Nederhorst in delen te koop kort zakelijk Nederlander blijft tóch de zon opzoeken m Horeca akkoord over cao VRIJDAG 4 MEI 1979 De vele gezichten'van het Unilever-concern VAN DESSERTSAUS TOT KAFTPAPIER, VAN VLOERBEDEKKING TOT SCHEEPVAARTREIZEN... (van r verslaggevers) LEIDEN - De afgelopen weken hebben de meeste bedrijven hun jaarverslagen uitge bracht. In een dergelijk (wet telijk verplicht) verslag staat precies vermeld hoe een oji- dememing heeft gedraaid. Winst, omzet, venvachtingen voor het nieuwe jaar zijn de belangrijkste onderdelen. Daarnaast is er in het jaarver slag Van de "grote jongens" onder de bedrijven ook te vin den op welk terrein ze alle maal werkzaam zijn. Dat zo'n werkterrein zeer gevarieerd kan zijn bewijst de Neder lands-Engelse multinational Unilever. Kaftpapier Menigeen zal dit bedrijf kennen als producent van enkele wasmiddelenDat Unilever achter Unox staat zal ook bij velen bekend zijn.evenals dat het bedrijf een fors aandeel op de margarinemarkt heeft. Maar wie weet dat. wanneer men in een Noordzee Quick restaurant een visje veror bert, de kas van Unilever wordt gespekt? Of dat ditzelf de het geval is wanneer men een boek van Boeklon kaftpa pier voorziet, ofTova dessert- saus over zijn ijsje doet? Daarom hierbij een overzicht van de voornaamste produk- ten en diensten van Umle- vermaatschappijen in Ne derland zoals die staan ver meld in het jaarverslag. Ten eerste dan de wasmiddelen die Unilever in Nederland op de markt brengt: AU. Omo, Radion, Sunil, Robijn en BontkrachtAfwasmiddelen Dubro, Sunen Lux. Reini gingsmiddelen: Jif, Andy en Vim. Voor de persoonlijke Een greep uit het Unilever-assortiment. Het c< ook nog in vloerbedekking, vrachtvervoer maar eens wat te i huidverzorging: Sunsilk. Harmony, Rexona, Vinolia. After Dark en Fragancia (parfums) Soft Skin Naturel le, Maxelle en PR for men. Om het huis schoon te houden is er dan nog Glorix en Sunlight. De margarines en yoghurts zijn ondergebracht bij Van den Bergh en Jurgens BV,tevens onderdeel van Unilever. Een greep uit de verschillende merken: Blue Band, Zeeuws Meisje, Brio. Rama, Bona. Be- cel, Corso, Blue Band. Era, Diamant, Croma, Smelt Jus en Jolly. Dan is er ook nog de Calvé-De Betuwe B V. die naast alle Calvé en Betuwe produkten de volgende produkten levert: Royco. Lipton tea. Reino, To- va. Vital en Delmonte. Cho colade wordt door Unilever geleverd onder de namen Bros en Bensdorp. Diepvriesarlikelen van Unile ver zijn in de supermarkt te vinden onder de namen Iglo en Ola. Voor de vleessector noemden we Unox al. Daar kunnen nog aan worden toe gevoegd de Zwan-produkten en niet te vergelen de Bifi worstjes. Om voor al die produkten reclame te kunnen maken en te verpakken is Unilever in het bezit van de 4P drukkerij en reclame B.V.. Boeklon zorgt voor de zelfklevende transpa rante be scherm folie en Fablon voor zelfklevende decoratie film. De laatste twee artikelen vallen onder de Nairn Hol land B V. van Unilever. Andere produkten van Nairn zijn: May Fair. Nairn. Con tour, Kingfisher (allemaal wandbekleding) terwijl vinyl vloerbedekking wordt gele verd onder de merknamen Cosytred en Super Flamenco. Kaarsen Licht levert Unilever door mid del van Gouda kaarsen en theelichtjes. Om alles te kun nen vervoeren is Unilever ei genaar van een aantal trans portbedrijven. waarvan de bekendste de Norfolk Line in Scheveningen is. Een bedrijf dat een dagelijkse vracht- en beperkte passagiersdienst op Engeland heeft en verder transporten door heel Europa verzorgt. En voor wie deze opsomming allemaal te veel wordt en er wellicht een vieze smaak van in de mond krijgt, heeft Uni lever tenslotte nog de volgende tandpasta's: Close Up. Men- tadent S en Signal. DEN HAAG (GPD) - Het verlieslijdende Nederhorst-con- cern zal in delen moeten worden verkocht. Dat heeft mi nister Van Aardenne (economische zaken) de vakbonden gisteren meegedeeld. Hij heeft ook overlegd met drie vas te commissies uit de Tweede Kamer, die hem hebben gemach tigd de Nederhorst-bedrijven in zo groot mogelijke delen van de hand te doen. Er is een redelijke belangstelling voor alle onder delen aanwezig. Of alle arbeids plaatsen kunnen worden behou den is niet zeker. Om een volledig overzicht te krij- Nederlandse luchtdoop van de F-16 SCHIPHOL - De eerste van de 15 F-16-toestellen, bestemd voor de koninklijke luchtmacht, heeft gistermorgen de eerste proef vlucht gemaakt. Het toestel ver trok van Schiphol-oost waar het door Fokker is gebouwd, voor een vlucht van een uur en bijna twintig minuten (foto rechts). De vlucht werd gemaakt boven midden- en West-Nederland en boven de Noordzee, waar gedu rende korte tijd sneller dan het geluid werd gevlogen. Deze eerste F-16 zal 6 juni op Schiphol-Oost worden overge dragen aan minister Scholten van defensie. De laatste van de 102 door Nederland gekochte F-16- toestellen zal midden 1984 de Fokker-fabrieken verlaten. WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur 3 Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder z Rotterdam Twente Vlissingen 3 Zd. Limburg Aberdeen 3 Athene Barcelona Berlijn Bordeaux 3 Brussel Frankfort Genève 3 Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg regenbui 8 2 waar bew. 8 1 01 zwaar bew. 9 -1 01 mist 7-12 waar bew. 9 3 0 geh. bew. 8 1 2 waar bew. 6 0 01 onbew. 22 14 0 regen - 9 onbew. 10 1 1 waar bew. 12 5 4 half bew. 10 2 1 regen 10 2 3 waar bew. 10 3 3 zwaar bew. 8-3 5 onbew. 6-2 0 zwaar bew. 3 -2 18 onbew. 8 0 03 onbew UTRECHT (ANF) - De horeca (55.000 werknemer^ heeft een cao. Werkgevers en werknemers hebben gisteren overeenstem ming bereikt over de volgende punten: de wekelijkse werktijd wordt teruggebracht van 41 naar 40 uur. Seizoenwerknemers gaan zes uur minder werken om even eens aan de 40-urige werkweek te komen. Lonen en garantie-inkomens gaan met een half procent omhoog. Voor het administratief horeca- personeel is het een goed cao jaar, zij krijgen er maar liefst 8.33 procent bij. Dat komt omdat het inkomen van deze categorie werknemers altijd is afgeleid van het bankpersoneel. Bij de banken kent men echter een dertiende maand en in de horeca niet. Dat is nu rechtgetrokken. De 63- en 64-jarigen kunnen dit jaar per 1 juli eerder met pen sioen. Er is een minimum in de prijscompensatie overeengeko men van 240 gulden per procent per jaar. De minimum vakantie toeslag gaat omhoog van 1800 naar 1925 gulden per jaar. Nieuw voor de horeca is dat nu ook de jeudige werknemers beneden de 23 jaar een minimum in de vakan tietoeslag krijgen die varieert naar leeftijd. Het aantal vakantiedagen gaat om hoog met één dag tot 24 dagen voor de jeugdigen en voor de werknemers ouder dan 18 tot 22 dagen. De machinefabriek van Wilton-Feijenoord/RDM in Rotterdam, die deel uitmaakt van het RSV-concern, heeft van de directie materieel van de koninklijke landmacht opdracht ontvangen voor de levering en monta ge van geschutsonderdelen. Met deze opdracht is een bedrag van 48 miljoen gulden gemoeid. De raad van bestuur van Philips heeft eerder dan verwacht laten weten, dat de eerder aangekondigde sluiting van de magneetbandfabriek in Oosterhout niet de juiste weg zal zijn om uit de problemen te komen. De laatste jaren wordt daar flink verlies geleden. De raad van bestuur stelt in een verklaring aan de werknemers, dat alle inspanningen gericht zullen worden op het zoeken naar een werkbare oplossing voor de fabriek binnen het concern. De 250 werknemers van de magneetbandfabriek zijn opgelucht dat de raad van bestuur voor deze weg heeft gekozen. De piloten van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia hebben beslo ten hun stiptheidsacties voor onbeperkte tijd voort te zetten. De acties waren woensdag begonnen. Er zijn al aanzienlijke vertragingen ontstaan op alle Spaanse vliegvelden. De stakers eisen met name salarisverhogingen en de hervatting van de onderhandelingen over een nieuwe cao, die volgens hen door de directie zijn afgebroken. De Industriebonden gaan opnieuw praten met de Shell over een cao voor '79. Het overleg was opgeschort, omdat de partijen het niet eens konden worden over onder meer een geleidelijke arbeidstijdsverkorting. De industriebond NW vindt dat Shell best een voortrekker mag zijn op dit gebied. Onder de nieuwe cao vallen ongeveer 4.000 werknemers, voornamelijk in Pernis en Moerdijk. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft een vermogens- steun van 6,5 miljoen gulden toegezegd aan de scheepswerf De Bies- bosch. De vorm waarin de steun gegeven zal worden, moet nog door het ministe rie worden uitgewerkt. gen van de mogelijke oplossin gen voor splitsing van deze be drijvengroep heeft de minister eventuele nieuwe gegadigden, die zich nog niet hadden gemeld, tijd gegeven tot 10 mei zich als nog schriftelijk op te geven. Na die datum zal zo snel mogelijk met de belangstellenden worden overlegd over hun biedingen, zo dat de afwikkeling kan beginnen. Voordat beslissingen worden ge nomen zal weer met de vakbewe ging worden overlegd. Van vakbondskant bestaan er nog wel zorgen over de arbeidsplaat sen die bij opsplitsing op de tocht zouden kunnen komen. Wat de eigenlijke bouwvakkers betreft lijkt de markt voldoende om eventuele afvloeiingen op te van gen. De problemen ontstaan waarschijnlijk meer in de catego rieën van kantoor- cn stafperso neel. Maar als het streven lukt om bedrijven in hun geheel te verko pen zijn wellicht geen afvloeiin gen nodig. Garanties van over- heidszijde worden op dit punt niet gegeven. Toen ruim driejaar geleden Neder horst in moeilijkheden kwam slo ten de staat en het Ogem-concern met het overgebleven deel (de bouwbedrijven) een overeen komst. De bedoeling was dat Ogem zijn bouwbedrijven met die van Nederhorst zou laten fu seren. Enkele maanden geleden zegde Ogem de overeenkomst op, omdat het concern geen winst kansen en geen toekomst meer zag. Daarin moest worden berust, hoewel de gang van zaken nog la ter wordt onderzocht. In een Tweede-Kamerdebat be loofde minister Van Aardenne te streven naar verkoop van het ge hele Nederhorst-concern. Er wa ren vorige maand twee gegadig den voor algehele overneming, maar bij nader overleg bleek hun belangstelling niet voldoende se- 200 miljoen In totaal werken bij de Nederhorst- bedrijven 4000 mensen. Geschat is dat de totale operatie, inbegre pen de al verleende steun in dt afgelopen jaren, de staat 200 mil joen gulden zou gaan kosten. bew. 14 onbew. 10 Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-aviv Tunis half bew. 19 licht bew. 5 onbew. 19 half bew 11 half bew 7 licht bew 18 zwaar bew 19 zwaar bew 7 onbew. 8 geh. bew 8 (Van onze correspondent) SCHIPHOL (GPD) - De Neder landse toerist trekt zich weinig aan van de oproep van minister Andriessen (financiën) om de vakantie ia eigen land door te brengen. Dat is de stellige in druk van directeur Martin Schroeder van charterlucht vaartmaatschappij Martin Air. „Jammer voor Andriessen en voor de betalingsbalans", aldus Schroeder. „Maar de consument zal toch de zuidelijke zon blijven kopen. Het komende vakantie seizoen ziet er voor ons uitste kend uit". Hartin Air, beheerst ongeveer 35 procent van de Nederlandse vluchtelingenmarkt. Voor het eerst heeft het bedrijf dit jaar niet te maken met annuleringen op vrij grote schaal maar kan zelfs bijboekingen van reizen noteren. De toeslag op de prijzen als gevolg van het duurder wor den van vliegtuigbrandstof lijkt geen invloed op de klandizie te hebben. Schroeder: „De brand stoftoeslagen worden geaccep teerd door de consumenten. De boekingen gaan gewoon door, hoewel er bedragen van 30 tot 50 gulden per persoon bij moeten, toch een flinke hap uit het vakantiebudget. Maar het is de vraag, hoe de brandstofprijzen zich blijven ontwikkelen. Als er volgend jaar nog eens 40 gulden op de prijs moet, dan weet ik nog niet in hoeverre de consument aan zuidelijke vakantiebe stemmingen blijft vasthou den". Martin Schroeder zei dit gister middag bij de presentatie van het jaarverslag van zijn bedrijf over 1978, dat een netto-winst van ruim 9 miljoen gulden ver meldt. Over het lopende jaar zal de winst zeker 12 miljoen bedra gen verwacht Schroeder. Dat betere resultaat zal niet alleen door de betere situatie op de vakantiemarkt worden bereikt, maar ook door een toenemend aantal vluchten dat in opdracht van buitenlandse luchtvaart maatschappijen zal worden uit gevoerd. Het vliegen in op dracht zal in 1979 40 procent van de werkzaamheden omvatten, verwacht Martin Air. De maat schappij vliegt onder meer voor Singapore Airlines, Filippine Airlines en het Indonesische Garuda. Martin Air, zo zei directeur Schroeder, zal de komende jaren op meerdere paarden blijven wedden. Naast de Nederlandse vakantiemarkt zijn dat het vrachtvervoer en het vliegen voor andere maatschappijen. Daarnaast heeft de charter maatschappij enkele dochter ondernemingen voor andere ac tiviteiten. Deze houden zich on der meer bezig met verkoop en onderhoud van sportvliegtuig jes, reclamevluchten, het oplei den van sportvliegers, horeca- en promotie-activiteiten en computerservice. De dochters droegen vorig jaar met bijna 19 miljoen gulden bij aan een be- drijfsomzet van ruim 250 mil joen gulden. 260.00 259,50 260.50 260.00 70,50 70.00e 338.70 339.50 1150,00 J110,00 jJ,", 188.00 188.00 392,00 395.00 230.10 230.10 298,00 277,001 740,00 728,00 16.50d 288.00 320,00 3845.00 820.00 698.00 16,90 62,20 375,00 380,00 117.00 118,00 76.00 80.00e 385,30 386.00 Wolsp. Ede 88.00 W.vers 44,20e Wijk en Her. 133.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 127.50 102.00 117.00d 198,00 26.00 372.00 13.60 524,00 524.00 101.90 47,30 89.50 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Oos'.enr. Schilling (100) Griekse drachme (100) Joegosl. dinar (100) AMSTERDAM (ANR - Op een vriendelijke effectenbeurs zijn vandaag de noteringen van de in ternationale aandelen verder op gelopen. Mede door buitenlandse aankopen trokken de prijzen nog wat aan en er werden enkele nieuwe hoogtepunten bereikt. Zo kwamen aandelen Philips, Uni lever en Kon. Olie op een peil te recht dat dit jaar nog niet was voorgekomen. Aandelen Kon. Olie openden met een winst van bijna een gulden op f 142,70 en de notering van Unile ver ging met dertig cent naar bo ven tot f 131,50. Eenzelfde winst boekte Philips op f26,90, terwijl Tijdens de handel trokken deze prijzen nog wat aan. Van de bankaandelen gaf de ABN een herstel te zien van f3 op f358 en de koers van de aandelen AMRO Bank steeg met dertig cent tot f74.40.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27