Na promotie ook titel waterpoloteam voor Schaakteam Rotterdam prolongeert andstitel Regen weer spelbreker Zijl/LGB besluit competitie met verlies Twee zege's Gijsbers Die spierknobbel bleef staan MAANDAG 30 APRIL 1979 A.AN! SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Dankzij een 5»/2-4'/2 overwinning op stadgenoot en voornaamste rivaal LSG in de laatste wedstrijd mag Phi- lidor Leiden volgend seizoen weer aantreden in het wal halla van de vaderlandse schaakcompetitie voor clubs: de hoofdklasse. Philidor had het kampioen schap van de eerste klasse in feite al in de vorige competi- tieronde kunnen pakken, maar toen verslikte het krijgsvolk van voorzitter Jongsma zich tot aller verras sing in Den Haag (5-5). De ironie van het lot wilde dat het tweede team van Philidor datzelfde Den Haag afgelo pen zaterdag met 6V2-3*/2 on der de voet liep....Voor het vlaggeschip van Philidor was dat natuurlijk iets om te tril len van schaamte, wat de he ren overigens allerminst de den. Die misstap vorige maand van Philidor. gaf het strijdlustige LSG de mogelijkheid de koploper tot op een punt te naderen. Het onderlinge duel. zaterdag in de Adler-kantine, moest nu de beslissing bren gen. Philidor had aan een ge lijkspel genoeg, LSG moest per se winnen om kampioen te worden. Een prachtig slot van de competitie, mooier kon het eigenlijk niet. Hoezeer het favoriete Philidor hem kneep, bleek wel uit het feit dat men "Rag" de Graaff helemaal uit Engeland had la ten overkomen om het tiental kracht bij te zetten. Zenuwen dus alom, gespannen sfeertje. Joop Piket (Phil) bood Hans Wichersalna 15 zetten remise aan. Zeer ongebruikelijk voor hem. Want Piket is iemand die tamme remises haat. die liefst met slagzwaard en hak bijl op of naast het bord speelt. Maar het teambelang ging dit keer voor. Na twee keer de stelling van Pi ket door zyn hoofd te hebben gewenteld, gaf Philidor-aan- voerder Ton Kohlbeck zijn fiat aan het remise-voorstel, want Kohlbeck wist don dersgoed dat Piket tijdens woeste aanvalsgaloppades zich nog wel eens in eigen zwaard wil storten. Nadat Wi- chers (die deze competitie al zes uit zeven had gescoord) op zijn beurt met LSG-captain Nico Bosman had gekeuveld, werd de vrede getekend. Wi- chers ("Ik vertrouwde mijn eigen stelling niet, ik had griezelige zetten gedaan") zal daar later wel enige spijt van hebben gehad, want de eerste analyses lieten zien dat hij best had kunnen doorgaan. Ook na 15 zetten deelden De Graaff (Phil) en Frans Erwich het punt, op voorstel van laatstgenoemde. De Graaff acht uit acht scoorde (links) zal deze partij had nog wel even met het hout verder willen schuiven (je komt niet uit Engeland over voor één uur schaak), maar Kohlbeck voelde daar niet voor. Daarna gebeurde er een hele tijd niets. Toen nam LSG ver rassend de leiding door een voortreffelijke zege van Wim Heemskerk op Menno Okkes, die in deze competitie acht uit acht had gescoord, maar nu reddeloos de afgrond in tui melde. Heemskerk veroverde de kwaliteit (twee lopers die als de kanonnen van Navaro- ne op het bord stonden, tegen een toren) en een vrijpion deed de rest. Okkes: "Ik voel me in zo'n wedstrijd als dit niet op mijn gemak. Nou ja. het werd ook tijd dat ik eens verloor". Vervolgens scoorde Philidor drie punten op rij. Van Halde ren hield Bosch van meet af aan in een ijzeren greep en hoewel de LSG-erzich aardig weerde, moest er op zeker moment wel bloed gaan druppelen. Waar bloed is, is ook Dracula. die deze dag even de gestalte van Van Hal deren aannam (2-2). Peter Gelpke overspeelde Leonard Verburg en Ad v.d. Berg klop te Joan Baart die de zaak in tijdnood verknoeide. LSG deed weer wat terug via Jan Tolenaar. die een fout van Theo Piket afstrafte (4-3). Aan het eerste bord maakte de zeer gedegen optredende Henk van Maaren aan alle spanning een eind door een zege op Charles Kuijpers, wiens vlag viel. overigens al in verloren stelling. Dat was 5-3. Rinie Kuijfhad voor 6-3 moeten zorgen. Hij stond gewonnen, maar liet zich toen door een blufoffer van de piraten- schaak spelende Ruud Dob belaar het bos in sturen (5-4). Hoewel het er niet meer toe deed, bleven de met frivool optimisme uitgeruste Piet Bakker (Phil) en Dirk Sikkel nog "eeuwen" in de weer met ieder een dame, een toren en een stoet pionnen. Nadat de kemphanen ieder drie flesjes blond schuimend bier had den genuttigd, werd tot remi se besloten. Dat had zonder enig bezwaar ook ruim een uur eerder gekund Philidor dus kampioen in zijn jubileumjaar. De volgende krachtsinspanning (van al thans een aantal leden) zal zijn: voldoende duitjes bijeen harken om John v.d. Wiel te rug naar Philidor te slepen. Want de hoofdklasse is wel iets anders dan de eerste klas- RUTJD PAAUW LEIDEN/VEENENDAAL - De Zijl/LGB is er niet in geslaagd het laatste competitie treffen winnend af te sluiten. VZC uit Veenendaal was duidelijk te sterk 8-4. LZ'86 eindigde de competitie heel wat beter. Een ruime 12-2 overwinning op BZPC was hun deel. Mede door het verlies van Gouwe tegen ZPB zijn de Leidenaars erin geslaagd kampioen te worden van hun afdeling. De nederlaag van de Zijl/LGB te gen het lager geklasseerde VZC is wel degelijk verrassend te noe men. In het eerste treffen tussen beide teams gingen beiden pun ten naar de Zijl/LGB (8-4) maar zaterdagavond waren de rollen omgedraaid. In de beginfase wa ren beide ploegen nog wel aan el kaar gewaagd maar na het derde doelpunt van de Veenendalers was het pleit beslecht. VZC nam een 6-3 voorsprong die niet meer te achterhalen was. Eindstand instantie de vele aanvalsgolven voortijdig af maar de hieruit voortvloeiende man meer situa ties werden feilloos benut. De Leidenaars kregen tijdens deze wedstrijd een extra impuls toen bekend werd dat concurrent De Gouwe zijn laatste wedstrijd had verloren wat tevens inhield dat LZ'86, bij winst op BZPC kam pioen zou zijn van de eerste klas se. Aan die winst hoefde men in de laatste twee perioden zeker niet meer te twijfelen want door persoonlijke acties van onder meer Fried Elzenga en Jan de Graaf tekende de overwinning zich steeds duidelijker af. Door deze ontwikkeling is de kring Gouwe Rijnstreek volgend jaar zeer sterk vertegenwoordigd in de hoofdklasse, naar AZC en de Zijl/LGB zullen nu ook de Gou we en LZ'86 hierin uitkomen. Scorers voor LZ'86: Jan de Graaf (4), Fried Elzenga (3), Jan van Duuren, Jan Pieter Heek, Jan Bakker, Ruud Muusse, Gerard Soet. 8-4. Scoreverloop: 1-0 Blanken- Tweede klasser Katwijk i Kansen Unicum sterk gedaald VOORSCHOTEN - Toen de regen gisteren verder spelen in de com petitie onmogelijk maakte stond het in de overgangsklasse A uit komende Forescate uit Voor schoten op een 2-5 achterstand tegen Volley uit Eindhoven. Vandaag zullen de twee gemengd dubbels worden afgespeeld. Als Forescate die beide in winst weet om te zetten zal er tenminste een puntje in Voorschoten blijven. Voor de Forescate-winstpunten zorgden Henny Koemans, 6-3,6-2 tegen Frits Raaymakers en Ar nold van der Capellen, 6-7,6-2,6-2 tegen Reekers. Heeft Forescate nog een kans op tenminste een punt, voor Sas- senheim wordt het een erg moei lijke zaak om zich in de over gangsklasse A te handhaven. Te gen Amstelspelers kon alleen de combinatie Rosemarie Verde- gaal/Alfred Gelevert in het eerste GD tot winst komen. Amstel spelers won met 8-1. In de overgangsklasse B verloor het zo sterk gestarte Unicum nog niet alles. Tegen een nog sterker ge formeerd Popeye Gold Star 3 - want om van Unicum te winnen moet men vandaag van zeer goe de huize komen,gelet op de aan wezigheid van Pufkus en Van der Kwast - werd op een 0-4 achter stand afgesloten vanwege de re gen. Er kan dus nog een punt en daarmee de kans op een kam pioenschap worden gered. Roomburg en de Noord wij kse ten nisvereniging wonnen. Room burg met 6-2 van Victoria 3 uit Rotterdam en Noordwijk met 5-3 van Holy uit Vlaardingen. Roomburg zag de heren Mannus Brooshooft en Bub van der Zee in twee sets verliezen van respec tievelijk Robert Spiele, 2-6.2-6 en Eelkman Rooda, 4-6,2-6. Maar de dames Milou Bron en Karina van Wijk wonnen alles wat er te win nen was. In de dubbelspelen re vancheerden de heren zich voor hun nederlagen in de enkelspe len. Bub van der Zee won met Jurgen Peters het HD en Marinus Brooshooft met Karina van Wijk het eerste GD. Voor de Noordwijkse tennisver eniging wonnen Josine van der Koogh, Hanneke Rother, Piet Veentjer en Jaap Uittenbogaard de enkelspelen, waarmee Noordwijk op een 4-0 voorsprong kwam. Na verlies in het dames- dubbel leek er voor Holy nog een kansje op een gelijkspel in te zit ten, maar die hoop werd door de Noordwijkers in het HD snel aan flarden geslagen. Het pleit was toen beslecht en Holy mocht met de twee GD de score een wat dra gelijker aanzien geven, 5-3 voor de Noordwijkse tennisvereni ging. De Leidsche Hout boekte in de tweede klasse dankzij de dames Inge van Zuuren en Annemieke Cats een voor het kampioen schap perspectief biedende zege van 5-3 op Spieghel 3. De heren Jean Marc van Maren en Hans Het gaat erg goed met de waterpolo stein, 1-1 Stan van Belkum, 2-1 Bras, 2-2 Stan van Belkum. 3-2 Zeeland. 4-2 Schoeman. 5-2 Bras, 5-3 Harteveld, 6-3 Witters, 6-4 Alex van Belkum, 7-4 Bras, 8-4 Witters. Een terugblik op de competitie leert dat de Leidse formatie het seizoen zeer succesvol is geweest. Een 4de plaats op de ranglijst werd nooit historie van deze ver eniging behaald en het vertoonde spel van dit seizoen doet nog meer beloven. Sterke wapens in deze door Rob Schouten (goed) geleide formatie waren de collec tiviteit (iets wat tegen VZC plot seling ontbrak) en spelmaker Stan van Belkum die het geheel extra cachet geeft. Ekker verloren hun enkelspel i drie sets. De dames klaarden het karwei in twee sets. In de dubbel spelen liep de Leidsche Hout uit naar een 4-2 voorsprong, mede door een voortreffelijke HD van Bas Ploos van Amstel en Jean Marc van Maren, 6-3.6-1, tegen de broers Wesseling. Toen de regen viel besloot Spieghel de gemengd dubbels te delen. De Munnik won in de tweede klas se met 8-0 van Gooiland. Alleen Ellen Gerrese moest in het twee de enkelspel drie sets op de baan blijven tegen Trudy Verwey, 6-2, 2-6, 6-4. Het Katwijkse "Zee en Duin" moest de strijd tegen Abcoude op 3-2 staken. Het had 4-1 kunnen zijn, maar Thea de Groot gaf in het tweede enkelspel op on verklaarbare wijze de winst, 6-1, 5-2 en drie matchpunten uit han den, 5-7, 1-6. Vandaag zal de wed strijd worden uitgespeeld. FRANK BONTE verenigingen in Leiden. Naast de Zijl/LGB verging ook stadgenoot LZ'86 het dit jaar uitstekend. Promotie en kampioenschap zet ten de kroon op het werk in een seizoen waarin de Leidse forma tie vele ups en downs heeft ge kend. Eén van die 'downs' kende LZ'86 in de uitwedstrijd tegen BZPC (4-3 verlies) en zaterdag avond traden beide ploegen voor de tweede keer tegen "elkaar aan". LZ'86 duidelijk belust op revanche, zette de "Borufte- naars" onder grote druk en doel punten konden logischerwijs niet uitblijven. Scores van Jan de Graaf (r) en Rudy Muusse deden in de 1ste periode al een 3-1 voor sprong op het scorebord ver schijnen. De coach van BZPC probeerde het tij nog te keren door o.m. oud LZ speler Peter Wiering in te zetten maar ook de ze speler kon zijn optreden wei nig luister bijzetten. Bij LZ'86 dingen (BZPC 9 persoonlijke fouten, LZ'86 0) braken in eerste t met nederlaag afscheid van het seizoen '78/'79. In Maastricht werd tegen MZPC een 7-6 ne derlaag geleden. De gebroeders van der Putte namen de Katwijk- se treffers voor hun rekening. Katwijk kon dit seizoen lang bij blijven in de race om het kam pioenschap maar na het verlies tegen de Amer moesten zij dui delijk afhaken. Een derde plaats was het uiteindelijke resultaat. DKD verloor teleurstellend van Wik uit Wassenaar met 9-5. De Leiderdorpers speelde ongeïn spireerd en zagen de nederlaag voor de wedstrijd al hangen. Als debutant in de derde klasse werd een midden moot positie be haald. Door het vertrek van Frans v.d. Brink naar LZ'86 mag men voorlopig geen grotere ambities koesteren. WIM SIERA LEIDEN - Hoogspanning alom in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie. Nadat D/Wa- tergraafsmeer landskampioen V/ Rotterdam in de vorige ronde de finitief leek te hebben uitgescha keld, misten de Amsterdammers zaterdag in de laatste ronde de landstitel vanwege een geweldi ge kortsluiting in de thuiswed strijd tegen het Haarlemse VHS. Daardoor kon het gebeuren, dat V/Rotterdam toch nog het lands kampioenschap prolongeerde door bij E/VAS/ASC/Amsterdam "de stoppen te laten doorslaan". Charlois/Europoort bracht zich de finitief in veiligheid door het licht bij Eindhoven uit te draaien. Voor Groningen en het Haagse DD sprong het licht definitief op rood: degradatie naar de eerste klasse. De sprong omhoog naar de hoofdklasse maakten MEMO I/Amsterdam en Philidor I/Lei den. In de achtste ronde van de strijd om de landstitel was de 4-6 nederlaag van V/Rotterdam tegen D/Water- graafsmeer ongetwijfeld de grootste verrassing. Het meest sensationeel waren de verliespar- tijen van Jan Timman en Max Euwe tegen respectievelijk Kick Langeweg en De Lange. Verder verloor ook nog Kerkhoff van Ton Timman, een broer van grootmeester Jan. Voor de Rot terdammers boekte alleen de Belg Boey een zege op Odink. De zes overige partijen eindigden in remise, waaronder John van der Wiel-Paul van der Sterren. Bijna had ook E/VAS/ASC nog het loodje bij Charlois/Europoort gelegd, maar het kwam met remi se (5-5) goed weg. In deze match werden maar liefst acht van de tien partijen remise. Vosselman hielp de Rotterdammers aan een 5-4 voorsprong door een zege op Schippers. Toen was het de beurt aan Coen Stehouwer om de Am sterdammers de genadeslag toe te brengen. In zijn hangpartij te gen Ghijssen had hij remisekan sen, maar deze liet hij tot ieders verbazing liggen: hij miste een opgelegde patcombinatie van twee zetten. Voor D/Watergraafsmeer was za terdag bepaald een rampdag. De Amsterdammers hadden de titel voor het grijpen, want V/Rotter dam drukte koploper E/VAS/ ASC steeds verder in de vernie ling. Tegen VHS/Haarlem hing lange tijd een grote zege voor Dl Watergraafsmeer in de lucht. Maar het ongelooflijke gebeurde: de Amsterdamse ploeg begon met de haven in zicht grandioos te schutteren. De Lange gaf een straal gewonnen stand tegen Stein zomaar weg, terwijl Ton Timman zijn winststelling door eeuwig schaak in remise zag ver zanden. Rob Witt had Rob Nio Bertholée geheel in de tang. Laatstgenoem de wilde al opgeven, toen zijn op ponent blunderde. Dat beteken de 5V2-4V2 verlies voor D/Water- graafsmeer en geen titel. Nog er ger werd het voor de Amster dammers toen bleek, dat ook hun tweede team in klasse II B het kampioenschap had gemist. Het reeds gedegradeerde Philidor II/Leiden versloeg zaterdag ver rassend Den Haag I in klasse I B met 6V2-3 V2. Philidor II begon niet al te best. Een slapjes spelende Van Ofwegen werd kansloos weggeschoven: 0-1. Selier kon niets doen zonder risico's te nemen: remise. Ver volgens werd Vergeer het slacht offer van een koningsaanval. Barkema dacht te kunnen profi teren van de tijdnood van zijn te genstander, maar hij verloor een toren: V2-3V2. Pas toen kwamen de Leidenaars goed los. Smit maakte handig ge bruik van de open h-lijn: IV2-3V2. Toen voorzitter Jongsma zijn op ponent mat zette, brak er een donderend applaus los, maar het bleek niet voor hem bestemd te zijn maar voor Philidors eerste, dat op dat moment kampioen werd. Met een stelletje vrijpion nen maakte Kuijf de stand gelijk: 3V2-3V2. Van den Bosch, Van Loon en Bin nendijk bepaalden de eindstand op 6V2-3V2. Voorschoten I sloot het seizoen in klasse II C met een royale 7-3 overwinning op het al gedegra deerde Overschie II af. Tot verbazing van de toeschouwers stonden de Voorschotenaars na twee uur spelen wel met 0-3 ach ter. Wouters kon na 14 zetten in drie kwartier door een openings- fout al opgeven. Thieme vergat even een desperado-combinatie en verloor een toren: 0-2. Sluiter, eindelijk weer terug in de basis opstelling, kwam in het eindspel een pion te kort: 0-3. Hierna gaf Voorschoten zijn tegen stander geen enkele kans meer. Bongers zette met een paardoffer tegen vier pionnen de koning van Krop in zijn hemd, terwijl Brou wer en Wise positioneel tot winst kwamen. Ondanks tijdnood bracht Houweling zijn konings aanval tot een goed einde. Schuckink Kool, Both en Huizer maakten er tenslotte 7-3 van. Omdat zij "gewoon" beter schaakten dan hun opponenten. Dordrecht I heeft tegen LSG II/ Leiden nog van alles geprobeerd om degradatie te ontlopen, maar het mocht niet baten. Weliswaar werd het een niet onverdienste lijk gelijkspel (5-5), maar daar mee was degradatie toch een feit. Door deze remise werden de Lei denaars net geen tweede in klasse II C. De persoonlijke scores waren: Van Donk (Dordrecht I>-Smout (LSG II) 1-0; Jansen-Konings 0-1; Kemper-Bakker 1-0; Van Ant- werpen-Oei 1-0; Hoogendoorn- Egberts 1-0; Pluymert-Pols 1-0; Van Blommenstein-Wiebes 0-1; Hofman-Ossewaarde 0-1; Naaktgeboren-Van der Drift 0-1; Van 't Hof-Geertsma 0-1. In de strijd om een plaatsje in de tweede klasse KNSB heeft Al phen I, de kampioen van de LSB, een verdiende zij het wat te royaal uitgevallen 7V2-2V2 nederlaag bij Amstelveen II geleden. Voor Al phen wonnen Neuféglise en De Jong, terwijl Donker voor remise zorgde. LEIDEN - Atleet Koen Gijsbers van het Leidse De Bataven heeft gisteren tijdens de kampioen schappen van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie op de kunststofbaan in Roosendaal een goede seizoenstart gemaakt met overwinningen op de 100 en de 400 meter. Gijsbers liep de 400 m in 48,5 sec. en de 100 m in 10,8 sec. Overigens hadden de deelnemers op de 100 m een zeer sterke rug gesteun van de wind die soms met een kracht van meer dan 5 m/sec blies. Daar profiteerde ook Marian van de Niet van De Spartaan uit Lisse van die de 100 m dames in 12,2 sec. liep en op de 100 m horden 14,6 sec. noteerde. Behalve Gijsbers noteerden ook andere deelnemers in Roosen daal op de 400 m snele tijden. Zijn clubgenotes Asti Oskam en Sandra Dorlas bij de meisjes bei den 58,3 sec. en Jeanet Bosman (Spartaan) bij de dames 58,8 sec. Op de 800 m heren verraste Maar ten Gijsbers, een broer van Koen, met 1.55,8. Bij de dames kwam op dezelfde afstand Hennie Möllers (Spartaan) tot 2.18,8 en Marian van Schie (Bataven) tot 2.19,0. Piet Waaning (Spartaan) liep een sterke vijf kilometer (14.25,0) waarbij Wybo Lelieveld (Bata ven) tot 15.01,6 kwam. Lelievelds clubgenoot Bram Wassenaar no teerde op de 1500 m 3.57,3. Snelle 110 m horden-races kwamen ver der op naam van de Spartanen Ad van Doorn (15,4) en John van Loon (15,5). CLOUCHESTER - Het Nederlands boksteam heeft in Cloucheser de interland tegen Engeland met 8-3 verloren. DTS-bokser Chris L; n- trok, die de NBB in het zwaarwv. I- tergewicht vertegenwoordigde, moest zijn partij tegen de Engelse kampioen Marc Hackworth in de derde ronde opgeven, nadat hij in het begin de vertegenwoordiger van het Britse koninkrijk met enkele keiharde linkse hoeken op het lichaam had bestookt. "Maar die vent bleef gewoon staan", al dus de Leidenaar, "die spierk nobbel schudde wat met het hoofd en ging vervolgens verder. Ongelooflijk, iedere Nederlandse bokser zou met dergelijke dreu nen op apegapen hebben gele gen". Nu Hackworth doorging alsof er niets aan de hand was, ebde het zelfvertrouwen bij Lantrok al lengs weg. Hij moest een linkse hoek incasseren ("de scheids rechter had mij toen acht tellen rust moeten geven, want ik stond op mijn benen te tollen"), waarna Lantrok even later op een iden tieke stoot werd getracteerd. "En toen gooide trainer Teun Brom mer de handdoek in de ring, want zei ie, dit is niet normaal meer, die vent is niet om te krijgen en stoot je dadelijk nog K.O.". Dat lot hadden, uitgezonderd Adrie Michielsen, John v. d. IJssel en Rex Kortram, die hun partijen wonnen, alle Nederlanders moe ten ondergaan. Chris Lantrok: "Er waren erbij, die waren volle dig van de kaart. Die wisten later niet eens dat ze gebokst had den"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14