-Knappe derde plaats van iWïl Hartog „Imperium" heeft nieuw theatertje Depailler van aparte klasse in GP Spanje FBO beslist in mei over voetbal-cao -STERK SPEL IN „HUIS CLOS el AAN DE OUDE VEST r>r> Kubusheeft succes met nieuwe produktie9 Geslaagde LAK-salon L 191AANDAG 30 APRIL 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT 'Roberts schittert in Oostenrijk Jicole J i fl] i fil 472-5) )/Wa^ V_y SALZBURG (ANP) - Wil Hartog heeft gisteren zijn rentree gevierd met een derde plaats in de 500 cc- race van de Grote Prijs van Oostenrijk, meetellend voor het wereldkam pioenschap. De Neder landse coureur moest Kenny Roberts (Yamaha) en stalgenoot Ferrari (Su zuki) voor laten gaan. Hartog raakte vier weken geleden 57*4 Tg 3-1 57*4 672- ■n 5j gewond aan de elleboog door een val op het circuit van Zandvoort. Twee weken daarna wenste de Abbekerkep de training te hervat ten door deel te nemen aan weg races in Hengelo. Een door medi ci opgelegd startverbod weer hield hem daarvan. De betrekke lijk inactieve periode tastte de rij- 5V*-t stijl van Hartog niet aan in Salz- 6V*-| burg. Kort na de finish rukte hij 7*-3} van de tweede startlijn op naar de mlli derde positie achter Roberts en richt Ferrari, die duelleerden om de bezetting van de eerste plaats, i kan Hartog sloeg de aanvallen van LS, Herron bekwaam af en eindigde II i| als derde, een verdienstelijke HM: prestatie. 45v( Groots was de comeback van Ro l/Ti berts. De Amerikaan was lange iegri tijd geblesseerd aan de rug als legri gevolg van een val in Daytona. Zijn eerste optreden was bijzon der succesvol. Van start tot finish pioei leidde hij. Tegenstand onder- s sq vond hij slechts van de jonge Ita- Dne liaanse nieuwkomer Ferrari, die ?en i in de slotronden evenwel zes se conden moest prijsgeven aan de voluit rijdende Roberts, die het ?r II bestaande ronderecord verbe- 5C n terde. Barry Sheene en Johnny Cecotto kwamen beiden niet in het stuk voor. Sheene kampte met problemen aan de motor en gaf op. Cecotto kwam ten val na een uitwijkmanoeuvre en blesseerde zich aan zijn knie. Hartogs derde plaats was de op vallendste prestatie van de Ne derlandse deelnemers. Boet van Duimen, gestart in de eerste rij, moest kort na de start van de 500 cc-race met pech opgeven. Jack Middelburg eindigde in de mid denmoot op de 15e plaats. In de andere klassen kwam Bert Struyk op een Yamaha in de 350 cc tot een 17e klassering en Klaas Hernandt tot een 19e. Peter Looyesteyn werd de beste Ne derlanderinde 125 cc meteen 13e plaats. Jan Huberts bereikte de 19e op twee ronden achterstand. De tweede editie van de 24- uursmotorwedstrijd van Le Mans is gisteren gewonnen door de Franse combinatie Christian Leon/Jean Claude Chemarin met een Honda RCB. Zij legden in 24 uur 705 ronden af. oftewel 2991.978 km. Op twaalf ronden werden Fontan/Bertin (Fra) tweede. Zij reden met een Japau to. De Brazilianen Barchi/Ferrei- ra eindigden eveneens met een Japauto als derde op 26 ronden. Gerrit Wolsink is gisteren in de Grote Prijs van Frankrijk motor cross 500 cc, tellend voor het we reldkampioenschap zevende ge worden in de eerste manche en achtste in de tweede. Rond, die in de eerste manche negende werd, eindigde in de tweede op de vier de plaats. De Fransman Jean Pierre Bruno zegevierde in de eerste rit met zijn KTM. De tweede was voor de Amerikaan Lackey op Honda. Wil Hartog maakte in Oostenrijk een uitstekende rentree. De geconcentreerd sturende Nederlander werd derde. BUNNINK - Tijdens de algemene vergadering van de FBO, de be langenorganisatie van de 37 clubs in het betaald voetbal, is de 41-ja- rige John van Graafeiland geko zen als penningmeester. Van Graafeiland is niet clubgebon den. Hij is lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en oud-wethouder van Breda. Met het binnenhalen van een politiek getinte man hoopt de FBO een beter contact te krijgen met de rijksoverheid, een van de geld schieters van het betaald voet bal. Naast Van Graafeiland is ook Luuk Sipma, secretaris van Vitesse, aangetrokken als bestuurslid van de FBO. Simpa belast zich bin nen het bestuur met de post al gemene zaken. Het FBO-bestuur bestaat voorts uit voorzitter Leo van Zandvliet, secretaris Eugéne Lemmens (NAC) en de leden Groeneveld (PSVj, Nyland (Veendam) en Glaudemans (He racles). De FBO-vergadering heeft zich met name beziggehouden met de tot standkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst voor de spelers in het betaald voetbal. Het concept voor deze cao, waar van de totstandkoming een voorwaarde is om in aanmerking te komen voor subsidie in het ka der van de gezondmaking van het betaald voetbal is gereed. Een beslissing over het al dan niet aanvaarden van de cao wordt echter pas genomen op een bij zondere vergadering van de FBO op 14 mei. Die bijeenkomst is belegd om de voorjaarsvergade ring van de sectie betaald voetbal van de KNVB voor te berei den. Op 14 mei komt ook de invoering van shirtreclame ter sprake. Zo als bekend hebben de clubs het sectiebestuur betaald voetbal opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om met ingang van 1 juli shirtrecla me in te voeren. De uitslag van dat onderzoek wordt op 26 mei voorgelegd en komt erop neer, dat er geen shirtreclame zal wor den ingevoerd. PAARDENSPORT - Harry Pools, de Bredase pikeur, is gisteren met een Amerikaanse hengst tweemaal als tweede geëindigd in de grote prijs van Oslo, een dra verij die meetelde voor het Grand Circuit van Europa. ATLETIEK - Jan de Jonge (Lat) heeft gisteren bij internationale snelwandelwedstrijden in Rouaan voor de beste wereld prestatie op 24 uur snelwandelen gezorgd. De Amsterdammer leg de in 24 uur een afstand van 221 kilometer en 650 meter af. MOTORCROSS - De Zwitserse zij- spancombinatie Grogg/Hüssen heeft gisteren in Gendt (Gel) een internationale cross gewonnen. Het enige koppel dat nog enigs zins tegenstand kon leveren was Den Biggelaar/Van de Bijl die twee keer als tweede eindigden. AUTOSPORT - Bij de internatio nale Eifelrennen op de Nürbur- gring is Toine Hezemans in de klasse boven 2000 cc als achtste geëindigd. Winnaar werd de Fransman Bob Wollek in 54.06.6 (gem. snelheid 177.2 km/uur). ZWEMMEN - De Koninklijke Ne derlandse Zwembond stuurt een kleine ploeg naar de zwemwed strijden om de Canadabeker in Vancouver op 11,12 en 13 mei. De ploeg bestaat uit Annelies Maas (de Rijn), Enith Brigitha (Het IJ), Jolande de Rover (De Futen), Ma- ritzka van der Linden (KNZB), Daphne Demuth (De Rijn), Remmie Schaap (VZC) en Hans Elzerman. MADRID (ANP) - De strijd om het wereldkampioenschap in de Formule I ontwikkelt zich in een duel tussen de renstallen van Li- gier en Ferrari. Na de twee over winningen van Ligier in Zuid- Amerika en de Ferrari-zeges in Zuid-Afrika en Long Beach ein digde de vijfde race om de Grote Prijs van Spanje gisteren op het circuit van Jarama in een afgete kende overwinning voor Depail ler uit de Ligier-stal. Eensgezind voeren een coureur van Ligier (Depailler) en een van Ferrari (Villeneuve) het klassement om de wereldtitel aan. Jantje Lam- mers moest toestaan dat twee maal gelapt werd en finishte als twaalfde. Veertien coureurs re den de race uit. De race op het circuit van Jarama verliep monotoom en kende wei nig hoogtepunten. Patrick De pailler en Jacques Lafite zaterdag beiden de snelsten in de training, voerden onmiddellijk na de start het veld aan. Laffite moest in de 17e omloop afhaken door een mechanisch defect. Het bracht de victorie van Ligier geen moment in gevaar. Na 255 kilometer had de 34-jarige Depailler op de eind streep een voorsprong van liefst 21 seconden. Interessant was wel het gevecht om de tweede en derde plaats. Zeker zolang Niki Lauda in de race was. De oud-wereldkampioen wrikte zich in zijn Brabham tussen An- dretti en Scheckter op de derde plaats en ging op jacht naar Reu- temann, die zich na het uitvallen van Laffite op de tweede positie genesteld had achter de onbe reikbare Depailler. Het misfor tuin bleef Lauda niet bespaard. In de 60ste ronde begaf de motor van zijn wagen het en viel de Oos tenrijker, een illusie minder, uit. Gilles Villeneuve, tot gisteren de koploper in de algemene rang schikking en vrijdag de snelste man op de training, kon zijn favo- rietenrol niet waar maken. De Canadees reed slordig, maakte door remfouten twee ..spins" en verloor zoveel terrein, dat hij de achtervolging slechts kon beslui ten met de zevende plaats. Uitslag: 1. Depailler (Fra) Ligier, 2. Reutemann (Arg.) Lotus, 3. An- dretti (VS) Lotus; 4. Scheckter (ZA) Ferrari; 5. Jarier (Fra) Ty- rell; 6. Pironi (Fra) Tyrell; 7. Vil leneuve (Can) Ferrari; 12. Jan Lammers (Ned) Shadow. Stand WK: 1. Depailler en Ville neuve 20; 2. Laffite en Reute mann 18; 3. Scheckter 16; 4. An- dretti 12. Formule II: 1. De Nederlander Huub Rothengather is gisteren op de Niirburgring in West- Duitsland als vijfde geëindigd in een race meetellend voor de strijd om het Europees kampioenschap Formule II. Winnaar werd de Zwitser Mare Schurer. Jan Lammers - twaalfde - Vit tlxEIDEN - De toneelgroep 'oor Imperium heeft een nieuw ,g lf Micro-theater gevonden eer* °P Oude Vest 35. "Aan 107: de kant van onze grote buurman, de Leidse leed Schouwburg en schuin te- genover de Lakenhal" volgens het affiche. Het is wel even zoeken, want num mer 35 ligt niet direct aan de Ou de Vest. Om bij het Micro-theater te komen moet het steegje naast nummer 33 D ingeslagen worden om zo op het pleintje van de voormalige. Reinwardt-Acade- mie te komen. In de ruime garde robe valt nog iets waar te nemen van de vroegere schoolfunctie van het gebouw, maar dat is dan ook wel het laatste. De riante foyer is naast de garderobe gele- 1 gen, en is door de leden van Im perium fraai ingericht. Een bar. zitjes, wanden met schrootjes en foto's van vorige produkties, een nog in ontwikkeling zijnd wandkleed en een verlaagd pla fond, het geeft een zeer verzorgde indruk. Via de foyer komt men in het ei genlijke Micro-theater. Dat hier ooit mensen vogelnestjes in de ringen hebben gemaakt is haast niet voor te stellen. De zaal is ge heel met zwart geverfd, en de op zet is dezelfde als die in het oude Micro-theater aan de Vestestraat. De ruimte is alleen iets kleiner dan het vorige onderkomen van Imperium, maar zeker niet min der speelbaar. De kleedkamer is zeer ruim en kan dienst doen als bestuurskamer. Naast de kleedkamer is een nieuwe studio in aanbouw voor de dansschool van Maijolein Briër, die er tevens een behoor lijke kleedruimte bij krijgt. Verder vinden de N.V.S.H. en de L.W.H. onderdak in het gebouw. Tijdelijk zit er ook nog een basis school in. Het bestuur van Impe rium is van plan deze ruimte te zijner tijd te gaan verhuren. Imperium is terecht erg tevreden met het gebouw. De gemeente is volgens voorzitter Visser behulp zaam geweest met het zoeken naar een nieuwe ruimte, nadat Imperium vorig jaar definitief te horen kreeg dat het pand in de Vestestraat werd afgebroken. Eerst was er sprake van dat Im perium Noordeinde 50 kon krij gen, toen weer een pand op het Rapenburg, maar het werd uit eindelijk de Reinwardt-Acade- mie. In september werd er verhuisd. Alles hebben ze meegenomen, vandaar dat er nog veel van het interieur van het vroegere Micro theater is terug te vinden in het nieuwe theater. Er werd een actie gevoerd, welke voldoende geld opleverde voor de verbouwing. Met grote inzet van de leden zelf, en de onontbeerlijke steun van de middenstand en aannemer Es- De gezellige koffiebar van Imperiums nieuwe Micro-theater. huis werd de afgetrapte school een mooi theatertje. Opening Het Micro-theater draait alweer op volle toeren met het stuk: "Ach ter Gesloten Deuren". "Dit is ech ter nog niet de officiële opening", aldus Visser, "We hebben dit stuk gekozen omdat er maar drie spe lers voor nodig waren en we het stuk kenden. Zo konden de ande ren aan de verbouwing werken. In oktober hopen we de officiële opening te vieren met een be werking van "De Herbergier ster", van Voldoni. Verder zijn er plannen om een kin dertheater op te zetten. Ook is het de bedoeling om andere groepen te interesseren om hier voorstel lingen te geven. "Imperium is met het nieuwe theater na een afwezigheid weer helemaal terug. Het enthousiasme van de groep zal zeker weer zijn vruchten af werpen, het materiaal is er. LOUIS CORNELISSE LEIDEN - "Met Gesloten Deuren" 1 (Huis Clos) van Jean Paul Sartre ging zaterdagavond in het nieu- we Micro-theater van Imperium 1 aan de Oude Vest in première. Onder regie van Jan Chr. Bar telsman werd er een degelijk stuk werk afgeleverd. De hoge graad van concentratie, de uitstekende tekstinterpretatie en de prima spel beleving leverde een span ning op, die "Met Gesloten Deu ren" typeert. "Met Gesloten Deuren", of 'Huis Clos' of de nog betere Engelse ti tel 'No Exit' speelt zich af in de hel. Garcin, een wegens desertie gefusilleerde jounalist Inez, een lesbienne, en Estelle, een mooie vrouw die haar minnaar zo tot wanhoop bracht dat hij zelf moord pleegde, zijn gedoemd om tot in de eewigheid bij elkaar te blijven. De kwelling van de hel is niet de pijnbanken braadroosters of het vuur, maar de aanwezig heid van elkaar. Garcin zegt dan ook: "De hel, dat zijn de ande ren". De beul ontbreekt, maar zij zijn de beul van zichzelf en van de anderen. Inez zegt bijvoorbeeld: "Laisse-le, il ne compte plus: nous sommes seules", laat hem, hij telt niet meer mee: we zijn alleen. Inez heeft natuurlijk ongelijk. Garcin is er en kan niet weg. al zou hij willen. Op aarde zijn ze slecht geweest, terwijl ze alle kans had den om goed te zijn, nu verdoemd tot de hel kunnen zij niet anders dan lijden. Zelfs de gesprekken op aarde die zij nog enige tijd kunnen volgen kunnen ze niet meer binvloeden. Inez merkt daarover op: "Estelle. Garcin! Vousperdezlesens! Mais moi, moi je suis la!", E., G. Jullie verliezen jullie verstand! Maar ik, ik ben hier. Hieruit blijkt dat Inez nog met helemaal door heeft dat in hetzelfde schuitje zit als de an dere twee verdoemden. Dit werpt die zinderende spanning op van "Met Gesloten Deuren". Langzaam komt ieder karakter er achter dat zij met elkaar moeten "leven". Garcin spreekt daarom aan het slot de by na legerendari- sche woorden uit: "Eh bien, con- tinuons", Maar goed, laten we doorgaan. Er zal niet veel anders opzitten. De rol van Garcin werd door Kees Visser goed vertolkt. Beheerst gaf hij de aan zichzelf twijfelende lafaard weer. Ingetogen stil spel was zeker zijn sterkste kant. Hij beheerst het stuk volledig. Elke zin komt er weloverwogen en weldoordacht uit. Een knappe prestatie, want zijn tektst is niet al te gemakkelijk. Ans Alting was de wat op leeftijd zijnde lesbienne Inez, met een goed doorleefd temperament zet te ze de jaloerse Inez neer. Haar voelbare woede en haar onhandi ge toenaderingspogingen jegens Estelle, waren zeer goed inge leefd. De mondaine, wat naïve Estelle werd gespeeld door Ineke de Vos. Zij voelde de alleen om haar ui terlijk bekommerende manzieke Estelle uitstekend aan. Met name het moment waar zij bekent haar ongewenste kind omgebracht te hebben, stelt zij zich zo kwets baar op datje nog medelijden met haar zou krijgen ook. Daarna treedt haar verdedigingsme chanisme weer in weking, wat zich uit in uiterlijke naiviteit, maar innerlijke bezitsdrang en hardheid. Zonder de anderen ook maar iets te kort te doen een vertolking om trots op te zijn. Regisseur Jan Chr. Bartelmans hand was niet direct voelbaar. Een goede zaak want het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak dat de regisseur gaat herstructure ren. Een goede voorstelling dus die a.s. vrijdag en zaterdagavond weer draait. LOUIS CORNELISSE. 'Stikstom': stuk voor kinderen LEIDEN - Een circusclub stond centraal in het gistermiddag in het LAK-theater door de kindertheater groep 'KUBUS' van de LAK- sectie eNVe-drama opgevoerde voorstelling 'Stikstom'. Het LAK- theater was volledig afgeladen met honderden kinderen en hun oudersdie een vol uur lang veel plezier beleefden aan de beleve nissen van o.a. Ria. Annet,Tom, Pim, Loes en MoniekRegisseuseI begeleidster Annemarie Broekhuizen heeft ervoor gezorgddat de verschillende speelsters en spelers hun bewegingen zoveel moge lijk op elkaar afstemdenwaardoor een vlot verlopende voorstel ling onstond. Verschillende spelers dienen hier apart genoemd te worden, vooral door de enthousiaste manier, vjaarop naar de kinderen toe werd gespeeld. Dat waren o.a. Mariëtte Huyberts (Loes). Cilia v.d. Meer (Annet), Manette Veldhoven (Moniek) en Marijke Rijnders als 'Femke'. Een aparte rol was toebedacht aan Annemiek v.d. Veendie een zeer bezorgde moeder van Moniek speelde. Ze legde daarbij de burgelijkheid van Edith Bunker aan de dag, vooral waar het haar overbezorgdheid voor haar zeer beschermend opgroeiende dochtertje betrof. Ook als onderwijze res had ze een nadrukkelijk herkenbare rol. Loes is het zielige meisjewier vader in de gevangenis zit en die door haar moeder zeer truttig wordt opgevoed. Om die impasse te 'doorbreken be sluiten de kinderen om een geheime circusclub op te richten, com pleet met een circusdirecteur met hoge hoed en een geheim wacht woord. Loes mag ook meespelen en Moniek wordt aan de zorgen van haar moeder ontrukt. De honderden aanwezigen hebben een zeer prettige middag gehad, waarbij de aantekeningdat de af sluiting verrassend spontaan verliep Tientallen kinderen al dansend op de speelruimte. Op 9 en 10 mei zal 's-morgens om tien uur weer een opvoering van 'Stikstom' gegeven worden, terwijl een gewone zondag middagvoorstelling op 27 mei a.s. om drie uur is gepland BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De LAK-salon is een jaarlijks terugkerend programma waaraan door vrijwel alle secties zeer enthousiast wordt deelge nomen. Na afloop is er steevast een muzikale afsluiting door een popgroep. Ook gisteravond was dit het geval, toen de groep 'The Limit' voor de swingende muziek zorgdroeg. Maar voordat het zover was. werden 's middags op de achterzolder van het LAK drie open lessen gegeven, t.w. yoga, moderne dans en stemvor- ming. In de foyer bestond de gelegenheid te kijken naar o.a. het Straattheater, 's Avonds was er pas echt sprake van een goed georganiseerde 'LAK-Salon'. toen na het jazzbalet een declama tie volgde vein de 'Literaire Workshop'. Men had een woordspel geent op het alom bekende kaartspel. Bij het poppenspel zakte onverwachts het gordijn, hetgeen beslist niet storend overkwam, omdat men een en ander zeer goed wist te verwerken in de totale presentatie. Het basistoneel (om maar een greep te doen) presenteerde zich volledig in het zwart en liet zich vervolgens verleiden tot het verder op 'improvisatiemotie ven' uitwerken van de opdracht 'een dagie naar het strand'. Een cursus portretfotografie was de presentatie van de sectie fotogra fie van het LAK. terwijl de toneelgroep 'Menes' een scène bracht uit het stuk 'Rol d'r eens uit'. Na declamatie en een tekstproduk- tie (Bruiloft van Cannetti) werd door speaker Arie Salie de ruimte leeggepraat voor een aantal zeer kundige akrobaten. Zowel man nelijke als vrouwelijke acrobaten lieten een paar zeer impone rende 'hoogstandjes' zien, die bij het publiek veel bewondering afdwongen. De finale, die aanvankelijk dreigde te mislukken, zou professionele acrobaten niet misstaan. Het eigen stuk van eNVe Drama (met een wat gebrekkig begin) had sterker gekund. De afsluitende 'dansexpressie voor gevorderden' oogstte evenals de acrobaten, veel succes. Een zeer geslaagde LAK-salon, die terecht elk jaar herhaald wordt. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17