Meer woningbouw in Roomburg afgewezen kantonrechter Groen licht voor huisvestingsplan universiteit mm Eindexamen wiskunde zware hoofdschotel met onduidelijkheden metaaldraaier 'BOUWSTOF IN RAADSHERENBUURT Boete voor Leidse tandprotheticus ïlNSDAG 8 MEI 1979 -■BB LEIDEN - Wiskunde was giste ren de hoofdschotel van de eindexamen-opgaven die leerlingen van de verschillen de schooltypen gisteren te verwerken kregen. Voor het vwo (atheneum en gymna sium) ging het vooral om denkwerk Er was daarbij sprake van een aantal onduidelijkheden. Bij een vraag naar de relatie tus sen een aantal punten (opga ve 2) moest deze worden gege ven in een wiskundige for mule. Maar er bleek meer dan één goed antwoord mogelijk, althans volgens veel leerlin gen VWO-leerling Walter Hendriks (19) van de scholengemeen schap De Vlietschans zei gis teren dat er ook een voor hem volkomen onbekende opgave bij zat, nummer vier: "Heel lastig", zijn collega Fred van Steveninck (17) noemde de eerste vwo-opgave "fröbel- werk, een slappe opgave die veel tijd kost" Ook de leerlingen van de havo hadden bij wiskunde hun tijd hard nodig. Watje bij sommi ge vakken wel eens ziet, leer lingen die na drie kwartier of een uur het veld ruimen, dat komt bij wiskunde nauwe lijks voor. Toch vonden havo leerlingen het wiskunde-ex- amen gisteren "niet moeilij ker dan verwacht" Een vraag over edelstenen (op gave 2) was toegelicht met de opmerking "alle prijzen van de edelstenen zijn veelvouden van tien gulden", overbodige informatie voor het oplossen van deze kansberekening, die bij sommige leerlingen tot overbodig rekenwerk heeft geleid, aldus leraar wiskunde M. Spoor Het Havo (en ook het Mavo) boog zich 's middags over op gaven expressievakken. Een bonte stoet foto's en reproduk- ties trok voorbij om het inzicht in compositie, functieleer en kunstgeschiedenis te testen "Aantrekkelijk en aardig op gezet", vond een Maar leer lingen klaagden dat, wan neer je uitgebreid op een grote hoeveelheden vragen wilde ingaan, je in tijdnood kwam "Je bent heel gauw geneigd om je eigen visie op de vraag stukken in de antwoorden te verwerken. Maar dat wordt eigenlijk niet verwacht: je moet beschrijven wat je ziet niet watje vindt", aldus Mar- ga van Wee, leerlinge van de Bonaventura-scholen-ge- meenschap. "Slappe vragen' vond René Wernars, ook Bo- naventura-leerling Moeilijk vonden veel leerlingen de opgave waar een foto van het Kurhaus moest worden herleid tot een plattegrond Bij het tekenexamen Havo was enige verbazing over de nogal kennisgerichte vragen over de Franse schilder Seu- rat. Het ging om kennis die niet op het lesprogramma staat Er werd bezwaar gemaakt te gen het feit dat leerlingen gymnasium na zo'n portie wiskunde 's middags ook nog eens Grieks kregen te verwer ken. Het is niet gebruikelijk dat vakken van een dergelijk kaliber op één dag gepro grammeerd staan. De tekst ging over een Athener die voor een rechtbank terecht staat en er bij de jury op aandringt toch vooral goed naar hem te luisteren alvorens te oordelen Saai, irritant en melig maar niet te moeilijk, zo waren de reacties De dertig wiskunde-vragen voor het mavo waren ook al niet gemakkelijk, maar vormden een goede afspiege ling van de stof die in de loop der jaren is behandeld. Het mavo-3 examen was relatief gesproken trouwens pittiger dan mavo-4. De wiskundeopgaven voor het lager huishoud- en nijver heidsonderwijs werden gety peerd als zeer redelijk De leerlingen mochten voor het eerst gebruik maken van ta bellen, die een hoop reken werk overbodig maakten Ook bij het lager technisch on derwijs werd het schriftelijk wiskunde (via de meerkeuze- toets) door leerkrachten rede lijk genoemd. Leerlingen ech ter klaagden hier en daar over de zwaarte. Bij Ihno en Ito waren diverse vragen ge lijk. Wethouder Waal LEIDEN - De meerderheid van de Leidse gemeenteraad heeft de ontwikkeling van Roomburg (Leiden-Oost) tot een overwegend woongebied definitief geblokkeerd. De collegepartijen PvdA en WD volgden gisteravond B en W in een beleid, waarin het gebied in de toekomst voor een belangrijk deel bestemd wordt voor bedrijven en voor een beperkt deel voor woningen. Bestemming voor bedrijfsterrein krijgt voorrang Met deze keuze nam de raad een beslissing over een omstreden ontwikkeling. Vanuit de omlig gende wijken Meerburg en Ka- naalgebied-Oost (Professoren- en Burgemeesters wijk) was aange drongen op meer woningbouw Deze eis werd ondersteund door de oppositie in de raad (CDA, D'66, PSP, PPR en CPN). Deze eis was gebaseerd op een in spraak procedure waarbij de ge meente aanvankelijk de richting op ging van meer woningen Door gewijzigde omstandighe den - meer behoefte aan bedrijfs terreinen - koos het nieuwe col lege eind vorig jaar voor meer be drijfsterreinen. Bij de afsluiting van het debat over Roomburg bekritiseerde wet houder Waal de oppositie vanwe ge de roep om meer te bouwen. Hij verweet de oppositiepartijen overdrijving door Roomburg te zien als een ideaal woongebied. Waal zette zich vooral af tegen een voorstel van PPR-raadslid Beijen om de beslissing over het om streden gedeelte van Roomburg (tussen de spoorbaan en de vuil stortplaats) aan te houden. Vol gens Beijen was onvoldoende aangetoond dat dit terrein nodig is voor bedrijven. Hij wilde eerst nader onderzoek van de gemeen te afwachten. Laffe houding Wethouder Waal zei "onaangenaam verrast" te zijn door dit voorstel. Hij verweet Beijen een "laffe houding" door een moeilijke be slissing uit te stellen. Beijen bracht daar tegenin dat een keuze op dit moment niet noodzakelijk is en meer aansluit bij de wensen van de bewoners. Van de zijde van de CDA-fractie kwam een nader voorstel om de bestemming van het gebied tus sen spoorbaan en stortplaats af hankelijk te stellen van de uit komst van het onderzoek naar de gevaren van woningbouw in de Leeuwenhoek. Wethouder Waal noemde deze mogelijkheid "on wijs" omdat hierover bij de dis cussie over de Leeuwenhoek geen rekening is gehouden. De wethouder kwam in het debat nog in aanvaring met een deel van de linkse oppositie. Waal maakte scherpe reacties los bij PSP en PPR door terloops op te merken dat de verhouding tussen PSP en CDA door hun gelijke stellingname op een aantal pun ten steeds meer op een coalitie begon te lijken. ADVERTENTIE siKl Voor de afdeling Mechanische Bewerking/Bankwerkerij van onze Bedrijfs Technische Dienst - Uitvoering te Zoeterwoude zoeken wij een metaaldraaier Zijn werkzaamheden zullen bestaan uit het draaien van onderdelen van uiteenlopende aard en afmeting in kwaliteit 6 en 7 ISA passingstelsel. De materialen, die verwerkt worden, zijn koolstof, roestvrij staal, aluminium, brons en kunststof. Funktie-eisen: - LTS - Diploma Bemetel A B/Verspaning - Kennis hebben van ISA passingstelsel - Goed tekening kunnen lezen Zij, die ruime ervaring hebben als metaaldraaier genieten de voorkeur. Leeftijd: 25-35 jaar. Sollicitaties kunt u richten aan de afdeling Personeels- en Arbeidszaken, Wateringseweg 1,2611 XT Delft, t a v. de heer W.P.A. Duval Slothouwer, (telefoon 015-792528). Gist-Brocades N.V. is één van 's werelds belangrijkste producenten van gist, penicillines en enzymen. Daarnaast richt het concern zich produceren en verkopen van farmaceutische veterinair-biologische, chemische en biochemische produkten. Gist-Brocades N.V. heeft produktie-/ verkoopondernemingen over de gehele wereld. Automobilist rijdt door LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond rond half elf op de Rooseveltstraat in Leiden een 19-jarige automobilist aangehouden die korte tijd daarvoor na een aanrijding op de Montgomerystraat doorgereden. De 19-jarige Leidenaar moest rijdend op de Montgomerystraat uitwijken voor een geparkeerd staande auto waardoor hij een tegemoetkomende fietser niet meer kon ontwijken. Bij de aanrijding die volgde kwam de fietser, een 82-jarige inwoner van Leiden ten val. Het slachtoffer liep hierbij een aantal schaafwonden op. De fiets werd totaal vernield en de auto, die later op de Rooseveltstraat werd aangetroffen, beschadigd. De jeugdige automobilist is overgebracht naar het bureau aan de Zonneveldstraat maar na verhoor weer vrijgelaten. Minerva PSP-fractieleidster Passchier vroeg zich af of Waal's PvdA ei gen wel zo gelukkig moest zijn met de samenwerking met de WD. Van haar kant verweet zij het college te handelen in een "sfeer die af en toe aan Minerva doet denken." Beijen noemde het absoluut geen schade om hetzelfde standpunt in te nemen als het CDA. "Zeker als dat goede standpunten zijn," zei hij. Wethouder Waal toonde zich verbaasd over de scherpe reacties. Hij kondigde aan voor zichtiger te zijn in het aanstippen van nieuwe coalities. Bij de besluitvorming over Room burg wees een meerderheid van PvdA, WD en ook D'66 tenslotte een keuze af om zowel tussen spoorlijn en stortplaats als tussen stortplaats en "Matilone" wonin gen te bouwen. Dit voorstel van het CDA kreeg alleen steun van PSP, PPR en CPN. Het voorstel van Van Zijp om de definitieve bestemming van het gebied tussen stortplaats en "Ma tilone" te koppelen aan de uit komst van het Leeuwenhoek- onderzoek kreeg verder geen en kele steun. Daarom wenste de CDA-fractie vervolgens ook niet in te stemmen met het voorstel- Beijen om de bestemming af te laten hangen van meer gegevens over benodigde bedrijfsruimte. Beijen trok een voorstel om voor het woongebied (tussen stort plaats en monument "Matilone") uit te gaan van de bouw van 900 woningen in. Wethouder Waal deed de toezegging om de moge lijkheden van meer woningbouw dan 600 na te streven. Het college nam verder een motie van het CDA over om de ver- keersontwikkeling in Kanaalge- bied-west te bekijken voor even tuele afsluiting van de Kanaal- weg. Een voorstel van het CDA om de ontsluiting vanuit Room burg tot één brug over het Rijn/ Schiekanaal te beperken zullen b en w onderzoeken. Een CDA- voorstel om de bedrijfsontwik keling af te laten hangen van ont sluiting van het gebied werd door de raad afgewezen. LEIDEN - Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel werden gisteren zes leden gehuldigd in verband met hun langdurig lidmaatschap van de bond. Op de foto van links naar rechts: D. Sloos(50 jaar lid), mevr. M.C.J. Uljee (40 jaar lid),C.J. Klein (40 jaar lid)Driessen (25 jaar lid), F. Montanus (25 jaar lid) en Houniet (25 jaar lid). LEIDEN - De universiteitsraad heeft gisteravond het groene licht gegeven aan de universiteit voor het Huisvestingsplan 1979. Er zal nu met onder andere de gemeen te Leiden en Oegstgeest overleg worden gepleegd over de uitvoe ring van het plan. Het besluit werd met bijna algemene stem men genomen. Een motie van raadslid Freddy Bischoff om on der andere de behandeling van het concept-besluit met betrek king tot de nota huisvesting uit te stellen haalde het niet. Belangrijk onderdeel van het nieuwe huisvestingsplan is de structuurschetsa voor het gebied van de Leeuwenhoek (tussen LEIDEN - De gemeente Leiden kan voorlopig in de Raadsliedenbuurt (wijk tussen Rijnsburgerweg en Oegstgeesterweg) ongewenste bouw- ontwikkelingen tegengaan. Gisteravond besloot de gemeenteraad met grote meerderheid om voor het gebied een voorbereidingsbesluit te Dit betekent dat bouwontwikkelingen voor ten hoogste een jaar bevroren kunnen worden in afwachting van een bestemmingsplan. Het voorbe reidingsbesluit is speciaal genomen om de uitbreiding van een garage bedrijf aan de Van Oldebarneveltstraat tegen te gaan. Tegen deze uit breiding is sterk bezwaar gemaakt door wijkbewoners. De raad nam deze beslissing met de stemmen van de CDA-fractie tegen Het CDA was van mening dat het voorstel onvoldoende was voorbereid. Met name het passeren van de raadscommissie voor economische zaken werd als onaanvaardbaar gezien Wassenaarseweg en Plesman- laap) en de terreinen ten westen van de rijksweg 44 (Schiphol- Wassenaai). Om de Leidse universiteit in de na bije toekomst goed te kunnen huisvesten is er behoefte aan ruim driehonderdduizend vier kante meter grond. In het huis vestingsplan 1979 van de univer siteit is becijferd dat - indien een aantal problemen kan worden opgelost - beschikt kan worden over ruim 270.000 vierkante me ter. Er resteert dan nog een tekort van ongeveer tien procent. De raad besloot verder dat de uni versiteit moet proberen om te volstaan met de huidige en toe komstige vestigingen in de bin nenstad en bebouwing van ter reinen aan weerskanten van de rijksweg 44. Men wil voorkomen dat alsnog een nieuwe plaats aangegeven moet worden om He universiteit aan de nodige ruimte te helpen. Ten slotte besloot de universiteits raad dat periodiek de uitgangs punten en doelstellingen van het huisvestingsplan moeten worden getoetst, om te bezien of het mo gelijk is het Huisvestingsplan 1979 nader in te vullen, ofwel of het nodig is het Huisvestingsplan bij te stellen. Vragen D'66 over keuze vrijheid kabel-tv LEIDEN - De vrijwilligheid van aansluiting op kabeltelevisie wordt geweld aangedaan wan neer in Leiden een prijsverho ging van 900 procent betaald moet worden om nog Nederland 1 en 2 te kunnen ontvangen. Dat stelt de gemeenteraadsfractie van D'66 in schriftelijke vragen aan het college van Burgemees ter en Wethouders Deze fractie wil weten in hoeverre het moge lijk is om bij de overgang van ge meenschappelijke antenne-sys temen naar kabel-tv de mensen die alleen Nederland 1 en 2 willen ontvangen een aansluiting tegen de oude prijs (of iets meer) aan te bieden. D'66 wijst op een motie die in de Leidse gemeenteraad in 1975 is aangenomen en waarin de vrij willigheid van aansluiting wordt benadrukt. D'66 wijst ook op de berichten, die in onze krant zijn verschenen naar aanleiding van de moeilijkheden die in het Morskwartier rond kabel-tv zijn gerezen. De Leidse tandprotheticus H. stond gisteren voor de derde maal in zes jaar voor de kan tonrechter omdat hij in strijd met de wet een prothese (kunstgebit) had vervaardigd en aangemeten. 'U zult ver moedelijk wel gewoon door gaan', zei rechter Van Dijke alvorens hij H. opnieuw een boete oplegden. De raadsvrouw van verdachte H., mevrouw G. van Iersel- Kooiman, had daarvoor uit gelegd dat de tandprothetici willen dat hun beroep erkend wordt. Getuige M.J.H. Lui ten, tandarts van beroep, stelde dat door die erkenning de tandartsen ontlast kunnen worden van een aantal werk zaamheden waarvoor zij steeds minder tijd hebben. Momenteel is het zo dat de tandarts een gipsafdruk- maakt. Die gipsafdruk gaat naar de tandtechnicus die in opdracht van de tandarts het kunstgebit vervaardigt. In tegenstelling tot de tand technicus behandelt de tand protheticus de patiënt van a tot z. Dus hij vervaardigt niet alleen het kunstgebit maar maakt ook de afdruk, zodat er rechtstreeks contact is tussen hem en de patiënt. Verdachte H. heeft daarvoor een oplei ding gevolgd van 2V* jaar maar omdat zijn beroep niet wettelijk is erkend is het niet toegestaan dat H. het in de praktijk ten uitvoer brengt. De raadsvrouw van H. betoogde dat het in deze zaak niet ging om een slechte verzorging. Volgens mr. G. van Iersel zijn de tandprothetici veel beter opgeleid dan de tandtechnici en werken zij bovendien on der toezicht van een tandarts. Door een direct contact met de prothesedrager zou bo vendien veel beter aan allerlei wensen van de patiënt tege moet kunnen worden geko men. Zij erkende dat de wet was overtreden maar wees er op dat er een onderzoek van de overheid hangende is om de tandprothetici paramedi sche bevoegdheid te geven zodat zij hun beroep onder toezicht van een tandarst uit mogen oefenen. Mr. G. van Iersel vroeg de kantonrechter haar cliënt schuldig te verkla ren zonder oplegging van straf. Officier Van der Ham wees er op dat het in dit geval gaat om een tandheelkundige behan deling, dat een merendeel van de tandartsen zich met hand en tand verzet tegen het be roep dat de verdachte uitoe fent en dat zij daarin worden gesteund door de wet. Van der Ham vondt niet dat in dit geval genade voor recht moest gelden 'omdat dan ie dereen zijn gang wel kan gaan'. De officier eiste een boete van 1000 gulden. Ook kantonrechter Van Dijke oordeelde dat het ging om een strafbaar feit en zei geen re den te zien waarom politie en justitie pas op de plaats zou den moeten maken. Hij ver oordeelde H. tot een boete van 500 gulden en 500 gulden voorwaardelijk. Te hard rijden, de helm niet zo als het hoort met het kin bandje op het hoofd, een vijf jarig neefje op de benzinetank en een weigering de brom fiets af te staan voor onder zoek. Dat alles werd een jonge doch zeer fors uitgevallen Katwijker verweten. Hij deed geen moeite iets te ontken nen, maar had wel iets toe te voegen over het neefje op de benzinetank. Dat hij het namelijk veiliger had gevonden dan het kind ach terop de bromfiets te plaatsen omdat het dan bij snel op trekken wel eens achterover had kunnen vallen. Rechter Teekens opperde een nog veiliger oplossing: "U had het kind helemaal niet moeten meenemen". De weigering zijn bromfiets be schikbaar te stellen voor on derzoek verklaarde de Kat wijker aldus: "Natuurlijk doe ik dat niet, want ze halen er telkens van alles van af. Zelfs als er niets aan zit vinden ze nog wat om eraf te slopen". Rechter Teekens las uit de stukken voor wat verdachte eerder al tegen de politie had gezegd: "De bromfiets is niet meer orgineel, ik heb er het één en ander aan veranderd". En zo kon het gebeuren dat voor dit alles tezamen een boete 250 gulden werd opge legd. Er stond een jongeman uit Katwijk terecht. Deze ver klaarde zonder blikken of blozen dat hij, rijdend op zijn motorfiets, een automobilist met opzet met groot licht had verblind". Hij kwam me te gemoet en verblindde mij. Toen ben ik omgekeerd en achter hem aangereden, ook met groot licht", vertelde hij. De rechter kon deze actie blijkbaar niet waarderen, want hij legde een boete van 100 gulden op.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17