„Met meer routine had Feyenoord wedstrijd voor de rust beslist" „Keizer liep met plaat voor zijn kop" Roda krabbelt terug via zege met zwart randje" Scorebord Topper krijgt juiste uitslag mee, maar ND AG 30 APRIL 1979 SPORT SPORT Tscheu la Ling na Feyenoord-Ajax: ROTTERDAM (GPD) - Rotter- dam had weer last van Kuip- koorts. Die goedaardige epi demie, die in 1976 voor het laatst ook toen bij Feye- noord-Ajax) binnen de sta dionmuren de kop opstak, hield het Feyenoordlegioen gisteren sinds lange tijd in de greep. Massaal waren ze opgekomen, die vroeger zo hondstrouwe supporters, die zich in het tijdperk van Israel, Kindvall en Van Hanegem in een rood witte pyjama te bed plachten te begeven. Die in de dagen, dat bij Feyenoord naast klas sespelers ook flatgebouwen aan de positieve zijde van de balans prijkten, bij wijze van spreken al van hun aanwe zigheid blijk gaven als Coen Moulijn met Cor Kieboom op de middenstip ging zitten bamzaaien. Gisteren waren ze terug van weggeweest, die afvalligen, die ,Jiun" club de rug hadden toegekeerd in een periode dat het eens zo hechte Rotterdam se bolwerk slijtageverschijn- selen begon te vertonen. Nu de ooit in Feyenoord-krin- gen zo genegeerde jeugd on der Vaclav Jezek de sluiprou te bergopwaarts met zoveel succes had bewandeld, deden de vlaggen- en pettenverko- pers na jaren op de rand van het bestaansminimum te heb ben gebalanceerd, weer goede zaken; werden de eetkramen als vanouds bestormd en gin gen de naar behangselpapier smakende warme worsten en fricadellen grif van de hand. Een typisch Feyenoord-Ajax- sfeertje dus gistermiddag al bleken de suppoosten teveel moeite te hebben om iedereen ter bestemde plaatse te lood sen en kon vak-S zich slechts flarden van het ooit door Jac- ky van Dam getoonzette .fiand in hand kameraden" herinneren. Nostalgie alom derhalve in de Kuip, waar de werkpaarden anno 1979 in de arena welis waar een andersoortige voor stelling opvoerden dan de ar tiesten uit de Happel- en Mi- chelsperiodemaar waar het teruggekeerde publiek zich best vermaakte, nu beide equipes met ongebreidelde in zet hun titelkansen verdedig den. „Het publiek was vanmiddag de grote winnaar", stelde Neerlands pleitbezorger voor het werkvoetbal, Jan Zwart kruis, naderhand enthousiast vast. De soldaat van Oranje" had met genoegen vastgesteld dat zijn zorgenkinderen Piet Schrijvers („in het begin was ik nog bang voor mijn rech terknie, toen ging het alle maal wat weifelend, maar la ter ging het steeds beter") en Ruud Krol hun laatste test voor de interland tegen Polen met goed gevolg hadden af gelegd. „Ze hebben mij ge rustgesteld", liet de geridder de bondscoach weten. „On middellijk na de wedstrijd heb ik me laten informeren door de medische staf van Ajax die mij heeft verzekerd, dat er ten aanzien van Krol en Schrijvers geen problemen meer bestaan". Krol: ,JDit was na mijn blessure mijn tweede wedstrijd. Ik had helemaal geen last. Ik kwam in het begin alleen wedstrij dritme tekort maar dat is iets, wat tijdens de wedstrijd wordt gecreëerd. Daarom komt die interland tegen Po len mij goed uit". Wat trou wens ook gold voor de 1-1, die hij met zijn ploegmaten uit het Kuipvuur sleepte. „We hadden in de tweede helft wat brutaler moeten optreden, maar daar tegenover staat dat Feyenoord in de eerste helft betere kansen heeft ge had. Het wedstrijdniveau zou iets beter hebben gekund, maar het is oneerlijk om ver gelijkingen met vroeger te maken. Toen waren de spelers in individueel opzicht nu eenmaal beter". Terug naa r Jan Zwartkruis, die intussen al handenschuddend grote verzoendag aan het vie ren was met Tscheu la Ling. Althans zo leek het. Alsof de Hagenaar nooit vqor Oranje had bedankt, zo liep het twee tal elkaar in de Feyenoordca- tacomben tegemoet. Informa tie bij Ling leerde evenwel, dat tussen hem en Zwartkruis niet meer dan een gewapende vrede is gesloten. ,Jk heb Zwartkruis in een moeilijke positie gemanoeuvreerd, riu ik de laatste weken steeds goede prestaties heb geleverd. Een selectie zou dan ook reëel zijn geweest. Maar nu, nu hij ondanks mijn verrichtingen *&Bmr Rotterdam had sinds 1976 weerlost van Kuipkoorts. De suppoosten hadden s toevloed van de teruggekeerde 'afvalligen' vi goede banen te leiden. nog altijd beweert dat ik niet hard genoeg werk, bekijkt hij het maar met zijn Nederlands elftal. Als hij mij zo nodig wil hebben, dan moet hij mij maar bellen. Ikzelf zal het ini tiatief niet nemen", aldus de rechterflankspeler, die Ajax momenteel aanzienlijk be langrijker zegt te vinden dan Oranje. Want daar verdien ik mijn brood. Vandaar dat ik zo blij ben dat we vandaag de basis hebben gelegd voor de titel, al hadden we hier moeten, win nen. Maar dat was feitelijk bij voorbaat al uitgesloten, om dat Keizer als scheidsrechter voor deze wedstrijd was aan gewezen. Een homereferee van het zuiverste water. Feyenoord mocht alles van daag. Die Brard heeft mij verrot geschopt. Neem nou die ene keer dat hij mij in het strafschopgebied onder de zo den trapte. Als je als scheids rechter daar nog geen penalty voor geeft, dan moetje wel een betonnen plaat voor je kop hebben". GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - De wedstrijd van de waarheid heeft voor twee ploegen de lang verdoezelde realiteit weer aan het licht gebracht. Tijdens Feyenoord-Ajax bleek duidelijk dat de Amster dammers nog altijd routine genoeg hebben om te profiteren van het concentratieverlies bij een tegenstander en tijdens de tweede seizoenuit- gave van de in ere herstelde competitietopper werd tevens benadrukt dat de Rotterdamse ploeg nog niet volgroeid is. Dat typerende verschil werd dit keer niet in cijfers, maar in con sequenties en in woorden uitge drukt. Voor het ook in de beker strijd nog actieve Ajax ligt na de 1-1 de weg naar de titel open („en zo voetballend verdienen ze dat kampioenschap ook", eerde spits Jan Peters de opponent), terwijl Feyenoord het in de laatste zeven duels „nog erg zwaar zal krijgen", om zich tenminste te verzekeren van UEFA-cupvoetbal. Dat besef, onder woorden gebracht door de weer uitblinkende aan voerder Wim Jansen, leefde na derhand sterk bij de spelers van de Kuip-formatie. Het kon wor den gebaseerd op het wedstrijd- Van der Lem: nagenoeg rond ROTTERDAM (GPD) - Gerard van der Lem blijft zo goed als zeker bij Feyenoord. Volgens directeur Peter Stephan zal de Amster dammer deze week een tweejarig contract bij de Rotterdamse club tekenen. „We moeten nog over een paar puntjes van gedachten wisselen, maar dat gaat over be dragen achter de komma". Tsjeu la Ling is bij Ajax eveneens in de slag voor een verlenging van zijn verbintenis. Geruchten als zou de Hagenaar ambities koes teren om het komend seizoen bij Anderlecht te spelen, worden door hem nadrukkelijk tegenge sproken. „Het liefst blijf ik in de Watergraafsmeer", aldus Ling, „want daar heb ik het momenteel goed naar mijn zin. Ik kan dan wel naar clubs in België, Duits land en Nederland, maar ik geef op dit moment de voorkeur aan Ajax. Ik ben zo goed als rond met het bestuur. Ik verwacht dan ook dat ik binnenkort bij Ajax zal te kenen". - - - I Vrij spel verloop, dat de bewijzen voor de voorzichtige voorspelling had aangedragen. Opnieuw immers werd de kwetsbaarheid van Feyenoord aangetoond, nu het collectief andermaal een bereikt prestatieniveau niet kon hand haven en na een sterke opening ver terugviel. Net als in de duels tegen bijvoorbeeld AZ'67 en Vi tesse. bleek Feyenoord niet in staat de partij te beslissen in de fase dat er met de partner gesold werd en volgde de terugval toen het doel (een 1-0 voorsprong) eenmaal was bereikt. „We missen de ervaring en de routine voor „grote" wedstrijden", beleed trainer Jezek naderhand. „Als die in wat ruimere mate aanwezig zou zijn, had het na de eerste helft al 2-, 3-0 gestaan". Tekort Nu het was gebleven bij de op slag van rust gevonden treffer van Jan Peters, kwam Feyenoord in de tweede helft volgens Jezek voor al „psychische kracht tekort". Hoewel daarvoor tijdens de on derbreking nog zo was gewaar schuwd, werd Ajax de gelegen heid geboden het initiatief te ne men. En nadat een serie Rotter damse middenveldfouten had geleid tot de 1-1 van Schoenaker, kon de lijstaanvoerder het treffen routinieus controleren. „Er werd toen minder gelopen en meer bewogen en we speelden boven dien met zoveel meer vertrou wen, dat ik na die gelijkmaker nog aan winst dacht", aldus trai ner Cor Brom. „Maar dat zou niet juist zijn geweest. Dit Feyenoord verdiende een gelijkspel". Aanspraken op meer hadden de jonge Rotterdammers vooral in de beginfase kunnen laten gel den. Als Feyenoord ooit de kans heeft gehad om de balans van de competitietoppers met Ajax naar Rotterdams voordeel te laten doorslaan, dan was dat wel tij dens de eerste 45 minuten van de botsing van gisteren. Zelfs de meest verstokte Amster dammers moesten het na de 47ste editie (waaraan begonnen was met een totaalstand die op alle punten in evenwicht was) erken nen dat Ajax zich de handen dicht mocht knijpen met de pau ze-achterstand van 1-0. Feye noord immers had danig gedo mineerd. nu een aantal factoren Ajax belemmerde in het spel te komen. Ten eerste was daar de logische on zekerheid die Piet Schrijvers en laatste man Krol aanvankelijk demonstreerden. Pas terugge keerd na hun blessures, moest het duo duidelijk nog wennen, hetgeen van invloed was op de organisatie in de verdediging. Ten tweede waren daar de vele bestraffende fluitsignalen van arbiter Keizer, die het ritme uit het spel haalden en ten derde was daar uiteraard ook het sterke voetbal van de tegenstander. Het onstuimige Feyenoord gunde de Brom-equipe geen centimeter ruimte, voetbalde zeer agressief en schiep zich ook riante kansen. En dan vooral via de rech terflank. waar Gerard van der Lem zich manifesteerde als de grote motor van de ploeg. Terwijl Petursson op de andere /vleugel werd „ingepakt" door Wim Meutstege en te snel het hoofd liet hangen (hij werd later dan ook vervangen door Van Dein- sen) „speelde" Van der Lem met cipier Everse en andere tegen standers. Laat Het leverde pas laat rendement op. omdat Petursson en vooral Pe ters het vizier nog niet op scherp hadden staan bij goede moge lijkheden Meutstege eenmaal op de doellijn redde en scheidsrech ter Keizer een hands-geval van Krolin het strafschopgebied wegwuifde De beloning volgde toch. Voor Van der Lem, die Everse opzij zette en de bal knap op het hoofd van Petursson leg de. en voor Peters. Na de terug kopbal van de IJslander, mocht hij met het hoofd de verdiende 1-0 verzorgen, als sportieve re vanche op voorstopper Piet Wijnberg, die hij naderhand te hard spel verweet. Peters: „Ik heb veel voorstoppers meege maakt, maar ik heb nog nooit meegemaakt wat die Wijnberg allemaal flikte". De late voorsprong had een belang rijke ruggesteun voor Feyenoord kunnen zijn, maar kreeg een ave rechtse uitwerking. Hoewel de Rotterdammers zichzelf monde ling hadden gewapend (Notten: „In de kleedkamer hebben we gezegd, laten we in vredesnaam oppassen voor de eerste tien mi nuten"), volgde niettemin de bij na traditionele terugval. De over schakeling van man- naar zone dekking waartoe tijdens de rust definitief was besloten, was nog in volle gang toen Feyenoord achterin aan een foutenfestival ging werken. Dat begon bij de passieve Peturs son, die verzuimde een uitverde digde bal aan te nemen en Krol de Peters kopt op slag van rust Feyenoords 1-0 in. Schrijvers is kansloos bij de actie van de felle spits, die Piet Wijnberg (16) te snel af is. eer liet. het zette zich voort bij Notten, die Tahamata ongedekt liet, en het eindigde bij Wim van Til die met zijn arm de bal be roerde na de kopstoot van Schoenaker, waardoor Treytel kansloos was. Notten: „Allemaal kleine foutjes, dat wel. Maar juist die foutjes zijn vaker bepalend voor onze uitslagen. We moeten onze krachten eens wat beter le ren verdelen. Als wij eenmaal met veel kracht op voorsprong zijn gekomen, lijkt het wel of we het rustiger aan willen gaan doen. Dat is fout. Dan moet je juist ex tra je best doen omdat je weet dat de tegenstander zal gaan dringen. Dat moet er nog ingeprent wor den". Geknakt Nu Feyenoord dat gegeven was bij gebracht via de gelijkmaker, bleek de jonge elf moreel ge knakt. Met de groeiende Schrij vers en Krol, over wie bonds coach Zwartkruis zich content toonde („Ook medisch is het geen enkel punt meer dat ze woensdag spelen, heb ik van dokter Rolink gehoord"), kon Ajax het duel verder controleren. Mede omdat Ling nadien nog een strafschop ADVERTENTIE werd onthouden, kon de 1-1 over het geheel genomen als de juiste uitslag worden beschouwd. Feyenoord-Ajax eindigde daardoor zonder verliezers, maar kende wel winnaars. En dan niet alleen de toeschouwers, die een topper van het werkvoetbal hadden ge zien, maar vooral de Ajacieden. De positie van trainer Brom is weer wat sterker geworden: de uitgangsstelling van de ploeg is bepaald riant, nu er nog kans is op twee trofeeën: de beker en de titel. Feyenoord rest alleen het gevecht om een plaats die recht geeft op UEFA-cup-voetbal. Toch al meer dan voor het seizoen was verwacht. „De competitie is beslist", meende Jezek. „Ajax is de kampioen. Wij hebben geen reden om te juichen, en ook niet om te huilen". PAUL DE TOMBE Zeven „fans" gearresteerd ROTTERDAM - Na afloop van de voetbalwedstrijd Feye noord-Ajax in „De Kuip" in Rotterdam heeft de politie zeven arrestaties verricht. Op het Breeplein in Rotterdam- Zuid raakten Feyenoord en Ajax-supporters slaags er werden volgens de politie ra ke klappen uitgedeeld. Hier arresteerde de politie drie jongelui. Op het stationsplein in het centrum van de stad werden nog eens vier man aangehouden Een van hen had een oude man een klap gegeven met een paraplu. In het stadion is het vrij rustig gebleven. De door de Ajax- fans aangekondigde veldslag bleef uit. Eredivisie NEC-Sparta1-0 MW-Den Haag1-3 Utrecht-AZ'67 1-2 PEC/Zwolle-Haarlem 2-0 NAC-Go Ahead Eagles3-1 Twente-PSV2-2 Volendam-VW4-0 Roda JC-Vitesse3-0 Feyenoord-Ajax1-1 Ajax 27 19 4 4 42 73-26 Feyenoord 27 13 12 2 38 45-16 AZ'67 27 16 5 6 37 73-56 Roda JC 27 15 7 5 37 44-21 PSV 26 14 7 5 35 46-20 Sparta 27 13 4 10 30 39-34 G A/Eagles 27 10 7 10 27 37-35 Twente 27 7 12 8 26 39-35 NAC 27 6 14 7 26 30-39 PEC/Zwolle 27 6 13 8 25 27-36 Utrecht 27 8 8 11 24 35^2 Den Haag 27 7 10 10 24 31^2 NEC 27 5 12 10 22 25-36 MW 27 6 10 11 22 19-41 Vitesse 27 5 10 12 20 35-56 Haarlem 26 4 10 12 18 21^16 Volendam 27 5 7 15 17 32-17 VW 27 4 6 17 14 19-57 Eerste divisie FC Amsterdam-Heracles 2-3, Telstar- Heerenveen 1-0, SC Cambuur-Graaf- schap 2-1, Wageningen-Groningen 4-0, Eindhoven-Dordrecht 2-2, Helmond Sport-Fortuna 0-0, Willem II-SC Amersfoort 3-0, Vlaardingen-Excelsior afg. Excelsior 26 16 6 4 38 56-24 Groningen 27 14 8 5 36 41-23 Fortuna/SC 26 13 9 4 35 47-25 Willem/II 27 11 12 4 34 43-26 Graafschap 27 11 10 6 32 44-32 Eindhoven 26 8 11 3 31 31-20 Wageningen 26 11 9 6 31 39-32 Den/Bosch 27 11 9 7 31 39-30 Heracles 25 9 9 7 27 35-29 Veendam 26 10 5 11 25 35-44 Telstar 26 8 8 10 24 30-35 Amsterdam 27 8 8 11 24 37-34 Cambuur 27 8 8 11 24 30-39 Heerenveen 27 8 7 12 23 25-38 Helmond/Sp 26 7 7 12 21 31-12 SW 26 6 7 13 19 25-40 Vlaardingen 25 4 9 12 17 22-34 Amersfoort 26 5 4 17 14 24-62 Dordrecht 27 5 4 18 14 29-53 Groningen en Excelsior periodekam- Periodestanden Excelsior 8 6 1 1 13 23-6 Telstar 8 4 3 1 11 1Z-1 Kees Kist (AZ) 29,2. Ray Clarke (Ajax (20), 3. Theo de Jong (Roda) 16. 4 La Ling (Ajax) en Ab Gritter (Twente) 12, 6. Leo van Veen (Utrecht) en Sóren Lerby (Ajax) 11. 8. Frank Arnesen (Ajax) 10. Kleding schoeisel voor alle veld- en zaalsporten en voor elke vereniging. LAGE prijzen EN nog 10% korting SPECIALE AANBIEDING PUMA (ZAAL-BUITENSCHOEN) NU 29,95 99 KERKRADE (GPD) - Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Zwaar gemotiveerd en barstens vol werklust is Roda JC omhoog gekrabbeld naar het randje van de put waarin de ploeg diep ge vallen was. Van een wederge boorte is geen sprake, maar de 3-0 overwinning op Vitesse komt precies op het goede moment, vlak voor de reeks grote wed strijden tegen PSV, Feyenoord en Ajax. Vier wedstrijden zonder doelpunten, en dan drie treffers op rij; dat moet een enorme op kikker zijn. Plotseling is alles weer mogelijk. De Jacobs-ploeg heeft de kans op een plaats in het Europees voet bal weer helemaal in eigen hand. Roda JC won dik verdiend, maar had daarbij wel de hulp van scheidsrechter Manuel nodig ge had. De eerste twee doelpunten waren dubieus. Vlak voor de rust onderschepte Broeks een te zachte terugspeel bal van Heezen op doelman Nij- huis. „Ik had de bal vast", grom de de Vitesse-keeper na afloop, maar Broeks trapte de bal toch door naar Vermeulen die toen alleen nog maar hoefde in te schieten. Het tweede doelpunt, in het begin van de tweede helft, werd ge scoord in buitenspelpositie. Nanninga tikte de bal door naar Vermeulen. Die benutte zijn kans, ook al zal hij best gevoeld hebben dat hij buitenspel stond. Vitesse reageerde woedend. Het schreeuwde om gerechtigheid en wilde zelfs van het veld stappen. Henk Wullëms ontkende dat, maar hij was wel laaiend over het slippertje van de scheidsrechter. „Schandalig, zo'n beslissing. Je wordt er moedeloos van. Ik vraag me af waar we mee bezig zijn. Vermeulen stond zeker drie me ter buitenspel. Roda JC wint, te recht. Daar zeg ik niets van, maar vanaf dat moment was de wed strijd voor ons kapot", aldus de Vitesse-trainer. Bert Jacobs was het roerend eens met zijn collega, tenminste wat het tweede doelpunt betreft. „Er kleefde inderdaad iets aan die treffer. We hebben gewonnen, maar het is een zege met een zwart randje". Vitesse was van de kaart. Charly Bosveld zag het niet meer zitten en liet zich vervangen. Kort daar na scoorde Terry Lees 3-0. Nij- huis pareerde een schot van De Jong, maar werd in tweede in stantie geklopt door de lage, dro ge knal van Lees.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9