'Enorm' publiek kan Leiden niet redden Niemand kan winnen bij Ajaxdie ploeg heeft teveel geluk Hennie Blom: „EBBC terecht kampioen" HAVO LI NE mot Vrij Quinn maakt ploeg bekend Scorebord CV liuÉÉL ZWARTKRUIS „BEKIJKT" SPARTAAN DOESBURG SPORT MAANDAG 23 APRIL 1979 SPORT SPORT SPORT Anfield Road) er een schitterend gebeuren van, helpen deed het 'gehuil' uiteindelijk niet. Want Den Bosch liet het niet op een derde confrontatie aankomen, won en zette daarmee de kroon op een uiterst succesvol seizoen. Een jaar waarin de ploeg van Ton Boot doordrong tot de finale van de Europa Cup II, als eerste ein digde in de competitie, daarna Rotterdam eenvoudig de weg naar de finale van de play-offs versperde en vervolgens de titel houder in slechts twee duels op de knieen dwong. Voorwaar uitstekende prestaties, geleverd door de formatie, die dit seizoen zeer constant speelde en als meest complete ploeg alle aanspraak mag maken op dit kampioenschap. Hiertegen kon Leiden gewoon niet op. Individueel gezien ontlopen de spelers van EBBC en Leiden el kaar niet zoveel, maar qua op bouw zit het team van Den Bosch beter in elkaar. Waar Blom veel te veel afhankelijk is van zijn basis beschikt Boot over een breder scala van mogelijkheden en dat heeft uiteindelijk de doorslag in het voordeel van de Bosschena ren gegeven. Want wat heeft de Leidse coach over als één van zijn basisspelers volkomen van slag is (Sid Bruinsma) en een andere zéér belangrijke pion (Mitchell Plaat) al in de eerste helft zijn vierde fout krijgt? Kip en Van Rooden als vervangers, maar het ritme is weg en de sjeu eraf. En wat doet Boot als hij plotseling één van zijn spelers (Al Faber) met een knieblessure per bran card de hal ziet verlaten? Dan zet hij gewoon Rob van Essen in. En als Jan Dekker moe is neemt Theo Kropman rustig over en als Akerboom even niet op schot is staat Faber klaar en zo kan hij er lekker op los wisselen zonder dat het tempo en de precisie er onder lijden. Completer, en dus beter. Zo ging het zaterdag. Plaat, die zijn ploeg aanvankelijk naar 10-2 had geschoten, liep in de 15de minuut bij de stand 28-28, tegen zijn vier de fout op. Het had nog niet meteen desastreu ze gevolgen, want tot de rust hield Arthur Collins de zaak on der controle: 38-37. Maar daarna zou heel snel blijken welk een zware wissel het verblijf van Plaat op de bank op het team trekt. Collins kan heus wel aardig verdelen, maar het gaat natuur lijk wel ten koste van zijn eigen lijke taak (het scoren). De Leidse aanvalsmachine stokte inder daad al snel na de hervatting, ha perde en viel stil. Meteen sloeg EBBC toe, binnen drie minuten was het gebeurd: van 40-42 naar 44-54 en de weergaloos draaiende Danny Cramer was, net als in Den Bosch en hier ook in de eerste helft al, opnieuw de grote man. Onder zijn leiding en met nu ook Akerboom op scherp pakte EBBC zelfs 14 punten: 54-68. Voor de tot dan toe goed reboun- dende John Washington was er geen lol meer aan. Het werd ake lig stil in de immense arena. Orkaankracht Zéér onverwacht echter zwol het geluid toch weer aan, nu zelfs tot orkaan kracht. Jim Woudstra himself wilde, vijf minuten te gaan nog, niet bij voorbaat het hoofd in de schoot leggen en op z'n eentje ging hij in de tegenaan val. Den Bosch, zich eigenlijk al op de troon wanend, aarzelde even, maakte een paar foutjes en voelde plotseling de hete adem van een doldriest doordraaiend Leiden in de nek. De hal stond op springen, de tribu nes bezweken haast onder de gi gantische spanning. Nog veertien seconden, balbezit Leiden, de stand 80 Plaat, Kip, Woudstra, ieder twee seconden de bal. Toen naar Collins en die ging omhoog. 'Klap', zei James Lister, de speler van het jaar. Nog één seconde, en dat was dat. Aanvoerder Jan Dekker omhoog, Boot en Lister in eikaars armen, een dansende meute, Leiden af door de zijdeur, de bekende beeldjes. Maar zonder morren stapte het publiek de ontnuchte rende buitenlucht in. Het was toch mooi geweest AD VAN KAAM LEIDEN - Het werd een avondje Groenoordhal om niet snel meer te vergeten. Een unieke ge beurtenis in de historie van het Nederlandse basketbal, dat de laatste jaren zo'n hoge vlucht heeft genomen en waarvoor zaterdag iedereen en alles in de weer was om te bewijzen hoever het inmiddels is gekomen. een spektakelstuk dat zijn weer ga nog niet kende. Vooral in die hartverscheurende slotfase toen de regerende kam pioen Leiden de eerst zo domi nante tegenstander tot op twee punten naderde maar tenslotte onder de spanning bezweek en door die 78-80 nederlaag de kroon aan EBBC moest overdragen, schudde de Groenoordhal op zijn grondvesten. Maar ook daarvoor stond de decibelmeter veelal in het rood. Publiek Het Leidse publiek, het moet ge zegd worden, hield zich uitste kend. Na wat nare voorvallen in de eerste ronde van de nacompe- titie in het duel tegen Groningen had men uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om nieu we incidenten te voorkomen. Problemen die misschien ge makkelijk zouden kunnen ont staan vanwege de enorme toe loop én gezien het feit dat heet hoofdige supporters mogelijk op wraak belust waren na de veeg- partij (81-64) van hun ploeg in de eerste wedstrijd tegen Den Bosch. Maar ondanks het voor Leiden ongunstige verloop ge beurde er zaterdag praktisch niets in negatief opzicht. De rechercheurs in burger, de mo biele eenheid buiten, de zware jongens van DIOK en de bewa kingsdienst van een gespeciali seerd bedrijf konden als enigen op een rustig avondje terugkij ken. De rest van de aanwezigen ging zich verder uitsluitend te buiten in het klappen, zingen, schreeuwen en gillen. Maakten die on-Nederlandse tafe relen (de tribune met de 4000 meest fanatieke Leiden-suppor- ters vertoonde veel gelijkenis met de befaamde Spionkop op DEN HAAG - Bondscoach Tom Quinn heeft na afloop van Lei- den-EBBC de basketbalselectie bekendgemaakt, die van 28 tot en met 30 april deel zal nemen aan het vierlandentoernooi in Bre merhaven. De Nederlandse ploeg speelt zaterdag 28 april om 21.00 uur tegen West-Duitsland. zon dag treedt het aan tegen België om 19.00 uur en op Koninginne dag is Zweden de tegenstander (19.00 uur). De selectie bestaat uit: Dan Cra mer, Jan Dekker. Al Faber, Kees Akerboom en Rob van Essen (al len EBBC Den Bosch), Mitchell Plaat, Harry Kip. Sid Bruinsma. Jim Woudstra en Hans van Roo den (allen Parker Leiden); Toon van Helfteren en Pieler van Tuyll van Serooskerke (beiden Punch Delft) en Emile Hagens (Flamin go's Haarlem). LEIDEN - De vergelijking was frappant, alleen het décor to taal verschillend. Sproke, loosheid overheerste Midden in de door Bossche supporters (zo'n 700 man) overspoelde arena stond Ton Boot op een stoel. Hij schudde alle handen en kon geen woord uitbren gen. Beduusd keek hij in het rond. Tweehonderd meter verderop hing Hennie Blom over de verlaten ballustrade. Hij in casseerde de bemoedigende schouderklopjes gelaten en kreeg eveneens geen woord over zijn lippen. Bedroefd staarde hij voor zich uit. Een kwartier later echter had de situatie zich genormali seerdtoen de winnaar en verliezer elkaar troffen in het gereserveerde deel van het Groenoord-restaurant De woorden waren hervonden complimenten gingen over en weer en de eensluidende conclusie "dat de beste ge wonnen had" werd moeiteloos uitgesproken Blom verklaarde zich nader "Ik moet het toegeven .zij heb ben dit jaar het meest con stant gespeeld en waren op het beslissende moment gewoon sterker. Ik had vooraf echt nog wel goede hoop dat het op een derde wedstrijd zou uitdraai en, maar het is niet gelukt Sommige spelers konden de spanning en de favorietenrol toch niet aan. Wat nu? Ik weet het nog niet. Volgend jaar komen we terug' EBBC-coach Ton Boot was zeer blij dat het pleit in de tweede wedstrijd al beslecht werd "Wat heb ik aan een derde duel ook al zou dat thuis ge speeld worden? Iedereen zegt wel dat we dan moeiteloos zouden winnen maar daar ben ik het volstrekt mee on eens. Grote kans. dat de ner- vositeit in de ploeg sluiptDan wordt het een loterij, net als die slotfase van vanavond. En daar zit ik helemaal niet op te wachten, want voor hetzelfde geld trekken wij dan aan het kortste eind" Een zéér geconcentreerde Jimmy Woudslra bracht Leiden in de slotfase helemaal terug in de wedstrijd. Hier vecht hij een duel met James Lister uit. Collins. Kropman en de toeschouwers leven mee Het werd een klapper van jewelste deze directe strijd om de natio nale titel en na afloop konden niet één, maar zelfs drie, winnaars worden aangewezen. EBBC Den Bosch, de nieuwe én terechte kampioen; het bijna tienduizend- koppige publiek dat alles kreeg waarvoor het gekomen was en het Nederlandse basketbal dat met een dergelijke ambiance en sfeer zoals die er zaterdagavond was zéér gediend is Wat een finale. Of eigenlijk wat een publiek, want door dat ongeken de enthousiasme van dat bij een indoor-sport ongekende aantal van meer dan 9000 toeschouwers kon dit duel lussen de twee ab solute toppers Parker Leiden en EBBC Den Bosch uitgroeien tot Ajax-NEC 3-2, SparU-MW 2-1, Den Haag-Utrecht 3-1, AZ'67-PEC/Zwolle 4-1, Haarlem-NAC <W). Go Ahead Eagles-Twente 1-0, PSV-Volendara 3-1, VW-Roda JC 1-4). Vitesse-Feye- noord 1-1. Feyenoord Roda/JC AZ'67 PSV Sparta 26 GA/Eagles 26 Twente 26 Utrecht 26 NAC 25 PEC/Zwolle 26 Den/Haag 26 MW 26 NEC 26 Vitesse 26 Haarlem 24 Volendam 26 VW 25 26 19 3 26 13 11 26 14 7 25 15 4 25 14 6 41 72-25 37 44-15 7 5 35 41-21 4 6 34 70-34 6 5 34 44-18 4 9 30 39-33 7 9 27 36-32 11 8 25 37-33 8 10 24 34-42 14 17 24 27-38 13 8 23 25-36 10 10 22 28-41 10 10 22 18-38 10 11 18 21-44 7 15 15 28-47 5 16 13 18-52 AMSTERDAM (GPD)-Ajax is opnieuw met medewerking van de tegenstander ontsnapt aan een nederlaag: 3-2. Zo als Volendams laatste man Fred André vorige week woensdag tijdens de halve finale van de KNVB-beker- strijd zo „vriendelijk" was om Ajax de helpende hand toe te steken, zo wees doelman Sehellekens van NEC de Am sterdammers zaterdagavond de nooduitgang. Eerste divisie Groningen-Vlaardingen 1-0, Excel sior-Eindhoven 2-1, Dordrecht-Telstar 3-1, Heerenveen-Helmond Sport 3-1, Heracles-Cambuur 4-1, De Graaf schap-Den Bosch 0-0, SW-Willem II 2-0, Amersfoort-Veendam 2-2. Andre veroorzaakte volkomen on nodig een strafschop op het mo ment dat Ajax zich eigenlijk al lang geen illusies meer mocht maken. Sehellekens, die de met een voorhoofdsholte-ontsteking worstelende Formanoy verving, ging in de fout toen Ajax weer in verloren positie lag. Hij liet de bal bij een voorzet van Arnesen on benullig door de handen schie ten, waardoor Lerby simpel voor de gelijkmaker kon zorgen. Aan gezien Ajax ook daarna niet in staat was om op eigen kracht naar winst af te wikkelen moest scheidsrechter Manuel er met zijn assistent aan te pas komen om de ploeg verder over de drempel te helpen. Excelsior 25 16 6 3 38 54-21 Groningen 25 14 7 4 35 40-18 Fortuna/SC 24 13 8 3 34 47-23 Graafschap 25 11 10 4 32 43-27 Willem/II 25 9 12 4 30 37-26 Eindhoven 24 8 13 3 29 28-17 Wageningen 24 9 9 6 27 34-32 Den(Bosch 25 9 9 7 27 36-29 Heracles 23 8 9 6 25 31-25 otratSCllOp Amsterdam 25 8 8 9 24 55-30 ^oals Manuel in de 17e minuut al Veendam 25 9 5 11 23 32-14 een r0yaal eebaar had ge- Heerenveen 25 7 7 11 21 24-38 maak, jn de richting van A]ax Telstar 24 6 8 10 20 26-33 (Arnesen ging wat al te bereid- Cambuur 25 6 8 20 26-38 willig ondeiuit m het strafschop. SW 24 6 7 11 19 25-36 gebied, waardoor Clarke zijn ne- Helmond/Sp 24 6 6 2 18 30-42 gende strafschop in de competi- Vlaardingen 24 4 9 11 17 22-33 ,jp moch, benuUen), zo werd de Amersfoort 25 5 4 16 14 24-59 equipe van trainer Cor Brom Dordrecht 25 5 3 li 13 27-50 lwaa,f minuten voor üjd ander_ Groningen en Excelsior penodekam maal tegemoet gekomen. pioen- Trainer Leen Looyen van NEC: „Iedereen verkeerde toen bij ons terecht in de veronderstelling dat wij een in worp zouden krijgen. In VTKWtTm'S l/al 17plaals daarvan mocht Ajax in- r ff fXl f lilgfffcW gooien. Terwijl mijn verdedigers al naar voren liepen kon Ajax rus tig aan een doelpunt werken. Wij werken ons kapot, maken twee 1. Kees Kist (AZ'67)27 klasse-goals en gaan dan toch nog 2. Ray Clarke (Ajax) 20 de boot in". 3. De Jong (Roda JC)16 Looyen ging echter voorbij aan het 4. Ling (Ajax) en Gritter (FC Twen- feit dat zijn team zich wat al te te)12 snel tevreden had gesteld. Te- 6. Van Veen (FC Utrecht) en Lerby recht was hij ervan uitgegaan dat (Ajax)11 de gelegenheidsdefensie van de 8. Arnesen (Ajax) 10 Amsterdammers onder druk 9. Van der Kuylen (PSV). Groene- moest worden gezet. Toen die weg (Go Ahead Eagles) en Nygaard opdracht echter was uitgevoerd (AZ'67)9 en de „winst" in de eerste helft 12. Nanninga (Roda JC) en Kowa- was uitgedrukt in de vorm van lik (MW) 8 een voorsprong van 1-2, zag NEC echter opeens af van aanvallende acties. En dat terwijl dit Ajax lan ge tijd aan vrijwel alle voorwaar den voldeed om tot verliezer te wórden uitgeroepen. Handicap-race De koploper was ook zaterdag avond gedwongen om er een soort handicaprace van te maken omdat vooral de achterhoede een in werkperiode nodig had. Er wa ren dan ook nauwelijks verdedi gers voorradig. Wim Muetstege moest een duel schorsing uitzit ten op dc tribune, voorstopper Kees Zwamborn tobt met een liesblessure, Ruud Krol liet we ten dat hij zijn rentree wenste uit te stellen tot de return van de be kerstrijd dinsdag tegen Volen dam. („Ik train sinds donderdag voluit en dat gaal zonder meer goed") en doelman Piet Schrij vers bleek nog niet te hebben af gerekend met de blessure die hij afgelopen woensdag in Volen dam opliep. „Ik kan nu wel wan delen zonder pijn. dat is al heel wat. Maandag (vandaag red.) laat ik weer foto's maken in het Lu- casziekenhuis in Amsterdam. Als dan blijkt dat er niets is gebroken en dat er alleen maar sprake is van een kneuzing, speel ik mis schien tegen Volendam. anders wacht ik liever tot we zondag te gen Feyenoord moeten spelen" aldus de zwaargewicht, die bij Volendam zijn knie verdraaide en als gevolg daarvan zijn plaats in het doel tegen NEC moest af staan aan de lichtgewicht Jac Storm. Aan deze 17-jarige amateur van het interregionale jeugdelftal werd de voorkeur gegeven boven re servekeeper Rob Tervoort, die in wedstrijden tegen Barcelona (vriendschappelijk). PSV en Vo lendam blunders heeft gemaakt. Storm, die pas twee uur voor de wedstrijd kreeg te horen dat hij zou worden ingezet, heeft daar entegen het nodige vertrouwen van de eerste-elftalspelers gekre gen tijdens de oefenwedstrijden die Ajax tijdens de winterstop afwerkte in Joegoslavië. Of hij zijn verblijf in Aiax-I nog even kan verlengen hangt enerzijds af van de knie van Schrijvers en an derzijds van de vraag of de vier jaar geleden door Rinus Michels bij de Amsterdamse BPC ont dekte jeugdkeeper het voetbal deze week kan combineren met een examen dat hij op school moet afleggen Cor Brom: „We zijn al een tijdje op zoek naar een keeper die straks Schrijvers kan opvolgen. Wel licht kunnen we met deze Storm een half miljoen uitsparen" Tegen NEC kon Storm zich nog niet overtuigend presenteren Nadat Clarke, overigens via twee pogingen (in eerste instantie stopte Sehellekens de bal), voor 1-0 had gezorgd, was Storm kansloos op afstandsschoten van Frans Janssen en Ronald Hen driks. Dat de schade voor Ajax beperkt bleef tot die twee treffers mag opvallend heten, omdat vooral het 'hart' van de Ajax-de- fensie erg onregelmatig klopte Middenvelder Schoenaker voet balde redelijk als laatste man en Wijnberg voldeed zelfs goed als voorstopper. Toch scoorden ze voor rust geen voldoende, omdat ze op het punt samenwerking in gebreke bleven. Alleen omdat NEC zich zo snel tevreden stelde T' i V.r<~ «•T*'» v - 's. i Fragment uit het duel Ajax-NEC. Niet zichtbare Hans Erkens heeft legen de paal geknald. NEC-doelman Harry Sehellekens (links) en zijn ploegmaten Ed Ophofen Dries Visser (5) kijken de bal vertwijfeld na. bleef Ajax een aframmeling be spaard en kon met de nodige as sistentie na rust zelfs dank zij twee goals van Lerby als winnaar finishen. Voor NEC restte slechts een gele kaart voor Ophof. ner Looyen: „Volgens mij kan ?mand winnen bij Ajax, daar- or heeft de ploeg te veel ge- JAN PREENEN ROTTERDAM (GPD) - Bondscoach Jan Zwartkruis heeft gisteren een bezoek gebracht aan het duel Sparta-MW om met name Pim Doesburg gade te slaan. Doordat Ajacied Piet Schrijvers vorige week tijdens het bekerduel van de Amsterdammers tegen Vo lendam geblesseerde raakte, is Zwartkruis genoodzaakt uit te zién naar een doelman voor de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap tussen Polen en Nederland op 2 mei in Katowice. Zwartkruis had overigens weinig aan het duel tussen Sparta en MW. Doesburg kwam te weinig in actie om een goed beeld te kunnen krijgen. De bondscoach zal aan het einde van deze week de namen bekend maken van de 16 spelers die voor de wedstrijd worden geselecteerd. Voor de kwalificatiewedstrijd tegen Polen kan Zwartkruis in ieder geval beschikken over Johan Neeskens. Over de komst van Neeskens heerste geruimte tijd onzekerheid, omdat de Neder lander met Barcelona nog was betrokken bij de strijd om de Spaanse nationale beker. Vorige week werd Barcelona echter uitgeschakeld. Voorts kan Zwartkruis beschikken over de An- derlechtspelers Rensenbrink en Geels. De bondscoach is voor het duel tegen de Polen redelijk optimis tisch gestemd. Oranje gaat met acht punten uit vier wedstrijden fier aan kop. „maar", aldus Zwartkruis, „dat betekent niet dat we overmoedig zijn. Ik heb de Polen tegen Oost-Duitsland in Leipzig zien spelen. Je weet echter niet hoe sterk Polen in een thuiswed strijd zal zijn. Maar we zullen die ploeg in elk geval niet onder schatten".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11