en Jan Rimmelswaan. De Wassenaarders gingen fel van start met maar liefst vier man in de aanvalslinie en leken LFC dan ook moeiteloos in de verdediging te drukken. Met name Henk v. d. Leek moest in die beginfase zijn directe opponent Ruud Timmer nogal eens langs zich heen laten gaan. Maar al na enkele minuten bleken de aanvalsplannen van Blauw Zwart iets te optimistisch toen LFC-aanvoerder Aad Neute boom zich wist vrij te spelen en naar de vrijstaande Cock van Weerlee kon passen, die evenwel hard over het doel van Blauw Zwart-keeper Peet Pietersen knalde. Ondanks deze gevaarlij ke Leidse tegenstoot blijef Blauw Zwart zinnend op wraak voor de LEIDEN - Hoewel Peter van der Heijden nog niet in loon- Debuut dienst is bij FC Den Haag (vandaag tekent hij een één-ja rig contract) komt hij nu al met vaste regelmaat op het Zuiderpark. Niet om te trainen of om te onderhandelen over het voorgelegde contract, maar om zich te laten be handelen door de medische staf. Tijdens één van die bezoekjes aan het Zuiderpark ontmoette de Meerburg-doelman ook zijn mo gelijke clubgenoot Wilbert Wit- teman. Geen onbekende overi gens voor Van derTIeijden, want Witteman is een oud-klasgenoot. De vorig jaar nog voor RCL uitko- Enkel mende linksbuiten tobt evenals de Meerburg-doelwachter met een enkelblessure. Een kwetsuur die er onder andere de oorzaak van is, dat Witteman tot nu toe nog niet op een geweldig debuut in het profvoetbal kan terugblik ken. Terwijl het er vorig jaar al lemaal zo rooskleurig uitzag. ken uit de roulatie was. Witteman speelde vervolgens een vijftal duels in het C-team, totdat hij een schop tegen zijn andere enkel kreeg. Dat betekende weer een aantal voetballoze weken. De oorspronkelijk van. UDO af komstige voorhoede-speler kon aan het einde van het vorige sei zoen zelfs kiezen tussen Ajax en FC Den Haag. "Ajax is een echte vedetteploeg en daar voel ik me toch niet thuis" redeneerde Wit teman en koos derhalve voor een profavontuur bij FC Den Haag. Met het oog op zijn leeftijd (22 jaar) was het bovendien de be doeling dat hij gauw mogelijk bij het keurkorps van Piet de Visser betrokken zou worden. In eerste instantie leek dat ook te lukken, want Witteman maakte al aan het begin van de competitie in de slotminuten tegen VW uit zijn eredivisiedebuut. Het bleef daar bij, want een schop tegen zijn en kel had tot gevolg dat hij zes we- BASKETBAL - Het Nederlandse dames basketbalteam is dank zij een overwinning met 82-73 op Brazilië als achtste geëindigd in het toernooi om het wereldkam pioenschap. De overwinning maakte Nederland winnaar van het troosttoernooi. ROLSTOELBASKETBAL - Het Nederlandse rolstoelbasketbal team heeft zich gisteren geplaatst voor de kruisfinales van het toer nooi om de Gold Cup in Tampa. Zweden werd in een zeer matige wedstrijd met 75-38 verslagen. Afgelopen dinsdagavond in een oe fenwedstrijdje tegende jeugd van Rijswijk kreeg Witteman tenslot te voor de derde maal in dit sei zoen een trapjtegen zijn enkels. Het seizoen lijkt nu verloren voor de linksbenige voetballer. Als zijn voorgelegde contract voor het komende seizoen bovendien niet verbeterd wordt, dan over weegt hij zelfs om het profavon tuur als beëindigd te beschou wen en terug te keren naar ijn ou de club UDO. "Dit seizoen is voor mij enigszins teleurstellend ver lopen", stelt Witteman "maar dat is ook deels aan mezelf te wijten, want als je goed speelt dan kom je er echt wel." Het besluit om bij FC Den Haag te vertrekken zal ongetwijfeld ook beïnvloed worden door de am biance waarin de jeugd van Den Haag zijn wedstrijden afwerkt. "Laatst speelden we tegen Dor drecht uit en stonden er vijf men sen langs de lijn" weet Witteman. "Je begint in feite ook weer op nieuw" verolgt de Oegstgeeste- naar "dat merkje bij de medische verzorging. De eerste elftalspe lers gaan altijd voor. Ook wel lo gisch, want die jongens moeten het geld in het laatje brengen. Maar in het begin is dat wel moeilijk om te accepteren, want bij een amateurclub ga jij altijd voor", waarschuwt hij de aan dachtig meeluisterende Peter van der Heijden. "Verder pro beert iedereen zich in het C-team waar te maken. Elke speler wil mooie dingen laten zien. De da dendrang is verschrikkelijk groot, maar je moet toch ook spelers in een team hebben die een bal afpakken" Ondanks al deze informatie van Wilbert kijkt Peter van der Heij den niettemin uit naar zijn de buut bij FC Den Haag. "Voor mij is het gewoon een observerend jaar. Daarna zie ik wel. Kan ik la ter tenminste altijd nog zeggen dat ik betaald voetbal heb ge speeld". De 23-jarige Zoetewoudenaar heeft overigens al wat ervaringen met voetbal op het hoogste niveau. Samen met zijn broer Paul werd hij dit jaar uitgenodigd voor een proeftraining bij Feyenoord. Zijn broer viel al bij de eerste training af, terwijl hij na een derde maal in Rotterdam getraind te hebbente horen kreeg dat de Kuip-club niet van zijn diensten gebruik wilde maken. Met een enveloppe kon hij het Feyenoord-stadion verlaten. Van der Heijden daar over "Na afloop drukte ze een enveloppe in mijn handen. Ik dacht meteen dat het een cheque was. Was het een vaantje, een foto en een sticker. Niet te geloven dat ze een jongen van 23 jaar zo be handelen. Ik heb alles meteen maar aan mijn kleine broertje ge geven". Beter Het contact met FC Den Haag ver liep volgens de Meerburger heel wat beter. "Daar hoefde ik ten minste geen proeftraining te ma ken. Ik kreeg meteen een con tract voor gelegd, waarna ik een tegenvoorstel moest doen." Met in de wetenschap dat Hans Galjé vermoedelijk naar Ajax vertrekt en het contract van re serve-doelman René van Ant-' werpen niet verlengd wordt, lij ken de perspectieven wat een mogelijke plaats in de A-selectie betreft erg goed". Van der Heijden voegt er echter di rect aan toe: "Ze hebben mij ver teld dat wanneer Galjé verkocht wordt, dat ze dan Paul van der Meeren van FC Amsterdam aan trekken, maar dat vind ik niet zo erg. Liever een oude doelman als Van der Meeren voor mij, dan een jonge keeper als Galjé". HERMAN POOS r Wilbert Witteman (r) en Peter van der Heijden: oud-klasgenoten ontmoeten elkaar r bij FC Den Haag. KEULEN (ANP) - Trainer Hennes Weisweiler en manager Karl- Heinz Thielen van FC Köln heb ben onderhandelingen gevoerd met René van de Kerkhof van PSV. De Duitsers willen hem voor het volgende seizoen inlijven. PSV vraagt anderhalf miljoen gulden voor de snelle rechterspits, voor wie ook Real Madrid grote belangstelling heeft. Köln heeft ook interesse in Pierre Vermeulende linkerspits van Roda JC. Mocht de club voor het nieuwe seizoen een buitenlandse speler contracteren dan wordt de Japanner Yasuhiko Okudera verkocht. Jol Martin Jol, de Haagserech tervleugelverdediger van de Bundesligavereniging Bayern München, mag voor 400.000 gul den de club verlaten. Gisteren verklaarde de nieuwe voorzitter van de Beierse club, Willi Hof- mann, tijdens een persconferentie dat Bayern Jol in principe vrijaf geeft, hoewel de oud-FC Den Haag-speler nog tot 1980 onder contract staat. Jol heeft nog geen z werkgever gevonden. Hoffmann ziet hem echter schijn baar liever gaan dan blijven: "Wij zijn al tevreden, als we tweederde van het bedrag dat wij voor hem hebben betaald, ont vangen". Jol's transferprijs be droeg destijds ongeveer 600.000 gulden. Krankl Hansi Krankl.de centrumspits van Barcelona, heeft de training her vat. De Oostenrijker, die zater dag tijdens de wedstrijd Barce lona - Espanol uit het veld was gestuurd, raakte op weg naar huis betrokken bij een auto-on geluk. Hijzelf kwam, afgezien van wat schrammen, vrij met de schrik, maar zijn vrouw raakte ernstig gewond. Zij werd in het ziekenhuis opgeno men, waar tijdens een spoedope ratie een deel van de lever werd weggenomen. Hoewel zij zich nog altijd op de afdeling 'intensive care' bevindt, bestaat er voor haar geen direct levensgevaar toen Gerrie Nagtegeller plotse ling de kans kreeg een schitte rende voorzet op Aad Neute boom af te leveren, die op zijn beurt, van dichtbij Blauw Zwart- doelman Peet Pieterse fraai kon passeren (1-0). Ook na de pauze bleef Blauw Zwart drukken maar ook nu bleven de counters van de LFC-voorwaart- sen Cock van Weerlee en Bles Zuma voor gevaar zorgen, al kwamen de Leidenaars nauwe lijks meer aan doelrijpe kansen door gebrek aan mankracht in de voorhoede bij die schaarse te genvallen. Slechts tweemaal hoefde Peet Pieterse nog maar in actie te komen in de tweede helft en wel bij schoten van Gerrie Nagtegeller. Maar ook de Wassenaarders had den moeite met het schappen van kansrijke situaties voor het doel van Sam Holswilder. De beste mogelijkheden deden zich nog voor op momenten, dat men het in de Leidse defensie iets te ge makkelijk opnam. Ook deze kan sen leverden geen Wassenaarse doelpunten meer op, zodat de tweede zege op Blauw Zwart dit seizoen een feit werd en prolon gatie van het tweedeklasserschap voor LFC nu wel verzekerd lijkt WALTER V/D ES LEIDEN - LDWS heeft gister avond in de belangrijke inhaal wedstrijd tegen middenmoter DHL (2-1) bewezen dat het zon der moeite in de tweede klasse mpet kunnen meedraaien. Zon der Cees de Roode (geblesseerd) en Bart van der Weyden (ge schorst) leverde het "werkvoet- bal" dat LDWS de laatste tijd speelt tegen de Delftenaren maximaal resultaat op. De eerste helft gaf een gelijkop- gaand spelbeeld te zien waarin geen van beide ploegen een wer kelijke vuist kon maken. Alleen LDWS-spits Ger de Roode was in de twintigste minuut dicht bij een treffer. Zijn kopbal uit een voorzet van Hannie Sjardin scheerde echter over de lat. Als scheidsrechter Van der Klaauw in de minuut wat beter had op gelet, had hij de bal op de stip gelegd toen DHL-rechtsback Jan van der Linden hands maakte in het strafschopgebied. De leids man trok tien minuten voor de pauze de zaken recht door geen penalty te geven nadat Gé Dub- beldeman DHL-aanvoerder Lo van Dijk binnen de beruchte lij nen had gehaakt. de blessuretijd van de eerste helft viel toch nog de zeer onverwach te 0-1. Marcel Janson brak op links door en bediende Lo van Dijk op maat die uit een onover zichtelijke scrimmage het leder achter Wim Visser wist te tikken. De tweede helft stond in het teken van George Moesman. Hij wist met twee schitterende doelpun ten het keiharde knokken van LDWS te bekronen. De na de pauze in de spits opererende Wally Gallert legde de bal in de twaalfde minuut op maat op het hoofd van Ger de Roode die op zijn beurt de vrijstaande Moes man wist te bereiken, die op fraaie wijze hard en hoog inknal- de: 1-1. Lo van Dijk en Peter Lips die voor DHL hierna via afstandsschoten probeerde alsnog de winst bin nen te halen misten de zuiver heid, die Moesman wel had. Hij maakte tien minuten voor tijd aan alle DHL-illusies een eind door na een voorzet van John Haastrecht (de Roode kopte we derom goed door) DHL-kceper John van Rossum te verschalken, waarmee LDWS de laatste kans op behoud greep. FRED SEGAAR KOEWEIT (ANP) - Het Nederlands militair elftal heeft gisteren in Koe weit een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen het nationale elftal van Koeweit met 1-1 gelijk gespeeld. Bij rust stond Nederland met 1-0 achter door een doelpunt uit een straf schop. Na de hervatting werd het gelijk door een treffer van Karei Bouwens van RVC. Bij deze wedstrijd waren 8.000 toeschouwers. De Spaanse Olympische voetbalselectie, die vorige week door de Neder landse amateurs van de overwinning werd afgehouden, is in Murcia tegen Israël evenmin verder gekomen dan een gelijkspel: 1-1. Nadat Israel in de tiende minuut de leiding had genomen door een doel punt van Tabak, moesten de toeschouwers tot twee minuten voor het einde van de wedstrijd wachten, eer de gelijkmaker kwam. Deze werd gemaakt door Rubio. m MijK "7<JAAe i,^»r 7

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19