actief in Illegale blijven pensions nog open Annahofje al weken in de kou Gemeente eist opheldering van universiteit Binnensteden moeten aantrekkelijker voor fietsverkeer worden DINSDAG 24 APRIL 1979 LEIDEN Aansluiting nieuwe verwarmingsketel laat op zich wachten LEIDEN - De bejaarde be woonsters van het St. An nahofje aan de Middelste- gracht zitten al bijna vier weken in de kou omdat de ketel van de centrale ver warming kapot is geweest. Er is inmiddels een nieu we gasketel geplaatst maar het energiebedrijf Rijnland (de gasfabriek) zegt te moeten wachten op een keuringskaart van de installateur voordat de ke tel kan worden aangeslo ten op de gasleiding. De 74-jarige mevrouw Kramer, één van de bewoonsters van het St. Annahofje, zegt: 'Zo gaat het niet langer. Het is vooral 's nachts vreselijk koud met die nacht vorst. Er wonen hier tien oudere dames, de oudste is 87 jaar. Ze klagen allemaal. Als alle mensjes bij elkaar zijn zegt de één tegen de ander trek maar twee dikke truien aan. Ik heb ook geklaagd bij het regentencollege dat het hofje beheert. Maar het lijkt wel of de anderen niets tegen het college durven te zeggen'. Mevrouw Van de Brule, echtgenoot van de portier van het hofje, ver telt: 'Er stond een oude olieketel. Die was al veertien jaar oud. Vol gens de technisch installateur gaat zo n ketel meestal maar een jaar of tien mee. Er zat de laatste keer een flink gat in dus het werd tijd voor een nieuwe ketel. Er is toen door de installateur een nieuwe gasketel geplaatst en de gasfabrieken moeten nu een gasleiding aanleggen van de straat naar hét ketelhuis. Ze zeg gen steeds: we maken er werk van, maar het duurt nu al bijna Eén de bewoners van het St. Annahofje, die met behulp probeert te houden. twee weken, voor ons is het niet zo erg', zegt mevrouw Van de Brule. 'Wij zijn nog jong. We kle den ons 's morgens snel aan en dan gaan we naar beneden waar we een elektrisch kacheltje heb ben. Oudere mensen doen er na tuurlijk veel langer over om zich aan te kleden, ze hebben vaak koude voeten en sommigen heb ben last van reuma. Eén van hen is al met een zware griep naar haar dochter gebracht'. Volgens mevrouw Kramer heeft i straalkachel de temperatuur op redelijk peil het regentencollege vèel te lang gewacht met het plaatsen van een nieuwe ketel. 'Het is wel eerder voorgekomen dat dat oude ding stuk was. Dan deed die het wel en dan deed die het weer niet. Er is wel vaker een monteur bijge- weest, dus ze wisten een half jaar geleden ook wel dat de ketel niet goed meer was. Als ze hem in de zomer hadden vervangen hadden we nu niet in de kou hoeven te zitten. We hadden ook met die strenge vorst wel zonder ver warming kunnen zitten'. Mevrouw Kramer vertelt dat ieder een met een straalkacheltje of met een elektrische olieradiator zit. 'Maar met die dingen krijg je de boel echt niet goed warm. Bo vendien kost dat ontzettend veel stroom. Ik heb al aan mevrouw Kuenen van het regentencollege gevraagd of we een tegemoetko ming zullen krijgen in de extra kosten. We betalen nu 200 gulden aan aan huur en verwarmings- kosten. Als daar nog extra hoge stroomkosten bijkomen kan ik dat echt niet betalen. Het moet allemaal maar van de aow af, al dus mevrouw Kramer. Waarom het allemaal zolang heeft moeten duren begrijpt eigenlijk niemand, duidelijk is wel dat er nogal langs elkaar is heen ge werkt. Een woordvoerder van de SLF laat desgevraagd weten dat men daar wacht op een keurings kaart van hetinstallateursbedrijf: 'Als wij een keuringskaart heb ben ontvangen gaan we kijken of de zaak in orde is en dan sluiten we de ketel aan'. De heer Van Pelt, van het technisch installa- ticbureau Geitenbeek, zegt: 'Wij hebben de gasfabrieken ervan in kennis gesteld dat de ketel is ge plaatst. Zij moeten eerst een lei ding aanleggen voordat wij een keuringskaart versturen. Maar als zij die per se eerst willen heb ben dan zullen we die nu direct versturen. Van onze kant zitten we er beslist achter aan', aldus de heer Van Pelt. Mevrouw F. Kuenen van het regen tencollege zegt niet te begrijpen waarop de zaak is blijven steken. 'Wij hebben geprobeerd de zaak zo snel mogelijk te klaren. Er was voor ons beslist geen zicht op dat de ke tel het zou begeven. Er is wel eens een reparatie geweest maar dat was aan de brander en niet aan de ketel zelf. Naar het schijnt hebben heel wat ketels het door de strenge win ter laten afweten. Wij zyn ook erg blij dat het niet midden in de koude winter is gebeurd'. Over de hoge stroomkosten voor de bejaarde bewoonsters zegt me vrouw Kuenen: 'Daar komt een re geling voor. Hoe die regeling er precies gaat uitzien weten we nog niet. Maar de bewoonsters zullen wel een tegemoetkoming krijgen voor de extra verwarmingskosten'. JAN RIJSDAM K&O-filmavond In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest wordt vanavond de film "Grazige weiden" van de re gisseurs William Keighley en Marc Connelly vertoond. In de film, gebaseerd op een serie verhalen van Roark Bradford wordt een beeld gegeven van het leven van de negers in het zuiden van Louisiana gege ven wordt. De voorstelling be gint om acht uur. Toegangs kaarten zijn vanaf half acht aan de zaal verkrijgbaar. Humanisme Het Humanistisch Verbond or ganiseert een serie van vijf bijeenkomsten over de huma- nitische levensovertuiging. De eerste bijeenkomst is van avond om acht uur in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 en is bedoeld als kennismaking en inschrijvingDe aanwezigen worden in de gelegenheid ge steld allerhande vragen te stellen. Voor nadere inlich tingen tel. 071-134610. V redesonderwijs De commissie scholing van de NVLM Nederlandse Vereni ging van Leraren Maat schappijleer) belegt van avond een themabijeenkomst over het vredesonderwijs. De bijeenkomst wordt gehouden in Wienerwald aan de Steen straat 2. Er wordt een inlei ding gehouden door dr. Klaas Rodenburg (werkzaam bij Teleac). De bijeenkomst duurt van 5 uur tot 9 uur. Jeugdfilm "In de greep van de zwarte monnik" is de titel van een spannende jeugdfilm die morgenmiddag wordt ver toond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. De film wordt geschikt geacht voor kinderen vanaf acht jaar. Kaarten voor de voorstelling zijn aan de zaal verkrijgbaar voor 2.75. De rolprent gaat over vier kinderen die op een geheimzinnig eiland terecht komen. Aanvang 1430 uur. Filmavond In het stedelijk museum "De La kenhal" aan de Oude Singel 28 wordt vandaag een film avond georganiseerd door Het Nieuwe Boekhuis. Ver toond zal worden de kleuren film "Leiden, een merkwaar dige stad". De film werd ge maakt door de Oegstgeeste- naar H.D. v.d. Berg. De voor stelling begint om acht uur en toegangsprijs bedraagt drie gulden. Kinderopvang In 't Breehuys aan de Breestraat 18 wordt vanavond een bij eenkomst georganiseerd door de initiatiefgroep "Meer kin deropvang in Leiden". In de groep zijn vertegenwoordigd de Werkgemeenschap Kinde ropvang Leiden, Boddaert- centrum. Bastouderproject (Merenwijk). Nederlandse Vrouwen Beweging, Rooie Vrouwen, Universiteits- crèch en de actiegroep Wer kers in Kinderdagverblijven. Alle groepen zullen zich op de ze avond presenteren en er zal informatie worden verstrekt over de kinderopvangsitua- tie. De bijeenkomst begint om acht uur. Waddenzee Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum Breestraat 66, organiseert vanavond een bijeenkomst over de Wadden zee en de acties die er gevoerd worden tot behoud van dit unieke natuurgebied. Hoofdmoot van de avond is de vertoning van de film "De platte jungle" die Johan van der Keuken vorig jaar maak te in opdracht van de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Na de film zal gesproken worden door Felix Luitwieler van de Wad denvereniging. De voorstel ling begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt f 3.-. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt vanavond een openba re lezingavond met als on derwerp "De oogst van de Gnosis". De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parle ment, Nieuwe Rijn 52 en be gint om acht uur. VARA-radio VARA-presentator Edwin Rut ten komt vanavond naar de Leidse Schouwburg voor op namen van het radio-pro gramma "Zing zomaar sim pel een melodieHij zal wor den vergezeld door regisseur Gé Gouwswaard en het kwar tet Henk Westrus. Speciale gasten zijn de operettevereni ging "De Troubadour" uit Oegstgeest en de operettever eniging "Crescendo" uit Lei den. Iedereen van 15 jaar en ouder wordt in de gelegenheid gesteld om samen gezellig te zingen. Wie het programma wil bijwonen moet voor half acht aanwezig zijn. De toe gang is gratis. Zonnestelsel Drs. Xander Tielens houdt van avond een lezing over de vor ming van het zonnestelsel. Hij doet dat voor de Leidse weer- en sterrekundige kring in de collegezaal van de Oude Ster- rewacht. Drs. Tielens is lid van de Leidse werkgroep la boratorium astrofysica en maakt een theoretische studie van stervormingsprocessen. De bijeenkomst begint om acht uur. Bejaardenkoor Het koor van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den in Leiden bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum werd in de Lo- dewijkskerk aan de Steen- schuur vanmiddag een H. Mis opgedragen door pastoor Vreeburg. Het koor verzorgde Latijnse gezangen onder lei ding van Jan Gerdijn. College besluit onder druk gemeenteraad LEIDEN - De gemeente Leiden zal de afgekeurde, illegale pensions voor bui tenlandse werknemers la ter sluiten. Burgemeester en wethouders kwamen gisteravond onder druk van de gemeenteraad met de toezegging om de pen sions twee maanden lan ger open te houden. De pensions worden nu niet eerder dan in de loop van juli gesloten. Het college nam een motie van de PSP over om begin volgende maand in de gemeentelijke commissie maatschappelijke aanlegenheden nadere richtlij nen op te stellen voor de begelei ding van de buitenlanders die uit de pensions moeten. Deze rnotie werd aangenomen na dat de PvdA de kritiek van de PSP op het college via een wijzi ging had afgezwakt. Via een voorstel van PvdA-ster Kessen werd de voorwaarde dat pas tot sluiting van de pensions wordt overgegaan als er een sociaal be leid is uit de motie gehaald. De PSP legde zich daar noodge dwongen bij neer waarna B en W de motie overnamen. Het debat over de pensions was aangekaart door PSP-fractie- voorzitster Passchier. Zij haakte in op eerdere kritiek van de kant van enkele welzijnsinstellingen dat de gemeente bij de sluiting van de illegale pensions in de binnenstad te weinig rekening hield met de belangen van de be trokken buitenlandse werkne- Te enenmale Volgens Passchier heeft het bij de voorgenomen sluiting van de pensions 'te enen male aan so ciaal beleid ontbroken'. Het PSP-raadslid laakte onder meer het feit dat de buitenlanders in het Nederlandse waren aange schreven en verweet de gemeen te dat de mensen niet persoonlijk benaderd zijn. Wethouder Schoute bestreed dat de gemeente geen zorg heeft ge had voor de begeleiding.„Dit is te enen male onjuist", zei hij. Schoute gaf aan dat in verschil lende stadia informatie is gege ven. Bij interruptie van Passchier moest hij overigens toegeven dat de buitenlanders alleen in het Nederlands waren benaderd. De kritiek van de PSP op een on voldoende sociale begeleiding werd gedeeld door PPR en CPN. Daarnaast vond de CD A-fractie dat er door het college 'schoon heidsfoutjes' waren gemaakt. Wethouder Schoute kreeg daar tegenover steun van zijn voor ganger - het huidige D'66-raads- lid Oosterman. Deze betoogde dat de gemeente ook m het verle den 'wel degelijk pogingen heeft LEIDEN - De gemeentelijke c huisvesting migranten in Leiden vindt dat er geen enkele aanleiding bestaat om de sluiting van een ne gental afgekeurde pensions terug te draaien. "Het is niet verantwoord de besluiten uit te stellen", zo luidde het oordeel van de commissie gisteroch tend. Op dat moment kon men niet weten dat de raad later op de dag anders zou beslissen. Overigens ontkende wethouder Schou te in die commissie dat de gemeente de gedwongen verhuizing van gast arbeiders zou willen aangrijpen om illegale buitenlanders te pakken. "Dat is uit niets gebleken, dat is angstmakerij", aldus de wethouder. Volgens hem moeten niet de illegalen ■vorden aangepakt, maar de werkgc- sionhouders de ruimte na slui ting voor buitenlanders aan an deren verhuren. Een motie van het PPR-raadslid om pension houders van slechte pensions aan te schrijven voor verbeteringen en zo sluiting te voorkomen, kreeg steun van de hele raad en werd door het college overgeno- Weinig stallingsruimte, weinig "groen" bij verkeerslichten, opgebroken en slecht begaanbare wegen verdrukken de flets uit de binnensteden, ook uit Leidse binnenstad. Op de foto enige fietsers in de knel in de Kuipsteeg. Volgens de Echte Nederlandse Fietsersbond ENFBde voormalige ENWB. is dat ge deelte van het Nederlandse volk dat op de fiets inkopen pleegt te doen een enorm gro te, zwaar onderschatte groep. Naar de mening van de ENFB wordt door de middenstan ders te vaak de bereikbaar heid van de winkel voor de automobilist als bepalend voor de omzet beschouwd. Een goed voorbeeld daarvan is Leiden waar de plaatselijke middenstand al jaren steen en been klaagt over de slechte be reikbaarheid van de binnen stad voor de automobilist wat als een regelrechte aan slag op de portemonnaie wordt beschouwd. De ENFB vindt het geweeklaag van de middenstanders niet geheel terecht. Volgens de bond werkt een grotere be reikbaarheid van de binnen stad voor het autoverkeer averechts omdat een intensie ver autoverkeer de leefbaar heid van de binnenstad ver mindert waardoor mensen en daarmee de koopkracht weg trekken. De ENFB wijst onderzoek v< instituut voo kleinbedrijf het centraal et m idden- en gebleken dat een derde deel van de Neder landers op de fiets bood schappen doet. De 'fietsklan ten' vormen daarmee een evengrote groep als de 'au toklanten'. Vandaar de Fiet- t hebben. gedaan om de buitenlanders te helpen.' Onrust In zijn verdediging van het college- beleid noemde wethouder Schoute de brief van de wel zijnsinstellingen om de sluiting op te schorten 'onverstandig' en 'verwarrend': Volgens Schoute worden de buitenlanders daar mee niet geholpen. „Je wekt meer onrust dan datje zekerheid biedt", zei hij. In tweede instantie verweet Pas schier het college dat met de snelle sluiting de betrokken bui tenlanders op straat komen te staan. Zij riep de gemeente op andere mogelijkheden in de bin nenstad te bieden voor degenen die niet naar het woonoord in Leiderdorp willen. Zoals gemeld blijft een aantal buitenlanders liever in de slechte pensions dan in het nieuwe complex. Wethouder Schoute gaf daarop aan dat buiten de pensions die dicht moeten nog andere pensions in de binnenstad overblijven. PPR- raadslid Beijen riep het college op een actiever beleid te voeren om pensions die niet aan de voorwaarden voldoen door de ei genaars te laten verbeteren. Beijen wees erop dat bij sluiting van pensions woonruimte weg valt of de kans bestaat dat de pen- ADVERTENTIE Over uitstoot tritium Sylvius-laboratorium LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden hebben het college van bestuur van de universiteit gisteren in een telegram om ophelde ring gevraagd over de uitspraken van de directeur/beheerder van het Gorlaeus-laboratium, dr. S.J. Roorda dat via de schoorsteen van hét Sylvius-laboratorium aan de Wassenaarseweg (Leeuwenhoek) de ra dio-actieve stof tritium wordt geloosd. Het gemeentebestuur geeft het bestuur van de universiteit te kennen dat men zich ernstig zal beraden over maatregelen als deze informatie juist is. De gemeente laat in het telegram in het midden waaruit deze maatre gelen zouden kunnen bestaan. Desgevraagd zei wethouder drs. H. Van Dam (milieu) dat de gemeente in het uiterste geval zou kunnen overgaan tot intrekking van de hinder wetvergunning voor het laboratorium en men bij het ministerie van volksgezondheid/milieuhygiëne op sluiting van het Sylvius kunnen aandringen.Met het telegram aan het bestuur van de universiteit rea geert de gemeente op uitspraken van dr. S.J. Roorda in het universi teitsblad 'Mare' van afgelopen vrijdag. De directeur/beheerder van het Gorlaeus-Jaboratorium zei in dit interview onder meer dat via de schoorsteen van het Sylvius-laboratorium de radio-actieve stof tritium wordt geloosd. Volgens dr. Roorda is de lozing van deze radio-actieve stof afgestemd op het ontbreken in de directe omgeving van woonbebouwing. "Ja wellicht is dat Sylvius gevaarlijk door de tritium die uit de pijp komt", aldus een uitspraak van de directeur/beheerder van het Gorlaeus. Overigens werd vrijdag van de zijde van de regionale milieuinspectie desgevraagd bestreden dat via de schoorsteen van het Sylvius-lab tri tium vrijkomt. Een milieuinspecteur gaf tegenover deze krant aan dat de radio-actieve stof na gebruik in de laboratoria-ruimten wordt opgevan gen in afvalwaterstoffen en wordt afgevoerd naar het kernreactocen- trum in Petten. Het bestuur van de Leidse universiteit is vanmiddag in de gelegenheid de door de gemeente geëiste opheldering te geven. Gemeentebestuur en college van bestuur hebben toevallig vandaag een - al langer afgespro ken - overleg. Dit overleg maakt deel uit van het geregelde contact tussen gemeente en universiteit. Van de zijde van het college van bestuur is vorige week overigens geen bezwaar gemaakt over de uitspraken van dr. Roorda in het Mare-inter- view. De voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, die belast is met veiligheidszaken, zei vrijdag desgevraagd geen moeite te hebben met de uitspraken van de directeur/beheerder van het Gorlaeus. Volgens mr. Cath zei dr. Roorda niets anders dan dat het Sylvius-laborato rium mogelijk gevaar kan opleveren. Dit kwam volgens hem overeen met eerdere standpunten van het universiteitsbestuur dat woonbebou wing in de onmiddellijke omgeving van de laboratoria in de Leeuwen hoek ongewenst is. sersbond er voor pleit ook eens naar de belangen en de wen sen van de fietsers te kijken wanneer het gaat om de be reikbaarheid van binnenste den. Het Leidse CDA-gemeente- raadslid en tevens rijwiel handelaar J. van Zijp toont zich verheugd over dit initia tief van de ENFB. Hij zegt: "De Leidse binnenstad is voor fiets op verschillende plaatsen vepaald geen prettig terrein. Zo staan er op een flink aan tal plaatsen verkeerslichten die slecht op het fietsverkeer zijn afgestemd, die veel te weinig 'groen' aan de fietsers geven. Verder zijn er straten die voor de fietsers nauweli jks te berijden zijn vanwege het slechte wegdek, zoals de Hooglandse Kerkgracht, of vanwege de vele geparkeerd staande auto's". Ondanks deze negatieve aspec ten blijft de fiets volgens Van Zijp toch het meest ideale en in elk geval het snelste ver voermiddel in de binnenstad. Daarom wil ik er graag aan meewerken om de Leidse bin nenstad zo aantrekkelijk mo gelijk voor het fietsverkeer te maken", aldus Van Zijp. Ook wethouder Waal van ruim telijke ordening zegt de problemen voor de fietsers in Leiden te onderkennen en er eveneens van alles aan te willen doen om deze proble men uit de weg te ruimen. "Wat de ENFB signaleert is zondr meer juist maar wij zijn er in Leiden middels di verse structuurplannen en het verkeerscirculatieplan al een flinke tijd mee bezig om deze stad voor de fietser aantrek kelijker en veiliger te maken. Het initiatief van de ENFB. waarmee we overigens nauw con tact hebben, zie ik dan ook duidelijk als een extra steun tje in de rug voor het beleid dat de gemeente op dit gebied voert", aldus wethouder Waal. Fred Veerkamp van de werk groep verkeersbeleid van de 700 leden tellende afdeling Leiden van de ENFB en verte genwoordiger voor de fiet sersbond in de gemeentelijke verkeerscommissie: "Over de ideeën van de gemeente Lei den wanneer het gaat meer en betere faciliteiten voor de fietsers zijn we inder daad tevreden maar z duidelijk niet over het tempo waarin die ideeën worden uitgevoerd. Het duurt werke lijk tijden voordat er daad werkelijk iets wordt gereali seerd". In dit verband noemt Veerkamp ondermeer het vrij geringe aantal stallingsmogelijkhe den in de Leidse binnenstad. Zoals bekend zijn er in Leiden op dit moment slechts drie bewaakte f ietsstallingen. Twee onder het station met een gezamenlijke capaciteit voor ruim 2000 fietsen en bewaakte stalling met zeer geringe capaciteit bij het stadhuis, welke alleen ge opend is op donderdagavond en op zaterdag. Fred Veer kamp: "Iedereen weet het zegt dat er meer stallings ruimte moet komen maai gebeurt vrijwel niets".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3