Nes Ammiin kampt met vacatures Gereformeerde synode iels jonger en meer vrouwelijk „Heelkunde en urologie krijgen steeds meer oudere patiënten" Werkgroep Pax Christivindt lus in Zuidmolukse knoop PARADE Christelijke nederzetting in het joodse land ra Bewoners Slaaghbuurt willen in wijk meer speelvoorzieningen VRIJDAG 11 MEI 1979 Nes Ammim, de vijftien jaar geleden gestichte christelij ke nederzetting in Galilea (Israël), zit op het ogenblik met een aantal vacatures, die, als ze niet spoedig wor den vervuld, haar voortgang zullen belemmeren. eb m Schoonheim. Zondagmo gen om 10 uur leidt dr. P. L. Schoonheim uit Gulpen, die vele jaren hervormd predikant in Lei den is geweest voor experimen teel kerkewerk, een opendeur- dienst in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat in Leiden. Om oude bekenden de gelegenheid te ge ven hem nog eens te ontmoeten, is hij morgenmiddag (zaterdag) van 5 tot 7 uur aanwezig m het wijkcentrum "Irene" naast de kerk. Vieringen. Morgenavond om 7 uur verleent de jongerengroep "The Lords Folks" van de Heren singel-parochie medewerking aan een eucharistieviering in de Antoniuskerk aan de Vijfmeilaan te Leiden. Het jongerenkoor van de parochie "De Menswording" te Leiderdorp zingt morgen avond om 7 uur tijdens een dienst in de eigen kerk (thema: "Feest"). Tentoonstelling. Tot en met 20 mei houdt de vereniging "Wasse- naarse Beeldende Kunstenaars" een tentoonstelling in de zijbeuk van de Dorpskerk aldaar. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Poortvliet kandidaat M. A. van den Berg Bodegraven, te Velsen (deelge meente Braambos) J. Verdonk Westerbork, te Monster H. van de Post Bergambacht. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Muiden 'L. C. van Drimmelen Hattum. Overleden in Alphen aan den Rijn: ds. Joh. Stehouwer, 90 jaar. Was van 1928 tot 1954 hervormd pre dikant aldaar. 5r is dringend behoefte aan men sen voor uiteenlopende werk zaamheden, zoals bouwvakkers, vrachtwagenchauffeurs, een se cretaris of secretaresse, een boekhouder, een projectleider voor de rozenteelt, medewerkers in deze cultuur, een hulpkok, een koeltechnicus, technici in alge mene dienst en timmerlieden. Wie daar iets in ziet, moet wel ten minste twintig jaar zijn en een duidelijke verwantschap hebben met de doelstellingen van deze nederzetting. De stichting Nes Ammim - Nederland is gevestigd in Utrecht, Van Lynden van San- denburglaan 43. Informatie wordt ook verstrekt op de lande lijke Nes Ammim-dag, zaterdag 19 mei van half 11 tot half 4 in het Johannescentrum aan de Marga- retha van Parmadreef in Utrecht - Overvecht. De predikant van de nederzetting, ds. Simon Schoon, zal daar een inleiding houden, s middags beantwoordt een forum vragen en er is ook ruime tijd voor ontmoeting en voorlichting. Wie deze dag wil bijwonen moet zich wel schriftelijk aanmelden bij het bureau van de stichting. Solidariteit Nes Ammim is opgericht om een goede verstandhouding tussen joden en christenen te bevorde ren, op basis van respect, sympa thie en solidariteit. Niet vanuit de verte en abstract, maar heel con creet en dienstvaardig, midden in het joodse land. Wie daar werkt, zet zich met enthousiasme voor dat ideaal in, samen met jongeren uit andere Europese landen, die van eenzelfde gezindheid blijk geven. Zij doen hun werk op ba sis van gelijke beloning, temid den van een bevolking die voor "de motieven van hun komst be grip en openlijk waardering heeft getoond. Aanvankelijk werd de nederzetting met enig wantrou wen bekeken, omdat men ver moedde dat ze een soort evange- lisatiepost was voor christelijke zending onder Joden. Maar dat is nooit de vooropgezette bedoeling van dit project geweest Ook de Israëlische regering is duidelijk ingenomen met het bestaan en de werkwijze van Nes Ammim. De kleine gemeenschap van vijftien jaar geleden is nu uitgegroeid tot meer dan 150 inwoners, meest Nederlanders. Duizenden Nederlanders steunen het dorp met hun financiële bij dragen. Elk jaar is er voor hen een landelijke ontmoetingsdag. De Nederlandse stichting hoopt op 19 mei in Utrecht een aantal vrij willigers te kunnen werven om de nederzetting te helpen bij de oplossing van haar vacature probleem. De christelijke enclave Nes Ammim, midden inwoners, meest Nederlanders. i het joodse land, i uitgegroeid tot i Weerwoord op rapport over militarisme De Raad van Kerken in ons land sprak deze week over het door een speciale werkgroep gemaak te rapport over "de kerken en het vraagstuk van het militarisme". Dit rapport is inmiddels op ruime schaal verspreid en heeft al een aantal, ook felle reacties opge roepen. De raad beschouwde het "nogal wijdlopige" stuk als een "steen in de vijver". Het is juist de bedoeling dat het weerwoord uitlokt, als het de bestrijding van het verschijnsel militarisme in de samenleving maar ten goede komt. Kerken en andere groepe ringen hoeven zich er niet mee te vereenzelvigen. De reacties en de antwoorden daar op zullen aan het werkstuk wor den toegevoegd. Dat totaal wordt uitgegeven als het rapport over de "vermilitarisering van de sa menleving", in het Engels ver taald en ingebracht in de interna tionale discussie. Nederland heeft in deze heel duidelijk een voortrekkersrol, zo werd in de raad geconstateerd. De werkgroep die het rapport maakte werd ingesteld door de Raad van Kerken en het Inter kerkelijk Vredesberaad. Volgende week dinsdag zal in de kerk De Open Hof in Delft de nieuwe synode van de Gerefor meerde Kerken worden geopend. Deze zal, hoewel de werkverga deringen in het bosrijke Lunte- ren worden gehouden, de ge schiedenis ingaan als de "synode van Delft". De vorige synode had haar bakermat in Zwolle. Aan de opening van de Delftse sy node gaat maandagavond om 7 uur een "dienst van Schriften Ta fel" in dezelfde kerk vooraf. Daarin gaat ds. C. Mak uit Hen gelo voor, die voorzitter was van de synode van Zwolle en in de nieuwe niet terugkeert. Na de dienst zullen B. en W. van Delft de synodeleden in het stadhuis ontvangen. Ds. A. C. Hofland, nestor van de Delftse predikanten, zal de nieu we synode openen en aanvanke lijk voorzitten, tot een nieuwe praeses is gekozen en nog drie andereleden van het moderamen (bestuur). De synode van Delft telt 74 af gevaardigden. Zij vertegenwoor digen de classes (regionale ver banden) waaruit de Gerefor meerde Kerken zijn opgebouwd. Bijna de helft van hun aantal (35) werd voor het eerst gekozen. De anderen namen al aan een of meer synodes deel. Onder de "eerste" afgevaardigden zijn ditmaal 15 vrouwen, tegenover 6 met wie de vorige synode begon. Onder de plaatsvervangers ko- De gemiddelde leeftijd van de sy nodeleden is lager geworden. Was dat in de vorige synode nog 54 jaar, nu is dat 51. Het jongste lid is 22 en het oudste 72 jaar. De meesten zijn tussen de 40 en 60; 12 zijn jonger dan 40 en 16 ouder dan 60 jaar. Opnieuw bleek het moeilijk, af gevaardigden te vinden die nog actief zijn in het arbeidsproces. Van de mannelijke ouderlingen en diakenen zijn velen gepensio neerd. De vrouwelijke gaven overwegend op huisvrouw te zijn. De andere niet-professio- nele synodeleden komen uit de middenstand, het bedrijfsleven, de overheidssector en het on derwijs. Onder de "eerste" af gevaardigden zijn ook twee stu denten. it&faÉai Ds. Hofland ...hij opent volgen de week de "synode van Delft". De Nederlandse regering moet de consequenties trekken uit haar erkenning van "het recht van Zuidmolukkers in ons land op het hebben van een politiek ideaal". Deze woorden krijgen geen inhoud zolang de Neder landse Zuidmolukkers de con crete mogelijkheid wordt ont houden zelf te werken aan de realisering van hun politieke verlangen. Dat is het uitgangspunt van een studiedag over Nederland en het RMS-streven die de werkgroep ZMPC van de rooms-katholieke vredesbeweging "Pax Christi" vandaag houdt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam. De werkgroep werd in 1977 opge richt uit een gezamenlijk initia tief van de Vrije Zuidmolukse Jongeren en Pax Christi Neder land. Er zitten ook Molukkers in die niet behoren tot de directe aanhangers van de RMS-rege- ring van ir. J. A. Manusama. Pax Christi vindt dat de Neder landse samenleving den moet scheppen v< gen Zuidmolukse politiek. Dit uit respect voor de vrijheid van poli tieke meningsuiting in het alge meen en uit verantwoordelijk heid en vriendschap jegens de Molukkers in ons land. Dat ver draagt zich, naar Pax Christi meent, heel goed met het stand punt dat Nederland niet kan en mag bijdragen tot verwezenlij king van de RMS-aspiraties. Op de studiedag, die vanmorgen begon, wordt aan de hand van tien stellingen gediscussieerd tussen een forum en de aanwezi gen in de zaal. Alle Molukse or ganisaties, ongeacht of ze zich nu voor of tegen de Indonesische re gering opstellen, waren uitgeno digd, alsmede vertegenwoordi gers van kerken, politieke partij en en vakbeweging, burgemees ters van gemeenten waar veel Zuidmolukkers wonen, ambte naren en mensen van het Open baar Ministerie. Bespreekbaar Het doel van de werkgroep ZMPC is het bespreekbaar maken in on ze samenleving van de politieke aspiraties van de 40.000 Moluk kers. Volgens de groep worden deze aspiraties niet serieus ge nomen. Er wordt wel veel ge sproken over en hier en daar ook gewerkt aan het samenle ven van Molukkers en Nederlan ders, maar de politieke kant van het prohleem blijft onbelicht. Dat is een bron van sterke onlustge voelens in de Molukse gemeen schap hier. De werkgroep meent, dat een maatschappelijke aanpak van de Molukse problematiek op niets uitloopt als men niet tege lijk de politieke aspiraties be spreekt. Ze pretendeert niet het enige wijze woord te spreken, maar wél in het kluwen van de Molukse kwestie een losse lus te hebben gevonden die "stellig met veel geduld en na lang wer ken" tot ontwarring van de knoop kan bijdragen. De werkgroep pleit voor een grote Zuidmolukse ontmoeting buiten Indonesië, onder auspiciën van internationale organen, zoals de commissie voor de rechten van de mens. Het doel van dit door Nederland te financieren ge sprek is dat de drie groepen van het Zuidmolukse volk (van de eilanden zelf, uit Jakarta en uit Nederland) elkaar hervinden en samen praten over het toekom stige welzijn van hun groepering binnen de Indonesische samen leving. De deelnemers moeten zich geheel vrij kunnen uitspre ken. Nederland en Indonesië kunnen die garantie geven Het bevorderen van dit officiële overleg is een eerste voorwaarde om zicht te krijgen op de moge lijkheden en onmogelijkheden van het RMS-streven, aldus de werkgroep ZMPC van Pax Chris ti in een stuk voor de deelnemers aan de studiedag. ADVERTENTIE LEIDEN - Over ruim twintig jaar zal het aantal mensen van 75 jaar en ouder dat wordt opgenomen op chirurgische en urologische (ziekten van de nieren en urine wegen) afdelingen landelijk met ruim veertig procent zijn geste gen. Verwacht mag worden dat dit percentage in het Leidse Aca demisch Ziekenhuis aanzienlijk hoger zal liggen. Dit zei dr. L.Th.F.L. Stubbé, gewoon lector op het vakgebied van de interne problematiek bij de heelkunde patiënt, vandaag tijdens een rede waarmee hij zijn ambt aan de Leidse universiteit open aan vaard. Dr. Stubbé berekende dat in de pe riode van 1969 tot en met 1978 het aantal patiënten van 75 jaar en ouder op de afdelingen Heelkun de en Urologie geleidelijk steeg zodat dit in 1978 ten opzicht van 1969 meer dan verdubbeld was. Vooral het aantal ouderen met fracturen, kwaadaardige ge zwellen, maag/darm- en urologi sche afwijkingen was toegeno- Niet alleen het aantal 75-jarigen en ouderen dat werd opgenomen steeg in die periode aanzienlijk, doch nog veel duidelijker het aantal operaties dat werd uitge voerd. Over deze tienjarige pe- Bezwaar tegen nieuwe trap op Stadhuisplein LEIDEN - De plannen van de ge meente om een nieuwe trap te bouwen van de stadhuisbalu strade naar het stadhuisplein zijn op bezwaren gestuit bij de leden van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening. Het ontwerp voor een halfronde trap werd niet bekritiseerd maar de kosten (200.000 gulden) vor- men voor een aantal leden van de commissie een onoverkomenlijk bezwaar. Volgens mevrouw Ko ning (PvdA) is het volstrekte om twee ton voor een i trap uit te geven. De gemeente wil een nieuwe half ronde trap bouwen omdat die meer uitnodigt gebruik te maken van het stadhuisplein. Als straks de nieuwe bestrating van het plein klaar is mogen er geen au to's meer op het plein worden ge parkeerd. Wethouder Waal (ruim telijke ordening) lichtte toe dat het college voorkeur geeft aan het voorgestelde ontwerp omdat dat het beste past in de architectuur van het stadhuis. "Als er een nieuwe trap moet komen dan moeten we het goed doen, en an ders moeten we het niet doen", aldus de wethouder Waal zegde toe dat nog nader zal worden be keken hoe het kostenbedrag is opgebouwd en dat eventuele al ternatieven toch nog eens zullen worden overwogen riode werd voor het aantal opera ties een relatieve stijging van 126 procent vastgesteld. In zijn oratie, onder de titel "Samen is beter", zei de geneesheer ver der dat een patiënt die voor een chirurgische ingreep wordt op genomen in de meeste zieken huizen slechts dan door een in ternist wordt gezien wanneer zich problemen voordoen of hebben gedaan. "Een dergelijke internist is dan niet aan die heel kundige afdeling verbonden maar is een zogenaamde consu lent". "Sinds geruime tijd", zo vervolgt lector Stubbé,"wordt het echter wenselijk geacht dat de begelei- dig door de internist op een chi rurgische afdeling permanent is. Vandaar dat aan die chirurgische klinieken waar zogenaamde "grote" chirurgie wordt bedre ven veelal een internist in de vas te staf van die afdeling is opge- Aangenomen mag worden, "dat de ernst en de frequentie van de in terne problematiek bij de heel kundige patiënt zal toenemen, waarvoor drie duidelijk aanwijs bare factoren verantwoordelijk kunnen worden gesteld". "Ten eerste", zo zegt dr. Stubbé, "de ontwikkeling van deelspe- cialismen waardoor steeds grote re centra voor bepaalde moeilijk te herkennen en/of te behandelen ziekten ontstaan. Een niet onaan zienlijk deel van deze ziekten wordt de chirurg ter operatie aangeboden. Niet zelden verke ren deze patiënten in een slechte lichamelijke conditie. Veel toe wijding bij en ervaring in de be handeling van deze problemen wordt dan vooral van de chirurgi sche internist gevraagd" 'Ten tweede", aldus de geneesheer, "de ontwikkeling van de chirur gie zelf waardoor steeds grotere en ingewikkelder operaties mo gelijk worden". Ten derde de enorme toename van het aantal ouderen die een operatie moeten en kunnen ondergaan. "De kans op complicaties is naarmate de leeftijd stijgt uiteraard veel gro ter. De toename van het aantal oudere patiënten op een heel kundige afdeling van een univer sitair ziekenhuis is derhalve niet alleen het gevolg van de vergrij zing van de bevolking, maar ook van de andere eerder genoemde factoren". In zijn rede pleit dr. Stubbé voor een doeltreffende medische be zetting van de Intensive 'Care Units in grote chirurgische kli nieken. Intensive Care Units zijn speciale afdelingen in een zie kenhuis waar de patiënt doorlo pend in het oog wordt gehouden, zodat bij eventuele complicaties onmiddellijk kan worden inge grepen. "Gezien zijn opleiding en klinische ervaring komt de inter nist met belangstelling voor dit werk het meest in aanmerking om daar als de centrale figuur te fungeren". Zolang volgens dr. Stubbé in de opleiding tot anesthesist (een specialist die zich bezig houdt met verdoving en narcose) niet meer tijd wordt besteed aan on der andere een betere basisken nis van de inwendige genees kunde moet deze opleiding, al thans voor wat betreft het nemen van verantwoordelijkheid op een Intensive Care Unit, "als abso luut onvoldoende worden be schouwd", Ten slotte pleit dr. Stubbé voor een aantekening Intensive Care die men zou kunnen verwerven dooi stage te lopen op verschillende intensive care-afdelingen. Een vader, woonachtig in Made, Door de fiscus met schuld overladen, Was ade aanslagen goed beu En zei: 'Ik ben toe aan een Vieux'. En dus pakte Pa een Parade. (de zachtere vieux) LEIDEN - De bewoners van de Slaaghbuurt (deel van de Me- renwijk met flatbouw) zijn onte vreden over de speelvoorzienin gen die aanwezig zijn voor de jeugd. De paar vervuilde zand bakken en het enkele speelwerk- tuig vindt men onvoldoende voor de vele kinderen die in deze wijk wonen. Om in die situatie verbe tering te brengen werd wethou der Tesselaar gistermiddag een speelvoorzieningenplan aange boden. Het plan werd opgesteld door het Slaaghbuurt-overleg, een sa menwerking van diverse in de buurt actieve gropen en perso nen. Dat er in de wijk grote be hoefte is aan speelgelegenheid blijkt volgens de bewoners uit het feit dat pas aangelegde bas ketbalveldjes zeer intensief wor den gebruikt. Het plan dat nu is ingediend richt zich vooral op de speelgelegenheid voor de wat kleinere kinderen. Op de vraag van wethouder Tesse laar hoe de wijk is betrokken bij de samenstelling van het plan, antwoorden de bewoners dat zo wel mondeling als schriftelijk is geïnventariseerd. Daarna is er een tentoonstelling in het club huis Op Eigen Wieken gehouden en konden de buurtbewoners hun op- en aanmerkingen kwijt. "En daarmee hebben we zoveel mogelijk rekening gehouden", aldus een woordvoerster van het Slaaghbuurt-overleg. Aan het plan is verder meegewerkt door een consulent van de lande lijke speeltuinbond NUSO, tor man Gorter. Opzet van het plan is om verspreid over de wijk een aantal speelhoekjes te maken. Ze zijn gesitueerd op die plekken waar op het ogenblik nog open baar groen is en die dicht bij de woningen gelegen zijn zodat de kinderen zo min mogelijk behoe ven over te steken. Tot de spee- lelementen die het Slaaghbuurt- overleg graag geplaatst wil zien behoren onder meer schommels en wippen, hobbelveren, park banken, evenwichtsbalken, speelhutten en containerzand bakken. Die laatste zouden de sterk vervuilde zandbakken moeten vervangen. Container-zandbakken hebben volgens het Slaaghbuurt-overleg het voordeel dat er op gezette tij den op eenvoudige wijze nieuw zand in gedaan kan worden. Om de vervuiling te voorkomen wordt in het plan ook de aanleg van diverse hondentoiletten be pleit, De totale kosten van het plan liggen rond de 50.000 gul den. Wethouder Tesselaar zegde gister middag toe dat nog voor de zomer het overleg over de plannen zal worden geopend. Daarbij zal ook de buurt worden betrokken. "We moeten voorkomen dat als de spullen er staan, er direct weer protesten van omwonenden ko men". aldus wethouder Tesse laar, die waarschuwede voor al teveel optimisme. "Als de raad ertoe zou besluiten duurt het nog zeker een half jaar voor met de aanleg kan worden begonnen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15