Thurau mikpunt in het peloton Dammer Jansen bijna zeker van titel Michels lonkt naar Johan Cruijff... Verrassende winst Duitse ijshockeyers t f\ A.S.C. - U.D.O Ik wil in Luik winnen KARPOV BOEKT SALONREMISE HAPPEL NAAR STANDARD U.V.S. - NEPTUNUS ZATERDAG 21 APRIL 1079 Johan Cruijff NEW YORK (GPD) - Los Angeles Aztecs, de club van trainer Rinus Michels, wil proberen Johan Cruijff te contracteren. De Ameri kaanse ploeg heeft Cruijff via Inter Soccer, een dochteronder neming van het omstreden Amsterdamse bemiddelingsbureau Inter Football, een aanbod gedaan. De voormalige speler van Ajax en Barcelona is echter met handen en voeten gebonden aan een overeenkomst met New York Cos- mos. Vorig jaar ondertekende Cruijff een contract met Cosmos, waarin hij verklaarde alleen voor dié club uit te komen als hij ooit zou besluiten weer te gaan voetballen. Enkele dagen geleden maakte Cor Coster in Barcelona bekend dat Johan Cruijff om financiële redenen weer gaat spelen. Cruijff kan alleen bij Los Angeles Aztecs onder contract komen als die club bereid is de overeenkomst met New York Cosmos af te kopen. Volgens Amerikaanse bronnen zou de overeenkomst voor éen miljoen dollar kunnen worden afgekocht. Dat Los Angeles Az tecs daartoe bereid is. ligt overigens niet voor de hand. Cruijff is met zijn schoonvader Cor Coster, gisteren in New York gearriveerd. Dit weekeinde hoopt hij met de directie van het concern Warner Brothers, de eigenaar van New York Cosmos, tot overeenstemming te komen. Lukt dat niet. dan zal Cruijff ver moedelijk alsnog met Los Angeles in zee gaan. „In ieder geval gaat Cruijff in de Verenigde Staten voetballen", zo liet Cor Coster gisteren weten. Leo van Veen Het bestuur van FC Utrecht heeft leo van Veen alsnog toestemming gegeven om per vliegtuig naar Amerika te vertrekken. De topsco rer van de Utrechtse formatie moet zich uiterlijk 10 september terugmelden op de Galgenwaard; de vaderlandse voetbalcompe titie is dan al zeven wedstrijden gevorderd. Voorzitter Cees Werkhoven: "Voor ons is dit een moeilijke beslis sing geweest, maar we konden eenvoudig niet anders. Bestuur lijk zijn er bij het uitwerken van Leo's contract fouten gemaakt, waardoor hij nu juridisch gezien sterk stond." Bezuinigingsmaatregelen FC VW moet op korte termijn drastisch bezuinigen omdat door de tegenvallende competitieresultaten het aantal toeschouwers ver beneden de raming is gebleven. Hierdoor is er een groot verschil ontstaan tussen de begroting en de werkelijke inkomsten. De Venlose club moet nu op alle mogelijke manieren proberen aan geld te komen om aan de lopende verplichtingen te kunnen vol doen. Eén van de eerste bezuinigingsmaatregelen was het voortijdig la ten vertrekken van Dick Advocaat naar de Verenigde Staten. Inmiddels is ook de 28-jarige Duitse contractspeler Lorenz Hil- kes met VW-secretaris Huibers en Hans Kraay naar Canada vertrokken. Woensdag hebben besprekingen plaats gevonden tussen Kraay, de manager van de Edmonton Drillers en een dele gatie van het clubbestuur. Daarbij werd overeenstemming be reikt over de transfer van Hilkes naar Edmonton. Hilkes had bij VVV nog een contract tot het einde van het seizoen '79-80. FC Dordrecht De beheersraad van de FC Dordrecht, die vorige week de eerste divisieclub wegens gebrek aan medewerking van spelers en trai ner als verloren opgaf, is weer in actie gekomen. De beheersraad, bestaande uit het duo Nico de Vries en Gerard Bouwer, hoopt de club alsnog voor het betaalde voetbal te behouden. Spelers en trainer Rab stellen zich r:u minder hard op. De beheersraad vroeg hen aanvankelijk dertig procent van hun salarissen in te leveren. Dat vonden De Vries en Bouwer ook wat te veel. Beide partijen kwamen elkaar tegemoet. Secretaris Erkelens van FC Dordrecht heeft nu meegedeeld, dat spelers, trainer en beheersraad nog deze week om de tafel gaan zitten om te proberen tot een defini tieve oplossing te komen. Vreugde bij de Weslduitse ploeg r Goalie Sigmund Sutter (midden) (links). MOSKOU (ANP) - Het ijshockey- team van West-Duitsland heeft gisteravond in de degradatie poule van het WK-ijshockey in Moskou de Verenigde Staten ver rassend met 6-3 verslagen. Het was de eerste overwinning van de Westduitsers tijdens het toer- ADVERTENTIE A.s. Zondag 14.00 uur terrein de Kempenaerstraat wedstrijd zouden gaan Na 12 minuten stond het Ameri kaanse team al met 2-0 voor dankzij treffers van Christoff en Brownschilde. De Westduitsers kwamen na die achterstand ech ter op bewonderenswaardige wijze terug. Achtereenvolgens scoorden Auhuber. Meitinger. Vacatko, Philipp, Reidl en Egen: 2-6. Eerst toen wisten de Ameri kanen via Baker tegen te scoren: 3-6. Finland heeft zich inmiddels defi nitief van een plaats in de A- groep verzekerd. De Finnen ver sloegen gisteravond het zwakke Polen met 4-3. De stand in de degradatiepoule: 1. Finland 3 2 1 0 5 10- 6 2. West-Duitsland 3 1 1 1 3 11 3. Polen 3 0 2 1 2 11-1! 4. Verenig. Staten 3 0 2 1 2 9-1 SOESTERBERG (GPD) - De strijd om de nationale damtitel lijkt be slist. Hans Jansen boekte in de voorlaatste ronde opnieuw een overwinning en heeft nu twee punten voorsprong op Harm Wiersma, die niet verder kwam dan remise. Op papier kan Wiersma in de laatste ronde nog naast Jansen komenmaar daar in gelooft niemand. Wiersma moet dan van Boom winnen en Jansen verliezen van Bastiaan- net. Dit is zeer onwaarschijnlijk, omdat Jansen hel zich kan per mitteren behoudend te spelen, want aan remise heeft hij vol doende om de titel te verove- Twaalf ronden heeft hel toernooi nu achter de rug en de helden raken vermoeid. Geen wonder, want nooit eerder is de nationale titel strijd zo'n afmattende slijtage slag geweest. Het gevolg is dat er nogal wat spelers fouten maken. Johan de Boer maakte daarop geen uitzondering. Zijn op dracht: Hans Jansen afstoppen ging de mist in. De Boer. erop uit om te winnen, slaagde er aan vankelijk in Jansen onder druk te zetten. Maar met een vernieti gende combinatie maakte Jansen een einde aan de droom van De Blunder Frank Drost blunderde in een kans rijke stelling tegen John van der Borst en kon meteen inpakken. Het met spanning tegemoet ge ziene duel lussen Harm Wiersma en Rob Clerc is niet de krachtme ting geworden die werd ver wacht. Wiersma wilde wel, kreeg ook iets beter spel, maar Clerc bleek op remise uit te zijn. Dat be tekende dat Wiersma grote risi co's moest nemen om winst te for cerenDaar voelde Wiersma niets voor, zodat remise het eindresul taat werd. De Huissenaar Geert van Aalten gaal. nu het toernooi bijna is af gelopen, steeds beter spelen. Hij liet zich niet door de grillig spe lende Leidenaar Evert Bron- string van de wijs brengen en- stuurde met vaste hand naar een overtuigende zege. Jannes van der Wal had het erg moeilijk tegen Bast iaannetmaa r sleepte er toch een gelijkspel uit. Jan de Ruiter kwam slecht uit de opening tegen Joost Hoogberg, maar evenals in zijn vorige par tijen klapte de Noordhollandse kampioen ineen later stadium in elkaar en verloor. Gerrit Boom nam het initiatief in de strijd te gen Jos Stokkel. De 19-jarige de butant, die een verrassend goed toernooi speelt, verdedigde zich uitstekend en dwong remise af. Stokkel deelt nu de vierde plaats met Jan de Ruiter en dat is een opmerkelijke prestatie. De uitslagen: Clerc - W iersma 1 -1Van der Borst - Drost 2-0. Bastiaannet - Van der Wall 1 -1Bronstring - Van Aalten 0-2. De Boer - Jansen 0-2, Hoog berg - De Ruiter 0-2, Boom - Stok kel 1-1 De stand: 1Jansen 18 punten. 2. Wiersma 16, 3. Van der Wall 15,4.Stokkel en de Ruiter 13,6. BronstringBoom en Clerc 12, 9. Drost, de Boer. Bas tiaannet en Van Aalten 11, 13. Van der Borst 10,14. Hoogberg 3. BRUSSEL (GPD) - Donderdagmiddag. Didi Thurau komt uit de catacomben van het RWDM-stadion. Nog een uur y, geleden heeft hij in de schaduw van deze voetbalarena een punt gezet achter de Ronde van België. Een beschei den klassering is hem ten deel gevallen. Zijn ploegmak- ker Daniël Willems is de meest gefêteerde man in Brussel. Een sterk winnaar, deze jonge beroepsrenner uit de Bel gische Kempen. Niemand die dit zal durven te ontken nen. Ook Thurau niet, de meest besproken deelnemer aan de vijfdaagse rondrit. Veelbesproken om velerlei rede nen. Ga maar na. Aan het hoofd van de zegevierende formatie over de streep in de als proloog geprogrammeerde ploegentijd rit. Vervolgens (amper 24 uur na die overwinning) over het hoofd gezien door ploegleider en team genoten in de finale van de twee de rit. En ten slotte, op de laatste dag, de enige serieuze aanvaller op de leidende positie van Daniél Willems. Een aanval die op een gegeven moment zelfs tien minu ten winst opleverde alvorens het peloton in sneltreinvaart op hem neerstreek. „Het leven gaat verder", lacht de slanke Westduitser. „De Ronde van België is voorbij. Punt. uit. Nu kijken hoe het in Luik-Baste naken-Luik gaat". Luik-Bastenaken-Luik. Voor de 65ste keer wordt de Arden- nenklassieker verreden: morgen, zondag, over een afstand van 242 kilometer. Een nieuwe kracht meting voor de elite van het Eu ropese beroepsrennersgilde. Een nieuwe kans ook voor Didi Thu rau om eindelijk eens de grote overwinning in de wacht te sle pen waarop hij reeds jaren aast. Thurau geeft zichzelf, per tradi tie, een grote kans om te winnen. „Die wedstrijd ligt me uitste kend", voegt hij direct aan zijn optimistische voorspelling toe. „Vorig jaar werd ik tweede achter Jos Bruyère. Een jaar daarvoor eindigde ik als derde". Hij lacht als hij de volgorde van zijn klas sering opsomt: derde, tweede. „Het zou logisch zijn als nu een eerste plaats uit de bus kwam. Ik heb er de moraal voor". Zware last He1 zal ongetwijfeld kloppen. Con ditioneel lijkt er evenmin iets fout te zitten. Beter dan wie ook beseft Thurau niettemin dat een goede moraal en een dito conditie niet voldoende zijn om een grote wedstrijd te winnen. Dat geldt ook voor andere coryfeëen in het peloton. Het geldt ook voor hem. Beter gezegd: juist voor hem. Thurau draagt een zware last mee. Hij ontwijkt de vraag han dig, geroutineerd als hij is ge worden in het omzeilen van brandende vraagstukken waar het de overwinningen in etappe wedstrijden of befaamde een- dagskoersen betreft. Sinds de zomer van 1977, toen hij ruim twee weken hel gele lei dersshirt in de Tour de France droeg (in de Tour de Thurau. zo als de legendarische wedstrijd langs Frankrijks grenzen toen werd gedoopt), heeft hij immers weinig groot werk gewonnen. Natuurlijk, het Kampioenschap van Zurich en de Grote Schelde- prijs zijn geen wedstrijden waarin de tweede garnituur de dienst kan uitmaken. Verre van dat. En een rittenwedstrijd aan de Spaanse kust of aan de Cote d'A- zur win je evenmin als je de kunst van het hardfietsen niet meester bent. Maar toch. Ondanks een aantal vermeldenswaardige ver richtingen lag de publieiteits- waarde van Thurau niet in het vergaren van eerste prijzen. Wel in het veelvuldig Rode lap Hoe komt het toch dat het fietsidool van de Bondsrepubliek (nog) niet in het rijtje van echte kampioe nen gerangschikt kan worden? In de galerij waar De Vlaeminck, Moser, Raas, Hinault, Knete- mann, Zoetemelk, Kuiper, The- venet. Pollentier c.s. staan. Mist de Frankfurter dan toch de klasse die het verschil bepaalt tussen kampioen en (alleen maar) sterke renner? Of legt het peloton met name voor Thurau andere maat staven aan. Met andere woorden: werkt hij op zijn concurrenten als de rode lap op de stier?. Sinds zijn geruchtmakend vertrek uit de ploeg van Peter Post woedt in ieder geval de oorlog tussen zijn voormalige teamgenoten en Thurau. Anderen zien hem evenmin als een collega voor wie je wel eens een oogje dicht knijpt. Merckx zei het reeds enkele jaren Didi Thurau: opgejaagd dier geleden: „Ik heb een paar keer de Tour de France moeten winnen en vrijwel alle klassiekers om de zelfde gage te toucheren die Thu rau met name in Duitsland krijgt zonder dat hij iets anders gedaan heeft dan moedgevende presta ties". En Thurau himselfliet zich na een vorige Luik-Bastenaken- Luik reeds ontvallen „dat Roger de Vlaeminck al de hele dag op me zat te schelden". Te vroeg (in eigen land) tot super kampioen uitgeroepen. Gehono reerd met exorbitante startgel- den. En naar alle waarschijnlijk heid te snel vergeten dat hij in de Tour de France 1977 mede door het koersverloop en de tactiek van zijn ploeg zo lang in het geel kon rijden en „vedette" werd. Ziedaar een paar factoren die Thurau tot mikpunt van velen hebben gemaakt. „Hij wordt geflikt", noemt men dat in wie- Ierjargon. „Maar hij zal er intus sen wel voor waken om dat luid keels te verkondigen. Dan kan hij beter bij voorbaat opdoe ken". MONTREAL (ANP/AP) - De Ne derlander Jan Timman heeft zijn partij uit de zevende ronde van het internationaal grootmeester schaaktoernooi in het Canadese Montreal tegen de Deen Bent Larsen afgebroken. De Neder landse grootmeester heeft in deze hangpartij een pion meer. Wereldkampioen Anatoli Karpov hield het in deze ronde al snel voor gezien: een salonremise in dertien zetten tegen zijn landge noot Mikhail Talj. Door deze re mise kon de Hongaarse groot meester L^jos Portisch de leiding behouden. De Hongaar speelde ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur L.D.W.S. - Westlandia L.D.W.S. terrein. Sportpark „de Vliet" remise met de Amerikaan Lju- bomir Kavalek. De uitslagen van de zevende ronde: Karpov-Talj 'fe-Va; Portisch-Ka- valek '/a-'fe; Hübner-Spasski '/a-1/ 2; Ljubojevic-Hort afgebroken en Larsen-Timman afgebroken. Na zeven ronden is de stand: 1 Lajos Portisch (Hongarije 5 pun ten; 2/3 Anatoli Karpov (Sowjet- Unie) en Mikhail Talj (Sowjet- Unie) beiden 4ll->\ 4 Ljubomir Ljubojevic (Joegoslavië) 4 en een hangpartij; 5 Robert Hubner (West-Duitsland) 4; 6 Boris Spasski (Sowjet-Unie) 3; 7/8 Vlas- timil Hort (Joegoslavië) en Jan Timman (Nederland) beiden 2*/a en een hangpartij: 9 Ljubomir Kavalek (Verenigde Staten) U/2 en een hangpartij en 10 Bent Lar sen (Denemarken) Va punt en twee hangpartijen. uit Boskoop tegen Ton van der Heijden in tweede zitting op winst kan spelen en zo nog een theoretische kans op de titel kan behouden. Peter Gelpke, uitko mende in het eerste team van Philidor/Leiden. versloeg hekke- sluiter Ellenbroek. De uitslagen: Jansen-Douven 1-0, Stehouwer-Zagema remise. El len broek-Gelpke 0-1, Kuvf-Van der Heijden afgebroken. Hoek- sema-Cardon 1-0, De Boer-Van Dooren remise, Bor-Cuypers af gebroken. De stand: 1. Douven 5lE, g Van der Heijden 5 plus 1 afg, 3. Janssen 5, 4. Stehouwer 4'/2, te. Cuypers 4 plus 2 afg, 6. Kuyf en Bor 4 plus 1 afg, 8. Cardon en De Boer 4. 10. Zagema 3'/2 plus 1 afg, 11. Van Dooren en Gelpke 3lh, .ij. Hoek- sema 2, 14. Ellenbroek V2 punt. LUIK (ANP)-Ernst Happel, de interim-coach van het Ne derlands elftal tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap in Argentinië, heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij de Belgische eerstedivisieclub Standard Luik. Happel, die tot aan het eind van het sei zoen als verantwoordelijke technische man bij de Belgi sche tweededivisieclub Ha- relbeke optreedt, zal het ko mend seizoen terzijde wor den gestaan door oud-inter national Mathieu Bollen, die momenteel de training bij de Waalse ploeg waarneemt. ADVERTENTIE Jeugd In de achtste ronde van de strijd om de Nederlandse jeugdschaaktitel in de categorie tot 20 jaar heeft koploper Rudy Douven verras send verloren van Han Janssen. Willem Bor heeft in zijn hangpar tij tegen Frans Cuypers fraaie winstkansen, terwijl Rinie Kuijf Zaterdag 21 april 18.30 uur ROLSTOEL BASKETBAL WEDSTRIJD MERCASOL LEIDEN KAMELEON DEN HAAG Als voorwedstrijd voor de wedstrijd Parker E.B.B.C. Groenoordhallen. Deze advertentie is aangeboden door Dames- heren- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11