Schip ''van goud en zilver9 te water gelaten DUITSE MULTI-MILJONAIR OMRINGD DOOR VEILIGHEIDSAGENTEN IN KAAGDORP DONDERDAG 19 APRIL 1979 De Diana II, het ruim 40 miljoen gulden kostende jacht van de Duitse mulli-miljonair Von Flick wordt te water gelaten. DE KAAG - Speurende blik ken van veiligheidsagenten, een boerenblaaskapel, blaf fende politiehonden en kaas meisjes. Dat was gistermiddag het markante beeld op het Kaageiland rond drie uur. Oorzaak: één van 's werelds meest gefortuneerde perso nen, de Duitse multi-miljonair Von Flick, kwam kijken naar de tewaterlating van zijn nieuwste jacht. Na geruchten over een mogelijke aan- slag door leden van de "Rote Armee Fraktion" werd alles in het werk ge steld om eventuele acties te voorko men. Zo bevolkten een kleine 50 veilig heidsbeambten het doorgaans zo vreedzame Kaagdorp. Steeds weer werden de door Von Flinck te betreden plaatsen tevoren nog aan een laatste onderzoek onderwor pen. Het kapitale jacht was zelfs, nadat het de loods van het bedrijf Van Lent had verlaten (de avond tevoren) niet meer uit het oog verdwenen van de be wakingsdienst. De bewaking van Von Flick, zijn gasten en het schip was in handen van de rijkspolitie Alkemade, de waterpolitie, de bewakingsdienst van de firma Ho- genboom en eigen veiligheidsambtena ren van de in Dusseldorf woonachtige Von Flick. Enkele jaren geleden werd aan Van Lent in Kaagdorp door Von Flick de opdracht gegeven tot de bouw van dit reusachtige jacht. Von Flick, die een groot deel van het aandelenpakket van Mercedes-Benz in zijn bezit heeft wordt beschouwd als één van de rijkste figu ren (zo niet de rijkste man) van Europa. Hij zou, zo wordt beweerd, drie procent van het bruto nationaal inkomen van de Bondsrepubliek bezitten. Het schip, dat enige gelijkenis vertoond met het vorig jaar door Van Lent afge leverde jacht aan sjeik Chaled van Sa- oedie Arabië, is in twee jaar gebouwd. Ook in dit jacht zijn de kranen met puur goud bewerkt, bezit het "bootje" een eigen hospitaal en is een landingsplaats voor helikopters aangelegd op het dek. De totale lengte bedraagt 62 meter, de breedte is 10 meter. Het schip heeft een vermogén van twee maal 3500 paarde- krachten en is uitgerust met de meeste moderne navigatie apparatuur plus de nieuwste technische snufjes. Alle ruim tes zijn geluidsdicht. Ofschoon de totale kosten door woord voerders van het bedrijf niet worden genoemd, lopen de schattingen tot bo ven de 40 miljoen Hollandse guldens, Tweehonderd man hebben gedurende de bouwtijd aan het schip gewerkt. De officiële tewaterlating en het dopen van de boot in de Diana II, werd bijge woond door alle mensen die aan het schip hebben gewerkt, relaties van Von Flick en diens vrouw, die de champag nefles tegen de boot kapot mocht gooi- Onder de genodigden bevond zich ook de chef "chip agency", de Italiaan Del Bono. Hij wist te melden dat al het toe komstige personeel van het schip, 22 man, zal bestaan uit Italianen. De Diana II zal, als het niet vaart'komen te liggen in het Italiaanse Viarecchio, vlak boven Pisa. Het jacht zal alleen worden ge bruikt voor zakelijke aangelegenheden, aldus Del Bono, die voorts opmerkte dat de Diana II "het mooiste, grootste en beste jacht van de Middellandse Zee" gaat worden. De afwerking van het schip zal nog on geveer drie weken in beslag gaan ne men. Met name aan het interieur moet nog het nodige worden gedaan. "Nu is het nog enkel goud en zilder" merkte een van de bouwers op. Volgens de heer G. van Lent is er qua uiterlijk niet zo'n groot verschil tussen het vorige door dit bedrijf geleverde kapitale schip aan sjeik Chaled en de Diana II. De inrich ting zal wél anders worden. Een nog modernere apparatuur, waaronder speciale radarinstallaties, en een ro buustere aankleding. Van Lent wenste geen commentaar te geven op de opvallende veiligheids maatregelen die werden getroffen bij de te water lating. Wel dat het bedrijf in samenwerking met Von Flick had besloten om de be wakingsdienst in te schakelen. Volgens een woordvoerder van de poli tie waren "uit pure voorzorg" wat extra mensen ingezet bij het gebeuren, waar bij het handelde om ongeveer 10 man, onder wie enkelen in burger. Bijzonde re eenheden werden er, zo vertelde hij, niet achter de hand gehouden. Dat er naast de politie ook mensen rondliepen van particulieren ondernemingen noemde de woordvoerder geheel tot verantwoording van Van Lent en Von Flick, behoren. Twee kaasmeisjes waren gecharterd om de superrijke Duitse industrieel Von Flick een model van zijn kapitale jacht te overhandigen Deze keer uitgevoerd in kaas. BODEGRAVEN - Bodegraven rouwt. Vijf van zijn zonen in één klap uit het jonge leven weggerukt, 't Is stil in het bedrijvige kaasdorp aan de Oude Rijn. Bodegraven weent. Woorden schieten tekort om zoveel menselijk leed te troosten. Marius van Mullem (20), Aad de Wit (20), Jos van Beek (20), Gerard Ebbenhorst (18) en Kees van 't Kruis (17). Met z'n vijven zaten ze in de witte Ford Granada van Ma rius. Hij had de wagen nog niet zo lang geleden gekocht. Ze kwa men die paasnacht terug van een feestje en hadden juist een zusje van één van de jongens thuis af gezet. Zelf wilden ze nog even naar een buurgemeente rijden om wat plezier te maken. Net buiten de grens van Bodegra ven sloeg het noodlot toe. Op de donkere, smalle en bochtige Kortsteekterweg in Alphen miste de auto een flauwe bocht en sloeg met grote snelheid te pletter te gen een betonnen damwand. Om twee uur 's nachts gebeurde dat. Vier uur later vond boer Van Niekerk het wrak in de berm, half in een poldersloot. Stuurfout "Er is een stuurfout gemaakt", zegt adjudant Gerling van de Alphen- se politie. "Dat kan niet anders." De adjudant werd 's nachts uit z'n bed gebeld met de mededeling dat er een zeer ernstig ongeluk was gebeurd. Samen met een paar collega's was hij als eerste bij de plaats des onheils. "Het was duidelijk", stelt hij, "er was veel te hard gereden. De auto was met het dak tegen de beton nen kant geklapt, juist het zwak ste deel van een wagen." Drank in het spel is er nauwelijks. "Misschien dat de jongens wat hadden gedronken maar wij hebben geen aanleiding om van misbruik te spreken. Ik zou heel wat troeven in handen moeten hebben om dit hard te kunnen maken. En die heb ik niet", zegt Gerling heel beslist. Boer Van Niekerk die om half zes zondagochtend de koeien wilde gaan melken in het bedrijf dat hij samen met zijn broer Wim drijft ^en de auto aantrof, is er nog on dersteboven van, vertelde zijn vrouw. Zelf woont hij schuin aan de overkant van de boerderij en moet de weg oversteken om in de stallen te komen. Toen hij over de dam liep en de wagen zag liggen heeft hij direct de politie gebeld. Niets gehoord "Ik weet het", zegt zijn vrouw, "het moet een enorme klap hebben gegeven. Echt hoor, we hebben niks gehoord. M'n man en ik zijn er gewoon doorheen geslapen. Eigenlijk begrijp ik dat zelf ook niet. Maar ja, je bent natuurlijk wel in je eerste slaap om twee uur. En die is vrij vast. Bovendien, we slapen aan de achterkant van het huis." Mevrouw Van Niekerk heeft haar kind van vier jaar bij het wrak kunnen weghouden. Al heeft haar dit wel de nodige moeite ge kost. Toen om half acht 's mor gens de politie bij haar voor de deur stond om te vragen of ze wat had gehoord die nacht, heeft ze even uit het raam naar de ravage gekeken. Ze kon het niet opbren gen om naar buiten te gaan om het trieste ongeluk van dichtbij te aanschouwen. "Als je kunt helpen ligt het anders, maar nu kon er toch niets meer voor die jongens wordën gedaan. Dus ben ik maar binnen geble ven. Het was zo al erg genoeg." Op het anders zo rustige, landelijke weggetje rijden nu auto's af en aan. Nieuwsgierigen rijden hun voertuig zelfs in de berm, stappen uit en gaan heel uitgebreid naar de damwand staan kijken v de auto te pletter Soms stoppen de wagens midde nin de beruchte bocht. Vier uur Vier uur heeft de auto met de vijf jongens in de berm gelegen. Zonder dat iemand haar opmerk te. Volgens adjudant Gerling is dit helemaal niet zo vreemd. "Als je uit Alphen komt zie je niets, omdat de sloot vrij diep ligt. Kom je uit Zwammerdam, dan kun je het zien, maar dan moet wel je oog erop vallen. Het is een ge vaarlijk punt, dat is zeker." Adjudant Gerling heeft door het ongeval een 'slechte Pasen' ge had, zoals hij zelf zegt. "Zoiets laatje niet één, twee, drie los. Ik ben echt niet zo emotioneel. Maar dit zal toch moeten slijten, 't Is nu al bijna een week geleden en ik zie dat beeld nog altijd voor me. Nee, ik geloof dat je zoiets nooit helemaal zal vergeten. In al die jaren dat ik bij de politie ben heb ik behoorlijk wat meegemaakt. Maar dit ongeluk was wel een heel hoge piek in mijn loopbaan. Vijf van zulke jonge knapen in één klap weg. Uiterlijk zie je nooit zoveel aan me, maar innerlijk laat het me niet onberoerd. Zelf heb ik vier jon gens. Als je dan zo'n nare dag ach ter de rug hebt en je zit rustig, dan komt het op je af. Ja, ja, het is m'n beroep, dat weet ik wel. En je wordt heus wel hard. Wanneer je toch zoiets meemaakt denk je wel eens wat is nou eigenlijk een Tijding Van telefoontjes van bekenden of het allemaal wel waar was wat ze hadden gehoord. "Allemaal men sen die niet direct naar de ouders durfden te bellen, maar eerst bij ons aanklopten", vertelt een agent in het kaasdorp. Toen de trieste tijding in groter kring bekend werd, gelastte het bestuur van de katholieke voet balvereniging Esto, waarvan vier van de vijf jongens lid waren (Kees van 't Kruis was een vurig supporter en speelde bij BZ en PC zelf waterpolo) alle komende L.. De bocht in de Kortsteekterjweg te Alphen, r de auto rechtdoor reed, tegen de damwand c De Bodegraafse politiemai Buren, de dienstdoende arts en een pastoor hadden de zware taak om het droevige nieuws bij de ouders te gaan vertellen op eerste paasdag. Het bureau van de rijkspolitie kreeg die dag talloze Bij Esto. de voetbalclub b 4 van de 5 jongens lid de vlag halfstok. wedstrijden af. De kantine bij het complex is op slot. Tot zaterdag. Oprichter, bestuurslid van Esto en oud-onderwijzer Van Liempt kent de voetbalvrienden als geen ander. Drie van hen zaten als kind bij hem in de klas. Praktisch da gelijks sprak hij ze wel op het voetbalveld. "Mijn zoon", zegt Van Liempt, "die ook bij Esto voetbalt, kon het niet geloven. Hij zat hier aan tafel als een klein kind te janken. Aad en Jos waren jeugdleiders, stuk voor stuk fijne knullen. De kinderen hingen aan hen. 't Waren beste knapen, prachtkerels. Op school al waren het van die rustige jon gens. IJverig en prima leerlingen. Helemaal geen drukteschop- pers." Getroffen De spelers van de club zijn onder de indruk. "Ja, wat kun je ook an ders verwachten", zegt Van Liempt. "Weetje, in de tompeti tie staat het eerste er goed voor. Het kan misschien wel kampioen worden. Maar ik ben bang dat er door dit voorval een terugslag komt. Eén van de jongens speel de in dat eerste team. Je kon op 'm bouwen. Het zal me niks ver wonderen als er èen matheid over de ploeg zal komen." Adjudant Gerling: "Niemand heeft ook maar iets van het ongeluk ge zien. Er gebeuren daar wel meer ongevalletjes. Er is zelfs wel eens een politiewagen over de kop ge gaan." Mevrouw Van Niekerk geeft open hartig toe 'blij' te zijn dat ze niet één van de verongelukte jongens kent. "Dat neemt natuurlijk he lemaal niet weg dat het daarom niet erg is. M'n man en ik, we zul len er nog jaren aan worden her innerd. Want hoeveel keer per dag gaan we niet over die dam de boerderij JAN WESTERLAKEN. Eén van de verongelukte jongens, Marius van Mullem, werd gisteren begraven. De besteld in Bodegraven. andere inzittenden van de auto zijn vandaag ter aarde

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23