"Schaatsers hebben mij in de rag aangevallen" (arateka's willen breken met budobond Vrij Zoetemelk opnieuw leider Roger Bannister, zijn vrienden en zijn mijlrecord Henk Gemser slachtoffer van complot DINSDAG 8 MEI 1979 PAGINA 11 Zondag was het 25 jaar geleden dat de Britse atleet Roger Gil bert Bannister als eerste in de historie de mijl (1609 m) bin nen de vier minuten liep: 3.59.4. Er mag op die mijlpaal mooi woord in dit verband wel even worden teruggeblikt, want met dat bewuste wereld record doorbrak de medische student Bannister een barriè re die te vergelijken was met het bedwingen van de Mount Everest in de bergsport. Toen de 25-jarige Bannister in de namiddag van de zesde mei 1954 de sintelbaan van Iffley Track Road in Oxford betrad, was het wereldrecord op de mijl al negen jaar in handen van de Zweed Gun- dar Haegg met 4.013. De keu ze van de baan van Oxford voor de recordpoging was ty pisch Brits, zullen we maar zeggen, want de wind had er vrij spel en er was niets dat Bannister zo haatte als juist die wind. Uitgerekend die dag was het koud. En het waaide. Maar vlak voor de start hield zelfs de wind op Iffley 1200 toe schouwers de adem in. Bannister werd in die histori sche race terzijde gestaan door twee vrienden, beiden eveneens atleten van wereld klasse: Chris Brasher twee jaar later zelf Olympisch kampioen en Chris Chata- way. Zij zouden als "hazen" dienstdoen en zich dus voor hem opofferen. In die tijd de den topsporters dat nog wel eens voor elkaar. Brasher gaf het tempo aan ge durende 1000 m. Hoewel Ban nister herhaaldelijk "harder, harder" schreeuwde, hand haafde Brasher de door hem juist geachte snelheid. Een correcte taxering, zoals later zou blijken. Eindschot Op anderhalve ronde van de fi nish verzwakte Brasher en op een teken van Bannister ging Chataway naar de kop om tempo te maken. Zo'n 250 m van de streep riep Bannister: "Chris!". Chataway maakte meteen ruimte en nu boorde de medische student de krach ten aan waarover hijzelf nog beschikte. Bannister was be roemd om zijn vlijmscherpe eindschot. Het hoge tempo van de race had hem echter danig aangetast. Later schreef hij daarover: "Ik voelde dat dit het moment was om iets uit zonderlijks te doen. Maar mijn lichaam had eigenlijk alle energie al verbruikt. En toch...die benen bleven maar doorgaan. De wereld scheen stil te staan, sterker nog, leek niet meer te bestaan". Met wanhopige passen klauwde hij op de finish af en viel daar half bewusteloos in de armen van zijn supporters. De aankondiging van het resul taat door de speaker mocht er ook zijn. De man maakte er een soort thriller van. "Dames en heren, dan is hier de uitslag van programmanummer ne gen, de mijl.Eerste nr.41,R.G. Bannister, van de Amateur Athletic Association, vroeger uitkomend voor Exeter Colle ge en Merton College. Zijn tijd betekent een nieuw baanre cord, dat bij officiële goed keuring tevens een nieuw Brits, Gemenebest en wereld record zal zijn. De tijd is drie minuten..." de rest van de mededeling ging in opstekend gejuich verloren Bannisters wereldrecord was de bekroning van een prachtig stuk sport: een nauwgezette voorbereiding, een perfecte samenwerking met zijn me de-atleten en de prestatie van zijn leven op het moment dat het nodig was. Maar ja, wat is een record? Een tijdelijke drempel. Zesenveer tig dagen later overbrugde de Australiër John Landy de mijl, zonder trekpaarden, zeer ontspannen in 3.57.9. Als er één schaap over de dam is....Maar alleen Bannisters i prestatie heeft de tijd getrot seerd. Het mijlrecord staat 3.49.4, op de Nieuwzeelander John Walker In 25 jaar tijd is er dus een progressie geweest van pre cies tien seconden. De nu 50-jarige sir Roger Ban nister, een bekend neuroloog, gelooft dat pas na het jaar 2000 de mijl binnen de 3.30 zal worden gelopen. Je kunt alleen maar gissen hoe veel bedenkelijke hulpmiddel tjes daaraan te pas zullen komen.... Derks De redactie van de VARA-Gids heeft de door de KNVB gepen sioneerde voetbalscheidsrech ter Frans Derks uit het mu seum gehaald, afgestoft en vervolgens gevraagd kritiek te spuien op een tv-program- Derks richt zijn pijlen, zoals kon worden verwacht, op Studio Sport, een programma dat al zo'n twintig jaar bestaat en waaraan volgens Derks al die tijd niets is veranderd. Vrouwtje of mannetje achter de tafel, bijna steeds dezelfde voetbalclubs, veel ondeskun- den gedeeld. Met dit soort ge kissebis kom je geen stap ver der. Ik kan me wel indenken dat Studio Sport zich van die discussies niet veel aantrekt. Watje de heren wèl kunt verwij ten is dat ze steeds ook op de woensdagavonden de ac tualiteit blijven volgen en nooit eens behoorlijk spitwerk verrichten: de eerste echt baanbrekende sportdocu- mentaire moet nog uit hun handen komen. Hun horizon lijkt wat te veel be zet door de Zwartkruisen beste, brave zooienstekers, hoor, maar er is nog wel wat meer onder de zon. Oorlog Frans Derks dig commentaar enz. In de re gels die volgen doet hij aan ballen op Ruud ter Weijden, regisseur Lindenberg en Kees Jansma. Van deze laatste zegt hij o.a.: "Beste Kees, doe eens wat meer humor in het com mentaar, wij kunnen het toch ook niet helpen datje haardos steeds dunner wordt" Dit laatste is dan kennelijk een staal van Derkse humor. En wat biedt deze van eigen schoonheid zwelgende klets majoor zelf ten slotte als op lossing voor alle kwalen aan9 Je weet niet wat je leest. Hij wil dat "elke omroepzuil per toerbeurt een maand de sport voor zijn rekening neemt, met dezelfde faciliteiten als de NOS-boys". Ja, nou zijn de rapen gaar, hoor. Die omroepen zullen in nog veel sterkere mate dan de NOS naar de kijkcijfers turen en vervolgens de camera's ijlings naar die voetbalvelden diri geren waar de "NOS-boys" nu ook reeds te vinden zijn. Tel uit je winst. Ben ik zelf tevreden over Studio Sport? Over de manier waarop de toe gemeten tijd wordt verdeeld, zou het een en ander te zeggen zijn. Voetbal komt wel erg veel aan de bak en buitenlands tennis, korfbal en hockey erg weinig. Maar die mening zal door lang niet iedereen wor Voor iedereen die sport als een deel van de maatschappij ziet dus meer dan een schot in het netwijs ik even op de uitne mende, zeer uitvoerige repor tage "Voetbal in de oorlog" van het tandem Barend en Van Dorp in het laatste num mer van Vrij Nederland. Over de manier waarop de sport in de periode 1940-45 reilde en zeilde is veel te wei nig gepubliceerd. Wat Barend en Van Dorp hebben gedaan is een mooi nou mooi) begin, er is uiteraard nog veel meer. 'Voetbal in de oorlog" behoort tot de afdeling leerzame stuk ken. De Duitsers hadden er in 1940 het grootste belang bij dat de rust in Nederland werd. gehandhaafd. En het ordelijk doorgaan van de voetbal competitie afleidende ver strooiing was in dit opzicht geen onbelangrijk middel. De voetbalclubs met uitzonde ring van Unitas uit Gorkum en de sportjournalisten hiel- den zich keurig aan de richt lijnen, geen wanklank werd gehoord. Zoals ir. Van Emme- nes al vlug na de bezetting in het officieel orgaan van de (K) NVB schreef: "We proberen weer gewoon te doen. We gaan allemaal gewoon doen. We gaan dus ook aan sport doen, we gaan weer voetballen. De opperbevelhebber zegt het, de KNVB zegt het en wij vinden het allang goed". De voetbalcompetitie eindigde in 1940 in augustus. Van Em- menes duidde de zomer van 1940 aan als "den voetbalzo- mer, hoeWel ik zoo'n flauw vermoeden heb dat het jaar 1940 door latere geschied schrijvers anders zal worden aangeduid" Ja, ja. Eén van de weinige sportjour nalisten die zich zeer goed ge droeg, was de stuurse, onge makkelijke Kick Geudeker. Hij meed elk contact met de bezetter. Een man die zijn blik op de sport én de maatschap pij gericht hield. Clubbestuurders en spelers de den netjes wat hun gezegd werd. Ook de houding van Karei Lotsy, de keizer-koniiig van de Nederlandse sport in die jaren, was weinig held haftig. Jaap v.d. Leek in de oorlog trainer van Volewijckers te rugkijkend: "Het was net als nu: de sportwereld is niet te motiveren, behalve voor het sportieve gebeuren zelf'. De sport volgde gedurende 1940-45 de macht - blinde lings. DEN HAAG (ANP)-Het blijft roe- rig in het wereldje van de ooster se vechtsporten in Nederland. Nu heeft de Sectie Karate weer on enigheid met het bestuur van de Budobond Nederland, het over koepelende orgaan. De inzet is het lidmaatschap van de Neder landse sportfederatie, uit welke hoek de gelden uit de sporttotali- sator komen. Eerder hebben veertien bonden van oosterse vechtsporten zich aangemeld als kandidaat-lid van de NSF. De Sectie Karate, de laatste jaren erg succesvol in we reld en Europese kampioen schappen, wil ook een aparte bond vormen en NSF-lid worden De Budobond verzocht de Sectie Karate echter de datum van de zelfstandigheid uit te stellen tot 1981, hetgeen inhoudt dat de Bu dobond als lid van de NSF toto- gelden ontvangt, waarvan een deel naar de Sectie Karate vloeit. Dit voorstel nu is in karatekrin- gen slecht ontvangen. Daar meent men meer te krijgen als zelfstandige bond. De beslissing over vervroegde uittreding is nog niet gevallen. Intussen is een commissie van "wijze mannen", allen onbekend met de wereld der vechtsporten, benoemd om uit te maken welke van de oosterse vechtsportbon den als lid van de NSF in aan merking komen. De commissie bestaat uit: mr Jac ques Hogewoning, prof. dr. K. Rijsdorp, prof. dr. Max Euwe, Leo van der Kar, H. Stapel en C Achterdenbosch. GRONINGEN (GPD) - Eén jaar eerder dan in zijn bedoe ling lag is Henk Gemser uit de schaatssport gestapt. Het afscheid van de sprintcoach, die drie seizoenen geleden met veel bezieling van start ging met een afzonderlijke kernploeg, geschiedde allerminst vrijwillig. Hij is de zon debok geworden van de volledig verziekte sfeer die half februari gedurende de wereldkampioenschappen in In zeil niet langer binnenskamers kon worden gehouden. zijn, vooral omdat ik er vorig jaar voor heb geknokt de topsport meer kansen te geven. Die kritiek bleef altijd tussen de schaatser en mij, in het openbaar ben ik nooit negatief over iemand geweest. Maar het afgelopen seizoen ben ik op slinkse wijze met een dolk in de rug aangevallen. Dat heeft me wel aangegrepen" s N v Het Nederlands zaalvoetbalteam heeft gisteravond in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy met 4-3 gewonnen. Andrè van der Ley. die ook de beslissende vierde goal zou scoren, tekent hier 1-0 aan. De overige Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Frans Bouman (2x). Na dertiende étappe Ronde van Spanje PENA CABARGA - Joop Zoetemelk is gisteren een stuk dichter gekomen bij zijn eerste grote ronde ze ge. In de dertiende etappe van de Ronde van Spanje sloeg hij in het Canta- brisch kustgebergte een aanval af van Lucien van Impe en nam hijzelf de lei derstrui weer over, die hij na de zesde etappe had af gestaan aan zijn teamge noot Christian Levavas- seur. De etappe van Logrono naar San tander over 180 kilometer werd gewonnen door de 29-jarige Spaanse slager Angel Lopez del Alamo, die na 38 km ontsnapte en na 102 km een voorsprong had van 11 minuten 40 seconden. In de laatste kilometers kwam een achtervolgend vijftal met Van Impe en Zoetemelk snel nader bij, maar op de streep had de Spanjaard nog altijd ruim twee en een halve minuut over. Aangezien Angel Lopez del Alamo als eerste doorkwam op zowel de Col de Sia (tweede categorie*, als de Col de Alisas (eerste categorie Joop Zoetemelk en De Col de Cabarga (eveneens eerste categorie kwam hij sterk omhoog in het bergklassement. Hierin heeft Felipe Yanez de lei ding met 51 punten vóór Zoete melk (38 pn() en José Luis Viego (34 pnO. Uitslag: 1. Angel Lopez del Alamo (Spd 5.18.04,2. Lucien van Impe (Bet) op 2.36, 3. Ma nuel Esparza (SpE* z.t., 4. Joop Zoete melk (Ned) z.t., 5. Francisco Galdos Algemeen klassement 1. Joop Zoetemelk (Ned) 66.43.55,2. Feli pe Yanez (Spa) op 1.42, 3. Francisco Galdos (SpE* op 2.05,4. Manuel Espar za (Spa) op 2.21, 5. Lucien van Impe (Bel) op 2.27, 6. Pedro Torres (Spa* op Ronde van Wallonië Een vroege ontsnapping vlak na de start is uiteindelijk beslissend geweest voor het verloop van de Ronde van Wallonië. Elf renners onder wie de Nederlanders Kui per, Van Vliet en Fedor den Her tog hadden reeds na negen kilo meter koers een minuut voor sprong. Halverwege, op de Citadel van Na men, had het peloton al een ach terstand van een kwartier. Hoe wel de voorsprong slonk slaagde het peloton er niet in de koplo pers in te lopen. Vlak voor Char leroi ontsnapten drie renners uit de voorste groep. Van Vliet, Den Hertog en de Fransman Ber- neaudeau, van wie Van Vliet zich het sterkst toonde in de eind sprint. Henk Gemser is door zijn opposan ten, die een gewillig oor vonden bij vooraanstaande KNSB-offi- cials, meedogenloos aan de dijk gezet, waardoor zijn vertrek pre cies zo is verlopen als de ge dwongen aftocht van Leen Pfrommer, in wiens spoor hij in 1969 als conditietrainer bij de na tionale selectie belandde. Zaterdagavond vernam- Henk Gemser van KNSB-voorzitter Herman van Laer en in het bijzijn van Henk Lamberts, de steeds invloedrijker geworden verte genwoordiger van het nieuwe adviescollege (de Advies Raad Top), dat zijn contract niet ver lengd zou worden. ''Niet verbitterd" "Ik heb het zien aankomen, daarom ben ik ook niet verbitterd. Het is ook altijd mijn standpunt ge weest dat die topsporter je echt nodig moet hebben. Als dat niet meer zo is, is het afgelopen. Ik had die functie tenslotte niet voor mijn eigen belang. Je hoeft je ook niet blind te staren op de twintig duizend gulden die ik er per jaar voor kreeg, want daar bleef na af trek van de belastingen en andere kosten niet zo gek veel van over. Ik wilde me uitsluitend dienst baar maken voor die schaatser Dat deed ik met veel ambitie, maar mijn aspiraties lagen te hoog, denk ik". "Ik wil echt winnen, ik was me- daillegek van de winterspelen in Lake Placid. Maar sommigen in de ploeg zijn niet voldoende ge motiveerd. Ze waren altijd maar bezig met dingen die met het uit eindelijke doel geen donder te maken hadden. Ik vond het mijn plicht daarover erg kritisch te Complot De initiatiefnemers van het com plot tegen Henk Gemser waren zijn kernploegleden Miel Govaert en Sies Uilkema, terwijl Bert de Jong, die zich bescheiden pleegt op te stellen, door het tweetal zou zijn omgepraat. Ze hadden be langrijke ijzers in het vuur, want de vader van Miel Govaert is sinds kort voorzitter van de Lan delijke Technische Commissie en als zodanig opvolger van Henk Lamberts, die in de Advies Raad Top een dominerende Figuur is geworden. Gelaten zegt Gemser nu: "Toen Miels vader, die ma kelaar is, aan de schaatsbond een pand verkocht in Amersfoort, waar het nieuwe bondsbureau is gehuisvest, zag ik de bui al han gen". Dat Henk Lamberts en hij zouden botsen was Gemser reeds voor speld: "We zijn allebei types die recht voor hun mening uitko men, maar ik dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. Ik was erg open ten opzichte van Lamberts, maar die openheid bleek later slechts van één kant te komen. Degenen die voorzagen dat het fout zou lopen hebben gelijk ge kregen". Unaniem Op initiatief van Miel Govaert vond onlangs een bijeenkomst plaats van de sprintploeg en de Advies Raad Top van Henk Lamberts. Gemser "Zaterdag is mij verteld dat daar unaniem door de schaat sers is geadviseerd niet langer met Gemser als coach in zee te gaan. Het merkwaardige is echter dat Jos Valentijn en André Kraaijeveld voor die bespreking niet waren uitgenodigd en Lieu- we de Boer heeft me intussen ook verzekerd dat er van een unaniem standpunt beslist geen sprake Henk Gemser vernam uit de mond van voorzitter Van Laer dat hij als co3th was tekort geschoten bij de internationale toernooien en de schaatsers niet meer de kick kon geven die nodig is voor het leve ren van topprestaties. "Ook zou ik me", aldus Gemser, "hiet vol doende vrij kunnen maken. Er is dus geen rekening meer gehou den met andere belangen die ik had te dienen. Dat mijn kwalitei ten als coach worden aangevoch ten is pijnlijk, maar ik weet uit welke hoek die beoordeling komt en dat stemt m? gerust". LEIDEN - Vanavond worden er in de zaterdagcompetitie vier in- haalduels afgewerkt Katwijk- Ter Leede, DETO-RCL, De Sleu- tels-SEV, SVOW-SC Lisse. BOKSEN - Mohammed Ali, de we reldkampioen boksen in het zwaargewicht, heeft een chroni sche nieraandoening. Volgens zijn manager is de gezondheid van Ali zo slecht dat hij zelfs niet in staat is om te trainen. BASKETBAL - Zuid Korea heeft gisteren de leiding genomen bij het wereldkampioenschap bas ketbal dames door met 76-72 te zegevieren over Australië. Verder wonnen de Verenigde Staten met 84-65 van Japan. BOWLEN - Irene Gronert uit Den Haag is voor de vierde maal Ne derlands kampioene bowlen ge worden. Zij behaalde een pun tentotaal van 4699 in 24 games. De Hagenaar Leo Haasbroek werd bij de heren winnaar met 4566 punten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11