De Waarheid en geen bonbons Trainingsschool voor jeugdevangelisatie Leidse christelijk -gere formeerden bestaan 75 jaar G3SSS3E3X ZATERDAG 28 APRIL 1979 LEIDEN- Waar eens het gilde van de leerlooiers zijn vergaderingen hield, koning Willem III dans partijtjes gaf en een zekere heer Wijtenburg banket maakte en verkocht, staat nu aan de Steenschuur de Opstandingskerk van de christelijk-gereformeer- den. Hun plaatselijke ge loofsgemeenschap bestaat begin mei 75 jaar en zij vie ren dat op zaterdag 5 mei met een avonddienst om 7 uur, waarin de oud-predi kanten Van der Weele. Velema en Carlier als spreker optreden. De christelijk-gereformeerden zijn eigenlijk het nageslacht van de Afgescheidenen van 1834, die zich onder aanvoering van de Ul- rumse predikant Hendrik de Cock van de Hervormde Kerk losmaakten. Een aantal Afge scheidenen ging later mee met de Doleantie van Abraham Kuyper (1886) - een tweede afsplitsings beweging uit de Hervormde Kerk, waardoor de Gereformeer de Kerken ontstonden maar andere plaatselijke kerken, pre dikanten en verspreid wonende gemeenteleden verzetten zich te gen deze vereniging van Afge scheidenen en Dolerenden en bleven onversneden christelijk- gereformeerd. Een onverkorte handhaving van de reformatori sche interpretatie van Schrift en belijdenis was hun meer waard dan organisatorische eenheid. Misleiding In Leiden heeft het tot 1904 ge duurd voordat de Afgescheide nen - die landelijk in 1892 met de dolerende Gereformeerde Ker ken waren samengegaan - tot een eigen kerkverband kwamen. Bij de stichting van deze lokale kerk verklaarden de predikant J. Wis se C.zn. (uit Den Haag), de ouder lingen J. Kan bier en W. Reijersen de diakenen J. N. Botermans en J Buurman, dat de "treurige ge volgen" van het samengaan van Afgescheidenen en Dolerenden ook in Leiden niet waren uit gebleven. Voor het oog was er na 1892 weliswaar niet veel veran derd, maar toen men in 1904 met kracht aanstuurde op ineensmel ting van de afgescheiden en dole rende groepen, gingen, aldus de verklaring van de pas gevormde kerkeraad, veler ogen opeens open voor de misleiding, "welke al te lang was bedekt gebleven". Er waren bij de vereniging van Af gescheidenen en Dolerenden in 1892 ook hier al meteen bezwaar de broeders en zusters geweest. De nieuwe afscheiding ontpopte zich aanvankelijk als huisge meente. Toen die te groot werd voor twee kamers, huurde de groep een lokaal aan het Noord einde, waar de Haagse dominee Wisse een keer preekte in tegen woordigheid van zijn hele kerke raad en van alle studenten van de toenmalige theologische school in Rijswijk. Voordat de gemeente de tot kerk verbouwde banket zaak van Wijtenburg, toen Steen- schuur 7, kon betrekken heeft ze nog in het Nut van 't Algemeen, hoek Steenschuur - Langebrug, gekerkt. Zeven Om onenigheid met de rooms-ka- tholieke buren van de Petruskerk (Langebrug, nu brandweerka zerne) te voorkomen, bepaalde het gemeentebestuur dat alleen de predikant de toegang tot zijn kerk aan de Steenschuur mocht gebruiken en dat de kerkgangers door de Boomgaard steeg (Bree- straat) moesten gaan. Er hebben zich tussen beide stromingen echter nooit moeilijkheden voor gedaan, zodat het toezicht op de naleving van die verordening spoedig verslapte. De christelijk-gereformeerden moeten in het begin een kleine tweehonderd leden hebben ge had, hoewel in de eerste eigen eredienst toch maar zeven men sen aanwezig waren. De bijbels- symbolische kracht van dit getal zal dat handjevol eerstelingen wellicht hebben bemoedigd om het geloof dat aan de Afscheiding ten grondslag lag trouw te blijven en opnieuw vorm te geven. Nu telt deze kerk ongeveer575 leden, van wie 196 doopleden. Zij wo nen erg verspreid: behalve Lei den in Alphen. Hazerswoude, Hoogmade, Katwijk, Koudekerk, Leiderdorp, Noordwijk, Oegst- geest, 'Ter Aar, Voorschoten, Warmond, een deel van Wasse naar, Woubrugge en Zoeterwou- de. De zondagsschool wordt dan ook om praktische redenen tij dens de kerkdienst gehouden. De Opstandingskerk zoals zy nu is, is pas na twee uitbreidingen - de laatste in 1927 - tot stand geko men. Onder ds. Velema, nu hoogleraar in Apeldoorn, werd het interieur gemoderniseerd. Ten tijde van zijn opvolger, ds. Carlier, kwam het naastgelegen Bruggehoofd, als onderkomen voor de verenigingen, bij de kerk. Met hulp van Monumentenzorg kon het historische pand met de fraaie trapgevel volledig worden gerestaureerd. "Jansens" Tot dusver hebben vijf predikanten de Leidse christelijke gerefor meerde kerk gediend, onder wie twee "Jansens". Hector (1904 - 1915) - de eerste - schreef zijn naam met dubbel "s" en Johan nes (1917 - 1952) metéén. Iemand beschreef Hector eens al dus: "Een krachtvolle figuur, met sprekende ogen, dunne lippen, een mengeling van ernst en hu mor, van heldenmoed en kinder lijkheid op het gelaat". Hij werkte hard. zwierf veel, was menigeen tot raadsman, vriend en vader, werd vereerd en verguisd. Hij had een "wondermooie stem en welsprekende mond". "Maar bij dat alles wist hy zich tegenover de Heere een adamskind, dat al leen van genade kon en wilde le ven". Blijkens een van zijn sug gestieve uitspraken zag deze Janssen de navolging van Chris tus in een "niet koketteren met de wereld, niet schipperen met de beginselen, zelfverloochening en aanvaarding van het kruis en het offer". In 1915 werd Hector Janssen veld prediker. Later hoofd- leger- en De moderne Opstandingskerk formeerden - dicht tegen elkaar i Juist in een tijd van diepgaande veranderingen wil deze kerk op de bres staan van de Reformatie. het historische Bruggehoofd - beide eigendom van de Leidse christelijk-gere- zijn symbolisch voor het karakter van deze 75-jarige geloofsgemeenschap. vat zij ziet als het wezenlijke vlootpredikant in algemene dienst. De koningin heeft hem meermalen onderscheiden: eerst officier, vervolgens commandeur van Oranje-Nassau en zelfs rid der in de Orde van de Nederland se Leeuw. Voor zijn hulp aan in nood verkerende Saksische pre dikantsgezinnen kreeg hij een Duitse Roode-Kruis-meóaille. Ook was hy drager van het Mobi- lisatiekruis en het officierskruis voor vijftien jaren trouwe dienst. Maar de allerhoogste kroon moest toen nog komen. "Die heeft", zo getuigt een kerkelijke geschiedschrijver, "haar schoonheid in Gods erbarmen en haar vastheid in Gods troost". Johannes Jansen - de tweede dus - verwisselde in 1917 de Domstad CUtrecht) voor de Sleutelstad. Hij vierde hier twee jubilea: 25 jaar in Leiden (1942) en 50 jaar dominee (1954), bij welke laatste gelegen heid de koningin hem ridder Oranje-Nassau maakte. Deze Jansen wordt getekend als een man die de gemeente nooit - heeft vertroeteld met een predi king naar de smaak van de men sen. "Geen confituren en bon bons werden gepresenteerd, nog minder opgewarmde kost, maar het zuivere Woord der Waarheid, in het diepe besef van zijn ver antwoordelijkheid voor de hem toevertrouwde zielen". De predi ker zelf bleef daarbij op de ach tergrond. Hy wilde zelfs niet dat zijn preken in druk verschenen. De laatste hield hij in Rijnsburg. Over het "wormpje Jacobs" en het "volkje Israels" uit Jesaja 41 vers 14. Kleur De twee "Jansens" zyn niet meer. Van deze 75 jaar hebben zij er bij elkaar een kleine vijftig meege maakt. Ds. C. van der Weele (Hui zen) stond hier zeven jaar. W. H. Velema (Apeldoorn) vijf en J. H. Carlier (Amsterdam) tien. Sinds 1977 is de pastorie aan de Lo- rentzkade onbewoond. Een poosje woonde ds. C. D. Affourtit erin, met wie de Leidse christe lijk-gereformeerden een zeri- dingsrelatie onderhouden en die hier uit Vendaland (Afrika) met verlof was. Juist deze week is, na enkele teleurstellingen, opnieuw een beroep op een predikant uit gebracht, Praktisch gesproken is deze ge meente zeker in staat om door zelfwerkzaamheid ook zonder predikant op de been te blijven. Maar ze hoopt toch vurig in ds. Slofstra te Broek op Langedijk een man te hebben gevonden die haar verder wil leiden op de weg die de nazaten van 1834 om des gewetens wil meenden te moeten gaan. Want de christelijk-gereformeer den - landelijk zo'n 60.000 zielen - geloven niet dat hun rol in het kerkelijke leven van Nederland is uitgespeeld, of dat het oecumeni sche klimaat hun bestaan over bodig heeft gemaakt. Hoewel ook deze kerken niet aan interne ac- centsverschillen en spanningen ontkomen, zijn ze met hun per soonlijk toegespitste prediking nog altijd een vast punt temidden van veel kerkelijke verandering en onzekerheid. Ze zijn een van de vele kleuren in een bont palet. En zeker geen fletse. S. J. de Groot Youth for Christ Nederland gaat door met de "trainingsschool voor jeugdevangelisatie". Dat heeft het bestuur na een, naar zijn mening, geslaagd proefjaar be sloten. Het gaat hier om een een jarige opleiding, die tot doel heeft jongeren, van ongeveer twintig jaar af, zowel theoretisch als praktisch tot jeugd-evangelisa- tiewerker op te leiden. Het niveau js te vergelijken met dat van een drs. Ab Berger, "proeft" steeds duidelijker behoefte aan een dergelijke cursus. "In jeug devangelisatie word jé met een veelheid van vragen geconfron teerd die soms enorm uiteenlo pen. We willen de vragen en problemen van jongeren heel bewust serieus nemen en moeten dan zoeken naar hun achtergron den en motieven. Wat ook weer niet wil zeggen dat we ons daarin zó verdiepen dat wij de antwoor den daarop zouden vergeten. Zon opleiding moet goed worden aangepakt. Anders bestaat het gevaar dat het een oppervlakkige stoomcursus wordt, waar alleen maar een paar techniekjes wor- den gedoceerd". Uniek Vier redenen heeft Arnold van Heusden, adjunct-directeur van Youth for Christ Nederland en verantwoordelijk voor al het trai- ningswerk, om deze school "uniek in Nederland" te noemen. Het gaat in de opleiding uitslui tend om jeugdevangelisatie, er is een directe betrokkenheid tussen theorie en praktyk, het vakken pakket is daarom anders dan bij voorbeeld van bijbelscholen en, zoals met het gehele Youth for Christ - werk het geval is, het ge beurt op interkerkelijke basis. Zo kon het dat een afgestudeerde bijbelschool-student zich alsnog aanmeldde voor het proefjaar en vrijwel alle lessen volgde omdat de meeste stof nieuw voor hem Drie dagen per week wordt les ge geven in het landelijke centrum van de beweging, "De Linden- horst" te Driebergen, en de ande re dagen doen de studenten prak tisch werk op stageplaatsen in het land. De vakken zijn onder andere: exegese (bijbelverkla ring), cultuurgeschiedenis, kerk geschiedenis, jeugd-sociologie, groepsdynamiek, schoolevange- lisatie, organisatietechniek, ver gader- en gesprekstechnieken, muziek, pastoraat en bijbel- kringwerk. De stage gebeurt in de plaatselijke werkgroepen, waarbij stafleden de cursisten begeleiden. Ook de kerk Over de werkmogelijkheden voor de studenten zegt Arnold van Heusden dat een aantal opgelei den in het eigen werk van Youth for Christ kan worden ingezet. "Wij hebben nog steeds meer mensen nodig dan er zijn, zowel regionaal als plaatselijk, vooral vrijwilligers. Toch hopen wij met deze trainingsschool ook de ker ken een dienst té bewijzen. Een van de studenten van het proef jaar is nu werkzaam in Friesland, en haar reacties bevestigen onze verwachting dat de opleiding ook hiervoor van groot nut kan zijn". Van Heusden is ervan overtuigd dat de cursus kan gaan voorzien in de behoefte aan capabele men sen voor het jeugd-vrywilligers- kader op kerkelijk erf. "Naast on ze eigen stafmedewerkers, die vooral informatie geven over wat zich binnen onze beweging aan werkwijzen en gedachten heeft ontwikkeld, hebben ook ver scheidene predikanten en andere docenten zich bereid verklaard aan dit project mee te werken". Youth for Christ heeft over de school ook een brochure uitge geven. Men kan die bestellen in Driebergen (postbus 73). Wonder. Het zogenaamde econo mische wonder" dat zich in Zuid- Korea heeft voltrokken, is het ge volg van lage lonen, folteringen en intimidatie. Deze opvatting staat in een verslag van de com missie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken. De Zuidkoreaanse arbeider werkt, volgens dit verslag, gemiddeld zestig uur per week, vaak in ge vaarlijke omstandigheden en voor weinig geld. En er zijn geen vrije vakbonden die hierin verbe tering kunnen brengen. Tegen over hun directies hebben de ar beiders niet veel te vertellen. Conflicten worden dan ook niet op democratische en rechtvaar- - opgelost. Het verslag typeert de kerken in dit land als het verzamelpunt voor die groeperingen in Zuid-Korea die strijden voor de mensenrech ten. Op grond van anti-commu nistische wetten of andere veror deningen die afwijkende menin gen de kop indrukken zijn ver scheidene kerkelijke leiders ge vangen gezet. De commissie van de Wereldraad kijkt ook naar de andere kant in het communistische Noord-Ko- rea is het wat de handhaving van de fundamentele mensenrechten betreft niet veel beter. "Roep ze" Stem. Met het oog op de komende "roepingenzondag" (6 mei) heeft de paus een dringende oproep tot "de jongeren" gericht om priester te worden. "Nu is jullie uur ge komen", zo schrijft hij. De paus verzekert hun, dat hij echt wel weet heeft van de moeilijkheden die het celibataire priesterschap meebrengt. Maar, zo laat hij erop volgen, aan elke roeping zijn moeilijkheden verbonden. "Ik kan jullie zeggen dat de liefde elke moeilijkheid overwint". "Christus wil met jullie stem tot de mensen van nu spreken. Hij heeft de intelligentie, de energie, de liefde., het geloof en de heilig heid van de jonge mensen no dig". Aan de bisschoppen en priesters schrijft de paus dat veel jongeren op zoek zijn naar een echte le vensbeschouwing en een waar devolle taak waaraan zij hun le ven kunnen wijden. "Ga zelf naar ze en roep ze", zo dringt de paus aan. "De Heer zal de rest doen". Bijbel Bestseller. De bijbel blijft een best seller in ons land. Leverde het Nederlands Bijbelgenootschap in 1950 nog 54.000 exemplaren, vorig jaar waren dat er 194.000, zo blijkt uit het jaarverslag dat over een paar weken zal verschijnen. Vergeleken met 1977 is dat een groei van ruim 60.000 exempla ren. Bovendien verspreidde het Bijbelgenootschap 74'.000 nieuwe testamenten, 64.000 afzonderlijke bijbelboeken en ruim 100.000 kleinere bijbeluitgaven. Nieuw is een serie uitgaven in een voudig Nederlands. De belang stelling voor 'bijbelboeken voor kinderen in de lagere-schoolleef- tijd neemt snel toe. Caroline. Ds. G. Toornvliet, wiens toespraken vroeger door Radio Mi Amigo werden uitgezonden, is terug in de ether. Hij maakt nu gebruik van Radio Caroline (golflengte 319 meter, 940 kilo- hertz), die zijn toespraken elke zondagmorgen van half 10 tot 10 uur en elke middag, ook zondags, van half 6 tot 6 uur uitzendt. LEIDEN - Herv. Gem: HoogL kerk 10 dr Lamping, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Bouman Katwijk: Maranathakerk 10 ds. Littooy Rijssen, 5 ds. Bovenberg, jeugddienst; .Merenwijk 9.30 pastor Van Well en ds. Hortensius, 11 pastor Van Well; Bethle- hemkerk Driftstr. 10 hr. Huigen; Bevrij dingskerk 10.30 ds. Wagenvoorde, af scheid, 5 ds. Boogert, zangdienst; Vre- deskerk 10 ds. v. Leeuwen; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Boven berg; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Goede Herder, Oude Vest 13,10.30; En degeest 9.30. Geref. Krk: Zuiderkerk 10 dr. Vlijm, 5 ds. Schaarsma Utrecht; Pe- trakerk 10 ds. Koolstra, 5 dr. Vlijm; Oude Vest 10 ds. Hofman, 5 ds. Koolstra; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Littooy Rijssen, 5 ds Bovenberg jeugdd.enst; Bevr.kerk ZW 9 ds. Schaafsma Utrecht, 5 ds. Boog ert, zangdienst; Groenhoven 10 ds. Vog- ter O.geest; De Mirt 10 hr. v. d. Velden; Merenwijk 9.30 ds. Hortensius en pas toor Van Well, 11 pastor Van Well. Dole rende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 en 5 ds. Lie- vaart Roodeschool. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9.30 en 5 ds. Brandsma Ermelo. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Beth..kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl,. Kerkgracht): 10.15 ds. Happpee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10 ds. Kuipers. Baptisten gemeente (O. Rijn 3): 10 dienst. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Mid- dernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. van der Keur. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra, di. 8 rev. Tony Abraham (uit Ver.St). Pinkster gemeente (O. Rijn 3): 3 nam. hr. Leeflang. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijn dijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steen schuur 6): 10.15. Soefie-beweging. 11 in zaal Pieterskerk mevr. Maurer; onder werp: "Oordeel niet". Zevendedagad ventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9,10.45 en 12; Herensingel zat 7, zond. 8.30,9.30 en 11; Rijndijk zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30,6 en 76; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Lammenschansweg zat. 7, zond, 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmer straat zat 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Carstens Middelharnis, jeugddienst. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Lefeber Alphen, 7 dr. Haitsma Bos koop. Geref. Kerk: 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 hr. v. d. Kraan R.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Brandsma Ermelo. R.K. Kerk: zat. 7, zond.7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Lefeber; Kruiskerk 10 ds. Schipper Dordrecht; Opst. kerk 10 ds. v. d. Hei den, 6.30 ds. Bogers, jeugddienst; Nabij 10 jeugdkapel; G.H kerk 9 dr. v. Santen, 6.30 Sipke v. d. Land; De Bron 10130 dr. v. Santen, 3 ds. Hoogendijk, afscheid; Driehoorne 7 ds. Koers; Ashram 9.30 ds. Hoogendijk; Oudshoornse kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 dr. Meijers Leiden. 6.30 ds. v. d. Velden Woerden. Geref Kerk: Mar. kerk 10 prof. dr. Ridderbos Kampen, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds Stolk, 6.30 Sipke v. d. Land; De Bron 9 ds. Verheul, 10 ds. Verdoorn, 3 ds. Hoo gendijk, afscheid; zie verder herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.3C ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 kand. Struik. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, avond maal. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4 wo. 2 mei 7.15 ds. Kamp. Baptistenge meente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. De Looij. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v. d Brink. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur Corn, de Vlamingstr. Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pink stergemeente Alphen (R.-Kruisge- bouw): 10 voorm. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Pius- kerk zat 7. zor.d. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11%30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 en 6 stud. Tanis Sommelsdijk, 2 mei 7.30 ds. Klep- pe. BODEGRAVEN - Herv Gem.: Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Den Hartogh Woudenberg; Salvatorkerk 10 kand. v. d. Berg, 6.30 ds. Van Harten te Ermelo; Bethl.kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Kok Capelle a. d. IJssel, 3 ds. V. Dijk Gouda. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 ds. Versluys, 5 ds. De Raadt Valkenburg. R.K. kerk: Dorp zat. 7. zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk zond. 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv Gem.: 10 ds. Van Bruggen, 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk: 10 Veenendaal, avondmaal. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat 7, zond. 8.30, 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 hr. Hoffenaar Voorhout; Ontmoetingskerk 10 ds. Voordouw Heerde, 6.30 ds. Ge braad. Geref. Kerk: 9 30 ds. Van Halse- ma, 5 ds. Swierts Maassluis. R.K. kerk; zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv Gem.: N. Kerk 10 ds. v. Roon. 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6ds. Boer;Ichtus 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Schuurman; Pniël- kerk 9.30 ds. Boer. 6 ds. De Jong; Gr. v. Pr. 10 ds. Vroegindewey; Hoeksteen 10 dovend ienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. V. d. Horst. 5 ds v. Halsema; Tr. kerk 10 ds. Swierts Maas sluis. 5 dr. v. Oeveren Rijnsburg, jeugd dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 lees- dienst, 3.30 ds. Hoff, openb. bel. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Sawyer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Bent, Clifton. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem,: 10 ds. v. d. Linde, 7 ds. v. d. Bogers Rijnsburg. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 7 ds. Versluys. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Van Malssen, 6.30 dr. Wiersinga Leiden, jongeren- Geursen; Leythenrode 10 ds. Lutmers (mmv. herv. kerkkoor Warmond); Elis. ziekenhuis 9.30 Vijftigschild, ge- meensch. dienst. Dond. 3 mei 7.30 Dorpskerk oec. avondgebed. Baptisten gemeente: 10 br. De Vries. RK kerk: zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Niclai Zevenhoven, 7 ds. Goverts Nieuw-Vennep, gez. jeugddienst. Geref. Kerk;" 9.30 ds. Los, 7 zie herv. gem. R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9.30 en 1115. LISSE - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk. 10 De Wit. 7 ds. Los Lei- muiden. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Bosma, 3 ds. Gratz. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Van Dy- ken, 7 dienst voor iedereen. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenbuerg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agatha- kerk zat 7, zond. 10; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zond. 8. 9.30 11 en 5.45. NIEUWKOOP - zherv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. De Kruijf- Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 kand. Nathanael. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Ham stra. RK kerk: zat. 7. zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Van 't Kruis Wijk by Duurstede. 6.30 hr. v. d. Zwaan Driebruggen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam Sassenheim, 6.30 slui- tingsdienst jeugdwerk. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ruitenberg, jeugddienst, 7 ds. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang en ds. Wijngaarden, belijdenis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vis ser, 3 ds. Rebel Sassenheim. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ruitenberg, jeugddienst, 7 ds. Quak. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Rang en ds. Wijngaar den, belydenis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Visser, 3 ds. Rebel Sassenheim. R.K. kerk: zat. 7, zond 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Mole naar Nieuwveen, 7 ds. Van Leijen Wilms. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Keenes, 7 ds. Griffioen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv Gem.: Voorstr. 10 ds. Hemstede te Leiderdorp, 7 dr. Jan sen; Sole Mio 9 hr. v. Duin; Hoofdstr. 10 ds. Keuning, gezinsdienst; geref. kerk Hoofdstr. 5 ds. Keuning; De Rank 10 hr. Goyert Zeist, 5 ds. De Vreugd Bodegra ven Geref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. War- nink, 5 ds. Keuning, gem. dienst; Vin- kenlaan 9.30 ds. Bakke Amstelveen, 5 ds. Warnink; st. kerk 11 ds. Bosman. Ned. Prot.Bond: 10.30 ds. LucaA.dam,inaula Oude Zeeweg. R.K. kerken: Binnen zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30; Zee zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Huisman Overveen. R.K. kerk: Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozef kerk zat 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 ds. Sasse; Pauluskerk 10 prof. dr. De Jonge; Gem.centr. 10.30 ds. Barnouw Den Haag, 7 ds. Steenstra Wassenaar, jeugddienst; Endegeest 9.30 ds. Friede- rich; Van Wijckerslooth 4.30 ds. De Haan. Geref. Kerk: 10 ds. Gesink Sas senheim. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 3.30 ds. Zemel. Geref. Kerk Vrijg. buiten V.: 8.45 en 4 ds. v. d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat 7. zond. 9.10.30 en 12; Bon. kapel. zat. 6.30, zond 9 en 11. Volle Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7. zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Verhoog Franeker, 6.30 kand. Boonen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Bloemendaal, Delft. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Pres. zat 7. zond 8, 9.30 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5. ds. Wisse, Zeist, Bethelkerk 9.30 ds. Van Ieperen Berg- schenhoek, 5 ds. v. d. Bogerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v. d. Horst Katwijk; Imm. kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman; Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Vreugdenhil. 10 br. Niemeyer Alphen, 7.30 evangelisa- tiedienst, br. Th v. d. Weele. R.K. ge meenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. De Vos Katwijk. 6.30 ds. Koole. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Kuiper Sneek, 5 hr. Stam. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Rebel, 5 ds. Visser. Ned. Prot Bond: 10.30 mevr. ds. Heessels Utrecht. R.K. kerk: zat. 7, zond 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 2 nam. afscheid ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 ds. Be- zemer, 6.30 ds. Davidse Zevenhuizen. R.K. kerk: Aardam zat. 7, zond. 9 én 10.30; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Van Iperen Bergschenhoek, 6.30 ds. Richter Bodegraven, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 630 ds. Nierop Koudekerk. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 ds. Hoff, openb. belijdenis, 5 dienst. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 dr. De Ru Den Haag 7, ds. Den Tonkelaar, Warmond, jeugddienst; aula NH 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil lOds. Lentz; kapel Rijndijk 10 ds. v. d. Schoot. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 jeugd dienst in herv. kerk. Geref. Kerk Vryg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Ede. R.K. ker ken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Hoek steen 9.30 ds. Frederikse Hoornaar, 6.30 ds. Van Beusekom Jaarsveld; Bethel kerk 9 ds. Verboom, 5 ds. Frederikse, 10.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Verboom; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 hr. Pronk Reeuwijk. Geref.Kerk: Kruiskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Rang Nieuw-Vennep; Ontmoetingskerk 10 ds. Sijtsma Dieren, 5 ds. Modderaar. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v. d. Heijden. R.K. kerk: Ontmoe tingskerk zat 7. zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, 5 ds. Den Tonkelaar, zang dienst R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 dr. Jansen Noordwijk, 4.30 ds. Talsma Den Haag, 7 kerkconcert; Kievietkerk 10 ds. Stegenga Den Haag; Messiaskerk 10 ds. v. Heerden Den Haag, Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 5. ds. Vrolijk Katwijk; Zuid 10 ds. v. d. Veen Amstelveen, 7 dr. Schouten Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 prof. dr. Mön- nich. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hanemaayer Alphen, 6.30 ds. v. d. Hei den, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 prof. Nau- ta, 6.30 ds. Schaafsma, Utrecht. Ned. Prot. Bond: 7 nam.' ds. Cossee, Dor drecht. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Verwey Krimpen aan de IJssel, 7 hr. v. Leeuwen, gez. evang. dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elgersma Noordwijk, 7 zie herv. gemeente. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10.45 ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 mevr. ds. De Mey, Leiden. R.K. kerken: St. Jan: zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Haakman, 6.30 kand. Verburg, jeugd dienst Geref. Kerk: 10 ds. Hartkamp, 6.30 zie herv. gem.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4