Défilé drukker dan in andere jaren Mogelijk bijdrage marine aan Indische Oceaan-vloot u&fflecke fed® JOODSE WINKEL BEKLAD Nederland en samen opmaken van kernongeluk in Harrisburg Zuiver zijden damesondergoed Ijzige wind tempert enthousiasme Links koningin Juliana temid den van haar familie op het bordes van paleis Soestdijk tijdens het de- filé. Op de rechter foto koninklijke be langstelling voor één van de mani festaties op het gazon voor het pa leis waar 33 gemeenten hun histori sche banden met het Huis vam Oranje uitbeelden. De koningin be kijkt met enkele van haar kleinkin deren het spinnen. JAKARTA (GPD) - Het inzetten van de Nederlandse mari ne in geallieerd verband in de Indische Oceaan, als te genwicht op de toenemende invloed van de Sowjet-Unie, zou een zware last betekenen voor Nederland. jongen (14) ALKMAAR (ANP) - De 25-jarige P. H. S. uit Alkmaar heeft gisteren bekend zondagmiddag in een zandbak in Alkmaar de 14-jarige John van den Dungen te hebben doodgestoken. De man ergerde zich aan de herrie die John van den Dungen met een stuk ijzer maakte. Volgens de politie is S. alcoholist en gebruikt hij drugs. S. in aangehouden na een inten sief onderzoek in de buurt waar het slachtoffer woonde. Ook S. komt daar vandaan. Vrouw in haar woning doodgeschoten VALKENBURG (ANP) - De 48-ja- rige huisvrouw J. K. uit Valken burg (Limburg) is in de nacht van zondag op maandag in haar wo ning doodgeschoten door haar voormalige minnaar. De rijkspolitie is naar de dader, de 42-jarige in Hoensbroek wonen de Italiaan F. D., op zoek. Volgens de politie heeft hij de vrouw met een pistool doodge- schoterl omdat zij hun verhou ding had uitgemaakt. DEN HAAG (ANP) - Een jood se levensmiddelenzaak aan de Gedempte Gracht in Den Haag is in de nacht van zon dag op maandag beklad met hakenkruisen en het woord "jood". Ook het tegenover de winkel van de heer Mouwes geplaat ste joodse gedenkteken moest het ontgelden. De gemeentereiniging is inge schakeld voor het schoonma ken van dit monument. De politie heeft de zaak in on derzoek. Tienspan Het sluitstuk van het défilé bracht het meeste enthousiasme onder de koninklijke familie teweeg: de Amelandse reddingsboot. De enige die nog met een oplegger door een tienspan paarden in zee wordt gebracht. De hele aan spanning kwam naar Soestdijk, als opening van de gazonmani festatie waar alle titels van de ko ningin - en de daarbij behorende gemeente en de specifieke eigen schap - werden uitgebeeld. Op het gazon hoorde het allemaal wat ongedwongen aan toe te gaan. Dat lukte niet helemaal, met die talloze functionarissen - al dan niet in pak - van de mare chaussee. Prins Claus en zijn tweede zoon Friso hielden het al snel voor ge zien: zij bleven niet in de rij, maar maakten een eigen rondgang. De prinsen Willem Alexander en Friso, samen met neefjes Carlos, veilden enige stukken van de Westlandse kwekers met een en thousiasme dat deed vermoeden dat zij dachten dat zij alles zelf mochten houden. In het draai boek stond echter vermeld dat alles bestemd was voor ziekenin- richtingen in Zuid-Holland. Met de rit van koningin en prins plus de meeste kleinkinderen, in een open landauer, eindigde het défilé. Drie Duitsers uit zee gered AMELAND (ANP) - Leden van de koninklijke Noord-Zuidholland- sche reddingmaatschappij op Ameland hebben gisteren drie opvarenden van het Westduitse jachtje 'Surprise' uit Kleef uit zee gered. Het jachtje was in een noordwester storm kracht 8 tot 9 in moeilijkheden geraakt boven Ameland en dreef dwars door de branding naar het strand. De drie opvarenden verlieten het schip: één zwemmend en twee in een rubbervlotje. Een redder zwom met een touw om z'n middel naar de zwemmende Duitser en haal de de man uit de branding. Een andere redder slaagde er op de zelfde manier in het rubberbootje te bereiken en naar het strand te loodsen. De Duitsers in het rub berbootje waren de uitputting nabij. Dat verklaarde schout bij nacht J. H. Scheuer. commandant van het marine-eskader dat op het ogenblik een vierdaags bezoek brengt aan Jakarta. Het eskader bestaat uit het geleidewapen-fre gat Tromp, het stand aard fregat Kortenaer, het bevoorradings schip Poolster en de onderzee bootjager Drenthe. Het eskader arriveerde afgelopen zaterdag in Tanjung Priok, de haven van Ja karta. Het bezoek van het Nederlandse eskader valt samen met veront rustende berichten in de Zuid- oostaziatische pers over de groeiende concentratie van Rus sische oorlogsschepen in de Indi sche Oceaan, een druk door olie tankers uit de oliestaten bevaren zee. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie zou de Amerikaanse regering de NAVO- lariden hebben verzocht mee te helpen met het formeren van een vloot om de invloed van de Rus sen in de Indische Oceaan in te dammen. Op de topconferentie van Westerse industrielanden in Guadeloupe, afgelopen januari, is daarover uitvoerig gespro ken. Engeland, zo meldt de Singapore Strait Times, is bereid een „come back" te maken in het gebied ten oosten van het Suez-kanaal, ter wijl Frankrijk vanuit zijn basis in Djibouti, aan de Golf van Aden, ook een bijdrage wil leveren. De Britten zouden een eskader van vier fregatten willen afstaan aan een eventuele Indische-Oce- aanvloot. Ook aan Nederland zou zijn gevraagd een bijdrage te le- Admiraal Scheuer verklaarde dat „wij in de Atlantische Oceaan met onze NAVO-taken en de mo dernisering van de vloot onze handen al vol hebben". „Maar wij kunnen natuurlijk wel een bij drage leveren. Dat hangt hele maal van de Nederlandse rege ring af', aldus de admiraal. Geen last Van de Russische vloot in de Indi sche Oceaan heeft het eskader geen last gehad. „Wel hebben en kele Russische fregatten ons ge volgd toen we bij Aden voeren. Dat is niet ongewoon. Tijdens NAVO-oefeningen en in de At lantische Oceaan komt dat her haaldelijk voor". Schout bij nacht Scheuer ontkent nadrukkelijk dat de reis een poli tieke achtergrond heeft. „Het heeft geen politieke betekenis in die zin, dat wij ons willen doen gelden in de Indische Oceaan. De reis heeft een zuivere betekenis van vlagvertoon, het versterken van goede betrekkingen met de landen die wij bezoeken. Daar naast heeft de reis tot doel het uit testen van de logistieke onder steuning, het tonen van produk- ten in het buitenland en, belan^ rijker nog, het verhogen van de geoefendheid". Vlagvertoon is naar de mening van de admiraal heel goed te combi neren met oefeningen. „Wij oefe nen iedere dag in eskaderver- band. Het oefenaspect is wat minder dan wat we normaal ge wend zijn in de Atlantische Oce aan. Dat komt doordat we bij de ze reis geen onderzeeboten en vliegtuigen hebben. Maar als het even kan. oefenen we met de ma rines van de landen die ons eska der aandoet", aldus de admi raal. Ook met de Indonesische marine oefende het Nederlandse eska der. „Die oefeningen bestonden uit schijngevechten, een nachte lijk rendez-vous, het manoeuvre ren in verband en het overgeven van lasten en personen op zee". De oefeningen duurden in totaal twaalf uur en zijn volgens de ad miraal ..zeer goed en goed geor ganiseerd" verlopen. Het oefen plan werd volledig uitgevoerd, verklaarde de admiraal. De reis wordt meegemaakt door 820 man, van wie een kleine hon derd dienstplichtigen. Voor ve len aan boord is het de eerste keer dat zij Indonesië aandoen. Voor anderen is het een weerzien na zovele jaren. Zoals voor admiraal Scheuer, die na 33 jaar weer voet op Indonesische bodem zet, waar hij werd geboren. „Het is mijn eerste bezoek sinds 1946. Vele Indonesische vrienden ontmoet te hij in Indonesë. „Vrienden die in 1949 gelijktijdig met mij op hel Instituut (in Den Helder) zijn aangekomen. Rustig Maar ook vrienden tegen wie ge vochten werd in de oorlog om West-Irian (Nieuw-Guinea). Van vijandschap is in ontmoetingen en gesprekken niets te merken. „Het is mij opgevallen dat wij er rustig en open over kunnen pra ten. De betrekkingen zijn zo goed dat dit soort dingen geen problemen geven", aldus admi raal Scheuer. Hij verklaarde desgevraagd dat een van de drie korvetten die Indone sië in Nederland heeft besteld, eind dit jaar zal worden overge dragen. De twee andere zijn nog in aanbouw. Van Indonesische zijde bestaat veel belangstelling voor de vier Nederlandse sche pen die nu in de haven liggen, vooral ook omdat veel van de ap paratuur ook zal worden ge plaatst in de Indonesische kor vetten. Na Jakarta reist het eskader naar Surab^ja, de Indonesische mari nebasis, waar de vloot vijf dagen zal blijven. Daarna koerst het naar Australië, om daar luister bij te zetten aan het 150-jarig bestaan van de staat West-Australië. In de landen waar wordt aangelegd, worden Nederlandse produkten tentoongesteld en is gelegenheid om de schepen te bezichtigen. Medio juli wordt het eskader in Den Helder verwacht. ADVERTENTIE Exclusiefin onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt me?. In naturel en zwart. Breestraat 126 Leiden 071-130960 ANTWERPEN (GPD) - Neder landse en Belgische deskun digen gaan samen een balans opmaken over het recente ongeluk in een kerncentrale in het Amerikaanse Harris burg. De ministers van volks gezondheid van beide landen, Ginjaar en Dhoore kwamen dit gisteren in Antwerpen Nederlandse en Belgische ex perts, die de bijna-catastrofe in Harrisburg ter plaatse be studeerden, zijn vrijwel ge reed met het verslag over hun bevindingen. Minister Gin jaar (volksgezondheid en mi lieubeheer) zal de Tweede Kamer volgende week over de gebeurtenissen in Harris burg inlichten. „Zoals de zaken nu staan is er geen aanleiding in te gaan op de eis alle kerncentrales in Nederland te sluiten", zei de bewindsman gisteren na af loop van zijn gesprek met zijn Belgische collega. Het con gres van de Partij van de Ar beid vroeg vorige week om directe sluiting van alle Ne derlandse kerncentrales. Tijdens hun bijna twee uur du rende gesprek kwamen Gin jaar en Dhoore overeen de Benelux-samenwerking over de gevaren van kernenergie nieuw leven in te blazen. Het werk in de sectie milieuhy giëne zal worden geïntensi veerd. Naast de gebeurtenissen in Harrisburg zou in Benelux- kader vooral aandacht wor den besteed aan de veilig heidsaspecten van het ge bruik van kernenergie en de alarmering aan weerszijde van de grens in geval van een ongeval in een kerncentra le. Er is al geruime tijd Belgisch- Nederlands overleg over coördinatie van de rampen- regelingen die zijn getroffen met het oog op een ongeval in de kerncentrales in Borssele (bij Vlissingen) en het Belgi sche Doel, bij Antwerpen. Goede communicatie en een goede onderlinge afstem ming van noodmaatregelen zijn nodig, meende minister Ginjaar. België en Nederland willen de bepaling in het Euratom-ver- drag over de plicht tot weder zijdse informatie over de bouw van kerncentrales langs de grenzen van de EG-landen weer nieuw leven inblazen. Het gaat hier vooral om in formatie vooraf over plannen voor de bouw van kerncen trales. De Belgische be windsman Dhoore wil de in formatieverplichting waar over het Euratom-artikel spreekt, ook uitstrekken tot plannen inzake de onder grondse opslag van radioac tief afval. Komende herfst komen Belgische deskundi gen gereed met hun studie over de mogelijkheden van opslag in ondergrondse klei lagen van dergelijke afval stoffen in de Belgische Kem pen. Beide bewindslieden willen proberen in Benelux-kader het overleg over de gevaren van kernenergie te bespreken en zo mogelijk gezamenlijk in te brengen in het gebruikelij ke overleg in de Europese Gemeenschap. SOESTDIJK (GPD) - In een ijzige wind is gisteren weer het traditionele défilé ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana gehouden. De zeventigste verjaardag van de koningin voltrok zich dit keer onder donkere wol ken, die echter niet de voorspelde regen over de felicite- renden uitstortten. verdwenen om een hartverster king te halen. Zelfs de kleinkinderen werd de temperatuur vaak te gortig. Dit jaar was het de jongste, Bernardo, de zoon van prinses Christina en Jorge Guillermo die de show stal. Een stel aangeboden ballonnen waren Bernardo's lust en leven. De harde wind zorgde er echter regelmatig voor dat de ballonnen de trappen afwaaiden - waarop Bernardo er onverdroten achter aan ging - of omhoog naar het raam van de eerste verdieping, waar prins Bernards broer Aschwin het défilé gade sloeg, en hoger. Prinses Christina met haar man Jorge Guillermo en zoon Bernardo waren gisteren ook van de partij. Man bekent moord op De defilerenden waren niet zo en thousiast als andere jaren. Wel was het défilé ditmaal drukker. De bloemen werden overigens vol verve 'over het bordes ver deeld door de twee dochtertjes van Irene, Marguerita en Caroli na, later geholpen door de neef jes. En indruk maakte ook de ge weldige beschuit met aardbeien van de beschuitbakkers en aard beientelers. Zeventig centimeter groot was het gevaarte met niet minder dan 700 aardbeien erop. Maar ondanks alles merkten zelfs doorgewinterde defilé-bezoekers als functionarissen van de Rijks Voorlichtings Dienst op, dat "de stemming lauw" was: ze weten dat aan het koude weer. SOESTDIJK - De voltallige koninklijke familie, met in hel midden koningin Juliana en prins Bernhardop het bordes van paleis Soestdijk terwijl de defilerenden voorbijtrekken. Wind en dreigende regen zorgden echter voor zo'n lage tempera tuur dat de leden van de konink lijke familie, uitgezonderd de ko ningin, regelmatig naar binnen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7