<v mr,(tU'u"" PTT weer terug in Breestraat Tesselaar wil geen schoolgrens Passchier (PSP) wil raadsdebat over sluiting pensions LEIDEN - Wethouder Tesse laar is niet van plan om zoge naamde "schoolgrenzen" in te voeren voor het openbaar onderwijs in Leiden. School grenzen zijn denkbeeldige lijnen die door wijken worden getrokken. De indeling die je dan krijgt bepaalt naar welke school een kind mag als de ouders voor het openbaar on derwijs kiezen. Schoolgrenzen worden door sommige gemeentebesturen gebruikt om het afsterven van scholen, te voorkomen. Tes selaar vindt het een te grote aanslag op de vrijheid van schoolkeuze. „Maar het levert in de Meren wijk wel proble men op. Scholen met een goede naam groeien er veel harder dan andere scholen". Van Tesselaar valt echter geen voorstel in de richting van schoolgrenzen te ver wachten, ook niet voor ge deeltes van de stad. over en de af te leggen afstanden nemen enorm toe, zegt het wijk- comité Vreewijk. Petra Kramers, een van de betrok ken ouders: „Als de kleuter school van het Rapenburg naar de Kaasmarkt verdwijnt wordt het onmogelijk om eikaars kin deren naar school te brengen. Je gaat niet met zes kinderen door de stad lopen. Of je moet de auto nemen daar wordt je dan in fei te toe gedwongen". Anneke Kern: „Het is een roteind lopen naar de Kaasmarkt, en bij na zonder stoepen. Als het echt zover komt dan zou ik mijn kin deren niet meer naar de Kaas markt sturen". Het wijkcomité stelt nadrukkelijk dat Vreewijk vroeger misschien vergrijsde, maar nu beslist niet meer. Liever kleinere scholen waar de wijk wat aan heeft dan een kolos op de Kaasmarkt, zegt ook Mariejet Beijen van het comi té,' en daarom moet de gemeente een mogelijk alternatief serieus nemen. Dat alternatief is dat de Haanstra- kleuterschool wordt uitgebreid met een lagere school. Een vol gens het comité levensvatbare school die neergezet kan worden wanneer de gebouwen van de Haanstra-kleuterkweek vrijko men. Dat valt over een paar jaar te verwachten, als er landelijk ge combineerde opleidingen voor zowel de opleiding voor kleuter leidster als onderwijzer komen. Zuiging Wethouder Tesselaar ziet dit alter natief niet zo zitten in verband met de zuigende werking die er van zo'n school kan uitgaan naar de naburige lagere scholen aan de Drie-oktober straat en de Stad houderslaan. Het wijkcomité vindt dat de gemeente dit alterna tief serieus moet nemen, ook al omdat de naburige Montessori- kleuterschool (Zoeterwoudse Singel) op springen zou staan in verband met het afnemende leerlingenaantal. Daar zouden dan geen Haanstra-leerlingen meer opgevangen kunnen wor den. Een woordvoerster van het Montessori-onderwijs zegt ech ter dat nog helemaal niet vast staat of het Montessori-onder wijs een kleuterleidster moet "inleveren". Een verdere grief van het buurtco- mite'is dat comités en buurtver enigingen niet systematisch om commentaar gevraagd zijn over het Kaasmarkt-plan. Er wordt volgens wethouder Tes selaar al sinds 1974 bekeken hoe en waar nieuwbouw voor de bin- nenstadsscholen te realiseren valt. Sterke daling van het aantal leerlingen heeft met name voor het katholiek onderwijs roet in het eten gegooid. Daarna moest ook voor het protestants- christelijke onderwijs afgezien worden van een nieuwe school. De „norm" voor nieuwbouw van een lagere school steeg in die tijd namelijk naar 125 leerlingen. Kool Toen bleek dat zowel het protes tants-christelijk onderwijs als het katholiek onderwijs nauwe lijks nog op nieuwbouw konden rekenen en de Aalmarkt-school (openbaar) als kool groeide is lang naar ruimten gezocht, en de enige geschikte plaats was vol gens Tesselaar toen de Kaas markt. Dat was dan meteen de kans om het protestants-christe lijk onderwijs ook aan nieuw bouw te helpen. Met een beroep op bijzondere omstandigheden hoopt ook het katholiek onder wijs aan de Haarlemmerstraat nieuwbouw te kunnen plegen. Tesselaar: „Ons uitgangspunt is ook dat bij de toekomstige inte gratie kleuterschool en lagere school in één gebouw of op één terrein moeten komen". Vandaar dat hij ook geen aparte kleuter scholen wil handhaven. De Leid- se binnenstad is wat betreft het schoolprobleem nogal sterk af wijkend van andere wijken, vindt Tesselaar. Waar elders wijkge- bonden scholen (waar Tesselaar voorstander van zegt te zijn) mo gelijk zijn, moet in de binnenstad een oplossing worden gezocht voor twee netelige problemen: ruimte en geld. Politiek bleek de Kaasmarkt- school enige tijd geleden weinig ohistreden, maar nu ontstaat er toch wat gerommel. D'66-raads- lid Hoekema is van plan om de zaak binnenkort weer aan de orde te stellen. Hij wil weten wat de alternatieven zijn zodat toch drie binnenstadsscholen gehand haafd kunnen worden. Ook de PPR is niet tevreden over Tesse- laars plannen. HENK VEGTER ,EIDEN - Het is een rare zaak dat het gemeentebestuur aan de ene kant meer gezinnen met kinde- tel.te ren het centrum van de stad wil en zij binnentrekken, en aan de andere kant een goedlopende kleuter- nkacb sch°°l de binnenstad wil lm cK weghalen. Daarom zien wij in de Pieters- en Academiewijk het 7, ^mogelijk verdwijnen van de Haanstra-kleuterschool aan het m.v.l Rapenburg ook niet zo zitten. )at vinden twee vertegenwoordi- r 6ers van de buurtvereniging Pie ters- en- Academiewijk, H. Rar makers en voorzitter R.J. van Cruysen. Zoals we eerder schre- Plaw ven is onderwijswethouder Tes- 23^ selaar van plan om een zeer groot /m.: j schoolgebouw op de Kaasmarkt .eidei neer te zetten. n dat gebouw zullen behalve de Haanstra-kleuterschool ook twee lagere scholen een nieuwe plaats krijgen. Nieuwbouw is evaai voor de binnenstadsscholen erg r. nodig de huidige gebouwen elban zijn stokoud. De katholieke lage re school aan de Haarlemmer- balk straat zal mogelijk op het eigen ehocj stekkie een nieuwe school krij- sgro' gen. In het gebouw aan de Kaas de, markt worden dan dus de protes- ïhela tants-christelijke lagere school 20.J (nu Hooglandse Kerkgraeht) en de openbare lagere school (nu mstel Aalmarkt) gehuisvest, iekei uur.poncentratie ^'lie concentratie is volgens wet- sjag houder Tesselaar de enige moge lijkheid om nog nieuwbouw te :statii realiseren. De buurten die een Horende onderwijsvoorziening an di uit hun omgeving zien verdwij nen staan op hun achterste be nen. De ouders moeten straks met hun kinderen drukke straten Foto rechts Tesselaar: 'Basisschool op één terrein realiseren" Foto links: "De Haanstra-kleuterschool mag niet verdwijnen"Petra Kramers Mariejet Beijen en Anneke Kern (v.l.n.r.) voor de school aan het Rapenburg. LEIDEN - Het PSP-raadslid Pas schier wil dat de kwestie over de sluiting van illegale pensions maandag in de raadsvergadering bij voorrang aan de orde komt. Weliswaar staat het punt op de agenda voor de vergadering, maar Passchier is bang dat het door tijdgebrek niet aan de beurt komt. Ze verzoekt het punt maandag af te handelen omdat de termijn van de aangeschreven pensions, die moeten verdwijnen respectievelijk per 1 (één pen sion) en 15 (acht andere) mei af loopt. Het PSP-raadslid dient maandag avond ook een motie in. Ze wil dat de voorwaarden voor een so ciale begeleiding van gastarbei ders die van de pensions naar het Woonoord in Leiderdorp moeten verhuizen eerst in de raadscom missies Maatschappelijke Aan gelegenheden en Volkshuisves ting worden besproken. Wethouder Fase van Economische Zaken opende gistermiddag het nieuwe postkantoor dat is ondergebracht in iet officieel nog niet geopende gebouw van het Hoogheemraadschap Rijnland. Uit handen van directeur Vos van iet postkantoor Leiden kreeg de wethouder de sleutels overhandigd. De PTT heeft trouwens overeenstemming lereikt met de Nederlandse Spoorwegen over de koop van een stuk grond aan het Schuttersveld waar te zijner l ijd iet nieuwe hoofdkantoor zal worden gevestigd. 'EIDEN - Na een afwezigheid van twaalf jaar is de PTT gisteren of ficieel teruggekeerd in de Bree- straat, het hartje van de binnen stad. Jit handen van directeur A.H. Vos van het postkantoor Leiden kreeg wethouder Fase van eco nomische zaken gistermiddag de sleutels overhandigd van het fraaie nieuwe postkantoor aan de Breestraat. Het kantoor is onder gebracht in het nieuwe gebouw van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat binnenkort door minister Tuijnman van Verkeer er. Waterstaat officieel geopend zal worden. De bouwkosten van dit gebouw waren ongeveer 6 miljoen en de inrichting van het postkantoor heeft 35.000 gulden gekost. In oktober 1967 werd de PTT uit de Breestraat, waar het vanaf 1735 gevestigd was, verbannep naar een houten noodonderkomen in de Gerestraat. De afdeling "be stelling" was al eerder, en wel in 1963, uit de Breestraat verdwe nen. Deze afdeling vond toen een onderkomen aan de Middelste- gracht. Zowel in de Gerestraat als aan de Middelstegracht kampt men op dit moment met een reusachtig gebrek aan ruimte. Vandaar dat de heren Vos en Van der Vlugt, directeur van het postdistrict Gravenhage zich gisteren enorm verheugd toonde omdat "de PTT in Leiden eindelijk weer wat ruimer kan ademhalen door de realisering van het nieuwe kan toor". "Met de opening van dit kantoor valt gelukkig één van de vele huisvestingsproblemen van de PTT gedeeltelijk weg", aldus dis trictsdirecteur J.A.H. van der Vlugt. De heren Vos en Van der Vlugt deelden gistermiddag ook mee dat met de Nederlandse Spoor wegen eindelijk overeenstem ming is bereikt over de koop van een stuk grond van 6000 vierkan te meter groot aan het Schutters veld. Het is de bedoeling dat op dit terrein het nieuwe hoofdpost kantoor van Leiden zal worden gevestigd. Ook de afdeling bestelling zal dan in dit nieuwe kantoor worden ondergebracht zodat de ver schillende werkzaamheden van de PTT niet meer gescheiden hoeven te gebeuren. De heer Van der Vlugt: "We moeten op dit moment nog een architect zien te vinden maar ik verwacht dat we over ongeveer anderhalfjaar met de bouw kunnen beginnen". De heer Vos vult aan: "Ik hoop dat we over zo'n drie jaar de Gere straat de rug toe kunnen keren". Pas nadat de commissieleden een visie over die voorwaarden voor begeleiding hebben ontwikkeld kan eventueel tot gedwongen ontruiming worden overgegaan. Die ontruiming moet dan wel in overleg met de hulpverlenende instanties gebeuren. Aanleiding voor de motie is de brief die vier Leidse welzij nsinstellin- gen (Welzijnsraad, Burgerraads man, Rechtswinkel en stichting Rijn en Lek) naar burgemeester en wethouders hebben gestuurd. De instellingen zijn boos op het college omdat de manier waarop de gemeente de verhuizing naar Leiderdorp organiseert voor gastarbeiders "onnodige problemen" gaat opleveren. De instellingen zijn bang dat de Leidse vreemdelingenpolitie de verhuizing vanuit illegale pen sions naar de Beukenschans zal aangrijpen om illegaal in Leiden verblijvende buitenlanders het land uit te zetten. Volgens de in stellingen had de gemeente vóór de verhuizing afspraken met de politie moeten maken. Kritiek hebben de instellingen ook op het feit dat de gastarbeiders een brief in het Nederlands kregen waarin de operatie wordt aange kondigd. De pensionhouders zouden de verhuis-aankondiging maar moeten vertalen, en de in stellingen betwijfelen of ze dat wel doen of kunnen. Kritiek heeft het PSP-raadslid ook over het ontbreken van sociale begeleiding bij de verhuizing. Destijds waren de leden van de raadscommissies Maatschappe lijke Aangelegenheden en Volkshuisvesting akkoord ge gaan met de sluitingen, mits er een goede sociale begeleiding zou plaatsvinden. Die begelei ding is er volgens Passchier (nog) niet geweest. Arie Verboom Wethouder Arie Verboom is er de man niet naar om woorden eerst op een goudschaaltje te wegen alvorens ze aan de openbaarheid prijs te geven. Het voordeel van zo'n karak ter is dat je precies weet wat je aan zo'n man hebt. Hij gaat recht door zee. Geen cadeau- ver pakking, geen omhaalvan woorden, gewoon recht voor zijn raap. Het nadeel van een dergelijk ei genschap is dat wanneer je faalt er ook niets meer is om je achter te verbergenJe staat letterlijk in je interlokkie en zeker voor iemand die een openbare functie vervult, kan dat uiterst pijnlijk zijn. En niet alleen voor de man per soonlijk, maar ook voor de partij die hij uiteindelijk re presenteert. Dat Arie Verboom met een steeds grotere regelmaat mis tast is iets dat niet uitsluitend binnen de stadhuismuren be kend is. Tot de laatste begro tingsvergadering is het alle maal nog redelijk binnen de perken gebleven. Een enkele uitschieter daargelaten. Maar sindsdien is het snel bergafwaarts gegaan. Zijn- totale desinteresse voor een portefeuille die hij ten slotte had geaccepteerd zou voor ie dere wethouder, die zich niet gesteund weet door een forse fractie fataal geweest zijn. Dat zelfs een oppositiepartij als het CDA. dat in het verleden niet schuwde om soms het spelen van de man te verkie zen boven de bal, Arie Ver boom nog altijd de hand bo ven het politieke hoofd houdt, mag verbazing wekken. De vraag is alleen of de PvdA het zich nog langer kan permitte ren om zich te laten vertegen woordigen door Arie Ver- De PvdA is een partij die zegt de inspraak hoog in het vaandel te schrijven. Maar wanneer een prominent partijlid als Arie Verboom tegen een buurtbewoner, die commis sieleden wil vergezellen op een excursie toevoegt: "Als je je kop maar houdt", maakt hij van diezelfde inspraak een lachertje. En partijprogramma's worden waardeloze vodjes papier wanneer een PvdA-milieu- wethouder meedeelt dat hij flink de balen heeft van het hele milieu. Zo iemand op een belangrijke wethouderspost laten zitten is een onverant woorde zaak. Zowel voor de stads- als voor de partijpoli tiek. Het is een publiek geheim dat Arie Verboom na de felle kri tiek die hij enkele maanden geleden achter gesloten deu ren van zijn eigen fractie te verwerken kreeg een flinke knauw gekregen heeft en daardoor geruime tijd uit de running was. Zijn terugkeer was allerminst overtuigend. Integendeeldie bewees dat Arie Verboom niet de kracht meer bezit om in een stad met 100.000 inwoners en talloze problemen wethouder te zijn. Verboom heeft zich jarenlang volledig ingezet als raadslid voor de PvdA. In die periode heeft hij grote verdiensten ge had voor de partij en de stad. Maar het wethouderschap woog voor hem in 1974 al zwaar. En de laatste tijd blijkt het een loden last te zijn geworden. Het zou een goede daad van zijn partij zijn hem van die te zware taak te ver lossen Zo'n oordeel mag hard klinken en is het voor Arie Verboom zeker ook. Maar het mag niet zo zijn dat een poli tieke partij uit vrees voor ge zichtsverlies iemand niet te gen zichzelf in bescherming neemt. Leerlingen De toevloed van leerlingen naar de lagere scholen stokt. De voorboden hadden zich al eerder meegedeeld aan de leidsters van kleuterscholen. Maar de effecten van het steeds lager wordende geboor tecijfer voelt nil ook de bo- venmeester aan den lijve. Me nig hoofd van een Leidse ba sisschool ziet met angst en vreze zijn kinderschare in aantal dalen tot rond de krit i- sche grens. Het overschrijden van die rode streep betekent voor de school dat er een oj meer leerkrachten moeten verdwijnen. In andere geval len betekent het een samen voeging met andere scholen in de buurt. Het is geen ver schijnsel dat zich in de hele stad voordoet. In een nieuw bouwwijk als de Meren wijk barsten de meeste scholen uit hun voegen en kunnen de noodlokalen met moeite wor den aangesleept. Het accent van het dalende kindertal ligt. in de wat vergrijzende wij ken .In het centrummaar ook in Zuid-West en in het Mors- kwartier. Die dunnere spoe ling voor het basisonderwijs heeft inmiddels op diverse punten tot een opleving van de schoolstrijd geleid. De "jacht" op de kleuterschool- leerlingen wordt geopend zo dra de lijsten van de afdeling Bevolking ter beschikking zijn gesteld van de respectie velijke schoolbesturen. Nu is er niets op tegen om via werven de folders te pogen het leerlingental op peil te hou den. Helaas is het daar de af gelopen maanden niet bij gebleven. Er zijn ook andere minder tolerante manieren - van zieltjeswinnerij aan de dag gelegd. Zelfs binnen de traditionele zuilen heeft dat soms tot een verbitterde hou ding van oudercommissies geleid. Voor de ouders van binnenkort leerplichtige kin deren is het van belang deze ontwikkeling in het oog te houden. Het is goed in de ei gen omgeving eens na te gaan hoe de wervmg is gebeurd. Op welke manieru als ouders be naderd bent. En bekijk dan nog eens in alle nuchterheid onder de vleugels van welk geloof u uw kinderen wilt la ten opvoeden. Immers onder wijs is tegenwoordig niet al leen rekenen en taal leren, maar ook een stukje opvoe ding. En het lijkt me zo toe dat schoolhoofden die zich bij hun werving van niet al te kiese methoden bedienen, niet de meest aangewezen personen zijn om uw kinderen onder de hoede te nemen. Kankeren Ledenvergaderingen plegen niet overlopen te worden door enthousiaste mensen, die hun vrije avond zonder veel moei te opofferen. De huishoudelij ke reglementen en aanver wante agendapunten worden meestal in aanwezigheid van slechts een handjevol belang stellenden besproken. Hoe anders was dat echter afgelo pen woensdagavond tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van het wijkco mité de Kooi. De rokerige ver gaderzaal van clubhuis "De Mirt" zat die avond tjokvol. Dat was ook geen wonder, want het betrof dit keer geen gewo ne vergaderingNee, de wijk bewoners kregen die avond de gelegenheid hun hart te luch ten over de inhoud van het "zwartboek" dat het wijkco mité heeft opgesteld over de vervuiling van de wijk. En, laten we eerlijk zijn, een avondje lekker kankeren en schelden op alles en iedereen, daar is ieder mens op z'n tijd wel voor te porren. Het grap pige was wel dat de wijkbe woners woensdag zaten te schelden op de bedrijven, de gemeente, de honden en de kinderen, maar eigenlijk nog het meeste op elkaar. Want volgens het zwartboek zijn de wijkbewoners voor een groot deel zelf schuldig aan de grote vervuiling van hun woonom geving. Niemand die zich daar woensdagavond iets aan van leek te trekken. Wie de schuld kreeg, dat waren de afwezigen: de gemeente ("je ziet hier drie keer per jaar een tuinman die de bloemen bij- harkt") de kinderen ("ze ver nielen maar en als je vraagt wat ze willen worden zeggen ze: politieagent"). Maar wie ook met de vinger werden na gewezen, dat waren de melk boeren die 's morgens in alle vroegte hun produkten afha len bij de Celebesstraat. Vol gens een loerende bewoner plegen ze hun behoefte dan te gen de gevels te doen. En hoe je het ook wendt of keert: ook dat is wijkvervuilingOok de honden kwamen er niet best af. Zo zouden bewoners uit andere wijken de gewoonte hebben met een luxe auto in de Kooi te komen voorrijden om vervolgens één of meerdere viervoeters uit te laten in de schaarse perken van de wijk. Vooral Merenwijkers ("ze tel len daar elk grassprietje") schijnen daar een handje van te hebben. Gelukkig was het woensdagavond niet alle maal somberheid wat de klok sloeg. De bewoners zijn na melijk van plan volgend jaar een "zonneboek" in plaats van een zwartboek uit te ge ven. Maar voor het zover is zal er door en voor hen nog heel wat moeten veranderen in de wijk. Pasen Voor u ook zulke teleurstellende paasdagen geweest? Geen en kel ei met een dubbele dooier.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3