'Eindexamen geen absoluut middelpunt in onderwijs' Lissenaar wil bet „flottielje- zeilen" in Nederland introduceren Staatssecretaris drs. K. de Jong bepleit natuurlijk proces DINSDAG 24 APRIL 1070 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op. zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. iarf met pier schepenEen :chip mee en begeleidt de s per rcidïo met elkaar iu dan kan de schip- Lissenaar Frits van der Broekdeskundige op watersportgebied, heeft in samenwerking met een Engelse collega de stap onderno men hpt flottielje-zeilen naar Nederland te halen. Dat in de hoop tegemoet te komen aan de behoefte van menig zeilliefhebberom de plassen eens te laten voor wat ze zijn en zonder al te veel gevaar eens het uitdagende ruime sop te kiezen. Zeilen in een flottielje betekent dat i ervaren schipper vaart op het mi bemanningen i>a?i de andere schepen .dU verbinding staanMochten er proble per binnen afzienbare lijd de helpende hand bieden. Van der Broek heeft besloten dit soort zeilvakantie in Nederland te organiseren nadat hij steeds meer begon in te zien dat het hele maal niet zo simpel isom onvoorbereid het IJsselmeerop te gaan .Simpel om te gaan wel. maar hoe kom je terug? Dat probleem kom je veel tegen. Juist op het ruime water spelen factoren mee die tevoren niet zijn te overzien. Lees de krant er maar óp na: er gebeuren zoveel ongelukken met zeilers.die in wezen best voorko men hadden kunnen worden alsniet wasgehandeld uit overmoed of onwetendheid Met dat Jlottielje-zeilen hoop ik die onkunde te kunnen overbruggen". Gezeild wordt voorlopig nog slechts op het IJsselmeer met Monnic- kendam als vertrekhavenIedere deelnemer neemt één dag het commando. Op de laatste dag kan de deelnemer zich meten met anderen in kleine wedstrijden. Van der Broek tenslotte:. Hond de Middellandse Zee isliet Jlottielje-zeilen erg ingeburgerd. Dat was dan ook de enige plaats in Europa waarhei werd gedaan. Nu dus ook in ons land. Vooral de Engelsen tonen belangstelling. Volgen de week komen de Britse radio en televisie opnamen maken De Boskoopse gemeen teraad zal donderdag avond beslissen of men al dan niet zal ingaan op een voorstel van de Amsterdamse kunste naar Hans Koetsier om een boom te planten op een nog nader te bepa len gebouw in het boomkwekersdorp. Dat als zijnde een monument voor de boom De boom die voor Boskoop van duidelijk belang is. Om die betekenis tot uitdrukking te brengen zou de 48-jarige Koetsier het liefst meer bomen pp de im posante hefbrug geplaatst ..Dat lijkt mij de meest ideale plaats", aldus de Amster dammer. ..Kortgeleden ben ik er nog geweest en toen besef te ik wederom dat de tijd er inderdaad voor rijp is dit idee te realiseren. Nieuw is dit idee namelijk niet: in 1968 had ik het reeds". Koetsiers voorstel lijkt weinig om het lijf te hebben en mag wellicht bij sommigen ietwat zot overkomen, toch kan dit stukje artistiek denkwerk r De brug in Boskoop leiden tot bijvoorbeeld (inter) nationale belangstelling voor Boskoop want voor zover ik heb kunnen nagaan, is er in de wijde omtrek nog geen ge meente. die een boom op een dak of een brug heeft geplant. Er ligt dus waarschijnlijk een primeur in het verschiet. Maar hetgeen gemeentevoor- lichter P.Q. Groot gisteren vertelde lijkt dat laatste niet Aan mevrouw Oppelaar. Aderweg 31 in Iloclofa- rendsveen is reeds meerma len de vraag gesteld wat dat woord 'Koehotel' op de stal van haar boerderij nou te be tekenen heeft. Sterker nog: ooit in het hoogseizoen heb ben voorbijgangers haar wel eens in verlegenheid ge bracht met de vraag of haar hotel reeds volgeboekt was en zo niet of zij er dan hun intrek in mochten nemen. Tja, weten buitenlanders veel wat dat woordje 'koe' in onze taal betekent. Toch is mevrouw Oppelaar geenszins van plan de acht letters, die de vorige bewo ners (het naar Engeland geëmigreerde gezin Van Rijn) in verband met film opnamen op de stal aan brachten, te verwijderen. „Ach, het isgewooneen grap. En dat hier zo af en toe voor bijgangers aan de deur klop pen, vind ik helemaal niet erg. Eigenlijk moet ik er soms wel eens om lachen", zegt de Roclofarendveense. Ze benadrukt dat de enigen die in het gastenboek van dit 'hoter op de grens van Roelo- farendsveen en Rijp wete ring voorkomen, haar koeien zijn. zo'n grote rol spelen in de donderdagavond te nemen beslissing. ..Koetsiers brief is binnengekomen en besloten is die voor kennisgeving aan tenemen. Wat er in de raads vergadering uit de bus zal komen, is niet te zeggen. We hadden het in elk geval wel op prijs gesteld wanneer Koet sier zijn voorstel had gepre senteerd. Tot op heden heb ben wij alleen zijn brief ont vangen". Serieus Koetsier zei gisteren stilletjes te hopen dat zijn voorstel er door komt. „Het is een serieus voorstel en het zal serieus worden behandeld. Bomen en boomkwekers zijn type rend voor Boskoop: ze zijn er al sinds de dertiende eeuw. Dat lijkt mij wel een monu ment waard. Als het op de hefbrug niet kan, zijn er in de Snijdelwijk ook nog enkele plekjes voorhanden om de boom te planten. Koetsier is geen onbe kende in het artistieke wereldje. Werkt naar zijn zeggen hoofdzake lijk in opdracht en zit om die opdrachten niet verlegen. Hij staal vooral bekend als ont werper. Is elf jaar geleden voor het uitdenken van een serie ideeën even goed gaan zitten, zette die suggesties om de een ol'andere reden in de ijskasten kwam pas veel later tot de ontdekking dat som mige ervan niet uitvoerbaar bleken. Voorbeeld daarvan is het dak van de Amsterdamse Bijenkorf overgieten met ge latine. „Dat heb ik tot dusver alleen kunnen uitdrukken in een fotomontage, die de ge meente Amsterdam heelt ge kocht Maar dat Boskoopse idee bleek wel uitvoerbaar. Verder wil ik op de hoek van Hoek van Holland een tochl- monument plaatsen en in Rotterdam een beeld van de uitgemoorde dodo" Eind deze maand beginnen de eindexamens voortgezet onder wijs. Om precies te zijn: op donderdag 26 april. Tradititiege- trouw bijt het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo, verzamelnaam voor atheneum en gymnasium) het spits af, een dag later gevolgd door havo en mavo. Voor het lager beroepsonderwijs luidt begin mei de bel voor de laatste ron de. Deze krant zal dagelijks verslag doen van de ervaringen en in drukken die leerlingen en leerkrachten in die periode opdoen. Als voorschot op die serie een interview met staatssecretaris drs. Klaas de Jong Ozn. Bij hem berust de eindverantwoorde lijkheid voor de gang van zaken bij de eindexamens. De Jong, bewindsman sinds 1975, weet wat er in kandidaten en scholen omgaat. Hij heeft zelf voor de klas gestaan en was ooit de jongste rector van ons land. Als schoolleider was hij onder meer verbonden aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes en aan het Farelcollege in Amersfoort. In die tijd be kleedde hij ook het voorzitterschap van de Algemene Vereni ging van Schoolleiders, een voldoende belangrijke post om de overstap te kunnen maken naar de functie van staatssecreta ris. DEN HAAG - Duizenden leerlingen staan mo menteel op een belang rijk punt in hun school- carrière. De grote fina le, met als inzet het einddiploma, is aan staande. Scholen ver keren deze mSanden in wanorde. Repetities, toetsen en eindexa mens eisen hun tol. De chaos sluipt tot voor kort ordentelijk gere gelde organisaties bin nen, de spanning stijgt. Staatssecretaris drs. Klaas de Jong kent die sfeer. Hij heeft het onderwijs zien „over gaan" van oude hbs, mms en mulo-structuur naar de Mammoet. Vwo, havo, mavo, lager beroepsonderwijs wa rén de namen van nieuwe fe: nomenen. De Jong: „We móeten niet den ken dat het vroeger beter was dan nu. Integendeel. Ten tijde van de oude hbs waren scho len ten minste zes weken to taal ontregeld. Dit jaar wordt de situatie wat moeilijker dan in het nabije verleden, omdat de herkansingen vóór de zo mervakantie zullen vallen. Dat is in het belang van de leerling en zijn ouders, maar het doet wel een zwaar beroep op het organisatorisch ver mogen van de school". De bewindsman is er geen voorstander van om de ein dexamens te promoveren tot het absolute middelpunt van alle onderwijskundige ge beurtenissen op school in een bepaalde periode. „Er moet sprake zijn van een natuurlijk proces en niet van een sfeer die stress doet opborrelen", vindt hij. Diploma Zolang er wordt geëxamineerd, Staatssecretaris De.Jong staat echter de waarde van het diploma al ter discussie. Inde mede door De Jong onderte kende Contourennota van de voormalige minister van on derwijs Van Kemenade wordt voorgesteld het diploma te vervangen door een dossio- ma! Kort gezegd is dat een papier waarop staat om schreven welk kennisniveau de leerling heeft bereikt, hoe het staat met zijn inzicht en vaardigheden. Ook komt wel de suggestie bovendrijven om het diploma te handha ven. maar dan met de toevoe ging van een lijstje met per soonlijke gegevens over de leerling, die betrekking heb ben op persoon en karakter. Een soort tegenwicht derhalve van alle cognitieve gege- De Jong: „Op het moment dat wij zijn overgestapt op vak kenpakketten, is eigenlijk elk diploma al een soort dossio- ma geworden. Het is op de leerling gesneden. Iedereen doet examen in verschillende vakken. De Contourennota gaat nog een stapje verder en wil ook examen op verschil lende niveaus. Dat gebeurt nu ook al in het lager beroepson derwijs en straks in het mavo project". Concreet betekent dit dat het diploma sterk is bepaald dooi de leerling die het heeft ge haald. De bewindsman vindt toevoeging van persoonlijke gegevens zodanig subjectief en onvergelijkbaar en boven dien niet passen in de be scherming die de overheid de leerling in de persoonlijke le venssfeer moet bieden, dat hij dit idee naar de prullemand verwijst. Anders wordt het, meent hij. als de schoolde caan of de mentor op dit ter rein actief is. De staatssecretaris geeft toe dat er sprake is van een zekere diploma-inflatie. Het halen van een diploma is niet meer hetzelfde als toegelaten wor den op een vervolg- school. In de huidige situatie worden de cijfers van het schoolon derzoek en het centraal schriftelijk eindexamen ge middeld en afgerond. Op deze manier ontstaat het definitie ve eindcijfer vooreen bepaald vak. In onderwijskringen wordt de suggestie gehoord om beide zaken te ontkoppe len. De Jong: ..Die gedachte heb ik in onderzoek. Er zijn mensen die zeggen: school onderzoek is afsluiting van de periode en het centraal schrif telijk is de toelating tot ver- volginstellingen. Ik vind dat een interessante gedachte, die zeker, zij het niet onge schonden, zal doorklinken in de examennota die ik in 1980 aan het parlement aan bied". Sprekend over de ontkoppeling komt de bewindsman uit bij de stelling dat de overheid in de toekomst terughoudender zal moeten zijn ten opzichte van de examens dan nu het geval is. „De vraag rijst of de overheid er in de toekomst in zal blijven slagen opgaven te maken die elke leerling de zelfde kansen biedt om een voldoende te halen. De cultu rele verscheidenheid neemt toe en daarmee het aantal in valshoeken waarmee leerlin gen tegen opgaven kunnen aankijken". Doorredenerend kom je dan uit bij de stelling dat de school straks meer vrijheid krijgt bij de inrichting van het eindex amen. De Jong: „Er zou een scheiding kunnen worden aangebracht tussen enerzijds schoolonderzoek waarin alle vakken schriftelijk worden getoetst en aan de andere kant het centraal schriftelijk met meer of minder vakken. Mogelijk is dat het toekomst beeld. Ik weet het nog niet, maar ik ben er wel mee be zig". In de toekomstige beleidsnota over de eindexamens zal ook het vraagstuk van de vakken pakketten worden aangesne den. De vakkenpakketten zijn verworvenheden van de Mammoetwet. De gedachte destijds was dat uniforme ex amens in vrijwel alle onder wezen vakken met voor ieder dezelfde vakkenpakketten overboord moesten. Een leerling zou te veel ballast- kennis meeslepen en voor di verse vakken zeker niet ge motiveerd zijn. De Jong noemt het instellen van vakkenpakketten "een van de teleurstellingen van de Mammoetwet". Bij de invoe ring werd verwacht dat vak kenkeuze de leerlingen beter zou motiveren. De Jong sluit dan ook niet uit dat het keu zestelsel na tien jaar "Mam moet" op de helling moet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4