LEIDSCH DAGBLAD Horecapersoneel eist meer Top van Argentijnse vakcentrale opgepakt Mislukte aanslag op Bazargan 1,1'.ente Honderden reacties op de eerste 'Holocaust' yai vandaag Laat Opnieuw aanslagen in Italië DINSDAG 24 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35840 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gevaarlijke Duitser in Noordwijk gearresteerd NOORDWIJK - De politie in Noordwijk heeft een Duitse le raar (35) gearresteerd die vorig jaar oktober bij een oproer uit de gevangenis van Garmisch-Par- tenkirchen ontsnapte. De Duitser, die samen met een Italiaan de be nen nam, was sinds di® tijd voortvluchtig. De leraar was ingesloten voor het plegen van een serie zedenmis drijven. Volgens de politie staat hij als 'zeer gevaarlijk' bekend. Ondanks een grootscheepse actie die de Duitse politie ondernam toen de vlucht werd ontdekt, slaagde de man erin over de grens te komen. Lange tijd hield hij zich schuil in Amsterdam. Het adres waar hij verborgen was is onbekend. De Duitse regering had, toen bekend was dat hij in Nederland verbleef, al om zijn uitlevering gevraagd. Opmerkzame politiemensen uit Noordwijk ontdekten de voortvluchtige Duitser op de boulevard waar hij in een auto reed. Vliegensvlug werd een ver keerscontrole in scène gezet. De wagen reed prompt in de val, waarna de leraar werd ingere kend. In de auto troffen de agen ten een geheime zender aan. De Duitser is gisteren aan de offi cier van justitie voorgeleid. Hij is ingesloten. Polen Nederland direct op tv HILVERSUM (ANP) - De NOS zal volgende week woensdagmiddag de voetbalwedstrijd Polen-Ne derland in de voorronde van het Europees kampioenschap voor landenteams rechtstreeks via de televisie uitzenden. Deze repor tage vanuit Katowice begint om 17.10 uur via Nederland 2. Voor het geval de eerste helft uit loopt en het journaal voor doven en slechthorenden op Nederland 2 om 18.00 uur in de knel zou ko men, zal vanaf 17.55 uur de uit zending ook via Nederland 1 te zien zijn. Op deze zender trou wens komt de gehele tweede helfl. Commentator bij de voet balwedstrijd is Kees Jansma. HILVERSUM - "Een knok ploeg zal de komende zomer in Zandvoort tegen de Duit sers gaan optreden". Dit is eén van de zeker vier honderd reacties, die gister avond na de uitzending van de eerste 'Holocaust'-afleve- ring telefonisch bij de TROS zijn binnengekomen. Een speciaal voor deze gele genheid geformeerde groep van twintig hulpverleners zat klaar, toen de eerste beelden van deze Ameri kaanse gedramatiseerde do cumentaire op het scherm verschenen. De hulpverle ners hadden tot taak een antwoord te geven op alle mogelijke vragen, die naar aanleiding van de uitzen ding zouden binnenkomen. De meest voorkomende vraag was waarom de geschiedenis nu weer moest worden opge rakeld. Vele opbellers spra ken in verband hiermee de vrees uit dat er door 'Holo caust' opnieuw een haat campagne tegen Duitsers in het algemeen op gang zal komen. Anderen vroegen zich af waarom er zoveel aandacht wordt besteed aan de vervolging van de joden en helemaal niet aan die van de zigeuners en de homofie len. ge scholier vertelde, dat in zijn klas als gevolg van alle publiciteit rond 'Holocaust' veel grappen zijn gemaakt. 'Maar nu ik de film heb ge zien en daardoor toch wel onder de indruk ben geraakt, geloof ik niet dat er nu nog veel grappen zullen worden gemaakt'. In totaal zijn er tot nog toe vier of vijf opzeggingen van het lidmaatschap bij de TROS binnengekomen. Sommigen begrepen niet dat juist een "zo op amusement gerichte omroep als de TROS" deze serie uitzendt. Het TROS-gebouw in Hilver sum werd gisteravond zwaar bewaakt nadat er 's middags een aantal bommeldingen was binnengekomen. Ook binnen het gebouw was poli tie aanwezig om bij eventua liteiten meteen te kunnen ingrijpen. De tweede aflevering van 'Ho locaust' wordt komende za terdagavond uitgezonden, de derde zondagavond. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Bond van Horecaper soneel gaat actie voeren tegen de verloedering van een deel van het publiek. De bond wil zijn leden een veiliger werkgelegenheid bieden. Dit zei voorzitter Arie van Egmond van de bond vanmorgen op de jaarvergadering in Utrecht. V .1&4B KIRYAT TIVON (AP/Reuter) - Fen erewacht van de Israëlische politie staat om het graf van Dan n y Heranen diens twee dochtertjes, die zondag bij een aanslag door Pale st ijnen om het leven zijn gekomen. Als represaille heej't Israël gisteren en vandaag beschietingen uitge voerd op Palestijnse kampen. Als gevolg van de beschieting van vandaag zijn zes mensen .onder wie een vrouw omgekomenIsraëlische kanonneerboten beschoten van ochtend de kustweg tussen Tyrusen Sidon in Zuid-Lïbanon. Palestijnse commando's en hun bondgenoten beantwoordden het vuur. De beschieting duurde 35 mi nuten. BUENOS AIRES (AFP) - Vrijwel de hele top van de "Commissie van 25", een van de twee grote vakcen trales in Argentinië is van nacht gearresteerd. In een onderhoud op initiatief van een hoge functionaris van het ministerie van arbeid hadden zij vastgehouden aan hun besluit vrijdag a.s. uit te roepen tot een dag van nationaal protest tegen het politieke, economische en so ciale beleid van de regering. De rond twintig vakbondsmensen werden volgens het bureau in au to's afgevoerd met onbekende bestemming vergezeld door burgerkleding. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Nog steeds koud Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen. Koud weer met minimum temperaturen van ongeveer 5 graden en middagtemperaturen rond de tien graden. Krachtige noordwesten wind, maar vannacht in het binnenland nog matige wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 APRIL Zon op: 6.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 6.14 uur; onder: 19.34 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.11 en 15.35 uur, laagwater om 11.21 en 23.48 uur. De leden van de "Commissie van 25" waren volgens vakbonds kringen op het ministerie van ar beid ontboden om hun standpun ten inzake de voorgenomen actie "definitief te verklaren of te wij zigen". Zeker 20 hielden volgens deze kringen aan het plan voor actie vast en werden door func- Mogelijkheid uitstel voor dienstplichtige bouwvakkers DEN HAAG (GPD) - Dienstplich- tigen die werkzaam zijn in uit voerende bouw- en installatiebe drijven en die na 1 juli 1979 onder de wapenen moeten komen, kunnen onder bepaalde omstan digheden uitstel van de eerste oe fening krijgen. Minister Scholten (defensie) heeft in overleg met minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) hiertoe besloten. De beide bewindslieden willen hiermee een bijdrage leveren aan hel inhalen van de achterstand in de bouwproduktie. aldus het mi nisterie van volkshuisvesting vandaag. Het verlenen van uitstel blijft be perkt tot die gevallen, waarin het uitstel wezenlijk bijdraagt tot de voortgang van die produktie. Het uitstel geldt voor maximaal één tionarissen in burgerkleding bui ten het gebouw geleid. Gelijktijdig met de arrestatie gaf het Argentijnse militaire bewind een verklaring uit, waarin de voor vrijdag aangekondigde staking "onverantwoordelijk en duide lijk in strijd met de wet", die vak bondsactiviteiten verbiedt, wordt genoemd. De Commissie van 25 heeft opge roepen tot een algemene staking van 24 uur om in het bijzonder te protesteren tegen het straffe eco nomische beleid van de junta, waaronder de loonsontwikkeling in de afgelopen drie jaar sterk is afgeremd ondanks het feit dat Argentinië een van de hoogste inflatiecijfers in de wereld kent. De staking is ook bedoeld als pro test tegen het verbod op vak bondsactiviteiten en arrestaties van vakbondsleiders in de afge lopen paar maanden zonder dat een aanklacht tegen hen werd in gediend. Waarom ARROW zo veel voor u doet Omdat 'n ARROW-shirt dat verrukkelijk soepele boord heeft VrijDraagt altijd prettig Is soepel-licht VrijEn vooral up-to-date in kleur en dessin. Gun u zelf zo'n Amerikaans ARROW-shirt Nu ook met het nieuwe kleinere boord-model .NELDHOVEN MSHIONS Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Volgens Van Egmond zijn de ar beidsomstandigheden in de ho reca de laatste jaren drastisch verslechterd. "Het personeel gaat vaak met angst voor zijn leven naar het werk. Het zijn vooral Nederlandse raddraaiers, alco hol- en drugsverslaafden en jeugdbendes die het personeel en het publiek van de horeca-gele- genheden als stationsrestauraties lastig vallen en bedreigen," aldus Van Egmond. Hij vond het normaal dat perso neelsleden weigeren in dit soort "wild west-omstandigheden" te werken. Hij noemde als voor beeld van actie de door de bond gecoördineerde staking van be dienend personeel van de restau ratie van het Centraal Station in Amsterdam, waar het "verloe derde publiek" het werken on mogelijk had gemaakt. Volgens Van Egmond gaat zijn bond samen met de onderne mers, politie, arbeidsinspectie en bewakingsdiensten werken aan veiliger werksituaties voor hore- ca-personeel. Zo heeft het be drijfschap horeca een speciale Nog dit jaar gesprek over uitbouw verrijkings- fabriek ALMELO (ANP) - Nog dit jaar wil Urenco met de regering gaan pra ten over de verdere uitbreiding van dé verrijkingsfabriek in Al melo. Dit met het oog op mogelij ke orders uit Amerika. Ook in andere Europese landen be staat volgens prof. M. Bogaardt, directeur van Urenco Nederland, een toenemende belangstelling voor het door zijn bedrijf gele verde uranium. De capaciteit van de verrijkingsfabriek in Almelo zal in 1985 2.000 ton bereiken. Prof. Bogaardt: "In de verdere toe komst wordt het ongetwijfeld meer, want de grondstof die wij in de vorm van verrijkt uranium aan kerncentrales leveren, za^ goedkoper blijken te zijn dan an dere energiedragers, zoals aardo- De plannen om in Leiden illegale pensions voor buitenlandse werknemers te sluiten is geen zaak van vandaag of gisteren. Aan de beslissing is een lange voorbereiding voorafgegaan In vele vergadering van de gemeen telijke commissie huisvesting mi granten is breedvoerig gesproken wat er zou moeten gebeuren om de verhuizing met de nodige zorg te omringen In die commissie hadden zowel des kundigen als raadsleden zitting. Van de voortgang werd in deze krant geregeld melding gemaakt. Ook toen was al duidelijk dat de buitenlandse werknemers zouden verhuizen naar het woonoord in Leiderdorp. In al die maanden - in november vorig jaar werd al aangekondigd dat pensionhouders binnenkort zouden worden aangeschreven - is er vanuit de Leidse raad nooit een opmerking gekomen dat het anders zou moeten. Die reacties zijn pas gekomen nadat in publi caties deze week nog eens na drukkelijk op de aanslaande sluiting werd gewezen. Toen ineens kwamen raadsleden in het geweer. Toen plotseling trok ken hulpverleningsinstanties aan de bel Alsof er nooit eerder sprake was geweest van brand gevaarlijke en onhygiënische pensions. Gisteravond besloot de raad over haast om de sluiting toch maar twee maanden uit testellen. Weer een bewijs van het feit dat de Leidse raad niet erg consequent ter bestrijding van de criminaliteit in het horecawezen geïnstalleerd, die geregeld con tact zal opnemen met het minis terie van justitie om tot verbete ring van de situatie te komen. Van Egmond zegt een oplossing te zien in het installeren van een ge sloten tv-circuit en het aanstellen van geüniformde bewakers in de meest onveilige gelegenhe den. De hoge kosten van de beveiliging leiden er volgens hem toe dat de overheid die veiligheidsmaatre gelen zal moeten subsidiëren. ROME (Reuter) - In Rome zijn van nacht bomaanslagen gepleegd op twee kantoren van de MSI (de Italiaanse Neofascistische partij). Tevens is een politiepost in de Noorditaliaan se stad Milaan door bommen getroffen, zo heeft de politie meegedeeld. De bommen richtten aanzienlijke schade aan, maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Er heeft zich nog niemand gemeld om de verantwoordelijkheid voor de aanslagen op te eisen. De eerste bom in Rome sloeg, in de buitenwijk San Paolo, een groot gat in de voordeur van het partij kantoor van de MSI. deed ruiten springen en beschadigde zes au to's die in de buurt geparkeerd stonden. Bom nummer twee, die bestond uit twee kilo dynamiet, ontplofte enkele uren na de eerste en be schadigde muren en auto's in de buurt van een ander MSI-kan- toor. In de hele stad kon men de klap horen. In Milaan werd een van de wijkpos ten van de politie volledig ver nield. 24 PAGINA'S De Britse premier Callaghan wil nagaan of er voorwaar den zijn voor een conferentie van alle partijen in het Rho- desisch conflict, met inbe grip van het Patriottisch Front. Callaghan zou dan op treden als voorzitter van die conferentie. Dit plan vindt slechts doorgang wanneer Labour de verkiezingen van drie mei wint. PAGINA 9 Overschot vrouwenartsen werkt onnodige verrichtin gen in de hand. PAGINA 7 I Steeds meer gastarbeiders werkloos. PAGINA 21 TEHERAN (AP) - De Iraanse pre mier Mehdi Bazargan is van morgen aan een moordaanslag ontsnapt. De mislukte aanslag werd ge pleegd toen Bazargan en leden van zijn regering een begrafe nisstoet volgden ter gelegenheid van de teraardebestelling van de voormalige stafchef van de Iraanse revolutionaire strijd krachten, Mohammed Gharani, die gisteren in Teheran op straat werd neergeschoten. edate Een ooggetuige deelde r man in het uniform van de luchtmacht probeerde een handgranaat naar Bazargan te werpen. De premier liep op dat moment aan het hoofd van de processie met onder meer de plaatsvervangend premier Ab bas Amir-Entezam. Gewapende wachten slaagden er in de granaat uit de handen van de aanvaller te slaan. Deze hief vervolgens een machinegeweer en probeerde dit af te vuren. Voordat het zover kon komen werd hij evenwel tegen het pla veisel geslagen en weggeleid. Ooggetuigen verklaarden dat de aanvaller, wiens motieven niet bekend waren, deel uitmaakte van de Islamitische revolutio naire garde. De aanslag vond plaats op dezelf de laan waar Gharani werd neergeschoten. (©^4 weken lang i •IDSCH DAGBLAC ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad r 214, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1