LEIDSCH DAGBLAD Hersenvliesontsteking na het toedienen middel bij onderzoek Merendeel Fransen vóór kernenergie Vakbonden Zuid-Afrika boos op Botha Goedhart Bouwhuis voor SieMatic keukens vamkusg Korvetten toch naar Indonesië Autoweg afgesloten Drie doden bij aanslag in Rome Droom van Zwartkruis vervlogen 58 Een goedkopere kans krijgt u dit jaar niet meer! DONDERDAG 3 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35848 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eremetaal Vijf patiënten in AZL ziek door contrast-vloeistof voor verkeerde GROENLO (GPD) - „Het heeft H. M. de Koningin be haagd...". Met deze woorden speldde Groenlo's burge meester R. van Schaik de 80- jarige J. Emaus uit Groenlo de koninklijke onderschei ding in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op. En sindsdien loopt de hoogbejaarde Groenloër met een koninklijk lintje op de revers dat hem eigenlijk niet toekomt. Die onderscheiding was namelijk bedoeld voor zijn jongere neef Harry. Bur gemeester Van Schaik be merkte de persoonsverwis seling op het moment dat hij de versierselen aan het op spelden was, maar toen was er al geen weg meer te- rug. Inmiddels heeft, na overleg niet de Commissaris der Ko ningin, ook neef Harry zijn onderscheiding uitgereikt gekregen. De decoratie van de verkeerde Emaus was een regelrecht gevolg van een foutieve uitnodiging door de gemeentesecretarie. Olieverbruik gestegen in begin 1979 PARIJS (AF) - Het olieverbruik in de belangrijkste westerse landen is in januari en februari, op het hoogtepunt van de crisis in Iran, met 4,2 procent gestegen. Dit blijkt uit cijfers die het interna tionale energiebureau (IEA) heeft vrijgegeven. De toename van het verbruik was 4,1 procent in de Verenigde Sta ten, 3,8 procent in Japan en 4,5 procent in een groep van vijf West-Europese landen - Groot- Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Nederland. De stijging gold voornamelijk ben zine en zware brandstof. Het ben zineverbruik van de eerste twee maanden van dit jaar was vijf procent hoger dan vorig jaar. (Van r verslaggevers) LEIDEN - Vijf patiënten van het Academisch Ziekenhuis in Leiden hebben hersenvliesontsteking gekregen nadat contrastvloeistof bij hen was toegediend. Deze con trastvloeistof wordt gebruikt bij het maken van röntgen foto's. Volgens een woorvoerder zijn alle vijf de patiënten genezen en hebben ze geen nadelige gevolgen overge houden van de toediening van de contrastvloeistof. BRUSSEL (AP) - Vier personen werden gewond en drie gebouwen ver woest bij een grote brand, die vanochtend in het hart van Brussel woedde Het vuur ontstond in de keuken van een restaurant aan de befaamde Place de Brouckere. De schade wordt geschat op ruim tweeëneenhalf miljoen gulden Alle vijf de gevallen speelden zich eind vorige en begin deze maand af. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid in Den Haag zijn er in het land verder geen gevallen zo als die zich in het Academisch Ziekenhuis voordeden bekend. Ook weet men nog niet hoe het komt dat men na het gebruik her senvliesontsteking krijgt. Bij het Sint Elisabeth-Ziekenhuis in Leiderdorp hebben zich vorige week bij een patiënt verschijnse len voorgedaan die leken op die bij patiënten in het Academisch Ziekenhuis. Een onmiddelijk in gesteld onderzoek bracht aan het licht dat er geen besmetting door de contrastvloeistof had plaats gevonden. "Er was geen infiltra tie in de contrastvloeistof', luidt het medisch commentaar van het Elisabeth-Ziekenhuis. JOHANNESBURG (AFR- De machtigste blanke Zuidafrikaanse vakbon den voelen zich door de regering verraden omdat de regering gisteren de voornaamste aanbevelin gen heeft aanvaard van de commissie die een onder zoek heeft ingesteld naar het afschaffen van de apartheid in het arbeids recht. De secretaris-generaal van de "confederatie van de arbeid", Wessel Bornman, noemde het rapport van de commissie-Wie- hahn "de grootste slag in het ge zicht van de vakbonden en de blanke werknemers uit de ge schiedenis van het land". Bij deze confederatie zijn 200.000 blanke werknemers aangesloten. Koud met buien Wisselend bewolkt met nu en dan re gen, bagel, of sneeuwbuien. Minimum temperaturen om het vriespunt en op veel plaatsen nachtvorst. Middagtem- peraturen rond 8 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uil west tot noordwest (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 MEI Hoogwater te Katwijk te 9.43 e Morgen zal premier Botha van Zuid-Afrika de leiding van de confederatie ontvangen. De rege ring heeft gisteren al verklaard het rapport van de commissie Wiehahn in grote lijnen te aan vaarden. Ook wordt volgende week een wetsontwerp inge diend waarin zwarte vakbonden worden toegestaan. (Zie pagina 9- Volgens de woorvoerder van het Academisch Ziekenhuis gaf de contrastvloeistof "aanleiding tot heftige reacties bij patiënten" Normaal komen dergelijke reac ties niet voor. Volgens deze woordvoerder komt de con trastvloeistof die tot "dergelijke reacties aanleiding zou kunnen geven" uit één produktiegang van de fabriek. Het bedrijf dat de vloeistof op de markt brengt is in Oslo, Noorwe gen gevestigd en wordt door Pharmachemie bv in Haarlem vertegenwoordigd. Volgens de vertegenwoordiger in Nederland die het contrastmid del onder andere aan het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ver koopt. is het middel het aller nieuwste op dit gebied. Het is ontwikkeld in Noorwegen. "Er is bijwerking mogelijk, maar het komt zeer zelden voor. De bij werking is minder dan vroeger met oudere contrastvloeistoffen het geval was. Er zijn geen grote ongelukken mee gebeiyrd", aldus de vertegenwoordiger "in Neder land. Het contrastmiddel wordt toege diend om de doorlaatbaarheid van bepaalde organen of weefsels voor röntgenstralen te beïnvloe den. Hersenvliesontsteking manifes teert zich door hoofdpijn, braken en verstopping. De samentrek king van de spieren om de nek- wervels veroorzaakt een stijf heid van de nek. Het genezen van hersenvliesontsteking geeft in de meeste gevallen geen problemen. PARIJS (AFP) - 62 procent van de Fransen is vóór kernener gie en 76 procent zou graag een referendum zien over de energiepolitiek. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het Franse blad "Le Sauvage" deze week heeft gepubli ceerd. De opiniepeiling is ge houden na het ongeluk met de kerncentrale in Harris- burg. 52 procent van de voorstanders is te vinden in de vrije beroe pen. het hogere personeel en de kleine zelfstandigen. Van de boeren is 70 procent voor kernenergie. Verder bleek uit de opiniepei ling dat meer vrouwen tegen kernenergie zijn dan mannen. Ook onder de jongeren zijn meer tegenstanders van kernenergie dan onder de ou- ROME (AR - Een terreurbende is vandaag het hoofdkwartier van de Italiaanse christen-democra tische partij in Rome binnenge drongen en heeft daar bommen tot ontploffing gebracht, die aan zienlijke schade hebben veroor zaakt, aldus de Italiaanse radio. De te hulp gesnelde politie opende het vuur op de overvallers en bij de daarop volgende schotenwis seling zijn tenminste drie poli-, tiemannen gedood. De politie heeft in de straten van Rome de achtervolging ingezet op de overvallers, wier aantal ge schat wordt op 15. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. 44 PAGINA'S De droom van Jan Zwart kruis is vervlogen. Tijdens de rust van de interland Po len-Nederland in Katowice bruiste de "soldaat van Oranje" nog van optimisme. Hij hield de spelers voor aanvallend te spelen. Het pakte anders uit: Nederland verloor met 2-0. PAGINA 23 Er wordt in Nederland steeds meer naar kleur geke ken. PAGINA 5 Staatssecretaris Haars wil uitzetting christen-Turken niet opschorten. PAGINA 7 Opiniepeilingen nu gunstig voor Conservatieven. PAGINA 9 Kernenergie prioriteit in Sowjet-Unie. PAGINA 11 Joop Zoetemelk wint ook kleine tijdrit. PAGINA 25 Wonen en wat daarbij komt kijken. PAGINA'S 33, 37 en 41 HOUTWOL- CEMENT PLATEN isolerend brandvrij dekoratief tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zeltbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek Op de rijksweg Eindhoven-Ven- lo, ter hoogte van Maasbree, is vanmorgen een tankwagen door een achterop komende vrachtwa gen aangereden. De tank met giftige en explosieve vloeistof barstte open en de vloeistof liep op de weg, die vervolgens voor het verkeer werd gesloten. Tegen het einde van de ochtend werd de weg weer vrijgegeven. Er zitten méér kanten aan het kiezen van Ti briL n alle kanten beter bekeken Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 Of 210221. DEN HAAG (ANF) - Naar de me ning van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is er geen aanleiding terug te komen op de verleende (voorlopig^ ver gunning voor de levering van en kele korvetten aan Indonesië, be stemd voor de marine van dat land. Hij zei dat vanmorgen in de Tweede Kamer, tijdens het wekelijks vra genuurtje, in antwoord op vragen Laagwater te 5.05 en 17.38 u LET0PH Gaat u een gebruikte auto ko pen? De Ton Menken IJshal: van 9 tot en met 19 mei Motorhuis occasion-spektakel hal. #Het Motorhuis van het PSP-Kamerlid Van der Spek. Hij had gevraagd het voorgenomen export van deze korvetten met de Kamer overleg te plegen. Minister Van der Klaauw liet blijken niets voor de ze suggestie te voelen. Er is, zo zei hij, thans geen aanleiding voor verder overleg over deze leveran tie. Het eerste door Rijn-Schelde-Ver- olme té bouwen korvet zal medio dit jaar worden opgeleverd, zo bleek uit het antwoord. De te le veren korvetten zullen worden ingezet voor de bescherming van het uitgebreide zeegebied in de Indonesische archipel en worden gebruikt voor kustbewaking, smokkelbestrijding en worden ingezet tegen illegale visserij. Volgens de minister bevatten de geruchten, als zouden de korvet ten gebruikt worden voor be schietingen vanuit zee van Timor geen grond van waarheid.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1