Verdere teruggang predikantsplaatsen in de jaren tachtig Humanisme bondgenoot in gemeenschappelijke strijd Ook Pakistan in de halve finale Leidse zaalvoetballers nog één punt af van de districtstitel Slijtageslag SPORT 1 AGENDA Strafbankje worclt officieel ingevoerd Predikant: „Christenen moeten heel wat inleveren Helaas zitten kerken en christenen - in dividueel en als groep - vaak op een stoel waar zij nooit hadden mogen zit ten: de stoel van de onderdrukker die anderen weinig of geen speelruimte gunt. Christenen zullen in dat opzicht heel wat moeten inleveren om ande ren wat meer ruimte te kunnen geven. Al is de Amsterdamse studentenpredi kant dr. S.E. Hof - hij schrijft dit in het lutherse weekblad ELK - niet ge lukkig met de propaganda van het Humanistisch Verbond over de rug van kerk en godsdienst heen, toch kan hij de golven van negatieve kritiek van humanisten en andere niet-chris- tenen op het christelijke bedrijf wel aanvoelen en billijken. 'Concrete voorbeelden van de machts positie, de sleutelpositie, de into lerantie, het dogmatisme van chris tenen in allerlei sectoren liggen dage lijks voor het oprapen", aldus ds Hof. 'Wie dat ontkent is blind. Of hij liegt. Zolang wij met een vermeende evan gelische zelfverzekerdheid ongevoe lig blijven voor de gerechtvaardigde kritiek van anderen, zal aan het nega tieve en verwrongen beeld van de kerk zo goed als niets veranderen. Wij zitten in dat geval met het Humanis tisch Verbond op één lijn, want ook wij bedrijven dan zelf een stuk anti- propaganda voor kerk en christen dom". Concurrent De aanleiding voor ds. Hof om hierover te schrijven was het zondag-pro grammaatje van het Verbond op de TV, "waarin men zich weieens afzet tegen christendom en kerk". "Om propaganda te maken voor de eigen zaak speelt men dan in op negatieve gevoelens die buitenkerkelijken te genover godsdienst en kerk koeste- Ds. Hof acht deze negatieve houding ty perend voor de relatie tussen christe nen en humanisten iri het algemeen. "Ook van de kant van christenen is er meestal weinig of helemaal geen openheid naar het Humanistisch Verbond toe. Zij zien in het humanis me meer een bedreiging en een con current dan een mogelijke bondge noot in een gemeenschappelijke strijd tegen allerlei vormen van on menselijkheid". Ds. Hof zou graag zien dat deze "keihar de concurrentieslag- om niet van oor log te spreken - op allerlei fronten" werd beëindigd. "Het is christenen en humanisten toch beiden wezenlijk om de humaniteit (menselijkheid) te doen?" De Engelse toeristenorganisatie heeft zorgen over de almaar groeiende stroom toeristen die de kathedralen in Groot-Brit- tannie bezoeken. Vooral de vloeren van deze kerken lij den grote schade van de 40 miljoen voeten die er jaarlijks overheen schuifelen. Klompen en hoge hakken zijn de voor naamste boosdoeners. Ook het vandalisme richt aan zienlijke, zij het geringere schade aan. Toeristen willen nog weieens "souvenirs" mee nemen, waarbij hun voorkeur uitgaat naar stukjes uit graf tomben en mozaïekvloeren. Sommige kerkbesturen heb ben kostbare vloeren al afge dekt. Voor de offerblokken in de ker ken hebben de toeristen in het algemeen weinig aandacht. Des te meer voor de souvenir- winkeltjes. De opbrengst daaruit is wel viermaal zo groot als uit de offerblokken. Ook de toegangsprijzen leve ren behoorlijk wat op. De meeste toeristen doen West minster Abbey (zie foto) aan, ongeveer tien miljoen per jaar. Maar ook voor andere grote kerken neemt de belang stelling toe. Zo noteerde het kerkbestuur van de kathe draal van Rochester een ver hoging van het bezoek van maar liefst 500 procent. ritaat gaat. Vrijdagavond om 8 uur is er een afscheidsbijeen komst in de Bevrijdingskerk en zondagmorgen om half 11 gaat ds. Wagenvoorde die zich in Ben- nebroek zal vestigen - voor het laatst als wijkpredikant in deze kerk voor. Dr. B. van Oeveren, gerefor meerd predikant te Rijnsburg is gekozen tot voorzitter van de Ge reformeerde Mannenbond (146 afdelingen met 2400 leden). Kerk in stad kreeg het zwaar te verduren Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Scheveningen C. B. Roos Am sterdam, door de synode tot pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (Molukse noodge- meente) te Capelle aan de IJssel D. F. Pelamonia Culemborg; aangenomen naar Uddel kandi daat F. van Roest Wageningen, naar Gieterveen (Dr.) kandidaat J. A. van Sloten Losdorp; be dankt voor Drachten A. J. de Bue Scharnegoutum, voor Woubrug- ge E. Bouman Heerde, voor Woudenberg J. Olie Linschoten, voor 's Grevelduin-Capelle P.. Koeman Oene. Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuw-Loosdrecht P. Rie- mersma Harlingen; aangenomen naar Groningen-Noordoost D. A. Vanhaelen Souburg, naar Hoo- geveen A. IJkema Almelo; be dankt voor Hallum A. Hoogka mer Wagenborgen, voor Uithui zen H. Lijesen Rotterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Zuidlaren J. M. Goed hart Zwolle, te Hattum M. H. Oos terhuis Wageningen, te Leeu warden P. Schelling Middelburg; bedankt voor Den Bosch (voor zending in Suriname) J Borg- dorff Bodegraven-Alphen aan den Rijn. Chr. Gereformeerde Kerken: be roepen te Leiden E. Slofstra Broek op Langedijk, te Utrecht- Noord A. Baars Urk; aangeno men naar Carambei (Brazilië, Evangelische Kerk) H. Last Eindhoven. Geref. Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde E. Ve- nema Drachten, voor Capelle aan de IJssel A. Hoogerland Krab- bendijk, voor Middelbrug J. W. Verweij Hendrik Ido Ambacht, voor Almelo J. Karens Opheus- den, voor Sprang-Capelle W. Ha- ge Rotterdam-West. In een overzicht over de afgelopen tien jaar heeft de voor zitter van de Bond van Nederlandse predikanten, ds. H. W, Colstee, in zijn jaarrede gistermorgen te Utrecht ge zegd, dat de financiële verlegenheid waarin de kerken aan het eind van de jaren 60 raakten in het afgelopen decennium steeds zichtbaarder en pijnlijker is gewor den. Met name de gemeenten in de grotere steden kregen het zwaar te verduren. Zij hadden behalve met inflatie en afnemend ledenbestand ook nog te maken met de trek naar de "voorsteden", waardoor vele fi nancieel draagkrachtige leden verloren gingen. Regelmatig werden predikantsplaatsen op geheven, niet alleen in de Her vormde Kerk, maar ook in klei nere kerken als de doopsgezinde, de remonstrantse en de lutherse. Wel werd de verwachte daling met 32 predikantsplaatsen per jaar niet gehaald, maar een ge middelde vermindering met 21 predikantsplaatsen geeft toch een duidelijk beeld van de moei lijkheden. Gezien de vergrijzing van het ledenbestand moet een verdere teruggang in de jaren 80 verwacht worden. Aanzien Een en ander heeft vérgaande ge volgen voor het kerkelijke leven. Wijken in steden werden groter en op het platteland moeten ge meenten worden gecombineerd. Dat heeft wel de vrijwilligersar- beid gestimuleerd, hetgeen een verheugend teken is, al moet ge waakt worden voor verminde ring van de kwaliteit van de pre diking. Deze ontwikkeling heeft toch geen werkloosheid onder de predikan ten veroorzaakt, zo kon ds. Col stee constateren. Dat komt mede door het feit. dat noch bij de stu denten in de theologie, noch bij de predikanten zelf in deze pe riode het werk van gemeentepre dikant in hoog aanzien stond. Velen zien uit naar meer gestruc tureerde en gespecialiseerde ar beid. bijvoorbeeld als gods dienstleraar of ziekenhuispastor. HO m Minister Scholten van defensie voelt zich niet geroepen, tegen over de werkgroep Alphen aan den Rijn van het Interkerkelijk Vredesberaad verantwoording af te leggen van zijn kernwapenbe- leid. Politieke verantwoording is hij alleen verschuldigd jegens het parlement. De Alphense groep had de minister in een brief gevraagd hoe hij het christelijk geloof kan rijmen met de bereidheid tot het inzetten van kernwapens, en hoe een demo cratische controle op defensie activiteiten mogelijk is als de mi nister over de gevolgen van mo gelijke atoomexplosie^ zwijgt. Een in algemene termen gestelde verwijzing naar een uitspraak die juist aanleiding was om de minis ter deze vragen te stellen acht de Alphense IKV-werkgroep geen antwoord. En dat betreurt ze. Het in strijd is met de gedachte dat voor de publieke meningsvor ming een nauwkeurige, be trouwbare en zo volledig moge lijke informatie nodig is. Bisschop Simonis van Rotter dam heeft de Delftse pastorale medewerker drs. A. Meij knecht gewaarschuwd dat deze door zijn medewerking aan de oecumeni sche vieringen in de studenten- parochie aldaar de prille functie van de pastorale werker in gevaar brengt. In zijn brief gaat de bis schop ook in op de mogelijke consequenties voor het gezin van drs. Meij knecht. "Ik meende ver plicht te zi jn, van meet af aan op de zware consequenties te moe ten wijzen, om u niet in de waan te brengen dat ook niet uw gezin de dupe zou kunnen worden van uw ernstige ongehoorzaamheid ten opzichte van het geloof en de geloofsdiscipline van onze kerk. Bisschop Simonis verwijt de bis schoppenconferentie dat de zaak van de Delftse studentenecclesia niet op de agenda voor de laatst gehouden bisschoppenvergade ring (10 april in Haarlem) stond. Overleden In Den Haag is giste ren ds. L.S. den Boer begraven; hij werd 80 jaar en was van 1958 tot aan zijn emeritaat in 1973 christelijk gereformeerd predi kant in Sasscnheim. Afscheid Het komende week einde neemt de hervormde wijk- gemeente Boshuizerwijk (Zuid- West) in Leiden afscheid van ds. M.J. Wagenvoorde, die met eme- PERTH - Na Nederland heeft giste ren ook Pakistan zich geplaatst voor de halve finales van het tienlandenhockeytoernooi in Perth. De Pakistani versloegen Kenia met 5-0 en voeren de rang lijst in de B-groep aan met zes punten uit drie wedstrijden. De strijd om de tweede plaats gaat tussen Groot-Brittannie en Olympisch kampioen Nieuw- Zeeland. In de A-groep won India met 4-2 van Frankrijk. India bezet achter Nederland (3—6) en Australië (2-4) de derde plaats met twee punten uit drie duels. Yooys verlengt contract bij AZ ZAANSTAD - Gerrit Vooys heeft gisteravond met AZ'67 overeen stemming bereikt over een vér- lenging van zijn contract. De doelman van AZ zal binnenkort een tweejarige verbintenis on dertekenen. Voetbaljeugd klopt ook Gonda: 5-1 LEIDEN - Het Leidse voetbalelftal van 13- en 14-jarigen heeft ook Gouda met forse cijfers versla gen In Zwammerdam zegevier de het jonge team van coach Freek Filippo met 5-1, door drie treffers van Ronnie de Roode (Roodenburg), één van John van Berkel (eveneens Roodenburg) en één van Klaas Vink van Noordwijk. Het Leidse team, dat eerder Rot terdam al met 3-0 opzij schoof in de strijd om de districtstitel van het jeugdplan Nederland, ont moet nu alleen nog Den Haag. Als ook die partij gewonnen wordt, is de titel binnen. Het duel Leid en-Den Haag wordt op 14 mei gespeeld op het UVS- terrein in Leiden. De wedstrijd van donderdag tegen Australië is voor Oranje beslis send voor de bezetting van de eerste plaats, waarmee in de hal ve finales van zaterdag vermoe delijk Pakistan kan worden ont lopen. DUISBURG (ANP) - Een delegatie van Anderlecht heeft gisteren met het bestuur van MSV Duis burg onderhandelingen gevoerd over een mogelijke transfer van Ronnie Worm naar de Belgische club. MSV vraagt een transferbedrag van anderhalf miljoen gulden voor zijn international, die reeds ak koord is gegaan met het door An derlecht geboden jaarsalaris van 350.000 gulden (excl. wedstrijd premies). LEIDEN - Vanavond wordt de tweede bekerronde van de zaterdag amateurs afgewerkt. De navolgende wedstrijden staan op het programma: Baarn-Lisser Boys, Scheveningen-Katwijk, SC Lisse- Rijnsburgse Bovs, Swift-RCL. SVPTT-Noordwijk. DSO-Quick Bovs en ARC-Volendam. Ook wordt er vanavond een inhaalpro gramma bij de zaterdagafdeling afge werkt. Het programma: 1/ TAW-Lei- den, SVLV-GWS, Woubrugge-KRV. II/ Stompwijkse Boys-VNL, Kickers- LSW Dames. Alphia-KRV, Naald wijk-Valken, Alkmania-Siveo en SVLV-BSC. Woensdag regionale jeugd: UVS-Xerxcs. Katwijk-VUC. Dames (zaterdagafdeling): RAS-Lug- dunum, Alkmania-Idunua (zondag afdeling) Donderdag. ~.eids/Goudse competitie: ÏA/WOA-Kickers. Ammerstol- Gouderak, Stolwijk-Oudewater, Leidse Boys-VNL, Oranje Groen- KRV. VTL-Alkmania; IBSJZ-VNA, ZLC-Unitas, Stompwijkse Boys- Warmunda, Bergambacht-Schoon hoven, Nicolaas Boys-Alphia, Ca- bauw-Soeeer Boys. Tweede klasse A, zondagamateurs: DHL-LDWS. KATWIJK - De zaalvoetballers punt nodig voor de districl De Leidenaars versloegen gister avond in de Katwijkse Cleyn Duinhal ook de Rotterdamse kampioen Rozet (2-1) en hebben morgenavond tegen de Goudse kampioen aan een gelijkspel vol doende om het districtskam pioenschap te veroveren. Het Lisser Godyla verzekerde zich van een plaats in de nieuw te vormen districtshoofdklasse. De ploeg won met 3-1 van Landwer uit Sassenheim in een beslis singsduel dat noodzakelijk was geworden omdat de twee ploegen in de competitie op de derde plaats waren geëindigd. Godyla, het Rijnsburgse Glasber gen en Sjardin zijn nu de verte genwoordigers uit de Afdeling Leiden in de nieuwe hoofdklasse. Sjardin-Rozet: 2-1 - De start van het Leidse team in deze slechte, nerveuze zaalvoetbalwedstrijd was niet best. Via een treffer van Maarten Polderman (spits van amateurhoofdklasser CW) na men de Rotterdammers een ver rassende 0-1 voorsprong in Kat wijk. Even na de rust zorgde Cock van Weerlee voor 1-1. Nadat Nachtegeller nog eens op de paal had gemikt, duurde het (evenals in het vorige duel tegen Dubbeldam) tot de laatste secon den, voordat de Leidenaars de winst veilig konden stellen. Een handvol tellen voor tijd bezorgde Nachtegeller zijn team de zege, ADVERTENTIE hedenavond 20.00 uur ZILVERENMOLEN-TOERNOOI LUGDUNUM-U.V.S. Boshuizerkade. van Sjardin hebben nog één itel van West II. op aangeven van Cees de Roode. Er werd daarna niet meer afge trapt. jodvla-Landwer 3-1 - Jan van Slooten was in dit duel de grote man voor het Lisser team. Hij scoorde tweemaal. Nadat hij eerst al eens op de paal had ge richt, zorgde hij na de rust voor 1-0. Wel liet Piet Hoogervorst in LEIDEN - Het instellen van het strafbankje bij de A-ju nioren per 1 januari 1979 is een succes gebleken. Voor zitter Ad Dusée verklaarde gisteravond tijdens de voor jaarsvergadering van de Af deling Leiden dat mede door deze maatregel (het tijdelijk wegzenden van een speler) het aantal straffen in het ge hele land is teruggelopen. De KNVB heeft daarom beslo ten met ingang van het nieuwe seizoen het straf bankje bij de voetballende A-junioren officieel in te Wellicht moeten ook de B. C en D-junioren, die in de fout zijn gegaan, daarop straks plaats gaan nemen, maar daarover is nog geen definitieve be slissing genomen. Wel voor spelde Dusee dat binnen af zienbare tijd ook bij de se nioren het strafbankje zal worden ingevoerd. Even leek het er gisteravond op dat de voorzitter van de Afdeling daarop zelf zou moeten gaan zitten, toen de samenstelling van het nu lo pende competitie-program ma aan de orde kwam. Door de lange winterstop heeft het strijd-verloop een wel zeer rommelig karakter gekre gen, zo stelden de vertegen- met slechts één terrein) do het drukke competitie-pro gramma veelal ook al niet doorgaan. Een gegeven waarvoor de clubs de Afde ling verantwoordelijk stel den. Volgens Dusée ligt de schuld echter niet bij de Af deling Leiden, maar bij de KNVB, die in tegenstelling tot de Leidse competitielei der klakkeloos wedstrijden heeft uitgeschreven, waar door de zaak is geescaleerd. De voorzitter beloofde dat er zoveel mogelijk met de clubwensen rekening zal worden gehouden. Er was bij diverse clubs ook nogal wat ergernis gerezen over de strafmaatregelen van de afdeling zaalvoetbal. Door de barre weersomstan digheden van 14 februari j.l. waren enkele ploegen niet in staat geweest de speel-ac- commodaties te bereiken. Ze werden daarvoor bestraft met een boete van 25 gulden en kregen twee punten in mindering. De laatste straf was nadien dan wel onge daan gemaakt, maar de boe te was gehandhaafd geble ven, hetgeen de betrokken clubs niet bepaald niet lek ker zat. Geconfronteerd met die ergernis stelde de voor zitter dat ook de beslissing om de boete te handhaven nog eens nader zal worden bekeken. Ook de Afdeling Leiden zeil 'zal' in over de financièn. Het huidige bondsbureau (het pand aan de Rijnsburgerweg 94) is nog altijd niet ver kocht, terwijl het nieuwe bondsbureau in Leiderdorp al in opbouw is, waardoor de afdeling mogelijk in de problemen zou kunnen ra ken. De voorzitter meende dit te kunnen ondervangen door clubs die hun (verplichte) bijdrage voor het nieuwe bondsgebouw 25- per elf tal) eerder willen voldoen, een aantrekkelijke korting in het vooruitzicht te stellen. Ad Dusee woordigers van de clubs. Bovendien zijn diverse ver enigingen behoorlijk in moeilijkheden geraakt om dat veel spelers op de speel avonden niet beschikbaar zijn en het nogal eens voor komt dat scheidsrechters niet komen opdagen. De trainingen van de selectie elftallen kunnen (bij clubs dezelfde minuut 1-1 aantekenen, maar niet veel later stak uitgere kend die speler de tegenstander de helpende hand toe. Hij werkte de bal na een voorzet van Frans van der Laan in eigen doel: 2-1. Landwer was nauwelijks hersteld van die morele opdoffer of de be slissing was al gevallen. Nog geen minuut na de tweede Lisser goal, volgde de derde, die Jan van Slooten opnieuw voor zijn reke ning nam. Voorzitter Piet van der Geer (rechts) heeft gisteravond afscheid geno men van de COVS. de centrale organisatie van voetbalscheidsrechters afdeling Leiden die dit jaar 50 jaar beslaat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15