Yij| dissidenten geruild tegen twee spionnen Berkhouwer contra Labour-lid over eenwording Europa CDU blijft nog net de baas „Vorster zelf gaf advies parlement voor te liegen Na onderhandelingen VS-SU Israël voert doodstraf weer in Kust Bretagne niet vervuild na ramp IL 1 {MAANDAG 30 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 7 t blij :ndei jodei 2den lezicl lijksl larva Frontaaldiscussie in Alphens Ashramcollege ALPHEN AAN DEN RIJN "De Europese verkiezingen zullen de éénwording van de lidstaten bevorderen". Over dit thema namen zaterdag in het Alphense Ashramcollege de liberaal Berkhouwer, vice- voorzitter van het Europees Parlement en John Mills van de Britse Labourpartij het te gen elkaar op. Dit in een frontaaldiscussie on der voorzitterschap van de hoofdredacteur van het Leidsch/Alphens Dagblad. De discussie was georganiseerd door de Junior Kamer van Alphen, als onderdeel van een weekeinde dat geheel in het teken stond van de komende Europese verkiezingen. Zoals onderhand als bekend mag worden verondersteld is Berkhouwer een fervent voorstander van een Euro pees Parlement Mills daaren tegen heeft zijn vraagtekens. Zo is hij ervan overtuigd dat door het vormen van een Eu ropees Parlement de rijke landen nog rijker zullen wor den en de arme nog armer. Die vrees geldt in zijn geval dan grotendeels voor zijn eigen land, Groot-Brittannië, dat met zijn slechte economie, verouderde industrie en tal loze stakingen moeilijk zal kunnen opboksen tegen de rijkere landen van Europa, zoals met name West-Duits- land en Nederland. Maar niet alleen voor Groot- Brittannië bestaat dit gevaar, aldus Mills. Het is in bijna nog sterkere mate aanwezig voor de landen die nu nog niet bij de EG zitten, maar om toetre ding staan te dringen. Zoals Spanjé bijvoorbeeld. Volgens Mills zal Spanje, dat wil toe treden tot de Gemeenschap om daardoor beter verzekerd te zijn van een stabiele demo cratie, nog eens spijt krijgen van deze stap. Omdat het, evenals Portugal, Turkije en Griekenland een arm land is met een hoog inflatiecijfer dat de concurrentiestrijd met de grote partners niet aan zal kunnen. Hoewel in de frontaaldiscussie van afgelopen zaterdag dit probleem van de armere lid staten wel even ter sprake kwam, ging het toch voorna melijk over de vraag in hoe verre het wenselijk is dat Groot-Brittannië in de EG blijft en tot het Europarle ment toetreedt. Daardoor kwam het thema van de mid dag min of meer in het lucht ledige te hangen. Overigens wimpelde Berk houwer alle bedenkingen van Mills af, daarbij veelvuldig gebruikmakend van zijn oude stokpaarde: de tunnel onder het Kanaal. Wanneer die er maar eenmaal komt, zal het met Groot-Brittannië ook wel beter gaan, aldus de liberaal. Voorts zei hij van mening te zijn, dat door de vorming van een Europees Parlement het veel gemakkelijker zal zijn via de parlementariërs invloed van het ene land op het ande re te krijgen. Als voorbeeld noemde hij het probleem van de zoutlozin- gen door Frankrijk in de Rijn. "Wanneer wij eenmaal dat par lement hebben zullen de Ne derlandse parlementariërs veel gemakkelijker met hun Franse collega's over dit probleem kunnen praten dan nu het geval is". En dan zal de kwestie wel gauw uit de wereld zijn, was de strekking van zijn betoog vervolgens. Overigens leek de zaal niet ge heel overtuigd door zijn woorden. Was, blijkens een enquête, vóór de discussie nog 79 procent van de aanwe zigen vóór het thema van de middag, na de discussie was nog maar 70 procent het met die stelling eens. Een kleine overwinning voor Mills dus. En daar kon de in de pauze aangeboden, wat laf smakende Eurodrank, niets aan verhelpen. (Van c correspondenten) WASHINGTON-MOSKOU - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben na moeizame onderhandelingen Joden overeenstemming bereikt over de ruil van twee Russische spionnen tegen vijf dissidenten. De bekendste van de vijf is de schrijver en journalist Alexander Ginzboerg. Het nieuws over de uitwisseling werd vrijdagavond laat door de woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. De vijf dissidenten zijn inmiddels in de VS gearriveerd. in staat zal zijn om Sowjet-schen- dingen van de afspraken van SALT-II tijdig te ontdekken. Behalve om Ginzboerg, gaat het om Mark Dymshits, Eduard Koez- netsov, Valentin Moroz en Georgi Vins. Zü zijn uitgewisseld tegen twee Russische spionnen, Valdik Enger en Rudolf Tsjern^j^jev, die inmiddels op het vliegtuig naar Moskou zijn gezet. Het tweetal was in oktober vorig jaar tot vijf tig jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens diefstal van Ame rikaanse marine-geheimen. Alexander Ginzboerg werd in juli vorig jaar tot acht jaar werkkamp met „streng regime" veroor deeld, wegens „anti-Sowjet-pro- paganda en agitatie. Ginzboerg leidde o.m. het speciale fonds dat de verbannen nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsyn heeft ge vormd voor hulp aan familiele den van politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. De eerste keer dat hij in conflict kwam met de Sowjet-autoriteiten was, toen hij in 1960 werd opgepakt wegens het verspreiden van „anti-Sow- jet-literatuur". Aanleiding waren toen drie nummers van het tijd schrift „Syntaxis". Na het proces tegen de schrijvers Sinjawski en Daniel gaf Ginz boerg een „witboek" uit waarin hij verslag uitbracht over deze zaak. Hij zond dit stuk toe aan de autoriteiten, met het verzoek om een revisie van het proces. Het jaar daarop werd hij aangehou den en in januari 1968 tot vijfjaar dwangarbeid veroordeeld. Toen hij in januari 1972 op vrije voeten werd gesteld, kreeg hij tot april van dat jaar een verblijfplaats aangewezen. In 1974 werd hij op dezelfde wijze een halfjaar onder toezicht gesteld. In mei 1976 was hij een van de op richters van de Moskouse groep die zich tot taak stelde, na te gaan of de Sowjet-Unie zich houdt aan de akkoorden van Helsinki. Op 3 februari 1977 werd hij opnieuw gearresteerd. Toen werd hij, vol gens Tass, verdacht van het on derhouden van relaties met „westelijke spionagediensten". Een half jaar later kreeg hij acht jaar streng werkkamp en werd hij overgebracht naar Kaloega, op 100 km ten zuidwesten van Mos kou. Koeznetsov en Dymshits zijn jood se activisten, die negen jaar gele den hebben geprobeerd een vliegtuig te kapen om de Sowjet- Unie te ontvluchten. Zij waren veroordeeld tot 15 jaar werk kamp. Moroz en Vins zijn Oe- krainers, respectievelijk histori cus en een baptistische dominee. Beiden hebben jaren doorge bracht in werkkampen en psy chiatrische inrichtingen. De ruil van spionnen tegen politie ke dissidenten was een gebeur tenis waarvoor eigenlijk geen precedenten bestonden, maar die in elk geval duidelijke politieke doeleinden dient. Het nieuwe SALT-verdrag is immers op komst en daarmee een politiek zeer pijnlijke worsteling in de Senaat, die voor Carter verstrek kende consequenties kan hebben ten aanzien van zijn kansen op herverkiezing in 1980. Zowel de Amerikanen als Ae Russen heb ben er belang bij een zo gunstig mogelijke atmosfeer te scheppen voor de topontmoeting tussen Carter én Bre^jnjev waarbij de SALT-verdragen zullen worden geparafeerd De Amerikanen wilden bovendien de spionnen wel kwijt omdat de Russen in theorie in het wilde weg aan het arresteren zouden kunnen gaan teneinde een ruil te bewerkstelli gen. Maandenlang is er heen en weer ge schoven met namen: het uitein delijke resultaat wordt hier als evenwichtig beoordeeld, ook al weigerden de Russen Tsjaranski en Orlov in de uitwisseling te be trekken. De besprekingen tussen Dobrynin aan Russische kant en minister van buitenlandse zaken Vance en Carters adviseur op het gebied van de nationale veilig heid Brzezinksi afwisselend voor de VS, werden vorige week maandag beslist toen Dobrynin naar Brzezinski opbelde met de mededeling dat hij goed nieuws had. Voor Carter is het inderdaad goed nieuws, want het verschaft ook een zekere status aan zijn beleid op het gebied van de mensen rechten, dat sedert zijn initiering steeds meer op de achtergrond is geraakt. De Russen willen ook betere handelsbetrekkingen en een status als speciaal bevoor rechte handelspartner. In het Congres zijn juist de handelsbe trekkingen de hefboom geweest waarmee de Amerikaanse volks vertegenwoordigers Russische verlangens opzij hebben ge drukt. Sowjet-woordvoerders ontkennen tegenover onze correspondent in Moskou dat er enig verband be staat tussen de uitwisseling en de ratificatie van een tweede SALT- akkoord. Politieke waarnemers zijn er echter van overtuigd, dat het Kremlin met deze maatrege len een wat gunstiger stemming wil kweken in het Amerikaanse Congres waar nogal wat beden kingen bestaan tegenover het nieuwe SALT-akkoord. Door het verlies van elektronische afluis- terposten in Perzië is een aantal Congresleden er niet van over tuigd dat Washington voldoende Honderden Israëli's, onder wie (premier Menachem Begin, hebben gisteren, temidden van emotionele taferelen op de luchthaven van Tel Aviv, de vijf Russische joden ver welkomd die vorige week zijn vrij gelaten. Ze zaten gevangenisstraf fen uit wegens hun aandeel in de mislukte vliegtuigkaping in Lenin grad, in 1970. Ze hadden met het Russische toestel naar Israël willen vliegen. Premier Begin bedankte president Carter en andere Amerikaanse functionarissen voor hun 'niet-afla- tende pogingen de vrijlating te be werkstelligen van onschuldige mensen wier enige misdaad be stond uit de levensdroom zich te kunnen voegen bij hun broeders in het land van hun voorvaderen, Is raël'. Hij beloofde dat Israël zich zal blijven inspannen 'voor de bevrij ding van de vele andere joden die nog kwijnen in Sowjet-gevangenis- Deelstaatverkiezingen Sleeswijk-Holstein (Van onze correspondent) CDU-CSU-strategie- moet worden geanalyseerd in hoeverre het zinvol is de CSU als zogenaamde vierde partij te laten opereren. Dat met andere woor den de CSU ook buiten de gren zen van de vrijstaat Beieren als partij optreedt. Die kans is na de verkiezingen in Sleeswijk-Hol stein groter geworden. Minister-president Gerhard Stoltenberg brengt zijn stem uit. De CDU heeft in Sleeswijk-Holstein nog nét de absolute meerderheid weten te be houden. JOHANNESBURG (Reuter) - De voormalige Zuidafrikaanse mi nister Connie Mulder heeft te genover het dagblad "Rapport" verklaard, dat oud-premier John Vorster hem geadviseerd had, het parlement te misleiden inzake het aanwenden van geheime re- geringsgelden tot beïnvloeding van de openbare mening. Dr. Mulder, die zijn kabinetsfunctie en zijn zetel in het parlement kwijtraakte naarmate het schan daal met betrekking tot het ver meende aanwenden van rege- ringsgelden groter werd, vertelde "Rapport" van zijn betrokken heid bij een kabinetscommissie van drie leden, die vergaderde ter bespreking van geheime Zuid afrikaanse projecten De andere leden van de commissie waren de toenmalige premier Vorster en de toenmalige minis ter van financiën, Diederichs. Deze commissie, aldus Mulder, had besloten, tien miljoen dollar re- geringsgelden te gebruiken om de Washington Star in handen te spelen van mensen, die minder negatief en destructief in hun houding tegenover Zuid-Afrika Mulder, wiens voormalige ministe rie van voorlichting verantwoor delijk was voor de oprichting van het regeringsgezinde Engelstali ge blad Citizen in Zuid-Afrika, zei, dat een ander blad, "To the Point", aanvankelijk gefinan cierd was uit de begroting van de premier. Toen Mulder, naar hij zei, door de oppositie in het parlement ge vraagd werd naar de volle om vang van de geheime fondsen van zijn ministerie, had hij, Mulder, Vorster om advies verzocht. Vor ster had geadviseerd, aldus Mul der, te zeggen, dat het ministerie van voorlichting geen gelden in Zuid-Afrika had en geen blad in Zuid-Afrika exploiteerde. Toen was voor Mulder het dilemma ontstaan, waarbij enerzijds zijn eed van geheimhouding als mi nister stond en anderzijds de conventie en traditie van het parlement, volgens welke het parlement niet mag worden mis leid. Van de zijde van Vorster is nog geen commentaar. Minister van buitenlandse zaken Pik Botha heeft gisteren toegegeven dat "To the Point" uit geheime over- heidsfondsen is gefinancierd. De Zuidafrikaanse regering zal de financiële steun aan het blad nu openlijk voortzetten uur gisteravond stond vast dat de partij van minister-pre sident Gerhard Stoltenberg er maar net in was geslaagd om wederom de absolute meerderheid van 37 zetels te bereiken. Ruim tienduizend van de in totaal 1,8 miljoen kiesgerechtigden hebben de doorslag gegeven. Hoewel de CDU in zeteltal gelijk blijft, heeft deze partij meer dan 2 procent van het aantal stemmen verloren. De SPD won circa 1.8 procent, wat het beste resultaat in de geschiedenis is, en behaalde 31 zetels. De liberale FDP verloor één zetel en heeft er nu vier. Karl Otto Meyer, van wie lange tijd werd gedacht dat hij als verte genwoordiger van de Deense minderheid in Zuid-Sleeswijk zou kunnen bepalen welke rege ring Sleeswijk-Holstein zou krij gen, behoudt zijn zetel in het parlement. Volgens SPD-lijsttrekker Klaus Matthiesen is het duidelijk dat de CDU „op eigen kracht" de ver kiezingen niet heeft gewonnen. Hij is van mening dat de „Groene Lijst" van de milieubeschermers, die bijna 2,5 procent van het aan tal stemmen kreeg, de CDU aan de meerderheid heeft geholpen. Vanwege de kiesdrempel van vijf procent - die overigens niet voor het Sudschleswigschen Wahler- verband van Karl Otto Meyer geldt - zijn deze stemmen ten koste van de SPD-FDP „verlo ren" gegaan. Matthiesen stelde bitter vast dat de „groenen" niets hebben bereikt, dat zij ertoe heb ben bijgedragen dat de „histori sche" machtswisseling in Slees wijk-Holstein niet tot stand is ge komen. Niettemin kan worden geconsta teerd dat de CDU, net als bij de deelstaatverkiezingen in Rijn land-Palts, wederom een veer heeft moeten laten. Verwacht kan worden dat het binnenkort tot harde onderhandelingen komt tussen deze partij en haar kleinere zuster in Beieren. De CSU van Franz Josef Strauss heeft al lang geleden aangekon digd dat er na de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein binnen de (Van c correspondent) BOFJN - De Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein wordt ook de komende vier jaar door de CDU geregeerd. Pas om elf JERUZALEM - De Israëlische re gering heeft gisteren in haar we kelijkse kabinetszitting met 7 te gen 5 stemmen besloten de dood straf in te voeren voor onmense lijk wrede terreurdaden tegen Is raëlische burgers. Het voorstel tot het invoeren van de doodstraf werd gedaan door de Israëlische premier Begin die reeds verleden week na de terreuractie van Pale- stijnen in Naharija, waarbij vier Israëlische burgers omkwamen, had aangekondigd de doodstraf weer te willen instellen. Volgens de Israëlische wet is het eisen van de doodstraf altijd al mogelijk geweest, alleen hebben de vorige regeringen van de Arbeiderspar tij er bij de aanklagers speciaal op aangedrongen geen gebruik van deze wet te maken en de dood straf niet te eisen. De enige dood straf die ooit in Israël is voltrok ken was de ophanging van nazi- oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann in 1962. De enige noodzakelijke wetswijzi ging geldt de wijze van executie. De huidige wet schrijft doodstraf door ophanging voor. Premier Begin stelde voor dat executie voortaan door middel van een vuurpeloton moet geschieden. In de regeringszitting ontstond een heftige discussie tussen de voor- en tegenstanders. ^let voorstel van premier Begin werd vooral fel afgewezen door de minister van defensie Weizman en de mi nister van landbouw Sharon die meenden dat door het dreigen met de doodstraf de Palestijnen hun terreuracties niet zullen sta ken en bij de uitvoering slechts tot het einde zullen doorvechten omdat zij dan toch al niets meer te verliezen hebben. Martelaars Volgens Sharon zou het eisen van de doodstraf bovendien op zo'n druk van de buitenwereld op Is raël leiden dat uitvoering van de straf in de praktijk niet mogelijk zou blijken. Is dat wel het geval dan zouden de terroristen in mar telaars veranderen. Premier Be gin meende daarentegen dat de Palestijnen moesten beseffen dat zij geen onmenselijk wrede mis daden konden plegen in de we tenschap dat zij er met gevange nisstrafkonden afkomen. Hierbij doelde hij onder meer op de twee Palestijnen die na de aanslag in Naharija gevangen zijn genomen. Bij deze terreurdaad hadden zij met een steen de schedel van een vierjarig meisje ingeslagen na haar met haar vader te hebben gegijzeld. Overigens zal het regeringsbesluit van gisteren waarschijnlijk niet op deze twee terroristen van toe passing zijn omdat het juridisch gezien niet juist zou zijn het rege ringsbesluit met terugwerkende kracht toe te passen. Tegenstanders De tegenstanders van de toepas sing van de doodstraf wezen erop dat het voorstel van Begin geen meerderheid gehaald zou hebben als alle ministers bij het beraad aanwezig waren geweest. Zes ministers verblijven op het ogenblik in het buitenland, onder wie de minister van buitenlandse zaken Dajan, die bekend staat als een fervent tegenstander van de doodstraf. Het centraal bureau van de opposi tionele Arbeiderspartij heeft gis teren een verklaring uitgegeven waarin ze zich uitspreekt tegen het regeringsbesluit. Oppositie leider Peres wil de zaak in het parlement aanhangig maken waarbij elk parlementslid vol gens eigen geweten zou moeten stemmen omdat, zo zei Peres, een dergelijk besluit niet aan partij discipline onderhevig kan z(jn. BREST (Reuter) - Franse i deskundigen zijn er nu al van overtuigd, dat er geen ernstige kustvervuiling zal ontstaan ten gevolge van het zinken zaterdag van de Liberiaanse tanker Gino, ter hoogte van Bretagne. De Gino zonk op 25 mijl afstand van het eiland Ushant in diep water, na een aanvaring met een onge laden Noorse tanker, de Team Castor. Volgens deskundigen bestaat de lading van de Gino uit een dik geraffineerd olieprodukt, dat zwaarder is dan water. Zij sluiten de kans uit, dat het naar de op pervlakte stijgt, laat staan dat het wordt aangespoeld. Er is wel een hoeveelheid olie van naar schatting 2.000 ton uit de Gino gelekt en uit het andere schip, Team Castor. Deze olie heeft twee olietapijten gevormd van ongeveer twee km lengte, in de buurt van de plaats der aanva ring. De olietapijten worden door mari neschepen met olieafbrekende stoffen bestreden en de situatie zou verbeteren. Achtduizend mensen tegen kernenergie GOLDEN (COLORADO) (UPI) - Meer dan achtduizend tegen standersvan kernenergie hebben gedemonstreerd bij één van de grootste Amerikaanse kernwa penfabrieken, die in Golden in de staat Colorado. Zij eisten dat de fabriek niet langer zal worden gebruikt voor het fabriceren van wapens. De demonstranten zagen het on geluk met de kernreactor bij Har- risburg als "het begin van het einde van het nucleaire tijdperk"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7