Oranjedag in Leiden Deze wielren-baan van Avanti is levensgevaarlij 1 Weinig interesse Alpheuse PvdA-leden voor gemeentepolitiek LEIDEN/REGIO O 9 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Als het zo nog twee of drie jaar door moet gaan, dan is Avanti ten dode opgeschre ven. Het is niet langer "niet ongevaarlijk" (zoals in de sportnota staat), liet is lévensgevaarlijk. Het is eigenlijk onverantwoord 0111 de jongens en meisjes nog langer de weg op te laten gaan". Pierre Harings, de 52-jarige voorzit ter van.de Alphense ren- en toer- vereniging "Avanti", legt uit waarom de ondergang van de bloeiende wielerclub nabij lijkt. "Het oefencircuit waarvan we gebruik maken bestaat uit gewo ne openbare wegen op de grens van Alphen en Boskoop. Tien jaar geleden waren dat tamelijk rustige weggetjes. Maar nu rijdt daar inmiddels zóveel verkeer, dat je eigenlijk de jongens en meisjes die bij ons rijden niet meer de weg op kunt sturen. Je doet het nog wel, maar al' cn toe denk ik bij mezelf, dit kan niet meer. Dit is te gevaarlijk". De hachelijke momenten spelen zich af op de dinsdagavonden en de zondagmorgens. Dan komen veel van de 200 toerfielsers van Avanti en de 60 renners van de vereniging hun "kilometers" maken, hetzij als prestatietocht, hetzij als voorbereiding op wed strijden. Aan de Halve Raak in Boskoop staat het clubgebouw en die weg maakt deel uit van het circuit waarop door de renners wordt getraind. Langs die open bare wegen staan auto's gepar keerd en veel ruimte bieden die weggetjes daardoor niet. Voor gewone fietsers is het al uitkijken geblazen als er tegemoetkomen de auto's zijn, vooi dat helemaal van toepassing. Die renners, in leeftijd overigens variërend van 15 tot 56 jaar, ne men hun sport serieus. Dat bete kent bijvoorbeeld, dat ze bij te genwind breed over de weg waai eren. "Gevaarlijk, maar begrijpe lijk", aldus Harings, "die mensen zijn bezig met het bedrijven van hun sport". De Avanti-voorzitter kan zich ook voorstellen, dat au tomobilisten die dikwijls op het trainingscircuit van Avanti ko men zich ergeren aan die fietsers. "Dat fietsgebeuren daar is in de ogen van die automobilisten niet normaal te noemen. Maar juist door die ergenis kunnen onge lukken gebeuren. Als je soms ziet hoe hard auto's een sliert fietsers voorbijgaan...." Daarmee is het probleem voldoen de geschetst. De oplossing kent Harings ook. Die oplossing hoeft volgens hem niet veel meer dan f56.000 te kosten. Harings: "We denken aan een circuit van onge- De "Halve Raak", op de grens van Alphen en Boskoop: de oefenbaan i levensgevaarlijke baanstelt men bij dew Alpheuse wielerclub, omdat het c rijden. veer anderhalve kilometer. Dat zouden de paden kunnen zijn om het nieuwe gedeelte van het Al phense sportpark. Die paden moeten dan 3 Va tot 4 meter breed zijn. Maar ook met het stuk West- kanaalwcg tussen de brug en de zandwinplas zou wat te doen zijn, als er tenminste keerlussen kun nen worden gemaakt. De moge lijkheden zijn er volgens ons, en het hoeft niet veel te kosten. We vragen echt niet om een wieler baan. maar alleen om een stukje asfalt" Volgens Harings zou een heel nieuw circuit van anderhalve ki lometer anderhalve tun kosten. "Dat heb ik niet van mezelf, maar van een wegenbouwer die lid is van onze vereniging. Hij is bereid om zo'n circuit tegen kostprijs aan te leggen en hij zegt dat hij die 6000 vierkante meter asfalt met onderlagen voor f150.000 kan aanleggen. Die onderlagen hoe ven trouwens niet zwaar te zijn, want vrachtwagens hoeven er bijvoorbeeld niet op. En let wel, dan gaat het om een heel circuit. Als het gaat om verbreding van wandelpaden die toch moeten worden aangelegd of om de Westkanaalweg met keerlussen dan kan het veel goedkoper. Mis schien wel voor f50.000. Volgens Harings is Avanti met zo'n circuit gered. Als hoofdbe stuurslid van de Koninklijke Ne derlandse Wieier Unie weel hij als geen ander dat de KNWU geen eisen stelt aan trainingspar- coursen. Haring vreest echter dat ALPHEN AAN DEN RIJN - Van de Alphense PvdA-leden is meer dan de helft niet geïn teresseerd in de plaatselijke politiek. Daar tegenover staat 8 procent tfan de leden, die alléén maar interesse heeft voor het plaatselijke politieke gebeuren. Dat blijkt uit een enquête die de PvdA-Alphen het afgelopen najaar onder haar leden heeft gehouden. De enquête werd door ruim tweehonderd leden ingevuld. Opmerkelijk daarbij was dat het aantal ingevulde formu lieren in Oud Alphen "be droevend laag" was. Ook in het gebied tussen Oude Rijn en Oranje Nassausingel hiel den de reacties op de enquête niet over. De Ridderveldse leden daaren tegen vulden hun formulie ren zeer trouw in. Daaruit valt op te maken dat de Ridder veldse leden (die door hun werk buiten Alphen veelal weinig binding hebben met Alphen) zich kennelijk meer interesseren voor het reilen en zeilen van de afdeling dan de PvdA-leden in Oud-Al phen. Cr is de leden ook gevraagd naar hun oordeel over het po litiek café. De meningen daarover zijn - net als over de 1 mei-viering - zeer verdeeld. Eenderde van de leden heeft er een gunstig oordeel over terwijl eenzelfde aantal uitge sproken negatief is over het po litiek café. De overige leden (ook ongeveer eenderde) heb ben helemaal geen oordeel. Omdat het politiek café slecht wordt bezocht wordt aan de en quêteresultaten de conclusie verboden dat "onbemind ken nelijk onbemind maakt". de gemeente uitgaat van een mo delbaan zoals die eens in het maandblad van de Nederlandse Sport Federatie stond. Harings: "Natuurlijk zou ik best zo'n ac- comodatie willen hebben. Maar het hoeft niet, echt niet". Probleem en oplossing zijn daar mee voldoende belicht. Heeft Avanti al gepoogd de nodige ge meentelijke medewerking te krijgen, medewerking op finan cieel en ruimtelijk gebied? Harings: "Vanaf 1077 zijn we bezig. We hebben geregeld brieven naai de gemeente gestuurd. We heb ben ook elke keer een kennisge-" ving van ontvangst gehad. Uw probleem wordt in behandeling genomen. Maar alleen de num mers van die kennisgeving zijn hoger geworden, verder is er niets gebeurd". "Wc zijn tot voor kort niet eens uit genodigd voor een gesprek. Tot voor kort, want aanstaande don derdag is het zover. Dan kan ik wethouder Goedhart vertellen wat ons probleem is en wat wij vragen van de gemeente. Ondanks die geringe aandacht die er tot op heden van de kant de gemeente was. is Harings niet boos. Hij kan het zich voorstellen. Wel hoopt hij op een welwillend gehoor en daden-. "Want zoals het nu gaat kan het niet meer. Ik heb telkens het gevoel dat ik buitem mijn boekje ga. Als iemand me iets verwijl heb ik niks terug te zeggen". DINSDAG 1 MEI 1979 „Laat schippers tol betalen voor schade aan Ringvaart" O DEN HAAG (ANP) - De minister van verkeer en waterstaat, Tuijnman, heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ter overweging gegeven om de bin nenschippers die de Ringvaart in de Haarlemmermeer bevaren een extra belasting te laten betalen. De beheerder van de Ringvaart, het waterschap Groot-Haarlem mermeer, heeft de provincie la ten weten dat door het steeds gro tere motorvernogen van de vrachtschepen de oevers ernstig worden beschèdigd. Herstel van deze schade is voor het water schap financieel niet meer op te brengen, aldus secretaris De Groot van het waterschap. Een verzoek van de provincie aan het ministerie om een' extra finan ciële bijdrage is door het ministe rie afgewezen. "Het gaat hier om een regionaal vaarwater en de kosten voor onderhoud zijn in dit geval voor de beheerder", aldus een woordvoerder van het minis terie. In een brief aan de provincie, waarin de minister zijn beslissing meedeelt, schrijft de minister "tenslotte geef ik u in overweging na te gaan in hoeverre het heffen van rechten op deze vaarweg mo gelijk is en in hoeverre dit enig soelaas zou kunnen bieden". Onder normale omstandigheden wordt het geld voor het onder houd van de oevers opgebracht door de ingelanden. Nu de scha de vooral wordt veroorzaakt door anderen (de binnenschippers) ontstaat grote onvrede over deze regeling, aldus secretaris De Groot. Het waterschap betaalt elk jaar een bedrag van ongeveer 100.000 voor onderhoud van de 60 km lange oeverbeschoeiing. De laatste jaren wordt echter steeds meer gebruik gemaakt van de Ringvaart als verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam. Door het grotere motorvermogen van de schepen is de schade veel gro ter geworden. "We zouden moeten overgaan op een zwaardere beschoeiing, die tussen de 700 en 1000 gulden per strekkende meter kost", aldus de secretaris. "Het blijft voor ons de vraag wie dat bedrag noet op brengen, maar vaststaat, dat er iets moet gebeuren. De Ringvaart wordt vooral gebruikt door zware zandschepen en tankschepen, die vliegtuigbrandstof naar Schiphol brengen. De Ringvaart blijft voor deze aanvoer noodza kelijk. Een tolheffing kan mis schien uitkomst bieden", alous De Groot. LEIDEN (Zeeheldenbuurt) - Speeltuinvereniging Ons Ei- land." organiseerde voor de jeugd een aantal behendig heidsspelen. Daartoe behoorde onder meer het traditionele koekkappen. LEIDEN (Pieterswijk) - De festiviteiten in de Pieterswijk werden verplaatst naar Augustinus aan het Rapenburg Het geplande lobbetje steken ging niet door. Hier wordt op het binnenplein gevolksdanst. LEIDEN (Transvaalbuurt) - Voor het buurthuis "Het Mie rennest" aan de Morsweg werd gistermiddag onder meer een play-back-festival gehouden. Hier drie meisjes die in speelden op het succes van de groep LUV. LEIDEN (Zuid-West) - Op het feestterrein aan de Berla- gestraat organiseerde de wijkvereniging Aktief diverse evenementen. Onder meer een groot majorettenconcours en een demonstratie met lijnbestuurde vliegtuigjes door de Leidse LuchtvaartclubDe verrichtingen werden gefilmd door een Franse televisieploeg. Niet alle vliegtuigjes bleken even snel te starten. LEIDEN (Meerburg) - In de Wierickestraat was een muziek tent geplaatst waar gistermiddag diverse groepen optra den. De meeste belangstelling was voor de popgroep "Trail". LEIDEN (Morskwartier) - Wijkvereniging "De Juwelen" organiseerde op het terrein aan de Topaaslaan een drukbe zochte muzikale manifestatie. Daar traden diverse muziek verenigingen op zoals De Burcht en Concordia. Ook de ma- joretten waren goed vertegenwoordigd (foto onder). LEIDEN - Minister Gardeniers (links) loste gistermiddag het startschot voor de vierde singelloop. Er deden ruim zes honderd personen mee (foto bovendie er voor zorgden dat een bedrag van 2500 gulden ten goede kan komen aan de sportbeoefening voor gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11