Danaiden pakt de laatste strohalm Varsity-goud voor favoriet Nereus-vier Foreholte verliest bekerduel tegen SEW door blunder van arbitrale duo voor LKV De Spartaan Zoetemelk niet bedreigd NJORD VALT NET ALS VORIG JAAR VROEGTIJDIG AF SPORT SPORT SPORT SPORT Hans v. d. Leek van De Danaïden is zijn tegenstander al voorbij bal te vangen. i" m ist nogTrudy Nap staat klaar om de Na de rust was er van krachtsver schil nauwelijks sprake. DTV haalde in en kwam na 30 minuten op 4-5. In de 38e minuut scoorde Cees Christiaanse de gelijkmaker 5-5, wat voor DTV het sein was om de bal in de ploeg te houden. Het spelen op balbezit lukte ech ter niet helemaal en prikkelde de aanvallers van De Danaïden juist: Bea v. d. Meel en Bob Schrama kwamen beiden vrij voor de korf maar zagen hun inzet mis gaan. Een vrije bal van Hennie Devilee belandde uiteindelijk in de 42e minuut in de korf: 6-5. Nog gaf DTV zich niet gewonnen, maar de precies op het juiste moment ingrijpende Trudy Nap, besliste tenslotte de wedstrijd. De aanval van DTV werd afgebroken en De Danaïden slaagde erin de reste rende seconden de bal in bezit te houden. Fides Pacta-Ready 3-7 (2-4). De competitie dreigt voor Fides Pac ta toch nog verkeerd af te lopen. Het plan van trainer-coach Hans van Zonneveld om juist tegen de zwakke mede-broeders wat pun ten te vèrzamelen, verloopt tot nu toe slecht. Terwijl er feitelijk vier punten uit de laatste twee wed strijden behaald hadden moeten worden, is nu pas één punt ge boekt. Aanvankelijk hield Fides Pacta nog goed stand. Dik On derwater en Yvonne Neuteboom hielden Fides Pacta nog in even wicht 2-2, maar in de laatste 20 minuten van de eerste helft slaagde Ready erin een 2-4 voor sprong te nemen, die na de rust ondanks veel verzet aan Leidse zijde naar 2-6 werd geschoten. Nico Pikaar kwam in de periode hierna nog éénmaal tot scoren, maar het sterkere Ready bepaal de de eindstand op 3-7. KNS-Juliana 5-7 (4-4). Doordat de eerste aanval van KNS deze wed strijd niet gevaarlijk kon worden, hebben de oranje hemden de ze ge aan Juliana moeten laten. De eerste 0-2 achterstand wisten de Oegslgeestenaren door doelpun ten van Peter Zitman (2x) en Hennie Slechtenhorst (2x) nog in een 4-2 voorsprong om te buigen, maar nog voor rust had Juliana de zaken al weer gelijk getrok ken. Na de rust bleef de stand tot aan de 80e minuut ongewijzigd. Toen sloeg Juliana hard toe: 4-7. Ria Zitman bepaalde tenslotte de eindstand op 5-7. GERT GRESSIE LEIDEN - Foreholte was gisteren vrij voor de competitie en dat zullen de pupillen van Wim Geerlings stellig niet als onple zierig hebben ervaren. De kater na de pechvol verloren kwartfi nale in de bekercompetitie tegen het net naar de eredivisie gepro moveerde SEW kon nu even worden verwerkt. Foreholte zette in die wedstrijd een 1-4 achterstand om in een 5-4 voorsprong met de rust, ver grootte die voorsprong tegen een al wankelend SEW tot 6-4 om toen door arbitrale blunders van slag te raken en tenslotte zelfs met een strafworp, waarbij het leidende koppel het ten aan- schouwe van een talrijk publiek duidelijk niet met elkaar eens was, de boot nog te missen: 7-6 voor SEW. In de competitie wonnen de dames van Oase en HVS in de tweede klasse van respectievelijk VELO (8-5) en Hollandiaan (11-8). Voor HVS betekent de zege de kans op een "dubbel", kampioenschap en promotie in de zaal en op het veld. Van Hercules 2 zal volgende week nog moeten worden ge wonnen, maar dat lijkt voor HVS nauwelijks een krachtmeting. Bij HVS waren Ank van der Bosch en Sjanie Waayer de topscoor- sters met ieder vier doelpunten. Oase domineerde in de eerste helft tegen het Wateringse VELO zo sterk dat een grote zege in de maak leek, rust 5-1. Na de hervat ting schakelde VELO over op een 4-2 defensie en dat ontregelde de eerst vlot lopende Oase-aanval. Pas diep in de tweede helft vond Oase de methode, snel en be weeglijk aanvalsspel, om dit sys teem stuk te spelen. Marjan van der Geest en Margret Brugman waren bij Oase de succesvolle schutters met ieder twee doel punten. Voor de rest van de pro- duktie tekenden Riet en Lydia van der Poel en Helma en Gonnie van der Geest. Northa deed het tegen het gerouti neerde Verburch 2 weer even ou derwets. In hoog tempo aanval lend en met een serie keiharde treffers werd Verburch tenslotte conditioneel volledig wegge speeld: rust 6-1, eindstand 10-5. Marjan van der Berg met 5 en Ma ry Hydra met 3 doelpunten waren ongrijpbaar voor de soms te fana tiek ingrijpende Verburch-de- fensie. MMO hield de strijd met het in de zaal naar de tweede divisie ge promoveerde Hermes goed vol. De defensies werkten aan beide zijden voortreffelijk, getuige de rust- en eindstand, 1-2 en 3-4 in het voordeel van Hermes. Bij MMO debuteerde de van Northa overgekomen Lydy Vink ver dienstelijk. De dames van MSV speelden in de afdelings derde klasse met 4-4 gelijk tegen SOS, na een 3-0 voor sprong met de rust. In aanmer king genomen dat MSV niet compleet was geen slechte pres tatie. In dezelfde klasse ging Ol- ga/Saturnus met 1-12, rust 0-6, helemaal onderuit tegen Athene 3. Marion Blansjaar redde voor Olga/Saturnus de eer. De dames van Olympia bleven met een tref fer in de meerderheid tegen DSO, 1-2, 6-7. De heren van MMO boekten in de afdelings tweede klasse een goe de zege op de reserves van Wings, rust 3-8, eindstand 9-14. De 4-2 de fensie waarop Wings overscha kelde na een 0-7 achterstand gaf even wat problemen, 3-8, maar na de hervatting vond MMO de op lossing in het door de Hagenaars zwak verdedigde centrum van de defensie. De heren van Olympia wonnen van EDH 2 met 17-12, rust 10-5, en hebbn zo zelf een reële kans op het kampioenschap. MSV was incompleet toch duidelijk sterker dan Animo 3, rust 6-2, eindstand 18-13. FRANK BONTE ,EIDEN - De regenval van afgelopen zaterdag heeft het competitieprogramma van de korfbalbond weer danig in de war geschopt. Vele wedstrijden moesten van het pro gramma worden geschrapt, terwijl de ruimte om de duels in een weekeinde in te halen bijna niet meer aanwezig is. (ndanks de regen werden er in Leiden twee belangrijke duels voor de bezetting van de gevaar lijke degradatieplaatsen afge wikkeld. De Danaïden greep de laatste strohalm en won op bij zonder fraaie wijze na een heel spannende wedstrijd van DTV, dat theoretisch nu nog steeds in te halen is. Fides Pacta verloor zijn wedstrijd van mede-degrada- tiekandidaat Ready en zal nu al les op alles moeten gaan zetten om niet op de onderste plaats te belanden. )e Danaïden-DTV 6-5 (4-3). Onder voortreffelijke leiding van scheidsrechter Rietel heeft De Danaïden kans gezien om twee zeer belangrijke punten binnen te halen. Punten, die de scholie ren op een plaats kunnen bren gen waar nog uitzicht is op een beslissingsduel of zelfs op defini tief behoud. Winst op Pams en AKC, ZKV en op Rohda moeten daarvoor zorg gaan dragen. DTV startte overtuigend. Ondanks gelijkwaardige kansen in beide aanvalsvakken slaagde de ploeg erin na 15 minuten spelen een 0-2 voorsprong nemen. Ook het tweede aanvalsvak van het Leid se team kon de score niet in evenwicht brengen. Cees Chris tiaanse verkleinde de achter stand wel (1-2), maar kreeg te weinig tijd om nog meer te sco ren: 1-3. In het laatste kwartier brandde De Danaïden goed los. Twee doorloopballen van Hennie Devilee en Elly van Spelden bin nen vijf minuten, trokken de stand gelijk, terwijl Hans van der Leek in de 45e minuut eindelijk met een afstandsschot scoorde. Sterke start van Trotters BOXTEL - Nijssen Trotters staat al met één been in de eerste divisie basketbal, nu het de zwakste van de vijf rayonhoofdklassers, JRC Boxtel, met 73-94 heeft te ruggewezen. Aangezien vier van de vijf ploegen naar de eerste divisie promoveren en JRC Boxtel de zwakste van dit vijftal geacht mag worden, ligt promotie binnen handbe reik. De wedstrijd tegen Box tel was al in een mum van tijd bekeken, doordat de ploeg van Kesteloo al in de beginfa se uitliep naar een 16-6 voor sprong. Ook daarna konden de Zuiderlingen geen noe menswaardige tegenstand bieden. Doodeenvoudig om dat het geen gericht antwoord had op de agressief door de Trotters uitgevoerde man to man. Bij de rust stond het dan ook al 31-52. In de tweede helft wisten de Sleutelstad bewoners hun voorsprong van 21 punten te consolide ren, waardoor de Kesteloo- brigade hun eerste oven* ning in de strijd om promotie naar de op één na hoogste basketbalafdeling kon be groeten. Topscorers: Ruyse- naars 21, Lamping 18, Maas- sen 16 en Berendsen 14 pun ten. Schotpercentage: 50%. Aanstaande zaterdag speelt Leiden Trotters om 19.00 i in de Vijf Meihal thuis tegen Noordkop uit Den Helder. Een bekende tegenstander want de Noordhollanders werden in de halve finale voor de B-beker uitgeschakeld door de Trotters. DORDRECHT - LKV De Spartaan is met het veroveren van drie Ne derlandse titels zeer succesvol geweest bij de kampioenschap pen gewichtheffen eerste klasse, die gisteren in Dordrecht gehou den werden. In het lichtgewicht werd de 19-jari- ge Rob Wansink met overmacht kampioen. Door het niet mee doen van zijn grootste concur rent, de Bredanaar Koenraads, werd de Nederlandse jeugdkam pioen met gemak eerste. De 80 kg trekken en de 100 kg stoten bete kende voor hem een verbetering van totaal 17V2 kg ten opzichte van vorig jaar toen hij derde werd. In het middengewicht, waar Arie Swagers zich met 97V2-127V2 kg naar de titel tilde, is het lang spannend geweest. Na het on derdeel stonden Bohle, De Wijs en Duchateau aan kop met 100 kg. Piet Bohle echter had zich geblesseerd bij zijn poging 105 kg te trekken en moest de wedstrijd staken. Duchateau kwam bij het stoten niet hoger dan 125 kg. Bredanaar De Wijs wilde duide lijk tonen wie er kampioen moest worden en begon met 130 kg, hetgeen in drie pogingen niet slaagde. Hij ging hiermee jam merlijk af. Duchateau en Swagers stonden nu gelijk met een totaal van 225 kg. De Spartaan Arie Swagers mocht de titel mee naar huis nemen om dat de weegschaal in zijn voor deel uitsloeg. Ook Swagers kwam tot een persoonlijk record. Herman Filippo was de derde Leid se gewichtheffer die het kam pioenschap veroverde. Filippo, die onder zijn niveau tilde, bleef met zijn 115-142V2 kg zijn tegen standers ruim voor. De confron tatie met Simpelvelder Janssen ging niet door vanwege het te ho ge gewicht van Janssen. Hij stap te over naar het midzwaar waar hij niet tot een totaal kon komen door het falen bij het stoten van 155 kg. Record In deze klasse werd Eric Dokter weer kampioen en brak tevens zijn eigen trekrecord met een halve kilogram en bracht het op 133 kg. Spartaan John Ten Brin- ke, die dit jaar in het midden zwaargewicht uitkwam, verloor het gevecht om de derde plaats van de Limburgers Hans Laugs. In een uiterste poging probeerde hij nog om 142V2 te stoten. Het geen net niet lukte. De resultaten van John Ten Brinke waren: 100 kg trekken en 135 kg stoten. Het ontwijken van de grote favorie ten in het lichtzwaargewicht heeft voor de gelegenheids-mid denzwaargewicht dus niet ge bracht wat hij meende te berei ken. Bart Zwart, de vijfde Leidse deel nemer, wist zich niet in de uitslag te tillen omdat hij bij het eerste onderdeel faalde. In de zwaargewichtklasse was het Limburger Bert Rutters die kampioen werd. Door het weg blijven van Nico van Mensch (uit godsdienstige overwegingen niet op zondag) kon de Limburger zich met 105-150 kg al kampioen r de eindstreep. Theo de LKV De Spartaan-coach Thomas Brandt wist nog na afloop trots te melden dat zijn club met het be halen van drie kampioenschap pen weer de beste vereniging was gebleken. Brandt verden "Het is een schandaal zoals hier gecoa- ched is. De ene faalbeurt na de ander. We hebben er met het bondsbestuur over gesproken. Er moet een andere aanpak komen, want die jongens gaan stuk aan die hoge beurten NIEK FAAS MURCIA (AFP) - Joop Zoetemelk heeft zich het afgelopen week einde gehandhaafd als leider in de Ronde van Spanje. Zijn positie werd in de vierde en vijfde etappe niet ernstig bedreigd, maar wat hem in de komende etappes wel parten kan spelen, was dat enkele van zijn Franse ploeggenoten bij een valpartij betrokken waren en de strijd moesten staken. Zowel de etappe van zaterdag van Gra nada naar Port Lumbreras (222 km) als die van gisteren naar Puente Tocinas (139 km) werden gekenmerkt door solo-vluchten. Antonio Menendez reed zaterdag meer dan 200 km alleen. Op vijf tig kilometer van de finish be droeg zijn voorsprong op het pe loton nog acht en een halve mi nuut. Bij de tegenaanval, die door toedoen van Zoetemelk tot stand kwam, werd de Spanjaard veer tien kilometer voor het einde in gelopen. In de laatste fase be vocht de Belg De Cnijf de over winning met een verschil van ze ven seconden. Gisteren ging opnieuw een Span jaard op avontuur. Ditmaal was het de in Frankrijk wonende 25- jarige Juan José Argudo. Deze ontsnapte na negentig kilometer en bouwde in het resterende ge deelte een voorsprong op van bijna acht en een halve minuut. Aangezien hij totaal geen bedrei ging vormde voor de kopman nen, volgde er ditmaal geen reac tie van het peloton. HOUTEN - Het was dit jaar een Varsity zonder verrassingen: fa voriet Nereus won volgens ver wachting en de deining en het boei-verschil waren er ook weer. Net zoals het kleurig uitgedoste publiek, de modder en het bier. Leiden moest het bij deze 96ste editie van de studenten-roeiwed- strijden stellen met één beschei den overwinning, behaald door de eerstejaarsacht van Njord. Tijdens de voorwedstrijden voor het hoofdnummer, de Oude Vier, j toonde Nereus al heel nadrukke- lijk het visite-kaartje. Ook de wat I stroef draaiende Orca-vier, getipt als gevaarlijke outsider, kon de Amsterdammers in het voorge recht niet bedreigen. Het verschil werd moeiteloos een vijftal se conden. Heel even mocht de vier van Njord in die voorwedstrijden de toon aangeven: de Leidenaars namen bij de start de kop, maar moesten die voortvarendheid duur bekopen. Na vijftig halen was Njord gepasseerd en mocht het verder slechts figureren. Ge volg: net als vorig jaar géén fina leplaats voor de lichtblauwen. In de andere voorwedstrijd deelde Okeanos dit trieste lot, terwijl Lage nét Aegir de baas bleef, ech ter zeven seconden trager dan Nereus. In de finale had Nereus. met slag Helder, v. Oort, Ysbrandi, Perree en stuurman Korthals Altes, het niet slecht getroffen. De Amster dammers konden rustig door- treinen in de betrekkelijke luwte van de hoge boei, terwijl de con currentie onregelementaire po gingen deed om ook die hoge wal op te zoeken. Kamprechter Suermondt wees ze echter gede cideerd terug. Nereus had al vlot de leiding genomen en volstond er lange tijd mee om het verschil met nummer twee niet kleiner dan anderhalve bootslengte te krijgen. Die nummer twee was de opeens verrassende pittig roeiende Skadi-ploeg, die een beetje geholpen door de luwte keurig in het spoor van de Am sterdammers bleef volgen. Het verschil zou uiteindelijk toch 9 seconden bedragen. Lage, wan hopig trachtend de golven van boei 1 kwijt te raken, kwam uit eindelijk in het stuk niet voor (vijfde). Orca dat vijftien secon den na de winnaars binnen kwam, trachtte door een protest de uitslag nog te veranderen. De Utrechtenaars voelden zich ge hinderd door Skadi. Protesteren helpt echter bij de Varsity vrijwel nooit. Opvallende zaak was, dat geen en kele Amsterdammer vrijwillig het water van het Amsterdam- Rijnkanaal indook om de win naars te feliciteren. De traditie wil dat zoiets gebeurd. Hoezeer Delftenaren en Groningers er ook om brulden: de Nereiden wilden niet nog natter worden dan ze al In de andere races van het mager bezette Varsity-programma vie len weinig saillante uitslagen te melden. Het dames-hoofdnum mer, de eerstejaarsacht werd ook al een Amsterdamse zaak: de Ne- reus-meisjes lieten opvallend netjes roeien zien. Skadi won, met Pieterman op slag, de lichte Senior A vier en Aegir was in de overgangsklasse-vier de sterkste, vóór Njord dat net tweede werd. De prijs in het zogenaamde tweede hoofdnummer van de Varsity, de eerstejaarsacht, ging naar Wage- ningen. Argo was voor het eerst sinds mensenheugenis hier de gelukkige. De eerstejaarsacht van Njord mocht in deze race niet meedoen, omdat de beide boe groeiers al voor het tweede jaar in de wedstrijdboot zitten. Nu start te de Njord-acht tegen slechts één tegenstander in de beginnelin gen-klasse. De lichtblauwen van coaches Vogelzang en Hebly wat meer zegt, ze de den dat in een tijd die zo'n elf se conden sneller was dan de win nende tijd van de Argo-acht. Dat geeft Leiden dus de nodige hoop voor de toekomst. Asopos de Vliet, dat met twee ploe gen naar Houten gekomen was, bereikte in de nieuwelingenvier een alleszins verdienstelijke tweede plaats. De overnaadse vier kwam zo ver echter niet. Omdat dit door velen verfoeilijke wedstrijdwater duchtig vertim merd gaat worden, was dit de laatste Varsity op deze plek. Na zo'n negen jaar modderen op het dijkje, moet nu omgekeken wor den naar andere faciliteiten. De organisatie schijnt onder geen beding naar de Bosbaan de wil len. Die is te ongezellig. KEES DE RUIJTER Noord-Holland De driedaagse amateurronde van Noord-Holland is gewonnen door de man, die daar het meeste recht op had: Theo de Rooy. Dat recht - vergaarde hij al in de eerste etap pe, toen de 22-jarige student uit Erica tot twee keer toe door pech uit de kopgroep moest lossen, maar evenzovele keren met groot vertoon van macht terugkwam. Jos Lammertink, de nationale kampioen op de weg, werd de grote verliezer. Na de individuele tijdrit gisterochtend in Den Hel der had hij zich een riante uit gangspositie verworven om - na winst in de Ronde van Drente - zijn tweede grote overwinning te behalen. In de laatste etappe ech ter moest de man uit Wierden buigen voor het grote krachtsver toon van De Rooy. Wereldkampioen Gerrie Knete- mann is zaterdag winnaar ge worden in Londen van een inter nationaal criterium. Hij versloeg de Italiaan Francesco Moser met 51 seconden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15