De Holocaust is niet te begrijpen QSflSQfflB Kerken en kabinet gaan praten over kernwapens KERKDIENSTEN „Jodenvernietiging gaat bevattingsvermogen te boven ZATERDAG 21 APRIL 191 ZAT Komende maandag begint op de Nederlandse televisie de gerucht makende serie Holocaust over de vernietiging van de joden. Afgelopen woensdag publiceerden wij enkele verhalen over de tot standkoming van de Amerikaanse serie. In bijgaand artikel belicht dr.Hans Jansen,hervormd predikant in Noordwijk.de ervaringen die de kijker kan hebben en gaat hij in op de christelijke betrokkenheid bij de massamoord op het Europese jodendom. In 'Holocaust' is de tragedie van zes miljoen vermoorde joden geconcentreerd tot de geschiedenis van één jood se familie en een SS-officier. Op 23,28 en 29 april en 3 mei brengt de TROS deze serie op het scherm. Ik geloof, dat wie de Holocaust niet heeft meegemaakt, het ook nooit zal kunnen bevatten. E wie het heeft beleefd, zal het geheim nooit ontsluieren. De gapende afgrond tussen de herinnering van een overlevende en de neer slag ervan in woorden en beel den, is onoverkomenlijk. Het verleden behoort de afgestorve nen, en hun erfgenamen herken nen zich niet in de beelden en geluiden ervan. Ik geloof, dat de overlevenden onder ons van de Holocaust deze T.V. serie niet künnen zien. Waarom niet? Hoe kun je uitdrukking geven, hoe kun je meedelen datgene, wat zich aan iedere uitdrukingsmo- gelijkheid onttrekt? Hoe kun je ervan vertellen zonder verraad te plegen, zonder aan jezelf verraad te plegen? Het is voor de overle venden een dialektische valstrik zonder enig uitzicht zelfs al zij erin zouden slagen het onuit sprekelijke uit te spreken, dan nóg zou de waarheid niet de ge hele waarheid zijn. De werkelijke getuige van dit alles kan alleen maar woordeloos blijven. Zwakte Iedereen, die gaat kijken, dient zich goed te realiseren, dat dé zwakte van deze T.V.-serie volgens het oordeel van veel overlevenden van de Holocaust hierin bestaat, dat op geen enkele wijze duide lijk wordt gemaakt, dat de Holo caust een novum was in de we reldgeschiedenis. 'In de jaren waarin de Joden van Europa naar de gaskamers gevoerd werden - niet als enige, wel als talrijkste groep - was deze huiveringwek- kend-massale, huiveringwek- kende-mechanische vorm van vernietiging van menselijk leven voor nagenoeg alle burgers in de Geallieerde landen en de bezette gebieden ongeloofwaardig. Zij was een novum in de wereldge schiedenis, juist door haar ma- saal-mechanisch karakter essen tieel verschillend van vroegere vormen van wat men later geno cide is gaan noemen. Zij ging zo zeer het bevattingsvermogen te boven dat, zo heb ik het eens ge lezen, 'onze geest het besef daar van in zich opnemend, het tege lijk weer uitstoot als een vreemd en huiveringwekkend absurd element' (Prof. Dr. L. de Jong, in zijn inaugurale rede. 'Een sterf geval te Auschwitz). Het commentaar op deze T.V.-serie de Holocaust van De Jong was dan ook: 'Ik heb gelezen dat de NCRV de serie heeft afgewezen, omdat 'Holocaust' te pijnlijk is. Ik moet u zeggen: ik vind de serie niet pijnlijk genoeg en dat is ei genlijk veel erger'. Toch vinden ondanks bovengenoemde be zwaren vele overlevenden van de Holocaust, dat ook een veel te zwak getuigenis belangrijk is en vruchtbaar kan werken. In hun ogen zou vergetelheid een over winning voor de vijand beteke nen. De beul doodt altijd twee maal. de tweede maal om te po gen de sporen van zijn misdaden uit te wissen. Wie van de kijkers heeft de auto biografische geschriften gelezen van de leden van Sonderkom- mando's uit Birkenau, Janowska en Treblinka? De afgestorvenen worden er nogmaals in gedood: de lijken worden opgegraven om verbrand te worden. Hun as ver strooid. Om ze uit de geschiede nis te stoten. Erger nog: om hen van hun geschiedenis te beroven. Om te pogen te verhinderen dat hun leven en hun dood deel zou den gaan uitmaken van de ge schiedenis van de mensheid. k DE JOODSE MARTELAAR Een voorstelling van de Holocaust door Marc Chagall. Getuigenis De overlevenden, die adviseerden om de T.V.-serie op het scherm te laten zien, zeiden dan ook: hij die vergeet, wordt tot mede plichtige van de vijand; hij die zijn medewerking daartoe leent, vervolmaakt zijn daden. Er moet getuigenis worden afge legd om niet in de rijen van de vijand te worden opgenomen. Barbara Traub, een overlevende van Auschwitz, gaf op deze TV- serie 'Holocaust' zelf geen com mentaar. Zij vindt het zinvoller om naar aanleiding van de serie een aantal vragen te stellen. "Wat deden de regeringsleiders van de Westerse democratieën om de Europese joden uit de Nazi-han den te redden? Wat deed Gods afgezant op aarde, de Paus, voor de joden? Stel dat de joden aan Himmler, Eichmann en consor ten hadden weten te ontkomen, waar hadden ze dan heen kunnen gaan? Welk land was toentertijd bereid de opgejaagde, vervolgde joden op te nemen? De respectie- DEN HAAG (GPD) - Een delegatie uit het kabinet gaat op 3 mei met de Raad van Kerken praten over de kernbewapening en de olie boycot tegen Zuid-Afrika. Van het kabinet zullen minister-pre sident Van Agt en de bewindslie den Van der Klaauw (buitenland se zaken) en Scholten (defensie) aan het gesprek deelnemen. Het doel van het gesprek is volgens prof. dr. Fiolet, secretaris-gene raal van de Raad van Kerken, om tot een „heel uitvoerige gedach- tenwisselingï«Dver deze proble men te komen. Het gesprek vindt plaats op initia tief van de Raad van Kerken. De ze heeft het afgelopen jaar enkele brieven aan de minister-presi dent gestuurd. De antwoorden van de bewindsman waren voor de Raad echter niet bevredigend, met name omdat de minister president volgens de Raad niet voldoende inging op argumenten om de kernwapenwedloop tot staan te brengen. Het gesprek op 3 mei zal gaan over de kernbewapening in het alge meen en de neutronenbom in het bijzonder. Over deze onderwer pen schreef de Raad van Kerken in februari van het vorig jaar een brief aan de minister-president. In een brief van enkele weken geleden heeft de Raad aange drongen op een olieboycot tegen Zuid-Afrika om zo het blanke minderheidsbewind in dat land tot aftreden te dwingen. Prof. Fiolet meent dat ook dit onder werp tijdens het gesprek met de bewindslieden aan de orde kan komen als daar tijd voor is. Ruim een jaar geleden heeft de Raad van Kerken er bij de minis ter-president op aangedrongen alles in het werk te stellen om de invoering van de neutronenbom tegen te houden. De Nederlandse kerken zijn zeer bezorgd over de wapenwedloop en hopen dat het niet-invoeren van de neutronen bom een rem op die wedloop kan zijn. houdt de hervormde wijkgemeente Oudshoorn-Rid- derveld in Alphen een slot-actie om geld bijeen te krijgen vooreen derde predikantsplaats. Eerdere acties brachten al 80.000 gulden op. De wijkgemeente heeft nu nog 20.000 gulden nodig. De acti viteiten van de slot-actie bestaan uit een puzzeltocht 's middags en 's avonds in gebouw Onderweg een feestelijke bijeenkomst met een loterij en muziek (jazzcombo streekmuziekschool). Zending Dinsdag wordt in de Dorpskerk in Leiderdorp een ger./herv. ge meenteavond gehouden over zending in Nederland. Inleiders zijn ds. T. de Nie (secretaris raad v.d. zending), ds. G. van Mameren (baptistenpredikant in Leiden) en kapitein R.B. Poppema (Leger des Heils in Leiden). De avond begint om acht uur. velijke antwoorden zijn: Niets (2x). nergens heen. geen. De TV- kijker, meent zij. zal zich na het zien van de 'Holocaust' tenminste moeten afvragen: Waar was ik toen het gebeurde? Wat deed ik of mijn familie toentertijd? Welke maatregelen trof mijn regering? Toch is hiermee de belangrijkste en ook de pijnlijkste vraag vol gens haar nog niet gesteld. Die vraag luidt: waarom (en niet/toe) werden zes miljoen joden vernie tigd!" (New York Times, 10 mei 1978). En als je als christen kijkt naar deze serie, zul je je bewust moeten zijn van het beschamende feit, dat niet één anti-joodse maatregel van het nazisme nieuw was: het voorzien van een merkteken door aparte kleding, het uitsluiten van bepaalde beroepen, het verbie den van gemengde huwelijken, plunderingen, verdrijvingen, concentratiekampen, slachtpar tijen en verbrandingen. De afschuwwekkende lijdensge schiedenis van het joodse volk in het 'christelijk' Europa culmi neerde in de nazistische massa- waan en massamoord, waaraan het derde van het totale joden dom ten offer viel. Hitier beriep zich op deze lijdensgeschiedenis, toen hij zei: 'De joden hebben Christus gekruisigd en daarom zijn ze niet waard, dat ze leven!' Als je als christen kijkt, moet je je toch wel afvragen: Hoe is 't te verklaren dat een Hitler of een Himmler nooit door de kerk in de ban zyn gedaan? Dat Pius XII het nooit nodig heeft gevonden, ja zelfs volstrekt noodzakelijk, om Auschwitz en Treblinka te ver oordelen? Dat er, in de SS, een groot percentage 'christenen' was dat tot het einde verknocht is gebleven aan zijn kerkelijke oor sprong? Dat bepaalde slachters tussen twee moordpartijen door gingen biechten, en dat zij allen uit christelijke gezinnen kwamen en een christelijke opvoeding hadden genoten? Zeker, moedige christenen zyn joden te hulp ge komen. maar het was relatief een zeer klein percentage. In het christelijk Polen keerden ont snapte joden uit het getto vaak er weer naar terug: zó vijandig stel de de 'christelijke' bevolking zich tegen hen op; zij waren als joden voor de Polen even bang als voor de Duitsers. En in Litauen, de Oekraïne en in Hongarije en Wit- Rusland hebben de meeste chris tenen op dezelfde wijze gerea geerd. Hoe valt die volstrekt lij delijke houding van die inwoners - die zich 'christenen' noemden - ten aanzien van de vervolging van de joden te verklaren? Lijdelijk Hoe valt het te verklaren dat hun christen-zijn hun hand niet deed trillen als zij op kinderen schoten, noch hun geweten in opstand kwam als zij hun naakte en afge ranselde slachtoffers de fabrie ken van de dood indreven? En met schaamte lees je in een van de nummers van De Heraut (hét blad van Abraham Kuyper!) van 1938 - waarin een christen de Kristalnacht becommentarieert - dat God gelukkig weer heeft in gegrepen om het joodse volk te straffen voor de kruisiging van Jezus! Wat een duivelse ge schiedvervalsing Een jonge Talmoedist zei in de hel van Auschwitz tegen Elie Wiesel: 'We moeten toegeven, mompelde hij, we moeten toegeven dat ons volk de Wet niet aan de andere naties heeft overgedragen; laten wij Abraham en de profeten en hun boodschap; ons aandeel in de filosofie, de wetenschappen, de literatuur, stellen wij dat dat alles onbelangrijk zou zijn. of zelfs niet bestaand. Maimonides, Nachmanides, Rashi: niets. Spi noza, Bergson, Einstein, Marx, Freud: niets. Stel dat wij niets aan de vooruitgang hebben bijgedra gen, niets aan het welzijn van de menselijke soort. Maar één ding zal men ons niet kunnen bestrij den: de vechtersbazen, de mas samoordenaars uit de geschiede nis - de Farao's de Nero's, de Khmelnitski's, de Hitlers - die heeft men niet in onze rijen aan getroffen.' Als dat zo is, heeft het joodse volk de eeuwen door méér het voet spoor van Jezus gevolgd dan de- Nette mensen De Holocaust is niet alleen maa de geschiedenis van de grot moordenaars, maar evengoed het verhaal van de vele kleint misdadigers. 'Verreweg d( meeste van de duizenden Duty sers die een grote of kleine rol in het vernietigingsapparaa speelden, waren geen fanatici o sadisten. Het waren gewone, al ledaagse mensen, een doorsnee van het Duitse volk, geen gebo ren misdadigers. Na de oorlog verdwenen zij onop gemerkt in de massa en gedroe gen zich weer als keurige bur« gers. Dat is juist een va meest afschuwelijke aspected van de Holocaust, dat gewone 'nette' mensen tot deze dinger konden komen onder de druk van een niet-aflatende propa ganda' (A. J. v. d. Leeuw in: Be richt van de Tweede Wereldoor-i log). Als de Holocaust niet gedenken zullen de rampen van weleer ziel weer kunnen voltrekken. Wie het verleden vergeet, rekent er niet mee af en stelt de poorten wijc open voor het kwaad. 'Hegeli harde woord dat de geschiedenis leert dal de mensen niets uit de geschiedenis leren, is te elliptisch geformuleerd. De herhaling t oude fouten kan vermeden w den: onvermijdelijk is tegelijk dat men nieuwe fouten maakt, e de mensheid van heden diei dunkt mij, niet veel slaap verliestj bij het weten - ja, is het wel e weten? wordt ook dat weten v drongen? - dat het hier en nu het vermogen der grootste n gendheden lidt, de gehele mi selijke beschaving op slag te v nietigen, heeft geen reden, neer té zien op d<? mensheid va kwart eeuw geleden, die het (uit zonderingen daargelaten) niejj, opbracht, zich in de realiteit van; Hitiers vernietigingskampen in! te leven". (Prof. dr. L. de Jong)., DR. HANS JANSEN LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. de Jong, 11.45 oec. stud.dienst: Ma- rekerk 10 ds. Pannekoek. 5 ds. Breugem Barneveld; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg; Meren wijk 9.30 ds. Horten sius, 11 ds. Horentsius en pastor Van Well; Bethl.kerk Driftstr. 10 ds. v. Leeu wen: Bevr.kerk ZW 10.30 ds. Boogert; Vredeskerk 10 dr. Lamping, herv.-geref. jeugddienst; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac.huis 10.30 ds. Geursen L.dorp; Jeugdkapel Goede Herder, Oude Vest 13, 10.30; En degeest 9.30 gez. dienst; Petrakerk Sur.straat 10.30 hr. Van Veelen, doven- dienst. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 dr. Aalders, 't Harde: 5 ds. Bolwijn. Rijns- burg; Petrakerk 10 ds. Korteweg. 5 ds. Koolstra; Oude Vestkerk 10 ds. Koolstra. 5 ds. Hortensius; Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg; 5 dr. Aalders; Bevrij dingskerk 9 ds. Bolwijn, 5 ds. de Zwart, Voorschoten; Groenhoeven 10 ds. Bou- ma. Noordwijk; Acad."Ziekenhuis 10.15 ds Bovenberg; Diaconessenhuis 10 30 ds. Geursen. Leiderdorp; De Regenboog (Merenw.) 9.30 ds. Hortensius. 11 past. van Well. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 11): 8.30 en 5 hr. Oosting, Leersum. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes. Chr Geref Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. G de Vries. Geref Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 leesdienst Geref Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 prof. dr. Lindijer. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk straat 1): 10 dr. Meijering. Baptistenge meente (O. Rijn 3): 10 ds. Van Mameren. Evang. ChristengemeenschaD (Middel stegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: 10 hr. Leeflang, di. 8hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. dienst, hr. Scheffer. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30 Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijndijk 24Y 9.30 en 4. wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud. Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Room- Kath. kerken: Haagweg zat. 7. zond 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11: Rijndijk zat. 7. zond. 9.30 en 11.30: Steenschuur zat. 7. zond. 8.30, 10, 11.30. 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Lammenschanswegzat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6: Haarlemmer straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. den AARLANDERVEEN - Herv. Gem 10 ds. van Malssen. Leiden. 7 ds. Poot, Nieuw Loosdrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree (avondmaal). Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Roos Harderwijk. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Heijmans, Boskoop, 3 ds. Hanemaaijer, (afsch dienst); Kruiskerk 10 ds v.d. Hei den; Opstandingskerk 10 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; Maranathakerk 6.30 ds. Versluis, Hazerswoude. 6.15 zangdienst; Salvatorikerk zat. 19 avond gebed: Goede Herder 9 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. v.d. Ree (gez. dienst); De Bron 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Verheul; Oudshoornse- kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ha nemaaijer, 6.30 ds. Schroten, Bunscho ten. Geref. Kerk: Maranathakerk 10 ds Vree, 6.30 ds. Versluys, Hazerswoude, Salvatorikerk 10 hr. Brouwer, Katwijk, 6.30 ds. Stolk: Goede Herderker 10.30 ds. Mulder, 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 ds. Mulder, 10 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Verheul; 4.30 br. Mollema. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 4, vrijdag 27 april 7.15 ds. Du Marchie van Voorthuysen. Baptis tengemeente: 10 evang. Verkerk en ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. v.d. Steen. Volle Evang. Gem. (School Preludeweg): 10 hr v. Putten. Leger des He:ls: 10 en 6.30 uur. Corn de Vlamingstr. Pinksterge meente Bethel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pinkstergemeente Alphen (R.-Kruisgebouw): lOvoorm. Remonstr. Kring: 10 ds. Hooykaas. R.K. kerken: Bon.kerk zat. 7, zond. 8.30. 10 en 11.30; Piuskerk zat 7. zond. 9. 10.30 en 11.45; De Bron zaL 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv Gem.: 9.30 kand v.d. Berg. 6 kandidaat Teeuw. Geref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst; woensdag 25/4 19.30 ds. Baaijens, Rotterdam. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds Droogers. 6.30 ds. Batelaan, tenhuis, 6.30 ds Buitenhuis. Geref. Kerk Vrijgemaakt: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stel wagen. 6.30 ds. Heymans: De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref Kerk: 9.30 ds. Omta, 4.30 hr. v.d. Land. Wassenaar, jeugd dienst: De Stek zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9 30 en 5 Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. v.d. Plas, Delft, 6.30 ds. Stelwagen. Bos koop. Geref. Kerk: 10 en us. Brink, Amersfoort. R.K. kerk: Anker zat 7. zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. 10; dorp zet. 7. zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 7 ds Wijngaarden, N.-Vennep. Ge ref. Kerk: 10 ds. Adonis, Amsterdam. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7. zond. 8.30,10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. Van Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Snijders, Haarlem. R.K kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds Batelaan, Voor schoten, 6 ds. Baas; Ontmoetingskerk 10 ds. Baas, 6.30 ds. Bouman, Heerde. Ge ref. Kerk; Open Hof 9.30 ds. Vrolijk, (Avondmaal); 5 ds. Vrolijk (avondmaal). R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Hevr. Gem".: Nieuwe Kerk 10 ds. Arkeraats. 6 ds Schuurman; Oude Kerk 10 ds. Vink. 6 ds. Hovius, Ichthuskerk lOds.van Roon. 5 ds. Vroegindcweij; Pmelkerk 9.30 ds. 1 ds. Teygeler, Sche Kerk Vredeskerk 10 en 5 ds. v. Halsema (avondmaal): Triumfatorkerk 10 en 5 ds. Van der Horst (avondmaal). Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds. Hoff 3.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds. Ver leur, Amersfoort. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem.: 10 en 5 lees dienst, donderdag 26/4 7.30 ds. Mouw, Tholen. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45 dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Wolthaus, Aarlanderveen (gem dienst). Geref. dienst). LEIDERDORP - Hevr. Gem.: en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Van Loenen,6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr.kerk 10 ds. Knorth. Scheppingskerk 9 en 10.30 ds Doesburg; dond. 26 april Dorpskerk 7.30 oec. avondgebed. Baptistengemeente: 10 hr. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hol- thaus, Aarlanderveen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 drs. Los (avondmaal). R.K. kerk: zat. 7. zond. 7 30. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. v.d. Velden, Mijdrecht, 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. Schaap, Monnickendam, 7 hr. Stam, Sassenheim. Geref Kerk Vrijg.: 10 en 4 30 ds. de Waard. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 10.45 dienst, 5 ds. Waagmeester. Chr Geref Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 dienst. Oud Geref. Gem.: 9.30en 3 dienst. R.K. kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 10; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45 En- gelbew. zat 7. zond. 8, 9 30. 11 en 5.45. Marienburcht: maand 8 evang. dienst, ds. Gravendeel. NIEUWKOOP - Herv Gem 9.30 hr Goedhart, 6.30 ds. De Vos, Katwijk. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Nooteboom, 4.30 in- geref. kerk. Chr. Geref. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kaay, Almkerk; 6.30 ds. Molenaar. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Wouters, Amsterdam, 7 ds. Dijk, Amsterdam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Hervr. Gem.: 9.30 hr. Haytink, Hillegom, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rib- bers, 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Fernhout, Alphen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 ds Rothfusz, Hillegom, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstraat 9 ds. Warnink, avondmaal, 10.30 ds. De Gelder, Lisse, 5 ds. Elgersma, avond maal; De Rank 10 hr. Visser, Gouda, 5 ds. v.d. Bergh, R.dam; Vierboet Boerenburg 10 jeugdkapel; woensdag 25 april 8 nam. opening gerestaureerde geref. kerk Hoofdstraat. Geref. Kerk: v.d. Berg- hstichting 11 ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstraatwerk 9 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. Warnink (alle diensten avondmaal). R.K. kerken: Zee zat. 7,znd. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman; De Zilk 10 ds. Van 't Hof R.K. kerk: Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Paulus kerk 10 dr. Cramer; Gem. centrum 10.30 dr. Noorman, 7 ds. Brokerhof; Gem. centr. 10.30 Bert Rigtering, jeugdkerk; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Bona. Geref. Kerk: Mauritslaan 10 ds. Vegter; Ge meentecentrum 7 ds. Brokerhof Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 3 ds. Houwen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evang. Gem. (in Gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE- R.K. kerk; zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hartkamp, Alphen (avondmaal). R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en lf; Petrusbanden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Oostenbrug, Ridderkerk, 7 ds. Haitsma, Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd; Bethel- kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v.d. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Dams- ma, 5 ds. Huisman; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen; Mara nathakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams- ma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evamg. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Boskamp. 5 contactmid dag. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 hr. Christ, Leiden. 10.30 dr. De Ru, Den Haag, 6.30 ds. Holst. Naaldwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. van Santen (avond maal). R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lin- denburg (HD), 6.30 ds. Lindenburg. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Ytsma, Serooskerken en ds. Veltkamp, Hilversum, 6.30 ds. Wellinga. R.K. kerk: Aardam zat 7. zond. 9 en 10.30; Langeraar zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem.: 10 ds. Overgaauw, 3 ds. Overgaauw, afscheid ï.v.m. vertrek naar Eek en Wiel. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref Kerk Vrijg. 9.30 dienst. 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN-Herv. Gem.: Dorp*10 ds. v.d. Schoot. 5 ds. Meijering; Aula 9.30 ds. Meijering; Hulp en Heil 10 ds. Ver heide. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 ds. de Zeeuw (avondmaal), 5 ds. v.d. Meulen, Wassenaar; aula Noord-Hofland 9.30 ds. Meijering. R.K. kerkem Laur.kerk z; zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Gods- kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 0 hr. Van Doorn, 5 ds. Verboom, 10.30 ds. Heuvelman Hoogblokland, 6.30 ds. Van Vliet, Papendrecht; Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 kand. Van Har ten; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Roos, A.dam. Geref. Kerk: Kr.kerk 10 ds. Ben schop R.dam, 5 ds. v.d. Berg; Ontmoe tingskerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Koers, Alphen. Oud Geref. Gem.: 10 en Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. R.K. kerk: Ontm.kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, jeugddienst. R.K. kerk: z; zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. de Haan, Oegstgeest, 4.30 ds. Tuk ker, 7 hr. Taal; Kievietkerk 9 jeugdkapel, 10 ds. v. Zanten; Messiaskerk 10 ds. v. Heerden; Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Ploeg. Rotterdam; aula school Belles- teyn 10 jeugdkerk; buurtc. Charlottestr. 10 kinderdiensten. Geref. Kerk: 10 v.d. Meulen, 5 ds. de Zeeuw, Voorscho ten; Zuid 10 dr. Jager, Kampen, 7 drs. Stoker, Amsterdam. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Spijker, Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bouman, Katwijk. 6.30 ds. Hoogendijk, Alphen a.d. Rijn. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. van Hoegeen, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. v.d. Zwan, Driebruggen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Mackaay, Leiden. R.K. kerken: Jans- kerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Lalleman, Oude Wetering, 6.30 hr. Drij ver, Voorschoten. Geref. Kerk: lOds.v.d. Heiden. 10 kinderkerk herv. ver.ge- bouw, 6.30 ds. Booy, Winschoten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4