Oranje-teken wedstrij d met 453 deelnemertjes Sches van Leeuwenhoek NOODBRUG OVER RIJN Meer vrije tijd voor melkman: reacties in Leiden verdeeld Auto in cle voortuin DINSDAG 1 MEI 19 LEIDEN - Belangmderdeel van het nieuwe huis vestingsplan vanüeidse universiteit is de struc tuurschets voor gebied van de Leeuwenhoek (tussen Wassenasveg en Plesmanlaan) en de ter reinen ten westen de Rijksweg 44 (Schiphol- Wassenaar). Van de vier alterna*n die in het plan staan wordt de voorkeur gegeven het model* dat voorziet in uni versitaire nieuwe in de Leeuwenhoek ten wes ten van de Sylvitaboratoria langs de Wassenaar- seweg. De resteie nieuwbouw in het "buitenge bied" moet volgiit ontwerp plaats hebben in het gebied tussen ri/eg 44 en de Rijn ter hoogte van de aansluiting vle Plesmanlaan op de rijksweg. De Leeuwenhoekjgt naast een universitaire- een woonfunctie te; ook een deel ter beschikking komt voor de rvbouw van het academisch zie kenhuis. Het w<ebied is door de universiteit ge pland in het min van het gebied. Uitgegaan wordteen reservering van ruim 31 hec tare. Daarover aat verschil van mening met de gemeente Leiddie van oordeel is dat een groter deel voor won'ouw beschikbaar moet komen. Overigens word schets onder alle voorbehoud ge presenteerd ot nog niets bekend is over even- - tuele veiligheisen die zullen moeten gelden voor de omgeving van de bestaande laboratoria. Een on derzoek dat de komende maanden wordt ingesteld moet daarover opheldering geven. Om een goede verbinding tot stand te brengen tussen de universitaire complexen, de woningen en de bin nenstad is in het plan een centraal gelegen hoofdrou te opgenomen voor (brom)fietsers en voetgangers. Wat de universitaire bebouwing betreft, daarvoor zijn twee plaatsen aangewezen in de schets: één tussen de Sylvius Laboratoria en het Gorlaeus Laborato rium en één ten zuidwesten van het Huygens Labo ratorium. In totaal kunnen in deze gebieden op pervlakten van 38.000 en 45.000 vierkante meter worden bebouwd. Ten westen van de rijksweg is er nog behoefte aan een vloeroppervlakte van 62.500 vierkante meter. Omdat het terrein landschappelijk nogal gevoelig ligt wil men niet verder gaan dan twee bouwlagen en be bouwingspercentage van 25. Dat betekent dat er on geveer 12.5 hectare nodig is. Ten noorden van dat gebied zouden dan de proefvel den, het arboretum en de collectietuin ten behoeve van biologie, en het gebiedje ten zuiden zou beschik baar kunnen komen als natuurlijk waarnemingster rein voor de biologen. Melkhandelaar Stouten in Oegstgeest: "Het hoofdbestuur zou eens een dag met ons mee1 moeten lopen". LEIDEN-«de Leidse universiteit in de nabije toekomst goed te kien huisvesten is er behoefte aan ruim 300.000 vierkanteter grond. In het zojuist verschenen Huis- vestingsp 1979 van de universiteit is becijferd dat - als een aantaoblemen opgelost kan worden - beschikt kan worden oruim 270.000 vierkante meter. Er resteert dan nog een 1>rt van rond tien procent. ir*n ff i Vooralsnog ve universiteit pro beren om tistaan met de hui dige en toestige vestigingen in de binnad en bebouwing van terrehaan weerskanten van de Rveg 44 (o.a. de Leeuwenh tussen Wasse- naarseweg*lesmanlaan). Men wil voorkn dat alsnog een nieuwe plaangewezen moet worden omniversiteit aan de nodige ruite helpen. Om te zorgei de zaak niet spaak loopt zulldt jaar belangrijke knopen dehakt moeten wor den. Het Jvestingsplan somt de volgernoodzakelijke be slissingen er moet plan ontwikkeld worden ojdig te kunnen be ginnen nïe bouw van een nieuw bjiecomplex en de aanleg vjroefvelden .en een collectietin een gebied ten westen ve Rijksweg 44; nog dit jaoet begonnen wor den met uitbreiding van het universit sportcomplex aan de Wasseseweg. De aanleg moet me<980 gereed zijn om dat het spsmplex aan het Piet Paaltjensten offer valt aan de geplandeuwbouw van het academiiiekenhuis; voor heüied van de Leeu- wenhoeket nog dit jaar dui- delijkhebmen op het punt van de fen die er bestaan door de aszigheid van labora toria. Z< al eerder bekend werd zal uitgebreid onder zoek op punt worden inge steld: de univeit wil ook op korte termijn w of het mogelijk is de benoe gronden ten wes ten van cjksweg 44 aan te ko pen. Dat ijfelachtig gezien de bestemn "industrieterrein" die het ied in het nieuwe streekpleeft; het volgiaar moet een beslis sing vallver de toekomstige bestemnvan de huidige uni- versiteitaotheek en het Aca- demiegev aan het Rapen burg. Diversiteit denkt om daarin ditrale diensten onder te bren§maar de gemeente heeft da>oralsnog bezwaren tegen; voor det verdere toekomst moeten Desluiten vallen over een nieihuisvesting voor de faculteit van de sociale weten schappen, een deel van de sub faculteit natuurkunde en het Rijksherbarium. Voor- Sociale Wetenschappen was aanvanke lijk het oog op het Schuttersveld gevallen, maar met dat gebied heeft de gemeente andere plan nen. De huidige plaats van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium vindt de universiteit minder geschikt. In het plan wordt gepleit voor verhuizing naar een plek in de buurt van het Huygens-laborato- rium. Het oude laboratorium zou na renovering als onderkomen kunnen dienen voor het Rijks herbarium. Ook is het mogelijk het herbarium onder te brengen in de leegkomende biologie-ge- bouwen aan de Kaiserstraat en Sterrewachtlaan. Het huisves tingsplan houdt ook nog de mo gelijkheid van volledige nieuw bouw open. Afstoten Het algemeen streven van de Leid se universiteit is om zoveel mo gelijk huurpanden te verlaten. De gemeente heeft al uitgesproken dat in de panden de woonfunctie hersteld moet worden als dat mogelijk is. Becijferd is dat de universiteit in de binnenstad ruim 60.000 vierkante meter zou kunnen afstoten. Daarbij is onder meer rekening gehouden met de panden die vrijkomen nadat de bouw van het Witte Singel-Doe len terrein-project is voltooid. Ook zijn daarin de huurpanden rond het station en gebouwen langs de Rijnsburgerweg opge- LEIDEN - Vorige week heeft de gemeente een begin gemaakt met de aanleg van een noodbrug van het Waaghoofd naar de Stille Mare. Wanneer binnenkort de Aalmarkt, ter hoogte van de Hoogstraat, zal wor den opengebroken is de houten brug noodzakelijk als noodverbinding tus sen Aalmarkt en Haarlemmerstraat. Vastgesteld wordt dat de bestaande Hortus Botanicus niet verplaatst zal 'worden. Ook de faculteit rechtsgeleerdheid zal voorlopig nog gehuisvest blijven in het Gravensteen en de panden aan de Hugo de Grootstraat. Het Huisvestingsplan 1979 zal vol gende week maandag worden besproken in de Leidse universi teitsraad. Na goedkeuring zal over het plan onder meer overleg worden gepleegd met de ge meente Leiden en Oegstgeest, de provincie Zuid-Holland en het ministerie van onderwijs en we tenschappen. LEIDEN - Tijdens de Koninginne dag-festiviteiten werden gisteren de prijzen uitgereikt aan de deel nemers van de expressiewed strijd georganiseerd in verband met het 50-jarig bestaan van de Vereniging Koninginnedag Lei den. Er waren 453 inzendingen. De uitslagen waren: Zijl wijk: 6-9 jaar 1. Edgar Wijten- broek, 2. Vincent Brachter, 3. Saskia Bendien. 10-12 jaar 1. Francisca Grovestein, 3. Sylvia v. Abswoude. Morskwartier (Ju- welenwijk): 6-9 jaar 1. Irma Neu teboom, 2. Ivan de Ru, 3. Bep Ra- vensbergen, 10-12 jaar 3. Rob bert Mentink, 3. Zoran Dikstra- ten, 13-15 jaar 2. Clementine Wolters. Zuid-West (Pr. Beatrix): 6-9 jaar. 2. Corine v. Heijningen, 3. Edwin Huysman en Chantale v. Leeuwen, 10-12 jaar 2. Lilian v. Heijningen. Extra prijs: Robbert Hogervorst (5 jr.). Slaaghbuurt (Op Eigen Wieken) 6-9 jaar: 1. Diana Blok, 2. Sjaak van Dam, 3. Sandra Dijkers, 10-12 jaar: 1. Er- win Brough, 2. Tsewai Wong, 3. Jeanine Eradus. Morskwartier (Muiderslot): 6-9 jaar 1. Henriet- te Veldhuis, 2. Kim v.d. Heijden, 3. Izabel Oerlemans. Burg-Prof- Rijndijkwijk: 6-9 jaar 1. Johan Scherft, 3. Jetty de Nie, 10-12 jaar: 1. Henriette Scherft, 2. Inge Gumbest, 3. Daan Scherft. Meer burg (Klein Matilo): 6-9 jaar 2. Toosje Brink en Belinde Lefebre. 10-12 jaar 3. Ingrid Boting. Kooikwartier (De Mirt): 6-9 jaar: 1. Patrick de Ridder, 2. Caroline Filippo en Nadia Janohari, 3. Astrid Onderwater, 10-12 jaar 2. John Rijsbergen en Anja Eradus, 3. Wim Filemon. Zijlsingel (Ons Streauziekschool Ter gelheid van het 45-jari ge ben van de Streekmu- zieksl Leiden en omge ving dt er donderdag om acht een lerarenconcert gehot in de Zuiderkerk aan Lammenschansweg 15. bncert zal worden ge- opeiet een feestrede door de Lz wethouder drs. PU. Schi die tevens voorzitter is viet schoolbestuur. De muzhool in Leiden is een vanudste van ons land en geeft schooljaar muziek- ondjs aan ruim 3300 leer'.n. Het concert begint om uur. Lezavond wordt morgen de serie lezin gen over het christelijke op standingsmysterie voortge zet. Op deze avond wordt een inleiding gehouden door F. Storm, geestelijke van de christengemeenschap onder de titel "De twee Jezus-kinde- ren". De bijeenkomst begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Dante Alighieri De Leidse afdeling van de Ita liaanse vereniging Dante Alighieri houdt morgenavond een bijeenkomst in het Dienst verlening scentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Prof. dr. F.L. Bastet, conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden zal een lezing houden over het bezit van het museum. De bijeen komst begint om acht uur. Ouderpraatgroepen Het project "Kontakt met ou ders" begint dezer dagen met een aantal nieuwe ouder praatgroepen. Het project gaat uit van de Stichting K O Opvoedingsvoorlichting. Zo start donderdag een praatgroep voor aanstaande moeders. Er wordt gepraat over bevuiling, voeding, ont wikkelingspeelgoed en ande re zaken. De groep komt op 3, 10,17,31 mei en 7 en 14 juni 's avonds van 8 tot 10 uur bijeer Een tweede praatgroep is be stemd vóór ouders van peu ters en kleuters. Onderwerpen van gesprek zijn o.a.: peuter speelzaal, zinderlijk worden, slaapproblemen. De groep- ovonden zijn op maandag 7, 14,21,28 mei en 11 en 18 juni van 8 tot 10 uur 's avonds. Tenslotte is er nog een thema- groep over spel en speelgoed Bijeenkomsten op 1,8,15 en 22 mei van 8 tot 10 uur. Inlich tingen: Marije Zwanenburg, Ambrosiadal 7, tel. 071-126283. TM-programma In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt morgen een inleidende lezing gehouden over transcendente meditatie. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Duivensport Postduivenvereniging Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Strombeek, Aan het concours namen 267 duiven deel. De uitslag was: l,5,H.v. Klaveren, 2,8 B. Singeling, 3,6, J. Stouten,4,J. de Wolf, 7, G.Hendriksen, 9, C. Gijsman 10. A. Noest. Postduivenvereniging "De Vriendenclub" nam met 681 duiven mee aan een wedvlucht vanuit Strombeek. De uitslag: 1. Th. Dongel- mans. 2. S. Koster. 3-8 J. Gijs man, 4. T. Houweling5. W. v.d. Kooy, 6. Kob. Bodijn- Rijsbergen, M. Noordervliet, 9. Jac. Siera, 10. J. Noor der- meer. Postduivenvereniging LPC nam met 318 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Duffel. Uitslag: 1-3 N. de Groot, 2. J. Stoffelen, 4-5-6 J. van Alphen, 7-8-10 P. Landesbergen, 9. J. Laterveer. LPC nam verder met 319 duiven deel aan een wedvlucht van uit Strombeek: 122,7 N. de Groot, 4. P. Groenendijk, 5. J. van Alphen, 6. P. Landesber gen, 8. W. Teske 9. P. de Haas, 10. A. Siera. Postduivenvereniging "De Blauwkras" nam met 196 duiven deel vanuit Strom beek. Uitslag: 1-2-3-6 F. v.d. Wetering, 4. S.W. v.d. Wete ring, 5. J.V inkestein ,7 .W. v.d. Wal, 8.B. Diersman,9. R. Ver hoogt, 10. J. de Jonge. Postduivenvereniging "Lei derdorp" vloog met 204 dui ven vanuit Strombeek. Uit slag 1M. Reijerse, 2. H. Flip- po, 3. Th. Habraken, 4. H. Flippo,5. Th. Habraken, 6. W. de Roode, 7. G. van Velzen, 8. H. van Laar, 9. J. Knijnen- burg. 10. Rijerse. Eiland): 6-9 jaar. 1. Marianne Sie- rat, 3. Sandy Zee. 10-12 jaar 1. Flits Biesot, 3. Peter Sierat, 13-15 jaar: 3. Johan Biesot. Groenoord: 6-9 jaar 2. Herman Swagers, 3. Marcel de Graaf, 10-12 jaar: 1. Astrid Kessels, 2. Jacqueline Dros, 3. Fred Slingerland, Leidse Volkshuis: 6-9 jaar. 1. Robert Kapaan, 2. Patrick Riethoven, 3. Yvonne Riebeek, 10-12 jaar: 1. Yolanda de Jong, 2. Richard Riethoven, 3. Bianca v.d. Pluim.Extra prijs: Anthonie Bemmelman (5 jr.). Transvaal- buurt (Mierennest): 6-9 jaar: 1. Bianca Nijhuis, 2. Tim Gressie, 3. Annemieke Stikkelorum, 10-12 jaar 3. Cobi Brandt en Angenieta Kerkvliet. Extra prijs: Martijn v.d. Ven (5 jr.). Tuinstad-Staal- wijk: 6-9 jaar: 2. Ingrid Burger hout. 3. Barbara Meppelink en Brenda Burgman. Groepsprij- zen: 1 Hanni Dusoswa en Edwin Lepelaar. Zuid-West: 6-9 jaar 1. Robert Goeres, 2. Barbara Prud- 'homme van Rheine, 3. Marije Wagman, 10-12 jaar. 1. Marion Koek, 2. Simon Prud'homme van Rheine, 3. Mare Visser, Groeps- prijzen: 1. Jan Goulny en Marian Eggermond, 10-12 jaar (opstel len): 1. Anja Ouwerkerk en Pau line v.d. Westen, 2. Marcel Klui vers, 3. Eveline v.d. Meer. Pie- terswijk (Vrolijcke Arke): 6-9 jaar 1. Myrthe Versluijs, 2. Hen- ny Steenvoorde. 10-12 jaar. Friso Versluijs, 13-15 jaar 1. Manon v.d. Hoeven en Mark v.d. Kwaak, 2. Marianne Zweris en Eric Hubers. 3. Marjolein Huis en Carmén Heijmerich. ADVERTENTIE Voorzitter W.T. Herweyer van de Nederlandse Melkhande laren Organisatie (NMO) pleitte vorige week op een congres in Biddinghuizen voor meer vrije tijd voor de melkbezorgers. Mits goed voorbereid en de consument goed ingelicht acht hij een sys teem waarbij de melkman minder vaak aan de deur komt en op zaterdag helemaal niet meer het overwegen waard. Maatschappelijk gezien moet er wat in zitten", vindt W.Th. van der Holst. Hij is secretaris van de Leidse afdeling van de NMO. "Want wij werken nu rustig zestig a zeventig uur per week. Maar het voor naamste is dat je het beroep weer aantrekkelijk moet ma ken. Want het is soms moeilijk om mensen te krijgen. Aan de andere kant moet een wijk wel rendabel zijn natuurlijk. Maar ik denk dat het wel mo gelijk is zoals het bestuur het wil. Melk is voor de grote su- permarkts geen lokartikel meer, die concurrentie is aar dig over. En er zijn al collega's die maar twee of drie keer per week de wijk in gaan", aldus Van der Holst. Ook L.P. Janson, voorzitter van de Leidse afdeling en lid van het landelijk hoofdbestuur van de NMO,ziet het plan wel zitten, al betwijfelt hij of het in het westen realiseerbaar is. Wij zitten in het bestuur, wij zijn geen mensen van de weg", zegt hij. "Ik heb hier en daar al eens ge polst in Leiden, maar ze zijn er toch huiverig voor. Het is natuurlijk zo dat de zaterdag nog één van de beste dagen is al trekken veel mensen naar weekendhuisjes enzo. Als je er een winkel bij hebt vang je daarmee wel een hoop op, maar voor mensen die alleen een wijk hebben is het nog moeilijker. Al zeggen melk handelaren in het oosten die ik heb gesproken en die het al zo doen als is voorgesteld, dat het geen schade aan hun in komen betekent". "Ik kan echt nog niet zeggen of dit voor Leiden de victorie is, maar we moeten er maar eens een discussie over uitlokken. Alles kan tenslotte, vroeger gingen we elke dag.de wijk in, en dat is ook allang uit de tijd". Dan het geluid van een man van de weg, melkhandelaar Stou ten in Oegstgeest: Dit is nooit realiseerbaar, we kunnen die zaterdag onmogelijk laten vallen. Ik loop elke dag, doe om de dag een wijk. Het is krankzinnig, je kunt toch straks met warm weer niet te gen de mensen zeggen: "Je moet voor vier dagen tegelijk nemen". Bovendien kunnen de mensen het niet plaatsen. Vijftien jaar geleden was het makke lijk, toen had de kruidenier nog geen melk. We moeten het ook van onze bijprodukten hebben; de mensen weten toch niet wat ze over drie dagen toe willen eten? Het hoofdbestuur zou eens een dag met ons moe ten meelopen" "Niemand wordt toch tegen woordig nog melkboer", ver volgt Stouten. "Ik ben nu zes tig jaar, en op mijn twaalfde begonnen. Onze marge is nooit meegegaan, je werkt ze ventig, tachtig uur per week en ik heb nog nooit een vrije zaterdag gehad. Het is krank zinnig, en ik zou dolgraag anders willen. Maar moet je eens nagaan wat wij moeten opbrengen. Ik heb nu een nieuwe wagen in bestelling, voor f35.000. Wat we moeten doen om dat in vier jaar te kunnen afschrijven!" Stouten zal niet de enige zijn die er zo over denkt. Maar er zijn er onder zijn ongeveer tachtig bezorgende collega's in Lei den en Oegstgeest die er iets anders tegenaan kijken. Zoals Kerkvliet van de Morsweg in Leiden. "Geen gek idee", zegt hij: "Als de ijskasten van de mensen groot genoeg zijn, waarom dan niet? Ik vent nu op dinsdagdonderdag en za terdag. Dat zou ik ook op an dere dagen kunnen doen. Ik zit hier nogal in de buurt, dus ze komen toch wel in de winkel als ze tussendoor iets nodig hebben. Kijk, geld kost het na tuurlijk altijd, vroeger ventte ik elke dag, nu om de dag, dat heeft ook geld gekost. Maar zolang het geen honderden guldens gaat schelen...". Melkhandelaar Van der Meij in de Jan Lievenstraat gelooft niet dat het haalbaar is, maar als hij dezelfde omzet zou kunnen halen koos hij voor vier dagen venten. "Op zich zelf is dat idee grote klasse. Ik vent nu zes dagen en heb al leen de dinsdag- en donder dagmiddag vrij. Maar ik ge loof dat het een hoop in mijn omzet zou schelen. Ik zit in een arbeidersbuurt, die mensen krijgen hun salaris op vrij dagavond en doen hun inko pen voor het weekeinde op za terdag", aldus Van der Meij. LEIDEN - De bewoners van een woning aan de Rijn- en Schieka- de werden vanmorgen opge schrikt door een auto die hun tuin kwam binnenrijden. De automobilist, die uit de richting van het Noordeinde kwam rijden, kwam op de Rijn- en Schiekade in botsing met een automobiliste die met haar auto de weg wilde opdraaien. De auto kreeg daarbij een lekke band en kwam over de kop slaand in één van de tuinen terecht. De bestuurder van de au to kwam er zonder kleerscheuren vanaf. LEIDEN - De gezamenlijke 1- mei manifestatie van de linkse partijen in Leiden be gint vanavond om zeven uur en niet om half acht zoals gis teren werd gemeld. Zoals bekend komen de partij en bijeen op het voormalige bedrijfsterrein van de Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij aan de Zuid singel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3