EEN VRIENDIN VAN DE OPERA Brief uit Hong Kong IHBHlflflHflflliHHBHHHHiHHi Groente in blik kan ook bederven PAGINA 18 EXTRA MAANDAG 30 APRIL 191MAAN Droeve schets Dertig gulden per jaar voor het hele gezin! Dat kost het lidmeatschap ven de 'Operevrienden de Vriendenkring ven de Nederlendse Operastichting Wat krijgt u daarvoor - echt mea! per jeer gretis het Opera Journaal rijk geïllustreerd met boeiende beschouwingen en levendige interviews - uitnodigingen voor het gretis bijwonen van spe ciale evenementen, xoels b v. een kostuumshow. ceuserieen. repetities, disco-avonden - vrij toegang tot een voorstelling ven de Opera Studio gereduceerde toegangsprijs voor een recital van de befaamde Renato Capecchi Individueel lidmaatschap: f 20.— p jaar Juniorlidmaatschap. /15.— p jaar (tot 25 jaar) Meldt u zich aan als lid bij het i Amsterdam - Postgiro 32500 P. C. Hooftstraet 5. Mevrouw F. is een liefhebster van opera. Zij gaat naar veel voorstel lingen toe. Zodoende zag zij in de programma's van de Operastich ting ook die advertentie staan die opwekte om lid te worden van „Operavrienden", de Vrienden kring van de Nederlandse Ope rastichting. De opwekking werd aantrekkelijk gemaakt met de belofte van acht keer per jaar gra tis het blad Opera Journaal („rijk geïllustreerd met boeiende be schouwingen en levendige inter views", zegt de advertentie), en ook o.a. gratis bijwoning van re petities en kostuumshows. Daar voelde mevrouw F. best wel wat voor en zo gireerde zij 30 gulden voor een lidmaatschap voor haar en haar gezin. Dat was op 7 juni van het jaar 1977. Niets gekregen Een nieuw operaseizoen begon. Opera's kwamen en gingen. Vaak met mevrouw F. onder het publiek, in de pauzes bladerend in het interessant blad Opera Journaal. Dat had zij echter los aan de kassa moeten kopen. Want toegestuurd kreeg zij niets. Van de hele Operavrienden had zij se dert haar contributiebetaling nooit iets vernomen. Zij belde een paar keer op, en kreeg te ho ren dat de ledenadministratie in de war wasmaar in orde gemaakt zou worden. Doch er kwam niets, en verdere telefoontjes en brie ven leverden al evenmin iets op. Vergeefse brieven Na een jaar werd zij echt boos. Het was weliswaar maar 30 gulden, die zij had betaald, maar je wil je geld toch ook niet zomaar weg gooien. Op 25 oktober 1978 schreef zij aan de Operavrienden; „Ik wil dat u mijn geld onmiddel lijk op mijn giro terug stort". Door L. Bakker Zij kreeg geen enkel antwoord op deze brief. Daarom schreef zij op 26 november 1979 aan de Neder landse Operastichting. Daar was immers de vereniging zulke goeie vrienden mee, nietwaar? „Kunt u wellicht iets hieraan doen?", vroeg mevrouw F. daarom aan de Operastichting. Geen ant woord. Na nog een maand wachten vroeg mevrouw F. aan onze krant: „Weet u raad?" Wij stuurden een brief aan zowel het secretariaat van de Opera vrienden als aan de directie van de Nederlandse Operastich ting. De Operastichting reageerde: „Hoewel wij natuurlijk zeer ver heugd waren toen een aantal ope rabezoekers besloot een Vrien denkring op te richten, beteken de dit niet dat wij ons met de gang van zaken zouden gaan bezig houden". Enfin, men wilde wel aan de secretaris van de Opera vrienden vragen of hij de zaak eens bekeek. Dat werd gedaan, want twee weken later ontvingen wij een brief van de Operavrienden waarin ons werd geschetst in welke diepe moerassen de administratie van zangminnende goedwillenden bij enige tegenslag blijkt te kun nen verzinken. „Het is al met al een inderdaad on bevredigende gang van zaken", meldde ons de secretaris van de vriendenkring in zijn brief. „Op zichzelf is het juist dat onze adressenadministratie, die door een adresplaatjesbureau werd verzorgd, enige tijd geleden ver moedelijk door gebrek aan be kwaam personeel geheel in de war is geraakt. Het kwam voor dat onze leden aankondigingen van een hengelsportvereniging ontvingen, en dat onze publika- ties naar aangeslotenen bij een voetbalclub werden gezonden. Dit was voor ons allengs aanlei ding om van bureau te verande ren. Maar dat heeft wel een na sleep van allerlei individuele na weeën ten gevolge gehad". „Enige naijling Wat opgewekter voegde de vrien densecretaris hier aan toe; „Aan enige naijling van de verwerking van nieuwe leden valt in de prak tijk overigens niet te ontkomen". Hij had, schreef hij nog, inmid dels kunnen nagaan dat me vrouw F. ondanks dat zij nooit iets had ontvangen, in de loop der tijd twee keer op de verzendlij sten had gestaan. Dus welke voetballer is er op haar naam naar de operarepetities ge weest...? Mevrouw F. mag nu dit jaar nog lid zijn voor haar 30 gulden van 1977. De secretaris heeft haar maar weer eens als nieuw lid op de lijst gezet. Hij „hoopt" dat het met de toezending van het operablad en de andere faciliteiten voor me vrouw F. in orde komt. ENSCHEDE - De verkopers van aspirant-klantenadressen doen kennelijk ook al aan uitvoer. Een niets vermoedend slachtoffer in Enschede kreeg een luchtpostbrief uit Hong Kong, en nadat hij het blauwe papier had opengevouwen, bleek het niets anders te zijn dan reclame voor een confectieconcern. „Wilt u zo vriendelijk zijn in uw eigen belang voor een afspraak te bellen met... in hotel... in Amsterdam", schreef het groepje heren- en dameskleermakers. „De heer... ontvangt na afspraak van 10 tot 20 uur. Als hij er niet is, laat dan een telefonische boodschap voor hem achter". De Enschedeër ademde op, toen bleek dat er geen bedreiging bij stond voor het geval hij niet zou reageren. Een Brits pak uit Hong Kong zou hem volgens de prijsopgave 400 tot 550 kosten. Of hiermee guldens bedoeld waren of stokslagen, vermeldde de brief niet. Het was wel een wollen winterpak. Een Harris Tweed Sport colbert zou 275 tot 450 moeten kosten, een wollen blazer 275-450 en een Engelse angora-jas 900-1250. Voor zijn vrouw hadden ze onder andere zuiver zijden blouses te koop voor 75 tot 150. Uitverkoop Hij had net een pak in de uitverkoop gekocht, ook uit Hong Kong, en wel voor 75 gulden. En hij troostte zich met de gedachte dat het bedrijf dat zijn adres had verkocht aan de Hongkongse produ centen van Britse kleren, iets aan hem had verdiend. Ongemerkt pak je een stuk steen op, leuke vorm denk je en dan... ach wat moet ik er eigenlijk mee...weg. Maar dat mooi of grappig gevormde stuk steen kan beschilderd tot een heel leuke decoratie worden gemaakt. Op deze foto ziet u er voorbeelden van. DEN HAAG - Groente in blik is evengoed aan bederf onderhevig als gewone etenswaar. Conserven die men langer dan twee jaar bewaart, verliezen aan smaak, kwaliteit en vitaminen. Ook al schrijven bepaalde producenten dat hun waar onbeperkt houd baar is, hetgeen vooral in Duitsland wel gebeurt, dan nog is het raadzaam champignons en spinazie niet langer dan een jaar te bewaren. Erwten, bonen en kool houden het wel twee jaar uit, maar je weet nooit hoelang de blikken al bij de handel hebben gelegen. Bij fruit in blik komt een deel van de vitaminen op den duur in het sap terecht. Geopende blikken moeten zo gauw mogelijk worden leeggemaakt. Het lood waarmee het blik is gelast, komt onder invloed van zuurstof in het voedsel terecht. Blikken met bolle uiteinden kan men beter onmiddellijk weggooien. Die zijn ken nelijk niet luchtdicht afgesloten geweest en er hebben zich gas sen in ontwikkeld. De meeste Europese blikken hebben van binnen een extra be- schermlaagie. Dat missen veel blikken uit landen als Taiwan en Hong Kong, waardoor zij sneller roesten. Ook bestaat het gevaar dat deeltjes van het blikmetaal in de etenswaar terecht ko- Sierpleister is een muurde coratie, die de laatste jaren steeds meer wordt toege past. Pleisteren is een techniek waarbij een vloeibare substantie op de wand wordt aangebracht een gestructureerd op pervlak te krijgen. Het biedt vele voordelen. Het is een van de voordeligste wandafwerkingen, een voudig aan te brengen en sommige soorten zijn af neembaar met een vochti ge doek. De verschillende soorten pleister onderscheiden zich naar dikte en korrelstructuur. Er zijn dunne pleisters, die met een kwast of rolborstel kunnen worden aan gebracht. Hiermee kan men geen grove structuren maken. Een voordeel van deze pleisters is de mogelijkheid ze aan te brengen op behang, mits dit nog stevig vast zit. Dikke pleisters, die zeer grove structuren mogelijk maken, zijn niet op behang aan te brengen. Beide soorten kan men wel toe passen op een ondergrond van hout, spaanplaat, gipsplaat en andere dragende materialen. De dikke pleisters worden gewoon lijk alleen in wit verkocht. Wil men toch een kleurtje dan is het mogelijk het geheel na het pleis teren te schilderen, of het pleis terwerk vooraf te mengen met verf. Men moet in dit laatste ge val, dat extra schilderwerk uit spaart, wel de hele benodigde hoeveelheid in één keer aanma ken. Onder de sierpleisters nemen de kunststof sierpleisters een be langrijke plaats in. Men kan ze droog kopen, waarna men ze moet aanlengen met water. Kunststof pleisters zijn in aan schaf wel duurder dan normale sierpleisters, maar ze hebben ook een aantal voordelen. Wanneer het karwei op een dag niet klaar komt, kan men er de volgende dag mee doorgaan zonder dat er kleurverschil optreedt. Mocht de aangebrachte laag op een of an dere manier beschadigd raken, dan kan men deze plek met over gebleven materiaal onzichtbaar herstellen. Dit zijn positieve ei genschappen. Een ander voordeel, dat ook zeker niet onvermeld mag blijven, is dat kunststof pleister vrij ge makkelijk kan worden verwij derd. Men moet hiervoor het pleister met water bevochtigen, waama men het met een pla- muurmes eraf kan steken. Dit kan nodig zijn, wanneer men in plaats van pleisterwerk weer be hang wil aanbrengen. De ondergrond Voor het aanbrengen van sierpleis ters heeft men een schone, droge, vlakke en harde ondergrond no dig. Grote gaten, scheuren e.d. moet men eerst repareren. Glad de verflagen ruwt men op met schuurpapier en neemt men ver volgens af met ammonia. Onder gronden van baksteen, olieverf en sterk zuigende oppervlakken, behandelt men eerst met een voorstrijkmiddel omdat de pleis ter vocht afstaat aan een droge ondergrond en dan niet voor de binding beschikbaar is. Sierpleister kan men op verschil lende manieren aanbrengen. Bij voorbeeld met een spuitpistool. Het is belangrijk bij het zo ge lijkmatig mogelijk aanbrengen van de pleister, de pleisterspaan steeds onder een hoek van 30 graden met de wand te houden. Wanneer men een rechte struc tuur wenst beweegt men de spaan rechtstandig van beneden naar bo- Men kan andere structuren ver krijgen door met de spaan na het aanbrengen van de pleister, draai ende bewegingen te maken op de Dergelijke apparatuur moet men voor een goed gebruik door-en door kennen en komt daarom niet zo zeer voor de doe-het-zel- ver in aanmerking. Het gaat heel wat gemakkelijker met een spaan. Dat is een vlak, houten of kunststof bord, dat men op twee manieren kan gebruiken. Men kan er een bijna vlakke laag mee aanbrengen, maar ook een korre lige structuur door met de korrels als het ware strepen in de pleis terlaag te trekken. Een andere mogelijkheid is het aanbrengen van dunne pleister met een mohair roller en van dik ke pleister met een roller van schuimplastic. Een harde borstel is zeer geschikt om dikke pleis tersoorten een grove structuur te geven. Het beste resultaat geeft een volstrekt willekeurig bewe gingspatroon met de borstel. Het aanbrengen Het is belangrijk de sierpleister zo gelijkmatig mogelijk aan te bren gen. Het maken van een struc tuur in de pleister moet gebeu ren, wanneer de pleister niet meer aan de droge spaan of bor stel blijft kleven. Sommige sier pleisters kan men na het aan brengen „fixeren" met een soort vernis, waardoor de wand minder snel vuil wordt. Zelf gemaakte pleister Behalve de kant-en-klare produk- ten die overal te krijgen zijn, kan men ook zelf een sierpleister ma ken, die zeer goedkoop is en het zelfde decoratieve effect heeft. Hiervoor is nodig: een grote hoe veelheid oude kranten, behang selplaksel, water en muur verf. Men begint met het in kleine snip pers scheuren van de kranten. Hierover giet men water tot het geheel doorweekt is. De brei zal slinken, waarna men dezelfde handeling herhaalt tot men er voldoende van heeft. Het papier laat men volkomen doorweken totdat het uit elkaar valt. Dan maakt men een pakje behang- plaksel aan en vermengt men dit met de krantensnippers. Deze pap laat men een dag weken en voegt indien nodig extra water toe. Men kan ook toiletpapier ge bruiken, maar dit maakt de pleis ter aanzienlijk duurder. De pleister is het best aan te bren gen met een harde kwast of bor stel. Na het drogen, wat geruime tijd vergt, kan men met Latex- muurverf de gepleisterde wand in de gewenste kleur krijgen. Vanwege de zeer grove structuur zal een tweede verfbehandeling vaak nodig zijn. In principe kan men elke pleister soort bij wijze van .experiment met extra toeslagen als papiers nippers of zeer fijn grind of „split" aanvullen. In zo'n geval doet men er goed aan een kleine hoeveelheid aan te maken en op de wand aan te brengen om te zien of de verkregen structuur is wat men zich had voorge steld. Vakken In plaats van een wand als één ge heel te bepleisteren, kan men hier ook enige variatie in aanbrengen. Zo kan het bijzonder aardig zijn een te pleisteren wand in kleinere vlakken te verdelen wanneer men die wand visueel wil onder breken. Deze kleinere vlakken zet men af met latten van 1,5 cm dikte. Tussen de laften brengt Men kan ook enige variatie in de pleisterwand aanbrengen. Hiervoor moet het muurvlak in vakken wordei verdeeldafgezet met latten van lJjcm dikte. Tussen de latten komt de pleister. Na het pleisteren vervangen w hulplatten door hardhouten donker gekleurde latjes. Het resultaat is erg rustiek. men het pleister aan (zie teke ning). Na het uitharden verwij dert men de latten, behandelt het pleisteroppervlak eventueel met muurverf, en brengt op de plaats van de hulplatten. hardhouten donker gekleurde delen aan met dezelfde afmetingen als de hul platten. Deze hardhouten sierlat- ten zijn niet als hulplatten te ge bruiken, - omdat de hardgewor- den pleister er niet goed vanaf te krijgen is. In het algemeen kunnen we zeggen dat met sierpleisters ontzettend veel effecten te bereiken zijn, die ook zeker ruimtevergrotend kunnen werken. Omdat de pleis ter niet al te moeilijk is aan te brengen en iedereen zijn eigen fa- tasie kan botvieren in het beden ken van een structuur, is het een wandafwerking, die op vele plaatsen bruikbaar is. De nieuwste ontwikkeling op hel gebied van scherpstellen van fo to- en filmcamera's is een inge bouwde „radar", een instrument dat geluidsgolven uitzendt naar het te fotograferen of te filmen object. De teruggekaatste golven geven precies aan wat de afstand is en de camera stelt zich daarop in. Zo'n technisch snufje kostte dertig jaar geleden nog een mil joen, nu zit het als handig acces soire in je camera... Rijbewijzen mogen thans in Ne derland kleurenpasfoto's worden gebruikt. Dat heeft een soms las tig misverstand geschapen; me nigeen denkt dat nu ook een pas foto in kleur mag worden ge bruikt voor het paspoort. Dat is niet zo. Hiervoor is nog geen in ternationale regeling, en die is bij paspoorten nu eenmaal onmis baar. Als u dus pasfoto's bestelt, zeg er dan even bij of ze voor rij bewijs of uw pas bestemd zijn. Vrij kort nadat het overvloeisys- teem in de professionele fotowe reld ingeburgerd is geraakt, komt het ook al beschikbaar voor de amateur. Overvloeien is: bij een dia-projectie niet abrupt de ene dia na de andere, maar de ene langzaam laten vervagen, terwijl de volgende „opkomt". U kent dat effect wel van de televisie. Wie er belangstelling voor heeft, moet er bij aankoop van een pro jector op letten of er een zgn. „dissolve-unit" ingebouwd is. Daarmee is dat overvloei-effect te bereiken. Flitslicht voor de camera is te genwoordig ook bruikbaar voor belichting op grote afstand. Het licht wordt breed gespreid (voor groothoeklenzen) of gebundeld om op grote afstand met de tele lens opnamen te maken. Intussen is er zelfs gekleurd flitslicht ver krijgbaar, om speciale effecten te bereiken. Ondanks de mogelijk heden van de snelle films, die het1 flitsen overbodig schijnen te ma ken, is het flitsen nog altijd een belangrijk element in het fotoge- beuren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18