Leermeester door leerling verslagen Frank Kramer moet in Oranje Schaaktalent Piket op rozen... Spits van Nobelen: „Slechtste speler", maar toch de grote man bij Teylingen Cijfers lotto en toto Litjens scoort tegen India 150ste goal.. ZATERDAG 21 APRIL 1979 SPORT PAGINA 13 SASSENHEIM/LISSE - "Als een gezwel" is Paul van No belen, de 27-jarige spits van Teylingen dit jaar doorgebro ken. En wat dat inhoudt, heeft menig zondag derdeklasser dit jaar al ondervonden. Hoewel hij zichzelf Teylin- gens slechtste voetballer vindt, kan Van Nobelen op een uitstekend debuut terug kijken. Inmiddels heeft de Sassenheimer al twaalf doel punten achter zijn naam staan en als het even kan scoort hij komende zondag tijdens de belangrijke confrontatie te gen streekgenoot SC Lisse zijn dertiende treffer. Dan staat overigens een extra geprikkelde Van Nobelen in het veld, want in Sassenheim geldt nog steeds de stelregel "Je mag alles verliezen, uitge zonderd de duels tegen Lis (Sportclub Lisse)". Boven dien is de uitwedstrijd tegen Lisse voor de Teylingers zeer belangrijk nu beide teams de voornaamste kandidaat zijn voor de titel in de derde klas se. Van Nobelen is zich daar terdege van bewust."Maar winnen is geen must" zegt hij. Per slot van rekening hadden de Sassenheimers aan het be gin van de competitie hele maal geen kampioenspreten ties. Temeer niet omdat vorig jaar ternauwernood degrada tie naar de vierde klasse ver meden kon worden. Des te verwonderlijker is het dat Teylingen nu zo fier aan kop staat, terwijl het tearh in vergelijking met vorig jaar op slechts één plaats verander de. De middenvoorpositie die vorig jaar door Jan Meyer werd bezet, wordt nu inge- door Paul van Nobe len. Net zoals zijn club is hij een openbaring in de zondag der de klasse. "Klein, maar stevig van stuk, snel op de korte af stand, totaal geen techniek, maar wel een jongen die met zijn 78 kilogram de beuk erin weet te gooien en derhalve voor niemand bang is". Zo omschrijft hij zichzelf. Van Nobelen heeft ondertussen ook ondervonden wat de con sequenties zijn als je regelma tig scoort. De Sassenheimse spits wordt nu bijna elke wedstrijd op de huid gezeten door de voorstopper van de tegenpartij. Het verhindert hem niet in het scoren. Bo vendien streelt het Van No belen en prikkelt het hem om er extra tegen aan te gaan. "En", voegt hij eraan toe "mandekking bewijst dat ze bang voor mij zijn en daar door ga ik alleen maar zelf verzekerder voetballen". Slechtste In het bollendorp wordt voor zichtig gefluisterd dat hij de man is achter het grote suc ces. Niet omdat hij het elftal draagt ("Want voetballen kan hij niet"), maar omdat hij re gelmatig een bal in die goal weet te prikken. Van Nobelen springt bijna uit zijn stoel bij de vraag of hij inderdaad dé man achter het niet te verkla ren succes by Teylingen is. "Uiteraard niet" roept hij uit "Ik ben de slechtste voetbal ler die bij Teylingen rond loopt. Alleen scoor ik toeval lig regelmatig, maar dat komt omdat wij zulke goede vleu gelspelers hebben die mij op de juiste manier weten te be dienen". Ook Van Nobelen kan echter geen zinnige reden op geven, waarom Teylingen nu zo goed draait. "Ook vorig jaar was de sfeer goed", weet hij "En net zoals toen wordt pas vijf mi nuten voor de wedstrijd ge zegd hoe we gaan voetballen. En zo hoort het ook. Ik heb via-via vernomen dat ze bij Sportclub Lisse al drie kwar tier voor de wedstrijd bij el kaar komen en dan over de tactiek gaan praten. Ik zie het al bij Teylingen gebeuren. Ze zouden dan meteen zeggen "Ga nou gauw, daar moeten wij niets van hebben". Onze tactiek is ook heel simpel: we spelen om te winnen. Dat geldt tevens voor de wed strijd tegen Lis. Zelfben ik al tevreden met een gelijkspel, want wij hebben door de ja ren heen altijd moeite met die club. Gewoon omdat zij tech nisch veel beter zijn dan wij. Teylingen moet het van zijn vechtlust hebben en speelt al tijd wat geforceerd tegen die gasten." Dat neemt niet weg dat Teylin gen ook na een deling nog gunstig in de race naar het kampioenschap blijft liggen. Maar wat als Teylingen vol gend jaar in de tweede klasse uitkomt? Van Nobelen zegt in eerste instantie "Dan mag UVS wel voor ons oppassen, want we komen eraan". Later wat relativerend: "Als we kampioen worden dan krij gen wij het heel erg moeilijk in de tweede klasse. Gewoon omdat wij te weinig aanvoer vanuit de jeugd hebben. Wat dat betreft kan Sportclub Lis se beter promoveren dan wij, want hoe het komt weet ik niet maar zij hebben ieder jaar weer een ongelooflijk sterk jeugdteam", Consequenties Dat aan een succesvol jeugd team ook nadelige aspecten kleven, ondervindt de bij Lis se debuterende trainer Van der Vlist. Van der Vlist. die vorig jaar nog voetbalde bij de derdeklasser Woerden con stateert dat zijn jeugdige eer ste teamspelers zich te weinig realiseren waarmee ze bezig zijn en dat hun voorbereiding nogal eens te wensen over laat. De Lisse-trainer wijt dat aan de successen die zij heb ben meegemaakt in het A-l junioren team, waardoor ze nu wat moeite hebben met het voetballen op derdeklasse niveau. Hoewel hij zijn jonge ren mentaal wat zwak vindt voorspelt Van der Vlist niet temin dat Sportclub Lisse Teylingen verslaat."Want", weet de 33-jarige Woerdenaar "gezien ons ledenaantal en het materiaal waarover ik be schik, behoort Sportclub Lis se in de tweede klasse thuis". HERMAN POOS DEN HAAG - De uitslagen van deze sportprijsvragen zijn: Lotto 15: Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat eenvijfde deel naar jackpot van lotto 17. De rest van het bedrag wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijf de prijs. Tweede prijs: één win naar, bruto f306.783,30, derde prijs: 169 winnaars, elk f2.298,90, vierde prijs: 8.497 winnaars, elk f 56,70, vijfde prijs: 8.082 win naars, elk eveneens f 56,70. De jackpot voor lotto 17 bevat f 143.313,75. Toto 15 Eerste prijs: twee winnaars, beiden bruto f77.000,20. Tweede prijs: 76 winnaars, elk f964,60, derde prijs: 1.144 winnaars, elk f88,-. Paaslotto De uitslag van de Paaslotto is: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 17, het overjge 4/5 deel wordt in ge lijke delen verdeeld over de tweede t/m vijfde prijs. Tweede prijs 4 winnaars, elk bruto f42.906,90, derde prijs 101 win naars, elk bruto f2.199,00, vierde prijs 4.892 winnaars, elk f55,70, vijfde prijs 5.573 winnaars elk f48,90. Jackpot voor lotto 17 f70.670,24. Uitslag formuliernummers Nr. 70.616 ad f2.000,-, nr. 9.118 f200,-, nr. 887 f20,-, nr. 27 f 10,-, nr. 92 f 10,-. Van Slobbe stopt na WK internationaal tafeltennis AMSTERDAM - Na het toernooi om het wereldkampioenschap tafeltennis in Pjong Jang in Korea zal Nico van Slobbe geen inlernalionak' werlslrijden meerspelen. Van Slobbe heeft dit aan de Nederlandse Tafeltennisbond meegedeeld. Hij is daarmee de tweede Nederlandse topspeler, die na de wereldkampioen schappen alleen nog op nationaal niveau wil spelen. Enkele we ken geleden nam Bert van der Helm dit besluit. Nico van Slobbe bracht het in 12 jaar tot 144 interlands en nam deel aan vele wereld- en Europese kampioenschappen. Nico van Slobbe behaalde tot nu toe twee nationale titels in het heren-en kelspel. Van Slobbe zal ook geen competitie meer spelen voor Tempo Team. Bert van der Helm keert wél voor drie jaar terug naar de Amster damse vereniging. Van der Helm (30) heeft vorig seizoen in de Bundesliga gespeeld, maar heeft besloten nog enkele jaren in de Nederlandse competitie uit te komen. PERTH (ANP) - Het simpele gegeven, dat de Nederlandse hockeyleerlingen andermaal hun Indiase leermeesters de baas waren gebleven, vormde voor een groep Nederland se emigranten de aanleiding om de spelers van het Natio nale hockeyteam te inviteren. Nadat het eens zo roem ruchte team van India in de openingswedstrijd van groep A van het tienlandentoernooi met 6-3 van het veld was geveegd, bouwde de Nederlandse kolonie een spontaan feestje, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Middelpunt van het festijn was Paul Litjens. die tegen de Aziati sche brigade het genoegen smaakte om zijn 150ste doelpunt in zijn internationale carrière binnen te schieten. Daarmee had hij geheel in de geest gehandeld van de festiviteiten rondom het 150-jarig bestaan van de staat West-Australië. VENLO (ANP) - De hockeyclub Venlo, die in de landelijke com petitie met grote voorsprong aan kop gaat in de eerste klasse B, heeft zich voor de komende twee seizoenen verzekerd van de steun van een sponsor. Een ke ramisch bedrijf uit Reuver is be reid gevonden om Venlo jaar lijks een bedrag van 20.000 gul den beschikbaar te stellen. De speler van Kampong had met drie gescoorde treffers een be langrijk aandeel in de ruime 6-3 zege, die feitelijk geen moment in gevaar is geweest. Want vanaf het beginsignaal sloot Nederland India in eigen stellin gen op en oefende permanent pressie uit. Na zeven minuten oogstte het Nederlands hockey- elftal het eerste resultaat van al die aanvalsdrift. Litjens plaatste de bal uit een vrije slag fraai naar Doyer, die echter werd geblokkeerd. De eerste Ne derlandse strafcorner werd ver volgens een strafbal toen de bal onreglementair werd gestopt. Litjens liet zich deze mogelijk heid niet ontglippen (1-0). Na prachtige combinaties versche nen Ron Steens en Bouwman vervolgens vrij voor doelman Schofield, maar maaiden naast de bal. Het spel van Nederland werd steeds meer een lust voor het oog. De talrijke scholieren op de tribunes raakten met de mi nuut meer opgewonden en zorg den voor een uitstekend sfeertje. Ron Steen gaf met een weergalo ze solo in de zestiende minuut het sein voor een ongekend produc tieve periode. In twee minuten vielen er drie doelpunten en baadde Nederland ineens in de weelde van een voorsprong van 4-0. Litjens sloeg raak uit een strafcorner en Theodoor Doyer schoot uit. een moeilijke hoek prachtig in nadat de Bloemen daler op knappe wijze een "scoop" van Litjens direct had meegenomen. De "scoop" (de lange boogbal) was trouwens een geducht wapen van Nederland. Menigmaal kwam daar een gevaarlijke situatie uit voort. Zoals bijvoorbeeld in de 27ste minuut, na de zoveelste lange bal van Wouter Leefers. Ditmaal pikte Bouwman de bal op. Hij mocht zijn stick even later juichend omhoog houden toen Schofield opnieuw moest zwich ten (5-0) Nederland liet hierna wat stoom afblazen, waardoor India tijdelijk het spelbeeld kon verleggen. Door twee treffers van Suijit Singh kwam India even terug in de race. Zeker nadat die laatste speler een kwartier voor tijd zijn hattrick voltooide. Die treffer vormde voor Nederland echter het sein om het tempo weer op te schroeven. In de 64ste minuut knalde Paul Litjens zijn 150ste doelpunt binnen, de Nederlandse équipe zich in resterende speelperiode met s Paul Litjens: 150ste interlandgoal NIJMEGEN/LEIDEN - In de giste ren gespeelde zesde en tevens voorlaatste ronde van de strijd om de nationale jeugdschaaktitel in de categorie tot 13 jaar heeft de tienjarige Jeroen Piket uit Lei derdorp vernietigend toegesla gen. Met de zwarte stukken dwong hij Hendrik Pieter Bruin uit Groningen, die na de vijfde ronde samen met Jeroen een ge deelde eerste plaats bezette, tot capitulatie. Dankzij deze over winning gaat Jeroen nu glorieus alleen op kop. Zijn naaste concurrent is nu Jo hannes Gerben van Dam uit Maasland, die gisteren de tweede LSB-vertegenwoordiger Erik van 't Hof uit Rijnsburg vloerde. Verdere kanshebbers op de titel zijn nog Hendrik Pieter Bruin en Liafbern Riemersma uit Alk maar, van wie laatstgenoemde een eind maakte aan de titelkans van Pieter Anton Bierkens uit Nijmegen. De kampioen van de Haagse Schaakbond, Derk Rietveld uit Wassenaar, voegde een punt aan zijn totaal toe door Leon Boonen uit Haelen een nederlaag toe te brengen. De stand: 1. Jeroen Piket 5 punten; 2. Johannes Gerben van Dam 4V2; 3/4 Hendrik Pieter Bruin en Liaf bern Riemersma elk 4; Erik van 't Hof en Derk Rietveld delen sa men met Erik Janse de tiende plaats met ieder 2V2 punten. 1 eigenlijk geen reden weten Frank Kramer niet als rechtsbuiten van het Nederlands elftal zou kunnen optreden. Het feit dat hij, met zeven doelpun ten, Volendams topscorer is, zegt natuurlijk niet zoveel, al is het, in een ploeg met een erkend zwakke voorhoede, wel tekenend. Vooral als je bedenkt dat hij even vaak gescoord heeft als Nanninga en Lerby, en vaker dan bijvoorbeeld Renè van de Kerkhof en Koster, om maar eens twee Oranje-con currenten voor de rechtsbuiten plaats te noemen, die in clubs spelen met een veel hoger doel saldo, waardoor zij ook veel meer doelkansen krijgen. Maar over Frank Kramers eigen productiviteit wil ik nog niet eens spreken, tenslotte stond Moulijn ook heel terecht tientallen malen in het Nederlands elftal zonder dat hij zelf ook maar moeite deed om te doelpunten. Als ik bonds coach was dan zou ik Frank Kra mer rechtsbuiten zetten tegen Polen om de eenvoudige reden dat hij „nogal ongrijpbaar" is als voorhoedespeler. Ik heb Volen- dam nu al een stuk of zeven keer zien spelen deze competitie, en iedere keer zie ik dat Frank Kra mer met die ene extra bewaker wordt opgescheept. Blijkbaar weet iedere eredivisieclubtrainer dat Kramer de gevaarlijke man is, die je niet onachtzaam als één van de elf Volendammers kunt be handelen. Desondanks blijft hij steeds de gevaarlijke man, die met zijn „grillige" acties verdedi gingen uitspeelt, waardoor me nig Volendam-doelpunt ontstaat, en nog veel meer „gemiste kan sen die niet gemist konden wor den" ontstaan. Neem bijvoorbeeld de bekerwed strijd Volendam-Ajax. De Ajax- defensie is momenteel niet van dien aard dat voetbalkenners van heinde en ver komen toesnellen om Meutstege, Zwamborn, Ever- se en Erkens aan het werk te zien, maar een feit blijft dat Ajax lijst aanvoerder is in de competitie. Welnu, Frank Kramer speelde de Ajax-achterhoede voortdurend „zoek". Hij passeerde zowel op de rechter- als de linkervleugel zoals hij zelf wilde, had daarbij een zeer groot aandeel in de beide eerste doelpunten van Volendam, die allebei na soloacties van hem tot stand kwamen, de gele kaart die Kees Zwamborn kreeg was een gevolg van een passeeractie van Frank Kramer die onheus ge smoord werd, en ook de niet te missen kansen die Volendam kreeg, waren afkomstig van Frank Kramer, die nu eens bin nendoor, dan weer buitenom zijn overigens fair spelende tegen standers (Jan Everse!) passeer de. Daarnaast had hij twee mooie mo menten, die niet direct een doel- rijpe situatie creëerden, maar wel waard zijn even apart vermeld te worden. In de eerste helft kegel de hij Jan Everse omver, zonder hem ook maar even aan te raken, maar eenvoudig door hem, op de linkervleugel bij het strafschop gebied, de Kramer-shuffle voor te toveren: een vliegensvlug dansje- op-de-plaats van links naar rechts en weer terug, waardoor Jan Everse van louter verbouwe reerdheid omviel en gepasseerd kon worden zonder dat Frank Kramer de bal maar hoefde te toucheren. En in de tweede helft ving hij, bij de rechterhoek van het strafschopgebied, de bal op, draaide weg naar het midden, en passte toen ogenblikkelijk, draaiend om zijn as, naar de rech tervleugel, waar Dick Bond (of een andere Volendammer) op eens een vrij veld kreeg. Het mooie zat hem niet alleen in het „idee", in het „overzicht" dat er uit bleek, maar ook in de tech niek, want lichamelijk gesproken „kon" die pass eigenlijk niet, daarvoor was hij te „tegen draads" binnen de beweging die Frank Kramer bezig was te vol- Nu ik het woord „techniek" heb la ten vallen, kom ik waarschijnlijk bij het belangrijkste punt waar om Frank Kramer nooit serieus als kandidaat voor het Neder lands elftal wordt genoemd. Wat is techniek? In de jaren vijftig be schikte Blauw-Wit, „de club van het Stadion", over een bijzonder produktieve midvoor, Piet Koe- kebakker. Geen wereldwonder van techniek. Geen Gerrie Muh- ren. Maar hij maakte wel het ene doelpunt na het andere, en vaak uit onmogelijke hoeken. Geen techniek? Ammehoela! Andere techniek, ZIJN techniek, want neem maar van mij aan, dat je zonder techniek geen doelpunten aan de lopende band fabriceert, zeker niet uit „onmogelijke hoe ken". Als je daar geen techniek voor no dig zou hebben, waarom doen al die technisch vaardige spelers het dan niet beter? Goals scoren is toch de kwintessens van het voetbal, er is toch niets leukers dan het maken van een doelpunt? Het is dan ook grote onzin, dat Piet Koekebakker niet over techniek beschikte, voor het ma ken van doelpunten beschikte hij meer dan wie ook over de vereiste techniek. En dat geldt idem dito voor Frank Kramer. Je passeert niet, bij voortduring, alle rechts- en linksbacks van Nederland zonder techniek. Hij beschikt over explosieve snelheid op de korte afstand, hij beschikt over de techniek om daarbij èn de bal bij zich te houden, èn de tegen stander van zich af te schudden (let maar eens op hoe hij een hoge of lage bal aanneemt, afschermt tegen de man in zijn rug, en daar na zonder mankeren wegdraait of een vrije schop meekrijgt als de scheidrechter deugt), en onder tussen voetballen zijn hersens voortdurend mee. Hij blijft kij ken. Daarmee bedoel ik dit. René van de Kerkhof is een nog betere soleer- der dan Frank Kramer, maar hij houdt zijn ogen niet open. René soleert, en dan opeens, een schot, een voorzet, waaruit blijkt dat hij „met z'n ogen dicht" heeft geso leerd. Zoiets overkomt Frank Kramer zelden. Hij weet zijn aan dacht op tijd van zijn solo en zijn directe tegenstander te verleggen naar zijn omgeving, en daaraan is het te danken dat er zoveel kans rijke voorzetten van hem af ko- men. Hij heeft ook gauwer dan Tscheu la Ling in de gaten wan neer hij van een persoonlijk duel moet afzien en de bal moet te rugleggen of opzijleggen naar een medespeler, inplaats van stuk te lopen op zijn directe tegenstan der. Ook dat is een kwestie van spelinzicht Zoals gezegd: als ik bondscoach was, dan zou ik Frank Kramer een keer een kans geven in het Nederlands elftal. Ook hierom, omdat hij tot het type behoort dat juist niet faalt als het er op aan komt. Tegen Ajax, Feyenoord en PSV, dat soort clubs, speelt Frank Kramer altijd zijn beste wedstrijden. Hij zou, als bejaarde international, kunnen uitpakken als een soort Theo Timmermans, die juist in interlandwedstrijden uitpakte als een geboren interna tional. Maar ja, ik ben geen bondscoach, dus het zal René La Koster wel weer worden. NICO SCHEEPMAKER In de categorie tot 16 jaar gaat nog steeds Klaas Landman uit Am sterdam aan de leiding, maar hij kan nog door Johannes de Wit gepasseerd worden, indien laatstgenoemde zijn hangpartij tegen de gedoodverfde titalfavo- riet Rob Nio Bertholée uit Haar lem in winst omzet. Nico Kuijf uit Boskoop loopt nog steeds naar zijn vorm te zoeken. Gisteren dolf hij het onderspit te gen Timo Eibers (Grubbenvorst), hetgeen hem naar een gedeelde twaalfde plaats deed afzakken. Zijn lage klassering is eigenlijk wel wat verrassend gezien de manier waarop hij de jeugdkampioen van de Leidse Schaakbond is ge worden. Achtereenvolgens over rompelde hij in het Leidse toer nooi Roel Piket, Gert Koelewijn, Kees van Zijp, Jeroen Piket, Marcel Piket, Jan Dubbeldam en Edwin van Amerom. Merkwaar dig genoeg moest hij toen aan een figurant, Dirk Jan Out, remise toestaan om daarna via een sim pele zege op Alvert Termeulen de Leidse titel te veroveren. De eindstand van het Leidse toer nooi: 1. en kampioen Nico Kuijf 8V2 punten uit negen partijen; 2. Gert Koelewijn 7V2; 3. Marcel Pi ket 7; 4. Roel Piket 6; 5/7 Jeroen Piket, Jan Dubbeldam en Edwin van Amerom elk 5; 8. Kees van Zijp 4V2; 9/10 Dirk Jan Out en Al- bert Termeulen ieder 3V2 en 11. John de Jong 2V2. De resterende vier spelers lieten in de laatste ronden verstek gaan, hetgeen hen op uitsluiting van de kam pioenschappen voor volgend sei zoen komt te staan. BASKETBAL - De Nederlandse juniorenploeg is in het Albert Schweitzertoernooi te Mann heim als dertiende geëindigd. Nederland won de wedstrijd om de dertiende plaats met 85-70 (34-41) van Oostenrijk. WIELRENNEN - Freddy Maertens heeft gisteren in de kermiskoers van het Belgische Bredene zijn eerste overwinning in het wieler- seizoeft behaald. De oud-wereld kampioen versloeg na 145 kilo meter zijn medevluchter Ronny van de Vijver in de eindsprint. Met een achterstand van 30 se conden won Ludo Delcroix de sprint van het peloton voor Roger Rosiers en Leo van Vliet. Nagekomen familiebericht Enige en algemene kennisgeving Toch nog onverwacht is heden van ons heengegaan onze lieve vader, schoonvader, groot- en overgrootvader MARINUS PETRUS BERGERS weduwnaar van APOLONIA MARIA VAN VELZEN Hij was 79 jaar Heer- hugowaard: TH. M. BERGERS W. J. C. M. BERGERS-BOOGERS THEO en ANGELA KARIN en ADR1AAN CARMEN en ESTHER Leiden: C. M. DE BOLSTER-BERGERS MONIC Leiden: H. W. BERGERS 20 april 1979 Aloëlaan 39 2316 XR Leiden De overledene is opgebaard in de aula van "Ad Sanctos". Lange Mare 69. Gebedsdienst aldaar: maandag om 20.00 uur, waarna gelegenheid tot condo leren, tot 20.30 uur. De H. Uitvaartmis wordt gehouden in de parochiekerk van de Hartebrug (Haarlemmerstraat), op dinsdag 24 april om 14.00 uur, waarna om ca. 15.15 uur de begrafenis plaats vindt op de R.K. afdeling van de begraafplaats "Rhijnhof".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13