Kerkvernieuwing is de winter ingegaan Vftnke/. ^esden.. fÊ§Ê GEÏÏMSSE3 'inLeidsenhage! "Leidsenhage: Home Centre doet eenboekje open over sfeervolwonen Maria ter Steeg (Omroeppastoraat KRO): „Oecumene ging te hard LEZERS SCHRIJVEN Home Centre Europa Meubel |pjj BON i joNDERDAG in APRIL 1H79 \MERSFOORT (GPD) - De ene winter is nog niet voorbij of de andere staat al voor de deur. De tweede winter sym boliseert de restauratie, die oude waarden weer een nieu we glans wil geven. De media vertellen ons hoeveel „schwung" er zat in de jaren zestig en hoe weinig leven in de tijd daarna. ping van hun geloofsleven. Ik denk, dat een christen dit vooral moet doen: zoeken waar zijn wor tels zitten om van daaruit zijn be staan inhoud te geven. De kerk heeft net een periode van veel vernieuwingen achter de rug ren momenteel meer meisjes theologie, de bisschoppen be noemen vrouwen in pastorale functies en wat het allerbelang rijkste is - de parochianen heb ben op een enkele uitzondering na weinig moeite met een vrou- katholieke kerk priesters problemen hebben met het af schuiven van taken aan vrouwen. Ze hebben het ook zo lang voor het zeggen gehad! Nee, ik reali seer me heel goed, dat de vrouw nog niet veel verder is dan het nnrlaal van rtp Irprk" Maria ter Steeg: "Oppervlakkigheid is diep doorgedrongen in het dagelijks leven" In het weekblad De Tijd hebben programmamakers van diverse televisieomroepen onlangs ach en wee geroepen over het moeras van saaie produkties, waarin de beeldbuis dreigt te verzinken, en de VPRO heeft kortelings nog een zondagavond stuk gegooid met „De matheid van de jaren ze ventig". Alom wordt droefenis gepredikt. Enthousiasme en visie hebben plaats gemaakt voor lauwheid en onzekerheid over de te volgen koers. In de kerken zitten ook krassen in de vensters, het verre zicht van de jaren zestig is er niet meer. De uitbundigheid over het succes van de oecumene bijvoorbeeld is na vijftien jaar verstild. Daarom: volgens velen is de winter in aan tocht. Een van de velen is Maria ter Steeg, pastoraal medewerkster van de KRO in de Amersfoortse om- roepparochie 't Zand. Zij be schouwt het koude seizoen ech ter niet louter als een onvrucht bare periode. „We liepen in de ja ren zestig wel erg hard van sta pel". zegt Maria. „De leiding van de kerk trekt de teugels iets aan en het effect daarvan dringt lang zaam tot de basis door" „Ik denk niet, dat we daar al te treu rig over moeten zijn. In de nade rende winter krijgt de vernieu wing alle kans ondergronds wor tel te schieten en dat is alleen maar gunstig". Maria zelf was een nieuw geluid in de lente van Zestig. Zij was de eerste vrouwelijke leek, die aan de Nijmeegse universiteit onder prof. Schillebeeckx afstudeerde in de dogmatische theologie. Dat is al weer veertien jaar geleden Met Maria hadden we een ge sprek over haar ervaringen en verwachtingen. Ze had het niet gemakkelijk in Nijmegen. De studie voltrok zich in een geïso leerd, wat wereldvreemd milieu. Theologie was immers altijd een wetenschap geweest voor man nen. Wat had een vrouw daar te zoeken? Deel hebben Maria: „Dat heb ik me ook een tijdje afgevraagd. Want ik voelde er bit ter weinig voor me op te sluiten in een klooster of zo. Ik wilde deel hebben aan de vrolijke en ver drietige kanten.van het dagelijks leven. In de maatschappij en liefst als getrouwde vrouw. Ik durfde dus eigenlijk niet zo goed, ook al wilden de proffen me graag hebben. We schreven toen 1965, 'het jaar waarin de leken voor het eerst theologie konden studeren Ik heb drie maanden de boot af gehouden, daarna besloot ik toch maar de sprong te wagen. Het vak trok me zozeer, dat ik er niet lan ger af kon blijven. Achteraf kan ik zeggen, dat ik geen beter be sluit had kunnen nemen. Alles wat gedoceerd werd nam ik op als een spons. Ik voelde me ontzet tend fijn, omdat ik eindelijk mocht doen wat ik van jongs af had gewild. Ja, theologie is iets fascinerends. Als ik opnieuw moest kiezen zou ik het weer doen" - Je studeerde dogmatische theolo gie. Om na je doctoraal er des te meer afstand van te kunnen ne men? Maria: „O nee, dankzij de dogma tiek drong ik diep door in de christelijke leer. Van Schille beeckx leerde ik bovendien hoe je creatief moet omgaan met de waarheden, die door de traditie worden aangereikt. Van mij zal je dan ook niet horen, dat de overle vering niet veel meer is dan een bonk ballast. Maar het is net zo verkeerd om het heden in het jasje van het verleden te wringen. Wat voorbij is is voorbij. Of: wat waar is blijft alleen waar als het begrijpelijk wordt gemaakt voor nu levende mensen" Het pastoraat heeft jou altijd aan getrokken? Maria: „Ik heb nooit anders gewild Na mijn studie heb ik een jaar bij een uitgeverij gewerkt maar dat baantje kon me slechts matig boeien. Ik bloeide pas op toen ik via de KRO bij het omroeppasto raat kon komen. Ik verzorg net als Jan ter Laak en Jacques de Valk godsdienstige uitzendingen en beantwoord de reacties daar op. Het enige verschil is, dat ik de sacramenten niet mag bedie nen" - De vrouw wordt achtergesteld in het ambtHet zal nog wel even du ren voordat daar verandering in komt Maria: „Zeker, de gelijkschakeling met de man zal zijn tijd nodig hebben. Maar ik ben ervan over tuigd dat het er eens van komt. In de bijbel is nergens een argument te vinden, dat een vrouw uitsluit van het priesterschap" Wordt het optreden van de vrouw in de kerkelijke dienst verder wel geaccepteerd7 Maria: „Dat dacht ik zeker, hoewel niet door iedereen Wonderlijk genoeg blijken meer vrouwen dan mannen moeite te hebben met een „zielzorgster" Gelukkig merk ik dat de meesten een vrouwelijke benadering van al lerlei menselijke problemen wel op prijs stellen. Tja, wat heet vrouwelijke benadering. Wij hebben een anders gerichte be langstelling. Noem het meer ge voel voor de concrete dingen van het leven. Dat klinkt door in de preek. Ik werk veel met voor beelden en bouw van daaruit een betoog op. Mannen zijn veel meer rationeel en organisatorisch in gesteld. Ze kunnen een ingewik keld, abstract verhaal afsteken en dan ook nog denken, dat ze zich helder hebben uitgedrukt. Als studente heb ik wel eens tegen mezelf gezegd: „Maria, jij snapt geen jota van wat die man vertelt. Daar ben jij kennelijk te stom voor". Later bleek dat ik met mijn eigen, vrouwelijke manier van denken op hetzelfde uit kwam" Ervaringen - Heb je gemerktdat jouw ervarin gen bijzonder aanspreken'' Lekker dier Zes medewerkers van de actie groep "Lekker dier" zijn vrij dagmiddag 13 april het IJ in Am sterdam overgezwommen uit protest tegen de leefomstandig heden van legkippen in batterij- kooien. Zo worden wij met onze neus op zaken gedrukt die inder daad onnatuurlijk zijn. Evenals kistkalveren, wat ook onnatuur lijk is. Het is goed daar eens me bezig te zijn. Maar wat (is) (kan) de oorzaak zijn7 Laten we daar eens wat meer aandacht aan schenken. Vaak is het de consument die hier en be langrijke rol in speelt. Als men per se blank kalfsvlees wil heeft dat gevolgen. De prijzen van voedsel (kunnen) (mogen) niet te hoog worden. Om de prijzen te drukken moet een man zo veel mogelijk produceren, dus zo veel mogelijk kippen, in dit geval, na kunnen lopen. Als ik dan ver neem dat 80'van alle boeren en tuinders in Nederland een lager inkomen heeft dan het mini mumloon. terwijl men als regel veel langere werktijden maakt en meer risico's draagt als men zelf standig is ten opzichte van ande re bevolkingsgroepen. Ja dan komen er ongewenste situaties En dikwijls gaat dit ongemerkt, ineens "valt', dat op. Overigens, ik wil niemand wat verwijten, maar wat te zeggen van de herdershond die drie hoog woont, of de kanarie in een klein kooitje, of de goudvis in een kom. Hel gaat er niet om alles over een kam te scheren, mar het zijn ge woon zaken die er zijn. het is een kwestie waar we ons alemaal op moeten bezinnen. En moeten proberen wat normalere toestan den te scheppen. J. Wassenaar StAntoniushof 5 Noord wij kerhoul Kindersterfte Met verbazing heb ik het artikel over kindersterfte op pagina 31 van deze krant van zaterdag 14 Maria: „Ja, dat is zo. Ik geloof echt te mogen zeggen, dat vrouwen, die zich op een of andere manier klem voelen zitten, zich gemak kelijk met mij identificeren. Het is heerlijk om met deze vrouwen in gesprek te komen en met hen te zoeken naar een gaatje in het net van problemen waarin ze ge vangen zitten. Vergis je niet, veel vrouwen hebben het moeilijk in deze maatschappij. Ik weet daar het een en ander van, omdat ik als gesprekspartner van een groep jonge huisvrouwen van heel na bij weet waar de schoen wringt Dit soort werk doe ik het liefste Bezig zijn met mensen, concrete problemen aanpakken en dan kijken welke oplossing je daar voor kunt vinden. Ik ben geen ty pe om zitting te nemen in een landelijke commissie, kerngroep of hoe je het ook wilt noemen. Dat betekent functioneren in een web van abstracties; mannen voelen zich daarin beter thuis" - Je bent nu ruim vier jaar pasto raal medewerkster. Wat heb je in die tijd sterk ervaren? Maria: ..Dat steeds meer mensen behoefte hebben aan een verdie jf april gelezen. Mijn verbazing be treft met name het gedeelte over voeding. "Ondervoeding is aan wezig in alle ontwikkelingslan den," aldus Hans van der Sluijs Op een bijgevoegd kaartje kun nen wij zien, dat er sprake is van voedselschaarste in alle ontwik kelingslanden behalve Chili, Ar gentinië. Brazilië en Zuidelijk Afrika, dus bijvoorbeeld wèl op Cuba en in China. Ondervoeding is vooral een poli tiek probleem en heeft veel meer te maken met de machtsverhou dingen in een land, dan met de stand van de economische ont wikkeling. Ondervoed zijn altijd alleen de armen, die in het ene land een veel groter deel van de bevolking uitmaken dan in het andere. Ondervoeding komt voor in de Verenigde Staten en in ver scheidene andere landen die op het kaartje niet gekleurd zijn, maar niet of nauwelijks op Cuba en in China. Dit heeft, om bij het betreffende artikel te blijven, ge volgen voor de kindersterfte. De cijfers voor Cuba zijn bekend - en zeer laag voor Latijns-Amerika; voor China zijn ze voor zover ik weet niet bekend, maar ongetwij feld he wat gunstiger dan voor veel Aziatische landen met meer "liberale" machtsverhoudingen. Nog los van de vraag, of hier sprake is van slordigheid of van moed willige verdraaiing van de feiten, lijkt een artikel over kindersterf te en ondervoeding waarin ge heel voorbij wordt gegaan aan de politieke kant van de zaak, mij weinig zinvol. Frans van der Vliet Weddesteeg 4 Leiden TENNIS - Tom Okker is gister avond in de kwartfinales van het internationale tennistoernooi in Houston uitgeschakeld door de Westduitser Uli Pinner. Okker verloor in twee sets (1-6 en 3-6). VOETBAL - FC Barcelona is in de achtste finales van het toernooi om de Spaanse beker uitgescha keld door Valencia. Nadat Bar celona de thuiswedstrijd met 4-1 had gewonnen, ging gisteravond de uitwedstrijd met 4-0 verloren. - opperviaK...0 heid. alle vernieuwing moet in minder dan geen tijd zijn beslag krijgen. Toen dai niet lukte kwam de teleurstelling. Nog maals. ik kan het niet jammer vinden, dat we de winter ingaan. Het wöordt tijd, dat we de ver nieuwing een keer overdoen. Dat we de dingen, die de moeite waard zijn ook tijd geven om vorm te krijgen". - Waar heb jij die oppervlakkigheid aangetroffen? Maria* „Neem nu maar eens de li turgie. Op dat punt zijn we toch hoognodig aan bezinning toe. We hebben alles uitgeprobeerd en nog rammelt het. Als we de ba lans opmaken mag je zeggen, dat we zwemmen in een meer van zelfgemaakte teksten. D'r is na tuurlijk helemaal niets tegen het componeren van iets nieuws, stel je voor. Maar we moeten niet net doen alsof we alleen daarin het zout van ons christelijk bestaan kunnen vinden. Laten we weer eens kijken wat de kerk in de loop der eeuwen aan materiaal heeft vergaard. Daar zijn genoeg tek sten bij, die ons kunnen boeien" „Maar laat ik het niet alleen bin nenkerkelijk houden. Je mag ook van oppervlakkigheid spreken als het gaat om de plaatsbepaling van de christen in de huidige maatschappij. Welke sociale rol heeft hij te spelen in een samen leving, die geteisterd wordt door grote problemen? Die vraag is ondanks alle oecumenische groei nog te veel uit het zicht gebleven. Ik ben blij, dat jk als medewerk ster van het omroeppastoraat die relatie tussen christen en maat schappij zo kan aantrekken. Ik krijg alle kans om me in te zetten voor allerlei groeperingen, die om aandacht vragen. Daarbij doet het er volstrekt niet toe hoe ver ze in of buiten de kerk staan. Het zou me erg veel moeite kos ten, moet ik je zeggen, om me te beperken tot zuiver parochieel werk" „Oppervlakkigheid is diep doorge drongen in hèt dagelijks leven. Ik krijg wel eens het gevoel, dat de rek eruit is. We leven in een tech nische cultuur, die de mensen suggereert, dat ze alles op afroep kunnen krijgen, ook de niet-ma- tenële zaken. We verleren het ge duld, dat je nu eenmaal nodig hebt om geestelijk een stuk rijker te wórden. Je vroeg zonet naar mijn ervaringen, daar wil ik graag nog even op doorgaan. Er valt ze ker iets te zeggen over de positie van de vrouw in de kerk" - Is die intussen verbeterd? Maria: „Er is vooruitgang. Er stude VLAARDINGEN (GPD) - De ou ders van de 13-jarige Mylene Stoutjesdijk uit Vlaardingen. die het afgelopen weekeinde aan nekkramp is overleden, denken er over een klacht in te dienen bij het medisch tuchtcollege. De reden daarvoor is, dat zowel de huisarts als het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen de ernstige klach ten van het meisje niet serieus zouden hebben genomen. Mylene werd zaterdag ziek. Ze moest overgeven, kreeg pijn in haar benen en er kwam een blauwe vlek op haar voorhoofd Een geraadpleegde huisarts ad- parochianen die het best vinden als een vrouw zou voorgaan in de eucharistieviering. Mits zij maar voldoet aan de verwachtingen, die de gemeenschap van een pas tor heeft. Daarmee wil echter nog lang niet gezegd zijn, dat de vrouw in de kerk geen hindernis sen meer heeft te nemen" Inhalen - Vergeleken met de positie van de vrouw in de protestantse kerken heeft de pastoraal werkster nog heel wat in te halen. Maria: „Daar moet je je niet op ver kijken. De protestantse kerk is net zo goed een mannenkerk. Ook in die kring loopt men nog gemakkelijk om de vrouw heen, zelfs al is ze dominee. Zoals in de Europa Bisschoppen uit de landen van de Europese gemeenschap hebben katholieken in de negen lidstaten opgeroepen zich betrokken te voelen bij de Europese eenwor ding. In een gemeenschappelijke brief vragen de bisschoppen om een geest van openheid en broe derlijkheid, solidariteit met de arme landen, een nieuwe stijl van leven en eerbiediging van de rechten van de mensen. De bisschoppen noemen het een 'schandalige zaak' dat het geïn dustrialiseerde westen leeft in overvloed en elders in de wereld honger wordt geleden. Men vraagt de katholieken om een houding, waarbij wordt afgezien van eigenbelang. „Het evangelie nodigt ons voortdurend uit om ons bezit met anderen te delen", aldus de brief van de bisschop pen. Voor de Nederlandse Bis schoppen is de brief ondertekend door kardinaal Willebrands Mensen in nood De stichting 'Mensen in nood' in Den Bosch houdt dit jaar de lenteactie voor kinderen, vrou- Ouders overwegen klacht viseerde een aspirientje te geven, aldus de familie Stoutjesdijk. De moeder bracht - toen de klach ten steeds erger werden - het meisje naar het Holy-ziekenhuis. Mylene kon inmiddels niet meer lopen en werd door haar moeder in een rolstoel gezet. Een nacht zuster meende desondanks dat ADVERTENTIE ,De pastorale werksters hebben elkaar hard nodig want met zo- velen zijn ze nog niet. In ons bis dom niet meer dan veertien. Sa men zijn we het er roerend over eens, dat er nog ontzettend veel moet gebeuren. Als ik mezelf te midden van die stapel wensen zie zitten word ik wel eens ongedul dig. Waarom moet de ontwikke ling zo traag gaan, denk ik dan. Later corrigeer ik mezelf weer met de gedachte dat ik niet meer ben dan een schakeltje in de ge schiedenis. Alles hoeft niet tij dens mijn leven te gebeuren. Als het maar eens zover komt, dat de vrouw ook in de kerk net zo van zelfsprekend wordt aanvaard als de man. Persoonlijk twijfel ik daar niet aan" wen en de allerarmsten in de der de wereld. Het doel van de actie is voedsel te verstrekken waar dit het hardste nodig is. Vorig jaar zijn in de derde wereld 14 miljoen mensen gestorven als gevolg van honger, zo meldt de stichting. Ongeveer 500 miljoen mensen in de ontwikkelingslanden leven nog in honger. 'Mensen in nood' steunde vorig jaar 100 voedsel hulpprojecten in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Harich: A. de Kleine uit Garijp. Beroepen naar Ternaard: toezegging G. Hoek stra uit Spijk en Losdorp. Ger. Kerken: Beroepen naar Vleuten- de Meern: drs. H. van Dijk uit Wolfheeze. Aangenomen naar Purmerend: J. L. Delhaas, func tionaris van de IKON. Ger. Ge meenten: Beroepen naar Hoofd dorp: G.A. Zijderveld uit Mid delburg, aangenomen naar Beekbergen: J. Kareis uit Wer kendam, die bedankte voor Al melo, Scherpenisse, en Putters- hoek. Chr. Ger. Kerk: Beroepen naar Leiden: E.E. Slofstra uit Broek op Langendijk en J.C.L. Starreveld uit Delft. de lichamelijke gesteldheid van Mylene niet van dien aard was, dat een arts zou moeten worden gewaarschuwd. Weer thuis ging het snel bergaf waarts met het Vlaardingse meisje, 's Avonds om half acht kwam de huisarts langs die on middellijke opname adviseerde Een half uur later kwam de am bulance. Op weg naar het zieken huis stierf Mylene. Aldus de lezing van de ouders van het meisje. Zij willen volgende week beslissen over een even tuele aanklacht bij het medisch tuchtcollege. ADVERTENTIE 't Gezelligste, modernste winkelcentrum vlakbij Den Haag Volop gratis parkeerruimte. Makkelijk te bereiken. U vindt er alles wat uw hart begeert. En elke week is er iets bijzonders, iets leuks of iets geks! aP va0 ,60u< WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Home Centre heeft iets aardigs voor u. Het heet "Fleur in uw interieur" en het is een verzameling van tientallen sfeervolle woonideeën kompleet met voorbeelden en prijzen. Gezellig om door te bladeren al is het alleen maar om een beetje met het wonen van nu op de hoogte te blijven. "Fleur in uw interieur" ligt voor u klaar bij Home Centre Heeft u geen tijd om te komen vul dan de bon in en stuur 'm naar Home Centre Voorschoterweg 45-47 iïSSC? Valkenburg ZH (bij Leiden).071-76.93.25 oxg. Stuurt u mij "Fleur in uw interieur". Het verplicht me tot niets. Dat is vanzelfsprekend! In een gefrankeerde envelop zenden aan HOME CENTRE Voorschoterweg 45-47 Valkenburg ZH (bij Leiden). LD

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11