Vrees in Rhodesië neemt toe Haagse vrouw komt om bij hotelbrand '■DiSBIHEniB Zuid-Afrika wil neutraal blok Haddad heft blokkade VN-hoofdkwartier op Giscard als vader des vaderlands AANSLAGEN OP LAATSTE MOMENT? Maleisië heeft al 60.000 Vietnamezen Het 2de leven Van uw bontmantel VAN EGM0ND-BREESTRA\T BONTMODE Drama in Portugal Kerncentrales ZATERDAG 21 APRIL 197!) PAGINA 9 PRETORIA (DPA) - Premier Bo tha van Zuid-Afrika heeft de af gelopen week in het parlement in Kaapstad een nieuwe oriëntatie in de buitenlandse politiek aan gekondigd: Zuid-Afrika zal voor taan aansturen op een neutrale koers tussen de grote ideologi sche machtsblokken. Daartoe zal Pretoria streven naar een bond genootschap met andere staten in Zuidelijk Afrika, in de eerste plaats met Namibië en Rhodesië. Botha ziet het westen kennelijk niet meer als een betrouwbare economische en militaire bond genoot. "Zuid-Afrika is niet be reid zich als voetveeg te laten be handelen. Het zal zich politiek distantiëren van het spannings veld tussen oost en west, om te voorkomen dat het betrokken raakt in toekomstige conflicten", aldus Botha. Botha verwacht dat een multira- ciale regering in Rhodesië toch geen internationale erkenning zal krijgen, ook niet bij een overtui gende verkiezingsuitslag. En hij houdt er rekening mee dat ook Namibië, evenals Rodesië, uit eindelijk zijn "eigen weg" zal gaan. Namibië zou liever een in- ternaionaal isolement riskeren, dan zich nog langer te verlaten op de vredesinspanningen van de "wankelmoedige westerse lan den". Tegen die achtergrond ziet Botha het perspectief van een Zuidafrikaanse statenbond, met in totaal zo'n 30 miljoen inwo- Dit verbond van "Paria staten" (Zuid-Afrika, Rhodesië, Namibië) zou dan volgens de be leidsmakers op het ministerie van buitenlandse zaken in Preto ria kunnen fungeren als een on afhankelijk, economisch en mili tair machtsblok. Dit idee van een uit meer dan één ras en ideologie bestaande sta tenbond is niet nieuw. Maar pas in de nu gegroeide omstandighe den, zo meent Pretoria, wordt het ook een realistisch alternatief. Het westen laat zich tegenwoor dig nog slechts leiden door zuiver opportunisme, zo verklaarde een prominent lid van Nationale par tij, de regeringspartij, gisteren. "Het Wsten meent dat vrede in zuidelijk Afrika slechts bereikt kan worden als men de terreur groepen als het "Patriottisch front" en "Swapo", die zowel door de blanken als door een meerderheid van de zwarten worden afgewezen, betrekt bij de regering". Bij het voorgestelde bondgenoot schap zouden zich ook de zwarte buurlanden, Swaziland, Botswa na, en Lesotha, en de onafhanke lijk geworden thuislanden als Transkei en Bophutatswana kunnen aansluiten. Bij een ge coördineerd economisch beleid zou dit blok een van de machtig ste grondstoffen-Kartels van de wereld kunnen vormen. Onder Zuidafrikaanse leiding zou deze statenbond een krachtige militaire verdediging tegen mili tant zwart-Afrika kunnen op bouwen. Achter die militaire af scherming zou dan een geleide lijke vermindering van de ras senscheiding mogelijk worden, in de visie van Botha. De eerste toetssteen voor deze poli tiek ligt in de toekomstige ont wikkelingen in Rhodesië en Na mibië. Maar volgens Botha zou den in een later stadium ook Zambia en Mozambique tot dit blok kunnen toetreden. Als voorwaarde voor toetreding geldt dan "dat we wederzijds eikaars ideologische koers respecteren". De presentatie van deze nieuwe koers volgt kort nadat Ameri kaanse spionage-activiteit in Zuid-Afrika tot groot ongenoe gen leidde in Pretoria, en tot een verdere verkoeling in de Zuid- afrikaans-Amerikaanse betrek kingen. De waarschuwing dat de nationale trots van Zuid-Afrika niet toelaat "dat men onbeperkt over zich laat lopen" lijkt dan ook vooral aan het adres van Was hington gericht. Tevens gaf Bo tha te kennen dat hij zeker moge lijkheden ziet in het leggen van contacten met de leiders van "gematigde" zwart-Afrikaanse landen. SALISBURY (GPD) - Op de voorlaatste dag van de Rhode- sische verkiezingen groeit in de hoofdstad Salisbury de vrees dat de guerrillastrijders van het Patriottisch Front nog een opzienbarende actie zullen beginnen om de we reld te laten zien dat zij meer dan ooit het initiatief in handen hebben. Generaal Wals, de opperbevelheb ber van het Rhodesische leger, zei weliswaar dat er van een dra matische uitbreiding van de guerrilla-oorlog - zoals door hel Patriottische Front was aange kondigd - geen sprake zal zijn, maar toch vrezen de Rhodesische autoriteiten dat de meer dan 11.000 guerillastrijders, die zich naar schatting in Rhodesië be vinden, nog op het laatste mo ment met een offensief zullen be ginnen. Intussen werd ook in Salisbury be kendgemaakt dat tot gistermid dag minstens 1.5 miljoen van de JAKARTA (GPD) - De stroom vluchtelingen uit Vietnam naar Maleisië gaat onverminderd door. Ondanks de zware kustbe waking konden de Maleisische marine en politie niet voorkomen dat er in de afgelopen twee dagen ruim 700 vluchtelingen in de Maleisische kustprovincie Trengganu aan land gingen. De regering in Koeala Loempoer verklaarde dat het geen vluchte lingen meer kan toelaten. Er zijn volgens Maleisische autoriteiten op hel ogenblik 60.000 Vietname se vluchtelingen in Maleisië, van wie de meesten zijn onderbracht op de eilanden voor de kust. Op Pulau Bidong wonen onder barre omstandigheden zo'n 30.000 vluchtelingen. De sanitaire toe stand op het eiland is ten hemel schreiend, de vluchtelingen ha len hun drinkwater uit putten naast de latrines, het gevaar voor een cholera-epedimie is erg groot. Er is voorts een nijpend te kort aan medicijnen. 2.8 miljoen zwarte kiezers hun stem hadden uitgebracht. Het opkomstpercentage ligt thans op ongeveer 57 procent. De meer dan 80 waarnemers uit verschillende landen zijn steeds meer van mening dat Groot Brit- tannië en de Verenigde Staten de uitslag van deze verkiezingen niet meer naast zich neer kunnen leggen. De Franse en Belgische waarnemers hebben verklaard dat alles naar behoren verloopt en dat zij hun regeringen zullen adviseren de nieuwe zwarte meerderheidsregering te erken nen en de economische sancties op te heffen. De waarnemer van de Britse La bour partij, Lord Paget of Not tingham. zei dat de toeloop van de kiezers ongelooflijk is. Het en thousiasme van de zwarte bevol king wordt door vele waarnemers toegeschreven aan de wens om een einde te maken aan de bin nenlandse oorlog en wordt niet noodzakelijk gezien als een af wijzing van het Patriottische front. Verbluffend Toch is het verbluffend hoeveel mensen op het platteland de dreigementen van de guerilla strijders in dé wind slaan om als nog hun stem te kunnen uitbren gen. Alleen al in het gebied rond Chiredzi, op ongeveer honderd kilometer van de grens met Mo zambique, werden door guerilla strijders minstens 70 procent van alle huizen op een oppervalkte van 24 vierkante kilometer in brand gestoken. In andere gebie den werden kiezers door gueril lastrijders beschoten, een rijdend verkiezingsstation opgeblazen, dorpen aangevallen en een brug opgeblazen. Vandaag, is de laatste dag dat de Rhodesiërs nog kunnen stem men. De uitslagen zullen niet vóór volgende week woensdag bekend zijn. ADVERTENTIE Heeft u het verlangen om de vormgeving van uw bontmantel in te passen aan de modelijn van deze tijd? Gaat u dan eens praten met van Egmond Breestraat. Wij moderniseren uw mantel veel plezier en maken iets heel bijzonders van. Uw bontmantel start het „tweede leven". Breestraat 173 Leiden Telefoon 071 -12 33 37 Maandag gesloten donderdag koopavond. Deelnemer Stichting Bontwaarborg. BREZJNJEW VERLEENT GRATIE AAN VIJF JODEN MOSKOU - Vijf Sowjetrussische joden die acht jaar geleden ver oordeeld waren wegens mede plichtigheid aan een poging tot het kapen van een vliegtuig in Leningrad hebben van president Brezjnjew gratie gekregen, zo heeft één van hen gisteren mee gedeeld. Volf Zalmanson, die tot tien jaar was veroordeeld voor zijn aan deel in het incident, zei in een te lefoongesprek uit Riga dat hij en vier anderen de afgelopen twee dagen in vrijheid zijn gesteld. Twee van hen hebben al een uit- Het tijdstip van het pardon is in zoverre van betekenis dat hét samenvalt met het bezoek van een delegatie van het Ameri kaanse Congres aan de S.U. Eén van de Congresleden is de Re publikein Charles Vanik. mede opsteller van het Jackson-Vanik- amendement waaronder han- delsvoorrechten voor de S.U. Aanhangers van bisschop Moezorewa dansten gisteren uilgelaten in het centrum van de Rhodesische hoofdstad Salis bury op de maat van steel- bandmuziek. De vreugde gold de verwachting dal Moezorewa de eerste zwarte premier van Rhodesië zal worden na de ver kiezingen die op dit moment worden gehoiLden. Franse en Belgische waarnemers hebben al verklaard dat de verkiezin gen ct verloop hebben Times terug als weekblad LONDEN (ANP) - De Britse krant The Times, die sinds november niet meer verschijnt, gaat een weekblad uitgeven in landen bui ten Engeland. Dit heeft de direc tie gisteren meegedeeld. De pro- duktie van The Times zelf is in het najaar stopgezet, omdat geen overeenstemming kon worden bereikt met de vakbonden over de invoering van nieuwe druk technieken. Voorzitter Dixon van de Britse Gra fische Bond (NGA) heeft zich scherp gekeerd tegen het plan van The Times om een weekblad in het buitenland te laten druk ken. Volgens Dixon zal de uitgever een drukker in Nederland gaan zoe ken, omdat de Nederlandse grafi sche bonden niet zijn aangeslo ten bij de "International Graphi cal Federation". BEIROET (GPD) - De situatie in het zuiden van Libanon waar de troepen van de vredesmacht van de VN de afge lopen dagen veel onder vuur van de christenrechtse mili ties hebben gelegen, is gisteren weer wat tot rust geko men. De milities van ex-mgjoor Haddad die woensdag in „zijn" gebied de onafhankelijkheid uitriep, ont hielden zich gisteren van be schietingen op VN-posities. Vol gens een woordvoerder van Had dad zullen de milities de blokka de van het VN-hoofdkwartier in Naqoura zaterdag opheffen. Dat is het gevolg van een onderhoud, vrijdag, tussen Haddad en enkele hoge VN-officieren. In hel door de Nederlandse VN- soldaten gecontroleerde gebied is het gisteren de hele dag rustig gebleven. Maar er bleef sprake van een verhoogde paraatheid. Volgens een VN-woordvoerder is de situatie nog altijd „gespannen, maar rustig" Ook de Nederlandse militairen die nog vast zitten in het door de christenen geisoleerde VN- hoofdkwartier in Naqoura ma ken het goed. Hei gaal om een groep van ongeveer 50 man. Vol gens onbevestigde berichten zou de opheffing van de blokkade zijn bewerkstelligd door Israël. Israël steunt de christenen. Zij zouden Haddad zelfs hebben be dreigd met beschietingen indien hij niet zou stoppen. Vooral de Verenigde Staten zetten momen teel Israël onder grote druk om de steun aan Haddad stop te zet- Een groep van 20 Nederlandse sol daten die deze week voor de be waking zorgden van een VN-ka- zerne bij de plaats Tyrus, zijn gis teren door Nigeriaanse soldaten afgelost. Oorzaak was dat de sol daten, die maandag al hadden moeten worden afgelost, niet konden worden vervangen om dat de aflossing door de beschie tingen Tyrus niet tijdig kon be reiken. De positie van het hoofdkwartier ALBUFEIRA (GPD) - Bij een uit slaande brand in hotel Alfamar in het Portugese Albufeira is gis termorgen de Haagse A. L. B. omgekomen. De vrouw had zich, vermoedelijk in overspannen toestand, in haar kamer opgeslo ten toen daar brand ontstond. Ondanks de omvang van de brand en de ontstane paniek vie len er verder geen slachtof fers. Drie verdiepingen van het hotel plus de centrale hal werden door het vuur verwoest. Het 400 ka mers tellende hotel was juni vorig jaar in gebruik genomen. Op het moment van de brand verbleven 300 Nederlandse en Duitse gas ten in het hotel. Zij konden allen tijdig worden geëvacueerd naar andere hotels in de omge ving. De 42-jarige mevr. B. maakte deel uit van een reisgezelschap van Holland International. Zij had een vakantie gebou cr zichzelf en haar enige dochter van 8 tot 15 april. Haar dochter zag echter op het laatste moment van de reis af. Mevr. B. die gescheiden was, ver trok toen alleen naar de Algarve. Tot 15 april verbieei zij in een bungalow en liet weinig van zich zien of horen. De afspraken met de hostess van Holland Interna tional liep zij regelmatig mis. Na 15 april verlengde zij haar vakantie, maar moest op een ge geven moment haar bungalow verlaten omdat die voor anderen was gereserveerd. In overleg met de hostess werd zij toen in hotel Alfamar geplaatst. Dat ging echter met de nodige problemen gepaard. Geheel overstuur bedreigde zij donder dag de hostess, mevr. Yvonne de Ruiter, met een schaar en een mes. De chef hostess van Holland International, mevr. Lucie Spoor, werd erbij geroepen en trof haar gepakt en gezakt klaar om te ver trekken. Omdat mevr. B. geheel overstuur was, werd er een dokter bij ge haald. Na een gesprek met mevr. Spoor en de dokter - die goed Engels sprak - kalmeerde zij en besloot te blijven. „Omdat zij nog veel te doen had in Portugal". De dokter gaf haar een spuitje, waarna mevr. B. ging slapen. Even later werd zij echter wakker en bedreigde het personeel op nieuw. Zij sloot zich in haar ka mer later stond de kamer, en het hotel, in lichterlaaie. Verschillende mensen hebben haar na het ontstaan van de brand op het balkon om hulp zien roepen. De kamer lag echter op de vijfde verdieping. Mevr. B. moet ge dacht hebben zich in de badka mer te kunnen redden. Daar werd zij later gevonden in een volgelo pen bad, in de rook gestikt. Het personeel van Holland Interna tional is de hele nacht en dag in de weer geweest om de overige gas ten te helpen. Verscheidene Ne derlanders besloten hun vakantie voortijdig af te breken. Vrijdag hebben zij het vliegtuig naar Ne derland genomen. Overigens zullen volgens Holland International nieuwe gasten geen hinder van de brand ondervin den. Alle reserveringen voor ho tel Alfamar kunnen nog worden omgeboekt naar soortgelijke, an dere hotels. Volgens de laatste berichten zou een deel van de gasten dit weekeinde al weer naar het hotel kunnen terugkeren. Het personeel van Holland Interna tional mocht van hogerhand geen verklaring aan de pers geven. van de vredesmacht in Naqoura was er eerder op de vrijdag overi gens niet beter op geworden. Het hoofdkwartier was door de troe pen van majoor Haddad volledig van de buitenwereld afgesloten. Het burgerpersoneel op het hoofdkwartier bleef vrijdag weg. Alleen militairen waren aanwe zig. Zij zorgden voor een ver scherpte bewaking. Daarbij hiel pen ook de 50 verlofgangers van het Nederlands bataljon mee. die door de beschietingen in Naqou ra zijn geisoleerd. Volgens geruchten in Beiroet en Haris, waar het Nederlandse ba taljon is gevestigd, zou het een Nederlandse soldaat zijn geweest die afgelopen donderdag bij Na qoura een soldaat van de chris tenmilities heeft doodgeschoten, toen hij probeerde explosieven te plaatsen. Van dit gerucht viel echter geen enkele bevestiging te krijgen Naar de toedracht van het gebeurde is nog een onder zoek gaande. Grote schade Naqoura was woensdag en don derdag uitgebreid doelwit van de christenmilities. Op het terrein van het hoofdkwartier is door de artilleriebeschietingen grote schade aangericht. Drie helikop ters van het Noorse contingent zijn volledig vernield, een werd beschadigd. Volgens Libanese bronnen hebben de beschietin gen door de christenen die op Paaszondag begonnen, tien do den geëist, van wie twee soldaten van de VN-vredesmacht, een Noor en een Ier. Er vielen, hoofd zakelijk onder de burgerbevol king. twintig gewonden Een christensoldaat werd, zoals ge meld, doodgeschoten. In kringen van de VN-soldaten be staat ernstige twijfel over de wij ze waarop de VN-tropen moeten opereren. Veel militairen vinden dat als Haddad weer tot beschie tingen overgaat er nu maar eens flink teruggeslagen moet wor den. Maar de VN-leiding voelt daar niet veel voor. De VN-macht is een „vredesmacht" en de VN- top in in New York wil dat zo lang mogelijk zo houden. NEURENBERG - De voor en giekwesties verantwoordelijke EG-commissaris Brunner heeft gepleit voor een jaar lang inten sieve harmonisering en onder zoek van de veiligheidsmaatre gelen voordat in Europa nieuwe kerncentrales worden gebouwd. Het zou volgens hem echter "on verstandig" zijn de al in bedrijf zijnde reactors te sluiten. In een vraaggesprek met "Nürnberger Nachrichten" Brunner dat de bouw van nieu kernreactors slechts dan moge lijk is wanneer "er stabiel trouwen bestaat in de openbare mening. Dat is momenteel het geval". (Van onze correspondent) PARIJS - President Giscard d'Estaing nam woensdagavond in een televisie-interview van een uur de houding aan van de serene vader des vaderlands die, boven het strijdgewoel van de partijen uit. het land leidt naar hogere doelen. De presi dent noemde zijn grote tegen stander. ter bestrijding van wie deze serie interviews werd ge opend, niet één maal: het gaat om de rebelse gaullislenleider Jacques Chirac, die zelf presi dent wil worden en ermee dreigt de coalitie-regering ten val te brengen. Tegen het eind van de uitzen ding, die werd geleid door een drietal bekende interviewers van de Franse staatstelevisie, ging president Giscard echter tot de aanval over op zijn poli tieke tegenstanders. Giscard verklaarde dat de coalifierege- ring al lang in de oppositie zou zijn geweest wanneer hij als president het oor had geleend aan slechte raadgevers - waar mee hij de toenmalige premier Chirac bedoelde - die temidden van de ingewikkelde dagelijkse politiek hun kalmte waren kwijtgeraakt. Volgens de presi dent had Frankrijks rol in de buitenlandse politiek er ook veel minder indrukwekkend uitgezien wanneer deze ge speeld had moeten worden door een bepaald soort politici, van wie hij de namen niet noemde, maar die de tv-kijkers gemakkelijk konden raden. De uitzending „Een uur met de president" zal elke twee maan den plaats hebben en gaullis tenleider Chirac is nu al bang dat zijn tegenstander als nieuwe zet het volgende interview zal vaststellen rond de,dag van de Europese verkiezingen. Chirac heeft zich een geheel eigen anti- Europapolitiek uitgedacht, die in zijn nationalisme en vreem delingenhaat nauw aansluit bij de theses van de communisten op dit punt. De gaullisten zijn dan ook met een eigen lijst voor het Europese parlement geko men, naast die van de UDF, dat is de partij van president Gis card, welke ook zal worden ge steund door premier Barre. De woensdag ingezette serie televisie-interviews is er een bewijs voor dat Giscard de niet aflatende aanvallen van de gaullistenleider serieus begint te nemen. Langzaam begint de president tot de gedachte over te héllen dat Chirac er wel de gelijk toe wil overgaan de rege ring ten val te brengen. Chirac zou de beslissing willen nemen na en als consequentie van de uitslag van de verkiezingen voor het Europese parle ment. De gedachtengang van de gaul listenleider schijnt ie zijn dat de president na de val van de rege ring-Barre het parlement zal ontbinden en nieuwe verkie zingen zal uitschrijven, welke verkiezingen door de oppositie zullen worden gewonnen. Om dat deze oppositie van commu nisten en onderling verdeelde socialisten niet tot regeren in staat zal blijken te zijn, is er in de dan ontstane chaos een red der nodig en die redder heet Jacques Chirac. Niet alleen raadgevers rond de president, maar ook socialis tenleider Mitterrand houden rekening met onverwachte al gemene verkiezingen. Hij zou al zoeken naar een basis voor een verkiezingsafspraak met de communisten, waarmee alle nauwelijks geheelde wonden van de verkiezingsnederlaag in maart van het vorig jaar weer pijn beginnen te doen. Op de vraag aan de president of hij zich in '81 herkiesbaar stelt voor het presidentschap, ging deze in het televisie-in terview niet in. Het is bekend dat gaul listenleider Chirac alles op alles zet uit deze verkiezingen als overwinnaar te voorschijn te komen. Veel zal echter van de verkiezingen voor het Europese parlement athangen. Hoewel de president in zijn in terview nog eens zijn officiële mening herhaalde dat deze ver kiezingen „Europees" zijn, dat wil zeggen geen beeld geven van interne problemen van het land. is hij er maar al te zeer van overtuigd hoe belangrijk zij zijn voor zijn eigen toekomst. Wan neer „zijn" lijst - die wordt aan gevoerd door de populaire vrouwelijke minister voor volksgezondheid Simone Veil - overtuigend uit de strijd komt, zal Giscard d'Estaing zich tot 1981 om Jacques Chirac minder zorgen hoeven te maken, zo meent men.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9