'Kabinet neemt voorlopig geen dwangmaatregel' Corso succes ondanks late regen Van Agt vraagt Mondale om beter overleg Kappeyne van de Coppello overweegt vertrek uit politiek Wiegel op VVD-congres: Politie zocht in St. Jan naar bom 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: zorg voor juiste bandenspanning. (BAANDAG 23 APRIL 1979 (Van één onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK - Bussen, hypermoderne touringcars met meestal Duitse nummer platen, staan strategisch op gesteld. De passagiers wagen zich niet naar buiten, zij zul len straks uit hun hoge positie het 32ste bloemencorso door de Bollenstreek prima kun nen zien langskomen. De dertig deelnemers aan deze internationale attractie, die dit maal in het kader van het "Jaar van het kind" het motto "Lentekinderen" draagt, zijn aan hun laatste etappe toe: Noordwijk. De sombere weerberichten ten spijt, heeft het corso in een wat voorzich tige fleurigheid kunnen rij den. Maar het laatste loodje moet blijkbaar extra zwaar wegen: na ruim zeven uur stil op de wagens te hebben geze ten. dreigt er nu regen voor de bloemenmeisjes en kinderen. Startsein kwiek en al spelend ten tone le, gevolgd door de majorettes van de Pom Pom Girls uit Leiden om het startsein voor het corso te geven. De praal wagens blijven nog enige mi nuten uit, het begint zachtjes te regenen. Dan maakt politie-te-paard de route van het corso op ge moedelijke wijze vrij. De eer ste praalwagen komt eraan, op een wat hobbelende ma nier. Te zachte banden van de tractor onder die veelheid aan voornamelijk blauwe en roze, maar ook wel gele narcissen en hyacinten. Zojuist heb ik me door een corsist laten ver tellen, dat er toch gauw 60.000 trossen bloemen in zo'n praalwagen zjjn verwerkt. Ontwerper Jos van Driel (76) heeft zijn best weer gedaan Paraplu's Terwijl ik de prijswinnaars no teer houdt het op met zachtjes regenen en daarom verhoogt de karavaan zijn snelheid. Alom druilerigheid, bloe menmeisjes met paraplu's en in plastic gehuld. Toch noteer ik het volgende ereprijs voor de wagen Lente- rit van de afdeling Heemste- de/Bennebroek/Vogelenzang van de Koninklijke Algemee- ne Vereeniging voor Bloem bollencultuur: grote gouden medaille voor de wagen Len- tegroei van de Keukenhof; en de prijs voor de meest humo ristische wagen gaat naar Lentefeest van de ABN-Lisse. Door die namen wordt 't ten minste nog een beétje lente. "Blijkbaar zoveel categoriën gemaakt dat ze allemaal wel een prijs móeten krijgen", analyseert de onvervalste Katwijker naast me, naar aanleiding van het feit dat dat vrijwel iedereen een medaille krijgt. Tulpenkoningin Ondanks alles is de Nieuwzee- landse tulpenkoningin Elisa beth Reumers (23), die de wa gen Lentenimfen van de Ge zamenlijke Groepen Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op fleurt, blijven lachen. Vrolijk zwaait ze het publiek toe. De reden van haar niet stuk te krijgen goede humeur. "Tja, die bollenvelden zijn ook zó Tot het slot van het corso, nadat de bloemenmeisjes toch uren hebben moeten zittert kleu men. stappen ze zelf van de wagens af. Geen beelden van verstijfde kinderen die in zit- houding uit hun bloembed- dingen moeten worden ge tild. Hoe dat komt legt vader W. Rovers uit Noordwijk van één van de deelnemende meisjes (dat in hotel Noord zee snel iets warms te drinken krijgt) uit: "Nou, we hebben vanmorgen vroeg heel wat werk aan d'r gehad. Dikke truien aan en toen is ze in kranten gepakt en daarover is die mooie jurk ge gaan. Helemaal ingepakt dus. En ik zag net ook meisjes met lapjes voor hun mond tegen de kou. Tja, als je ze zo in hun dunne jurken op zo'n wagen zet, dan komen ze d'r niet meer levend van af, joh..." JOS VAN DER MEER ...60.000 trossen bloemen per praalwagen BREDA (GPD) - De vice-voorzitter van de WD-Tweede-Kamerfrac- tie, mevrouw A. Kappeyne van de Coppello, overweegt de politiek te verlaten. Zij voelt veel voor een vertrek uit de Kamer bij de vol gende verkiezingen, die volgens schema in 1981 gehouden moeten worden. Op het congres van haar partij in Breda verklaarde me vrouw Kappeyne van de Cop pello een dergelijk besluit in overweging te hebben geno- BREDA (GPD) - Het kabinet probeert door overtuigings- kracht en uitleg de medewerking te krijgen voor maatre gelen die nodig zijn om uit de ernstige economische toe stand te komen. Het oproepen van een crisissfeer, zoals gesuggereerd is, wijst de regering hierbij af. Ook wordt voorlopig niet gedacht aan het gebruik van dwangmaat regelen. Dit verklaarde vice-premier Wiegel (WD) zater dag op het jaarlijkse congres van zijn partij in Breda. Volgens Wiegel gaat het met de economie nog steeds bergaf waarts. Om hier het hoofd aan te bieden moet iedereen bezuinigen en beperken. Daarnaast is het nodig „kalmer aan te doen, de te ring naar de nering te zetten en de handen uit de mouwen te ste ken", zei hij. „We moeten niet in de eerste plaats denken aan het resultaat van de volgende verkie zingen, maar aan wat voor sa menleving we onze kinderen na laten" Wiegel voerde het .woord op het congres tegen alle liberale tradi ties in. De liberalen gaan ge woonlijk uit van een volstrekte scheiding tussen regering en volksvertegenwoordiging. Als „het lid uit Amerongen" be steedde hij het grootste deel van zijn rede aan het opvijzelen van het duidelijk aangetaste zelfver trouwen van de partij. Hierbij legde hij vooral de nadruk op de noodzaak eensgezind te blijven Naast de tegenvallende enquête resultaten plaatste hij de sterke groei, „tegen de klippen op", van de partij sinds 1945. •.We hebben gewonnen door eens gezindheid. Nu moeten we voor komen dat onze tegenstanders Het kamerlid ontkende echter reeds een definitief standpunt te hebben ingenomen. Tot nu toe had zij hierover slechts enkele gesprekken gevoerd met colle ga's en kennissen, zonder tot een besluit gekomen te zijn. Zij ver klaarde twee persoonlijke en een zakelijk argument voor een even tueel vertrek te hebben. Na een informeel fractieberaad maakte zij deze redenen vooralsnog niet bekend. Tevens besloten de libe rale kamerleden nog eens geza menlijk over de plannen van me vrouw Kappeyne van de Cop pello te overleggen. Bekend is dat zij voorstander is van een veel „linksere" koers van de WD, dan andere kamerleden. Met fractievoorzitter Rietkerk verschilt zij van mening over haar streven naar regeringssamen werking met de PvdA. Al eerder kondigde zij aan te zullen ver trekken indien het abortuswets voorstel van het kabinet niet libe raal genoeg zou zijn. Het wets ontwerp kwam echter aan haar verlangéns tegemoet. Rietkerk verklaarde na de aankon diging dat zowel de fractie als hij i persoonlijk er „alles aan zou doen" mevrouw Kappeyne van de Coppello voor de fractie en de partij te behouden. Zij benadruk te dat er tussen haar en de fractie voorzitter geen sprake is van conflicten en onenigheid over de werkwijze binnen de fractie. Van Kemenade steunt manifest DEN HAAG (GPD) - Oud-minister Van Kemenade vindt voorzit terskandidaat Meijer „een voor treffelijke bestuurder". Naar zijn mening moet de PvdA zich wel drie keer bedenken, wil zij een dergelijke bekwame man niet tot voorzitter kiezen. Van Kemenade zei dit zaterdag in Utrecht, waar een groep PvdA-leden een mani fest opstelde dat deze week aan alle leden zal worden toege stuurd. tweespalt zaaien. Met elkaar be palen we onze eigen koers, zon der links te passeren of rechts in te halen Niet de houding van an deren is bepalend, maar ons ei gen programma", zei hij onder langdurig applaus Zoals te voorspellen was nam hij fractievoorzitter Rietkerk in be scherming tegen critici, die hem slecht over vinden komen en daaraan een deel van de achter uitgang bij de onderzoeken wij ten. Speciaal noemde Wiegel de „dynamische en enthousiaste wijze" waarop de fractievoorzit ter op het congres gesproken had Opvallend was dat vanuit het congres om Wiegels rede ge vraagd was, daarbij politiek lei der Rietkerk voor het hoofd sto tend. Rietkerk zelf had eerder als „onzin" klachten van de hand gewezen dat de fractie bang zou zijn voor het C DA en te voorzichtig zou op treden binnen de huidige coalitie „Wij zouden echter veel kritiek hebben gehad wanneer na drie of vier maanden door een harde op stelling een crisissfeer was uitge broken en wij geen regeringsve rantwoordelijkheid meer zouden hebben gedragen" Hij verklaarde dat de partij in de afgelopen anderhalfjaar belang rijke hoofdpunten van het ver kiezingsprogramma heeft kun nen verwezenlijken. Hierbij wa ren compromissen met het CDA nodig, maar onaanvaardbare concessies behoefden niet ge daan te worden. Op D'66 uitte Rietkerk opnieuw zakelijke kri tiek, zonder echter de deur naar deze partij dicht te slaan. Onder applaus riep Rietkerk uit dat de liberalen geen conservatieven zijn, die alles bij het oude willen laten. „Wij spelen in op de ingrij pende veranderingen in de maat schappij, maar doen dit anders dan anderen. Wij zijn niet radi caal, we polariseren niet, maar profileren". r aanvang van het diner clat DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft namens de Nederland se regering aan de Amerikaanse vice-president Walter Mondale voorstellen overgebracht tot ver betering van het overleg tussen de VS en de NAVO-bondgenoten tijdens de - waarschijnlijk - ko mende SALT III-onderhandelin- gen. Mondale maakte zaterdag tijdens een persconferentie in Den Haag melding van de voor stellen van Van Agt, zonder ove rigens iets te vertellen over de in houd ervan. Ook Van Agt zelf en minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) weigerden in te gaan op vragen. Bekend is dat er bij verscheidene Europese NAVO-landen onvrede bestaat over de wijze waarop het S ALT-overleg tussen de VS en de Sowjet-Unie wordt gevoerd. Weliswaar gaat het daar over be perking van de strategische kernbewapening (raketten e.d. waarmee de Sowjet-Unie en de VS elkaar rechtstreeks zouden kunnen bestoken), waarmee de NAVO geen bemoeienis heeft, maar, zo wordt gesteld, indirect bestaat er wel degelijk verband tussen de veiligheidssituatie in Europa en het strategisch even wicht tussen de beide groot machten. Daarbij komt nog dat in SALT III, welke onderhande lingsronde zal beginnen zodra bij SALT II de laatste puntjes op de i zijn gezet, ook de tactische kern wapens aan de orde zullen ko men, van welke wapens alleen al aan NAVO-zijde er ongeveer 7000 in Midden-Europa staan opge steld. De problemen rond SALT II en SALT III vormden een hoofd schotel tijdens de besprekingen die Mondale zaterdagmiddag voerde met Van Agt en Van der Klaauw. Ook werd aandacht ge schonken aan de modernisering van de NAVO-strijdkrachten in Europa, als antwoord op, wat Mondale noemde, de „massieve opbouw van de Sowjet-kernbe- wapening in Midden-Europa. Mondale ontkende dat ook was ge sproken over de wens van een groeiend deel van het CDA Ne derland kernwapenvrij te maken. Over de neutronenbom zei Mon dale dat een eventuele Ameri kaanse beslissing dit wapen te gaan fabriceren mede zal afhan gen van de houding van de Sow jet-Unie. Wij hebben niet de wens dit wapen te gaan invoeren, maar het kan zijn dat wij ons ertoe ge dwongen zullen voelen". 'Nacht tegen Van Agt over Bestek DEN HAAG (GPD) - In hel Vondelpark in Amsterdam wordt eind juni een „Nacht tegen Van Agt" gehouden om te protesteren tegen Bestek '81. Deze bijeenkomst zal voorafgaan aan een groot aan tal acties tegen de bezuini gingen van het kabinet op za terdag 23 juni. De plannen hiervoor werden afgelopen zaterdag besproken op een bijeenkomst van driehonderd mensen in de Rotterdamse Doelen. De acties worden georgani seerd door de initiatiefgroep „Bestek '81 moet van de baan". Deze groep wil dat de overheid al haar bezuini gingsplannen intrekt omdat zij de werkgelegenheid in ge vaar brengen en het welzijn van de bevolking aantasten. De initiatiefgroep wil voor komen dat de regering haar plannen tot verdere bezuini ging op 1 juli doorvoert. Aan de acties op 23 juni zullen havenwerkers, verplegend personeel, welzijnswerkérs, werklozen en onderwijzend personeel deelnemen. De ac ties zullen afgesloten worden met een massale optocht van het Museumplein naar de Dam in Amsterdam. Steenkamp: optimisme niet terecht over economie DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van het CDA, Piet Steenkamp, vindt dat premier Van Agt en fractieleider Lubbers ten onrech te optimistisch zijn over de eco nomie. Hij zei dat zaterdag op een bestuursvergadering van het CDA in Utrecht. Lubbers had kort vóór Steenkamp over de economie en het kabi netsbeleid gesproken. Hij zei dat het beleid dat onder het kabinet- Den Uyl begon en dat nu wordt voortgezet vruchten begint af te werpen. Hij zag geen reden voor zwartgalligheid omdat de inflatie een eind onder de knie is en de gevreesde werkloosheidsexplo sie is uitgebleven. Ook premier Van Agt meende eerder deze week gloeilichtjes in de econo mie te kunnen ontdekken. Volgens Steenkamp neemt de werkloosheid echter nog steeds toe en verdwijnt het geld met kar- revrachten naar het buitenland. Het Nederlandse bedrijfsleven vernieuwt te weinig en de terug gang in de werkloosheid van Duitsland en Amerika is bij ons afwezig, aldus Steenkamp. Voor hem gold de werkloosheid nog steeds als het centrale punt van de economische problema tiek. CD A-fractieleider Lubbers zei dat hij niet zoveel vertrouwen had in vernieuwingstendenzen binnen de VVD. Hij vroeg zich af of de VVD werkelijk bereid was het beleid in progressieve zin om te buigen. WD-leider Rietkerk sprak zich zaterdag uit tegen in komensnivellering, maar volgens Lubbers is het juist nodig om tot andere inkomensverhoudingen te komen. De WD wil ook het aantal uitkeringsgerechtigden voor de sociale verzekeringen beperken. Lubbers zet daar de vraag tegenover of de WD ook wil bepleiten dat werkgevers daarvoor hun verantwoordelijk heid aanvaarden. Hij zei verder nog te willen zien hoe de WD een nieuwe economische orde zou willen invullen. Aan de PvdA richtte Lubbers het verwijt dat deze partij te star denkt over het vergroten van overheidsinvloed. Volgens Lub bers vergroten de socialisten de barrière die hen afscheidt van samenwerking met andere par tijen, door teveel vanuit anti-ka- pitalistischesentimenten te wer ken. Op diezelfde bestuursvergadering kwam CDA-lijsttrekker Beumer bij de Europese verkiezingen aan het woord. Hij wil geen geregelde samenwerking met de conserva tieven in het Europees Parle ment. Hij keert zich daarmee te gen de Westduitse CDU-CSU met wie het CDA deel zal gaan uitmaken van de Europese Volks Partij (EVP). Beumer heeft er geen bezwaar te gen zo nu en dan samen te wer ken met conservatieven (of met liberalen of socialisten), mits dat in overeenstemming is met het verkiezingsprogramma van de christen-democraten voor Euro pa. D'66-partijvoorzitter Glastra van Loon heeft de vorming van echte Europese partijen bepleit jn plaats van fracties in het Euro pees Parlement die een samen raapsel zijn van nationale partij- DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft gistermorgen in de bezette St. Janskathedraal in Den Bosch gezocht naai' een bom. Tijdens de mis van twaalf uur was in de pas torie een anonieme bommelding binnen gekomen. De agenten konden rechter niets vinden. De missen hebben gisteren geen hinder ondervonden, aldus het bisdom. De bommelding veroorzaakte wei nig beroering onder bezettende Turken. Het bisdom heeft vast gesteld dat het er in totaal 183 zijn: 122 mannen, 35 kinderen en 26 vrouwen. Van hen zouden er volgens de Turken 20 geen ver blijfsvergunning kunnen krijgen, hebben 74 een negatief antwoord gekregen, maar heeft hun hoger beroep schorsende werking en hebben 22 mensen nog geen ant woord gekregen op hun verzoek om een verblijfsvergunning. Achttien mensen hebben reeds zo'n fel begeerd papier. Over de bezetting hebben functio narissen van het bisdom het hele weekeinde overleg gevoerd met tal van instanties. Een oplossing voor de problemen was gister avond nog niet gevonden. Zater dag stapten de Turken af van hun eis voor een collectieve verblijfs vergunning. Hun laatste stelling is dat de Turken die geen ver gunning hebben, niet naar Tur kije worden uitgewezen. Zij vre zen dat zij daar vanwege hun christelijke geloof vervolgd zul len worden. De bezetters hebben gisteravond een voorstel van bisschop Bluys- sen van Den Bosch verworpen. Hij had zich bereid verklaard staatssecretaris Haars (justitie) te vragen de twintig bezetters die ons land al hadden moeten verla ten, nog veertien dagen onge moeid te laten, zodat zij die pe riode zouden kunnen gebruiken een ander land te zoeken dat hen zou willen opnemen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7