Begin doet Libanon vredesvoorstellen NAAST HET NIEUWS Carter: „Kerncentrales VS moeten wèl blijven" Italië wil leger tegen terroristen inzetten V-raad bijeen over Unifil Aanslag op Turkse rechter Witboek beëindigen rassenonderscheid DINSDAG 8 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) LONDEN - De voormalige liberale partijleider Jerèmy Thorpe, die tijdens de afgelopen verkiezin gen zijn zetel in het parlement verloor, verschijnt vandaag voor de rechter. Hem is aanstichting en samenzwering tot een poging tot moord tenia stegelegd op Norman Scott, die beweert een homoseksuele relatie met hem te hebben gehad. Het proces kan naar schatting drie maanden du- De belangrijkste feiten van de affai re kwamen in oktober verleden jaar al aan het licht toen er in de rechtbank van het plaatsje Mine- head een gerechtelijk vooronder zoek werd gehouden om vast te stellen of er gronden aanwezig waren om Thorpe en nog drie an deren terecht te laten staan. Het proces zou al een week geleden zijn begonnen, maar op verzoek van Thorpe werd het uitgesteld om hem in staat te stellen aan de verkiezingscampagne deel te nemen. Hij stond kandidaat in het kiesdistrict North Devon, waar hij gedurende 20 jaar de parlementaire liberale vertegen woordiger van was. Thorpe en zijn vrouw Marion na men actief aan de campagne deel en hij bleek toch nog over een grote aanhang te beschikken, maar onvoldoende om te voor komen dat zijn ietel door de con servatieve tegenkandidaat met een grote meerderheid van stemmen werd veroverd. Toen de uitslag bekend werd gemaakt leek Thorpe een geslagen man, die nauwelijks zijn tranen kon bedwingen. Norman Scott, wiens eigenlijke achternaam Lianche-Josiffe is, kwam in 1960 in Thorpe's leven. Hij was toen een 20-jarige stal jongen Vanaf dat ogenblik ont wikkelde zich een relatie die ge compliceerd werd door de vele en financiële eisen die Scott stelde en in het bijzonder doordat Thor- Waarschijnlijk beducht op chanta ge van Scott probeerde Thorpe de relatie te verbreken. Scott rea geerde daarop als een verstoten geliefde en nam wraak door er nergens een geheim van te ma ken dat hij een liefdesaffaire met de geachte politicus had gehad. Hij wist dat te staven met liefdes-' brieven van Thorpe en andere documenten. Via nauwelijks te achterhalen kronkelwegen en geheimzinnige contacten probeerde Thorpe door middel van Peter Bessell, een voormalige liberale parle mentariër, Scott duidelijk te ma ken dat hij op zijn tellen moest passen. Dit liep ten slotte uit op een plan om hem te laten ver moorden. Daarvoor werd een op portunistische avonturier, An drew Newton, een voormalige piloot, ingeschakeld. Maar op het kritieke ogenblik veranderde Newton van gedachten en schoot in plaats van Scott diens Deense dog dood. Het proces zal, na het gerechtelijk onderzoek, vermoedelijk weinig nieuwe feiten produceren, maar wel opnieuw de sensatielust van de boulevardpers opwekken. Het belangrijkse aspect ervan zal de verdediging van Thorpe opleve ren, die in het vooronderzoek de belangrijkste argumenten ach terhield voor zijn definitieve be rechting. NEW YORK (Reuter) - De Vei ligheidsraad van de V.N. komt vandaag achter geslo ten deuren bijeen om het voorstel te bespreken van Li banon om de Unifil (V.N.-vredesmacht in Liba non) te machtigen geweld te gebruiken tegen degenen die de Unifil belemmeren in het uitvoeren van zijn taak. De permanente vertegenwoor diger van Libanon bij de V.N. Tueni had gisteren de Veilig heidsraad gevraagd zo spoe dig mogelijk bijeen te komen om dit voorstel te bespreken. De Israëlische steun aan de christelijke militie in Libanon vormt een bedreiging voor de veiligheid van de Unifil, aldus Tueni. Libanon streeft niet naar een fundamentele ver andering van het mandaat van de V.N.-troepen, maar wil slechts dat de Unifil de bevoegdheid heeft „vrede af te dwingen" van een ieder die op onverantwoordelijke wijze de veiligheid van de Unifil bedreigt. Tueni zei dat de christenen doorgaan met het de Unifil- troepen te beletten de christelijke enclave binnen te het i i de Libanese regering te herstel len. „In het licht van tragische erva ringen die zich sindsdien hebben opeengestapeld, zijn wij van mening dat Unifil gro ter militaire geloofwaardig heid moet hebben", aldus Tueni. De V.N.-troepen mogen krach tens bestaande orders niet te rugschieten, behalve in uiter ste gevallen van zelfverdedi ging. Tueni wees er met nadruk op dat hij niet voorstelde dat Unifil zou optreden tegen Is raël. „Wij stellen niet voor dat Unifil een bewapenings wedloop aangaat met de troe pen van een niet-volgzame lid-staaf, zelfs als hij de vre desoperatie tegenwerkt", al dus Tueni. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische premier Begin heeft presi dent Sarkis van Libanon vrede aangeboden, maar tege lijkertijd duidelijk gemaakt dat de oorlog tegen de Pa- lestijnen op Libanees grondgebied doorgaat. Begin no digde in het Israëlische parlement, de Knesset, presi dent Sarkis uit naar Jeruzalem te komen en wilde zelf naar Beiroet gaan, of Sarkis op neutraal terrein ont moeten. Begin zei dat een vredesverdrag met Libanon binnen enkele dagen bereikt kan worden, omdat Israël en Libanon geen territoriaal conflict hebben. Er moeten echter volgens Begin een aantal problemen opgelost worden: in Libanon zijn 200.000 Palestijnse vluchtelingen, die Libanon niet kan opnemen. Als landen als Syrië, Irak, Saoedi- Arabië en Libië bereid zijn ieder enige tienduizenden vluchtelin gen op te nemen, dan kan dit „menselijke probleem" snel op gelost worden en Israël is bereid daar zijn medewerking aan te verlenen. Begin zei het niet, maar is wel van mening, dat in dat ge val ook Israël enige tienduizen den vluchtelingen terug kan la ten komen. Een tweede onderdeel van zo een vredesverdrag moet zijn dat het „Syrische bezettingsleger" Liba non verlaat. De aanvoerder van de christelijke milities in Zuid- Libanon, majoor Haddad. werd door Begin „een echte Libanese patriot" genoemd, en hij maakte duidelijk dat de christelijke mili ties in Zuid-Libanon op Israels steun kunnen blijven rekenen. Ten slotte kondigde Begin aan EDINBURGH - "Stop Torness" staat er te lezen op het monument ter ere van de dichter Sir Walter Scott in het Schotse Edinburgh. Tegenstanders van kernenergie protesteerden hiermee tegen de bouw van een kernreactor in Torness. WASHINGTON (Reuter) - President Carter heeft gis teren de organisatoren van de grote demonstratie te gen kernenergie zondag in Washington te woord ge staan. Hij zei dat de kerncentrales in de VS wel moeten blijven werken, omdat zij bijvoorbeeld alleen al de helft van de stroom van een stad als Chicago leveren. Maar hij beloofde het land te zullen sturen in de richting van andere bron nen van energie en besparing. "Het is evenwel uitgesloten, dat alle kerncentrales in het land vroeg tijdig gesloten worden", zo zei hij. In een boodschap aan de organisa toren van de vijfdaagse kerncon ferentie die gisteren in Hamburg begon herhaalde Carter zijn be lofte dat de Verenigde Staten een betrouwbare kernleverancier zullen blijven "mits en voorzover onder duidelijke garanties tegen verdere verspreiding van kern wapens en kennis daarvoor". Het vreedzaam gebruik en de vei ligheid van de produktie is im mers belangrijk voor alle lan den", zo zei hij. De Westduitse bondskanselier Schmidt herhaalde op de eerste dag van de conferentie tegenover de ruim 2.300 deelnemende kerndeskundigen uit 46 landen zijn oproep tot een internationale conferentie over de vaststelling van standaardeisen voor de vei ligheid van kerncentrales. Daar aan zouden naar zijn mening ook landen van het Oostblok moeten deelnemen. Hij deed dit voorstel al kort na het ongeluk met de Amerikaanse kerncentrale bij Harrisburg, een onderwerp, in het teken waarvan zeker een deel van de conferentie zal komen te staan. "De strijd tegen kernenergie moet worden gekoppeld aan die mas savernietigingswapens", zo heeft de voorzitter van de Westduitse vredesorganisatie Klaus Man- hardt, gisteren in Bonn ver klaard. Dit naar aanleiding van een bezoek van Japanse tegenstanders van de atoom- en waterstofbom. Vol gens vice-voorzitter Shuntaro Hida van de Japanse raad tegen atoom- en waterstofbom lijdt ruim de helft van de ongeveer 370.000 nog in leven zijnde slachtoffers van de atoombom op Hiroshima en Nagasaki in 1945 nog steeds aan gevolgen die later aan het licht zijn getreden en staan deze mensen voortdurend onder medisch toezicht en be handeling. Per jaar overlijden 2.500 mensen tengevolge van de schade door straling die zij 34 jaar geleden opliepen. De meerderheid - 65 procent - van de Amerikanen, is voor het op schorten van de bouw van nieu we kerncentrales in de VS tot er een oplossing is gevonden voor het veiligheidsvraagstuk, zelfs een vermindering van de energievoorziening bete kent in de komende tien jaar. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het persbureau "AP" en de om roep "NBC". De enquête, waarbij 1.600 volwas senen zijn ondervraagd, is ge houden ongeveer een maand na het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg. 29 Procent van de ondervraagden was tegen het op schorten van de bouw en zes pro cent had geen mening. ANKARA (AFR - In de Turkse stad Mersin is gisteravond een rechter uit die stad, Halit Velioglu, vlak bij zijn huis door drie aanvallers doodge schoten. Zijn vrouw raakte bij de aanslag zwaar gewond, zo is uit welingelichte bron ver nomen. De aanvallers, twee i een vrouw, wisten te ontko men. Velioglu was bezig met het pro ces tegen 109 mensen die wa ren gearresteerd wegens hun activiteiten tijdens de 1 mei manifestatie in Mersin. In de stad Mersin is niet, zoals in andere delen van Turkije, de staat van beleg van kracht, op grond waarvan op 1 mei een uitgaansverbod was afge kondigd. dat Israël een uitputtingsoorlog zal voeren tegen de „moorde naars van de PLO" en zijn leider Jasser Arafat, die door Begin met de verdreven Oegandese dictator Idi Amin werd vergeleken. Het was meer dan symbolisch dat Israëlische vliegtuigen een half uur voor het begin van Begin's rede in de Knesset Palestijnse stellingen in Zuid-Libanon bom bardeerden. Vrede met Libanon gaat voor Begin gepaard aan een permanente oorlog met de PLO. Het komt er eigenlijk op neer dat Begin aan president Sarkis voor stelt om te zamen de „gemeen schappelijke vijanden" (Syrië en de PLO) te bestrijden, en Liba non vrij te maken van „vreemde invloeden", een standpunt dat de christelijke leiders van Libanon eveneens i Honend Oppositieleider Peres noemde het „vredesinitiatief' van Begin iro nisch „zeer moedig". „Na deze woorden van de premier zal het Syrische leger onmiddellijk Li banon verlaten. Hij spreekt alsof president Sarkis zonder toe stemming van Syrië naar Jeru zalem zou kunnen komen", riep Peres honend uit. De oplossing van het Palestijnse vluchtelingenprobleem, zoals Begin zich die voorstelt, heeft na tuurlijk ook niets met de realiteit te maken: Begin ziet het Pale stijnse vraagstuk niet als een po litieke zaak, maar noemt het slechts een „menselijk probleem", dat de rijke Arabi sche olielanden met hun grote onbewoonde ruimte en vele geld gemakkelijk op kunnen lossen. Een standpunt dat overigens de doorsnee-Israëli deelt. Maar Begin's oogmerk was ook niet een poging de realiteit van het Midden-Oosten te veranderen. Het woord „vrede" werd ge noemd, en dit hier magische be grip heeft propagandistische waarde. Vrede met Libanon is bovendien voor Begin het meest aantrekkelijke alternatief na het vredesverdrag rnet Egypte. Vre de met Syrië, autonomie voor de Palestijnen of vrede met Jorda nië roept een hoop binnenlandse problemen op in Israël vanwege het vrijwel onneembare strui kelblok van de Golan en de westelijke Jordaanoever. Publi citeit in het buitenland en een bliksemafleider voor het bin nenland. Dat is het doel van Be gin's wel uitermate onrealisti sche vredesvoorstel aan presi dent Sarkis van Libanon. *W REUSACHTIG Deze reusachtige champignon weegt maar liefst 5,2 kilo. De vind ster, de Italiaanse mevrouw Pinuccia Parabiaghi, vond hem in de buurt van Milaan. Ze heeft er een aardige maaltijd aan, want de paddestoel is eetbaar. ZWARE BOETE De vrouw van een winkelier in Saint Die in het departement Voge zen heeft gisteren de boete van 2.500 frank betaald die haar man had gekregen wegens autorijden zonder rijbewijs. De boete was in meer dan één opzicht zwaar: de vrouw kwam aandragen met ruim tienduizend munten van 10 en 20 centime. De ambtenaren die het geld moesten tellen, waren even ontsticht, als de winkelier en zijn vrouw waren geweest toen zij de boete kregen - de rechter heeft hen nog moeten bedreigen. Zij dwongen de vrouw tot de laatste centime bij het tellen te blijven. HUWELIJKSLEEFTIJD IRAN De leeftijd waarop men in Iran mag trouwen, is bij decreet ver laagd, voor jongens van 20 tot 18 en voor meisjes van 18 tot 15 jaar. Aan het decreet, dat gisteren in de in Teheran verschijnende kran ten stond, is toegevoegd "dat in geval het noodzakelijk is of bij lichamelijke rijpheid, de leeftijd nog lager kan liggen - op respec tievelijk 15 en 13 jaar". De nieuwe regeling is in overeenstem ming met de traditie van de Koran. WESPEN VOOR CHINA Canada heeft de Chinese Volksrepubliek een zending wespen ge stuurd om wormen te helpen verdelgen die de kool- en bloem- kooloogst aanvreten. Dr. Jim Kelleher, een deskundige van het Canadese ministerie van landbouw, zei dat de schenking zou kunnen leiden tot insekte- nuitwisseling op groter schaal. "China heeft nogal wat insekten die van dienst zouden kunnen zijn bij de bestrijding van plagen waarmee wij te kampen hebben" zei hij. JOHANNESBURG (UPD - De Zuidafrikaanse regering heeft zich gisteren formeel geplaatst achter wetsvoorstellen tot beëin diging van het economisch ras senonderscheid. In een witboek dat zij het parle ment aanbood staat dat de rege ring het denkbeeld goedkeurt van zwarten die op 'gelyke basis met blanken concurreren voor alle banen en de integratie van toiletten en eetgelegenheden. De regering heeft haar witboek la ten verschijnen ondanks heftige tegenstand van de conservatieve blanke vakverbondsleiders, die de gelijkstelling vinden neerko men op 'verraad'. Het witboek, dat een dag eerder is gepubliceerd dan was verwacht, is ingegeven door een rapport van een rijkscommissie, de 'commissie-Wiehahn', opgesteld na een diepgaande bestudering gedurende een jaar van de Zuid afrikaanse arbeidsmarkt. De regering heeft de aanbevelingen overgenomen en deelt in het wit boek mee, dat vooraleer tot op heffing van de economisch apartheid zal worden overge gaan, alle betrokken partijen zullen worden gehoord. Zij noemt de aanbevelingen 'fun damenteel evolutionair' en zegt dat bestaande instellingen en in stituten pas na grondige bestude ring moeten worden veranderd of afgeschaft. Weliswaar, aldus het witboek, staat de regering achter de aanbeve ling dat alle zwarte werknemers in staat moeten worden gesteld zich te verenigen in vakbonden, maar zij heeft 'bepaalde beden kingen' ten aanzien van het voor stel van de commissie, de oprich ting van vakbonden voor alle ras sen toe te staan. Uit het door minister van arbeid Fanie Botha aangeboden wit boek blijkt, dat het grootste voorbehoud van de regering uit gaat naar de vakbondsvorming door zwarte gastarbeiders, van wie velen afkomstig zijn uit aan grenzende staten. (Van onze correspondent) ROME - De Italiaanse regering zal op korte termijn een besluit ne men over de inzet van militairen in de strijd tegen het terrorisme. De taak van het leger zou voor namelijk bestaan uit de bewa king van openbare gebouwen, die het mikpunt zouden kunnen worden van terroristische aan vallen, en niet langer moeten du ren dan de verkiezingscampagne, die eindigt op 3 en 4 juni, wanneer de Italiaanse kiezers naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Het idee is afkomstig van oud-pre sident Giuseppe Saragat, die het lanceerde na de aanslag op het christen-democratische partijbu reau in Rome van afgelopen don derdag. Er zijn van verschillende kanten bezwaren tegen inge bracht: het leger is in de naoor logse republiek altijd welbewust verre gehouden van taken van binnenlandse veiligheid, omdat men zich maar al te goed de mis bruiken herinnerde waar een dergelijke inzet in het verleden toe heeft geleid. Nu zijn er van de andere kant wel precedenten aan te wijzen. Het meest recente is dat van de perio de tussen de ontvoering van Aldo Moro en de moord op hem (16 maart - 9 mei 1979, toen de poli tieposten in het hele land werden versterkt met scherpschutters uit het leger. En merkwaardigerwijs heeft het leger altijd een taak ge had bij de verkiezingen: de stemlokalen worden van het moment van hun inrichting tot na het tellen van de stemmen be waakt door gewapende militai ren. Ook deze gewoonte, die op bezoekers uit landen met een rus tiger en langere democratische traditie een vreemde indruk maakt, komt voort uit het hier al tijd sterke historische geheugen: de laatste verkiezingen voor het fascisme werden beïnvloed en verstoord door fascistische knokploegen en de stembus fraude was niet van de lucht. Sinds het ontstaan van de re publiek in 1946 is al dat wapen- vertoon echter overbodig geble ken: de verkiezingen zijn altijd rustig verlopen en de kiezersop komst overtrof steevast de 90 procent. De oorlogsverklaring van de Rode Brigades, vorige week donder dag, heeft in dit alles verandering gebracht. Voordat hun bommen in het partijbureau ontploften en voordat zij bij hun aftocht de eer ste toegeschoten politiepa trouille meedogenloos neer- maaiden, schreven zij op de mu ren: "Wij gaan de verkiezings fraude omzetten in een klassen- oorlog". Alles wijst erop dat zij de verkiezingscampagne willen doorkruisen met geweldacties, die niet onderdoen voor die van de fascistische knokploegen uit vervlogen tijden. Saragats voor stel om het leger tegen hen in te zetten is hieruit een logische ge volgtrekking. Het enige bezwaar is, dat het de Rode Brigades juist in de kaart speelt wat zij willen oproepen is een steeds scherpere onderdruk king, waardoor het 'proletarische verzet" zou worden aangewak kerd. Het besluit dat de regering dezer dagen moet nemen is dus van ingrijpend belang, en het enige geldige argument om het leger inderdaad in te zetten is, dat de overweldigende meerderheid van de bevolking, inclusief de ar beiders, het moe is; zich nog lan ger te laten ringeloren door een handjevol dolgedraaide terroris ten, die van het "proletariaat" geen enkele opdracht hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9