Conflict in partij Muzorewa NAAST HET NIEUWS Otrag weg uit Zaïre Strijd in Kampuchea nog lang niet voorbij Palestijnse acties laten Envnte koud 7hafCita. k Het 2de leven 'van uw bontmantel Al lang broeiende ruzie ZATERDAG 29 APRIL 1979 JAKARTA (GPD) - De genadeklap die de Vietnamese troepen de Rode Khmer van de verdreven regering van Pol Pot nog voor het invallen van de regentijd wilden toedienen lijkt vooralsnog te zijn uitgebleven. Volgende maand worden de zware regens ver wacht en voortzetting van de mi litaire campagne van de door Vietnamezen. Russen en Cuba nen geleide strijdkrachten van het nieuwe regime in Pnom Penh is niet zonder risico. De zware tanks en artilleriegeschut verliezen hun effectiviteit tegen de beweeglijke guerrilla-eenhe den, zo menen militaire waarne mers in Bangkok. De Vietnamese troepen zouden een fout hebben gemaakt door de Khmer-guer rilla's naar de Thaise grens op te drijven. Eenmaal op Thais grondgebied waren ze voor de Vietnamezen ongrijpbaar en konden ze onder bescherming van Thaise artillerie naar het zuidwestelijke gedeelte van Kampuchea (Cambodja) naar de bergen en de eilandjes voor de kust vluchten waar zij onbereik baar zijn voor de Vietnamese tanks. Militaire waarnemers verwachten dat Pol Pots strijdkrachten zich in de bergen zullen prepareren voor een tegenoffensief. De door tocht van de Khmer-troepen via Thailand heeft westerse diploma ten een indruk gegeven van de kwaliteit van het leger van Pol Pot. De meesten zijn jonge kna pen tussen de 14 en 20 jaar, aan gevoerd door ervaren oudere mannen. Ze lijken vol vertrou wen, zijn gedisciplineerd en ge hard. Het militaire opperbevel (ANGKA) van wie zij de bevelen krijgen is intact en opereert in Kampuchea vermoedelijk in het gebied Kompong Speu, ongeveer 200 kilometer ten zuiden van Pnom Penh, de hoofdstad. De grootste kracht van het guerril la-leger is zijn beweeglijkheid, maar ze zijn ook erg kwetsbaar omdat zij op hun zwerftochten hun familieleden Over het moreel van de Vietna mese soldaten in Kampuchea is weinig bekend. Wel meldde eer der deze week radio Peking dat de „Vietnamezen moe zijn van de oorlog" en dat met name in het zuidelijke deel van Vietnam, het vroegere Zuid-Vietnam, de men sen beginnen te protesteren te gen het feit dat hun kinderen worden opgeroepen om in Kam puchea te vechten. Volgens de radio van de verdreven regering Pol Pot is er sprake van massale desertie onder de uitge putte Vietnamese troepen. De radio riep de Vietnamese troepen op hun eenheden te verlaten en te profiteren van de nieuwe clemen- tiepolitiek van de Khmer-guer rilla's. De radio herinnerde eraan dat verscheidene Vietnamese kaderleden en soldaten onlangs naar Taiwan zijn gedeserteerd waar zij na te zijn ontwapend ge vangen zijn gezet. Intussen heeft het persbureau van het nieuwe regime in Pnom Penh (SPK) voor het eerst gewag ge maakt van een hongersnood in Kampuchea Het persbureau meldde dat daar een tekort was aan zaden en riep het volk op met de aanplant van de voorraad za den te wachten tot het volgende Feestende aanhagersvan bisschop Muzorewa trekken juichend door de straten van Salisbury na de verkiezing van hun favoriet tot premier van Rhodesië. ADVERTENTIE Heeft u het verlangen om de vormgeving van uw bontmantel aan te passen aan de modelijn van deze tijd? Gaat u dan eens praten met van Egmond Breestraat. Wij moderniseren uw mantel met veel plezier en maken er iets heel bijzonders van. Uw bontmantel start het „tweede leven". Breestraat 173 Leiden Telefoon 071 - 12 33 37 Maandag gesloten donderdag koopavond. VAN EGMOND-BREESTRAAT J BONTMODE eelnemer Stichting Bontwaarbo CAIRO (AFP/UPI) - De Pale stijnse aanvallen op Israël en de Israëlische vergeldingsac ties zullen de Egyptisch-Is- raèlische onderhandelingen niet nadelig beïnvloeden. Dat heeft de Egyptische minister van Defensie, Ali gisteren op een gezamenlijke persconfe rentie met zijn Israëlische ambtgenoot Weizman na af loop van hun overleg in Cairo verklaard. 'volgens Ali zal de Israëlische vestiging van nieuwe neder zettingen op de Westoever en in Gaza de komende onder handelingen over autonomie wel "werkelijk moeilijk" ma ken. Hij zei met de Verenigde Staten te zijn overeengeko men dat er een stop op vesti gingen moet komen. SALISBURY (Reuter) - Een al lang broeiende ruzie in de top van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC), (de grote winnaar van de verkiezingen in Rhode sië), is gisteren openlijk aan het daglicht getreden. ADVERTENTIE N ationaal Comité KoninginJuliana 70 jaar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. Vice-voorzitter James Chikerema, een nationalist van het eerste uur, beschuldigde partijvoorzitter en premier-in-spé Abel Muzorewa van vriendjespolitiek. Het volk heeft heus wel door dat er een dictatuur heerst binnen onze partij, aldus Chikerema op een persconferentie in Salisbury. De parlementskandidaten van de UANC zijn niet geselecteerd op basis van hun trouw aan het par tijprogram, maar van trouw aan de leider, zo zei hij. De UANC heeft nog niet op zijn beschuldi ging gereageerd. Volgens nationalistische kringen is de verhouding tussen Chikerema en de bisschop al gespannen sinds Chikerema in 1977 uit bal lingschap naar Rhodesië terug keerde. Chikerema, al sinds de.ja- ren vijftig actief in de nationalis tische beweging, ging er vanuit dat hij de partij zou moeten lei den, en niet Muzorewa, een be trekkelijke nieuwkomer in de politiek. De breuk tussen de twee i bleek ook al bij de publicatie de kandidatenlijsten, enkele 1 ARRESTATIE MUNCHEN (Reuter) - De politie in Miinchen heeft twee mannen gearresteerd die vanuit Oosten rijk West-Duitsland waren bin nengekomen. Zij waren in het bezit van 56 kilo aan explosieven, aldus de politie. De politie van West-Berlijn hield een commando van zeven Liba- nezen aan. Zij zouden van plan zijn geweest, de grootste olie voorraad van de stad in brand te steken. ken geleden. Chikerema's naam stond helemaal onderaan op de lijst voor het district West-Mas- honaland. Alleen als de UANC hier alle zetels zou winnen, zou Chikerema in het parlement ko men. Omdat dat inderdaad ge beurde wordt Chikerema toch parlementslid, maar de vernede rende behandeling heeft kenne lijk kwaad bloed gezet, temeer omdat Muzorewa hem persoon lijk zou hebben geschrapt als lijstaanvoerder, en onderaan de lijst had gezet. Nieuwe bijbelvertaling De Roömskatholieke kerk heeft gister formeel een nieuwe officiële Latijnse bijbeltekst in gebruik genomen, ter vervanging van de bijbelvertaling die in de vijfde eeuw is gemaakt door de Hierony- mus. De nieuwe versie, waaraan 13 jaar is gewerkt door een pause lijke commissie, kreeg gister de officiële goedkeuring van paus Jo hannes Paulus II. De nieuwe versie bevat geen opzienbarende afwijkingen van de oude tekstenmaar de commissie heeft het taalgebruik gemoderni seerd en gebruik gemaakt van nieuwe kennis en inzichten die sinds het overlijden van Hieronymus in 419 zijn verkregen. Guernica's wraak gemeenteraad van de Baskische stad Guernica die 42 jaar geleden door een luchtaanval in de Spaanse burgeroorlog werd verwoest, heeft besloten het vroegere Spaanse staatshoofd ge neraal Franco het ereburgerschap en andere onderscheidingen te ontnemen. Op een bijzondere vergadering ter herdenking van het bombarde ment door vliegtuigen van het Duitse Condor-legioen dal aan na tionalistische zijde in de Spaanse burgeroorlog meedeed, nam de nieuwe raad voorts een voorstel van de Baskisch-nationalistische partij aan, van de Westduitse regering morele en materiele herstel betaling te eisen. Rouw werd vreugde James en Maxine Blankenschip uit Columbus (V.S.) hadden de familie in kennis gesteld van het als gevolg van een: motorongeluk overlijden van hun 23-jarige zoon Kenneth en bespraken de begra fenis, toen de jongeman gewoon binnenkwam en zich afvroeg wat er gaande was. Hel bleek dat het Kenneth's beste vriend, de 22-jarige John C. Sny der, was, die met zijn motor dodelijk was verongelukt. De politie was afgegaan op onzorgvuldige indentificering van een tante van Kenneth Blankenship. De 23-jarige Karen Delahanty uit het Amerikaanse Bristol raak te vorig jaar ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Een heel jaar lag Karen in coma, waar ze op Goede Vrijdag echter weer uit ontwaak te Haar moeder (rechts) lijkt het nog nauwelijks te kunnen geloven Omstreden rakettenfabriek KINSJASA (AFP) - Zaïre heeft de omsteden Westduitse raketten- fabriek Otrag gelast zijn activiteit met betrekking tot het onderzoe ken en beproeven van raketten op Zairees grondgebied te sta ken. Dit is gisteren in Kinsjasa bekend geworden. Het besluit is afkomstig van het politieke bureau van de revolu tionaire volksbeweging, dat on der leiding van president Moboe- to in het noorden van het land vergaderde. Het bureau droeg de uitvoerende raad, de regering, op het Westduitse bedrijf ei-van in kennis te stellen dat het zijn werk in Zaïre diende te beëindigen. Otrag had in het oosten van het land een gebied van honderdduizend vierkante kilometer ter beschik king gekregen om er zijn proef nemingen te verrichten. Het con tract liep tot het jaar 2000. Vol gens officiële mededelingen heeft Otrag tot dusver drie proeflancenngen verricht, de laatste vorig jaar juni. Tegen de onderneming zijn in het buiten land herhaaldelijk beschuldigin gen geuit dat zij zich bezig zou houden met de ontwikkeling van raketten voor militaire in plaats van economische doeleinden. VADER Wlï^EÊN VLAKSCHUURMACHINE (Van c correspondent) BONN - Bundeshauptstadt Bonn. De naam wekt dezelfde associa ties als de republiek waarvan Bonn de hoofdstad is: nuchter, ongeliefd, vlijtig, vervelend. Geen gezicht, geen grootte, geen specifieke trekken zoals Parijs, Londen of Berlijn. Bonn, waarom zou je erheen gaan? Een ingesla pen provinciestad. „Een kleine stad in Duitsland", noemde John le Carré zijn al weer vele jaren geleden geschreven spionageroman, die speelt in het diplomatenmilieu van de West duitse hoofdstad. Bijna alles wat in dat boek staat, is nu nog te her kennen. Zeker, intussen heeft Bonn een soort ondergrondse gekregen. Er is een stadhuis uit de grond gestampt, dat ongetwij feld is ontworpen door iemand met een „Manhattan-syndroom". Het „Kanzleramt", centrum van de wereldmacht die de Bondsre publiek is, lijkt volgens vele in woners uit Bonn op een psychia trische kliniek. Ondanks dit alles is Bonn een „kleine stad" in Duitsland gebleven, hoewel er nu meer dan 300.000 Zeventig procent van hen kan zich geen mooiere woonplaats dan Bonn voorstellen. Is dat merk waardig? Het antwoord is: ja, als Bonn gelijkgesteld wordt met de hoofdstad in engere zin. Met het regeringsgebied dus. Tijdens de herfst van 1977, die door zijn op eenhoping van terroristisch ge weld (de ontvoering van en de moord op Hanns-Martin Schleyer, de kaping van de Luf- thansa-Boeing en. later, de be vrijding van de passagiers in Mo- gadisjoe, de zelfmoorden van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe in de.gevange- nis van Stuttgart-Stammheim) de geschiedenis is ingegaan als de periode die West-Duitsland „de finitief veranderde", waren da gelijks televisiebeelden uit dat regeringsgebied over de hele we reld te zien. Pantservoertuigen, honderden gewapende agenten, prikkeldraadversperringen voor alle ministeries en de huizen van risico-lopende figuren als Franz- Josef Strauss en de toenmalige minister van binnenlandse zaken Werner Maihofer. Maar er is nog een ander Bonn. Dat van een uitgebreid voetgangers gebied in het centrum. De „Alt- stadt" met romantiek en rococo: roze en groen geschilderde hui zen, zoals je ze ook op schilderij en uit Londen ziet. De universi teit is een barokke residentie. De Poppelsdorfer Allee, Hofgarten, de Bonner Sommer met een Chopin-spelende pianiste in de openlucht In zijn roman „Ansichten eines Clowns" laat Heinrich Böll de trieste clown Hans Schnier zeg gen: „Ik heb nooit begrepen waarom iemand die voor intelli gent wil doorgaan, zoveel moeite doet om verplichte haatgevoe lens op Bonn uit te leven. Bonn heeft altijd een zekere charme gehad, slaperige charme, zoals er vrouwen bestaan van wie ik mij voor kan stellen dat hun slape righeid charme heeft". En verder. „De stad is werkelijk mooi: de Muensterkerk, de daken van het slot van de keurvorsten, het Beethoven-monument, de kleine markt en de Hofgarten". Bonn is eigenlijk nooit anders ge weest en niet anders geworden sinds het hoofdstad van de Bondsrepubliek werd, nu bijna dertig jaar geleden. Er is vaak ge vraagd waarom juist het kleine, aan de Rijn gelegen stadje, dat geen ambities en geen bijzondere voordelen had om hoofdstad van de nieuwe republiek te worden, dat toch geworden is. Het over dreven antwoord is: omdat Kon rad Adenauer dat wilde. Deze eerste bondskanselier woonde namelijk in de directe omgeving van Bonn, in een huis in Rhoen- dorf, aan de voet van het Zeven gebergte met een schitterend uit zicht over de Rijn. Wie wil weten „warum es am Rhein so schön is", moet maar eens een pelgri mage naar het Adenauer-huis maken. Wie daar om politieke re denen wellicht bedenkingen te gen heeft, kan het beste naar het hoger gelegen hotel Petersberg gaan. Dat hotel, waar in 1938 de Britse premier Neville Cham berlain zijn intrek nam om te on derhandelen over de Sudeten- crisis, is onlangs door. West- Duitsland aangekocht om in de toekomst te dienen als „Nobel- herberg". als gastenverblijf voor hoge bezoekers. Dit jaar wordt in Bonn, aan beide oevers van de Rijn, de Bundes- gartenschau gehouden. Een soort gigantische reizende Keukenhof, die al eerder in Keulen en Stutt gart werd georganiseerd. Op 27 april opent bondspresident Wal ter Scheel deze „Bloemenolym- piade" (aldus het voorlichtings bureau van de tuinshow). Er moeten dan 750,000 tulpen en 250.000 narcissen bloeien, waar van er veel uit Nederland komen. Zo'n 2000 duiven worden als zin nebeeld van de feestvreugde los gelaten. De openingsdag moet volgens de organisatoren een reusachtig „volksfeest" worden. Mortier schoten, zweepknallers, al penblazers, klokkenspellen, het dansorkest van de Westdeutsche Rundfunk, volksdansgroepen, parachutespringers, een door Canada afgevaardigde Indiaan die voordoet hoe totempalen worden gesneden. Bonn wordt uit zijn provincie-slaap ge wekt. De Nederlandse bijdrage aan de Bundesgartenschau, waarvoor alleen al het ministerie van land bouw 500.000 gulden beschik baar heeft gesteld.'bestaat uit een in Staphorster groen en gebroken wit geschilderd paviljoen, waar omheen een, volgens de Kölner Stadt-Anzeiger, „bijzonder mooie" tuin. In het paviljoen worden de onvermijdelijke kaas soorten verkocht, poffertjes, bin tjes, Gelderse rookworst en klompen (gemaakt door een spe ciale klompenmaker). De Ne derlandse landbouwattachè in Bonn, Hertog: „Dan verdienen we nog wat terug". Een orgel ontbreekt ook niet, evenals kaasmeisjes in klederdracht, „Antjes". De cultuur is ook niet vergeten. In de Nederlandse tuin komen een plastiek van Andrè Volten (van de „Poehpaal" voor'de Ne- derlandsche. Bank in Amster dam), een plastiek van metaalpla ten van Piet Siegers en een zui- lengroep van Evert Strobos die, volgens het officiële communi qué, „de omgeving op mysterieu ze wijze beinvloedt". Mysterieus is ook nog iets anders. In de Rheinaue (zo heet het ge bied langs de Rijn) ligt „Beetho ven in de badkuip". Een resuach- tig monument van en voor de be roemde componist, die in Bonn is geboren. De naakte Beethoven was in 1922 ontworpen en zou aanvankelijk op de Venusberg in Bonn worden geplaatst. Inmid dels was, na de machtsovername door' de nazi's, Adolf Hitler er achter gekomen dat er een Beet hoven-ontwerp was. Na een be zichtiging van het gipsen model, dat de componist als naakte held en heroische overwinnaar van het noodlot Voorstelde, verklaar de Hitier zich bereid om „per soonlijk" 22.000 Rijksmark te schenken, opdat het monument kon worden gebouwd. In de uit werking ontstond niettemin eni ge vertraging. De initiatiefne mers wilden niet slechts een „zit tende Beethoven"; de „titaan" moest voor een 12 meter hoge wand worden gezet, met „zicht over de Duitse RijrC'. Hitier wilde echter alleen maar de zittende Beethoven financieren. In 1936 werd de zaak door Hitier uitgeroepen tot „Reichssache". Op 18 december 1938 werd de „Beethoven in de badkuip" - zo als het monument spoedig werd genoemd - als „geschenk van de Führer" (hoewel deze er zelf niet 4 4. „1 sa us - 111 Het raadhuis aan de markt: slaperige charme. bij was) feestelijk onthuld in de Hofgarten in Bonn. Na de oorlog wilde Bonn niets meer van de granieten kolos weten. In plaats daarvan kwam een nieuw mo nument, voor de „slachtoffers van het nationaal-socialisme in Bonn'Dat staat er nu nog en vele regerings- en staatshoofden heb ben er kransen gelegd, onder an deren Leonid Brezjnjev vorig jaar Het Beethoven-monument ver dween naar een opslagplaats, het Bauhof. Daar werd het in 1977 ontdekt door een lokale redac teur van de Bonner Rundschau. Op kosten van deze krant is het monument als „bewijs hoe in het begin van de twintiger jaren Ju gendstil en Heldendom zich in de beeldhouwkunst begonnen te vermengen", naar de Rheinaue getransporteerd. Dat Hitier ooit iets met het beeld te maken heeft gehad, werd bij de „feestelijke overdracht" niet meer ver meld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9