„Ik heb niets tegen Max" Verder verblijf in kerk is zinloos Arrestatieteams in grote steden Tankwagen met 30.000 liter benzine gekanteld Babyion ontruimd na bommelding Nieuwe regeling premie woningen Borssele niet dicht Uit in de Randstad Grote hasjvangst Advertentiecampagne Europese verkiezingen soms misleidend DONDERDAG 19 APRIL 1979 Bluyssen: DEN BOSCH (ANP) - Volgens de Bossche bisschop mgr. J. Bluyssen is verder verblijf van de ongeveer tweehon derd Syrisch-orthodoxe christenen in de Sint-Janska thedraal zinloos, nu het doel van de bezetting - een collec tieve verblijfsvergunning - onmogelijk is gebleken. Mgr. Bluyssen deelde dat gister middag mee aan de bezetters van de kathedraal. Mgr. Bluyssen wees de Turken erop dat hij afgelopen vrijdag had beloofd te zullen bemid delen bij de regering, maar dat hij geen toezeggingen had gedaan. Hij herhaalde dat hij de bezetting niet kon goed keuren. De bisschop zegde toe via de Raad van Kerken in Nederland en Genève en via de instanties in Rome te wil len onderzoeken of steun aan de christenen in Turkije die het moeilijk hebben, moge lijk is. De leider van de Syrisch-or thodoxe christenen, de pa triarch van Antiochië. wil volgens mr. Bluyssen niet dat steeds meer christenen weg trekken naar Europa omdat de positie van de christelijke kerken in Turkije en omrin gende landen verzwakt. De vicaris van de patriarch van Antiochië, die dinsdag vanuit Damascus was teruggekeerd naar zijn standplaats Henge lo, was gistermiddag ook in de Sint Jan, waar hij een dienst leidde voor de bezet ters. Het kerkbestuur van de Sint Jan zal zich nog beraden over de toestand in de kerk, aldus een persbericht van het bis dom Den Bosch. De Sint-Jans kathedraal in Den Bosch met op de voorgrond de stretchers en dekens die het Rode Kruis heeft verstrekt aan de onge veer 200 Turken en Armeniërs die sinds vorige week vrijdag in de kerk bivakkeren. Leids raadslid Marie-Anne Koning: "Wij vinden dat de afweging van de verschillende kandida ten voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid beter moet gebeuren. Doordat Max van den Berg zich het afgelopen jaar heeft kunnen vrijmaken voor zijn verkie zingscampagne zijn de kwaliteiten van zijn tegenstander Wim Meijer niet goed uit de verf gekomen" Dat is de mening van Marie-Anne Koning, Leids raadslid voor de PvdA en samen met Christine Stigter, secretaris van het gewest Gelderland van de PvdA, min of meer initiatiefneemster van een actie die Wim Meijer wil trachten beter te profileren. Dinsdag zijn zeven gewestelijke bestuurders van de PvdA naar buiten gekomen met hun streven een betere afweging tussen de twee belangrijkste rivalen in de strijd om het voorzitterschap van de grootste politieke partij in Ne derland mogelijk te maken. Vol gende week donderdag begint het congres van de PvdA waarop de nieuwe voorzitter moet wor den gekozen. DEN HAAG (ANP) - Een - naar la ter bleek valse - bommelding heeft er toe ge leid dat het winkel- hotel- en kantorencomplex Ba byion naast het Haagse Centraal Station gistermiddag gedurende een uur geheel ontruimd is ge weest. Dat gebeurde nadat een onbekende man tot vier maal toe had opge beld met de mededeling dat er om twee uur een bom zou ont ploffen Marie-Anne Koning: "De telefoon heeft niet stil gestaan. Zeker zes tig mensen hebben mij gebeld en zeiden: hier heb je mijn naam, ik ben het er helemaal mee eens" Marie-Anne Koning DEN HAAG (GPD) - De gemeen telijke politiekorpsen van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem zullen bin nenkort allemaal speciale arres tatieteams hebben. Daartoe heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) besloten. Wiegel en zijn collega De Ruiter (justitie) schrij ven dit aan de Tweede Ka mer. Deze gemeentelijke arrestatie teams komen te opereren naast de enkele al bestaande arrestatie teams van het korps rijkspolitie Minister De Ruiter heeft voorts zo schrijft hij, de leiding van de rijkspolitie onlangs laten weten DEN HAAG (GPD) - De nieuwe premieregeling voor koopwo ningen treedt morgen in werking. Dit heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting de gemeen ten gisteren laten weten. In de nieuwe regeling voor premie koopwoningen is de hoogte van de rijkssubsidie aan het inkomen gekoppeld. Met name de lage in komensgroepen (tot 26.000 gul den) gaan er in premie op voor uit. De regeling die morgen ingaat komt overeen met de plannen die Brokx eerder dit jaar bekend maakte. Op verzoek van een meerderheid van de Tweede Kamer is in de nieuwe premiere geling wel een verkoopregule- rende bepaling opgenomen. Dat betekent dat bij verkoop van een premiewoning binnen de eerste tien jaar een eventuele winst aan de gemeente ten goede komt. Vanaf nu bestaan er twee soorten premiewoningen. Premie A-wo ningen komen in de plaats van de beschutte eigen woningen. Deze huizen mogen niet duurder zijn dan 120.000 gulden, (in de Rand stad f 130.000). De eerste eige naar-bewoner kan gedurende 17 jaar een bijdrage krijgen. Bij een inkomen van f 20.000 is de eerste jaarpremie f 8400 (was f6050). Om voor een premie-B-woning in aanmerking te komen mag men niet meer dan f 50.000 verdienen. Het huis mag niet duurder zijn dan f 150.000 (Randstad f 160.000). Er wordt maximaal 6 jaar premie gegeven. Brokx heeft de gemeenten meege deeld dat eigenaren van premie A-woningen, aan wie tussen 1 ja nuari en 20 april al een jaarlijkse bijdrage is toegekend, mogen kiezen tussen de oude of nieuwe regeling. dat hij ook akkoord gaat met de oprichting van totaal vijf arresta tieteams, één in elk district van een procureur-generaal. Deze functionaris van het Openbaar Ministerie kan over de inzet van deze teams beslissen. De arrestatieteams van de rijkspoli tie tellen elk enkele eenheden van zeven man. Zij kunnen voor bijzondere situaties gebruik ma ken van afwijkende bewapening, zoals automatische geweren en machinepistolen. In de brief aan de Tweede Kamer wordt nog niet gerept over de gewenste omvang van de gemeentelijke arrestatie teams. Volgens De Ruiter en Wiegel kun nen arrestatieteams worden in gezet bij de planmatige aanhou ding van personen, van wie be kend is dat zij zich mogelijk met vuurwapens zullen verzetten. Ook worden teams ingezet wan neer het „gewone" politieperso neel gezien de bewapening van de tegenstanders niet tegen hen is opgewassen. Bovendien kunnen de teams wor den gebruikt in omstandigheden waarin hun bijzondere vaardig heden (de leden van de teams krijgen een speciale, zware trai ning) naast de inzet van gewoon politiepersoneel gewenst is. In die gevallen zullen zij („uiter aard", zeggen de ministers) niet van hun speciale bewapening gebruik maken. Wiegel en De Ruiter willen dat de leden van de arrestatieteams uit de normale politiedienst komen en daarin ook normaal blijven functioneren. Het lid zijn van een arrestatieteam duidt op een spe ciale bekwaamheid, maar bete kent geen volledige dagtaak, zeg gen de bewindslieden. MIDDELBURG (ANP) - De kern centrale in Borssele hoeft niet dicht. Tot deze conclusie zijn Ge deputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) van Zeeland gekomen naar aanlei ding van het ongeluk in de kern centrale in de Amerikaanse plaats Harrisburg. GS sluiten zich hiermee aan bij een verkla ring van de nederlandse regering. GS van Zeeland stellen dit in een nota, die morgen in de Provin ciale Staten wordt behandeld. Daarin staat ook dat GS van me ning zijn dat aan de hand van de beschikbare gekomen gegevens er een nader onderzoek en moge lijke discussie zal moeten komen over de gevolgen van het ongeluk in Harrisburg voor kerncentrales in Nederland. Uit de nota blijkt verder dat een Nederlandse burgemeester vol gens GS geen recht heeft een kerncentrale in geval van een on geluk te sluiten. UTRECHT (GPD) - Een (ankwa gen van de Shell met 48.000 liter benzine is gistermiddag op de Winthontlaan in Utrecht uit de bocht gevlogen en gekanteld. Di rect na het ongeval sprongen de vuldeksels open waardoor meer dan 30.000 liter benzine weg stroomde. Gezien het grote explosiegevaar - volgens de brandweer zou een vonkje genoeg zijn geweest om de gebouwen in de omgeving in de lucht te laten vliegen - werden de mensen uit de omliggende be drijven en het winkelcomplex Autorama geëvacueerd. Het schéepvaartverkeer in het nabij gelegen Merwedekanaal werd door de rijkspolitie te water te gengehouden. Door zorgvuldig optreden voor kwam de Utrechtse brandweer en de rampendienst van de Shell een catastrofe. De brandweer maakte gebruik van een speciaal voor dit soort rampen bestemde schuim- en poederbluswagen, de zogenaamde crash-tender. Ver der werden de gigantische plas sen benzine met tonnen zand en aarde ingedamd. De politie zette de omgeving binnen een straal van een kilometer met touwen en dranghekken af. De bevolking waarschuwde zij met megafoons om geen vuur te gebruiken en geen auto's te starten. De chauffeur van de tankwagen, de 44-jarige J. M. uit Huizen, raakte gewond. Voorbijgangers haalden de man uit het wrak. Hij ligt in het Diaconessenziekenhuis met hoofdwonden en een zware her senschudding. Volgens de gegevens van de ta chometer (een apparaat dat alle handelingen van de bestuurder registreert) zou de chauffeur met een snelheid van tussen de 90 en 100 km per uur uit de bocht zijn gevlogen. De man zelf kan zich van het ongeval niets meer her inneren. Volgens een woord voerder van de Shell is het onbe grijpelijk dat de sluitingen van de vuldeksels het hebben bege- Wij hebben niets tegen Max, maar wij vinden dat hij door zich vrij te maken (hij was wethouder in Groningen en staat nu een jaar op wachtgeld) een grote voorsprong heeft kunnen nemen op Wim Meijer die zijn campagne naast zijn kamerlidmaatschap moest voeren. Daarnaast stoor ik mij aan de popster-allures van Van den Berg, vooral in zijn contacten met de pers. Hij heeft zeker zijn kwaliteiten, maar wij vinden Meijer een stabielere figuur die meer geschikt is voor het voorzit terschap. Van den Berg heeft Meijer de afge lopen maanden ten onrechte af getekend als iemand die van de basis vervreemd zou zijn, omdat hij nu deel uit maakt van het zo genaamde Haagse circuit. Meijer heeft in Overijsel acht jaar "aan de basis" gewerkt. Boven dien zou het verwijt dat iemand door het vervullen van een verte genwoordigende functie van het volk zou vervreemden betekenen dat hij nooit voorzitter van een partij kan worden, aldus Marie- Anne Koning. De groep van ze ven bereid inmiddels een mani fest voor dat volgende week vlak voor het congres zal worden ge presenteerd. "In dat manifest willen we alleen maar de kwaliteiten van Meijer wat beter naar voren brengen. Op het ogenblik zijn de verhoudin gen te zeer scheef getrokken om een goede afweging tussen de twee mogelijk te maken. Er komt geen woord over Max in, ook geen woord tegen hem, dat hoeft niet" zegt Marie-Anne. De groep heeft inmiddels adhesie betuigingen ontvangen van on der meer André van der Louw (oud-voorzitter van de PvdA en nu burgemeester van Rotterdam en van de PvdA-Kamerleden Na gel, Ter Beek en Kombrink. Ook fractieleider Den Uyl heeft zich achter de kandidatuur van Meijer BAS VAN KLEEF Een brandweerman staat op een speciale bluswagen achter een schuimkanon klaar om te spuiten in geval er brand mocht uitbreken bij de gekantelde benzinetankauto waaruit gisteren 30.000 liter benzine wegliep. De wagen was door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en open gebarsten. Op de achtergrond een tankwagen waarin de weggelopen en de resterende benzine wordt overgepompt AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 20 apr., 20.15 uur, Radio Filh. Orkest m.m.v. Groot Omroepkoor o.l.v. Hans Vonk; 21 apr., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba, 22 apr., 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Richard Dufallo; 22 apr., 20.15 uur, Pianorecital door Martha Argerich; 25 en 26 apr., 20.15 uur, Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Kleine zaal: 20 apr., 20.15 uur, Kees Hülsmann, viool en Frédéric Meinders, piano; 21 apr., 20.15 uur, Lucia Kerstnes, sopraan en het Ned. Blazersen semble; 22 apr., 11 00 uur, Anne Haenen, sopraan, Lieuwe Visser, bas en Jochem Slothouwer, piano; 22 apr. (spiegelzaal), 11 ;00 uur, Für Elise; 22 apr., 14.15 uur, II Mandolino o.l.v. Chris Mouter; 23 apr., 20.15 uur, II Complesso Barocco, o.l.v. Alan Curtis; 24 apr. 20.15 uur,Peter Schreier, tenor en Irwin Gage, piano. Stadsschouwburg. 22 apr., 14.00 uur en 24 apr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Die Zauberflöte" van Mozart; 23 en 25 apr., 20.00 uur. Ned. Opera Stichting met "Orfeo ed Euridice" van C Willibald von Gluck; 2b' apr., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. Carré: 20, 21, 24,25 en 20 apr., 20.15 uur, Neerlands Hoop in Bange Dagen; 23 apr., 20.15 uur, Tiare Tahiti; 22 apr., 20.15 uur, optreden Tina Turner. De Brakke Grond: 20 en 21 apr., 20.30 uur, toneelgroep Fact met "Hotel de wijde blik" van Odon von Horvath; 23 t/m 26 apr., 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met "De heiligen met de krakeling" De Kleine Komedie: 20, 21, 22, 24, 25 en 26 apr., 20.15 uur, Pleuni Touw, Hugo Metsers e.a. in "Lipstick" van Dimitri Frenkel Frank. Nieuwe de la Mar: 20, 21, 22, 24, 25 en 26 apr 20.15 uur, "Hou me vast, laat me los", komedie van Murray Schisgal. Tingel Tangel: 20, 21, 25, 26 apr., 20.30 uur, cabaret Van Santen. Werktheater: 20 apr., 20.30 uur, het Werktheater met "Mar en Sien op Kattengat 10" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 20, 22 en 25 apr., 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Het leven een droom", van P.C. de la Barca; 21 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast" van J. Feiffer; 24 apr., Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 26 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het weder zijds huwelijksbedrog" van P. Langendijk (voorpremière). Congresgebouw: 20 apr., 20.15 uur, Tahiti Nui; 23 apr., 20.15 uur. Liesbeth List en Dimitri Frenkel Frank in "Bedden"; 23 apr. 20.30 uur, Ned. Kamerorkest. Circustheater: 21 apr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting m.m.v. het Radio Kamer Orkest o.l.v. van L. Fischer en de Künstgruppe Eurythmeum Stuttgart met "Orfeo ed Euridice" van Chr. W. von Gluck; 24 apr., 20.15 uur, Ivan Rebroff; 26 apr., 20.15 uur, Hofstad Operette m.m.v. het Philh. Orkest o.l.v. N. Ringels met "Blauw baard" van J. Offenbach. HOT-Theater: 25 en 26 apr., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Wimbledon" van R. Geel (voorpremière). Diligentia: 22 apr., 14.30 uur, Tamas Vassary, piano; 24 apr., 20.15 uur. Konrad Ragossnig en Walter Feybil, gitaar. Appeltheater: 20 en 21 apr., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Zerken". Theater Pepijn: 20, 21 .24, 25 en 26 apr., 20.30 uur, Festival lichte muziek. Theater in de Steeg: 20 en 21 apr., 20.30 uur. Cabaret Lantong. Theater aan de Haven: 20 en 21 apr., 20.30 uur. Festival aktuele geïmproviseerde lichte muziek; 20 en 21 apr., 20.30 uur, groep Makreel met "Waste of time"- 26 apr., 20.30 uur, Theatraction met 'Shakespeares dood" LEIDEN Leidse Schouwburg: 20 apr., 20.15 uur, toneelgroep De Timde- lerclub met "Onbekende bestemming", blijspel van G.A. Tho mas; 21 apr., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Minna von Barnheim", komedie van G.E. Lessing; 25 en 26 apr., 20.15 uur. Wim Kan. 20 en 21 apr., 20.30 uur, presentatie van (kleine) dansgroepen; 21 apr. 15.00 uur, produkties van leerlingen van de Theaterschool afd. Moderne Dans; 22 apr., 15.00 uur, kindervoorstelling: Werk centrum Dans met "Suske en Wiske". Stadsgehoorzaal: 25 apr., 20.15 uur, Jubileum-concert door "De stem des volks" m.m.v. het Utrechts Symphonie Orkest o.l.v Henk Briër. Hartebrugkerk: 25 apr., 20.00 uur, concert door het Nederlands Studenten Orkest o.l.v. Gerard Oskamp. DEN OEVEK - Een uitgebreide politiemacht verraste gister nacht in de haven van Den Oever zes mannen die 3600 kilo Libanese hasj en 200 liter hasj-olie bij zich hadden. Het zestal werd door de rijkspoli tie, gemeentepolitie uit Alk maar, marechaussee, douane en een arrestatieteam over meesterd. De hasj-smokke- laars waren juist bezig met het overladen van de tonnen hasj in twee vrachtwagens. De verdovende middelen zijn op de markt enkele miljoenen guldens waard. Onder de verdachten zat de 38- jarige J. W. H. uit Amsterdam. Verder werden er drie inwo ners van Wieringen en nog twee Amsterdammers aan gehouden. Reclame Code Commissie: DEN HAAG (GPD) - De adverten ties waarmee de burgers opge roepen worden te gaan stemmen voor het Europese Parlement moeten beter opgesteld worden. De teksten zijn volgens de Reclame Code Commissie soms misleidend, omdat zij voorspie gelen dat het Europees Parle ment allerlei bevoegdheden heeft die er in werkelijkheid niet zijn. De Jonge Socialisten (JS) in de PvdA hadden een klacht inge diend tegen de advertenties die worden opgesteld door het Na tionaal Comité Rechtstreekse Verkiezingen Europees Parle ment. Dit comité probeert via een grootscheepse publiciteitscam pagne burgers op 7 juni naar de stembus te brengen voor die ver kiezingen. Het comité schreef in de advertentie dat er na die ver kiezingen „een echte volksverte genwoordiging" zou komen waarnaar de Europese ministers wel zouden moéten luisteren. Het Europees Parlement heeft echter helemaal niet veel bevoegdheden om besluiten af te dwingen en het ziet er niet naar uit dat dat na de verkiezingen snel zal verande ren. De Jonge Socialisten hebben ook bezwaar aangetekend tegen de tekst in een advertentie dat gelijk loon voor man en vrouw in Euro pa wettelijk geregeld zou zijn. Er bestaat echter wel een richtlijn aan de regeringen van de lidsta ten om zo'n regeling te maken, maar er is geen Europese wet waar de burgers zich op kunnen beroepen. De klacht van de jonge socialisten tegen de propaganda voor de Eu ropese verkiezingen past in een informatiecampagne van de PvdA-jongeren over die Europe se Gemeenschap. Zij vinden dat het niets uitmaakt of het Euro pees Parlement rechtstreeks wordt gekozen of dat de leden, zoals nu, worden aangewezen door de nationale parlementen. De Jonge Socialisten willen dan ook niet meedoen aan de cam pagne om zoveel mogelijk men sen naar de stembus te trekken. Volgens de Jonge Socialisten blijft het Europees Parlement een machteloos instituut dat niet in staat is de Europese Gemeen schap meer democratisch of - zo als de JS wil - meer socialistisch te maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7