Daey Ouwens (48) wil salaris tot aan zijn pensioen Dagboek van de verkiezingen in Groot-Brittannië Zaak voor centrale raad van beroep Protest tegen kabel tv Opiniepeilingen en de roddelverhalen van populaire pers ZATERDAG 29 APRIL 1979 VARIA PAGINA 15 UTRECHT - De in 1976 ontslagen directeur van de Leidse Groenoordhal, T.C. Daey Ouwens (48) wil dat de Centrale Raad van Beroep de gemeente Leiden veroordeelt tot: a) doorbetaling van zijn directeurssalaris tot de pensioen gerechtigde leeftijd; b) vergoeding van zijn advocaats- en andere kosten ten bedrage van 80.000 gulden; c) een smartegeld-uitkering van 150.000 gulden. teurspositie lagen. Hij is er toen niet op ingegaan. Hij was op dat moment immers nog niet ontsla gen. En hij had alle hoop nog n< de hal te kunnen terugkeren". Uitspraak over drie weken. Dat bleek gisteren op de zitting van de Centrale Raad, die gewijd was aan de vaststelling van de hoogte van het schadebedrag dat aan de ex-directeur dient te worden toegekend. Daey Ouwens was directeur van de Groenoordhal van eind 1970 tot 1974, werd toen geschorst en na een slepende procedure in 1976 ontslagen wegens onvoldoende tact in de uitoefening van zijn functie. De ambtenarenrechter aan wie de zaak in 1977 werd voorgelegd, verklaarde hel ont slag nietig. Die uitspraak werd eind vorig jaar gedekt door de Centrale Raad met de toevoeging dat terugplaatsing van Daey Ou wens naar de Groenoordhal niet juist zou zijn, omdat hij "niet in zodanige mate over alle voor de functie vereiste eigenschappen beschikt dat een goede vervul ling bij voorbaat verzekerd kan zijn". De Centrale Raad oordeel de in oktober-1978 dat de ge meente Leiden Daey Ouwens een schadevergoeding diende te ge- De raadsman van Daey Ouwens, mr. Van Andeï, zei gisteren op de zitting dat zijn cliënt recht meent te hebben op een inkomens garantie tot zijn 65ste jaar. Hij achtte de kans gering dat Daey Ouwens. gezien zijn voorge schiedenis. in een hem passende functie nog aan de slag zou kun nen skomen, zeker als men het economische klimaat in aanmer king neemt. "Van oorsprong is de heer Daey Ouwens organisatie-deskundige, een vak dat hij al vele jaren niet meer heeft uitgeoefend". De raadsman van de gemeente Lei den, dr. Van der Horst, noemde de opvattingen van mr. Van An- del "ongenuanceerd". Hij had grote bezwaren dat de schade- opstelling ("en wanneer wy gaan rekenen komen wij al gauw op een paar miljoen") volledig ten laste van de gemeente Leiden werd gebracht. Hij vond dat bei de partijen gelijlkelijk schuld hadden. Daarbij wees hij nog eens op de sollicitatie-procedure in 1970. Aanvankelijk wilde Daey Ouwens (toen waarnemend di recteur) geen directeur worden, ten slotte had hij, een halfjaar la ter, toch gesolliciteerd. Uit "fat soensoverwegingen" moesten B en W hem toen wel op de voor dracht plaatsen. "Doordat de heer Daey Ouwens solliciteerde, heeft de gemeente zich ten op zichte van hem in een dwangpo sitie geplaatst gevonden. Als het nu gaat om de vraag wie de uit eindelijk als gevolg daarvan ont stane schade moet betalen, is het niet juist de verantwoordelijk heid van de heer Daey Ouwens zelf voor het ontstaan van de schade zonder meer buiten be schouwing te plaatsen". Wat de inkomensschade betreft merkte dr. Van der Horst op dat als Daey Ouwens niet in 1976 was ontslagen het nog maar de vraag was of hij het wel 20 jaar (dus tot zijn 65ste) als directeur van de Groenoordhal had uitgehouden. In dit verband wees hij ook op het oordeel van de Centrale Raad over Daey Ouwens' kwaliteiten als directeur. Dr. Van der Horst vond voorts dat Daey Ouwens zich eigenlijk niet kan beklagen dat hij geen functie en geen inkomen heeft. In no- vember-1975 zijn hem aanbie dingen gedaan voor "een andere functie op goed niveau in dienst van de gemeente Leiden, met een financiële overgangsregeling. Dat heeft de heer Daey Ouwens echter niet gewild". De toekomstverwachtingen voor Daey Ouwens achtte de raads man van de gemeente te somber geschetst. "Ik geef toe dat het niet eenvoudig zal zijn, maar een man als hij, begiftigd met een gezond verstand en een flinke dosis doorzettingsvermogen, behoeft er op zijn leeftijd toch niet vanuit te gaan dat hij, ook na eventuele bij- en omscholing, tot in lengte •van jaren maatschappelijk on bruikbaar zal zijn". Kosten van bijscholing tot organisatie-des kundige zou de gemeente zeker wel voor haar rekening willen Mocht de Centrale Raad de ge meente toch veroordelen tot een bepaalde inkomensgarantie dan dient deze. volgens dr. Van der Horst, ver voor de 65-jarige leef tijd van Daey Ouwens op te hou den. Verder zou Daey Ouwens in de tussentijd de verplichting op gelegd moeten krijgen om het gemeentebestuur periodiek te melden wat hij heeft gedaan om weer aan de slag te komen. Van een vergoeding van de advo- caatskosten kan volgens dr. Van der Horst geen sprake zijn omdat het ambtenarenprocesrecht daarin niet voorziet. Verbolgen De raadsman van Daey Ouwens, mr. Van Andel, wees het beroep op de "morele dwangpositie", waarin de gemeente bij de aan stelling van Daey Ouwens eind 1970 zou hebben verkeerd, volle dig van de hand. "Als de gemeen te morele facetten bij zo'n be noeming hanteert: uitstekend. Maar als het besluit om hem aan x. te stellen eenmaal is genomen, kan zij er later niet op terugko men om de verantwoordelijkheid af te schuiven". Nogal verbolgen toonde mr. Van Andel zich over het feit dat dr. Van der Horst het gesprek van november-1975 (waarin Daey Ouwens aanbiedingen voor een andere baan waren gedaan) ten tonele voerde. "Dat gesprek werd gevoerd onder behoud van alle rechten. Dat is uitdrukkelijk zo gesteld en aanvaard. Het diende alleen om minder formeel met el kaar te kunnen praten, om ner gens op te worden vastgepind. Het had geheim behoren te blij ven. Nu wordt Daey Ouwens toch voorgehouden dat hij aanbiedin gen voor een andere baan heeft afgeslagen. Banen overigens die een stuk beneden zijn direc LEIDEN - Een honderdtal bewo ners van de Morswijk heeft gis teravond de vereninging "Kabel netjes" opgericht, uit protest te gen wat de bewoners vinden op gedrongen beslissing over het al dan niet nemen van kabeltelevi- De bewoners zeggen benaderd te zijn door makelaar Hopman, die als beheerder van een aantal flats in de Morswijk fungeert. De ma kelaar stelde in een brief aan de bewoners dat de meerderheid beslist of er al dan niet kabel-tv komt in de flatwoningen. Zo niet, dan vervalt ook de oude Centrale Antenne Inrichting en zijn de bewoners verstoken van een tv De kersverse vereninging is van plan een kort geding aan te span nen tegen Ennia, de Leidse Wo ningstichting en woningbouw vereniging. Goed Wonen, de ei genaren van een aantal flats in de Morswijk. Dinsdag zouden zij een advocaat gaan benaderen. Het contactadres van de verenin ging, die zich zelf zo snel mogelijk weer wil opheffen als het doel is bereikt, is Topaaslaan 19 (tele foon 765656). Advies bewoners Schouwenhove: "huurverhoging niet betalen" LEIDEN - De bewonerscommissie van de serviceflat "Schouwen hove" heeft de bewoners gisteren aangeraden de huurverhoging van 1 januari (nog) niet te betalen. Mocht men beslissen wel te be talen dan is het beter dat onder voorbehoud te doen, zodat bij een latere definitieve vaststelling van de per 1 januari verschuldigde huur eventueel te veel betaalde bedragen worden ingehouden. De bewoners toonde zich gisteren overigens uiterst tevreden over de toezegging van wethouder Van Dam om er bij het bestuur van de stichting Zomerland op aan te dringen de banden met het administratiekantoor Cibaco te verbreken. Zoals bekend zegde Van Dam dat toe nadat de ge meenteraad besloot de in finan ciële moeilijkheden verkerende stichting een geldlening van ruim een miljoen gulden te geven. De bewonerscommissie verklaarde verder door een gesprek met wethouder Schouten tot de over tuiging te zijn gekomen dat de stichting onder "een effectief fi nancieel toezicht is gesteld" en "dat wij mogen hopen binnen kort met een ander bestuur van de stichting te kunnen onder handelen". Overigens zijn twee leden van de commissie, de heren Nuboer en Boers door de stichting Zomer land gedagvaard. Ze leven al een jaar in conflict met het bestuur over de hoogte van de huur. Het zal nog een week of zes duren voordat duidelijk is wat precies de hoogte van huren wordt. Het ministerie van Volkshuisvesting zou ongeveer 683.000 gulden sub sidie per jaar verstrekken, maar zeker is dat nog niet. VOETBAL - Het elftal van Jong Oranje (amateurs) is er op het ter rein van HHC te Hardenberg niet opnieuw in geslaagd Saarland te verslaan. Werd het dinsdag in Ede nog 2-1 voor de Nederlan ders, ditmaal moesten' ze genoe gen nemen met 1-1. VOETBAL - De huidige trainer van Antwerpen, Ladislav Novak, wordt de opvolger van George Knobel bij Beerschot. Knobel die tot aan het einde van dit seizoen aan Beerschot was verbonden wenste niet langer bij de Belgi sche club te bhj ven Novak heeft een eenjarig contract getekend. Door Henk Leffelaar LONDEN - Hoewel de verkiezingscampagne al even duurt zit er nog niet veel vaart in. Er zijn wel al wat verbale salvo's gelost tussen Callaghan en Thatcher, maar het is duidelijk dat zowel Labour als de Tories het grotere en grovere geschut voor de laatste dagen bewaren. ten van de merkwaardige feiten van de Britse samenleving is dat ofschoon er meer Labour-kiezers zijn dan Conservatieven, maar een van de acht nationale dagbladen uitgesproken pro-La bour is - The Daily Mirror met een oplage van 3.800.000. De ove rige zeven hebben een totale op lage van ongeveer 14.000.000 en de zondagsbladen halen 19.000.000. Er worden in Engeland meer kran ten per hoofd van de bevolking gekocht dan waar ook ter wereld, maar dat betekent niet dat de Britten ook beter op de hoogte zijn van het nationale en wereld gebeuren. Zelfs in deze campag ne geeft de zogenaamde „popu laire" pers de voorkeur aan voor- paginaverhalen met gigantische koppen als „Sexgevangene op gesloten in verpakkingskist", of „Domineesvrouw gaat er van door met vrachtwagenchauf feur". Als er al wat serieus verkie- zingsnieuws is te melden, zoals de presentatie van de partijpro gramma, wordt dat deskundig ingedikt tot enkele alinea's en op een binnenpagina geplaatst en dan vaak nog niet eens naast de gebruikelijke blikvanger van de blote meid met boezems als een zwemvest. Nu de Times nog steeds niet ver schijnt (verleden maand werd nog hoopvol 17 april als dag der herrijzenis genoemd, maar die kans is nu verkeken) zijn er maar drie serieuze dagbladen: The Fi nancial Times, The Guardian en The Daily Telegraph. Buitenlan ders die op de hoogte willen blij ven van het essentiële verkie- zingsnieuws doen er goed aan het bij de op oranjepapier gedrukte Financial Times te houden. Die slaagt erin op bondige manier alle relevante feiten samen te vat ten. The Guardian en The Telegraph lij ken daarentegen hun hele redac tie wel op de verkiezingen te hebben losgelaten. The Guardian had onlangs bijvoorbeeld 16 arti kelen over de verkiezingen en The Telegraph 14, waarbij opvalt dat er altijd wel een of twee ver halen zijn over obscure kandida ten jn hele kleine plaatsjes Premier Callaghan is kennelijk be zorgd over het ultra-linkse etiket dat de Tories op de Labourpartij willen plakken. Hij is tenminste onmiddellijk van leer getrokken, nu de links-radicalen in het kies district Newham-Northeast er opnieuw in zijn geslaagd de La- bour-kandidaat tot aftreden te dwingen. „Er zal geen macht sovername in de Labour-partij zijn", zei Callaghan, „niet door de trotzkisten. niet door de militan ten of wie dan ook". Newham-Northeast is het district waar Vanessa Redgrave kandi daat staat voor de door haar en haar broer Corin opgerichte Re volutionaire Arbeiderspartij. In de verkiezingen van 1974 had de partij 10 kandidaten en zijzelf trok het grootste aantal stemmen en dat was niet meer dan 572. In totaal kreeg de partij toen niet meer dan 3400 stemmen - 0,8 pro cent van de in de tien kiesdistric ten uitgebrachte stemmen. Niet temin is Newham-Northeast er destijds in geslaagd het bekende Labourlid Reg Prentice weg te werken, waarop Prentice uit er gernis overliep naar de To- Margaret Thatcher heeft een toe spraak in Cardiff, het kiesdistrict van Callaghan, gehouden en is tegen de verwachtingen in rechtser uit de hoek gekomen dan werd verondersteld. Ze noemde zichzelf „een overtui- gings politicus". Cardiff is het hart van Wales en Wales is mis schien waar het socialistische hart het vurigst klopt. Het is altijd weer interessant te zien hoe poli tici zich in velerlei bochten kun nen draaien, want Thatcher ge neerde zich niet te zeggen dat de socialistische traditie er een van waardigheid en van warmte voor de medemens was. The Guardian schrijft: ..Ze legde het er met een troffel dik op". Maar dan komt natuurlijk, zoals bij haar recla mespot, de boodschap: „Wat is die traditie werelden verwijderd van het pompeuze jargon en het intolerante socialisme, zoals dat door Labour de afgelopen jaren is uitgedragen". Je vraagt je af wel ke socialist met zijn warme waar digheid daarin trapt. De verkiezingsuitzendingen van televisie proberen rigoureus on partijdig te zijn. Als je Callaghan krijgt te zien, kan je er donder op zeggen dat je voor precies het zelfde aantal seconden Thatcher krijgt voorgeschoteld, met als toetje de liberaal David Steel. Het mankement van dit democra tisch lijkend secondentellen (ik heb me laten vertellen dat er in de studio's inderdaad mensen met stopwatches zitten) is d,ater geen rekening wordt gehouden met de inhoud van de toespraken. Steel kan bijvoorbeeld werkelijk be langrijke uitspraken doen, terwijl Thatcher en Callaghan niet ver der dan de verschrikkelijkste gemeenplaatsen komen, maar toch zal Steel dan geen extra tijd krijgen. Het is overigens opvallend dat hoewel de Conservatieven door de opiniepeilers een ruime voor sprong op Labour wordt gege ven, Thatcher als persoon het in dezelfde statistieken nog steeds in populariteit aflegt tegen Cal laghan. Er is iets in haar gedrag dat storend is. Het is niet hele maal echt en als ambitie vloei baar was te maken, zou je het van haar af kunnen zien druipen. Ze wil niet alleen eerste minister worden, ze wil de eerste vrouwe lijke eerste minister van Enge land worden, alleen al op basis daarvan de geschiedenisboekjes ingaan. Willie Whitelaw, die een mond heeft als een vis (heel klein in een groot gezicht), is de tweede man in de Conservatieve partij (hoe wel: hoe zit dat met een vrouw als eerste man? - een kluif voor fe ministen). Hij is op tournee in North Devon - het kiesdistrict waar Jererrty Thorpe kandidaat staat en - en maakte wat in de verkiezingsfolklore als een blun der wordt beschouwd. Hij ver plaatste zich in een felgele auto. Geel is de kleur van Labour, blauw zijn de Tories. Aan dat soort dingen wordt altijd in ver kiezingen onevenredig veel aan dacht gehecht, alsof het slechte of goede voortekens zijn waarin men gelooft. Thorpe, die vlak na de verkiezingen een proces te wachten staat we gens samenzwering tot moord op zijn voormalige al of niet homo seksuele partner Norman Scott, Actrice Vanessa Redgrave: opnieuw in de strijd. gaat ook dagelijks de verkie- zingsmarkt op. Hij is minder uit bundig dan gewoonlijk, maar er wordt nog steeds om zijn handte kening gevraagd en in de straten wordt hij omstuwd door mensen. De televisie heeft vreemd genoeg tot nog toe geen aandacht aan hem besteed. Thatcher heeft in Birmingham een brandrede gehouden. Ze be schuldigt de linkervleugel van Labour van „het uitstippelen van een weg naar sociale desintegra tie en verval, de weg naar een on barmhartige samenleving waar alleen bruut geweld heerst en de zwakken tegen de muur worden gezet. „Wij, Tories, zullen op die weg een barrière van staal plaat sen". Dat is de IJzeren Maagd, zoals zij nu genoemd wordt, ten voeten uit. Maar in Leicester, waar zij ook was, en waar 18 procent van de bevol king van Aziatische afkomst is, geen woord over het rassen probleem of de plannen die de Tories hebben voor het indam men van de immigratie - plannen die door de Aziaten niet in dank baarheid worden afgenomen. Callaghan hamert op het aambeeld de belastingen. Hy heeft een kreet aan zijn repertoire toegevoegd: „Wat de Tories wil len is eerst stemmen, en later be talen". Dat soort uitspraken blijft hangen. Hij is trouwens een goed spreker. Zelfs wanneer hij naar de climax van zijn redevoering toewerkt, wordt hij nooit emo tioneel, zoals Thatcher wier stem dan gaat overslaan. De Liberalen lijken hun draai maar niet te kunnen vinden. Hun stra tegie is dit keer om zich voorna melijk te concentreren op de on geveer 50 kiesdistricten waar zij de meeste kansen hebben. Ze hebben veel gemeen met D'66, ook wat het soort mensen betreft dat deze hobby's uitoefent. Ze zijn jong en aardig, ze hebben aanstekelijke en vaak uiterst reële ideeën, ze zijn zelden pom peus, maar ze hebben zo weinig in de melk te brokkelen. Ook al heeft David Steel zich de laatste tijd het gouvernementale „wij" eigen gemaakt, terwijl hij het vroeger haast altijd bescheiden over „ik" had. De Liberalen willen het Hogerhuis vervangen dooreen gekozen Eer ste Kamer, ze willen evenredige verkiezingen in plaats van het weinig democratische districten stelsel, ze willen een geschreven grondwet. Goede ideeën alle maal, maar moeilijk verkoopbaar in een Engeland dat gewikkeld is in een Victoriaans corset van tra ditie en gewoonte en zich wijs maakt dat het zich daarin lekker voelt. In tegenstelling tot de an dere partijen gelooft Steel dat de Britse crisis de oorzaak maar niet het resultaat is van het nationale verval. Callaghan zet er nu vaart in. De opiniepeilingen suggereren dat de voorsprong van de Conserva tieven kleiner wordt. In Coven try, symbool van de „Blitzkrieg" die de Duitsers voerden, zegt hij: „De Conservatieven zullen óf hun belofte breken, óf het land". Hij houdt zijn gehoor voor dat wanneer de Tories inderdaad de inkomstenbelasting willen ver lagen en tegelijkertijd de openba re uitgaven willen verminderen, dat onvermijdelijk zal leiden tot de verhoging van de btw (die nu 8 procent is) en dat bijna iedereen met een inkomen van minder dan 800 gulden in de week er slechter op zal worden. Ook deze uitval provoceert de To ries niet om nu eens eindelijk met cijfers op tafel te komen. Geof frey Howe, die vermoedelijk mi nister van financiën zal worden in een Thatcher-kabinet, zegt dat hij geen cijfers kan geven voordat hij de boeken van de Labourpartij heeft gezien. Colin Redgrave, broer van Vanessa, maakte vorige week van de toe gemeten televisiezendtijd voor de revolutionaire Arbeiderspartij gebruik Best een aardige jongen om te zien, heel trouwhartige ogen, intellectueel gezicht. Maar wat hij te zeggen heeft is niet mis. Twee miljoen mensen staan bij de politie geregistreerd om de denkbeelden die zij erop nahou den. Zijn partij steunt de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie. In geval van oorlog moet Engeland Rusland verdedigen. Donderdag zorgden opiniepeilin gen voor opschudding bij beide partijen. Labour zou ongewoon slecht bij de vrouwen genoteerd staan, terwijl de Conservatieven stemmen verliezen door hun niet gespecificeerde belastingvoor stellen. Het lijkt erop dat het elek- toraat is gaan nadenken over wat er gezegd wordt en minder let op hoe leuk Thatcher weer met de slager wordt gefotografeerd. Als dat zo is, is het zeker aan Callag han te danken, die heel typerend keer op keer heel begrijpelijk uitlegt dat wat de Tories willen, niet kan. Op de dagelijkse persconferenties van beide partijen in Londen is iets te bespeuren van onrust. Vooral de Tories lijken vager te worden in hun antwoorden, in het bijzonder wanneer het over het economische beleid gaat. Het is er nog steeds druk. Veel bui tenlandse pers, van wie de mees ten verveeld toeluisteren en zich ergeren dat de Tories hebben be paald dat de vragen van de bui tenlanders pas aan het eind van de zitting gesteld mogen worden, terwijl dat bij Labour niet het ge val is. Callaghan gooit er een schepje bo venop: „Het leiderschap van de rechtervleugel van de Tories geeft de voorkeur aan confronta ties alsof het een bronzen, me daille is". 1 Is het brandstof, verbruik geheel af. hankelijkvd cylinder. inhoud van de motor? 2 Wat voor - soort motor is de automotor^0 4 Hoeveel pro. cent van de door de brandstof geleverde warmte .energie gaat verloren door de uitlaat 3.Via welke zes be. langrijke onderdelen bereikt de benzine KORTE QUIZ y ALLEEN VOOR AUTOKEMMERS 07 ej 7 ^njsjinjdsjeeiui uaddain-ioows •jnajejnqjeo 'duiodauiz - uaq jaj|ijauizuaq"viuejauizuaq ei/\ jojoujsöuipuejqjaA aujajui uaa si j3H Z 6ue|aq jOOj6 jaaz uei\ ufiz puejSJ33M|0j ua puejSJaaM -jqoni ap jqaiAAa6 ajsjet'idjaA jaq pue^s -jaa<-As6ui||ausjaA ap NBOdOCWUNV

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15