Y-raad acht verkiezingen Rhodesië waardeloos Geen interesse Euro-parlement Neo-nazi's betogen weer in Engeland Weekblad werd betaald door regering Z-Afrika Staat van beleg in Turkije nog versterkt Sithole toont fraudes aan Aanslagen in Italië DINSDAG 1 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 uutJMja vuntméx Overvaller neergeschoten LANDSHUT - Politiemensen be stormen de bank in het Beierse plaatsje Landshut, icaar een over valler gisteren zo'n tiental mensen gegijzeld hield, (foto links). Nadat een scherpschutter de over valler zwaar had verwond, werd deze naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen overleed (foto rechts). Van de men sen die hij in gijzeling had gehou den werd, niemand gewond. In België (Van onze correspondent) BRUSSEL - Een goede maand vóór de Europese verkiezingen is in België niets, maar dan ook niets te bespeuren van enige inte resse voor dit evenement. Alleen de beroepspolitici hebben zich tot nu toe beziggehouden met de eerste directe verkiezing van het Europese Parlement, maar dan nog alleen in strikt zakelijke zin: lijsten van kandidaten zijn opge steld, lijstaanvoerders (die hier "lijstduwers" heten) aangewe zen. Van enig debat is geen spra ke. SALISBURY (UPI) - Dominee Sithole, wiens Zanu-partij bij de verkiezingen in Rhodesië een voor hem teleurstellend aantal (12) zetels behaalde, heeft gisteren opnieuw van de regering gevraagd een com missie, bestaande uit buiten landse juristen, een onder zoek te laten instellen naar het verloop van de verkiezin gen. Hij drong er tevens op aan de overdracht van de macht aan de nieuwe door zwarten geleide regering van nationale eenheid uit te stel len. Volgens Sithole hebben zich ongeregeldheden voor gedaan bij de algemene ver kiezingen, waarbij de Ver enigde Nationale Afrikaanse Raad van bisschop Muzorewa met 51 zetels als de grootste partij uit de bus kwam. In een petitie aan de uitvoeren de raad, waarin de leden van de overgangsregering zitting hebben (Ian Smith, Muzore wa, Chirau en Sithole zelf) somde Sithole de onregelma tigheden op. Zijn belangrijk ste bezwaren waren dat er vóór de officiële verkiezings datum gestemd is, waardoor mensen dubbel gestemd hebben, en de vele vormen van intimidatie vóór en tij dens het uitbrengen van stemmen. Sithole verklaarde dat Rhode sië, wanneer het nu op grond van de verkiezingen een nieuwe regering vormt, in fei te bezig is aan een tweede eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring (de eerste was de onafhankelijkheids verklaring van Engeland door Ian Smith in 1965). Chirau, wiens partij geen en kele zetel heeft behaald, steunt Sithole in zijn oproep tot het uitstellen van het vor men van een regering. De an dere twee leden van de uit voerende raad, die belast is met de machtsoverdracht, Smith en Muzorewa, willen dat de nieuwe regering van nationale eenheid zo snel mo gelijk wordt gevormd. Bisschop Muzorewa zei giste ren dat hij een regering zou vormen ondanks beweringen van een verliezende partij dat bij de verkiezingen geknoeid was. Hij gaf een verklaring uit waarin hij zei dat "individue- len of groeperingen van wel ke aard ook die proberen een vertragingstactiek in te leiden of het volk te verdelen, niet geduld zullen worden". NEW YORK (Reuter) - De 15 leden tellende Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteravond de ver kiezingen in Rhodesië van nul en gener waarde ver klaard en uitgesproken dat alle leden van de volkeren organisatie de in het verleden uitgevaardigde economi sche sancties tegen dit land strikt moet blijven naleven. De desbetreffende resolutie kreeg de stemmen van twaalf landen. De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland onthielden zich van stemming omdat, naar hun ver tegenwoordigers verklaarden, zij op dit moment geen standpunt voor of tegen de resolutie konden innemen. De Amerikaanse af gevaardigde zei dat president Carter pas een uitspraak kan doen over de vraag of de verkie zingen vrij en eerlijk zijn geweest als hij beschikt over een volledige analyse, waarbij hij de interna tionale verplichtingen en ver antwoordelijkheid van de Ver enigde Staten in zijn oordeel zal betrekken. De Franse gedelegeerde verklaarde dat zijn land nog steeds van me ning is dat Engeland het enige land is dat bevoegd is tot uitoefe ning van de wettige macht in zijn kolonie Rhodesië. „Het staat er op het ogenblik zo voor dat deze (Britse) regering niet in de om standigheden verkeert om be langrijke beslissingen te nemen om redenen die niemand kent", zei hij. De Britse afgevaardigde lichtte toe dat hij zich van stemming had onthouden om het Britse parle ment inzake de kwestie-Rhode- sie niet voor de voeten te lopen. Een resolutie die de domcrati- sche bevoegdheden van dit par lement beperkt kan door Enge land niet worden gesteund, zei hij. Schijnverkiezingen De resolutie was ingediend door Koeweit, namens de zeven niet- verbonden landen, Bangla-desj, Bolivia, Jamaica, Koeweit, Nige ria en Zambia. Zij spreekt van 'schijnverkiezingen' in Rhodesië, die beogen een blank minder heidsbewind te continueren en een meerderheidsregering tegen te houden. „De Veiligheidsraad kan niet zijn zegen geven aan een verkiezing in een land waar de staat van beleg van kracht is, waar kiezers door militairen en politie naar de stembussen wor den vergezeld en waar kritiek op de gang van zaken bij de verkie zingen niet was toegestaan". De blanken in Rhodesië kozen on langs 28 vertegenwoordigers voor het gemengde parlement en de zwarten 72. Alleen al in maart vertrokken 1.555 granten tegenover stonden. Wiesenthal: "Veel nazi's in Amerika" WASHINGTON (DPA) - Simon Wiesenthal, de leider van het joodse documentatiecentrum in Wenen, acht het goed mogelijk dat in de Verenigde Staten tot 3000 nazi-misdadigers onderge doken zijn. Het gaat volgens hem daarbij vooral om nazi-collabora teurs uit de Oekraïne en uit de landen aan de Oostzee. Tijdens een persconferentie in Washington beklemtoonde Wie senthal dat het vaak genoemde aantal van 300 in de VS levende nazi-misdadigers veel te laag is. Wiesenthal uitte kritiek op de Amerikaanse immigratiedienst die naar zijn mening tot nu toe met veel te weinig personeel naar nazi-misdadigers speurt. De Oostenrijkse nazi-jager was naar de Verenigde Staten gereisd om in Los Angeles het "Simon Wiesenthal center for holocaust studies" te openen. LONDEN (AFP) - Bij een beto ging van het neo-nazistische Nationale Front zijn gister avond in de Noordengelse stad Bradford vier politie mannen gewond. Er werden dertien arrestaties verricht. Zoals bij vorige demonstraties van het Nationale front sinds het begin van de verkiezings campagne was ook in Brad ford een grote politiemacht op de been om de neo-nazi's gescheiden te houden van te- genbetogers van de 'anti-nazi liga'. Een soortgelijke betoging die gisteravond in Bristol plaats vond verliep zonder inciden ten. Ook in Londen greep de politie in bij een betoging van neo nazi's. Toen een groep de- Botha geeft toe: PLO gispt Israël DAMASCUS (AFP) - Abdel Moh- sen Abou Mayzar, officeel woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gezegd dat "het besluit van de Israëlische autoriteiten tot toepassing van de doodstraf voor Palestijnse verzetsstrijders slechts de wettelijke proclamatie is van de misdaden die die autori teiten al verscheidene jaren pleegden". In een verklaring die gisteren aan de pers in Damascus werd ver strekt, zei Abou Mayzar dat "dit besluit de vastbeslotenheid van de zionistische vijand onthult niet de nationale rechten van het Palestijnse volk te erkennen". "Dit tarten van de internationale gemeenschap zal door interna tionale instellingen worden ver oordeeld en zal hen er toe drijven hun steun voor de rechtvaardige strijd van het Palestijnse volk uit te breiden". JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft meer dan dertig miljoen gulden uitgetrok ken om het „onafhankelijke" Zuidafrikaanse weekblad „To the point" te financieren. Minis ter van buitenlandse zaken, Pik Botha, die thans ook hoofd van de Zuidafrikaanse voorlich tingsdienst is, deelde dit gisteren mee. Botha's verklaring staat in lijnrechte tegenstelling tot de beweringen van de in Zuid-Afri- ka woonachtige Nederlandse uitgever van To the point, Hubert G. Jussen (de vroegere directeur van Elseviers Magazine). Enkele weken geleden eiste deze een rectificatie in de bladen van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, schadevergoeding en zelfs uitwijzing van de GPD-cor- respondent uit Zuid-Afrika. Jus sen meende dat deze meer „leu gens had gepubliceerd" over het schandaal rond het vroegere mi nisterie van informatie en de rol van To the point. Jussen be- streedt vooral het door de GPD- correspondent vermelde feit dat de oprichting van een pro-Zuid- afrikaans propaganda-blad werd voorbereid in gesprekken tussen Jussen, dr. Eschel Rhoodie (de vroegere secretaris van het de partement van inlichting) en de Nederlandse journalist Martin W. Duyzings. In een interview met de „Rand daily mail" vertelt Rhoodie van zijn eerste ontmoeting met Jus sen aan het eind van de zestiger jaren in Den Haag. Rhoodie maakte een uitvoerig rapport van zijn gesprek met Jussen, die te leurgesteld was over de politieke situatie in Nederland. Dit rapport werd doorgezonden aan minis ter-president Vorster, die daarna in Zuid-Afrika een gesprek met Hubert G. Jussen had, waarna de toestemming tot de publicatie van „To the point" werd verkre gen. Minister Botha bevestigt nu dat het blad inderdaad door de Zuidafri kaanse regering werd betaald en tot nog toe rond 14 miljoen rand (30 miljoen gulden) kostte. Hij zei verder dat het blad zoveel goed werk voor Zuid-Afrika had ver richt dat de regering niet van plan is om met de publicatie op te houden. Volgens Botha zijn zeker dertig verschillende partijen en ondernemingen door het vroege re ministerie van inlichtingen be taald. Jussen is inmiddels als directeur van „To the point" afgetreden. De vroegere hoofdredacteur dr. John Poorter is nu een van de di recteuren geworden. Hij zei dat het blad een „verligte" progres sieve politiek zal voeren en ge kant zal zijn tegen elke vorm van discriminatie en apartheid. PADUA-MADRID (AFP) - In Italië zijn gistermorgen vroeg in Padua en omgeving een twaalftal aan slagen gepleegd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In Padua werden een gebouw van het ochtenblad "II Mattino" en een gebouw van de christen-de mocraten met molotovcocktails bestookt. Ook in twee dorpen in de buurt van Venetië moesten gebouwen van de christen-de mocraten het ontgelden. Daar naast ontploften molotovcock tails voor kazernes van de politie in Padua en een aantal dorpen in de omgeving. In Onate in de Spaans-Baskische provincie Guipuzcoa is gisteren een lid van de Guardia Civil om het leven gekomen door de ont ploffing van de bom die hij wilde ontmantelen. In Brussel, dat zich zo gaarne de hoofdstad van Europa noemt, is door EG-getrouwen nog gepro beerd verkiezingskoorts te wek ken door het bevestigen van aan plakbiljetten op reclameborden, kale muren en een enkel metro station. Daarop heet het "Europa neemt een nieuwe vlucht". "Naar voren" is hier en daar aan deze leuze toegevoegd, ongetwijfeld door een Eurocraat, die uit te leurstelling over het uitblijven van waarachtige Europese sa menwerking naar het wapen van de grafici heeft gegrepen. Voor de onverschilligheid bij de Belgen voor de Europese verkie zingen zijn een aantal redenen. De eerste is natuurlijk dat België pas verkiezingen heeft gehad. In december nog gingen de stemge rechtigden hun biljetten invullen om de politieke krachtsverhou dingen nog eens vast te leggen. De vorming van een nieuwe rege ring, een nogal geestdodend ge beuren, nam vervolgens een dik ke drie maanden in beslag. En die werden weer gevolgd door de paasvakantie. De Belgen kijken nu belangstel lend uit naar het optreden van de ploeg van premier Wilfried Mar tens. Na het eindeloze touwtrek ken tijdens de kabinetsformatie willen ze wel eens weten wat er gaat gebeuren met tal van drin gende vraagstukken, zoals ener giebesparing, beperking van overheidsuitgaven, sanering van de ziekteverzekering, lonen, hu ren, noem maar op. Aan een dis cussie over Europese zaken be staat geen behoefte nu de Belgi sche problemen zo lang zijn blij ven liggen. Een andere belangrijke factor die de Belgische onverschilligheid mede verklaart, is dat in België nog steeds opkomstplicht be staat. De kiezers moeten naar de stembus, of ze nu wel of niet op de hoogte zijn van politiek, en in juni dus van Europese politiek in het bijzonder. Voor de politieke par tijen is dat uiteraard geruststel lend: om motivatie van hun kie zers om tenminste te gaan stem men behoeven ze zich met in het minst te bekommeren. En dat komt goed uit, want Europa is in België hoegenaamd geen om streden onderwerp. Politiek en partijvorming zijn in België bovendien in belangrijke mate, veel meer dan in Neder land, klantenpolitiek. Directe belangenbehartiging - vooral bij de verdeling van overheidsba nen, toelating van scholen, enzo voorts - zijn een essentieel onder deel van het politieke bedrijf dat elke politieke verkozene uitoe fent, of hij nu lid is van de kamer van volksvertegenwoordigers, of van de gemeenteraad van een Westvlaams gehucht. Op Euro pees vlak is natuurlijk op deze manier weinig te verdienen, zo dat de Belgen niet zo geïnteres seerd zijn. De Europese verkiezingen worden in België dus, net als in vrijwel alle andere EG-landen, in de eer ste plaats een tamelijk effectieve opiniepeiling over de nationale politieke situatie. En over opi niepeilingen kan men zich be zwaarlijk opwinden. Tot besluit een woord van Tindemans: "De beste Belgische politiek is in vele gevallen een Europese politiek", zei hij onlangs in een vraagge sprek. Wie zou dat willen bestrij den? In België of daarbuiten? Nou dan. Aanslag BEIROET (DPA) -'De secretaris generaal van de sociaal-democra tische partij van Libanon, Dschaafar Scharaffedin, is zwaar gewond opgenomen in het zie kenhuis van de Amerikaanse universiteit in Beiroet. Naar gis teren bekend werd, heeft een aantal gewapende personen Scharafeddin zondag overvallen toen hij een hotel verliet in het westelijke deel van de Libanese hoofdstad. De reden voor deze aanslag is nog niet bekend. IRANBREEKT MET EGYPTE TEHERAN (Reuter/AFP) - Iran heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Egypte ver broken. Volgens een bekendma king van het Iraanse persbureau Pars is het besluit daartoe geno men in opdracht van de geestelij ke leider ajatollah Chomeini. Maar het ministerie van buiten landse zaken in Teheran deelde mee niets te weten van een di plomatieke breuk met Egypte. Wel heeft Iran scherp afkeurend gereageerd op het Israëlisch- Egyptisch vredesverdrag. Na be sprekingen met een Libische delegatie veroordeelde Teheran vorige week nog het 'verraad' dat Egypte heeft gepleegd tegenover de moslems in de hele wereld. nieuwe bewind in Rhodesië, tot dat verkiezingen onder interna tionaal toezicht zijn gehouden", zo heeft de Amerikaanse VN- Ambassadeur Andrew Young gezegd in een interview met het weekblad Newsweek. Ameri kaanse erkenning van de nieuwe regering zou slechts zwart Afrika vervreemden van de Verenigde Staten, de kans dat de Sowjet- Unie en Cuba dan met instem ming van de Afrikanen een grote re rol gaan spelen in Afrika wordt dan aanzienlijk groter, zo meende Young. Als oplossing zag hij verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Staten en Engeland, en het sturen van een VN-Vredesmacht. Hij verwachtte dat de guerrillastrij ders zo'n oplossing wel zouden aanvaarden. In de eerste drie maanden van 1979 hebben opnieuw 2.916 blanken Rhodesië verlaten, bijna twee maal zoveel als in dezelfde perio de van hel vorige jaar. De blanke bevolking van Rhodesië telt nu ongeveer 220.000 zielen, terwijl er in de jaren vijftig nog 280.000 blanken woonden. ANKARA (Reuter) - De Turkse strijdkrachten hebben gisteren in de belangrijkste steden van Tur kije de staat van beleg nog ver scherpt. De maatregel is bedoeld om geweld van linkse of rechtse extremisten op de dag van de ar beid te voorkomen. De Turkse autoriteiten hebben in feite alle openbare 1-mei-vierin- gen verboden en er zijn uitgaans verboden van kracht over perio den tot 29 uur. De spanning in geheel Turkije is daarmee tot een nieuw hoogtepunt gestegen. Mi litairen en eenheden van de para militaire politie hebben de pa trouillering uitgebreid nadat en kele linkse vakbondsleiders de arbeiders hadden opgeroepen de staat van beleg te negeren en 1- mei-bijeenkomsten te houden. In Istanbul, waar een uitgaansver bod is afgekondigd van 29 uur, werden zondagavond drie linkse vakbondsleiders opgepakt die tot grootscheepse manifestaties hadden opgeroepen. Zeven an dere leiders van dezelfde vak bondsgroepering, het Turkse verbond van revolutionaire vak verenigingen DISK, onder wie zijn voorzitter Abdullah Basturk, waren twee dagen geleden om dezelfde reden gearresteerd. Op grond van de staat van beleg, die sinds vorig jaar december geldt voor zowel Istanbul als Ankara en 11 andere provincies, en die vorige week tot nog eens zes oostelijke provincies werd uitge breid, zijn alle bijeenkomsten in de open lucht verboden. De spanning was gisteren het hoogst in Instanbul, de grootste stad van Turkije met een bevol king van meer dan drie miljoen. Met uitzondering van enkele mensen, zoals artsen, is het de bewoners verboden hun huizen te verlaten tussen maandag avond 22.00 uur en woensdag ochtend 03.00 uur. Het uitgaans verbod, dat duidelijk voor 1 mei is bedoeld, lijkt vrijwel zeker tot grote moeilijkheden te leiden voor buitenlandse reizigers die Istanbul binnenkomen of verla ten. Volgens de aankondiging van de autoriteiten zullen tijdens de pe riode van het uitgaansverbod alle voertuigen in de stad en in de om ringende gebieden van de pro vincie Istanbul worden door zocht. Iedereen die door de stad naar de haven, het centraal sta tion of het vliegveld gaat krijgt hiervoor toestemming, mits men zijn paspport en zijn reisbiljet kan tonen. Maar degenen die per boot in Istanbul aankomen zullen aan boord moeten blijven zolang het uigaansverbod van kracht is. Reizigers die per auto aankomen zullen tot het tijdstip dat het ver bod wordt opgeheven buiten de provinciegrenzen worden ge houden. Op de schema's van het vliegver keer en de spoorwegen zal de maatregel geen effect hebben maar binnenkomende passagiers kunnen op station of de luchtha ven worden vastgehouden "tot voor hen regelingen zijn getrof fen" om naar hotels of andere be stemmingen te gaan. Ook begra fenisplechtigheden zijn tijdens het uitgaansverbod niet toege staan. Voor de bewoners van Is tanbul is de maatregel des te knellender omdat 1 mei er tradi tioneel een officiële vrije dag is. In een verklaring van de militiare commandant van Istanbul wordt de waarschuwing geuit dat de militairen opdracht hebben te schieten op eenieder die een be vel tot stoppen negeert of die zonder toestemming een militair dichter nadert dan 30 meter. In een poging de spanning wat te verlichten heeft de voorzitter van het DISK, Basturk, een verkla ring uit de gevangenis in Istanbul doen smokkelen waarin hij de arbeiders oproept zich voor te be reiden op een massale viering van de dag van de arbeid, volgend jaar, op het Taksim-plein. "1-mei- bijeenkomsten behoren tot het principiële recht van de arbei dersklasse. We zullen het fascis me vernietigen. We kunnen 1977 niet vergeten", aldus Basturk. Dit laatste is een verwijzing naar de 1-mei-viering van 1977 op het Taksim-plein waarbij minstens 36 mensen omkwamen toen on bekende schutters vanaf omrin gende daken het vuur openden. Veel slachtoffers werden dood getrapt in een panisch gedrang om dekking te zoeken. Gisteren verschenen de strijd krachten ook in de westelijke kuststad Izmir nadat linkse groe peringen en vakbonden hadden laten weten dat ze in deze stad bijeenkomsten wilden houden. Izmir ligt niet in een van de pro vincies waar de staat van beleg van kracht is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9