Hongarije zorgt voor surprise Renteverhogini Nu tot maarliefst VAST WERK EN EEN PRODUKTIEMEDEWERKER ZOETERWOUDE Zoeterwoude. Heineken. vil» postgiro en rijkspostspaarbank Forescate verliest toch van Volley: 6-3 VS-dames winnen hockeytoernooi OPVOLGER VILLOT BEKENDGEMAAKT BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? DINSDAG 1 MEI 1979 SPORT PAGINA 17 Chinezen lijden eerste nederlaag sinds 1973 ADVERTENTIE PJONGJANG (ANP) - Precies 27 jaar na de triomf in de finale in Bombay (5-2 tegen Engeland) veroverde de he- renploeg van Hongarije gisteren in Pjongjang de wereld titel tafeltennis. Het betekende voor de Hongaren de twaalfde wereldtitel. Reeds in de groepswedstrijden had Hongarije bewezen, dat de Chi nezen niet meer pnoverwinnelijk waren. De pupillen van de vroe gere Hongaarse en Europees kampioen Zoltan Berczik waren verantwoordelijk voor de eerste Chinese nederlaag sedert het toernooi om de wereldkam pioenschappen in 1973. De uit slag was 5-2. Ondanks dat resultaat golden de Chinezen in de eindstrijd toch als de grote favorieten. Binnen een uur echter keken zij tegen een achterstand van 0-3 aan. In te genstelling tot voorgaande jaren konden de Chinezen hun effect volle opslagen ditmaal niet uit buiten. De tegenstander had zich er duidelijk op ingesteld en had een passend antwoord op het Chinese 'wapen'. Bij de dames lukte het de Noordko- reaanse ploeg, met de steun van 21.000 supporters, niet de Chine se dames van het goud af te hou den. China verzekerde zich voor de derde achtereenvolgende maal van de eerste plaats, door een zege met 3-1. Tevreden De Nederlandse kolonie heeft in Pjongjang de landenwedstrijden met tevredenheid afgesloten. Het behoud van het eerste divisie schap van de dames door een ze ge (3-1) op de Verenigde Staten, wat later' door verlies tegen Frankrijk (0-3) resulteerde in een 14e plaats, plus de 21e klassering van de heren door een zwaar be vochten overwinning (5-4) op Bulgarije, stemden het twaalf le den tellendei oranje gezelschap content. In vergelijking met Bir mingham 1977 was vooruitgang geboekt. In de Engelse stad ein digden de dames op de 19e plaats, hetgeen promotie naar de eerste categorie inhield en bezetten de heren de 25e stek. Herboren De sombere verwachtingen over het behoud van het eerste divi sieschap van het damesteam, die zondag opgewekt waren door het teleurstellende spel tegen Frank rijk, werden een dag later in het degradatieduel tegen de Ver enigde Staten door een herboren team de kop ingedrukt. Bettine Vriesekoop, die in de voor afgaande dagen een veelvuldig wisselende prestatiecurve had la ten zien, ontdeed zich van de grilligheid en stelde de terugkeer van het damesteam op het hoog ste niveau bijna in haar eentje ze ker. In de eerste partij tegen He Ja Lee, van origine een Zuidko- reaanse, gaf de nationale kam pioene al blijk haar vorm en vechtlust hervonden te hebben. Ongelooflijk vast, taai en fel spe lend dwong zij de'26-jarige tegen stander in twee games (21-19, 22-20) tot overgave. Daarna kreeg ze alle gelegenheid het spel van haar volgende opponente Bush- nan Sook, die korte metten maakte met Sandra de Kruiff (21-12, 21-7), te bestuderen. de bottelarij vanaf 23 jaar fiRV APffC» f 2.304-bruto per maand 896 vakantietoeslag en een winstdeling. 1ST V WTATTVFM Vraagnti intichtingen, tel. 071-814265 Ëi&kP aftulJkS mImIRI Burgemeester Smeets- Onderstreept In het dubbelspel werd nog eens onderstreept dat de combinatie Vriesekoop-Maijan van der Vliet, die in Brimingham ook al uitstekende prestaties had afge leverd, de best sluitende in Ne derland is. Met 21-16, 16-21 en 21-16 sleepte het Haags-Hazers- woudse duo het tweede punt vöor Nederland binnen. Het hoogtepunt lag in de partij tus sen Bushnan Sook en Bettine Vriesekoop. Sook, ook een Zuid- koreaanse van afkomst, is een taaie verdedigster die zodra de slag wisseling daartoe het minste of geringste kansje biedt de aan val overneemt. Tegen Vriese koop ontstonden adembene mende rallies, die bijzonder veel aandacht trokken van de duizen den toeschouwers. Donkere wolken pakten zich sa men toen Vriesekoop de eerste game met 19-21 en 10-5 moest inleveren. De spanning dreigde teveel te worden toen zij in de tweede op 19-16 achter elkaar drie punten moest inleveren: 19-19. De extra belasting vormde geen bezwaar. Met 21-19 forceer de ze een derde game. De zege in de tweede game had haar het benodigde zelfvertrouwen bijgebracht. In de derde was zij heer en meester, wachtte gedul dig tot Sook een fout maakte en strafte die koelbloedig af. Met 21-16 \ta>n Vriesekoop. VOORSCHOTEN - In het ka der van het 75- jarig bestaan van de Oranjevereniging in Voorschoten werd gistermiddag op het terrein van Randstad Sport een wedstrijd gespeeld tussen de selecties van Leiden en Voorschoten. Het werd een op een redelijk peil staande wedstrijd, waar spelers ongeveer 500 toeschouwers ver maakten. De selectie van Leiden toonde zich in deze wedstrijd duidelijk de sterkste; getuige de 4-1 over winning. Voor de Leidenaars, onder supervisie van oud-UVS- trainer Piet Kantebeen, scoor den de Lugdunum-spelers Frans Sjar dijn (2x) en Rinus van Es, terwijl Roodenburger Aad de Groot de vierde treffer voor zijn rekening nam. Voor het team van Voorschoten doel puntte Gerritse. Op de foto on derneemt Randstad-speler Piet Douwes (links) een poging om LFC'er John Verschoor te passe ren. ROTTERDAM (ANP) - Met de Ver enigde Staten heeft de beste ploeg het vijflandenhockeytoer- nooi voor dames, dat vrijdag en zaterdag in het Wagenerstadion te Amstelveen en zondag en gis teren op het kunstgrasveld in Rotterdam werd gehouden, ge wonnen. De Amerikaanse meisjes bewezen op de laatste dag hun superiori teit nog eens door een grote overwinning (8-2) op de Sowjet- Unie, dat later op de dag ook in Nederland een te sterke tegen- Forescate heeft de resterende par tijen van de wedstrijd tegen Vol ley, niet, zoals gehoopt, beide in winst kunnen omzetten. De hoop, het ging om de twee GD (gemengde dubbels), was niet ongerechtvaardigd. Dat bleek wel, want het scheelde maar één punt of Forescate had de neder laag tot 4-5 kunnen beperken. Henny Koemans en Monique van der Storm kwamen tegen Frits Raaymakers en Ronie Derks op 6-3, 5-4! Twee matchpunten konden toen niet worden benut en Volley won tenslotte met 7-5, 6-4. Arnold van der Capellen/Yvonne van der Storm wonnen van Boe- tie/Carleen Reekers met 6-4, 6-2. In de uitwedstrijd moet met een andere formatie in het HD (heren dubbel), Henny Koemans/Ar- nold van der Capellen, meer re sultaat tegen de Eindhovense ploeg kunnen worden behaald. Een 6-3 zege voor Forescate lijkt niet onmogelijk. Het Katwijkse "Zee en Duin" won van de resterende drie partijen, het DD (dames dubbel) en de twéé GD, de twee GD. Dat bete kende een 5-3 zege op Abcoude. ADVERTENTIE Zeker is. dal assurantiekantoren, die lid zijn van de NVA u een nieuwe kijk op zekerheid geven! Eerst analyseren zij uw persoonlijke er zakelijke nsico's. Dan geven zij aan welke nsico's kunnen worden voorkomen en welke kunnen worden beperkt. Uit de inventarisatie van bestaande voorzieningen en regelingen die u kunt treffen, volgt tenslotte een verantwoord verzekeringsplan. stander vond. Onze landgenoten zegevierden met 5-0, na een rust stand van 2-0, waarmee zij op de tweede plaats eindigden. Een lo gische ontwikkeling, nadat Ne derland de openingswedstrijd tegen de Verenigde Staten met 1-2 had verloren. De eindstand: 1. Verenigde Staten 4 4 0 0 8 154 2. Nederland 4 3 0 1 6 134 3. Sowjet-Unie 4 2 0 2 4 6-15 4. Canada 4 1 0 3 2 4-8 5. Tsjechoslowakije 4 0 0 4 0 4-11 Zo'n nieuwe kijk op zekerheid vereist vak kennis, ruime ervaring en een onafhankelijke opstelling. Die voorwaarden kan de NVA- assuranticadviscur u garanderen. Hij geeft u 'zicht' op uw zaken. Hij let op uw zekerheid en op uw rechten als u onverhoopt een beroep op de polis moet doen. I lel enige waar ii op hoeft te letten is. of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan het NV A-vignet. 0 nva een nieuwe kijk op zekerheid. ADVERTENTIE De rente op beleggingsbewijzen is per 1 mei 1979 verhoogd. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. (De rentevergoeding op vóór 1 mei afgegeven beleggingsbewijzen blijft dus ongewijzigd). De looptijd kunt u zelf vaststellen op 3,4 of 5 jaar. De rente op spaardeposito's is ook per 1 mei 1979 verhoogd. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. De rentevergoeding op vóór 1 mei gestorte spaardeposito's blijft dus ongewijzigd. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1000,- f 1.259,71 8 5000,- 6.298,56 8 4 JR. 1000,- 1.385,86 8Vè% 5000,- 6.929,29 8'/z% 5 JR. 1000,- 1.538,62 9 5000,- 7.693,12 9 LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7V4% 2 JR. 73/4% 3 JR. 8 4 JR. 8V2% 5 JR. 9 6 JR. 9 Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). ri Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: Straat: Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. ROME - Paus Johannes Paulus II heeft monseigneur Agostino Casaroli (65) benoemd tot plaats vervangend staatssecretaris. Het betekent dat de paus hem heeft bestemd tot opvolger van de overleden kardinaal-staatssecre taris Jean Villot. De volledige op volging kan pas plaatshebben als Casaroli kardinaal is gewor den. In Rome trekt men daar de conclu sie uit, dat er op korte termijn een consistorie zal komen, dat wil zeggen een plechtige zitting van het kardinaalscollege, waarin de paus de benoeming van nieuwe kardinalen bekend zal maken. Een van de voor de hand liggende kandidaten daarbij is, behalve mgr. Casaroli, de nieuwe aarts bisschop van Krakau, monseig neur Franciszek Macharski, die door de paus tot zijn eigen opvol ger in Polen werd benoemd. Mgr. Casaroli heeft grote bekend heid gekregen als uitvoerder van de Vaticaanse „Ostpolitik" van paus Paulus VI. Zijn eerste suc ces was de overeenkomst met de Hongaarse regering, die hij in september 1964 in Boedapest on dertekende. Zijn diplomatieke gaven kwamen vooral tot uiting in Polen, waar hij zowel de com munistische regering als de plaatselijke bisschoppen moest overtuigen van de juistheid van de Vaticaanse Ostpolitik. Het is nog te vroeg om hieruit te concluderen, dat paus Johannes Paulus II de Ostpolitik van zijn voorganger onveranderd zal handhaven: tenslotte was Casa roli niet meer dan een uiterst be- •kwaam uitvoerder van pauselijke richtlijnen. Maar het wordt wel van bijzonder belang geacht, dat zijn benoeming een maand voor de Poolse reis van paus Johannes Paulus bekend wordt gemaakt. Daarmee wordt toch minstens gesuggereerd, dat de paus de po litiek van zijn voorganger ten op zichte van de Oostbloklanden in grote lijnen wenst voort te zet- Kerkwijn Alcoholvrij. De hervormde sy node wil geen aanwijzingen ge ven voor het al of niet gebruiken van alcoholvrije wijn bij de vie ring van het avondmaal. De Na tionale Christen-Geheelonthou dersvereniging (NCGOV) had om een dergelijke aanwijzing ge vraagd. Het synodebestuur meent dat ge waakt moet worden tegen wetti- cisme, want dat is niet in over eenstemming met een door het evangelie geïnspireerde leefwij ze. "De avondmaalswijn is de wijn van de vrijheid, zoals ook het brood gebroken wordt tot bevrij ding". De plaatselijke kerkeraad heeft op dit punt een eigen verantwoor delijkheid. Dat kan betekenen, aldus de synode, dat men in be paalde gemeenten besluit alco holvrije wijn te 'gebruiken. Hoe wel de Raad voor de Eredienst op theologische gronden nog steeds de voorkeur geeft aan het gegiste druivensap (die ook in de tijd van het Nieuwe Testament werd ge bruikt), meent de synode dat kerkeraden uit pastorale over wegingen in incidentele gevallen voor alcoholvrije wijn kunnen kiezen. Overigens laat het synodebestuur in zijn antwoord aan de NCGOV er geen twijfel over bestaan dat het probleem van de alcoholver slaving ook in de kerk aandacht verdient. Tekenend is wel dat op huisbezoek steeds meer alcohol houdende drank wordt aangebo den. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Besoven M. B. Plette Nieuw- poort; aangenomen naar Hoog- en Leegkerk (Gr.) B. K. W. D^jjk- stra Hoogvliet. Gereformeerde Kerken: beroepen te Den Haag-Oost A. J. Dondorp Rotterdam-Ommoord, te Dron- ten G. J. van den Pol Naaldwijk, te Klundert-Moerdijk P. Blok land Joure. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Schildwolde M. H. Oos terhuis Wageningen, te Voorburg P. Schelling Middelburg. Chr. Gereformeerde Kerken: be noemd tot ziekenhuispredikant in "De Lichtenberg" te Amers foort Jac. J. Rebel Sassenheim. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hamilton (Canada) J. van Haaren Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17