Fiat Ritmo 65 CL grappig karretje Imposante diesel van Volvo iUrJaagpad f.. /e.dtfry Jjennis k 05 c heUcinJ ITERPAG 21 APRIL 1979 Het valt niet mee in de autowe reld origineel te zijn. Er valt niet zo bijster veel der deze zon te verzinnen. Daar komt nog bij dat auto's tegen woordig voor een groot deel door computers worden ont worpen. Dat en dat moet het worden, zus en zo verlangt het publiek, gooit dat allemaal in de computer en het aanvaard bare compromis rolt er uit. Een beetje schaven hier, wat aan passen daar en het ontwerp staat zwart op wit. Met het risi co dat het gebakken produkt als twee druppels water lijkt op dat van de concurrent. Het is een grote verdienste van Fiat dat het toch nog zoveel aparts in de Ritmo heeft kunnen stoppen. Die opvallende kunst stoffen bumpers voor en achter zijn niet helemaal origineel. Men kan ze al terugvinden bij Simca, bij Volkswagen, bij Re nault enzovoorts. Maar ze ge ven vooral door de uitsparin gen aan de voorkant voor het radiatorrooster en aan de ach terkant voor de laadruimte de Ritmo iets bijzonders. Daar moet men de zeer apart gesty- leerde velgen, de ronde deur- sluitingen en de opvallende buitenspiegels even bij optel len en men heeft een verschij ning, die toch de aandacht trekt. Dat hebben wij tijdens de korte periode dat wij de Ritmo 65 CL reden aan den lijve kun nen ondervinden. Velen waag den er nog een extra oogje aan al is de wagen al enige tijd op de Nederlandse markt. Fiat heeft vier versies uitge bracht: de 65 L en 65 CL beide CL (met een vijf versnellings bak en een 1500 cc motor van 75 pk). Het goedkoopste exem plaar in deze Ritmo-serie kost bijna 13.000 gulden, het duurste bijna 16.000. De door ons bere den driedeurs 65 CL kwam op een prijs van f.14.220. Daar ko men natuurlijk nog afleve- ringskosten bij. Alle Ritmo's hebben voorwiel- aandrijving. Dat betekent on der meer geen cardanastunnel in de cabine. Derhalve een aan zienlijke ruimtcwinst. Daar naast hebben de constructeurs gewoekerd met de beschikbare ruimte zodat we rustig kunnen stellen dat het geinige wagen tje een royale reserve aan ruim te biedt. Dit natuurlijk gezien i relatie tot de beperkte bui- We somden al enkele opvallende attributen op die de Ritmo on derscheidt van zijn concurren ten. In de wagen kan men er nog meer vinden. Zoals de zoge naamde tuimelschakelaars voor de verschillende com mando's. Wel aardig en zeker niet onhandig, maar we hebben eerlijk gezegd geen winst kun nen ontdekken ten opzichte van de normale knopjes en hendels die men in andere au to's tegenkomt. Daarentegen hebben we het wel betreurd dat er nergens een lichtje op of naast die tuimelaars zat. In het donker hebben we ons diverse malen vergist tussen de achter ruitverwarming en de achter- ruitwisser. (Dat laatste zat ove rigens wel op onze 65 CL, even als trouwens een intervalrui- tenwisser). Ook misten we node een lampje dat brandde als de choke uitstond. Merkwaardig dat juist een zo vaak ge bruikt onderdeel in vele au to's geen waarschuwingslicht je meekrijgt. Overigens vonden wij die choke hefboom bepaald niet de ge lukkigste vondst van deze Rit mo. Reeds de eerste dag hielden we ons hart vast bij het uit trekken van de choke en wat we toen al vreesden werd later waarheid: de choke bleek niet bestand tegen de krachten die al te gemakkelijk op zo'n hef boompje worden gezet. Het ging prompt kapot... Heel wat enthousiaster zijn we over de voortreffelijke stoelen, die de Ritmo heeft meegekre gen. We hebben in dit hoekje e autorubriek vaak ge noemd. Maar de zetels in deze Ritmo laten nauwelijks wat te wensen over. Prettig opgevuld. Goed gevormd. Aangename steun in de rug. En bovenal een comfortabel lange zitting. Het zijn overigens stuk voor stuk details. Want de Ritmo ziet er niet alleen leuk uit, hij rijdt ook leuk. Hij heeft een uiterst soe pele motor, die een pittige rij stijl toelaat en de wagen tot te gen de 160 kilometer op de tel ler kan opjagen. Het karretje ligt als een blok op de weg, is nauwelijks uit zijn baan te til len, laat zich heel gemakkelijk besturen en is uiterst gemakke lijk te manoeuvreren. De ver snellingsbak in onze testauto was nog wat aan de stugge kant maar dat kan ook de jonge leef tijd van de auto zijn geweest. We weten uit de beschikbare do cumentatie dat de construc teurs er alles aan hebben ge daan om het geluidsniveau in de wagen tot het uiterste te be perken. Natuurlijk is niet eéri middenklasser helemaal ge ruisloos. Maar in elk geval hebben de Italiaanse ontwer pers het volume tot zeer aan vaardbare proporties weten te rug te dringen. Wat e bijdrage betekent aan het c De regering heeft kortgeleden opgeroepen tot zuinigheid. Zuinig zijn met energie. Niet alleen 's avonds de gordijnen dicht en de verwarming wat vroeger omlaag maar in alle opzichten voorzichtig om springen met de beschikbare brandstof. En natuurlijk wordt daarbij de wijzende vinger meteen ge richt op de automobilist. Die is het immers, die aanwijs baar altijd energie aan het verbruiken is. Die - als we sommigen zouden moeten ge loven - eigenlijk altijd energie aan het verspillen is. Larie natuurlijk. Het gros van de door auto's verbruikte brandstof wordt nuttig, heel nuttig besteed. Maar dat wil niet zeggen dat het nooit zui niger zou kunnen. In tal van publicaties wordt ons van daag de dag voorgehouden dat het beslist wel zuiniger kan. En dat het ook zuiniger moet. Zinvolle publicaties, die het goede doel kunnen dienen: dat we met z'n allen zuiniger worden met benzine en olie. En dus met energie. Van de noodzaak daarvan zijn im mers ook wij overtuigd. Maar het moeten wel eerlijke en zinnige publicaties blijven. Als we een publicatie van het ministerie van economische zaken tegenkomen waarin ons wordt verteld dat we met zijn allen 10 tot 25 procent van de verreden benzine en diesel olie nutteloos de lucht inbla zen dan gaan onze stekels toch een beetje overeind. "Vermorst. Achteloos gebruikt. Of gewoon verspeeld met het gaspedaal", constateert de brochure, uiteraard zonder blikken of blozen. Natuurlijk worden dan de jakkeraars weer ten tonele gevoerd. Maar die zijn het niet alleen. Die "scheurders" zijn niet de eni ge boosdoeners. Weineen, we dragen een collectieve schuld. We spelen teveel met het gas pedaal voor de stoplichten en zovoorts, enzovoorts. En dan komen we weer de vele waar schuwing die de laatste jaren al zo vaak in druk hebben ge zien. Nogmaals, we hebben daar geen bezwaar tegen. Integendeel. Automobilisten kunnen niet genoeg met hun neus op het feit worden gedrukt, dat een goed onderhouden motor, de juiste bandenspanningrus tig rijden en dergelijke din gen niet alleen minder kosten aan de benzinepomp opleve ren maar dat ze ook bijdragen tot een lager energieverbruik. Maar om glashard te beweren dat iedere automobilist zon der moeite tien tot zelfs vijfen twintig procent zuiniger kan rijden is om het woord nogmaals te gebruiken ge woon larie. Wie eens heeft ge probeerd een ingekankerde fout uit het rijpatroon te krij gen weet hoe moeilijk dat lukt. Met kan vaak met de beste voornemens van start gaan maar hoe snel zijn die goede plannen niet alweer vergeten. Bovendien brengt zoiets het verbruik echt geen tien tot vijfentwintig procent terug. Dat zou alleen kunnen lukken als de automobilist zich wat meer aantrok van een van de laatste adviezen: neem vaker het openbaar vervoer. Dat is een aambeeld waarop van bepaalde zijden al zo vaak en zo hard is gehamerd. Het lijkt ons niet nuttig daar op hier nog eens breedvoerig in te gaan. Alleen willen we op één ding wijzen. Het is niet goedkoop voor een automobi list om een bus of trein te ne men. In de discussie wordt immers zo vaak vergeten dat een automobilist die de tram of trein neemt heel wat duur der uit is dan de fietser, die aan het openbaar vervoer de voorkeur geeft. Want ook al laat men de auto thuis: de vas te kosten gaan normaal door. De afschrijving, de motorrij tuigenbelasting, de verzeke ring en eventueel de garage- kosten. En die zien we nergens in al die vriendelijk adviezen vermeld. Voorlichting is goed. En mis schien kunnen we met zijn al len door de auto's goed te on derhouden en wat bedaarder te gaan rijden best flink wat bezuinigen. Maar laten ze ons niet proberen larie op de mouw te spelden. Dan helpen al die goede adviezen ook niet fort v i de a tenmaten. Alles bij elkaar kan men wel proeven dat we best gelukkig waren met deze grappige en handige Ritmo. Die bovendien aan de benzinepomp ook niet al te gek deed. Al zijn we in zijn klasse wel eens wagens tegen gekomen die het zuiniger deden dan de eéri op elf of twaalf die deze Ritmo liet noteren. Maar het zij hem vergeven, er ston den vele plusjes tegenover... Volvo is de eerste Europese fa brikant die een zescilinder diesel op de markt brengt. Mercedes en Audi zaten met hun soepele vijfcilinders dicht in de buurt maar Volvo heeft toch de eer voor zich opgeëist als eerste met een indrukwekkende zescilinder te komen. De fabriek geeft een topsnelheid op van 148 kilometer per uur. Waarmee hij de snelste onder zijn broe ders zou zijn. In de praktijk blijkt hij nog rapper uit de voeten te kunnen. En de fa- brieksopgave van de accele Volvo komt als eerste Europeaan met een zescilinder diesel. In twee uitvoeringen leverbaar (in juni): een tweedeurs en met achterdeur. De wagen heeft een normale voorkant. Alleen achterop is de aanduiding D 6. ratie (naar 100 km in 17 se conden) blijkt ook al erg be scheiden te zijn. Het is te ho pen dat de opgave van het verbruik (8,7 liter op 100 ki lometer) ook aan de royale kant is. In elk geval zijn die prestaties opvallend. Overigens geheel passend in de filosofie die Volvo met Volkswagen bij de ontwikkeling van deze die selmotor heeft opgezet: het moest een snelle, rustige en comfortabele diesel worden. Ze spreken zelf van een "com- fortdiesel". Daarom zit deze dieselmotor in een wagen met veel extra's: getint glas, over drive, stuurbekrachtiging, lederen bekleding en meer van dergelijke aangename bijzonderheden. Goed, men moet er tegen de veertig mille voor betalen. Maar men krijgt er op de lange afstanden - die de dieselrijders meestal af leggen - een fijn brok comfort voor terug. Weinig geluid, snel optrekken, flinke maximum snelheid en zuinig in het gebruik zelfs met zo'n zware bak) gaan ge paard met de eigenschappen, die alle grote Volvo's al heb ben zoals een goede weglig- ging, een koersvastheid en veiligheid in vele opzichten. Volvo hoopt er dit jaar 15.000 van om te zetten. De bloemen gaan v;eer bloeien, en nu dansen weer alle koeien. En, heb je t warm? Hoor je de brandtalarm? Het bos is in brand, w V/S misschien lees je 't morgen in de krant Akash RAMDAS 9jaar-LÈiderdorp. Qj ame imsiHof ^7 Z J 0-O.ï) flJcbortyaeneVllcl Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden SVo\<noo« s V - - -- Sirrpo ne vV/ voce - O rn A _(ooO at m v m SB De bouwboer Een bouwboer heeft veel lande rijen. Hij heeft geen vee zoals de veeboer. Hij verbouwt mais, tarwe, rog ge, haver, groente, aardappe len. En een bouwboer heeft veel machines om alles te verbouwen. Hij heeft een traktor, en als hij een groot stuk land heeft dan gebruikt hij een vliegtuig om het on kruid te bestrijden, 's Winters doet hij een kursus wat er nieuw is of het onkruid be strijding beter moet worden. En 's zomers moet hij hard wer ken op het land. Robert Hoogenkamp klas 4B Oudhoornseschool Alphen aan den Rijn Freddy v.d. Kraan (8 jaar) Fagelstraat 28, Katwijk aan Zee 5 t ok roóS 44 L ei Jtn b j C/ar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33