\feeldraad steunt zigeuners G BBSS Voorrecht, roeping en tucht Met een Eurocheque betaalt u even gemakkelijk f 2^50 als f268,75. Terrorisme gevolg van onrecht Religieuze vrouwen werken aan beter klimaat Lezers schrijven Stuurgroep bepleit „anderhalfwoningen" Uw Kunstgebit THATCHER Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. blNSDAG 8 MEI 1979 iflion LEIDEN - Degelijk en spon taan. Zo typeerde de oud-predikant WH. Velema de Leidse Christelijke Gereformeerde Kerk in zijn toespraak ter ge legenheid van haar 75-jarig bestaan. Ds. Velema, die hier vijfjaar predikant was, is nu hoogleraar ethiek aan de theologische hogeschool van deze kerken in Apeldoorn. Met hem haalden ook de oud-pre dikanten C. van der Weele (Huizen) en JH. Carlier (Am sterdam) in dit herdenkings uur persoonlijke herinnerin gen op. Professor Velema noemde drie dingen die voor de toekomst van de jubilaresse bepalend zijn: het voorrecht om ge meente van Christus te zijn en dus bij het volk van God te mogen horen, de roeping om het licht te verspreiden en zelf dan ook bij dat licht te leven in liefde en eensgezindheid, en het stellen van het gemeente leven onder de kritische toets (tucht) van het Woord van God. De drie predikanten kregen een blijvend aandenken aan dit kerkjubileum en hun vrouwen werden verrast met een bloe metje. De gemeente bood de kerkeraad rond f800 aan. Hiervoor zal een passende be stemming worden gezocht. Ds. WJ. Quist Den Haag sprak de Leidse zusterkerk toe namens de classis Den Haag en ook de evangelist Theo Dikkes, voor ganger van de Leidse Evan gelische Christengemeen schap, bood in een hoogge stemde toespraak gelukwen sen aan. Van de zendingspre dikant C.D. Affourtit - hij werd vanuit deze Leidse kerk naar Vendaland, Zuid-Afri- ka, uitgezonden - was een schriftelijke gelukwens bin nengekomen. Hervormde Kerk: beroepen te Wageningen H. B outer Hilver sum, te Waardenburg G.J. van Steeg Dussen, te Windesheim (Ov) P. Posthouwer Ochten, te Meerkerk J. Wieman Vlaardin- gen, te Okkenbroek (Ov) me vrouw J. van de Werf (kandidaat) Utrecht; aangenomen naar Maarssen (wijkgemeente Maars- senbroek) T. Stehouwer Nijver- dal, naar Middelharnis G.C. de Jong Moerkapelle, het beroep door de synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (Molukse gemeente te Ca- pelle aan de IJssel D.F. Pelamo- nia Culemborg, naar Alblasser- dam (gemeente Elthetc) me vrouw G.M. van Wijk Hoorn; be dankt voor Rhoon J.H. van Hun- nik Bergentheim, voor IJssel- muiden A.W. van der Plas Rijs- Beroepingen Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot pasto raal medewerker te Schermer- horn J. Pater Amstelveen; beroe pen te Bunschoten-Spakenburg J.H. Nawijn Varsseveld. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ber- kel-Rodenrijs H.J.J. Feenstra Brunssum-Treebeek; bedankt voor Harderwijk P Schelling Middelburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Zaamslag A Baars Urk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Boskoop D. Hakken berg Lisse, die bedankte voor Apeldoorn. Het Wereldcongres van de zigeuners krijgt een financiële bijdrage van de Wereldraad van Kerken. Een commissie van de Verenigde Naties, die zich ten doel stelt dis criminatie te ontmaskeren en minderheden te beschermen, deed onlangs een beroep op die landen die zigeuners binnen hun grenzen hebben om hun dezelfde rechten toe te kennen als de eigen burgers. Het Wereldcongres van de zigeuners streeft ernaar die re solutie waar dat maar mogelijk is ingang te doen vinden. Erkenning Op het ogenblik probeert het con gres erkenning te krijgen als na tionale minderheid van Indische afkomst voor de vijf miljoen zi geuners in Oost-Europa en de Sowjet-Unie en toekenning van de daaruit voortvloeiende rech ten. In 1969 deed de Raad van Europa aanbevelingen om de discrimina tie van een half milioen in West- Europa zwervende zigeuners te gen te gaan. Het Wereldcongres stelt nu een onderzoek in naar de praktische uitwerking van deze aanbevelingen. De lid-staten moeten worden verplicht cara vanparken, voorzien van elektri citeit en waterleiding, in te rich ten en onderwijsmogelijkheden voor de kinderen te bieden, zo meent het congres. Met hulp van de regering van India wil het als nog een schadeloosstelling van de Westduitse regering eisen voor de moord op een half mil joen volksgenoten in de Tweede Wereldoorlog. Dat geld zal wor den gebruikt om kinderen van zi geuners een betere opleiding te geven. De Wereldraad van Kerken doet een beroep op zijn leden-kerken in die landen waar zigeuners zich ophouden om de regering drin gend te vragen aan deze doelstel lingen mee te werken. Vooroordelen De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht wijst er in een bulletin over volkenkundige minderhe den op, dat zigeuners bij de mees te mensen niet bijzonder gezien zijn. "Men is ze in het algemeen liever kwijt dan rijk. Ze leiden een zwervend bestaan, werken niet, zijn onontwikkeld en ongrijp baar, zegt men. Hitier maakte er korte metten mee; ten slotte wa ren hetgeen raszuivere Ariërs. En vandaag ziet men hen veelal nog als vreemd. Als ze op de tribune van de Tweede Kamer zitten" - wat op deze foto het geval is "is dat best een plaatje waard. De verhouding tot hen zit nog vol met vooroordelen." Synode Vandaag en morgen is de synode van de Evangelisch-Lu- therse Kerk in ons land bijeen in het tehuis voor Ouderen aan de Nieuwendamlaan 1 in Den Haag. Vanavond wordt er gediscus sieerd over het spreken van de kerk in maatschappelijke vragen. Wie hiervoor belangstelling heeft is welkom. Humanisten. De in Utrecht ge vestigde Internationale Huma nistische en Ethische Unie heeft Amnesty International gevraagd een onderzoek in te stellen naar de positie van humanisten in Iran en andere islamitische landen. De Unie meent dat veel humanis ten het in die landen hard te ver duren hebben. Onlangs zou Sa- oedi-Arabië een humanist een in reisvisum hebben geweigerd. Progressief. In Zuid-Afrika is een Humanistische Vereniging opgericht. Volgens de oprichters is zo'n vereniging dringend no dig. Zij beschouwen zich als ver tegenwoordigers van het pro gressieve deel van de Zuidafri- kaanse samenleving. De nieuwe organisatie staat open voor ieder die de humanistische doelstel lingen onderschrijft. Daartoe be hoort ook het principe van de ge lijkheid der rassen. Wachten Geloofseenheid. In een toe spraak tot negen bisschoppen uit de Antillen zei de paus dat geza menlijke eucharistievieringen pas mogelijk zijn na het bereiken van geloofseenheid. Inter communie onder gescheiden christenen is, volgens hem, niet het antwoord op de oproep van Christus tot eenheid. "De gelovi gen moeten in gemeenschappe lijk gebed en in dialoog wachten op Gods handelen". Kamerheer. De paus heeft de 71- jarige Italiaanse curiekardinaal Paolo Bertoli benoemd tot 'ka merheer'. Die volgt in deze func tie de overleden kardinaal Villot op. Een kamerheer bestuurt de rooms-katholieke kerk in de periode na de dood van een paus tot de verkiezing van diens op volger. Hij bereidt dan ook het conclaaf voor. Bertoli is vrijwel zijn hele loopbaan diplomaat in Vaticaanse dienst geweest. Bang. Christelijke kerkleiders in India zijn bang dat er een wets ontwerp komt waarin gevange nisstraf wordt bepaald voor men sen die anderen dwingen of om kopen om van geloof te verande ren. Zij menen dat deze formule ring zo vaag is dat elke vorm van bekering strafbaar kan worden gesteld. Lorscheider. Tot voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie is niet Ivo Lorscheider gekozen maar Jose Ivo Lorschei der, bisschop van Santa Maria. Hij was niet de voorzitter van de Latijnsamerikaanse bisschop penconferentie (Celarp). Dat was Aloisio Lorscheider, bisschop van Fortaleza. Remonstrantse brief: Onrecht is de voornaamste bron van onheil. Een kerk die haar bijbel niet kan en wil vergeten weet dat. Daarom is terrorisme niet zoiets als een natuurramp, maar een teken dat een samen leving faalt in het recht doen aan de kwetsbaren. Dat staat in een brief van het dage lijks bestuur van de Remon strantse Broederschap aan plaat selijke gemeenten en predikan ten. De brief gaat over het terro risme in de samenleving. Men moet dat verschijnsel, zo me nen de opstellers, vooral zien in zijn maatschappelijke oorsprong. Zij roepen de kerkleden op de maatschappelijke misstanden die mensen tot geweld drijven te raken. Het terrorisme en de ge- signaleren en naar wegen te zoe- welddadige bestrijding ervan ken om die op te heffen. Christe- versterken elkaar vaak. nen moeten zich daarvoor gevoe- dagelijks bestuur van de Broe- lig laten maken. Meer politie en zwaardere straffen zijn, aldus deze remonstrantse vi sie, maatregelen die de wortels van het politieke terrorisme niet derschap meent dat de kerk even kritisch moet staan tegenover het terrorisme als tegenover uitingen van staatsterreur. In dit verband wijst het op de Westduitse wetten inzake het "Berufsverbot". De religieuze vrouwen moeten nadruk kelijker dan tot nu toe meewerken aan een ander klimaat in de katholie ke kerk van Nederland. Zuster Media trix Hoes, voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrouwelijke Religieu zen, zei dat in een toespraak tijdens de jaarvergadering van het algemeen bestuur van deze stichting. SNVR-zo luidt de afkorting - is een overkoepe lende organisatie van ongeveer 23.000 vrouwelijke religieuzen. "Wij menen onze bijdrage te moeten le veren aan de discussie over de rol van de vrouw in de kerk," zo vervolgde zuster Hoes. "Zonder meteen te wil len doordrommen naar het uiterste moeten wij samen met de vrouwelij ke leken werken aan het uitbannen van de discriminatie die op nog veel terreinen binnen de kerk bestaat. Wanneer je regelmatig verkeert in kringen van geëngageerde katholieke vrouwen, kom je tot de verontrusten de ervaring dat steeds meer vrouwen de officiële kerk de rug toekeren om dat zij zich pijnlijk bewust worden van de achterstelling van de vrouw. Na de geruisloze uittocht van de ar beiders, die een aantal jaren geleden begon, is nu een geruisloze afval van andere groepen aan de gang. Wij moe ten meehelpen een beter klimaat te scheppen, waardoor deze ontwikke lingen kunnen worden tegengegaan." Andere mentaliteit Vrouwelijke religieuzen moeten, aldus zuster Mediatrix Hoes, ook gericht zijn op andere taken in de maat schappij. Zij dacht aan opvang en be geleiding van de vrouwen van gast arbeiders, van gescheiden vrouwen, van ongehuwde moeders en ouders van gehandicapten, van gevangenen en ex-gevangenen. Die taken dienen zich bij de vrouwelij ke religieuzen aan, zeker sinds zij een steeds duidelijker plaats krijgen in de vrouwenbeweging in ons land en een eigen inbreng blijken te hebben in de discussie over emancipatie, zoals in vrouwen-praatgroepen. De benoe ming van zuster Teresini Metternich tot voorzitter van de Unie van Neder landse Katholieke Vrouwenbewegin gen kan daarbij als voorbeeld dienen. "Enige jaren geleden was ons streven nog om ons als vrouw in de vrouwen beweging meer onopvallend op te stellen," zei zuster Hoes op de jaar vergadering. "Maar bij de bewust wording van onze plaats als religieu zen in de maatschappij groeit ook een andere mentaliteit." LEIDEN - De stuurgroep Huisves ting Alleenstaanden en Tweeper soonshuishoudens heeft gisteren een rapport gepresenteerd waarin éen aantal mogelijkheden wordt aangegeven om in de ge- zinswoningbouw grotere wonin gen (bijvoorbeeld 3 of 4-kamer- woninger) te koppelen aan een kleinere wooneenheid voor een of twee personen. Volgens de stuurgroep ontstaat daardoor een nieuw type woning die men de benaming heeft gegeven van 'an derhal fwoning'. In het rapport 'Keuze in koppelen wordt een aantal ontwerpen van woningen gepresenteerd waarin de koppeling van een gezinswo ning met een eenheid voor al leenstaanden centraal staat. Bij het ontwerpen van deze wonin gen is er van uitgegaan dat door een deur tussen de kleine en de grotere woning een meervoudig gebruik van de woning mogelijk wordt. Veranderde gezinsom standigheden kunnen steeds in de omvang en het gebruik van de woning tot uitdrukking komen. Men denkt bijvoorbeeld aan op groeiende of studerende kinde ren, een ouder inwonend fami lielid en aan ongebruikelijke ge zinssamenstellingen. De gekop pelde woningen zijn steeds aan pasbaar. Het bureau Oyevaar van Gooi de Bruijn architecten BNA, heeft acht voorbeelden gegeven om geïntegreerd wonen op grotere schaal mogelijk te maken. Eén en ander betekent wel dat, al wor den eenvoudige middelen ge- ADVERTENTIE Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Hel is niet nodig, da! U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig Dentoflx - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid- houdt Uw gebit onwrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroegere onge makken vergeten. Dentofix is verkrijg baar bij apotheken en drogisterijen. bruikt en een grote verscheiden heid in woningtypen toegepast, deze vorm van wonen extra kos ten met zich meebrengt. De stuurgroep Huisvesting Alleen staanden en Tweepersoonshuis houdens baseert haar initiatief tot deze studie op de overtuiging dat de problematiek van de huis vesting voor deze groepen niet serieus genoeg kan worden ge nomen. De laatste jaren bestond het woningaanbod vooral uit ty pische ééngezinswoningen ter wijl het bouwen van kleine wooneenheden ernstig achter bleef bij de planning. Bewust is daarom in deze studie het thema van de integratie van gezinswo ning en alleenstaanden-eenheid centraal gesteld. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) liet gisteren, bij de pre sentatie van het rapport, weten dat de komende jaren bij de pro grammering van enige nieuw bouwwijken in de gemeente Lei den, waarvoor de voorbereidin gen gaande zijn, rekening zal worden gehouden met de gepre senteerde bouwtekeningen. Van Thijn (PvdA): „Handhaaf stop treindienst" LEIDEN - Het tweede-kamerlid Van Thijn (PvdA) vindt dat de stoptreindienst tussen Leiden en Rotterdam gehandhaafd moet worden. Dit blijkt uit schriftelij ke vragen die hij aan minister Tuynman (verkeer en waterstaat) heeft gesteld. In de nieuwe dienstregeling van de N.S., die door de minister is goedgekeurd, is de stoptrein Lei- den-Rotterdam niet meer opge nomen. Van Thijn vindt dat in strijd met de onlangs aangekon digde actie tot besparing van het oliegebruik, waarbij bevordering van het openbaar vervoer een der doelstellingen was. Het artikel over Margaret Thatcher in deze krant van 4 mei blz. 9, vond ik ronduit slecht. Dat de Conservatives conservatief zijn is een ieder wel duidelijk dacht ik zo. Toch meent de correspondent dat meerdere malen te moeten herhalen, zij het in steeds andere bewoordingen. Dat men het niet eens is met de Tories is voorstel baar, maar de afschuw die uit dit artikel spreekt gaat te ver. Het verbaasde me dat de schrijver- want dat het een man is blijkt duidelijk - moeite blijkt te heb ben met het feit dat de nieuwe Britse premier een vrouw is, juist omdat hij zelf vermoedelijk pro gressiever denkt. Ik zag hem al vergenoegd grijnzen toen hij neerschreef dat "zij meer bezorgd zou zijn over het handhaven van haar positie als vrouwelijke pre mier dan over baanbrekend werk op nationaal of internationaal ge bied". En mocht ze zich daar toch aan wagen dan zal Margaret ge nadeloos door de mand vallen, want "zij zal ontdekken dat de Britse politiek nog steeds be paald wordt door mannelijke im pulsen, mannelijke adviseurs en mannelijke vooroordelen Me dunkt echter dat ze als leidster van juist de Conservatives ruim schoots met mannelijke impul sen enz. is geconfronteerd en ook de schrijver van het artikel zal - tot zijn ongenoegen - moeten er kennen dat ze dan toch maar heeft gewonnen. Loes van Doorn Utrechtse Jaagpad 23 Leiden Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15