Misbruik van ziekenfonds is moeilijk tegen te gaan mk Nieuw hormoon kan infarct voorkomen 'Overschot vrouwenartsen werkt onnodige verrichtingen inde hand' Demonstratie leerkrachten en leerlingen van instituut Schoevers VN tevreden over Nederlanders De Ruiter greep in in zaak Van Dam Volgens Ziekenfondsraad Afwijking aan remmen bij veel auto's PvdA: bij invoering N-bom lidmaatschap NAVO ter discussie MINISTER SCHOLTEN NA LIBANON-ONDERHOUD: DINSDAG 24 APRIL 1979 UTRECHT (GPD) - Een op de vijf vrouwenartsen is niet tevreden over zijn of haar opleiding. Met name de psychische begeleiding, het zelfstandig werken en de kankerproblematiek komen tij dens de opleiding tot vrouwen arts niet genoeg uit de verf. Het aantal vrouwenartsen in oplei ding zou verkleind moeten wor den. Dat komt niet alleen de kwaliteit van de opleiding ten goede, maar draagt ook by aan het oplossen van het dreigend overschot aan vrouwenartsen. Een overschot brengt het risico mee dat het aantal onnodige ver richtingen (operaties, voorschrij ven van medicijnen en gesprek ken) toeneemt. Dit zei de heer W. G. van Egmond vooruitlopend op zijn promotie tot doctor in de geneeskunde. De heer Van Egmond is als vrou wenarts werkzaam in het Sint Elisabethziekenhuis in Amers foort. Promotor is prof. dr. A. A. Haspels. De heer Van Egmond heeft een onderzoek verricht naar de werkzaamheden van vrou wenartsen in opleiding en heeft deze getoetst aan de oordelen van opleiders. De heer Van Egmond is vooral in gegaan op de vraag of de oplei ding voldoet aan de eisen die de praktijk van een vrouwenarts stelt. Hij heeft daarmee opge merkt dat er sinds 1968 een aantal dingen veranderen. Om te begin nen wordt er een groter aantal verrichtingen door vrouwenart sen gedaan. Dit komt doordat men sneller wordt doorverwezen naar een specialist, door het in tensiever wordend onderzoek naar baarmoederhalskanker, door het toenemend aantal steri lisaties en doordat vrouwen er steeds sneller toe overgaan hun baarmoeder te laten verwijde- Een verandering van vrouwenart sen in opleiding is, dat zij minder aan hun praktisch werk toeko men, doordat er in verhouding te weinig patiënten zijn. Veel be ginnende vrouwenartsen vinden dan ook dat zij nog te weinig praktische ervaring hebben op gedaan. Een ander punt is dat er behoefte bestaat aan een stuk vermenselijking van de oplei ding: in de ogen van Van Egmond krijgt de chirurgische kant te veel de nadruk. Dit leidt er volgens hem onder meer toe dat steeds meer vrouwen met het verzoek komen om hun sterilisatie onge daan te maken. De opleiding tot vrouwenarts duurt op dit moment vijfjaar, vier jaar in een al of niet universi taire A-kliniek en een jaar in een zogenaamde B-kliniek. Van Eg mond vindt dat bij de huidige werkwijze de opleiding tot zes jaar zou moeten worden uitge breid, om tot meer bevredigende resultaten te komen. Een andere oplossing zou zijn het aantal art sen in opleiding te verminderen, wat echter niet mogelijk is van wege de bestaande cao. Het meest haalbaar acht Van Eg mond zijn voorstel om de oplei ding op te delen in een theore tisch en een praktisch deel, waarbij niet-universitaire A-kli nieken niet langer zelfstandig vrouwenartsen in opleiding zou den mogen aantrekken. Hiermee zou het aantal opleidingsplaatsen met 30 procent terug worden ge draaid. Prof. Haspel onderstreepte het be lang van het terugdringen van het aantal opleidingsplaatsen met een verwijzing naar de Duitse si tuatie. In de Bondsrepubliek zijn momenteel 2000 vrouwenartsen te veel, dit brengt met zich mee dat velen een „achterkamerprak tijk" beginnen, waarin aan de lo pende band overbodige hande lingen worden verricht, zoals maandelijks de uitstrijkjes, en onverantwoord overdreven na behandelingen van vrouwen die een abortus achter de rug heb ben. De gynaecologie is het eerste spe cialisme dat zich zo concreet met een dreigend overschot aan spe cialisten bezighoudt. Minister De Ruiter DEN HAAG (GPD) - Persoon lijk ingrijpen van minister De Ruiter (justitie) heeft ertoe geleid dat de Amsterdamse officier van justitie het hoger beroep in de zaak tegen het PvdA-kamerlid Van Dam heeft ingetrokken. De beslis sing hiertoe werd door het openbaar ministerie geno men, omdat de rechter bij het opleggen van de straf aan Van Dam wegens het weigeren van een bloedproef, het re quisitoir van de officier vrij wel geheel volgde. Marcel van Dam kreeg vorige maand een boete van f 4000 en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegd heid als straf voor het weige ren van een bloedproef in Amsterdam. Hij werd inder tijd aangehouden, toen hij zonder licht 's avonds laat op het Koningsplein reed na het bezoek aan een café. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl had de minister al op 30 maart gevraagd naar het vervol gingsbeleid in deze zaak. Een week later stelde hij hierover schriftelijke vragen aan de bewindsman, nadat gebleken was dat het ingestelde hoger beroep weer ingetrokken was. Met name drong Den Uyl aan op volledige openbaar heid in deze zaak, omdat het hier een kamerlid betrof. Van Dam zelf verklaarde het liefst voortzetting van het hoger beroep te zien, om daarmee de zaak uit de wereld te hel pen. Minister De Ruiter verklaart in zijn antwoorden op de vragen van Den Uyl, dat het hoger beroep werd ingesteld van wege de rechtsgelijkheid. Volgens landelijke richtlijnen dient in dit soort gevallen waar van weigering van een bloedproef sprake is, als bij komende straf een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid te worden gevorderd. In het geval-Van Dam is hiervan echter zowel door de officier als de rechter afgeweken, aldus De Rui ter. Op zijn verzoek zijn de argu menten voor en tegen door zetting van het hoger beroep nog eens doorgesproken. Uit eindelijk gaf het argument, dat de rechter vrijwel de eis van de officier had gevolgd, de doorslag bij het besluit het beroep in te trekken. Daar naast wijst De Ruiter er nog op, dat het kamerlidmaat schap van Van Dam noch bij de beslissing het hoger be roep in te stellen, noch bij de beslissing dit weer in te trek ken, een rol heeft ge speeld. UTRECHT (ANP) - De Ziekenfondsraad ziet weinig kans om een eind te maken aan het oneigenlijk gebruik van de ziekenfondsverzekering door mensen die maar enke le dagen of uren per week werken en die via het betalen van een (soms zeer) geringe premie recht hebben op het volledige verstrekkingenpakket van de ziekenfondsen. s opge- Dat blijkt uit een advies dat i: steld door een commiss alle groeperingen die in de zie kenfondsraad zitten, vertegen woordigd zijn. De raad behandelt het advies donderdag. Er is om gevraagd door staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid). De commissie heeft drie mogelijk heden bekeken: het van de ver zekeringsplicht uitzonderen van mensen die per week minder dan een bepaald aantal uren werken; premie en het handhaven van de premieplicht in parttime- banen zonder dat daardoor aanspraak op verstrekkingen ontstaat. tot de conclusie ge komen, dat de eerste twee moge lijkheden geen aanbeveling ver dienen omdat ze niet tot grote kostenbesparingen leiden, ter wijl ze technisch, administratief en fiscaal niet of nauwelijks uit voerbaar lijken. Een deel van de commissie voelt wel iets voor de derde mogelijkheid, ondanks de ook daaraan klevende praktische bezwaren. Studenten en scholieren die tijdens hun vakantie voor korte tijd een arbeidsovereenkomst aangaan zijn nu verplicht verzekerd. Maar omdat velen van hen al als mede verzekerden van hun ouders staan ingeschreven, zou het ver vallen van de - afzonderlijke - verzekeringsplicht voor deze vakantiewerkers voor de zieken fondsen alleen maar een finan cieel nadeel opleveren door het wegvallen van de premie-ont vangsten. De commissie raamt het nadelig saldo globaal op tien miljoen gulden. Bij "gewone" parttime-banen be staat inderdaad vaak een onrede lijke verhouding tussen de be taalde premies en de verkregen rechten. Maar veel van deze werknemers zijn al op andere gronden verplicht verzekerd, bij voorbeeld doordat ze een gedeel- DEN BOSCH (ANP) - Mede plichtigheid aan brandstichtin gen, inbraken en diefstallen le verden voor de rechtbank in Den Bosch gisteren een eis op van twee jaar met aftrek tegen de 21- jarige Eindhovenaar J.L. De verdachte was lid van een groep van tien jeugdige Eindhovena- ren, in leeftijd variërend van 15 tot 28 jaar, die hun stad in de loop van het vorige jaar hebben opge schrikt met negen grote branden. De schade aan inventaris en ge bouwen bedroeg tussen de 12 en 13 miljoen gulden. telijke wao-uitkering of een aww-pensioen hebben of op grond van hun hoofdbetrekking. Bovendien zou voor bijvoorbeeld parttime werkende gehuwde vrouwen bij het wegvallen van de rechtstreekse verplichte verze kering weer recht ontstaan op medeverzekering (bij hun echt genoot). De aanspraken blijven, dan bestaan, terwijl de premie wegvalt. Tegen een minimumpremie zijn in de commissie ook talrijke bezwa ren aangevoerd, zoals de rem mende werking ervan op het aan trekken van part-time medewer kers vanwege de verhoging van de loonkosten voor de werkge ver, de extra financiële lasten voor werknemers die al op een andere rechtsgrond verzekerd of meeverzekerd zijn etc. Over een premieplicht zonder recht op verstrekkingen staat in het advies, dat die aanwezig is bin nen de werkloosheidswet en dat zo'n maatregel in de zieken fondssector. al naar gelang de grens van het aantal werkuren in een parttime baan, 40 tot 108 miljoen gulden zou kunnen ople- AMSTERDAM (GPD) - Al meer dan een eeuw breekt de medische en chemische wereld zich het hoofd over de vraag waarom bloed buiten het lichaam stolt. De Engelse experimentele farma- coloog dr. John Vane, directeur van de Wellcome Foundation, stelde de vraag omgekeerd en vond zelfs het antwoord op de vraag waarom bloed niet in ge zonde bloedvaten stolt. In 1976 publiceerde hij de ontdekking, door hem en zijn team medewer kers gedaan, van het in de vaat- wanden geproduceerde hormoon prostacycline, dat bloedstolsels in gezonde bloedvaten remt of voorkomt. De ontdekking van het prosta cycline door dr. Vane en zijn team heeft aangetoond dat de vaat- wand in staat is voortdurend een stof aan te maken die het sa menklonteren van bloedplaatjes op de binnenbekleding van ge zonde bloedvaten voorkomt. De ze stof, het prostacycline, is even eens een produkt van de stofwis seling van het zogenaamde ara- chidonzuur, een essentieel, vet zuur dat de mensen uit de voe ding moeten halen, omdat het li chaam niet in staat is dit zelf te produceren. Als de voering van de vaatwand echter niet gezond is - bijvoorbeeld als er zich een laag vet op heeft afgezet - dan krijgt het prostacycline geen kans meer en vormt zich een heel andere stof, die aanleiding geeft tot stol selvorming. Dr. Vane is nu in staat via chemi sche weg het voor ons lichaam zo belangrijke prostacycline te ma ken, en dat is voor de medische wetenschap een enorme stap vooruit. Vane zelf noemde als toepassingen het geven van in jecties in de aderen met deze stof aan patiënten in ziekenhuizen die een beroerte of een hartaanval gehad hebben. Hierdoor zou men kunnen voorkomen dat het stol sel, veroorzaakt door die beroerte of hartaanval, zich consolideert. Nog een mogelijkheid: men kan nu ex-patiënten die in het verle den een hartaanval of een beroer te hebben gehad, dagelijks pros tacycline geven in bijvoorbeeld de vorm van een simpel tablet, dit dan ter voorkoming van nóg zo'n aanval. Voor patiënten die in ziekenhuizen liggen en bij wie tijdens een in grijpende operatie de bloed somloop tijdelijk via machines moet lopen, is prostacycline ook ideaal. In deze bloedmachines blijven bloedplaatjes te vaak hangen en zo komen er soms le vensgevaarlijke stolsels in de bloedbaan terecht. Ook patiënten die geplaagd worden door stoor nissen in de bloedsomloop van de benen kunnen baat vinden bij dit nieuwe hormoon. SOESTDIJK - President Ziaur Rachman van Bangladesj die met zijn echtgenote een staatsbezoek van twee dagen aan Nederland brengt is gisteren op paleis Soest- dijk ontvangen door koningin Juliana en andere leden van de ko ninklijkefamilie. Eerder op de dag sprak president Rachman met premier Van Agt en minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking. Gesproken werd over Nederlandse hulp bij de ontginning van de grote aardgas reserves waarover Bangladesj be schikt. Behalve over aardgas is ook ge sproken over visserij, oliewinning, inpolderingsprojecten en de op bouw van de elektriciteitsvoorzie ning voor het platteland. Concrete afspraken zijn niet gemaakt, maar Rachman hoopt zowel de Neder landse regering als het bedrijfsle ven te interesseren. ARNHEM (GPD) - Geen gedwon gen ontslagen onder de leer krachten, democratisch onder wijs in alle geledingen, een betere salariëring en ontslag van de hui dige directeur. Dat zijn de eisen van 24 dagdocenten van Instituut Schoevers in Arnhem, die giste ren, evenals een groot aantal leerlingen, een demonstratieve werkonderbreking hielden. De grieven van de leerlingen liggen vooral op het gebied van het on derwijsbeleid. De docenten heb ben grote moeite met het alge mene en arbeidsvoorwaarden beleid van de directie en van de directeur, M. M. Eberson, in het bijzonder. Men noemt dat beleid onverantwoord en inconsequent, waarbij het commerciële element een te grote rol speelt. Genoemde docenten vinden dat een en ander gepaard gaat met onbekendheid van zaken, het afschuiven van verantwoordelijkheden en het niet nakomen van gedane toe zeggingen. Volgens de actievoerende leer krachten worden ze „onderdrukt, gediscrimineerd en uitgezogen", zoals gistermiddag tijdens een persconferentie werd verteld. Er is sprake van onderdrukking, al dus de docenten, omdat zij ge dwongen zijn te werken op basis van een contract dat ieder cur susjaar verlengd moet wor den. Directeur Eberson karakteriseert de klachten van de 24 actievoe rende docenten als „uit de lucht gegrepen". Volgens hem is 70 procent van de aanklachten te gen hem en het Arnhemse insti tuut onjuist. De directeur is be reid tot overleg, „omdat ik een man ben van het compromis; op kretologie geef ik geen ant woord", aldus Eberson. „Er is bij ons instituut altijd sprake ge weest van overlegsituaties. Over al kon over worden gepraat. De klachten die nu door middel van harde acties naar buiten komen, waren nog onderwerp van ge sprek". DEN HAAG (ANP) - Veel Neder landse auto's hebben een afwij king in het remsysteem, die ge vaarlijk kan zijn. De ANWB heeft bij een landelijke remmentest van bijna vierduizend auto's ont dekt dat ruim een kwart van die auto's een verschil in remkracht had van meer dan twintig procent tussen de wielen op dezelfde as. De ANWB wijst erop dat meer dan twintig procent een grote kans geeft op scheef trekken van de auto tijdens krachtig remmen. De ANWB testte in het najaar van 1978 in zes plaatsen van ons land de auto's in een speciaal voor de remmentest ingericht mobiel technostation. Men gaf zes pro cent van de automobilisten het dringende advies de auto onmid dellijk te laten nakijken. De resultaten van de actie hebben de ANWB nogal verontrust. Men hoopt dat de Nederlandse auto mobilist wat meer zorg zal gaan besteden aan de remmen. NEW YORK (ANP) - Het secreta riaat van de Verenigde Naties is tevreden over de wijze waarop het Nederlandse Unifil-deta- chement zijn opdracht vervult. Dat bleek uit het onderhoud dat minister Scholten van defensie gistermorgen had met de plaats vervangend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Brian Urxuhart. De bedoeling van het gesprek was volgens minister Scholten om te komen tot een politieke evaluatie van de situatie in Libanon en de bijdrage van het Nederlandse de tachement. De leidraad daarvoor was het rapport aan de Veilig heidsraad van secretaris-gene raal Waldheim van 19 april over het functioneren van de Unifil. In het gesprek kwam naar voren dat de vredesoperatie van groot belang is als stabiliserende factor in Libanon. "Uiterste voorzich tigheid is geboden", aldus de Ne derlandse bewindsman, "om een explosieve situatie te voorko men. Bij afwezigheid van de Uni fil zou een zeer gevaarlijke situa tie in het Midden Oosten zijn ont staan". Urxuhart sprak namens de secreta ris-generaal en zijn staf waarde ring uit over de organisatie, lei- werd gezegd dat het Nederlandse Kort geleden hadden reeds enkele legeronderdeel - anders dan vankelijk werd vermoed - zeer goed voorbereid aan zijn taak is begonnen. Staatssecretaris Van Lent heeft een voorstel voorgelegd aan de cen trale commissie georganiseerd overleg militairen om de toelage van de Nederlandse militairen met vijf dollar per dag te verho gen. De herziening van de VN- toelage met terugwerkende kracht zal gelden vanaf het mo ment dat de eerste Nederlandse militairen in Zuid-Libanon arri- militaire belangenverenigingen de minister laten weten dat zij de VN-toelage van de Nederlandse militairen ontoereikend vonden. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana worden er binnenkort ongeveer 900 geschenkpakketten gestuurd naar het Nederlandse Unifilba- taljon in Libanon. Dit is het resul taat van een actie die 18.000 arti kelen, waaronder lectuur, ver snaperingen en medicamenten, opleverde. AMSTERDAM (ANP) - Het partij bestuur van de Partij van de Ar beid heeft geen verwachtingen van het NAVO-beleid van het ka binet-Van Agt. Aldus blijkt uit de beschrijvingsbrief voor het eind deze week in Amsterdam te hou den driedaags PvdA-congres. Naast een bespreking van de dis cussienota's over de economie en over de te voeren maatschappe lijke - en politieke strategie staat op dit congres centraal de behan deling van een nota over vrede en veiligheid. Die laatste nota wordt zaterdag be sproken en telt enkele hoofdpun ten, zoals het vraagstuk van het Nederlands lidmaatschap van de NAVO en de problematiek rond om de eventuele invoering van de neutronenbom. In voorstellen van afdelingen worden beide on derwerpen soms aan elkaar ge koppeld, zodanig dat wordt voorgesteld dat bij invoering van het neutronen wapen ons land het NAVO-lidmaatschap onmiddel lijk moet beëindigen. Het partijbestuur, dat zich uit spreekt voor de wenselijkheid van handhaving van een kritisch Nederlands NAVO-lidmaat- schap, verenigt zich in grote lij nen met het standpunt van de af deling Gouda, dat "invoering van de neutronenbom moet leiden tot een nadere standpuntbepaling ten aanzien van het NAVO-lid maatschap". Voorgesteld wordt een (nieuw) congres bijeen te roepen indien het besluit tot in voering van de neutronenbom binnen de NAVO zal worden ge nomen. De afdelingen Groningen en Win- sum menen dat bij invoering van de neutronenbom in de NAVO- bewapening ons land op dat mo ment haar troepen uit Duitsland moet terug trekken en zich ook moet onttrekken aan het militair commando van de NAVO, alle nucleaire taken moet afstoten en alle kernwapens van eigen bo dem moet verwijderen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7