actief in I vrije tijd Dubbelrol ontwikkelaar bij Schut tersveld in discussie Toekomst Schuttersveld in beslissend stadium O. Scheepbouwer directeur bij sociale dienst Voor zo'n zaak bedel ik graag „DEZE ZAAK BEGINT EEN BEETJE TE STINKEN" DINSDAG 8 MEI 1979 J.EIDEN Spelletjes Spelletjes is het motto waaron der morgen een educatieve middag wordt gehouden voor de jeugd in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. In de eerste plaats wordt er een dia-serie vertoond, getiteld "Welk spel letje wordt er gespeeld?" Daarna gaan de deelnemers in de werkruimte zelf een ganzebord spel maken. Ten slotte wordt er een film over spelletjes vertoond. De kosten van deelneming bedragen 75 cent en de middag is bestemd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Aanvang 14 uur. Kernbewapening Door de Leidse werkgroep "Stop de N-bom" en het Interkerke lijk Vredesberaad in Leiden wordt vanavond een bijeen komst over kernbewapening georganiseerd. De bedoeling van deze avond is om de geva ren rond de kernbewapening en de noodzaak en mogelijk heden om daartegen op te tre den te bespreken. Een en an der zal gebeuren aan de hand van een lezing van prof. Ran ker en een optreden van het cabaret "Zwart op de loer". Daarna zal er ruimschoots gelegenheid tot discussie zijn. De avond wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 en be gint om 8 uur. De toegangs prijs bedraagt 1.50. CDJA-Leiden Onlangs werd in Leiden een af deling van het Christen-De mocratisch Jongeren Appel opgericht. Vanavond wordt de eerste bijeenkomst van de ze afdeling gehouden in zaal Rehoboth aan het Rapenburg 10. Spreker is Steef Weijers, lid van de CDA-tweede-ka- merfractie. De bijeenkomst begint om acht uur en is toe gankelijk voor alle jongeren. Voor nadere inlichtingen: CDJ A-Leiden. 2de Binnen vestgracht 13 in Leiden. Verkiezingen De werkgroep politieke scho lingscursussen organiseert morgenochtend een forumbij eenkomst waarin de Europese verkiezingen van 7 juni cen traal zullen staan. Vertegen woordigers van PvdA, VVD, CDAD'66 en CPN zullen dui delijk maken waarom het noodzakelijk is naar de stem bus te gaan. Verder zal er een film worden vertoond geti teld: "Een parlement voor Eu ropa". De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal naast de Petruskerk aan de Lammen- schansweg. Aanvang half tien. Inlichtingen tel. 071 - 890812. Zuid-Amerika De Leidse Werkgroep Amnesty International houdt van avond een informatieavond in het gebouw van Catena een de Kolfmakersteeg 8. PSP-er Van der Spek en VVD-er Bol- kestein zullen die avond hun standpunt geven over de posi tie van de mensenrechten in Zuid-Amerika. De bijeen komst begint om acht uur. Aquaria De Leidse aquariumvereniging "De Natuurvriend" in Leiden houdt vanavond een contact bijeenkomst in de kantine van de Adler-fabrieken aan de Rooseveltstraat. De bijeen komst begint om acht uur. Spreker op deze avond is de heer Nijhuis uit Utrecht. De lezing die "Het geheim van de spreker" getiteld is zal bege leid worden met een diaver toning. De avond begint om acht uur en iedereen is van harte welkom. NCVB-jubileum De Nederlandse Christen Vrouwenbond bestaat dit jaar 60 jaar. Dat jubileum wordt gevierd op een negental regionale bondsdagen. Voor het gewest Zuid-Holland is het vandaag de heuglijke dag. Die wordt gevierd in de Rot terdamse Doelen. Ook voor 20 septembere staat nog een ma nifestatie op het programma. LEIDEN - Met algemene stemmen heeft de Leidse gemeenteraad gisteren de heer O. Scheepbou wer uit Wassenaar benoemd als nieuwe directeur van de gemeen telijke sociale dienst. De heer Scheepbouwer is de opvolger van de vorig jaar plotseling over leden directeur C.M. Boot. De nieuwe directeur is nu nog waarnemend-directeur bij de so ciale dienst in Haarlem. Burge meester en Wethouders moeten nog nader bepalen op welke da tum de heer Scheepbouwer met zijn werkzaamheden in Leiden begint. De verwachting is dat de nieuwe directeur in september in functie treedt. Bij het benoemingsbesluit in de raad deed zich nog een klein inci dent voor. Nadat de raad de heer Scheepbouwer unaniem als nieuwe directeur aanwees, riep een aanwezige op de publieke tribune enkele malen luidkeels schande. Zijn protest bleek zich te richten op de inspraak-proce dure. De betrokkene riep over de hoofden van de raad uit dat geen rekening was gehouden met de wensen van het personeel. De heer Scheepbouwer is overi gens unaniem voorgedragen door een speciale selectie-com missie, waarin ook enkele perso neelsleden zitting hadden. Een inspraak-commissie uit het per soneel had weliswaar voorkeur voor een tweede kandidaat, maar had geen overwegende bezwaren tegen de benoeming van de heer Scheepbouwer. Directrice zuster Van der-Ruit meteen van 'haar'kinderen. 'Dekinderen kunnen geen aandacht genoegkrijgen'zegt ze uit de grond van haar hart. LEIDEN - De ontwikkeling van een belangrijk en kostbaar stuk Leids grondgebied, zevenenhal- ve hectare grond ten noorden van de binnenstad en beter be kend als het Schuttersveld, raakt langzamerhand in een be slissend stadium. Binnenkort krijgen gemeente raadsleden inzage in een nog niet gepubliceerd marktonder zoek naar de kantoorontwikke ling op het Schuttersveld. Daar naast krijgen raadsleden op kor te termijn ook een maquette on der ogen, waarin een stede- bouwkundige opzet is gemaakt voor datzelfde Schuttersveld. Beide studies zijn afkomstig van de Leidse project-ontwikkelaar T.J. Renzen. Het marktonder zoek deed hij in opdracht van de gemeente Leiden; de maquette liet hij echter op eigen initiatief maken en heeft hij de gemeente voor gebruik aangeboden. Deze gang van zaken heeft intern bij de gemeente tot de nodige vraagtekens en bedenkingen ge leid. De rol van Renzen wordt door een aantal betrokkenen bij het beleid voor het Schutters veld twijfelachtig genoemd. De project-ontwikkelaar wordt verweten dat hij bij de plan ontwikkeling voor het gebied een - onwenselijke - dubbele rol speelt. De critici van deze situatie wrij ven Renzen aan dat hij met het marktonderzoek heeft toege werkt naar de opzet van de ma quette die hij eerder liet ont wikkelen. Renzen zelf ontkent deze suggestie met grote stellig heid. Opvallend is in ieder geval dat beide studies veel overeen komsten bevatten. In het marktonderzoek voor het Schuttersveld noemt Renzen een kantoorbezetting vaan maximaal 70.000 vierkante me ter en pleit hij voor kantoren als buffer langs de spoorlijn; geeft hij verder parkeermogelijkhe- den aan voor 2.000 autos en wor den als verdere bestemmingen een sporthal en een hotel ge noemd. In de particulier ontwikkelde ma quette - in feite gaat het om een stedebouwkundige vormstudie - komen diezelfde elementen te rug. In de studie is uitgegaan van 60.000 a 70.000 vierkante mter kantoorvestiging met kan toren langs de spoorlijn, wordt ook gerekend met 2.000 par keerplaatsen en komen als be stemmingen een sporthal en een hotel voor. De vraag is wat de gemeente met de maquette gaat doen. Wethou der Waal (stadsontwikkeling) wil het ontwerp kopen om een discussie over de stedebouw kundige opzet van het Schut tersveld in gang te zetten. On derzocht wordt of de gemeente de maquette - kosten ongeveer 2 ton - kan kopen zonder verder nog vast te zitten aan verplich tingen tegenover Renzen. TEHUIS BUITENZORG Buitenzorg is een tehuis voor 42 dubbel gehandicapte kinde ren aan de Hoge Rijndijk. Het ligt achter een hoge muur. slechts weinigen zullen het weten en nog minder mensen zullen weten wat er achter die muur zoal omgaat. Toch be staat Buitenzorg al een tijdje, ook al vóór hel moment waar op hel dertien jaar geleden bij Philadelphia werd onderge bracht, een stichting op de Veluwedie in het hele land een reeks tehuizen heeft. Harm en Carry Feijer weten als ouders van een dubbel gehan dicapt zoontje dat in het te huis woont precies wat er om gaat. Over het huis zijn ze erg enthousiast, hun bewonde ring voor het personeel en voor de directrice zuster Van der Ruit steken ze niet onder stoelen of banken, maar over de omstandigheden waaron der gewerkt moet worden zijn ze minder te spreken. Met nog een aantal ouders en met enkele personeelsleden van Buitenzorg hebben ze en kele weken geleden de Stich ting "Vrienden van Buiten zorg" opgericht. Het doel is geld bij elkaar te brengen Harm Feijer: "Zo'n tehuis wordt door de overheid na tuurlijk zwaar gesubsidieerd eten en drinken krijgen ze dan ook wel. Maar het probleem zit in de aangepaste dingen". ''Zoals aangepaste stoelen, een heleboel van de kinderen kunnen wel zitten, maar dat in een op maat gemaakte stoelNormaal krijg je die via de AWBZ, maar daar zijn ze in Leiden ontzettend streng. Ze zeggen van een overigens prima stoel waarvan de leu ningen in serie zijn gemaakt dat die niet is aangepast. Dat is ook werkelijk voorgekomen dat we toen maar een speciale stoel hebben laten maken die drie keer duurder was en die we wel kregen. Maar daarin kon het kind helemaal niet zit ten". Het gaat niet alleen om stoelen Er zijn veel apparaten in de handel die het leven van de kinderen aangenamer kun nen maken. Gewone dingen zoals cassetterecorders: de kinderen worden erg gesti muleerd door muziek. Ze vin den het ook fijn om bijvoor beeld op een groot luchtkussen te liggen. Bij Philips heeft een aantal mensen een zoge naamd balt rilbed ontworpen. Het kind moet dan tegen een bal slaan en het bed begint te trillen. Het is niet in de han del, maar ze kunnen bij Bui tenzorg wel de tekening krij gen om het zelf te maken. Dat maken is geen probleem, er is al zoveel zelf gemaakt om het huis aan te kleden. Maar het materiaal moet wel wor den betaald. Op de begroting die de Stichting Philadelphia dit jaar bij het rijk indiende is 36 procent bezuinigd. Dat is een begroting waarop naast aangepaste dingen ook din gen staan als wasmachines e.d.Die zijn gewoon nodig dus het resultaat is dat de aange paste hulpmiddelen nog meer in het gedrang komen. Daar komt nog bij dat er een nieuw tehuis in de pen zit. Het gebouw aan de Hoge Rijndijk is al lang te klein en te oud. Het nieuwe huis zou achter het Elisabethziekenhuis in Lei derdorp moeten komen. De eerste tekening is door het mi nisterie afgekeurdde tweede ligt daar nu. Harm Feijer vreest dat als de tekening wordt goedgekeurd, er toch met name in voorzieningen die niet stinkt medisch nood zakelijk zijn zal worden ge schrapt Hij zegt: "Voor gezelligheid krijg'je geen geld. Het is triest om te zeggenmaar aan zulke kinderen is geen eer te beha len. Met kinderen die alleen geestelijk of alleen lichame lijk gehandicapt zijn kun je vaak nog iets bereiken. Maar onze kinderen kunnen echt niks. Ondanks dat moeten we hun leven zo aangenaam mo gelijk maken vind ik. Je kunt ze met hele kleine dingen blij maken, maar om ze dat te la ten meemaken moet je vaak hele dure dingen kopen". "De directrice zuster Van der Ruit is razend als er bijvoor beeld een nieuwe rolschaats- baan in de stad wordt ge opend. Dan zegt ze: "Die kin deren hebben al zoveel en krijgen steeds meer. Onze kinderen hebben niets en krij gen ook niets." Ze zegt: "Als ik een verlanglijstje zou moeten maken komt er geen eind aan." Wat we nu met de Stich ting "Vrienden van Buiten zorg" doen is bedelen, maar vooreen dergelijke zaak bedel ik graag hoor." aldus Harm Feijer. De stichting is begonnen fami lieleden en kennissen van de kinderen aan te schrijven, de eerste vierduizend gulden is al binnen.Iedereen kan dona teur worden van de Stichting en zal dan op de hoogte wor den gehouden van wat er met het geld gebeurtDe donateurs worden ook uitgenodigd om eens in het huis te komen kij ken. Verder hoopt het stich tingsbestuur dat er door de bevolkingde scholen bijvoor beeld, acties zullen worden gehouden. LEIDEN - "Deze zaak be gint een beetje te stinken", zegt een nauw betrokkene in vertrouwen. "Ik geef toe, het is minder fraai, het zal een hoop kritiek geven. Wethouder Waal zit er ook mee in z'n maag", aldus een topambtenaar bij de gemeente. De voorzitter van de projectgroep Schuttersveld, secretaris-chef stadsontwikkeling M. Logten berg erkent "Zoals het gegaan is, vind ik het niet fijn, maar we moeten verder". Volgens wet houder mr. C. J. D. Waal (stads ontwikkeling! is er echter formeel niets fout. De kritiek richt zich op de han delswijze van Leidenaar T. J. Renzen, projectontwikkelaar (plannen voor Stevenshof en Stadsgehoorzaal) en directeur van verschillende stichtingen op de onroerend goedmarkt ('Ros molen', 'Milieuwoningen' en 'Scanwood). Renzen kreeg vorig jaar van de ge meente opdracht een markton derzoek te doen naar de kantoor ontwikkeling op het Schutters veld. Op eigen initiatief en buiten de gemeente om liet de project ontwikkelaar echter eerder een stedebouwkundige studie ma ken, waarvan hij de gemeente het resultaat in de vorm van een ma quette (plus planbeschrijvin^ wil aanbieden. Binnen de projectgroep Schutters veld, een gemeentelijke werk groep die de ontwikkeling van het gebied moet voorbereiden, heeft deze gang van zaken tot scherpe discussie geleid. Fout Stedebouwkundige ir. H. S. Yap, die als extern adviseur aan de projectgroep is verbonden: "Hier zijn de laatste woorden nog niet over gezegd. Ik ben hier niet ge lukkig mee. Wat mij tegenstaat is dat het procedureel fout zit om zo te werken". Verschillende leden van de pro jectgroep zeggen dat ze niet vanaf het begin af aan op de hoogte wa ren dat Renzen, buiten de ge meentelijke opdracht om, ook op andere wijze betrokken was bij de ontwikkeling van het Schut tersveld. Projectgroep lid drs. C. A. J. Floor, chef van de secretarie-afdeling economische zaken: "Als ik had geweten dat Renzen al een stéde bouwkundig plan had ontwik keld, dan had ik niet geadviseerd om hem in te schakelen. Ik vind dat Renzen door deze situatie een stuk verdenking op zich laadt". Projectgroeplid ir. K. P. Post, hoofd van de afdeling stedebouw bij gemeentewerken over de dub- raadsleden zullen moeten bepa len of we de maquette moeten kopen. Zelf is de wethouder voorstander "Ik ben misschien pragmatisch, maar ik zie er goede punten aan om mee verder te werken. Logtenberg: "Er zit vol doende aardigs in om verder te bekijken". De kosten van de ma quette worden op zo'n 200.000 gulden geschat. Volgens Logten berg is dat niet duur. 'De totale ontwikkeling van het Schutters veld komt op zo'n 200 a 250 mil joen. Dus zoveel is dat niet". Wet houder Waal: "Die kosten haal je er bij de verdere ontwikkeling al tijd uit". Overigens is duidelijk dat de ge meente weinig gelukkig is met de moeilijke positie waarin men ten opzichte van Renzen is geraakt Logtenberg over verdere sa menwerking met de project ontwikkelaar "Het lijkt me nogal moeilijk en dan druk ik me nog voorzichtig uit". KEES VAN DER MALEN bele betrokkenheid van Renzen: "Het is inderdaad een rol waarbij je vraagtekens zet. Het verbaast mij ook een beetje. Deze combi natie is geen duidelijke zaak". Ontwikkelaar Renzen zelf wijst ie dere suggestie over een onzuive re rol in het geheel van de hand. Hij benadrukt dat hij als particu lier al in 1977 een opdracht voor een vorm-studie voor het Schut tersveld heeft gegeven. Hij zegt pas in april/maart vorig jaar door de gemeente benaderd te zijn voor het marktonderzoek. Ren zen werd bij het gemeentebe stuur als mogelijke onderzoeker geïntroduceerd door chef stads ontwikkeling Logtenberg. Deze kende Renzen uit verschillende informele contacten. Zo was Renzen enkele jaren geleden de opvolger van Logtenberg als voorzitter van de particuliere stichting Eigen Huis, die in de Merenwijk een plan voor betaal bare koopwoningen ontwikkel de. Van zijn kant ziet Renzen geen aanleiding voor twijfels over zijn positie in de ontwikkeling van het Schuttersveld: "Mijn eigen onderzoek is op dat kantoren marktonderzoek op geen enkele manier van invloed geweest. Ik zie dat als twee los staande gehe len" Op de hoogte Gevraagd waarom hij de gemeente niet inlichtte dat hij voor het Schuttersveld al een stedebouw kundig plan had laten maken toen hij het verzoek voor een marktonderzoek kreeg, zegt hij: 'Iedereen op elk niveau bij de gemeente was op de hoogte dat ik bezig was met het Schutters veld". Bij de gemeente was wethouder Waal de eerste wie de stede bouwkundige studie van Renzen (ontwikkeld door een team onder leiding van architect Hans van Beek onder ogen kwam. De wet houder zag de studie bij toeval bij een bezoek aan het Haagse archi tectenbureau Schamhart, inmid dels bureau PRO (bureau voor planning en ruimtelijke ontwik keling». Hij toonde zich maar heeft toen geïnfor meerd geinformeerd wie de op drachtgever was: "Dat was mijn zaak niet", aldus de wethouder. Later kreeg chef stadsontwikke ling Logtenberg de opdracht om de studie te bekijken. Hij achter haalde dat de maquette en studie gemaakt waren in opdracht van Renzen. Volgens Logtenberg was Renzen inmiddels al aangetrok ken voor het gemeentelijke marktonderzoek: Ik zeg, ik vind het niet fijn, maar het is toevallig zo gelopen als het nu gegaan is" Binnen de projectgroep Schutters veld werden de leden begin dit jaar door voorzitter Logtenberg geïnformeerd over de dubbele betrokkenheid van Renzen bij de planontwikkeling. Met name ex tern adviseur ir. Yap verzette zich daarbij tegen de situatie, die was ontstaan. Voorzitter Logtenberg en wethou der Waal staan beiden echter op het standpunt dat er nog niets aan de hand is. Waal: "Nu de zaak eenmaal zo gelopen is, denk ik dat we er goed uit zouden komen als we de maquette kochten. Log tenberg: "Ik ben nog aan het on derzoeken of het juridisch moge lijk is om de auteursrechten over de nemen" Goede punten Waal wil de raadscommissies straks een beslissing laten nemen over het marktonderzoek van Renzen en de maquette: "De Schuttersveld in beslissend stadium

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3