Roomburg huldigt Singeling Gezin Mallee leeft tussen de afbraak Goed bestuurslid heeft altijd een vuile tuin ZATERDAG 29 APRIL 1979 LEIDEN- Wie het binnen het we reldje van de Leidse volkstuin ders over de vereniging Room burg heeft denkt onmiddellijk aan de sympathieke kantinebaas, tevens penningmeester en voor malig bestuurslid van de Leidse bond van Amateurtuinders, Jan Singeling. Deze krasse, rasechte Leidenaar, die de pensioengerechtigde leef tijd al ruimschoots is gepasseerd, heeft zich in de loop der jaren ge liefd gemaakt bij nagenoeg alle tuinders in en rond de Sleutel stad. "Zijn eenvoud, beschei denheid (zijn lijfspreuk luidt: "Als je maar laag bij de grond blijft dan val je niet zo hoog") en eerlijkheid hebben daarvoor ga rant gestaan", aldus Roomburg voorzitter Zwart. Vandaag nam de 69-jarige Singe ling tijdens een algemene leden vergadering van zijn volkstuin vereniging afscheid als pen ningmeester. Maar liefst 35 jaar heeft hij zich als een kloek ont fermd over de centjes van Room burg. Vandaar dat hij vanmiddag werd benoemd tot 'lid van ver dienste'. Pionier De heer Singeling werd in 1941 lid van Roomburg. Hij was aanwezig op de oprichtingsvergadering (21 maart 1941) en kan dus een man van het eerste uur, een pionier, worden genoemd. In die beginja ren van de oorlog ligt trouwens de oorsprong van vrijwel alle Leidse volkstuinverenigigingen. De heer Singeling: "Het was in die tijd natuurlijk zeer welkom om over een stukje grond te be schikken waarop je je eigen groente kon verbouwen maar de belangrijkste reden voor mij om me bij een volkstuinvereniging aan te sluiten was toch wel dat ik nu eindelijk eens mijn grote hob by tuinieren, kon uitoefenen". Dat het in de oorlogsjaren bepaald geen eenvoudige zaak was om er een eigen tuintje op na te houden blijkt wel uit het feit dat er nau welijks (kunst)mest te verkrijgen was. Bovendien, zodra de gewas sen boven de grond begonnen uit te steken trokken talrijke, door voedselgebrek geteisterde, stadsmensen er in de nachtelijke uren op uit om hun graantje van de noeste arbeid van de tuinders mee te pikken. Singeling: "We hebben in die tijd dikwijls op de tuin wacht moeten lopen". De tuinders zelf trokken er trou wens óok dikwijls bij nacht en ontij op uit om karweitjes op te knappen die het daglicht nu niet direct konden verdragen. "In de winter was het eens gelukt om zwart een paar karren kunstmest in te kopen. Maar we konden die karren moeilijk overdag gaan vervoeren want dan pikten de Duiters het hele zaakje in. Dus wij in het holst van de nacht met al die karren over het ijs van de Rijn naar het huis van de voorzit ter, die aan het Jaagpad woonde. Daar werd de hele boel dan in de schuur opgeslagen. Tja, dat wa ren linke karweitjes". Loopgraven Dat Jan Singeling bepaald niet bang was uitgevallen blijkt wel uit het volgende verhaal. "De Duiters hadden eens vlak naast mijn tuintje, we zaten toen nog aan de Roomburgerweg, een paar loopgraven aangelegd. Die din gen zaten boordevol met hout en houtjes voor de noodkachel wa ren natuurlijk nooit weg. Ik op een ochtend, het was tegen zes sen. samen met m'n broer die loopgraven in We waren net lek ker bezig met zagen en palen uit de grond te rukken, zien we op eens twee Duitsers met een ver rekijker aan de vaart staan. Wij natuurlijk de hele rotzooi achter gelaten en gelijk de rit genomen. Die Duitsers achter ons aan maar gelukkig wisten we ons onder een brug te verstoppen en na een tijdje konden we veilig naar huis. Een week later zijn we weer die loopgraven in gegaan en toen was er geen vuiltje aan de lucht. Met een handkar vol hout zijn we naar huis gegaan en we hebben er een tijdlang lekker van gestookt". Aan het eind van de oorlog werd de heer Singeling benoemd tot be stuurslid en in 1954 kreeg hij het beheer over de kas. Zes jaar later verhuise Roomburg naar de Vlietpolder waar het echtpaar Singeling een kantine op poten zette. In eerste instantie deed een kleine directiekeet als zodanis dienst: "Mevrouw Singeling (69): "Die keet was zo klein dat maar zes man tegelijk er koffie in kon den drinken. Wanneer ze de kof fie op hadden moesten ze naar buiten zodat de volgende zes een bakkie konden doen". Kantine De kantine breidde zich door zelf werkzaamheid van de leden steeds verder uit om uiteindelijk uit te groeien tot het tamelijk riante gebouw dat er nu staat. Totdat hij de pensioengerechtig de leeftijd bereikte toog de heer Poppenspel In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde zal morgen een op voering gegeven worden van de Wajang Kantjil, door de bekende Haarlemse poppen speler Rien Baartmans. Er zijn twee voorstellingen van dit Javaanse poppenspel. De eerste begint om kwart over twee, de volgende om kwart voor vier. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor jongeren onder de 18 en 65-plussers. Oranjetocht Morgen wordt door Swifttoer de Oranjetocht georganiseerd. Dat is een recreatieve fiets tocht over een afstand van 50 kilometer. De start is tussen 9 en 10 uur bij het clubhuis van Swift aan de Admiraal Banckertweg in het industrie terrein De Waard. Het in schrijfgeld bedraagt vier gul den en drie gulden voor jon geren tot en met 15 jaar. Zij die de tocht volbrengen ont vangen een herinnering. In lichtingen: W. Edink, Ade- geest 11, Leiderdorp tel. 071-895297. Jazz on sunday Jazz on sunday, huizend in de bistro van de Groenoordhal- len, sluit het winterseizoen morgen af met een afwisse lend programma. Vanaf twee uur 's middags zal de groep "Scales" optreden, bestaande uit Hans Beun (slagwerk), El- bert Raadschen (piano), Henk Scheffer (bas), en Bob Rigter (tenor- en baritonsaxofoon). Vanaf half vier treedt de Big Band van het Haagse Conser vatorium o.l.v. Adrie van Vel- sen op. Gastsolist op deze middag is gitarist Hans van Leeuwen. Africhtingswedstrijd De kringroep "Sleutelstad"een vereniging van fokkers, en liefhebbers van Duitse her dershonden organiseert mor gen een nationale africh tingswedstrijd. Dit jaar zal op drie onderdelen worden gestreven: speuren, gehoor zaamheid en verdedigingEr is een recordinschrijving van 24 combinaties. De wedstrijd begint om 8 uur en wethouder Tesselaar reikt om half zes de prijzen uit. De wedstrijden worden gehouden op het ter rein van het jeugddorp Lei den Zuid-West aan de Voor- schoterweg. De Ratel De werkgemeenschap "De Ra tel" houdt morgenavond om half elf een ledenvergadering in het gebouw van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Na afloop zullen films worden vertoond van de heer 'l Ecluse. De toegangs prijs bedraagt f 1,75. Rommelmarkt In Verbum Dei aan het Planta ge 16 wordt maandag 30 april een rommelmarkt gehouden. De gelden zijn bestemd om een drinkwaterbron aan te leggen in het dorpje Robin in Haiti. Tevens zal de aandacht wor den gevestigd op een kledings- inzamelingsactie van Mensen in nood die op 12 mei wordt gehouden. De rommelmarkt begint om half tien 's och tends. Hel echtpaar Singeling achter de bar van de kantine van de volkstuinvereniging Roomburg. In 1960 zetten zij kantine op poten, in een kleine directiekeet. Singeling elke dag na zijn werk zaamheden. aanvankelijk als on derhoudsmonteur bij de wolfa- briek van de firma Van Wijkende laastc tien jaar als gasfitter bij de lichtfabrieken, richting tuin. Op zaterdag was en is hij nog altijd in alle vroegte paraat om de tuin ders van hun natje en hun droogje te voorzien. Zijn vrouw stond en staat hem daarbij dik wijls ter zijde. Nu hij de tijd aan zich zelfheeft stapt Jan Singeling elke ochtend tegen de klok van negenen op z'n fiets om. zoals zijn vrouw zegt. "naar z'n nieuwe baas te gaan". Elke dag, behalve op zondag want dan is het echt paar Singeling om pricipiële re denen niet in de kantine aan te treffen. Deze nauwgezetheid kwam ook al tijd naar voren in Singeling's ac tiviteiten als penningmeester. Hi j zegt: "Ik zorgde er altijd voor dat de centjes op tijd binnenkwamen en dat viel lang niet altijd mee. Vooral in de eerste jaren dat ik penningmeester was moest ik dikwijls achter het geld aan sjouwen. Ik heb het meegemaakt dat ik op oudejaarsavond, terwijl het jaar al bijna uit was, nog bij een aantal tuinders langs ging", aldus de heer Singeling. Eén cent Zijn vrouw vult hem aan: "Maar ondanks alles klopte de kas altijd keurig. Voor kascontrole hoef den we nooit bang te zijn want alles klopte altijd tot op de cent. Hoewel, we hebben het een keer meegemaakt dat er een tekort was. Precies één cent en die ene cent moesten we uit eigen zak overleggen in het bijzijn van de controleur". Na een korte pauze vervolgt zij glimlachend: "Doordal mijn man altijd zo intensief voor de vereni ging bezig was kwam er van tui nieren nooit wat terecht. Ik heb dikwijls tegen Jan moeten zeg gen: "Joh, wat ziet die tuin van jouw er toch uit". Ja. daar was ik wel eens kwaad om". De heer Singeling: "Maar dan zei ik altijd maar: "Meid, een goed be stuurslid heeft altijd een vuile tuin", en zo is 't toch?". JAAP VISSER LEIDEN. - "We hebben geen leven meer", zegt mevrouw Mallee uit de Lombokstraat in Leiden. "Ze renoveren maar, het is gewoon een verschrikking. We kunnen er niet meer tegenop, we zijn alle maal over onze toeren". Mevrouw Mallee woont met haar twee kinderen in een bovenwo ning aan de Lombokstraat. Naast haar woont nog het gezin De Laaf. De andere woningen van het blok zijn leeg en vooreen deel gesloopt. De huizen moeten wor den gerenoveerd maar voor me vrouw Mallee en haar kinderen en voor het gezin De Laaf is nog geen geschikte tijdelijke woon ruimte gevonden. Vorige week is wel de woning naast die van de familie Mallee afgebroken. "Het was afgrijselijk", roept me vrouw Mallee uit. "De honden hebben lopen janken en de kin deren liepen gillend het huis uit. Ik ben ook maar weg gegaan en telkens gaan kijken wat er verder gebeurde. Alleen de poes is in huis gebleven". Mevrouw Mallee, moedeloos: "We zitten al een jaar in de rommel en in de herrie van het heien. De meeste mensen hier zijn afge knapt. Hiernaast en achter ons huis zijn ze al lange tijd bezig. Je wordt er gek van en je hele huis vervuilt. Ik durf geen mens meer op bezoek te vragen want ik schaam me gewoon dood. Het huis zit steeds maar onder de stof'. We zouden begin april al een wis selwoning krijgen maar dat ging niet door. Al die tijd zitten we helemaal gepakt en gezakt. Toen vroeg een bestuurslid van de wo ningbouwvereniging "De Een dracht" of we naar een bovenwo ning in de Javastraat wilden. Die woning hebben we bekeken maar die was helemaal uitge leefd. Er zat ook geen douche in en geen aansluiting voor de was automaat. Toen heb ik gezegd dat ik daar geen zes maanden in wil de wonen. Daarna hebben ze ons een veel te kleine wisselwoning aangeboden met maar één slaapkamer. Dat kan toch niet voor een gezin met twee kinderen. Aan de familie De Laaf is nog gevraagd of ze niet naar de Merenwijk wilden. Maar die mensen hebben hier in de buurt kinderen op verschillende scholen zitten met verschillende lestijden. Ze zouden ik weet niet hoeveel keer per dag heen en weer moeten rijden om de kinde ren te halen en te brengen. Dat gaat toch niet een halfjaar lang". Volgens mevrouw Mallee valt er niette praten met het bestuur van de woningbouwvereniging. "On een gegeven moment stond de heer Hillebrands van het bestuur van "De Eendracht" voor de deur en zei: "Jullie willen niet mee werken, dus nou gaat de beuk er in. Nu wordt er gesloopt." Toen zijn ze met van die grote grijpers gekomen en zijn ze begonnen het huis hiernaast te slopen", aldus mevrouw Mallee. "Ons hele huis stond op zijn kop", gaat ze verder. Het raam in de keuken ging kapot het dak eraf en om vier uur gingen ze rustig naar huis zonder de zaak af te dekken. Toen heb ik naar de Wel zij nsraad gebeld en die hebben geregeld dat ze's avonds om 7 uur toch nog terugkwamen om de rand van het dak met plastic af te dekken. We wachten nu maar gewoon af wanneer we een wisselwoning krijgen", zegt mevrouw Mallee triest. De heer Mittelmeijer. voorzitter van woningbouwvereniging De Eendracht laat desgevraagd we ten: "Het zijn lastige i hadden er al lang uit kunnen zijn als ze hadden meegewerkt. Ze hebben al diverse woningen aan geboden gekregen maar niets is goed genoeg. De wisselwoning was inderdaad te klein, maar we hadden niets anders. Die woning in de Javastraat heb ben ze amper gezien toen riepen ze al: "Dat neem ik niet". We heb ben gezegd dat de woning hele maal zou worden schoon ge maakt en gestoffeerd. We hebben zelfs een gratis verhuizing aan geboden om de zaak te bespoedi gen." De heer Mittelmeijer zegt verder: "Wij hebben geen opdracht ge geven om de woning naast me vrouw Mallee te slopen. Er was alleen opdracht gegeven door de. bouwdirectie om de keuken af te breken. De sloper is wel iets te hard tekeer gegaan. Dat betreu ren wij ook", aldus de heer Mit telmeijer JAN RIJSDAM bij de puinhopen naast haar ADVERTENTIE LEIDEN - In een groot aantal Leidse wijken worden maandag festiviteiten geor- ganiseert ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de koningin. Een uitgebreid overzicht van de feestpro gramma's vindt u op pagina 30. Ten gevolge van de nieu we winkelsluitingswet zijn op 30 april alle winkels ge sloten. Als U met Koninginnedag dc reklame-vliegtuigjes van Hein ziet vliegen, bedenk dan dat U die dag had kunnen beginnen met een bezoek aan Hein's showroom. Boordevol gegarandeerd honderd jarig Iers antiek. kheinjc Hoge Rijndijk 260 rhriQniin^ Leiden-Tel.071-410608 UlUdpiJU Koninginnedag geopend P7frHd\l totiiföymbs van 10.00 - 18.00 uur Bezorgdheid De Leidse raad besloot afgelo pen maandag dat de sluiting van illegale pensions voor buitenlandse werknemers twee maanden wordt opge schort. De raadsleden zeiden dat te doen in het belang van de gastarbeiders. Men was be zorgd over hun lol. Mooie be zorgdheidnoem ik dat. Mo gen buitenlandse werknemers - omdat raadsleden vreesden voor hun welzijn - twee maanden later in brandge vaarlijke en onhygiënische pensions wonen. Arie Verboom Ik kom nog even terug op de reactie van het CDA-raadslid Mary Kokxhoorn op mijn stukje over wethouder Arie Verboom vorige week. Ze hul digt in haar brief de opvat ting dat de PvdA heel goed wist aan wie zij de wethou- derszelel toedeelde en zelf voor de gevolgen zal moeten op draaien. Hel spijt me voor Mary Kokx hoorn, maar daar maakt ze toch een denkfout zo groot als de HavenbrugZij moet toch weten dat het de taak van een raadslid is om steeds te han delen in het belang van de stad. Als een wethouder fou ten maakt - fouten die het stadsbelang kunnen schaden - dan is het de plicht van raadsleden te pogen die scha de tot een minimum te beper ken en herhaling te voorko- En dan kun je je er als raadslid niet vanaf maken met de con statering dat de PvdA de kas tanjes maar uit het vuur moet halen. Natuurlijk, de verrich tingen van Verboom zouden bij de PvdA aanleiding moe ten zijn tot het nemen van stappenMaar wan neer CDA- raadsleden zwijgen over de missers van Verboom, dan bedrijft men partijpolitiek. En dat verfoeien CDA-ers nu juist in de PvdA. CDA- raadsleden hebben een eigen verantwoordelijkheid voor het bestuur van de stad. Of dat nu een PvdA-VVD-college zit of niet. Energiek Toch vraag ik me een beetje af waar de gemeente mee bezig is. Immers voor de reclame worden de drukste punten van de stad uitgekozen. Lo gisch want daar komt het meeste publiek langs. Maar dat zijn - verkeerstechnisch gezien - vaak ook de gevaar lijkste plekken. Bijvoorbeeld kruisingen die al voorzien zijn van ritsen verkeersbor den. Juist op die plekken wordt de aandacht van de weggebruiker afgeleid door flitsende reclames. Een zekere inperking lijkt me op zijn plaats. Zeker gezien het feit dat voor reclames langs rijkswegen stringente bepa lingen bestaan. Hulp Energievoorziening blijkt toch maar overeenkomsten met het voetbalspel te hebben dan ik altijd heb gedacht. Las ik dat het energiebedrijf Rijnland in de periode van december tot maart jl 3300 "rode kaarten" heeft uitgedeeld. Hoeveel gele kdarten moeten er dan wel niet geweest zijn? Als dat zo doorgaat heb je nog kans dat er gebruikers zijn, die in de zomermaanden hun energie in de Verenigde Staten gaan halen. Lichtreclame De tijd dat lichtmasten nog lan taarnpalen heettenen uitslui tend geplaatst werden om de openbare weg in duistere uren te verlichten ligt al weer een tijdje achter ons. De gas lantaarn - degelijk op het voetstuk maar kwetsbaar door de ruitjes - kwam en verdween. En met hem de lan taarnopsteker. Zijn rol werd overgenomen door de grote producent uit het zuiden van het land: de gloeilamp, de neonbuis, de natriumverlich- ting. De gebruiksmogelijkheden van de lichtmast zijn in de loop der tijd aanzienlijk ver ruimd. En dan doel ik daarbij niet op de uitstekende gele genheid die het viervoeters biedt om het pootje even op te lichten. En evenmin dat ze de doortocht van een afge dwaalde auto soms abrupt belemmeren. Nee, het gaat er om dat de lichtmasten door de gemeente worden verhuurd. Aan bedrijven die op enigerlei Wijze reclame wensen te ma ken voor hun produkten. Na een wat aarzelend begin is langzamerhand een fors aan tal lichtmasten voorzien van allerlei uitnodigende recla meboodschappen. Sterspots aan een paaltje. De gemeente heeft voor de Leid se lichtmasten een klassein deling. De masten op het Sta tionsplein horen thuis in de ere-divisie en daarvoor be taalt u een bedrag van 400 gulden per jaar. De masten elders in de stad zijn wat la ger ingeschaald en worden aangeboden tegen het voor deelprijsje van 300 piek per jaar. Leiden heeft nu vier instanties die rechtshulp verlenen bin nen de stadsgrenzen. Naast de Burgerraadsliedende Leidse Rechtswinkel, en de Sociale Raadsvrouwe is er nu ook een Bureau Rechtshulp geopend. Wordt het toch niet langza merhand tijd voor een aparte organisatie die rechtshulpbe- hoevende burgers verwijst naar de instantie waar hij moet zijn? Krachtmeting Over voetbal gesproken. Ko mende maand kunt u in Lei den een bijzondere categorie sportlieden aan het werk zien. Artsenteams van alle acade mische ziekenhuizen, de heren professoren van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden en de landelijke parlementariërs gaan hun krachten meten op het voetbalveld. Dit alles voor een goed doel, het Nationaal Fonds Gehandicapten. Het gebeurt in Leiden en Prins Bernhard zal voor die spe ciale gelegenheid de aftrap verrichten. Dat kan dus een gezellige en sportieve boel worden, maar voor één wed strijd ben ik eigenlijk een beetje bezorgd. De professoren van het AZL zullen binnen de krijtlijnen aantreden tegen een rege ringsteam. Niks aan de hand zult u zeggen. Allemaal keu rige heren. Dat moet een voor beeldige match worden. Fair play gegarandeerd. Nou. ik weet dat niet. Als we nu weten dat de regering - of lie ver gezegd minister Pais van onderwijs - kort geleden een forse streep haalde door de nieuwbouwplannen van het AZL en dat het ziekenhuis daar flink boos over was en nog is. Denkt u zelf maar ver der. Onder professoren leven ook gevoelens. Dus als ik cap tain Van Agt was zou ik "manneke Pais" maar buiten de lijnen houden. Anders vrees ik dat er misschien wel een onvrijwillig bezoek aan het oude AZL voor de be- dwindsman inzit. Verhit D'66-raadslid Jan Hoekema is- ik heb het hier al eens eerder betoogd - een pientere jongen. De onlangs door de regering gedane oproep'om zuiniger te zijn met energie heeft hem geïnspireerd tot enkele prie mende vragen aan burge meester en wethouders van Leiden. De energieke diplo maat wil zo graag weten hoe warm het gemiddeld in de gemeentelijke gebouwen is en of het college de temperatuur wil terugdraaien en tot welke graad? Als ik Hoekema goed begrijp kan de gemeentelijke kachel best op een wat lager pitje. Want, weet het raadslid te melden: "Uit eigen erva ring merkte ik dat in het stad huis de temperatuur in ruim tes zoals de raadzaal flink oploopt". Hoekema regi streerde temperaturen van 23 en 24 graden. Nou kan ik me die laatste vergaderingen van de Leidse raad niet meer glashelder voor de geest halen, maar ik denk wel dat het poli tieke warmte geweest zal zijn. De gemoederen in de Leidse raadzaal willen nogal eens flink oplopen bij al die verhit te debatten. Dat moet toch zijn weerslag hebben op de tempe ratuur. Ik weet het, het is geen gemakkelijker vorm van energiebesparingmaar mis schien kan D'66 daar wat aan doen als redelijk en koel al ternatief. Retour Pas na twaalf jaar keerde de PTT terug in de Leidse Bree- straat. Zeker vergeten het postcodenummer bij de adressering te vermelden. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3