Startschot gevallen beym| Groeisteden leggen bouwers aan banden Wilt u een Reym-woning kopen? Lig dan niet wakker overde verkoop van uw eigen huis. Reym koopt het van u! EEEfflm NIEUWE HUURWET TREEDT 1 JULI IN WERKINGI "Ik ben een bevoorrecht man" e BINNENDOOR BUITENOM Energiebedrijf Rijnland ZATERDAG 29 APRIL 1979 DEN HAAG (ANP) - De regering streeft e naar de huurprijzenwet woonruimte en de wet op de huurcommissies op 1 juli in werking te laten treden. Tevens zal dan een donderdag gepubliceerde algemene maatregel van bestuur, die de uitwerking vormt van de nieuwe wetgeving op het gebied van de huurprijzen en woonruim te, van kracht worden, aldus het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het parlement heeft aan deze maatregel onlangs zijn goedkeuring ge geven. De bestaande huurwet zal bij de invoering huurwetten ten aanzien 1 de woonruimte buiten werking den gesteld. Enkele andere wetten, zoals de wet jaarlijkse huurverhoging en de wet huurprijsontwikkeling woonruimte, zul len bij die gelegenheid worden ingetrok ken. De twee nieuwe wetten geven regels over het vaststellen en wijzigen van huurprij zen van woonruimte in het gehele land, Het onderscheid tussen zgn geliberali seerde en niet-geliberaliseerde gebieden behoort dan tot het verleden. In de wet staan ook voorschriften voor het oplossen van geschillen over huurprijzen. In dit verband zullen de nieuwe huur commissies, die de bestaande huurad viescommissie gaan opvolgen, een be langrijke rol gaan spelen. Het nu gepubli ceerde besluit geeft de criteria aan op grond waarvan de huurcommissies straks de kwaliteit van de woonruimte en de re delijkheid van de huurprijzen en wijzi gingen daarvan moeten beoordelen. Huurders en verhuurders kunnen zich naar die criteria richten bij het doen van voor stellen tot wijziging van de huurprijs. Zij mogen er echter ook in onderling overleg van afwijken, Worden zij het evenwel niet eens en leggen zij hun geschil voor aan de huurcommissie, dan zal deze in ieder ge val de criteria die in het besluit worden genoemd toepassen. Deze zijn voor de meeste woningen terug te vinden in het zogenaamde woningwaarderingsstelsel en het huuraanpassingenschema, dat al sinds 1976 voor bepaalde woningen wordt toegepast. Voordat de verbeteringswerkzaamheden van start gaan bepaalt de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de nieuwe huurprijs, die wordt berekend door bij de oude huurprijs een bedrag op te tellen van 2,5 procent van de geraamde kosten. Nota bestuurshervormingen DEN HAAG (GPD) - "Het startschot voor de be stuurshervormingen is gegeven. De Kamer kan nu gaan beginnen met de bespreking van de voor stellen. Daarmeee is de discussie over de bestuur lijke reorganisatie van Nederland in een volgen de fase aangeland". Dit Prof. De Jong in gesprek met zijn opvolger, A.H. Paape (links) en minister Pais Lou de Jong bij afscheid RIOD AMSTERDAM (GPD) - "Lou de Jong is een goed, zij het onortho dox ambtenaar geweest, die altijd strijdbaar opkwam voor de be langen van het Rijksinstituut voor Ooglogsdocumentatie. Het RIOD was niet het rustigste insti tuut bij wetenschappen en on derwijs. Dank zij de heer De Jong heeft het een wetenschappelijke status ontwikkeld op internatio naal niveau". Dit heeft dr. A. Pais, minister van onderwijs en weten schappen, gisteren in Amster dam gezegd tijdens de afscheids receptie van dr. L. de Jong als di recteur van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Sprekend namens het kabinet zei de heer Pais: "De regering heeft het volste vertrouwen dat de heer De Jong erin zal slagen met be hulp van het instituut zijn le venswerk, de geschiedschrijving over de oorlog, in 1985 te voltooi- zette documentatiecentrum over de bezettingsjaren, is op 41-jarige leeftijd, in 1955, begonnen aan de feitelijke geschiedschrijving. Volgens minister Pais bracht hij twaalf jaar lang ieder kwartaal verslag uit aan de regering over zijn vorderingen. Deze verslagen tellen reeds 1500 pagina's tekst. Op 20 februari 1969 is hij met schrijven begonnen en sindsdien zijn dertien boeken verschenen, met in totaal 6600 pagina's. Vol gens zijn planning zal in 1985 het laatste deel verschijnen. Alle sprekers bij het afscheid van De Jong roemden zijn integriteit en de kwaliteit alsmede de quan- titeit van zijn werk. Prof. dr. A.F. Manning zei namens het bestuur van de RIOD dat Lou de Jong het instituut een brede dienstverle nende functie heeft gegeven. "Hij is als historicus ook op de maat schappij gericht opgetreden. Dit lokte onverwachte reacties uit en bracht verlegenheid, onrust en last". ADVERTENTIE Afscheid nemen als directeur van het RIOD betekent voor Lou de Jong een gevoelige verarming, die een beetje droevig stemt. Maar er verandert voor hem fei telijk niet veel, omdat hij door gaat met zijn boeken. "Ik ben een bevoorrecht man", aldus Lou de Jong, "ik heb precies het werk gedaan dat ik wenste. Ik heb al tijd mogen leven in strijdbare milieus. Ik was in 1945 de derde kandidaat voor de functie. De eerste werd benoemd tot secreta ris van koningin Wilhelmina en de tweede kandidaat werd haar adjudant. Ik ben blij dat zij mij wat uit het oog had verloren in die tijd". Tot opvolger van dr. De Jong bij het RIOD is benoemd de heer Paape. HILVERSUM - De VARA zal za terdag 28 april de slottoespraak van Den Uyl op het congres van de partij van de arbeid via de ra dio uitzenden. Dit gebeurt tijdens het programma "de speeldoos" dat op hilversum 1 geprogram meerd staat van 16.00 tot 18.00 minister Wiegel (binnen landse zaken) gistermiddag bij de presentatie van zijn Nota van Wijzigingen bij het uit 1977 date rende reorganisatiewetsontwerp van zijn voorganger De Gaay Fortman. Samen met de uitvoe rige begeleidende brief aan de Tweede Kamer is de Nota vol gens de bewindsman een signaal dat de hervormingen er komen moeten. "Wanneer we niets doen zou dit betekenen dat de huidige ondoorzichtige situatie zou blij ven bestaan. Er waren de laatste tijd ook stemmen die vroegen of de bestuurshervormingen er wel komen. Daarom heb ik niet vol staan met de Nota te sturen maar is er een brief toegevoegd waarin een aantal duidelijke keuzes worden ge daan. We hebben dus knopen doorgehakt aldus minister Wie- ke bevoegdheden en taken te ontnemen. Als het parlement daar onverhoopt mee akkoord gaat, verliezen de gemeenten de zorg voor de brandweer, het openbaar vervoer, de openbare gezondsheidszorg en de natuur- en landschapsbescherming. Ook wil de minister de politie provin ciaal organiseren", aldus de VNG. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten staat tegen over deze uitholling van het ge meentelijk takenpakket geen en kel concreet voorstel tot decen tralisatie van rijkstaken. "Per saldo wordt het openbaar be stuur alleen maar verder van de burgers weggehaald". De regering kiest nadrukkelijk voor drie bestuurslagen: rijk, provincies en gemeenten. Er zal in de nieuwe opzet geen ruimte zijn voor de zogenaamde "zware" gewesten die ook coördinerende en sturende bevoegdheden heb ben. Voor zover deze gewesten niet omgezet worden in provin- cies-nieuwe-stijl, zullen ze hoog uit kunnen blijven bestaan als samenwerkingsvormen tussen gemeenten. de Kamer Minister Wiegel wilde zich gisteren echter nog niet uitlaten over de aantallen te vormen provincies. Wel gaf hij toe dat het duidelijk is "dat op een aantal onderdelen de gedachten van besturen van aan elkaar grenzende gemeenten uit eenlopen en niet met elkaar te verenigen zijn. Er zullen dus knopen doorgehakt moeten wor den. De plannen van minister Wiegel om de lagere overheden - en vooral de gemeenten - meer taken en bevoegdheden te geven dan in het oorspronkelijke ontwerp was voorzien, zijn meteen na het be kend worden bekritiseerd. De kritiek kwam van de Vereniging De kosten die van Nederlandse Gemeenten. De VNG verklaarde gistermiddag zeer teleurgesteld te zijn over de "slechte geringe veranderingen die minister Wiegel aangebracht heeft in het reorganisatie-ont werp". Zij vindt dat de bewinds man, na zijn toezeggingen van mei vorig jaar, de door hem ge wekte verwachtingen be schaamd heeft. "De minister handhaaft het verderfelijke plan om de gemeenten zeer belangrij- Kosten de hele bestuur lijke reorganisatie verbonden zijn, worden in de nota geschat op ongeveer 350 miljoen gulden per jaar. Vergeleken met het ontwerp uit 1977 - waarin van 24 inplaats van zeventien provincies wordt uitgegaan - betekent dit een be sparing van bijna tweehonderd miljoen gulden per jaar. Daar naast komen er nog eenmalige invoeringskosten bij, die in het wetsontwerp geschat worden op 325 miljoen gulden. Onze kantoren in Leiden en Ter Aar zullen op 1 mei a.s. gesloten zijn. Energiebedrijf Rijnland ZWOLLE (ANP) - De groeisteden Zwolle, Breda, Groningen en Helmond gaan bouwbedrijven, aannemers. projectontwikke laars en speculanten boycotten indien zij zich schuldig maken aan onmaatschappelijk gedrag. Dit betekent dat wanneer bij voorbeeld een projectontwikke laar door vroegtijdig grond aan te kopen in een bestemmingsplan en op deze manier voorwaarden aan de gemeente probeert op te dringen, de gemeente deze maat schappij zal boycotten. De gemeentebesturen hebben dit afgesproken tijdens hun perio diek overleg, dat deze keer in Zwolle is gehouden. Zij hebben tevens besloten om de dertien groeikernen in ons land voor te stellen eenzelfde uitsluitingsbe- leid te gaan voeren. Op deze ma nier zouden dan zeventien grote bouwplaatsen om het land geslo ten gebied worden voor instellin gen, die zich niet behoorlijk in het maatschappelijk verkeer gedra gen. De groeisteden zullen elkaar de namen van dergelijke bedrij ven doorgeven. In een brief leggen de groeisteden de nadruk op het belang van de coördinerende taak van het mi nisterie van V.R.O. naar de ande re ministeries, die in het verste- delijkingsbeleid een taak hebben (CRM, onderwijs, economische zaken en binnenlandse zaken. Vuurtorens beschermd5 DEN HAAG (ANP) - Zestien vuur torens zijn op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten geplaatst. Tien er van zijn ouder dan honderd jaar. De beschermde monumenten zijn die in: Hellevoetssluis, Haamste de en Urk, alle ontworpen door J. Valk, Schiermonnikoog van H. G. Jansen. Cockdorp. Nieuwe Sluis. Westkapelle. Huisduinen bij Den Helder, IJ muiden (2x), Hollum en Vlieland, die Q. Har der heeft ontworpen, Hoek van Holland en IJdoorn bij Durger- dam van A. C. van Loo, en Noordwijk en Harlingen, ont worpen door C. Jelsma. Bij de pomp (1) Het valt mij telkens weer op, hoe ontspannen de sfeer is bij het benzinepomp-station. De Opec mag doen en laten wat ze wil, de prijzen mogen der mate oplopen dat men niet verbaasd is, als binnenkort de benzine per maatje wordt verkocht, het doet er allemaal niks toe. De auto moet rijden. De status van de pomp ver schilt nauwelijks meer van die van het gas of van het licht of van het water. De bolide is definitief ingelijfd bij de ver vuilers van de primaire le vensbehoeften. Eigenlij k is het zelfs nog anders. Wanneer de lichtfabrieken hun tarieven verhogen wordt hier en daar nog wel eens enig gemor vernomen. De handtekening onder de gi ro-overschrijving wil pa wel eens moeilijk uit de pen vloeien. Aan de pomp is dat echter nimmer het geval. Het is daar eem vrolijk komen en gaan. De maat is er altijd "vol". Het meest vertrouwde geluid is er de droge tik waarmee de slurf zijn vrijge vig gedrag staakt. De tank is tot berstens toe gevuld. We kunnen weer vooruit. Het is nog vele vele kilometers tot aan de jongste dag. Ik acht het geenszins uitgeslo ten dat het pompstation op den duur de functie zal gaan vervullen, die in vroeger tij den aan het marktplein (in het westen) of de bazar (in de o riënt) voorbehouden was. Men treft elkaar, wisselt de nieuwtjes uit en beklaagt zich over de al weer gestegen prij zen van het gas of van het licht of van het \vater. Bij de pomp (2) Men moet mij niet verkeerd be grijpen. Het bovenstaande is bepaald geen klaagzang op de verwording van de huidige samenleving. Verworden is hij natuurlijk wel maar dat heeft andere oorzaken. Ik signaleer slechts dat de hang naar beschutting, gezellig heid, beschutting en de be vrediging van nieuwsgierig heid op enigerlei wijze tege moet dient te worden ge sneld. Naarmate de kerken leger werden, werd het bij de pompen steeds drukker. De ontspannenheid die de be zoekers er vrijwel zonder uit zondering aan de dag leggen, wijst er zonneklaar op dat zij er zichzelf zijn, zich voelen temidden van gelijkgestem den. Er kan niets gebeuren In het winkeltje erbij ver koopt men dubbele repen bit- terchocolade: voor de kinde ren zijn er de grote rode bal lonnen, waarop zij wippend door het leven kunnen gaan, zij het bij voorkeur ver van het bloeddorstig snelverkeer en voor de grote mensen is er het ochtendblad. Alles heeft zijn plaatsalles is te overzien. En alom heerst de vertrouw de geur van benzine zoals vroeger in de kerk het wie rook iets mystieks en tegelijk geborgens had. Ik heb me la ten vertellen dat er mensen zijn die de lucht van super en gewone benzine van elkaar kunnen onderscheiden. Kinderen (1) Deze week maakt het weekblad "Extra" ondermeer in deze krant over bijna de volle pa gina reclame. "Ik wil een weekblad dat me opwekt in plaats van opjut", zegt de ad vertentie, "ik wil een dik en kleurig gezinsblad, dat er voor uit durft te komen dat het leven bést nog wel aardig is." Uit de inhoud van deze week, ten teken dat het leven "bést nog wel aardig" is: "Da ve geveld, alleen een slaap- kuur kan zijn heldere stem nog redden." Ook juicht "Extra" nog: "Dat is het éndere en dus het enige, echte familieblad. Dat hoef ik dan ook niet te verstoppen voor de kinderen." Uit de in houd van deze week: "Kin dermoord. In dit nummer het eerste deel van een serie arti kelen over gruwelijke expe rimenten op joodse kinderen tijdens de Tweede Wereld oorlog." Inderdaad, zo citeren we maar weer uit de advertentie: "wat is er veel leed, laster én ellen de in de wereld. Maar ik heb ook ervaren dat na de traan de lach weer doorbreekt." En ik, op mijn beurt, heb dan weer ervaren dat goede smaak niet de eerste vereiste is waarop copy-writers van reclameteksten worden ge selecteerd. Kinderen (2) jaren" gaat. Op een andere plaats heb ik al geschreven dat u niet zo veel onthullends zal vernemen en dat de vele dramatische episodes uit het privé-leven van de koningin heel nadrukkelijk uit de mon tage zijn gebleven. Een sym pathiek werkje is het wel en wie behalve ogen om te kij ken, ook nog ogen heeft om te zien, is zeker twee genoege- lijke uurtjes onder de pannen. Of onder de tinnen moet ik hier met gepaste eerbied waarschijnlijk zeggen. Vorstelijke kinderen dus. Ko ningin Juliana als klein meisje, bijna gecoconiseerd in een pantser van hoge hoe den en pandjesjassen rond om. Zelfs in de primitieve, schimmige en koortsig snel gedraaide opnamen van die tijd, merkt de oplettende toe schouwer dat het kind een ongelijke strijd met de ge wichtige "Umwelt" voert, met de hoge hoeden dus. Als de rode loper is uitgelegd voor weer zo'n interessante officiële visite aan een morsi ge kazerne met paardevolk, dan loopt het kind bijna pro vocerend, maar in elk geval consequent naast het pluche. Als ze eindelijk eens met van die krulschaatsen aan op de vijver van Huis ten Bosch mag oefenen, dan is ze eerst volledig door de opdringerige hoge hoeden en pandjesjas sen aan het oog onttrokken; dan maakt ze zich in hoge snelheid van de gewichtig heid los. De camera lijkt er van te schrikken. Voor je het weet, is ze in elk geval het beeld uit geschaatst, een kortstondige vrijheid tege moet. Geding Alles is minder geworden. Waar hebben we dat al meer ge hoord? Deze week geviel het dat voor een kort geding mijn overkomst naar het Haagse paleis van justitie dringend gewenst was. Een deurwaar der, die voordat het feminis me in alle hevigheid was los gebarsten, waarschijnlijk van zwakke kunnevas genoemd, maar die ik nu dus maar niet naar geslacht zal determine ren, was mij de dagvaarding komen overhandigen. Het adres, de Juliana van Stol berglaan te 's-Gravenhage, had bij mij vage reminiscen ties gewekt aan statige ge bouwen in het Bezuidenhout; wel niet helemaal de Indische buurt en Eline Vere, maar toch wel iets in die geest. Hoe anders is dan de werkelijk heid. In een volstrekte woes tenij van afbraak, modder en dwarsgeparkeerde auto's to rent ineens een veertien eta ges hoog gebouw; het type, waarvan Wim Kan ooit eens heeft gezegd, de muren zijn van glas alleen de ramen zijn van beton. Een paleis van de gerechtigheid? Wel, ik zou bepaald niet van een paleis van de óngerechtigheidwil- len spreken (tenslotte moet het vonnis ook nog worden afgewacht), maar het beeld van advokaten in stemmige toga's, gehaast op weg naar de koffiekamer, onderweg een geachte confrère groentend, kan men wel vergeten. De kantine, zal men bedoelen, wat dat is nog het meest pro minente dat op de begane j grond daar in de Juliana van Stolberglaan opvalt. Portiers kijken licht geërgerd uit hun stripboeken op en delen na enig bladerèn in de computer gestuurde 'rol' van de dag op, dat je op de achtste étage moet zijn. Boven aangekomen herinnert slechts een wand met vroege re presidenten van de Haagse arrondissementsrechtbank aan het plechtige verleden. De besnorde en bebaarde he ren, de doorgaans weldoor voede hals nauwelijks aan de vadermoorder ontkomen, kijken wat koel neer op een soort zitje met wat bedaagde nummers van een opinie weekblad. Het lijkt meer op de wachtkamer van de tand arts dan op de anti-chambre van Vrouwe Justitia. Ja zeker, alles is minder gewor den. Eindelijk in de rechts zaal gezeten, heeft men een panoramisch uitzicht op de skyline van de gemeente. En plotseling realiseert men zich dan ook nog dat 's-Graven hage definitief Den Haag is geworden. Want voor sommige zaken is helaas al lang vonnis gewezen en geen wijze rechter die daar nog iets aan kan doen. Over kinderen krijgt u het no- J e kunt hoogstens proberen dige te zien als u naar de film een schikking met jezelf te "Juliana, zeventig bewogen maken. Uw gezin droomt van een nieuw huis. Met wat meer ruimte, wat mooier en een grotere tuin. Voor de kinderen een eigen kamer. Dat komt de studie ten goede. Maar u ligt wakker van uw oude huis. Waar en wanneer vindt u een koper? Hoe regelt u de financiering? De brochure "Het Reym-koopt-uw-huis-plan in de praktijk" geeft antwoord op uw vragen. Aanvragen bij: Makelaarskantoor Rijnland B.V., Veurseweg 143,2251 AB Voorschoten. Telefoon 01717-7940. Projekten te Gouda, Pijnacker, Veenendaal en Voorschoten. r Noordeinde 157a Den Haag, tel. 070-658472 t VOORJAARS-EXPOSITIE schilderijen van meesters uit de Romantische en Haagsche School. GALERIE GABRIELS 27 april tot 11 mei dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur zondag van 12.00 tot 16.00 uur. ""'T rl

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7