f Nieuwe diesel Toyota Maak spoedig een afspraak voor de vakantiebeurt AO c>o Rs>b LUXUEUZER, MAAR ZUINIGER JAGUARS LIEVE LENTE *1» ZATERDAG 29 APRIL 1979 „Binnenwiel" voorkomt ontsporingen bij lekke band In Amerika is een „binnenwiel" ontwikkeld waarmee verdere vernieling van een eenmaal leeggelopen band en ontspo ringen van het voertuig kun nen worden voorkomen. Het toestel bestaat uit een dikke schijf van hoogwaardig po lyethyleen die, om het wiel gelegd, het grootste deel van de binnenbandloze luchtka mer vult. Hoewel ontwikkeld voor de luchtvaart, kan dit veiligheidswiel ook van groot nut zijn voor het wegver- Autobandfabrikanten hebben de oplossing voor het ontspo ren bij een lekke band tot dusver gevonden in banden van bijzondere constructie. Zij zijn evenwel erg kostbaar en worden in de praktijk al leen nog in beperkte mate ge bruikt op dure personen- en sportauto's. Het veiligheidswiel is een uit vinding van Theodore C. Pa- tecell, een gepensioneerd ge zagvoerder van Pan Ameri can. Blijkens een verslag in het Amerikaanse lucht vaartblad Aviation Week and Space Technology heeft Pa- tecell er kort geleden een de monstratie mee gegeven op zijn eigen sportvliegtuig, een Cessna T 337 Skymaster. Vooralsnog, aldus Patecell, kan het veiligheidswiel wor den toegepast op alle lichte vliegtuigen. In alle situaties bleef het vlieg tuig in evenwicht, op koers en uitstekend bestuurbaar. Hieruit kan worden afgeleid dat Patecells veiligheidswiel ruimschoots voldoende is voor de beheersing van een personenauto wanneer een band lek slaat. Na afloop van de proeven bleek de band geen zichtbare schade te heb ben geleden. Volgens Patecel!, die op zijn vinding inmiddels een aantal octrooien gekregen heeft, kan het binnenwiel na zorgvuldi ger ontwikkeling ook worden toegepast op veel zwaardere voertuigen, zoals vrachtau to's, verkeers- en militaire vliegtuigen. Jaguar heeft deze maand het nieuwe leveringsprogramma gepresenteerd: de Jaguar Se rie 3 genaamd. Zeven auto's die de huidige Jaguars en Daimlers gaan vervangen. Een van de topmannen van Ja guar Cars vertelde:" Toen we de Serie-3 op de tekentafel gingen leggen wisten we dat we aan een erg moeilijke op dracht begonnen om een pro- du kt beter te maken dat al wereldnaam en wereldfaam heeft verworven. De nieuwe serie is dan ook evolutionair, niet revolutionair....De laatste technieken zijn er in gebracht en hel uiterste aan comfort dat deze tijd kan bieden!". En dan staat daar de nieuwe se rie Jaguars en Daimlers: su per-comfortabel, super-snel en super-luxueus. Met wat meer techniekjes en comfor tabele snufjes. De prijs? Zo'n vijftien procent duurder dan de vorige jaargangen. Dus rondom dc zestigduizend gulden. Met een apart door Bosch en Lucas ontwikkeld elektronisch injectiesysteem, dat kennelijk zo goed is uit gebalanceerd dat de 4.2 Ja guar handgeschakeld bij con stant 90 km per uur (zoals meer gezegd: een louter theo retische snelheid) slechts 1 op 8.7 gebruikt. Dan behoeft de tankauto niet meer achter je aan te rijden. Want het is wel een besparing van tien pro cent ten opzichte van de voorgangers. Cr is nog meer, zoals een hand- geschakelde vijfbak voor de 3,4 en 4,2 liter. Men heeft - met een investering van zeven miljoen pond voor ontwerp en produktiekosten en een nieuwe lakfabriek van vijf tien miljoen - de Jaguar- Daimler een ander gezicht gegeven. Een modernisering die de moeite waard is. „Alfa 6" Weer zes cilinder bij Alfa Romeo Alfa Romeo heeft een oude tra ditie in ere hersteld. Er is weer een zescilinder motor in een vierdeurs sedan. De naam: heel eenvoudig "Alfa 6". Bin nenkort verschijnt de nieu weling op dc Italiaanse markt. Maar driekwart van de produktie zal voor de export zijn bestemd. De wagen is 4,76 meter lang, weegt 1350 kilo en heeft een 2,5 liter krachtbron die 180 pk kan leveren. Wat volgens de fabriek goed is voor een top snelheid van tegen de 200 ki lometer per uur. Het is om te zien een klassieke wagen. Opvallend onopvallend ge lijnd. Een auto die geheel vol gens de plannen van Alfa Romeo een overmaat aan comfort biedt. Men heeft bi) Alfa de "draad" weer opge- vernieuwde luxe moet wel worden betaald: een prijs van om en nabij de 38.000 gulden liegt er niet om. Maar van traditie en prestige alleen kan men niet leven. Ook een befaamd merk als Al fa Romeo niet. Daarom heeft men de markt van de zesci linders eerst grondig bestu deerd. Vorig jaar zijn er die Europese markt meer dan 300.000 auto's verkocht in de twee- en drieliterklassc. uit gebracht door zeventien merken met in totaal 36 mo dellen. Italië raakte wat ach. terop bij deze ontwikkeling want de laatste vier jaar is Ita lië slechts ëënmaal aan bod geweest bij de introductie van deze klasse. Vandaar dat Alfa dan ook maar meteen met een motor in de 2,5 literklasse komt, die een groter potentieel heeft dan het vermogen dat wordt gele verd. Men wilde zo bereiken dat dynamiek werd toege voegd aan de formule van comfort en veiligheid. Het is natuurlijk een vrij geruisarme auto. Anders zou er nauwe lijks sprake kunnen zijn van comfort. Het interieur is voorzien van een bescher mende isolerende barrière van kunststof. Het comfort komt de bestuurder als het ware bij het instappen tege moet. Alfa is op het ogenblik de enige fabrikant die per cilinder één carburateur toepast op een zescilinder. Door dit systeem krijgt elke cilinders een gelijke dosering gasmengsel, waar door alle cilinder een gelijke thermische werking hebben. Aldus verklaart de fabriek waardoor het brandstofren dement optimaal zou zijn en de motor derhalve betrekke lijk zuinig. Het zal wel niet zo lang meer duren voor Toyota ook met een personenauto met die selmotor op de proppen Dal leiden we af uit het feit dat dit grootste Japanse merk de zer dagen een geheel nieuw ontwikkelde dieselmotor voor de bedrijfswagens Hi- Ace op de markt heeft gezet. Misschien wat laat, maar ze ker niet slecht. Integendeel, het is een vlotte en niet al te rumoerige krachtbron van 2188 cc inhoud. Hij zorgt er voor dat de Hi-Ace rap uit de voeten kan. Goede acceleratie en een fikse topsnelheid. De nieuwe diesel is leverbaar op nagenoeg alle Hi-Aces. En nu maar wachten op de perso nenauto met diesel. De nieu we dieselmotor is er rijp voor om in een personenwagen te worden ingebouwd. Dat kan zonder veranderingen gebeu- Importeur Louwman en Parqui (nu nog in Leidschendam maar binnen twee jaar naar het Brabantse verhuisd) heeft er haast mee. Meer haast ei genlijk dan de fabriek. Automobilisten die aanstonds met hun wagen met vakantie gaan (dat worden er elk jaar meer) doen er ditmaal goed aan zo spoedig mogelijk met de garage een afspraak te maken voor het extra onderhoudsbeurtje dat de auto voor zo'n lange trip wel nodig heeft. Het is namelijk normaal vlak voor de zomervakanties al een drukke tijd voor de garages. Maar dit jaar zal het helemaal een heksenke tel worden. Nog steeds immers gaan de garages gebukt onder de gevolgen van de barre wintermaanden. Ze zitten tot over de oren in het werk. In die winterse ijstijd hebben tal van auto's bescha digingen opgelopen en velen hebben hel herstel tot het vooijaar uitgesteld. Bovendien zijn er in die periode relatief weinig nieuwe en gebruik te auto's verkocht. Zodat er nu sprake is van een inhaalvraag. In sommige bedrijven zelfs van een inhaalrace. En het laat zich aanzien dat dit nog wel even zal duren. Waardoor de normale vakantiebeurten gemakkelijk in de knel kunnen komen. Daarom is het beter nu reeds afspraken te maken ook al gaat men bijvoor beeld pas eind juli met vakantie. Dat geeft trouwens het voordeel dat men achteraf eventuele overgebleven oneffenheden nog kan bemerken en kan laten gladstrijken. En langzamerhand zal iedere automobilist ook wel weten dat het in verband met de energiebesparing verschrikkelijk belangrijk is dat de motor precies staat afgesteld. We worden om zo te zeggen overgoten met zuinigheidstips. Van alle kanten komen de goede raden op ons af. Terecht natuurlijk. Elk steentje dat kan worden bijgedragen aan besparing van energie is er één. En het verschil in brandstofgebruik tussen een verwaarloosde en goed onder houden motor kan zeer aanzienlijk zijn. Kortgeleden heeft de Shell in een aantal benzinestations het moto- roliepeil gecontroleerd van meer dan drieduizend auto's. Hierbij werd geconstateerd dat bij dertien van de honderd motoren het oliepeil op het minimum of zelfs nog lager stond. Deze automo bilisten moesten om schade aan hun motor en een zeer kostbare reparatie te voorkomen zonder uitstel olie bijvullen. Shell geeft daarvoor enkele oorzaken. De langere olieverversings- perioden die worden toegestaan maken dat die tijd niet altijd kan worden overbrugd zonder olie bij te vullen. Vele automobilisten leven voorts in de veronderstelling dat alles in orde is zolang het rode lampje op het dashboard maar niet gaat branden. Ze begrij pen niet dat de ellende allang kan zijn gebeurd als dat lichtje opflikkert. En tenslotte: door de opkomst van de zelftankstations wordt het oliepeil niet meer door een behulpzame pompbedien de gecontroleerd. En zelf vergeet men het... Het is één detail. Maar meer controles zouden meer onregelmatig heden aan het licht brengen. Vele automobilisten sparen uit op het onderhoud. Dat is een dure vorm van besparing, want in de eerste plaats worden de toekomstige reparaties daardoor alsmaar duurder (en vaak veel duurder). En daarnaast moet men de tol voor deze zogenaamde zuinigheid elke keer weer aan de benzi nepomp betalen. Een slordig onderhouden motor springt ook slordig om met de brandstof. Eigenlijk hangen al die zaken nauw tegen elkaar. Met een goed onderhouden en zuiver afgestelde motor bespaart men energie bij het rijden en ergernis als men met vakantie gaat. Want wie ooit tijdens de vakantietochten moeilijkheden met een auto heeft gehad zal er wel voor waken onverzorgd op stap te gaan. En om zeker te zijn van zo'n controlebeurt kan men beter nu al de af spraak maken. De garagehouders zullen er bovendien dankbaar voor zijn. 1 of twee daagjes mooi weer en alle knoppen springen open. Ik woon in Leiden en daar hebben we singels, op som mige plekken begint alles al groen te worden ook in de Hortus Botanicus en dan met dat donkere.water en de zon hoog in de lucht is dat zo'n mooi gezicht. Je vindt me misschien wel een zeurpiet, maar ik ben een heel gewoon alledaags meisje, nou niet be paald een lievertje. Ik haal vaak genoeg kattekwaad uit maar toch hou ik verschrik kelijk veel van de natuur en ik zou bijvoorbeeld ook nooit een jas, las of wat dan ook van zeehonden of krokodillen enz. leer dragen. Ook ben ik heel erg voor Greenpeace en 't wereldnatuurfonds. Heel veel kusjes, bloempjes en vlinder- Kirsten Lepoeter (8 jaar), Koninginnelaan 54 Leiden Voor Kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Hellen Lolkes de Beer (12 jaar) Grotiuslaan 38 Leiderdorp Remco Mooijekind jaar) H. Roland Holststraat 26 Noordwijk aan Zee Jeffrey Laterveer (7 jaar). Ambachtsheren weg 48, Zoeterwoude awu fu-w V cl VpcJ sho, t I ffcl «vij Le,«*v, Zat, (CtG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33