LEIDSCH DAGBLAD Geen plannen autoloze zondag vandaag VRAGEN OVER CDA-NOTITIE Goedhart Bouwhuis voor SieMatic keukens Bezetters wijzen aanbod regering El Salvador af ente isf Ondanks tekort aan benzine Bluyssen: „Einde van bemiddeling" Een goedkopere kans krijgt u dit jaar niet meer! Nacht vol aanslagen Kleuter overlijdt na ongeluk met potlood MAANDAG 7 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35851 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Affaire Smit-Kroes voor Steenkamp niet afgedaan DEN HAAG (ANR - Voor de voor zitter van het CDA, dr. Steen kamp, is de affaire rond staatsse cretaris Smit-Kroes kennelijk nog niet afgedaan. In een schrij ven aan de staatssecretaris heeft Steenkamp vandaag antwoord gevraagd op een aantal vragen aangezien de telexboodschap van mevrouw Smit-Kroes en het televisie-optreden van de staats secretaris vrijdagavond de in druk hebben gevestigd dat er toch een stuk zou bestaan. Mevrouw Smit bood vrijdag haar excuses aan voor haar donderdag gedane uitspraak dat er een noti tie binnen het CDA zou circule ren waaruit blijkt dat de christen democraten bij een tegenvallen de uitslag van de Europese ver kiezingen onmiddellijk bij de Partij van de Arbeid zouden aan kloppen. Die excuses werden aangeboden nadat de WD-top met de staatssecretaris overleg had gevoerd. Maar in een per soonlijke boodschap aan dr. Steenkamp liet de staatssecreta ris weten haar beschuldigingen niet waar te kunnen maken om dat zij de personen van wie zij het stuk ter inzage had ontvangen niet in moeilijkheden wilde brengen. Er van uitgaande dat de staatsse cretaris haar vermeende bron niet wil noemen heeft Steen kamp haar, in het algemeen be lang, antwoord op de volgende vragen verzocht 1Was het stuk een verslag, een rap port, een notitie of een brief. 2. Wat was de kop van het stuk 3. Wie hebben het stuk ondertekend, respectievelijk wie waren de aanwezigen 4. Wat was de datum van het stuk 5. Welke plaatsaanduiding stond er op 6. Uit hoeveel pagina's bestond het stuk 7. Wat was de kleur van het papier 8. Wat was de regelafstand 9. Was het getypt, gedrukt, gesten cild of handgeschreven 10. U geeft toe dat het verwijt ten onrechte aan de CD A-top was ge richt. Aan wie zoudt u het dan ten rechte hebben moeten richten. j Als de staatssecretaris geen nadere gegevens kan verschaffen over deze zaak, terwijl zij het citaat waar het om gaat wel exact kon weergeven, gaat Steenkamp er van uit dat het hele verhaal door haar gefantaseerd is. Mede gezien de politieke gevolgen daarvan ziet de CDA-voorzitter met onge duld het antwoord van de staats secretaris "per ommegaande" te gemoet. Afscheids bezoek Haig SOESTERBERG - ln ver band met zijn spoedige ver- trek bij de NAVO brengt de Amerikaanse generaal Alexander Haig een (af scheidsbezoek aan ons land. Op de vliegbasis Soesterberg werd hij ontvangen door de basiscommandant Van Gastel (links) en de chef-de- fensiestaf Wijting (rechts). Vanmiddag bracht Haig een bezoek aan koningin Juliana. Eten viel niet goed NIEUW DELHI (AR - Onge veer 600 Indiase kinderen, die ter gélégenheid van de vie ring van hét internationale jaar van het kind een geza menlijke maaltijd in een kerk hadden genuttigd, zijn in al lerijl naar ziekenhuizen in Madras overgebracht, nadat zij verschijnselen van voed selvergiftiging vertoonden. Naar schatting 250 van hen moesten in het ziekenhuis opgenomen worden, terwijl de rest na behandeling naar huis kon gaan. DEN HAAG (GPD) - Nederland wordt bedreigd door een tekort aan benzine, doordat de oliemaatschappijen hun produkten liever verkopen aan landen waar de opbrengst hoger is dan hier wordt toegestaan. Het tekort klemt te meer, omdat premier Van Agts oproep tot zelfbeperking van het energieverbruik zonder enig resultaat is gebleven. Het ministerie van verkeer en waterstaat ontkent echter met klem dat er plannen zijn een autoloze zondag in te voeren. DEN BOSCH (ANR - Bisschop Bluyssen van Den Bosch vreest dat zijn bemiddelende rol inzake de 180 'Kerkturken' in de Sint Jan van Den Bosch niet tot vruchtbare resultaten leidt. De bisschop zei in een stampvolle kathedraal dat de vanaf het begin gestelde eis van de Syrisch-or- thodoxe christenen het maken van openingen voor bepaalde schrijnende gevallen ernstig heeft belemmerd. Mgr. Bluyssen heeft de groep chris tenen op 13 april beloofd hun eis van collectieve toelating tot Ne derland bij de overheid te beplei ten. Later werd deze eis vervan gen door herziening van alle ge vallen die op uitwijzing waren uitgelopen. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00uur. Het tekort in Nederland wordt ge deeltelijk veroorzaakt door ben- zineschaarste in Californië aan de Amerikaanse westkust. Meer dan een tiende (15 miljoen) van alle voertuigen in de VS (144 miljoen) rijdt in Californië, dat bovendien toeristisch de aantrekkelijkste der vijftig staten is. Getracht wordt hel benzinetekort daar te verminderen door olie aan de rest van het land, voornamelijk de oostkust, te onttrekken, maar het gevolg daarvan is weer dat de vraag naar buitenlandse olie sterk is gestegen. Het ministerie van economische zaken verklaarde vanmorgen desgevraagd dat er geen plannen zijn de benzineprijs in Nederland te verhogen, in elk geval niet met een flink bedrag op korte termijn. Weliswaar blijven de leveringen achter bij de vraag doordat uit Iran nog steeds te weinig olie komt om te voldoen aan de we reldvraag, maai' de situatie is vol gens economische zaken niet zo verontrustend dat binnenkort drastische maatregelen genomen moeten worden. Intussen blijkt de oproep die pre mier Van Agt heeft gedaan, het benzineverbruik vrijwillig te be perken, een flop te zijn geworden. Uit de snelheidsmetingen en verkeerstellingen die verkeer en waterstaat al vele jaren op vaste en wisselende punten had, is tot Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 Minder koude nacht Ten zuiden van de grote rivieren perio den met zon, elders veel bewolking en mogelijk regen. Minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, middagtemperaturen van 9 graden in het noordwesten tot onge veer 14 graden in Zuidlimburg. Matige tot krachtige zuidwestenwind. SAN SALVADOR (AP) - De bezet ters van de ambassades van Frankrijk en Costa Rica in San Salvador hebben een door de Salvadoraanse regering aange boden vrije aftocht naar het bui tenland afgewezen. Minister van buitenlandse zaken Jose Antonio Rodriquez Porth deelde mee dat de regering van president Carlos Humberto Ro mero, tegen wiens bewind de be zetters ageren, de 19 bezetters een diplomatieke vrijgeleide naar Costa Rica had aangeboden. Met dit aanbod hebben twee bijzon dere afgezanten van Frankrijk en Costa Rica ingestemd, zei hij. De bezetters houden sinds drie da gen tien personen in gijzeling, onder wie de ambassadeurs van beide landen. Een woordvoerder van het Revolu tionaire Volksblok, waartoe de bezetters horen, liet evenwel va ten dat het aanbod door hen afgewezen. "Wij willen in El Sal vador blijven", zei hij in een tele^ foongesprek vanuit de Franse ambassade. "Wij wijzen de derhandelingen af omdat zij plaatshebben tussen de regerin gen van El Salvador, Frankrijk en Costa Rica, zonder deelname van ons onderhandelingscomité." De beide ambassades werden vrij dag bezet. De overvallers willen met hun actie de vrijlating be werkstelligen van vijf van hun leiders, die door de Salvadoraan se regering gevangen worden ge houden. De woordvoerder van de bezetters verklaarde dat zij hun gijzelaars pas zullen vrijlaten als al hun eisen zijn ingewilligd. "Sommige van onze doelen zijn bereikt," voegde hij eraan toe. "Wij hebben de situatie in El Sal vador onder de aandacht ge bracht van de Verenigde Naties en de organisatie van Ameri kaanse Staten". LET OP! Gaat u een gebruikte auto ko pen? De Ton Menken IJshal: van 9 tot en met 19 mei Motorhuis occasion-spektakel hal. (Ml Het Motorhuis De aanslagen, geen enkele groepering zich ver antwoordelijk heeft gesteld, hebben aanzienlijke schade aan gericht. Later werden nog vier aanslagen gepleegd. Doelwit van deze aan slagen waren onder meer twee vakantie-bungalows in Bonifac- cio, in het zuiden van het eiland. Vermoed wordt dat het „Nationaal Bevrijdingsfront van Corsica" verantwoordelijk is voor de aan slagen. Op 10 maart pleegde dit front 32 aanslagen. EIKEN massief - fineer - parketvloeren - triplex - deuren - vensterbanken - lijsten - lambrizering - bielzen - meubelpanelen - wandplaten - schrootjes - meubelplaten - hekdelen - keukens - enz. - enz. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071 -899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend dusver niet gebleken dat er min der of minder snel wordt gere den. Een woordvoerder van het departement tekent daarbij aan dat er gewoonlijk enkele maan den mee heen gaan voor de me tingen zijn verwerkt: "Pas in juli weten we de resultaten van maart en april". Een draaiboek voor invoering van autoloze (zon)dagen "ligt al vijf jaar klaar", evenals nieuwe ben zinebonnen, "maai- er is geen sprake van dat op het ogenblik op omvangrijke rijverboden wordt gestudeerd", aldus verkeer en waterstaat. BERLIJN (DPA) - Een gebouw van de Duitse recherche is vannacht door een aanslag beschadigd. In een anonieme brief r daders de aanslag een wraakactie voof de "terechtstelling" van de vermoedde terroriste Elisabeth von Dyck. De jonge vrouw werd in Neurenberg doodgeschoten door de politie. Deze trachtte haar te arresteren. Bij de bomex plosie werd niemand gewond. In de Spaanse hoofdstad Madrid is vandaag opnieuw een aanslag gepleegd. Slachtoffer is ditmaal de vroegere directeur-generaal van de Spaanse veiligheidsdienst Emilio Rodriquez Roman. Hij is v ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. In de Zwitserse hoofdstad Bern is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van de Spaanse ambas sade. Op Corsica zijn vannacht een twaalftal aanslagen gepleegd. Oeganda bijna geheel bevrijd MASINDI (UPI/AFR - Tanza- niaanse en Oegandese bevrij dingstroepen hebben het afgelo pen weekeinde de stad Masindi in het noorden en de stad Soroti in het oosten van Oeganda ver overd. De bevrijdingstroepen beheersen nu het grootste deel van Oeganda en maken zich op voor de strijd tegen de geboorte streek van Amin, in het noord westen. Over de verblijfplaats van Amin heerst nog steeds onzekerheid. Volgens sommige bronnen zou de voormalige president van Oe ganda in het strijdgebied bij zijn mannen zijn, volgens andere bronnen zou Amin in Libië zitten. Afrikaanse diplomatieke kringen in Moskou zeiden zaterdag dat Idi Amin kort geleden zijn vroegere ambassadeur in Moskou vanuit Libië had opgebeld. Hij had ge zegd dat hij troepen bijeenbracht om het nieuwe bewind in Kam pala te bestrijden. Van gezaghebbende Marokkaanse zijde is meegedeeld dat Amin mogelijk in Fez zou aankomen waar morgen de islamitische mi nistersconferentie begint. Hij zou daarmee willen "bewijzen dat hij nog steeds de heerser, van Oe ganda is". 26 PAGINA'S Het Arnhemse Vitesse wordt op eigen terrein zo langza merhand een obsessie voor de vaderlandse topclubs. Na PVS en Feyenoord kwam gisteren ook Ajax op Nieuw Monnikenhuizen niet verder dan een gelijkspel (0-0). Feyenoord profiteerde gre tig van de halve misstap van de koploper en toonde wei nig medelijden met hekke- sluiter FC VVV, dat het aan doelman Jochen Vieten te danken had dat de nederlaag "beperkt" bleef tot 5-0. PSV is weer op de goede weg. In het duel bij Roda JC bleek de ploeg van Rijvers de onrust te hebben uitgebannen: de Eindhovenaren wonnen met 3-1, waardoor de kansen op Europees voetbal danig ge stegen zijn. Roda, tot voor kort nog de fiere koploper moet verder strijden om de troostprijzen. AZ'67 is ook nog volop in de race om een plaats die recht geeft op UE FA Cup-voetbal. Kees Kist toonde zich zaterdagavond in het treffen met NAC "een wereldspits" door de enige twee kansen die hij kreeg beide te benutten. AZ won de uitwedstrijd met 3-2. Op regionaal voetbalniveau boekte hoofdklasser UVS een opmerkelijke 3-0 over winning op koploper RVC. De tweeling Van der Blom, aan het eind van het seizoen vertrekkend naar Feye noord, had een zeer belang rijk aandeel in deze zege. Bij de zaterdag-eersteklassers liet Quick Boys zich verras sen door Zwaluwen (0-1), boekte Noordwijk een zege bij Oranje Nassau (0-4) en speelde RCL gelijk tegen Vroomshoopse Boys. SJZ heeft de titel in groep B van de gecombineerde Gouds/Leidse afdeling voor zich opgeëist. Met grote overmacht (twaalf punten voorsprong) werden de Zoe- terwoudenaars kampioen. Zij versloegen gisteren Warmunda met 2-0. In de za terdagafdeling bleek Oegst- geest de sterkste. Succes was er in het algelopen weekeinde voor De Witte Reus. Motorcoureur Wil Hartog, die met die bijnaam door het leven gaat, boekte op het circuit van Hocken- heim zijn eerste Grand Prix zege van het seizoen. Hij hield wereldkampioen Ken ny Roberts vier seconden achter zich PAGINA'S13-20 Leiderdorper: Ontvoerde "Je bent er opgeleid" tenslotte PAGINA 5 verwinning Bruno bij Oostenrijkse HOOGEVEEN (ANP) - De 3-jarige Martijn Christiaan Beukering uit Hoo- geveen is gisteravond bij een ongeluk in de ouderlijke woning om het leven gekomen. Het jongetje was onder het eten van zijn bankje gevallen op het moment dat hij met een potlood zat te spelen. Bij de val kwam de scherpe punt van het potlood in de hartstreek terecht. Hartmassage en toediening van zuurstof mochten niet meer baten. 4 weken lang EIDSCH t DAGBLAD kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noleren. D Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Adres: Woonplaats: Gironr. Hok|e H zonder postzegel opsturen 214, 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1