'De stad komt naar het platteland' Rente tot maarliefstQ Vraag naar bijbel in Azië sterk toegenomen V*J postgiro en rijkspostspaarbank ©^^ESSBSI Ds. De Vree (Leimuiden) jubileert en neemt afscheid Christ v.d. Smissen voor moeilijke taak BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAAR DEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? VRIJDAG 4 MEI 1979 Rijnsaterwoude en Leimuiden. Twee dorpen in eikaars verlengde, met prachtige vergezichten over wei en meer. In het leven van de Leimuidense predikant J. H. de Vree, die zondag zowel zijn veertig-jarig ambtsjubileum viert als afscheid neemt van de actieve dienst (kerkdienst om half 3 in de hervormde kerk, receptie kwart over 4 in de christelijke school te Leimuiden), liggen ze ook op dezelf de lijn: hij begon zijn loopbaan in 1939 in het lintdorp langs de Braassem en sluit die nu af in het dorp aan deze kant van de Westeinder plas. Ds. De Vree: Gek eigenlijk dat die drempel zo hoog kan zijn". Ds. De Vree is in 1970 heel bewust uit het Brabantse Sleeuwijk naar die wijde streek van water, wind en wolken teruggegaan, nog niet eens vanwege haar natuurlijke charme, maar vooral om, wat hij noemt, "de tolerantie van de mensen". "Ik vond hier een ge zellige gemeente". Dat had deze man, die stamt uit de gereformeerde-bondstraditie maar die rond 1960 naar het her- vormd-confessionele milieu af zwenkte, in Oud-Beijerland wel anders meegemaakt. De geeste lijke zwaarte van die streng-or- thodoxe Hoekse-Waard-ge- meente lag eigenlijk niet in zijn aard. Het was daar dat een ouder ling eens tegen dominees zuster zei: "Ik ben het met de preek van uw broer niet eens, maar ik hoop wèl dat het is zoals hij het heeft gezegd, want dan is er ook voor mij nog hoop". De "genade" van God had tegenover de "zonde" van de mens een, naar het oordeel van deze bekommerde ambts broeder, te ruime plaats gekre gen. Wat de kern van zijn preken betreft gelooft ds. De Vree dat hij in die veertig jaar constant is gebleven. "Aan de ene kant zonde en gena de, maar dan óók het nieuwe le ven in een nieuwe gehoorzaam heid". In Leimuiden heeft hij eens een preek gehouden die hij in zijn Oudbeijerlandse tijd had gemaakt, en dat viel goed. "Het is hier een gemakkelijke gemeente. Soms wel een beetje té gemakke lijk Eenvoudiger Van het dominee-zijn in deze tijd kan ds. De Vree in 1913 in het Betuwse Randwijk geboren dat niet zeggen. Wel moest hij als jong predikant in Rijnsaterwou de zondag aan zondag twee keer preken "een zware opgave" maar het gewone werk was toch eenvoudiger. "Je preekte op vrijdag maakte ik de morgen- en op zaterdag de avondpreek gaf catechisatie, deed huisbezoek, leidde trouw- en rouwdiensten en bemoeide je ook nog wat met het verenigingswerk. Je had veel minder mensen om je heen. Nu heb je de oecumene die je aan dachten medewerking vraagt, de gemengde huwelijken, de groeiende samenwerking met de gereformeerden, de crèche en de kindernevendiensten, de opne ming van vrouwelijke ambtsdra gers in de kerkeraad, het gebruik van het nieuwe liedboek, kortom, een veel grotere inbreng van de leden in de vormgeving van de gemeente. Dat werkt zeker een stuk prettiger, maar tegelijk vraagt het organisatorisch veel meer van je dan vroeger". Die tweede preek van toen ging meestal over de Heidelbergse ca techismus. Een belijdenisge schrift waarin de christelijke leer in 52 hoofdstukjes ("zondagen" genoemd) bondig wordt onder wezen. Vele gemeenten hebben deze "leerdienst" afgeschaft. De belangstelling voor de catechis mus en de preek daarover is dui delijk afgenomen. Ds. De Vree vermoedt dat de mensen het "te droog" vonden. "Het sprak niet meer aan". Soms verwerkte hij een stukje catechismus in de zondagmorgenpreek of zette hij een prekenserie, zoals in de zo mer van 1977 met het "Onze Va der", tegen de achtergrond van de oude Heidelberger. Drempel Of door het wegvallen van de leer dienst de geloofskennis nu zoveel minder is geworden, durft ds. De Vree niet te beoordelen. Hij is daar voorzichtig mee. Dat kan plaatselijk nogal verschillen. "In de godsdienstige vorming heeft ook de christelijke school een functie, en die hebben we hier in Leimuiden". Wat wèl merkbaar aan invloed heeft ingeboet is de traditie. "Vroeger liep alles langs traditio nele lijnen. Velen liepen mee maar leefden niet mee. Het ker- A1 telt Azië - waar meer dan de helft van de totale wereldbevolking woont - naar verhouding veel minder christenen dan de andere continenten, de bijbel wordt er steeds meer gelezen. In 1968 wer den in dit werelddeel nog 20 mil joen bijbeluitgaven verspreid, maar vorig jaar waren dat er meer dan 200 miljoen. Vergelijkt men 1976 met 1977, dan nam de ver spreiding van de bijbel toe met 25 procent, die van het nieuwe tes tament met 6, van losse bijbel boeken met 35 en van kleinere, missionaire bijbeluitgaven met 41 procent. kelijke leven krimpt, maar wie nu meeleeft doet dat bewust. Dat is een pluspunt. Als traditie alleen maar een dode vorm is, hoeft de Enorme taak Azië kent een zeer grote taalver scheidenheid. De bijbelgenoot schappen staan er voor een enorme vertaaltaak. Zij subsidië ren nu al ruim 300 vertaalprojec ten, maar de kerken vragen drin gend dit aantal sterk te verhogen. Aan de vertaling van de volledige bijbel wordt op het ogenblik in 73 talen met voortvarendheid ge werkt. Tien kleinere talen krijgen binnen afzienbare tijd de bijbel in kerk om dat verlies niet rouwig te zijn. Maar zonder traditie kan het ook niet. En dan bedoel ik de tra ditie om de bijbel en de daaruit verkorte vorm. Het nieuwe tes tament wordt in 93 talen overge zet, afzonderlijke bijbelboeken in 63 en kleinere bijbelgedeelten in 71 talen. Naast dit uitgebreide vertaalpro gramma zijn de bijbelgenoot schappen ook bezig met het om zetten van bijbelgedeelten in kor te zinnen en eenvoudige woor den, speciaal voor beginnende le zers. Dat gebeurt nu in 180 talen. Nu de bijbel in de voornaamste ta len van Azië beschikbaar is, ach ten de genootschappen de tijd gekomen om meer aandacht te geputte belijdenis van de vade ren door te geven. De Schrift mag niet in de maalstroom van de tijd onder gaan". "De stad komt naar het platteland toe". Dat heeft ds. De Vree, die ook in Hoogmade en het Leidse Academisch Ziekenhuis heeft gewerkt, wel ervaren. Het dorp is geen gesloten wereldje meer, waar de "ontbindende" krachten van de grote geseculariseerde samenleving barmhartig buiten blijven. "De deelneming aan de catechisaties wordt minder en er ontstaat een grotere randkerke lijkheid, mede door mensen die zich hier vestigen en die in hun vroegere woonplaats misschien nog wèl een voelbare band met de kerk hadden. Gek eigenüjk dat de drempel van de bestaande kerk zo hoog kan zijn. In Kudel- staart worden sinds kort namens de kerken van Leimuiden en Aalsmeer diensten in het Dorps huis gehouden, eens per maand. Daar komen ook mensen die je in een kerk niet zou zien. Die drem pel is daar dus niet zo, terwijl er in feite toch hetzelfde gebeurt. Het is moeilijk, in die gevoelsfactoren door te dringen". Eenmanszaak Ds. De Vree ziet in een "geduldig pastoraat" de enige mogelijkheid om mensen weer bij de kerk te betrekken. "Geloven buiten de kerk om" acht hij geen reële zaak. "Je raakt dan zo gemakkelijk van de wortel af. Dan verwelkt het. Ik kan nauwelijks geloven in een le vend en bewust geloven buiten de kerk. Misschien is dat nog mo gelijk als je van huis uit een be hoorlijke geestelijke bagage hebt meegekregen. Maar door kerk gang kom en blijf je in contact met de goddelijke boodschap. Bovendien is geloven toch geen eenmanszaak". De Leimuidense predikant vond het wel frappant toen hij in een kring van jongeren de materiële welvaart als een van de oorzaken van de geloofscrisis hoorde noe- gaan besteden aan de stamtalen. Vooral in Indonesië, Papoea- Nieuw-Guinea, de Filippijnen en India is men daarmee bezig. Een moeilijkheid is wel dat veel vertalers in die gebieden de grondtalen van de bijbel onvol doende kennen om zelfstandig te kunnen werken. Zij maken ge bruik van andere vertalingen en hebben begeleiding nodig van theologisch en taalkundig ge schoolde vakmensen. Die zijn echter maar niet voor het opra pen. Zelfs zal een aantal vertaal- consulenten, nu nog in dienst van men. "Men kan zich in de wel vaart blijkbaar zo geborgen voe len, dat het gevoel voor een ge borgenheid in het heil van God wegkwijnt. Wij worden van bin nenuit aangetast". Pessimisme is deze predikant ech ter vreemd. Hij ontwijkt de wer kelijkheid niet, maar ziet ook geen heil in een almaar herhalen van negatieve ervaringen. "Ik heb de indruk dat de terugloop tot staan begint te komen, al zal dat nog niet overal waarneem baar zijn. Het wordt wel steeds duidelijker dat het antwoord op de diepste levensvragen buiten de Schrift en het geloof om niet te vinden is. Wij mogen vertrouwen dat het evangelie van Jezus Christus, en dan met name het evangelie van de genade van God, nieuwe kansen zal krijgen". Naast de sterkere betrokkenheid van gemeenteleden bij het ker kelijke leven ervaart ds. De Vree ook de beëindiging van de heillo ze strijd tussen hervormden en gereformeerden als een hoop volle verrijking in deze tijd. Waar het maar kan werken deze kerken in Leimuiden intensief sanjen. Een gereformeerde ambtsdrager maakt dan ook deel uit van de be roepingscommissie die voor hem een opvolger moet zien te vinden. Afstand Ds. De Vree is blij dat de financiële draagkracht van zijn gemeente nog voldoende is om een volledi ge predikantsplaats te onder houden. "Als je gemeenten gaat samenvoegen, wordt de band met de kerk vaak losser. Men voelt zich dan niet meer zo be trokken bij het werk van de pre dikant". Met zijn zuster, die hem in alle pas torieën trouw ter zijde heeft ge staan, blijft hij in Leimuiden wo nen. In een ander huis. Gewoon als gemeentelid. Iets meer op af stand. Maar met hetzelfde gevoel van verbondenheid. S. J. de Groot de bijbelgenootschappen, zich binnen afzienbare tijd terugtrek ken. Produktie De toenemende vraag vanuit Azië schept ook problemen in de pro- duktiesector en de financiering. Jan J. van Capelleveen, voorlich ter bij het Nederlands Bijbelge nootschap, ziet in een bijbel-pro- duktiefonds voor Azië een oplos sing. Dat is er nu al, maar het werkkapitaal is nog veel te klein. De bijbelgenootschappen zal ge vraagd moeten worden, hun re- PAGINA 21 Priesterfeest. Op vrijdag 25 mei zal het vijftig jaar geleden zijn dat de emeritus-bisschop M. A. Jan sen van Rotterdam tot priester werd gewijd. In 1956 benoemde paus Pius XII mgr. Jansen, die toen in Leiden werkzaam was, tot eerste bisschop van het pas opge richte bisdom Rotterdam. Tot 1971 was hij daar in functie. Toen verhuisde hij naar zijn geboorte plaats, Amsterdam. Gezien de gezondheid van mgr. Jansen zal hetjubileum aan sober karakter hebben. Op zondag 27 mei gaat hij voor in een dienst in dekathedr' e kerk te Rotterdam. In plaatsn een receptie en een geschenk wordt een collecte ge houden voor het bisdom Tabora in Tanzania. Dat is onder bis schop Jansen, als gevolg van con tacten tijdens het tweede Vati- kaanse concilie, door het Rotter damse bisdom geadopteerd. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Giessen- dam-Nederhardinxveld A. W. van der Plas Rijssen; beroepen te Metslawier (Fr.) mevr. J. van der Velden Utrecht, te Aalburg en te Zetten kandidaat M. A. van den Berg Bodegraven, te Aalsmeer A. Bakker Dalfsen, te Bergen op Zoom B. de Graaf, legerpredi- kant. Concert. Zondagavond om kwart over 8 geven de Willibrord- cantorij (Oegstgeest) en de Rot terdamse studentencantorij, met medewerking van viergambisten en vier blazers, in de Groene Kerk te Oegstgeest een uitvoering van de (zestiende-eeuwse) paasmis van Johannes Hahnel. Hahnel, die leefde van 1490 tot 1550, schreef dit werk ten dienste van vroeg-reformatorische gemeen ten in Duitsland. Cantatedienst. Het Leiderdorps Kamerkoor zingt zondagavond tijdens een cantatedienst (half 7) in de hervormde kerk te Leider dorp de "Trauerkantate" van G. Ph. Telemann. Zeven instrumen talisten en twee vocalisten verle nen medewerking. Ds. A. Knorth gaat in deze dienst voor. RECTIFICATIE: Hervormde Kerk - beroepen te Werkendam G.C. de Jong Moerkapelle. servekapitaal renteloos in dit fonds te beleggen. Ook zal men de vraag onder ogen moeten zien of de bijbel in Aziatische landen wel zo goedkoop kan blijven. Op elke volledige uitgave wordt daar nog altijd vijf a zes gulden toege legd. Zeker is, dat de vraag naar de bijbel in Azië - en niet alleen daar - ver uitgaat boven de draagkracht van kerken en bijbelgenootschap pen. Het Nederlands Bijbelge nootschap heeft zijn internatio nale bijdrage inmiddels met een kwart verhoogd. ADVERTENTIE LEUVEN (GPE^ - Christ van der Smissen weet waaraan hij toe is. De Bra bantse biljarter staat voor de immers zware, zo niet onmogelijke, opgave het finaleduel in het EK vijf kamp tegen Raymond Ceulemans met liefst 8-2 in zijn voordeel te beslissen. Elke kleinere marge doet de titel bij de Belg belanden. Dat, voor het Nederlandse kamp, zorgwek kende gegeven is het automati sche gevolg van de resultaten die gisteren in de voorlaatste ronde werden bereikt. Van der Smissen verloor van Dielis (8-2). De andere overgebleven titelkandidaat, Ceulemans, had weinig moeite met Vultink die zich al bij voor baat had geëxcuseerd door te beweren dat zijn vertrouwde keu gebroken was. Of die omstandig heid hem werkelijk parten heeft gespeeld, valt te betwijfelen. Feit is, dat Vultink er via een 7-3 ne derlaag niet voor kon zorgen dat zijn jongere landgenoot met meer perspectief de finalepartij kon ingaan. Het finaleduel tussen Raymond Ceulemans en Christ van der Smissen wordt, evenals de ande re ontmoetingen in de slotronde, over twee dagen uitgesmeerd. Vanavond komen de enige twee overgebleven titelkandidaten uit in het libre en het 47-1.- Morgen moeten de halve partijen in de spelsoorten bandstoten, 71-2 en driebanden worden afgewerkt. Stand na de zesde ronde: 1. Ceule mans 12 matchpunten 48 partij- punten, 2. Van der Smissen 10-43, 3. Dielis 8-36, 4. Muller 6-34, 5. Wieldforster 6-23, 6. Vultink 4-28, 7. Stenzei 2-19, 8. Vierat 0-9. ADVERTENTIE Nu tuinmeubelen k manente show, groot 500 m2. U vindt r alle bekende merken kompleet met fraaie kussens en parasols. Wacht niet tot de laatste zaterdag voor moederdag. Als u iets wilt geven, er is u volop keuze. U bent van harte wel kom bij: Tuinbouw on Hobby-artikolen JAN v.d. MEER B.V. Koordeinde 45 Tel. 01713-9008 Roolofarendsveen vrijdag koopavond van 7-9 uur Jan Timman breekt af MONTREAL - In de zestiende ron de van het internationale schaak toernooi in Montreal is de partij tussen Jan Timman en de Deen Bent Larsen afgebroken. Het duel tussen de twee Russische leiders, wereldkampioen Karpov en oudwereldkampioen Tal werd De uitslagen zijn: Karpov (SOV) - Tal (Sov^ V2-V2, Por- tisch (Hon) - Kavalek (Vst> afge broken, Larsen (Den) - Timman (Ned) afgebroken, Hübner (Wdl) - Spassky (Sov) afgebroken, Lju- bojevic (Jo^ - Hort (Tsj) afgebro ken. Stand: 1. Tal 11 punten, 2. Karpov IOV2, ij. Portisch 9 en 1 af, 4. Lju- bojevic 7V2 en 2 af, 5. Timman en Hübner 6V2 en 2 af, 7. Hort en Ka valek 6V2 en 1 af, 8. Spassky 5 en 2 af, 10. Larsen 5 en 1 af. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente met meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPËRENGST «ASTE RENTE 3 JR. f 1000,- f 1.259,71 8 5000,- 6.298,55 8 4 JR. 1000,- 1.385,86 8l/>% 5000,- 6.929,29 8V2% 5 JR. 1000,- 1.538,62 9 5000,- 7.693,12 9 LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7V4% 2 JR. VAX 3 JR. 8 4 JR. 8Vz% 5 JR. 9 6 JR. 9 'xEflstkode/Plaats: Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. S?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21