LEIDSCH DAGBLAD Thatcher wint met ruime iS55«! Vergeefse zoekactie wapens en heroïne Dampen jagen gezin huis uit vandaag Nieuw voorstel in de metaal Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen Oorzaak van hersenvlies ontsteking nog raadsel Vrouwelijke premier in Engeland NEELIE Groot alarm: politie hele nacht in touw DIJKXHOORN VERLIEST KORT GEDING TEGEN L.D. VRIJDAG 4 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35849 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Contrastmiddel uit roulatie genomen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het is nog steeds een raadsel hoe vijf patiënten van het Academisch Ziekenhuis in Lei den hersenvliesontsteking kon den krijgen na het toedienen van contrastvloeistof. "Het is in elk geval een chemische zaak, dat is wel duidelijk" ,zegt dr. A.Th. Schweitzer, directeur gezond heidszorg van het ziekenhuis. "De irritatie van de hersenvliezen heeft duidelijk chemische oorza ken" Gisteren publiceerden wij het be richt dat vijf patiënten van het Academisch ziekenhuis her senvliesontsteking hadden ge kregen na het toedienen van con trastvloeistof, dat wordt gebruikt bij het maken van röntgenfotos. Onmiddellijk nadat bekend was dat de contrastvloeistof nadelige invloed op de patiënten had, heeft het ziekenhuis het con trastmiddel uit de roulatie geno men. "Niet de gehele voorraad is uit de roulatie genomen, maar alleen die zending van de Noorse fa briek waarbij de chemische reac ties optraden", zegt dr. Schweit zer. "Met hetzelfde middel uit an dere zendingen hebben we nooit problemen gehad". Dr. Schweit zer wyst er nog nadrukkelijk op dat hersenvliesontsteking niet besmettelijk is. "Het is een che mische reactie en het heeft niets met bacteriën te maken". Volgens de directeur gezondheids zorg moet nu bij de fabriek in Noorwegen worden uitgezocht wat er precies met het middel aan de hand is. "De gezondheidsin spectie heeft het onderzoek ter hand genomen en uit dat onder zoek zal moeten blijken waar de fout zit". BIERMAN OCCASIONHAL uitsluitend ANWB gekeurde auto's IS GEOPEND Jacoba van Beierenweg 31 Voorhout. Tel. 02522 -10105 Rijnsbnrgse villa staat leeg (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Een kapitale villa laten bouwen en er dan niet in kunnen Dat is het lot dat de familie G.van der Vijver uit Rijnsburg momen teel heeft getroffenDe splinternieuwe behuizing aan de Voorhou- terweg in het bloemendorp staat momenteel leeg, omdat men bin nen gekweld wordt door benauwende dampen Het vermoeden bestaat dat het hier gaat om een stof, die is verwerkt in een houtbehandeling smiddel. Rond de paasdagen is het gezin Van der Vijver weer uit het net betrokken pand vertrokken. "Al sinds de oplevering van de villa wilde de hond van de familie niet naar binnen", aldus een buurvrouw. "Steeds weer besloegen de ramen, en geregeld klaagde men in het gezin over ademhalingsmoeilijkheden". De familie Van der Vijver zelf wil niets over de zaak zeggen. De herkomst van de gas-vorming in de villa is momen teel in onder zoek, zowel bij de betrokken hout-leverancier (RotèWestzaan uit Wormerveer) als bij het ministerie van volksgezondheid. Zie ook pagina 23 (Van onze corresponden) LONDEN - Voor het eerst in de geschiedenis heeft Groot- Brittannië een vrouwelijke premier. Margaret That cher en de conservatieven hebben de verkiezingen met een comfortabele meerderheid gewonnen. Premier James Callaghan zal vandaag nog op Buckingham Palace officieel aankondiging doen van zijn aftreden. Kort daarna zal koningin Elizabeth mevrouw Thatcher ontvangen en haar opdracht geven een nieuwe regering te vormen. Hoewel bij het ter perse gaan van deze editie de volledige uitslag nog niet bekend was, geven com puterberekeningen aan de hand van ruim 500 van de 634 uitslagen de Conservatieven 330 zetels in het nieuwe parlement; 12 meer dan de vereiste meerderheid van 318. In de verkiezingen van 1970 hadden de Tories een meerder heid van 31 zetels, terwijl zij er in het huidige parlement 276 heb ben. Volgens dezelfde elektronische voorspellingen zal Labour eindi gen met 277 zetels; een verlies van 17. De liberalen, die hadden gehoopt op een totaal van meer dan 20 zetels, krijgen er vermoe delijk 11-2 minder dan zij had den. De grootste verliezer is de Schotse Nationale Partij, die van zijn huidige 11 zetels er niet veel meer dan 3 zal ^verhouden. De fascistische Nationale Front Par tij trok niet meer dan drie kwart procent van het aantal stem- DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - De metaalwerk gevers hebben een nieuw voorstel aan de vakbon den gedaan om de onder handelingen over een nieuwe cao te heropenen. Belangrijkste punt is dat de werk gevers bereid zp om over een cao te praten die een looptijd heeft van slechts één jaar. Eerder hadden de werkgevers laten we ten een cao te willen afsluiten die een looptijd heeft van 27 maan den. Voor alle bij de onderhan delingen betrokken vakbonden was dit echter onaanvaardbaar. In het nieuwe voorstel hebben de werkgevers hun aanbod om dit jaar twee verplicht op te nemen snipperdagen in te voeren, inge slikt. Volgens hen was dit alleen mogelijk in het kader van een meerjarige cao. De bonden heb ben altijd drie verplichte snip- Weinig verandering Wisselend bewolkt met regen- of ha gelbuien. Vannacht mistbanken en mi nimumtemperaturen ongeveer min één graad. Matige wind uit zuidwest tot noordwest. Middagtemperaturen om streeks 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) perdagen geëist om nog iets van de gevraagde arbeidstijdverkor ting overeind te houden. Hele maal in het begin van de onder handelingen eisten de Industrie bonden van de FNV nog een 35- urige werkweek. Het voorstel van de werkgevers om de basisvakantie met één dag uit te breiden wordt gehandhaafd. Onderhandelaar Wamsteeker van de Industriebonden FNV noem de het laatste bod van de werkge vers vanmorgen erg pover. "Als we met dit voorstel van de werkgevers akkoord zouden gaan dan kan je stellen dat er langzamerhand geen water meer in de wijn is gedaan van onze kant, maar dat er alleen nog maar water overblijft", aldus Wam steeker. Hij wilde overigens niet de conclu sie trekken dat er geen basis meer is voor verder onderhandelen. Maar de onderhandelingen zul len er op basis van de jongste werkgevers-voorstellen bepaald niet makkelijker op worden, verwacht Wamsteeker. (Om één uur was de stand: Labour 250. Conservatieven 267, Libera len 7 en de overige partijen 4 zetels. Verloren Onder de parlementariërs die hun zetels verloren, zijn de voormali ge liberale leider Jeremy Thorpe, de huidige minister van buiten landse zaken David Owen en de Conservatief Teddy Taylor, die vrijwel zeker minister voor Schotse zaken zou zijn geworden in het kabinet-Thatcher. Thorpe, die volgende week zal te rechtstaan wegens samenzwe ring tot moord op zijn ex-vriend Norman Scott, vertegenwoor digde gedurende 20 jaar het kies district North Devon dat dit keer de Conservatieven in handen viel. Edward Heath, de ex-premier die zijn leiderschap van de Tories, verloor aan Margaret Thatcher, verdubbelde zijn meerderheid in het kiesdistrict Sidcup. Hij heeft te kennen gegeven dat hij bereid is een ministeriële functie in het kabinet van zijn rivale te bekle den, maar wilde zich niet uitlaten aan welke post hy de voorkeur zou geven. Het is echter bekend dat hij graag minister van buitenlandse zaken zal willen zijn, maar het is on waarschijnlijk dat Thatcher hem in zo'n prominente positie zal plaatsen. Als andere mogelijkhe den voor hem worden defensie genoemd en de portefeuille voor Europese zaken - een post die niet veel om het lijf heeft en die hem buiten Thatchers vaarwater zal houden. Analyse Een analyse van de uitslagen laat zien dat Labour verhoudingsge wijs in Schotland het sterkst was, dankzij de overgelopen kiezers van de SNP, en het zwakst in het zuiden en vooral in Londen en omstreken. Dat wordt toege schreven aan de stakingen van de afgelopen winter, die vooral daar het meest werden gevoeld. Onvrede over de te grote macht van de vakbonden heeft danook ver moedelijk meer dan werd ge dacht de Conservatieven in de kaart gespeeld, met als tweede factor de door de Tories in het vooruitzicht gestelde verlaging van de inkomstenbelasting. Na de formaliteiten van de rege ringsoverdracht vandaag, zal waarschijnlijk volgende week de samenstelling van het kabinet- Thatcher bekend worden ge maakt. 32 PAGINA'S CD A-voorzitter Steenkamp eist dat staatssecretaris Smit-Kroes met bewijzen op tafel komt voor de bewering dat het CDA de WD als rege ringspartner aan de kant zal zetten bij een ongunstige uitslag voor de regerings coalitie bij de volgende maand te houden Europese verkiezingen. Slaagt zij daar niet in dan wil Steenkamp dat zij het CDA publiekelijk excuses aan biedt. Is zij daartoe niet be reid dan moet zij aftreden als staatssecretaris. Steenkamp heeft dat vandaag geschreven in een brief aan staatssecretaris Smit-Kroes. PAGINA 7 (Uitzending van Holocaust was nuttig PAGINA 5 Bettine Vriesekoop bij laat ste zestien PAGINA 17 I Toch massale trek naar de zon PAGINA 27 Triomfantelijk steekt Margaret Thatcher de handen in de lucht, nadat zeker is geworden dat haar Conservatieve partij de meerderheid in het Britse Parlement heeft gehaald. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes komt met zeer zware be schuldigingen aan het adres van de CDA-top. Er zou binnen het CD A-bestuur een nota circuleren, waarin een strategie staat uitge stippeld om spoorslags met de PvdA te gaan praten als de Euro pese verkiezingen voor de huidige regeringscoalitie tegenvallen. Verraad tijdens de rit dus. Mevrouw Smit-Kroes is wanneer zij dergelijk zwaar geschut in stelling brengt er toch wel min stens toe gehouden om met tastba re bewijzen op de proppen te ko men. Dat doet ze vooralsnog niet en gisteravond verklaarde ze met zoveel woorden op de televisie dat mensen die haar beter kennen echt wel weten dat ze geen praatjes heeft staan verkopen. Zoiets is de zaak omdraaien. Impli ciet verwijt de staatssecretaris Lubbers en zijn mede-CDA-lei- ders dat zij ontkennnen, maar dat niet anders dan met woorden hard kunnen maken. Dat lijkt er op dat iemand schuldig wordt bevonden, tenzij hij het tegendeel kan bewijzen. De vraag of het CDA inderdaad er veel aan gelegen is om een nieuwe vrijage met de PvdA aan te gaan als de meerderheid van CDA! WD na de Europese verkiezin gen zou zijn verspeeld blijft hier voorlopig onbeantwoord. Het zou best kunnen. Op dit moment gaat het erom of Neelie Smit-Kroes zorgvuldig genoeg haar verwijt naar buiten heeft gebracht. Hier mag men een paar vraagtekens zetten. Er bestaat een rapport of het bestaat niet. Met nietes-welles komt men er ditmaal gelukkig niet, want rapporten plegen op papier te zijn vastgelegd en me vrouw Smit-Kroes moet er als staatssecretaris voor de PTT toch ook zeker van op de hoogte zijn dat er copiêer-apparaten be staan. LEIDEN - Het Haagse bouw- en aannemingsbedrijf L. Dijkx- hoorn BV heeft het kort geding dat het had aangespannen tegen het Leidsch Dagblad verloren. De vice-president van de Haagse rechtbank mr. A.H. Lycklama wees vanochtend in de uitspraak de vorderingen van het bouwbe drijf af en veroordeelde Dijkx- hoorn in de kosten van het ge ding. Het geding was door het Haagse bouwbedrijf aangespannen om dat men bezwaren had tegen de inhoud van een artikel dat han delde over problemen met reno vatie in de Leidse Tuinstadwijk. In dat artikel leverden bewoners van deze wyk kritiek op de wijze waarop de renovatie is uitge voerd. Dijkxhoorn had van het Leidsch Dagblad geëist om een artikel te plaatsen waarin onder meer spijt betuigd zou worden aan het bouwbedrijf. De rechtbank heeft die eis niet gehonoreerd. De overwegingen die tot de uit spraak hebben geleid waren van ochtend nog niet beschikbaar. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. BUSSUM (ANF) - De spoorwegpolitie heeft in de afgelopen nacht een zoekactie gehouden langs de spoorbaan van Bussum naar Amsterdam naar wa pens en heroine die moge lijk uit de stoptrein van Amsterdam naar Amers foort zijn gegooid. Een reiziger meende vlak na ver trek van de trein uit Amsterdam, gisteravond rond negen uur, ge zien te hebben dat vijf mannen in de trein één of meerdere wapens bij zich hadden. Op een tussen station waarschuwde hij de poli tie waarop de vijf mannen bij het station Naarden-Bussum uit de trein werden gehaald. Na fouille ring werd op de mannen geen wapen gevonden. Ook een uit voerig onderzoek van het trein stel waarin de mannen hadden gereisd leverde niets op. Daarop besloot de spoorwegpolitie naar de mogelijke wapens te gaan zoeken langs de spoorbaan naar Amsterdam. Die zoekactie had geen resultaat. Volgens commissaris Blanken van de Bussumse gemeentepolitie is uit het onderzoek en de onder vraging van de vijf verdachten gebleken dat het waarschijnlijk om een heroinetransactie ging die zich in de trein heeft afge speeld. Twee verdachten zijn op het toilet van de trein aangehou den, waar gespoten zou zijn. In eerste instantie bleek dat de poli tie dacht aan een treinkaping of een plan daartoe. Daarom werd groot alarm geslagen en was de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. Messchaert ook naar Bussum vertrokken om bij het onderzoek aanwezig te zijn. De spoorwegpolitie heeft ook langs de spoorbaan gezocht met een heroinehond omdat het vermoe den bestond dat de verdachten de heroine uit de trein hadden ge gooid. Twee van de vijf verdachten zijn inmiddels vrijgelaten. De drie andere, alle in het bezit van de Ierse nationaliteit, zouden van daag aan de politie van Amers foort worden overgedragen. Daar zou worden bekeken of de Ieren illegaal in ons land verblijven. 4 weken lang I EIDSCH DAGBLAC ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden n de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1