Gerard Bakker en de toverballen van de Chinezen.. Vtf®tyJW w®[ ■Km ZATERDAG '21 APRIL 1979 PAPENDAL/LEIDEN - Het gebeurde dit jaar tijdens de open Engelse kampioen schappen in Brighton. In zijn partij tegen de Europese ti telhouder Gergely zorgde de Chinees Kuo Jao Hua voor de zoveelste tafeltennis-sensatie van de Aziaten, met de intro ductie van een service met "boemerang-effect". Hua, die voor de sterkste speler van zijn land doorgaat, sloeg de bal zodanig dat die na een uit stapje over het net automa tisch naar zijn bat terugkeer de, zonder dat de man aan de andere kant het voorwerp had kunnen raken. Gergely was volslagen verbij sterd toen de Chinees hem eenmaal op die manier voor schut had gezet. Dat zou hém, de Europese kampioen die toch ook heel wat uurtjes af had moeten trainen om zover te komen, geen tweede keer meer overkomen. "Dus" per ste hij zich zo dicht mogelijk tegen de tafel bij de volgende Hua-service, die op exact de zelfde manier geslagen leek, om zover mogelijk te kunnen reiken. Het bleek een volslagen foutie ve taxatie. In plaats van terug te keren naar de verzender, schoot de bal dit keer door naar zijn reukorgaan, als om te benadrukken dat Gergely andermaal bij de neus was genomen. Hoewel de partij nog in een be ginstadium verkeerde, stapte de Hongaar toen al op zijn te genstander af om hem alvast te feliciteren met de overwin ning. Ontzag. "Gergely is in staat de bal wel duizend keer te spelen, maar ook hij kan de eerste twee niet houden", merkt Gerard Bak ker. vol ontzag op. "Zoals niemand de eerste klappen van de Chinezen kan bespe len. Dat is ook hun grote kracht. In Europa wordt de service alleen gezien als het in het spel brengen van de bal, moet er tijdens een rallie ge scoord worden. De Chinezen laten het nooit tot zo'n langere krachtmeting komen. Ze hebben van hun service zo'n sport gemaakt dat ze in staat zijn pure toverballen te pro duceren. En als je de bal na de eerste l^ap al terug kunt brengen, dan volgt er direct een onnavolgbare zoever overheen. Niemand kan daar tegenop. Zelfs de Hongaren weten dat ze in Noord-Korea kansloos zijn". Zekerheid De bondscoach van het Neder lands damesteam kan het dan ook met 100 procent zeker heid voorspellen. Het WK ta feltennis in Pjong Jang (van 25 april tot 5 mei) zal nog na drukkelijker dan de laatste jaren net wereldkampioen schap van de Chinezen wor den. "Ze worden sowieso wereld kampioen bij de landen teams, omdat die collectieve eer altijd al belangrijk voor ze is geweest. En als ze willen komen er ook bij de enkel spelen vier mensen uit hun land bij de laatste, vier. Willen ze dat niet, om politieke rede nen bijvoorbeeld, dan zullen zij bepalen wie de titels wel krijgen. Door de vriendschapsbanden tussen China en Noord-Korea zullen dat waarschijnlijk Noordkoreanen zijn. In elk geval zullen opnieuw de sterksten niet winnen. Zodra de Chinezen vriendelijk zul len glimlachen tegen een te genstander, weten we wie het kampioenschap krijgt. Euro pa mag daarbij toekijken, zo wel bij de heren als bij de da- Gelatenheid Van de gelatenheid die uit die woorden spreekt, is niets te merken op het moment dat het aantal trainingsuren in de laatste tien dagen voor het vertrek nog even fors wordt opgeschroefd. Juist in de pe riode dat Nederland de studie voor noordpool tijdelijk heeft afgesloten en een geslaagd voorjaarstentamen lijkt af te leggen, beulen de leden van de Oranje tafeltennisteams zich af in één van de zalen van sportcentrum Papendal. Tij dens een trainingskamp, voor het eerst in die aaneengeslo ten vorm, worden daar gaan deweg meer uren gemaakt achter de tafels, waar het zweet overvloedig drupt. Het uiterlijke bewijs voor de stel ling van Gerard Bakker dat in elk geval zijn "meiden" er echt alles voor willen doen om zich straks in de A-groep te handhaven. "Hoe kansloos ze ook zijn, ze zullen zich de pukkels vechten". Z7 - "-.ït- Het damestafeltennisteam lopend op Papendal. Sandra de Kruiff voert het veld aan, naast Vriesekoop. Daarachter Kooter, coach Bakker, v.d. Vliet en reserve Noordarn. In volgorde Zijn "meiden" in volgorde van sterkte: Bettine Vriesekoop (17) Sandra de Kruiff (20), Marjan v.d. Vliet (23) en Bri gitte Kooter (19) Een viertal dat, op Vriesekoop na, zonder illusies deel zal nemen aan het WK. De op het hoogste inter nationale niveau debuteren de Scylla-speelster De Kruyff en Avanti's Kooter kunnen in de landenwedstrijden héél misschien voor een stuntje zorgen, om op die manier Vriesekoop te ontlasten van de zware taak zoveel mogelijk te moeten winnen. Verder zijn ze voornamelijk al blij dat ze meedoen en "nu ook die Aziaten eens kunnen zien spelen". Haagse Marjan van der Vliet, gewoonlijk spelend bij Tem po Team. heeft de meeste er varing. Pjong Jang is haar derde wereldtoernooi. Eerder was ze ondermeer in Calcutta, "waar de mensen op straat la gen te sterven, terwijl jij als een VIP werd behandeld, omdat je toevallig een batje kon vasthouden". De menselijke armoede heeft diepe indruk op haar ge maakt. Ze relativeert dan ook sterk voor Pjong Jang, waar ze wellicht alleen zal worden ingezet in de dubbels. Indivi dueel zal ze kansloos zijn, zo geeft ze grif toe. Thuis is ze echter wel de beste praatster, stelt ze dat de sfeer in het team erg goed is. nu het kwar tet de laatste zeven weken constant met elkaar trainde. Eerst bij het Leidse Scylla. la ter op Papendal. "En een goede sfeer is erg be langrijk tijdens zo'n lang toernooi. Zo'n WK geeft men taal een enorme zware belas ting. wantje bent van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat met tafeltennis bezig. Daar om moetje goed weten watje aan elkaar hebt, zodat je el kaar op kunt vangen. Anders lig je na een paar dagen echt op één oor". Randgebeuren Maijan v.d. Vliet ook typeert hoe het randgebeuren ver loopt tijdens zo'n WK; hoe sommigen zich afreageren op andere zaken. "Tijdens het toernooi blijft het alleen bij kijken. Jongetje van het ene land, kijkt naar meisje van het andere land. Contact wordt er dan nog niet gezocht, want dat kan natuurlijk niet. Op het afscheidsfeest valt daarna alle spanning weg, dan zie je alles gebeuren. Dat lijkt soms net een orgie." Gerard Bakker is er niet bang voor dat zijn viertal zich daarin zal mengen. "Daar zijn ze veel te serieus voor. Deze meiden hebben een andere instelling; die gaan alleen voor de sport. Die willen de plaats voor Nederland veilig stellen. Gezien de poule waarin we spelen (met China, Japan, Hong Kong, Roeme nië, Zweden. Polen, Honga rije en Frankrijk), zal dat waarschijnlijk wel een utopie zijn," moet ook hij bekennen. "maar al zijn we nog zo kans loos, ze zullen ervoor vechten als duivels. Anders dan bij de heren, is dat de mentaliteit van die meisjes nou eenmaal. Zonder morren of piepen zijn ze bereid dagelijks zeven uur of langer achter de tafel te kruipen, als ze daar de kans voor krijgen. Gewoon, omdat ze zien dat de sterkste dat ook doet." Gewichten De sterkste. Bettine Vriese koop. uiteraard. Een meisje dat verreweg het hoogste ge middelde aan trainingsuren haalt (4 per dag). Dat bij de krachtsportvereniging De Spartaan met gewichten trainde om in totaliteit sterker te worden. Dat, hoe nuchter ze ook is, tot haar beste pres taties komt als ze het op een Europees jeugdkampioen schap gewonnen horloge omheeft ("maar nu is het bandje stuk"). Kortom, een meisje met alle eigenschap pen van de topsporster, maar zonder de voorrechten. Het zal voor een goed deel van haar vorm afhangen of het team in de landenwedstrijden behoed zal blijven voor de gradatie, dus is het zaak dat het horlogebandje dan ge maakt is. Verder zal ze voorlopig al blij zijn als ze de laatste 64 haalt in het enkelsDel. In de tweede ronde ontmoet ze de reaanse Pak Yong OK en als ze die partij al wint treft ze Yang Ying. de nummer twee van China. "En dan praatje al niet meer over echte kansen," zegt Gerard Bakker. Wél acht hij haar in de toekomst, met Jill Hammersley, in staat om ooit het Chinese tafeltennis- mysterie te doorgronden. "Maar dan moet ze wel eerst een jaar in China kunnen trainen," aldus Bakker. "En eigenlijk zou dat ook moe ten kunnen. Dankzij haar op offeringen en haar successen, heeft de tafeltennisbond een enorme aanwas van leden ge kregen. Waarom dan niet ge zegd: Bettine: je hebt al zo veel voor ons betekend; je krijgt nu eens deze facilitei ten. De tragiek is alleen dat zo'n arm bondje dat niet al leen kan zeggen. Zoiets moet eerst hogerop z'n beslag krij gen. Bij de overheid, die nou eens wat meer geld voor de sport beschikbaar zou moe ten stellen. Dan zou bijvoor beeld zo'n tafeltennisbond er eens wat gerichter aan kun nen gaan werken dat er een tweede dame van het niveau Vriesekoop bijkomt. Die loopt rond, dat is zeker, maar op het ogenblik kan die niet ontdekt worden. Daarom moet er nog altijd een zware wissel op Bettine getrokken worden. Zal het voornamelijk van haar afhangen of de plaats bewaard blijft. Want we hebben al moeite genoeg om zes meisjes bij elkaar te krijgen. In China hebben ze het alleen moeilijk om de zes juiste te selecteren..." Topper Het gebeurde niet lang na de culturele revolutie, waarin de Chinezen volledig van het in ternationale sporttoneel ver dwenen waren. De Duitse ta- feltennistopper Schöler, maakte toen eens een reis door het land van Mao. Nu was die Schöler bepaald geen kleine jongen op ping-pong gebied, want voordien had hij al eens in een WK-finale ge staan. Weliswaar had hij die eindstrijd verloren van een Japanner, maar tijdens dat toernooi had hij zijn naam als "defensie-specialist" toch stevig gevestigd. Niets aan de hand dus, toen de Duitser in China in een sta tionsrestauratie geïnviteerd werd even een vriendschap pelijk partijtje te spelen. Schöler nam de uitnodiging minzaam aan en zag vervol gens alle hoeken van het etablissement. "Al laten die jongens hun kok spelen, dan nog zou hij voor iedereen te sterk zijn," beseft Gerard Bakker. "Nu China is toegelaten tot de Olympische Spelen zal de sportwereld ook op allerlei andere gebieden nog raar staan te kijken," poneert Bakker. "Want ten eerste is het arsenaal aan mensen enorm groot, ten tweede heerst er een ijzeren discipli ne en ten derde krijgen ze alle faciliteiten. Zij kunnen bij voorbeeld rustig twee uur al leen op serveren gaan oefe nen, als ze toch acht uur ach ter de tafel staan. Wij zijn al blij als we drie, vier uur per dag kunnen spelen. Als- je daarvan nog eens zo'n tijd op de service moet gaan oefenen, kom je aan de rest niet meer toe. Brigit Kooter heeft èr veel tijd aan besteed, het is onmidde- lijk te merken aan haar ande re slagen. Daarom zou eigen lijk elke maand moeten kun nen, wat we nu op Papendal doen. Dan zouden Neder landse sporters eindelijk niet langer als toerist naar interna tionale evenementen hoeven afreizen." Rot schop "In de huidige situatie kun je het de sporters zelf niet eens kwalijk nemen, dat ze in die hoedanigheid deelnemen. Dat is gewoon een gevolg van de maatschappij instelling. Want we leven in één van de meest welvarende landen van de wereld, maar het enkele individu dat wat in de sport wil bereiken, moet op de koop toenemen dat hij maatschap pelijk enorm veel moet inle veren. Juist de mensen die op sport gebied wat voor Nederland willen bereiken, kunnen een rotschop toe krijgen. De be geleiding is ongelooflijk slecht. Topsporters zijn de mensen die we in Nederland voor gek verslijten. Een hele dag vissen, dat hoort; aan top sport doen maakt je tot een dwaas. Tot op het moment na tuurlijk dat die dwaas wat presteert. Dan lijkt het op eens alsof we allemaal ons steentje daaraan hebben bij gedragen. Dan vereenzelvi gen we ons met de Verkerken, de Schenken, de Geesinks. Maar als die prestatie uitblijft, kan de topsporter alleen maar doffe ellende verwachten van de staat. De Tweede Kamer zou eens moeten beseffen dat het so ciale gebeuren niet alleen plaatsvindt op het GAK en de Sociale Dienst, maar ook in de sport. Er worden steeds minder uren gewerkt. Dan kun je twee dingen doen. Of de mensen laten dicht groeien, of ze activeren. En topsport activeert mensen om zelf aan sport te gaan doen. Steek er dan wat meer geld in, zodat die topsporter niet bang hoeft te zijn voor zijn maat schappelijke positie. Richt dan een goede trainersoplei ding op en laat die mensen full time aan de gang gaan. Nu moeten ze voor een apefooi op part-time basis werken en worden ze nog bij de belas ting geroepen ook. Omdat ze wat bijverdienen." Video Het gebeurde niet lang na het wereldkampioenschap in Birmingham. Om het Chinese service mysterie eindelijk eens te ontrafelen, besloten Gerard Bakker en zijn broer Theo (de Scylla trainer) een avondje video-materiaal te bestuderen. Tijdens het toer nooi waren serverende Chi nezen van achteren gefilmd, dus zouden er op z'n minst toch aanwijzingen uit de beelden gedestilleerd kunnen worden. Althans, dat dachten de Bakkers. Samen bekeken ze tweeëneenhalf uur lang de opslag in vele varianten. Steeds weer zagen ze de bal na de opgooi hoog in de lucht suizen, gevolgd door een flit sende slingerbeweging van de arm. Op dat moment raak ten ze steevast het zicht op de bal kwijt. Aan het eind van de avond kregen de Bakkers een stevig verschil van mening over de vraag welk effect er nou eigenlijk was gebruikt. "De penhoudergreep leent zich ontzaglijk goed voor het ca moufleren van de slagen", zegt Gerard Bakker. "Maar ik weet nu wel hoe ze serveren. Alleen de bewegingen ervoor en erna zijn nog altijd niet te volgen, dus op het moment dat ze de bal raken, weet je nog niet welk soort effect ze gebruiken. Je wordt voortdu rend misleid. Soms maken ze wel de beweging, maar ge bruiken ze helemaal geen ef fect. Dan denk je datje de bal naar rechts terug kunt sturen en blijkt die volledig de ande re kant op te gaan. Op het moment dat je dat drie keer hebt meegemaakt, moet je wel van staal zijn om er de brui niet aan te geven. Je komt niet één keer tot een werkelijke krachtmeting. Die zouden ze ook wel winnen, maar dan zou het verschil lang zo groot niet zijn als nu. Momenteel liggen ze een zee, nee, een oceaan voor. Alles is op die service gericht. Ik heb de Chinese coach eens gevraagd op welke manier zij op hun voetenwerk oefenen. Voetenwerk doen we tien mi nuten, antwoordde hij. In eer ste instantie dacht ik dat hij de geheimen niet prijs wilde geven, maar later begreep ik wat hij bedoelde. Na tien mi nuten moeten ze helemaal kapot zijn, omdat hun games en hun wedstrijden nooit lan ger duren dan tien minuten. In die tijd moeten ze optimaal kunnen functioneren was zijn theorie. Daarna komen er af wijkingen en tragere bewe gingen. Die willen ze voor komen. We hebben het later zelf ook ingevoerd". Veel resultaten zal dat voorals nog niet op gaan leveren, be seft Bakker op Papendal. "Het is voorlopig nog vechten tegen de bierkaai". Deson danks werken zijn dames zich stevig in het zweet. "Je kunt natuurlijk ook niks doen", zegt Bakker. "Dan heb je inplaats van een beetje, helemaal geen tegenstand. Maar ik vind dat je je optimaal moet voorbereiden, dat je je te pletter moet vechten want dan heb je je als sportman tenminste geweerd. Dan kun je inplaats van tien, misschien eens veertien punten tegen gaan scoren, daarna mis schien achttien en dan wel licht ooit een 21. Als je niks doet blijf je op tien, dan heb je helemaal geen bevrediging." Onaantastbaar Voorlopig blijven de Chinese heren èn de dames onaan tastbaar, waarbij het de grootste kunst voor de keu zeheren blijft om erachter te; komen welke mensen het sterkst zijn, in het land waar drie jaar moet worden gestu deerd voor het diploma tafel- tennistrainer. TNvee voor beeldjes: de laatste drie jaar wonnen de Chinezen met constant andere teams alles wat los en vast zat en Li Sjoe Wei die individueel "alles" in Europa van de tafel aftim merde, werd nog geen drie maanden later tijdens het toernooi om de Chinese titel uitgeschakeld in zijn district. "Met dat ongelooflijke arsenaal aan spelers, liggen ze tech nisch en tactisch ook nog eens ver voor", stelt ditmaal Theo Bakker. "Ze beheersen alle slagen en hebben heel goed nagedacht over het spelletje. Buiten China speelt iedereen stereotiep; zij alleen zorgen voor de verrassingen. Normaal gesproken worden Kuo Jao Hua en Liang Ko Liang nummer één en twee en pakt Chang Li bij de dames de titel. Die had ze al drie keer kunnen hebben, maar ze heeft het steeds weg moeten geven. Omdat individuele eer en roem niet telden. Ik heb het idee dat dat een beetje aan het veranderen is, al kan het ook in Noord Korea best weer zo zijn dat er aan ping-pong diplomatie wordt gedaan. Dat zou toch wel jammer zijn, want ze spelen gewoon het meest efficiënt en het best." Rubber "Bovendien zijn het ook de bes te "materiaalspelers", vult broer Gerard aan. "Ieder toernooi verschijnen ze met een ander soort rubber, waarmee ze dan weer com pleet andere ballen slaan. Ze waren de eerste met anti-top spin en met de lange noppen en nu hebben ze die weer schuin afgeknipt. En dan aan twee kanten op een andere manier. Aan de ene kant wordt daarmee dan alle effect uit de bal weggenomen; aan de andere kant rammen ze die bal met vreselijk effect terug, met exact dezelfde beweging. Omdat ze op weg naar de tafel constant met dat batje lopen te draaien, is er geen touw meer aan vast te knopen wat er zal volgen. Vooral niet om dat zelfs de onderlaag op de boven- en onderkant van hun batjes verschillen. Natuurlijk, zulke batjes zouden wij ook kunnen maken, maar om dat materiaal te leren beheersen, zou je ontzettend veel moeten trainen. Daar heb je Chinees geduld voor nodig". In Papendal zwoegen de Ne derlandse dames intussen voort. Fanatiek, bereidwillig. Gerard Bakker kan zich maar moeilijk van de training los maken, zegt tegen de voor bijlopende reserve Yolanda Noordarn. "Ga maar door, behalve als je helemaal kapot zit". Later droomt hij: "Ik zou willen dat Fred Kaps een vrouw was. Dan had ik Kaps absoluut meegenomen naar het WK. Hij tovert de ballen óók overal vandaan".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23