Oranje zal in Polen door 'de hel' moeten Koffiemelk geeft kleur aan uw koffie. Schaaktitel vier je in oorverdovende stilte 2: Hard werken alleen zal niet voldoende zijn si i l Vrij Zoetemelk niet meer in leiderstrui JOHAN NEESKENS NIET AANWEZIG mT* "'r DINSDAG 1 MEI 1979 Deze rubriek schrijf ik op een moment dat ik twee hinderlijk stijve kuiten heb. Een gevolg van het meedoen aan de giste ren ter gelegenheid van Ko ninginnedag door deze krant en de Leidse Politie Sportver eniging georganiseerde Sin gelloop. Tot overmaat van ramp zakten de paar oranje bittertjes na afloop ook met een de kuiten in. Nu zult u wel beweren dat dat er allemaal niet toe doet, want schrijven doe je met de hand en niet met de onderbenen, maarzo werkt het bij mij niet. Zware kuiten betekenen bij mij ook meteen een loodzwaar hoofd en een zeer onwillige klauw. Dus veel vrolijks staat u, naar ik vrees, in deze ko lommen niet te wachten. Evenals vorig jaar liep ik het 7 km lange parcours aan de zijde van mijn oudste zoon (12 jaar). Hij had er niet voor ge traind, want hij gaat van de misplaatste gedachte uit dat als je zoiets eenmaal vol bracht hebt, je dat altijd kunt. Bovendien leeft bij hem ver moedelijk het idee dat wat die ouwe met zijn door chagrij nigheid, sigaren en port aan getaste lijf kan, hij met zijn melk en honing opvoeding na tuurlijk op zijn slofjes moet kunnen. In theorie zou het wel zo moeten zijn, maar in de praktijk pakt het anders uit. Al na twee km hoorde ik hem blazen als een overspannen poes. Met wat straatmakerstaal heb ik hem op tempo gehouden, want ik behoor niet tot de verfijnde pedagogen die dan zeggen: "Heb je het moeilijk, jongen, zullen we even gaan zitten?". M'n zolen. De boom in.Joeché. Als een pruttelend koffiepotje wierp hij zich in mijn spoor. En eerlijk is eerlijk, dat heeft hij braaf volgehouden. Onderweg riep de Leidse wet houder Dick Tesselaar mij nog toe: "Even doorbijten, hè". Zelf stond hij mooi te zijn aan de kant van de weg. En dat voor iemand die sportza ken beheert. Driewerf schan de. Waar is de tijd gebleven dat socialisten met opge stroopte mouwen aan de kop van het peloton liepen? Schaken (1) De hele zaterdagmiddag heb ik doorgebracht bij de Leidse schaakderby Philidor - LSG, waarbij kampioenschap van de eerste klasse en promotie naar de hoofdklasse op het spel stond. Plaats van hande ling: de Adlerkantine. Voor velen is kijken naar scha ken en schakers een uitge sproken saaie bezigheid. Niet voor mijik vind het zalig. Het is iets wat ik uren kan doen. Dat geschuifel op je tenen, die bekketrekkerijen bij het be kijken van de stelling, dat ernstige gefluister achter het handje. Prachtig. Zelf weet ik net genoeg van schaken om de partijen te kunnen volgen. Maar je moet niet te snel in raddraaierige vaktaal tot me praten, want dan haak ik af, al laat ik dat zeker niet merken. Tennismode 1979? Nee toch. Eén van de schakers zei op zeker moment tegen me: "Ik ga straks met de loper naar e5, dan moet-ie wel met het paard naar f6, ik geef dan dat aftrekschaakjedan zal-ie met dat andere paard naar g 7 moeten. Daarna komt meteen toren e2. En heb ik dan nog wat te vrezen? Nee toch". Ik zag sterretjes, maar ik hield me kranig. "Geeft dat niet wat tocht op de damevleugel", neuzelde ik wijsgerigDat heb ik Euwe 20 jaar geleden eens bij een publieke analyse horen zeggen. Sinds die tijd gooi ik het er nog wel eens tussen door. Het staat zo netjes. Ach en er is immers altijd wel wat gedonderjaag op de da mevleugel. Kampioenschappen vier je ook zo zonderling bij het schaken. Toen Philidor de vereiste vijf punten gescoord had, stak er - begrijpelijk - enig verheugd geroezemoes op. Maar dat werd meteen weg ge- ssssssssssst, "want er zijn nog mensen met hun partij bezig". Een bloemetje werd ook met gedempte felicitaties over handigd. Schaken is geloof ik de enige sport waar je kam pioen wordt in een oorverdo vende stilte. Nou ja, het is weer eens wat anders dan op de schouders gaan en via toe ters te worden toepebruld. De overwinning van Philidor kostte me een fles wijn aan Philidor-speler Joop Piket. Begin dit jaar gaf hij nogal hoog op van de kansen van zijn ploeg. Wat pesterig zei ik toen: "Jullie zullen, zoals ge bruikelijk,wel weer een half punt tekort komen". Dat nam-ie niet, waarop een weddenschap volgde. Ik had het niet moeten doen, want ik gok het laatste jaar heel zwak jes. En nu maar kijken of Philidor het langer dan een jaar uit houdt in de hoofdklasse. Een zeer zwartgallige gedachte. Maar ja wat wil je met twee van die stijve kuiten. Schaken (2) In de wat grotere schaakwereld zijn verdrietige dingen aan de gang. De Russen blijken de laatste tijd toernooi-comité's er op te wijzen dat op hun komst niet behoeft te worden gerekend als er ook een uitno diging gaat naar Kortsjnoi, in hun ogen een querulant en een verrader. Organisatoren van toernooien komen daardoor in een uiterst onplezierige positie. Kortsj noi is weliswaar een zeer ster ke speler, maar zonder Russen geen echt eersteklas toernooi. In Nederland is men al bezwe- ken voor de Russische druk,want als puntje bij paaltje komt zijn we in dit land altijd heel wat pragma tischer dan ethisch. De zaak speelt in tal van landen en het ANP meldt nu dat de natio nale schaakbonden dezer da gen een brief tegemoet kunnen zien waarin FIDE-president Olafsson zich kant tegen boy cots en voorgenomen boycots van bepaalde spelers. Hij vindt dat de nationale bon den zich er tegen moeten ver zetten. Maar helaas, de meeste toernooien worden door par ticulieren (IBM, Hoogovens) georganiseerd en niet door nationale bonden. Het ANP-bericht gaat verder met: "De moeilijkheid waar voor de FIDE zich ziet ge plaatst is de vaststelling of de Russische boycot is opgelegd door de nationale bond of is ontstaan uit een spontane reactie van Russische scha- kerszoals de secretaris van de Russische bond, Batoerinski, woensdag vertelde". De FIDE zal dat wel zo moeten zeggen, als buitenstaander glimlach je even. Dacht men nu heus dat schakers in de Sowjet-Unie zo'n actie (die tal van gevolgen kan hebben) uitvoeren zonder eerst gron dig met bond en partij over legd te hebben? Nee toch. Kortsjnoi als zielig slachtoffer denk je dan. Maar zo is het niet helemaal. Zelf zijn die praktijken hem ook niet vreemd. De Britse grootmees ter Keene zou meedoen aan een toernooi in Biel (Zwitser land). De organisatoren heb ben hem nu laten weten dat dat niet kan doorgaan. "Wij hebben u weliswaar uitgeno digd,maar we moeten daarop terugkomen aangezien tussen u en ons clublid Kortsjnoi niet Door Ruud Paauw meer de beste verstandhou ding heerst". Als het om rotstreken gaat, kan Kortsjnoi er ook wat van. Tennismode Bovenaan de pagina ziet u een paar Londense dames die volgens het persbureau AP wat mode voor tennis en squash showen. 't Is aardig, hoor, hoewel ik vrees dat de Britse adel dood op zijn stoel blijft zitten als deze modelletjes ooit op het centre-court van Wimbledon worden getoond. Deze malle pakjes brengen mij een artikel van enige tijd te rug in herinnering waarin een vertrekkende Wimbledon- official in zeer voorzichtige termen de huidige damesten- niskledij als weinig doelma tig betitelde. "Tennis"zei hij, "is een hoog- atletische sport. Het vereist snelheid, kracht, een flitsend reactievermogen en een vaste hand. Dat vraagt om sobere, zeer efficiente kleding, zoals bijv. de dames in de atletiek hebben. Al die broekjes met frutseltjes, strikjes, lintjes het is heel leuk, maar in feite niet geschikt voor tennis". De man heeft natuurlijk groot gelijk. Maar toch.... KATOWICE (GPD) - Middenvelder Stefan Majewski is als de zondebok na de verrassende 2-1 nederlaag tegen Oost-Duitsland uit de Poolse ploeg verwijderd. Bondscoach Ryszard Kulesza heeft na het falen van zijn keurkorps in Leipzig niet ten onrechte de beschuldig- dende vinger naar zijn middenrif uitgestoken. De linie, die onder aanvoering van spelbe paler Boniek in het eerste halfuur van de strijd het superieure Poolse spel droeg, viel vooral in het tweede bedrijf ver terug. wt- P'M i'Êm. -SttP V IJS® v?i- 0& 3. - At Wit „Omdat Boniek niet meer vol doende steun kreeg, raakte mijn ploeg uit balans. De organisatie was volledig verdwenen. In het duel met Nederland mogen we deze fouten niet opnieuw ma ken", aldus Kulesza. De opvolger van de zo succesvolle Gmoch had Majewski al tijdens het duel met de Oostduitsers ver antwoordelijk gesteld voor de enorme terugval van zijn ploeg. Een terugval, die niet alleen hem, maar ook Oranjes technische lei der Jan Zwartkruis enorm had verrast. „Van de Polen had ik dat echt niet verwacht", zei de Amersfoortse oefenmeester, een van de 55.000 toeschouwers in Leipzig. De poging van Kulesza om door Wrobel in te zetten voor Majewski, de fysieke kracht van zijn middenlinie weer op peil te brengen bleek tevergeefs. Daar om viel ook Wrobel buiten de se lectie voor de strijd tegen Oran je. Met Lipka en Sobel, de enige debu tant onder de uitverkorenen, denkt de Poolse bondscoach de oplossing voor zijn grote probleem te hebben gevonden. Lipka, die net als de in Leipzig als linkerspits opererende Nawalka voor Wisla uitkomt, verkeert de laatste weken in een uitstekende vorm. Hetzelfde geldt voor Sobel (Lodz), maar naar het zich laat aanzien zal Kulesza voor zijn ba sisopstelling de voorkeur geven aan de internationaal meer erva ren Lipka. Daarbij zal uiteraard ook de verwachting, dat de sa menwerking met de zeer grillige Nawalka - wiens looptechniek veel weg heeft met die van Ruud Krol - nu soepeler zal lopen dan in Leipzig, een rol spelen. Revanche Verwacht mag worden dat de op revanche beluste Polen, die zich al geruime tijd in Kamien voor bereiden op het treffen met de Nederlanders, zich via een spec taculaire start al snel van Oranje zullen proberen te distantiëren. Deze strijdwijze werd ook tegen de DDR gehanteerd. Weliswaar werd toep het 4-4-2-concept ge hanteerd - Nawalka opereerde als teruggetrokken linkervleu gelaanvaller - maar desondanks wist men erg veel offensieve kracht te ontwikkelen. Krol en de zijnen kunnen er dan ook op rekenen dat zij tijdens de openingsfase door een hel zullen moeten gaan. Wie zich het de bacle (4-1 nederlaag) van het Ne derlands elftal van bijna vier jaar geleden in Chorzow herinnert, weet hoe het Poolse publiek zijn favorieten kan stimuleren. Het was toen-op 10 september 1975- een ware heksenketel in het met 80.000 uitzinnige toeschouwers bevolkte Slaski-stadion. Het toen nog hoogmoedige Oranje werd volledig dolgedraaid. Zelfs een geroutineerde speler als Johan Neeskens ging er onderdoor. Er is heel wat veranderd sinds die tijd. Zowel Nederland als Polen heeft heel wat aan kwaliteit inge boet. Uitgerekend voor de"equipe van Zwartkruis kan dat wel eens een voordeel zijn. Van dit team mag men althans verwachten dat het niet dezelfde blunder maakt als die van Cruijff en de zijnen in 1975. Onderschatten Er is ook geen enkele reden om de al jaren sterke Oosteuropese formatie te onderschatten. Ook niet na de teleurstellende ver- richtngen van de ploeg in Oost- Duitsland. Kulesza zal zijn spe lers beslist op het hart hebben gedrukt dat zij hun krachten nu wat beter dienen te verdelen. En als de Polen er inderdaad in sla gen hun goede spel nu langer vol te houden dan een half uur - en dat gevaar dreigt voor Oranje - dan moeten de gastheren zonder meer als de favorieten in het duel van morgen worden gezien. In de aanvalslinie was Lato tijdens die sterke start van de Polen ui termate gevaarlijk. Niet zozeer door zijn eigen offensieve acties, maar wel door het spel knap te verdelen. Hij kaatste de bal naar de opkomende middenvelders alsof het een lust was. Als de oude meester niet aan banden kan worden gelegd, dan wacht Krol en de zijnen een uitermate moei lijke klus. Ook de middenvelder Boniek, die door trainer Kulesza is vrijge steld van de voor middenvelders gebruikelijke bewakingsop drachten, dient echter scherp in de gaten te worden" gehouden. Als hij de kans krijgt zijn scha kelende werkzaamheden onge stoord uit te voeren, zal hij Polen ongetwijfeld naar een vrij ruime zege weten te voeren. Hoe dat ge vaar dient te worden geneutrali seerd, hebben de Oostduitsers bondscoach Zwartkruis na de rust heel duidelijk gedemon streerd. Zelden heefteen ploeg zo nadrukkelijk de overwinning we ten te pakken door de slag op het middenveld te winnen als de' DDR-dat in Leipzig deed. Bikkelhard Verder valt het niet moeilijk te voorspellen dat de strijd in Chor zow bikkelhard zal worden. Vooral in de afweer schuwen de Polen de ongeoorloofde midde len niet als zij onder druk komen te staan. Dat deden ze niet in Oost-Duitsland en dat zullen ze uiteraard voor eigen publiek nog minder doen. De verdedigers Jan Zwartkruis, hier in gesprek met enkele Oranje-klantenheeft het spel i genomen. Hij weet wat hij kan verwachten... (Archieffoto). i Polen nauwkeurig onder de loep ALCOY (ANP) - Joop Zoetemelk is gisteren verdrongen van de top positie in het algemeen klasse ment van de 'Vuelta', de Ronde van Spanje. Christian Levavas- seur nam de leiderstrui van de Nederlander over. De Fransman, een ploeggenoot van Zoetemelk, won de zesde etappe van Murcai naar Alcoy. Wederom een succes voor Jean-Pierre Danguillaume, die dit seizoen voor het eerst als ploegleider fungeert bij de Miko-Mercier- equipe. De zesde etappe, die twee cols van de tweede categorie bevatte, werd beslist na 84 kilometer. Le- vavasseur en de Spanjaard La- dron de Guevara demarreerden. De passieve houding van het pe loton stelde de tweede vluchters in staat hun voorspong uit te bouwen tot enkele minuten. De Spanjaard bereikte de beide top pen als eerste en Levavasseur deed het kopwerk op de vlakke gedeelten. In de eindsprint had de Fransman geen moeite om De Guevara van zich af te schudden. Levavasseur is aan zijn tweede sei zoen als prof bezig. De etappeze ge in de 'Vuelta' was zijn eerste grote triomf. Na de zesde etappe ziet het algemene klassement er als volgt uit 1. Levavasseur (Fra) 30.47.06, 2. Zoete melk (Ned) op 50 seconden, 3. Yanez (Spa) op 1.29, 4. Esparza (Spa) op 2.00, 5. Galdos (Spa) op 2.17, 6. Lasa (Spa) op 2.20,7. Torres (Spa) op 2.29, 8. Mar tin (Fra) op 2.33, 9. Andiano (Spa) op 2.45, 10. Van Impe (Bel) op 2.47, 12. Pollentier (Bel) op 2.55. hebben die grove tackles ook no dig om staande te kunnen blijven als er gevaar dreigt. Qua snelheid schieten ze namelijk veel te kort en die tekortkoming, die door de Oostduitsers zo knap werd uitge buit, valt niet met hun grote balvaardigheid te compense- In het Leipzig-rapport van Jan Zwartkruis zullen al deze punten uiteraard uitvoerig aan de orde komen. Oranje weet dus wat het morgen allemaal kan verwach ten. De vraag is nu of de Neder landers de juiste antwoorden hebben gevonden. Met hard wer ken, zoals in de thuiswedstrijd tegen de Zwitsers, alleen zal de kapitale klus in Chorzow niet kunnen worden geklaard. Daar voor hebben de Polen net iets te veel kwaliteit in hun voetbalba- ADVERTENTIE SCHIPHOL - Johan Neeskens (FC Barcelpna) heeft zich gistermid dag met op Schiphol gemeld. De selectiegroep van het Nederlands elftal is zonder hem naar Katto- wice vertrokken, waar het Ne derlands elftal morgen in het ka der van de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap tegen Polen speelt. Bij de KNVB tast men volledig in het duister waarom Neeskens niet is komen opdagen. Jan Huy- bregts: "Wij hadden Neeskens een ticket gestuurd Madrid - Am sterdam. Hij zou gisteren op Schiphol arriveren en met ons doorreizen naar Polen." Ook bondscoach Jan Zwartkruis was verbaasd: "Ik weet niet wat er aan de hand is. Er zijn in elk geval geen problemen." Tegen half zes is het KNVB-gezel- schap, met vijftien spelers, in het vliegtuig gestapt voor de reis naar Polen. cp (v£&carsmo voae a£ uc£>sr??c/p7-£0£A/

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13