Zwakke 'Wimbledon PRINS FILIBËRkE Aanmelding Vocalistenconcours DINSDAG 1 MEI 1979 VARIA PAGINA 21 Zo, Heydrich is inmiddels, via de aanslag die we al zo'n klei ne zevenendertig jaar konden zien aankomen, in de derde aflevering van Holocaust ter dood gebracht. Het duurde overigens nog acht dagen voordat hij, op 4 juni 1942, aan zijn verwondingen be zweek. Zes dagen later namen de Duitsers wraak in het Tsje- choslowaakse dorpje Lidice, dat op 10 juni 1942 verwoest werd, nadat eerst alle man nen doodgeschoten waren en alle vrouwen en kinderen naar concentratiekampen waren afgevoerd. Over de juiste aantallen verschillen de naslagwerken van mening. De Algemene Winkler Prins spreekt van 192 gefusilleerde mannen, 195 weggevoerde vrouwen en 100 weggevoerde kinderen. De Franse encyclo pedie Quid spreekt van 184 gedode mannen en 235 weg gevoerde vrouwen. Lidice is sindsdien spreekwoor delijk geworden als een dorp dat als wraakoefening met inwoners en al van de kaart werd geveegd. Er zijn weinig encyclopedieën en naslag werken waarin Lidice niet genoemd wordt, en na de oor log zijn elders in de wereld ook enkele plaatsen als bewijs van sympathie naar Lidice her- noemd, zoals bijvoorbeeld in Illinois (USA). Het Veluwse Putten, dat in feite zwaarder getroffen werd na een soort gelijke wraakactie er werden circa 600 mannen wegge- voerd, van wie er circa 560 in concentratiekampen om kwamen), wordt alleen in Ne derlandse encyclopedieën vermeld. Dat is vaak een kwestie van: wie 't eerst komt, 't eerst maaltwant het drama van Putten vond op 1 oktober 1944 plaats, ruim twee jaar na Lidice. Nergens ter wereld verrezen nieuwe Puttens, en de en cyclopedie moet wel heel erg uitgebreid zijn willen die 560 slachtoffers genoemd worden. Maar zo is het in feite ook ge gaan met het woord „quis ling", dat een internationaal begrip is geworden voor „landverrader". Toen de Duitsers op 8 april 1940 Noorwegen binnenvielen, trad de naam „quisling", via Ide Noorse nazi-stropop ma joor Vidkun Quisling, ogenblikkelijk in werking. Hadden de Duitsers eerst Ne derland overvallen en daar na pas Noorwegen, dan zou den wij alle andere talen ver rijkt hebben met het woord „mussert". De Engelsen zou den dan niet meer zoiets als „he is a modern quisling" zeg gen, maar „he is a modern mussert". Babi Yar Ook het Franse dorp Oradour- sur-Glane, waar de Duitsers op 10 juni 1944, ook als wraakoefening624 inwoners vermoordden, zult u in weinig naslagwerken terugvinden, en dat geldt nog meer voor het Russische plaatsje Babi Yar bij Kiev, waar de Duitsers op 29 en 30 september 1941 (u kon dat ook in Holocaust" zien) naar schatting 33.000 joden - mannen, vrouwen en kinde ren - doodschoten. Zelfs in de recente dertigdelige Grote Russische Encyclopedie zult u Babi Yar vergeefs zoeken, evenals trouwens in de Russi sche zestiendelige Historische Encyclopedie, want het af zonderlijk, als jóód slachtof fer zijn van de Duitsers, wordt daar niet gewaardeerd en dus ook bij voorkeur niet ver meld. En hoeveel Nederlanders en niet-Joegoslaven zullen ooit van Kragujevac gehoord hebben, denkt u? Eentje die er sinds vorige week meer van weet is minister van buiten landse zaken Van der Klaauw. Ik zag op een foto in de krant dat hij tijdens zijn officiële bezoek aan Joegosla vië in Kragujevac het ge- denkpark had bezocht met het indrukwekkende V-vormige monument uit massief steen met een lengte van 16 meter en een hoogte van 8 meter. Ik ben er ook een keer geweest, het ligt zo'n 60 kilometer ten zui den van Belgrado. Op 21 ok tober 1941, drie weken na Ba bi Yar, maar ruim zeven maanden vóór Lidice en bijna twee jaar voor Putten en Oradour, schoten de Duitsers 7000 (zevenduizend) inwo ners van Kragujevac dood, waaronder vijftien kinderen van acht tot tien jaar en drie honderd scholieren en leraren van de kweekschool. In Kragujevac werden dus al leen al meer scholieren gefu silleerd dan zeven maanden later mannelijke inwoners van Lidice, en toch is Lidice over de hele wereld bekend, en kennen alleen Van der Klaauw en nog een handjevol niet-Joegoslaven het lot van Kragujevac. En Lidice kan ei- niet eens op bogen de eerste te zijn geweest, zoals Quis ling! Schiet maar En wat Kragujevac betreft konden de Duitsers (of zullen we ze gewoon weer even mof fen noemen?) zich zelfs niet op het „alibi" beroepen dat het toch maar om joden ging. Het beroemdste zijn de laatste woorden van Miloj Pavlovic, de directeur van de kweek school van Kragujevac ge worden. Ze staan op een ruwe steen gebeiteld die in het park in het gras ligt. Op het laatste nippertje, al voor het vuur peloton, bood de Duitse com mandant, blijkbaar gechar meerd door Milojs goede Duits, hem de vrijheid aan, maar hij antwoordde: ,fu- cajte! Ja i sad drzim cas". Of tewel: Schiet maar! Ik sta nog steeds voor de klas". Of als u wilt: Schiet maar! De school is nog niet uit". En dat deden de moffen dan ook, maar geen mens die er weet van heeft, buiten Joegosla- Bij Haagse Comedie DEN HAAG - Het streven o m j onge Nederlandse toneelschrijvers kansen te geven is zeer loffelijk. Het toneel is in ons land lange tijd stiefmoederlijk bejegend en één van de gevolgen daarvan is dat potentiële toneelschrijvers zel den of nooit de kans kregen de nodige vakbekwaamheid op te doen. Jammer is alleen dat daar door ook te weinig het besef is doorgedrongen dat toneelschrij ven een apart vak is, dat niet zo maar door willekeurig welke beoefenaar van een ander genre "er gewoon even bij genomen" kan worden. Het stuk "Wimbledon" van Rudolf Geel, dat eind vorige week door de Haagse Comedie in het HOT werd uitgebracht, wekt echter wel de indruk dat de schrijver in die richting gedacht heeft. Ener zijds door bepaalde uitspraken in het programmaboekje, hoewel het altijd erg gevaarlijk is daarop af te gaan. anderzijds door het feit dat de acteurs wel veel tekst te spreken krijgen, maar men zich voortdurend blijft afvragen wat de auteur eigenlijk wil zeggen. Heeft Geel op toneelgebied trou wens wel iets te zeggen? De aan eenschakeling van literairè en dramatische clichés in "Wimble don" doet het ergste vrezen. Hal verwege het eerste bedrijf zijn de kaarten al geschud en liggen de posities voor de rest van de avond vast. Een herendubbel is een jaar of twintig met elkaar opgetrokken, maar heeft de top niet kunnen be reiken. Wel zijn ze vastgeroest in een haat-liefde-verhouding waarin pathetische scheldpartij en worden afgewisseld met ge voelige trekjes van diépe gene genheid. Hun oudere sponsor is ook een mislukkeling, maar hij heeft nog altijd de hoop dat het succes van anderen, op hem zal afstralen. In het tweede bedrijf, een terugblik naar hun kortstondige Wimble- don-carrière, blijkt die sponsor dan ook nog een tragische zoon gehad te hebben, die door zijn vader werd opgezweept tot ten- nissuccessen waar hij helemaal geen zin in had en die door de toneelschrijver wordt benut voor de kennelijk noodzakelijk geach te homo-erotische ingrediënten. Redenen genoeg voor de klassie ke zelfmoord, waar dan in het derde bedrijf, tien jaar na dato weer uitvoerig en met het nodige zelfverwijt over uitgeweid kan worden. Ondertussen heeft de oude sponsor zich verloofd met een jong meis je, wat behalve de "psychologi- Gees Linnebank (links) en Reinier Heidemann in "Wimbledon". De Lakenhal, Oude Singel 2&-32. Ten- toonstelling werk van Jan van Tongeren. Geopend van 4 mei tot 17 juni. Galerie Pulchri Studio. Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Hein Wil- zen - aquarellen en tekeningen. Geopend van 20 apr. t/m 10 mei, dag. van 10-16 uur (zo. en 30 apr. gesloten). Auberge de Kievit, Stoeplaan 27, Wasse naar. Tentoonstelling Johan Poulisse - s zilveren sier- en gebruiksvoorwerpen. Geopend t/m 18 mei. Galerie De Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling van diverse Leidse kunste- Geopend tot 28 mei, za. van 13-17, an 13-16 en donderdag van 19-21 Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstelling van werk van leerlin gen van Jan van Tongeren. Geopend van 3 t/m 13 mei, dag. van 14-16.30 en 19.30-22.00 uur, za. en zo. van 12.00-16.30 Galerie De Hollandsche Tuyn, Brugge- straat 1, Leiderdorp. Tentoonstelling Jan Onnekes - aquarellen en Willem Kind - klein plastiek. Geopend van 22 apriU/m 22 mei, za. en zo. van 14.00-17.00 Galerie De Oude Rijn, Stille Mare 4. Ten toonstelling Marry Hoving - etsen in kleur en Florian Unterrainer - gesmeed beeldhouwwerk. Geopend van 6 apr.-6 mei, woe.'t/m vr. van 12-17 uur, zo. 8 apr. van 14-17 uur. "d'Ouwe Vest". Oude Vest 85. Tentoon stelling van Henk Hollebeek en de Fili- pijnse kunstenaar Buene Ventura schilderijen. Geopend tot begin mei. "Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3. Tentoonstelling Rob Figee - schilde rijen, Wim Bettenhausen - grafiek. Geopend van 10 apr.-7 mei, di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. (Van onze correspondent) DEN BOSCH - Het Internationaal Vocalisten Concours 1979, dat in de Stadsschouwburg in 's-Herto- genbosch van 1 tot en met 12 sep tember van dit jaar zal worden gehouden, heeft de aanmelding weer opengesteld. Het concours wordt elk jaar georganiseerd door de Stichting 's-Hertogen- bosch Muziekstad. De programma-eisen voor dit con cours zijn in overeenstemming met die van de achterliggende ja ren. Al naar gelang de voorkeur dient de kandidaat aan te bieden zes oratoriumaria's, drie opera aria's of drie kunstliederen, in de afdeling opera drie oratoriuma ria's, zes opera-aria's en drie kunstliederen, in de afdeling kunstlied drie oratoriumaria's, drie opera-aria's of acht kunstlie deren. De internationale jury voor dit con cours is als volgt samengesteld: Manus Willemsen voorzitter; Jo Bollekamp, Nederland; Anton Dermota, Oostenrijk; Jeanne De- roubaix, België; Dorothy Dorow, Engeland; Arthur Eisen, Rus land; Horst Gunther, West- Duitsland en ten slotte Alexan der Young uit Engeland. Het Internationaal Vocalisten Con cours kent een aantal afdelingen. De voorselectie bestaat uit drie dagen (1 tot en met 4 september), die niet voor publiek of pers toe gankelijk zijn. De demi-finales (6 en 7 september) zijn wel voor publiek en pers toegankelijk en op deze demi-finales wordt uit gemaakt wie uiteindelijk tot de finale zal mogen toetreden. Deze finale heeft plaats op zaterdag 8 september. sche dieptewerking" het voor deel heeft dat iemand naar aller lei precaire zaken kan vragen die anders niet zo snel gezegd wor den. Dit alles is door regisseur Christiaan Nortier met veel vi sualisering van emoties ten to nele gevoerd als een soort mode show van Adidas-tenniskleding met onwaarschijnlijk veel aan- en uitkleedpartijen. Gebrek aan inzet kan men met na me de beide hoofdrolspelers Gees Linnebank en Reinier Hei demann niet verwijten. Evenmin echter dat ze af en toe de indruk niet konden vermijden dat ze zelf niet in hun rollen geloofden. Wil Rudolf Geel zich verder als to neelschrijver bekwamen, dan is een grotere dosis zelfkritiek een eerste vereiste. PAUL KORENHOF ARMOl-D R-eceMSeeer ARNOLD, HOE IS DE AJIEOWE t-HKEAjPiKee/es vts&jeosice/u BH DE OUPE VERSIE T lk vind Ybrky niet 20 -7 best meer tegen MDodiq' O^leibk... i Hu kon echt wel fceter j k—dnn dit' De avonturen van Jommeke Over enkele dagen hebben we antwoordDan zien we wel wat er ons te doen t staatVooruit l J Ik vl/egalll X. Emir O!i-boe-Boe/zal) in de wolken zijn tj 1 ZegFlip, snapt gij daar iets van?Fihberke I moest hier al lang zjn j Leidse bioscopen LUXOR: "De gendarme ziet ze vliegen", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zon. 2.30,4.30, 7.00 en 9.15 uur, a.l. CAMERA: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur, za. 2.00 en 8.00 uur. zon. 1.00 en 8.00 uur, 12 jaar. LIDO 1: "The deer hunter", dag. 2.30 en 8.00 uur, zon. 2.30, 8.00 uur, 16 jaar. LIDO II: "Blood relatives", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zon. 2.30, 4,45, 7.00 en 9.15 uur, zon. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur 16 jaar. LIDO III: "Outrageaous", do. vr. ma. en di. 2.30 uur, dag. voorts om 7.00 en 9.15 Kindermatinee: "De reddertjes", za. zon. a.l. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za. zon. woe. 2.30 uur, zon. ook om 4.45 uur, a.l. TRIANON: "Juliana en 70 bewogen ja ren", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zon. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, a.l. REX: "Met hand en mond", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zon. 2.30, 7.00 en 9.15 Nachtvoorstellingen: "De blonde lief desgodin", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. Bioscopen Alphen EURO I: "Juliana en 70 bewogen jaren", dag. 1.45, 6.45 en 9.00 uur, zon. 1.45,4.00, 6.45 en 9.00 uur, a.l. Nachtvoorstelling" "Kamermeisjes r u klaar", za. 0.15 uur, 16 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden .Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00u (alleen voor de echtgenoot) v 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 ui Babyshow en avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. Jezoek aan ernstige patiente 'voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten ovef geluidshinder van vlieg verkeer van en naai* Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). EURO II: "Oom Ferdinand en de draak", za. zon. en woe. 1.30 uur. a. Nachtvoorstelling: "Magnum force' 0.15 u EURO III: "The deer hunter", dag. 1.30 en 8.00 uur, zon. 1.30 en 8.00 uur, 16 jaar. Nachtvoorstelling: "Big bed mama", za. 0.15 uur, 16 jaar. EURO IV: "De gendarme ziet ze vlie gen",dag. 1.45,6.45en 9.15uur, zon. 1.45, 4.45, 6.45 en 9.15 uur. za. 0.15 uur. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Grease", vr. 7.00 u 4.00 en 7.00 uur, zo. 4.00 uur, ma. 4 "Blazing saddles",1 6.15 uur, ma. 9.15 u jaar. (®uidCrl lieuius. - Nadat er in Parijs in den laat- sten tijd tal van handwagens waren ontvreemd, waarvan de bestuurders zich een oogenblik hadden verwijderd om hun komst aan te kondigen, begon dit den eigenaar van een maga zijn in de Rue Vauvilliers, een oudgediend kurassierdie reeds meermalen het slachtoffer was geweest, duchtig te vervelen. Hij besloot zich zelf recht te ver schaffen. Op zekeren dag, toen iemand goederen uit zijn pak huis had opgeladen, was we derom de handwagen met de goederen verdwenen. De ex-ku- rassier zag nog juist in de verte een persoon met het voertuig verdwijnen, snelde hem ijlings na en pakte hem bij den kraag. De dief bood tegenstand .daarin bijgestaan door drie anderen, zijne handlangers. Maar de oud-soldaat stond zijn man netje, liet niet los, dreef het drie tal op de vlucht en bracht den gevangene naar het naaste poli- tiebureel. Deze arrestatie - de man bleek een gewezen besteller te zijn - leidde tot de gevangen neming van 18 medeplichtigen, zoodat dit soort straatroof te Parijs voorloopig wel ten einde zal zijn. VijftiQ jaar geleden: - Niet minder dan 38 aanhan gers van Trotzky hebben aan de conferentie der communistische partij in Rusland het verzoek gericht hen weder in de partij op te nemen. Zij verklaren zich geheel te kunnen vereenigen met het tegenwoordige program der bolsjewistische partijdat in het bijzónder den strijd tegen de klein-burgerlijke elementen, de koelakken (de z.g. "rijke boe ren", Red.) en de opportunisten beoogt. Ze veroordeelen de me dewerking van Trotzky aan buitenlandsche burgerlijke bladen en ze verzekeren voorts ook te spreken uit naam van de vele andere Trotzky isten,die het oogenblik gekomen achten tot de partij terug te keeren. Zelfs Ra- dek keert terug als berouwvol boeteling. -Gistermiddag ontdekte men in het Rijksmuseum den diefstal van een schilderij van den be kenden 18den eeuwschen schil der Johann Heinrich Tischbein. Het doek, dat uit de lijst was ge sneden, stelt Anna van Bruns- wijk voor, de gemalin van prins Willem IV.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21