Meeste foto's van UFO's zijn trucage Magere resultaten in Nederlands luchtruim ZATERDAG 21 APRIL 1979 HOOFDDORP - De Ameri kaanse luchtmacht heeft in het verleden honderden fo to's verzameld, afgestaan door mensen die meenden een zogenaamde UFO op de gevoelige plaat te hebben vastgelegd. Bijna al deze "on geïdentificeerde vliegende objecten" vielen echter door de mand nadat foto-specialis ten en wetenschappers er hun kritische oog over hadden la ten gaan. De conclusie was bijna steeds dat men een ster, meteoor, vliegtuig of een natuurver schijnsel voor de lens had ge had. En ging die redenering niet op dan werd de foto in veel gevallen ontmaskerd als zijnde trucage, die soms wel erg doorzichtig was. Zo lieten bijvoorbeeld veel foto's een door het luchtruim zeilend voorwerp zien dat opvallend veel gelijkenis vertoonde met een vette hamburger, een sombrero, een braadpan of delen serviesgoed zoals scho tels, theekopjes en borden. Zo zijn er van de totale UFO-fo- tocollectie maar bar weinig exemplaren overgebleven waarop voorwerpen voorko men waarvan deskundigen de herkomst niet hebben kunnen vaststellen. En dat geldt ook voor de duizenden meldingen die met name in de vijftiger en zestiger jaren ter kennis kwamen van de luchtmacht en die daar op waarde zijn getoetst. Golf Het officiële Amerikaanse UFO-onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de regering en aangeduid als het Project Blue Book, heeft in totaal ze ventien jaar in beslag geno men. Kwam pas serieus van de grond in 1952 toen in juni van dat jaar een golf van mel dingen binnen kwam over bi zarre verschijnselen boven en rondom de hoofdstad Was hington. Toen in 1969 uitein delijk de balans werd opge maakt van in totaal 13134 uit alle Amerikaanse staten ge rapporteerde voorvallen, luidde de slotconclusie dat weliswaar vijf proceni van alle meldingen niet kon wor den verklaard maar dat uit het aangedragen materiaal des ondanks niet was gebleken dat de UFO's serieus moesten worden genomen. Voor de regering was de kous daarmee af. Over het Project Blue Book, met name de ma nier waarop de deskundigen destijds te werk zijn gegaan, was tot voor kort erg weinig bekend. Het archief waarin alle materiaal was opgebor gen was aanvankelijk niet toegankelijk voor het publiek. Maar sinds de invoe ring in Amerika van de Free dom of Information Act is het opgeslagen materiaal voor ie der ter inzage. Op aanvraag kan het project zelfs in micro film worden geleverd. Bevindingen De bekende astronoom prof. dr. Allen Hynek is er in gaan grasduinen en heeft zijn be vindingen neergelegd in een deze dagen verschenen boekwerk. Als adviseur voor UFO-zaken van de Ameri kaanse luchtmacht is Hynek jaren lang nauw betrokken geweest bij het Project Blue Book. Hij was een van de mensen die regelmatig om een oordeel werd gevraagd over binnen gekomen mel dingen. Hynek werd als adviseur aan gezocht in een periode dat hij erg sceptisch stond tegenover alles wat naar UFO's riekte. Later, maar toen was het Project Blue Book al in een stadium van afronding, ver anderde hij als een blad aan een boom en verkondigt sindsdien een geheel tegen overgestelde mening. Volgens zijn stellige overtui ging heeft de Amerikaanse luchtmacht er destijds alles aan gedaan om het verschijn sel UFO te verwijzen naar het land van de fabeltjes. Hij be kent daar overigens zelf een flink steentje aan bijgedragen te hebben. In zijn boek be schrijft hij onder meer een aantal gevallen die hij ooit ter beoordeling voorgelegd heeft gekregen en die hij met een zeer wankele argumentatie van tafel heeft weten te vagen. Zoete koek De luchtmachtbonzen slikten de rapporten van Hynek als zoete koek. Volgens de astro noom had dat te maken met het feit dat het UFO-onder zoek met opzet in handen was gegeven van officieren met een vrij lage rang, die dus erg weinig inzicht in de materie hadden. Die "lichte bezet ting" was er volgens Hynek een indicatie van dat het pro ject binnen de luchtmacht een geringe prioriteit had. te meldingen nog groter. Dan betekent het in feite alleen maar meer werk. En daar zit ik niet op te wachten", zegt Kok. Politie De meeste "tips" (ook die in eerste instantie terzijde wor den geschoven krijgen een plaatsje in het archief van de vereniging) krijgt de NOBO- VO van de politie in Neder land. Hoewel er geen dienst order van is gemaakt geeft de rijkspolitie trouw de mel dingen die bij haar binnen komen telefonisch of schrif telijk door aan Kok of een van zijn tien medewerkers in den lande. De gemeentepolitie is wat stugger in het contact. Een kwart van de korpsen ziet de UFO-service aan het NO- BOVO niet zitten. De sterre- wachten in Nederland geven wel hun medewerking. De vereniging geeft een blad uit dat elke twee maanden van de persen rolt. Over het Neder landse luchtruim valt er doorgaans weinig spectacu lairs te melden. Het buiten land is daarentegen steeds goed vertegenwoordigd. Zo opent het meest recente nummer met een verhaal over een Koeweitse Ufo. Het tijd schrift voor ufologie is wel het podium voor (meestal univer sitair geschoolde) Nederland se UFO-geïnteresseerden om hun visie te geven op het ver schijnsel zoals zich dat op talloze manieren manifes teert. Zo zijn velen de mening toegedaan dat er relaties be staan tussen het UFO-feno- meen en paranormale ver schijnselen, zoals telepathie, de beïnvloeding van de zwaartekracht, materialisatie en dematerialisatie. Veel ufologen zijn te vinden voor de hypothese dat het fe nomeen UFO niet per sé iets buitenaards dient te zijn. De dieptepsycholoog Jung heeft al eens de stelling geponeerd dat de UFO een vreemde ma nifestatie is van de menselijke psyche. Regio NOBOVO-voorzitter Kok wordt bij het verzamelen van informatie geassisteerd door tien man, die ieder een ge deelte van Nederland voor hun rekening nemen. Voor deze regio is dat Frits van der Veldt uit Hoofddorp. De 28- jarige gemeente-ambtenaar heeft foto-materiaal geleverd voor het boek van Hynek. Vo rig jaar hielp hij Haarlem uit de droom toen een paar nach ten na elkaar een zich lang zaam verplaatsend licht bo ven die stad werd waargeno- Hij vatte 's nachts post en kwam al snel tot de ontdekking dat een inwoner van Haarlem bij wijze van grap 's nachts een speciaal geconstrueerde Por tugese vlieger opliet waaraan een rood licht bungelde. Van der Veldt houdt zich al een jaar of tien met UFO's bezig. Raakte er in geïnteresseerd toen een Haarlemse postbode er melding van maakte dat hij 's avonds om een uur of elf plots een rood lichtend kruis boven zijn hoofd had waarge- Van der Veldt was aanvankelijk lid van het Nederlands Ufolo- gisch Studiecentrum maar dat is een paar jaar geleden opgedoekt na moeilijkheden in het bestuur. De gemeente ambtenaar vindt het de hoog ste tijd worden dat de Neder landse overheid zich gaat in teresseren voor het UFO-ge- beuren. Wat hem betreft hoeft er dan niet eens een speciale onderzoekscommissie te ko men (zoals sinds kort nu wel het geval is in Frankrijk) maar zou de goede wil al getoond kunnen worden in het be schikbaar stellen van een subsidie om wat meer onder zoek mogelijk te maken. Wat dat betreft is men op dit moment nog helemaal afhan kelijk van de medewerking van Nederlandse universitei ten die bijvoorbeeld genegen zijn om in hun laboratoria grondmonsters te onderzoe ken, afkomstig van de plek waar volgens waarnemers een UFO zou zijn geland. Ministerie "We zijn al eens op het ministe rie wezen praten," zegt Van der Veldt, "maar men houdt er de boot nog wat af. Je voelt natuurlijk op je klompen aan waarom. Nederland volgt wat de UFO's betreft de lijn Ame rika. Dus zolang daar het on derzoek aan particulieren wordt overgelaten zal men hier geen andere koers willen volgen." Overigens de belangstelling in Nederland voor de activitei ten van de NOBOVO neemt snel toe. In de afgelopen vier maanden melden zich bij de ruim 700 leden-abonnees die ey al zijn nog eens 600. Hynek is als adviseur regelma tig uit de losse pols te werk gegaan. Een goed voorbeeld is het advies dat hij uitbracht op een voorval nabij een fo- rellenkwekerij in Twin Falls County. Daar namen diverse mensen een ongeveer zes me ter lang en drie meter breed voorwerp waar dat de vorm had van een omgekeerd soepbord, een sissend geluid maakte en in het voorbijgaan de toppen van de bomen in het rond deed draaien. Hy- nek's gevolgtrekking was dat het gesignaleerde voorwerp zo goed als zeker "een atmos ferische dwarrelwind" moest zijn geweest. Een volkomen loze kreet, bekent hij nu. Im mers hij had nog nooit zo'n dwarrelwind gezien, laat staan dat hij er in een boek een beschrijving van had ge lezen. Toch werd zijn theorie zonder meer geaccepteerd. En zo is het met meer gevallen ge gaan. Volgens Hynek typeert het enigzins de manier waar op in Project Blue Book met UFO-meldingen werd omge sprongen. Volgens de astro noom durfden veel adviseurs die bij de onderzoeken waren betrokken zich niet al te kri tisch op te stellen omdat ze dan niet op dezelfde lijn zou den zitten als hun superieu ren die, zo zegt Hynek in zijn boek, "via het Pentagon or ders hadden gekregen het UFO-verschijnsel in de doof pot te stoppen". Luchtmacht Washington namelijk vreesde dat als de luchtmacht steeds maar weer zou moeten uit rukken op een zo goed als ze ker vals alarm (UFO-melding) dat de aandacht zou doen ver slappen. Met alle gevolgen van dien als er eens werkelijk sprake zou zijn van-vijandige luchtacties. Met andere woorden; dat hele UFO-ge- doe betekende een bedrei ging van de nationale veilig heid. Het regeringsstandpunt werd min of meer ingegeven door de bevindingen van een panel van geselecteerde weten schapsmensen onder leiding van de bekende fysicus en et vinden het onbegrijpelijk dat er van een UFO nog nooit een duidelijke foto i is dat echter niet. Want er gebeuren jaarlijks toch ook duizenden auto-ongelukkenmaar vat en paar op elkaar knallen moet ik de eerste foto ook nog zien". relativiteits-expert dr. H.P. Robertson. Via de CIA had dit panel de opdracht gekregen na te gaan in hoeverre de zich in steeds grotere getale voor doende melding van UFO- verschijnselen Amerika zou kunnen schaden. De weten schappers kwamen in een ge heim rapport onder meer tot de conclusie dat "nationale veiligheidsinstanties onmid dellijk stappen dienen te on dernemen om UFO's te ont doen van de speciale status die zij hebben gekregen en het waas van geheimzinnig heid dat zij ongelukkigerwijs hebben verworven". Voor de luchtmacht in Amerika is er dan weliswaar geen di recte bemoeienis meer met het UFO-gebeuren, het is ook weer niet zo dat fenomeen een langzame dood aan het ster ven is. In 1973 nog was er in het land van Uncle Sam spra ke van een omvangrijke golf UFO-meldingen en ook de laatste jaren wordt er door de Amerikanen veel gezien. Het belangrijkste particuliere verzamelpunt ligt in de staat Illinois, waar het Centre for UFO-studies is gevestigd. De scepter wordt er gezwaaid door de man die aanvankelijk de spot dreef met vliegende schotels en aanverwant mate riaal: prof. dr. Allen Hynek. Flauwekul Bij het grote publiek in Ameri ka bestaat weliswaar nog steeds veel belangstelling voor UFO's en wat daar mee samenhangt, maar er zijn nu ook geluiden te horen dat het maar eens uit moet zijn met al die flauwekul rond ongeïden tificeerde vliegende objecten. Zo is nog niet zo lang geleden een landelijk comité opge richt (CSICP) dat zich als taak heeft gesteld het in discrediet brengen van ufologen, al thans het zoveel mogelijk ontzenuwen van hun theoriën en onderzoekresultaten. In zijn studiecentrum heeft Hy nek een computer geïnstal leerd waar alle meldingen in zitten die tot nu toe door de wetenschap niet afdoende verklaard zijn kunnen wor den. Daar zitten ook meldin gen van buiten Amerika in. Het Nederlandse aandeel in Hynek's computer bestand is overigens zeer bescheiden. In ons land is er nauwelijks sprake van voor ufologen in teressante meldingen. Dit tot ongenoegen en soms ook er- genis van de voorzitter van het Nederlands Onderzoek Bureau voor Ongeïdentifi ceerde Vliegende Objecten (NOBOVO), de ufoloog Kok uit Uithuizermeeden (Gr.). Deze onderwijzer fungeert als centraal meldingspunt van alle in Nederland gesigna leerde UFO's. Hij is 24 uur per dag in voor meldingen. Op de momenten dat hij niet thuis is of in bed ligt, houdt een tele- foonbeantwoorder de wacht. Sluis De NOBOVO zag in 1965 het daglicht en vanaf dat tijdstip is er sprake van het verzame len en verwerken van mel dingen. Kok fungeert als sluis. Hij doet de eerste schif ting! Wat hij waard vindt om verder onderzocht te worden stuurt hij door naar een van de adviseurs van de vereni ging. Het luchtruim boven Nederland is per jaar goed voor gemiddeld zo'n 500 UFO's. Maar in de praktijk blijkt dat daarvan 98 procent zonder meer ter zijde kan worden geschoven. Of de waarneming is niet geldig omdat slechts één persoon het verschijnsel heeft gezien of er is direct al te zeggen wat de UFO in werkelijkheid is geweest. Een heel mager re sultaat dus. "Dat is wel eens frustrerend," zegt Kok. "Ik heb al eens overwogen achter dit werk een punt te zetten. Als er zo weinig bruikbaars binnen komt is de lol er snel af. Hoe veel leuke meldingen er zijn binnen gekomen in die bijna veertien jaar dat ik dit werk doe? Nou, als het er twintig zijn houdt het op. De oorzaak? Nederland is nu eenmaal een klein land je. We mogen als vereniging niet verwachten dat we ons wat het aantal betreft zullen kunnen meten met bijvoor beeld Amerika. Natuurlijk is er wel een manier om per jaar aan wat meer meldingen te komen. Bijvoorbeeld door volop de publiciteit te zoeken. Het verschijnsel UFO meer onder de aandacht van het grote publiek brengen. Gega randeerd dat het dan storm gaat lopen. Maar dan wordt het percentage oninteressan- Foto links: Een General Dynamics B-57 van de Ame rikaanse Luchtmacht werd in september 1957 gevolgd door een UFO. De foto werd genomen door een testpiloot vanuit een begeleidend vliegtuig. Op de foto links onder een door Nederlanders in 1975 boven het Zwitserse Saas Fee waargenomen ver schijnsel. Op de foto rechts onder een karakteristiek voorbeeld van een UFO-af- druk. De foto werd genomen in het moerasgebied bij Tul- ly, Queensland Australië en werd waargenomen in januari 1966. -> - 'v v' 1 - v fiX, i" l.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27