Libanon na schietpartijen Onverwacht grote opkomst verkiezingen Verkiezingen in Iran uitgesteld Nederland moet bewind Oeganda erkennen Aftreden Somoza verzocht Vier doden bij aanslag in Ulster I Weer rustig in Overleg Egypte-Israël overdracht olievelden WOENSDAG 18 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 9 TEHERAN (UPI/Reuter)- De rege ring van Iran heeft de verkiezin gen voor de grondwetgevende vergadering voor onbepaalde tijd uitgesteld. Vice-premier en rege ringswoordvoerder Abbas Amir- Entezam zei dat het definitieve ontwerp van de grondwet nog niet gereed is. De tekst zou aanvankelijk een week na de uitroeping op 1 april van de islamitische republiek worden gepubliceerd. Het uitstel bete kent dat ook de verkiezingen voor een nieuw parlement zullen worden opgeschort daar deze zouden wordeh gehouden na de aanvaarding van de grondwet. De verklaring van Amir-Entezam volgde na berichten over voort durende verschillen van mening tussen de shi-itische geestelijk heid en de regering over de ont- werp-grond wet Na de afschaffing van de monar chie is nog niet veel bekend ge worden over de vorm die het toe komstige bewind zal hebben. Slechts werd meegedeeld dat de grondwet zou voorzien in een presidentschap en een premier schap. Maar over parlement en gerechtelijke macht is nog niets losgelaten. De islamitische rechtbanken die verantwoordelijk zijn voor de executie van zeker 147 voormali ge functionarissen van de sjah. stonden bloot aan felle kritiek binnen de regering. Voor het eerst sedert weken is er in de afgelopen 24 uur geen melding van nieuwe executies gemaakt. Maar de autoriteiten in de olie- stad Ahvaz. Zuid-Iran, waar schuwden winkeliers dat zij 75 zweepslagen zouden krijgen als zij hun goederen te duur ver kochten. Duizenden studenten demon streerden opnieuw in Teheran om de terugkeer van de qjatollah Taleghani te eisen. Ook vroegen zij bestraffing van de mannen die zijn twee zoons en schoondochter vorige week hadden aangehou den. De drie werden na een nacht van gevangenschap vrijgelaten. Maar Taleghani, een in brede kring gerespecteerde liberaal-re ligieuze leider, sloot zijn bureaus in de hoofdstad. Hij waarschuwde voor een nieuwe dictatuur in zijn land. MANAGUA (DPA/AFP/UPI) - Het brede oppositiefront in Nicara gua. dat partijen van links tot rechts vertegenwoordigt, heeft president Somoza gevraagd af te treden om nog meer bloedvergie ten in het land te voorkomen. De Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua. Mauricio Solaun. is wegens persoonlijke redenen te ruggetreden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington moet deze zaak niet wor den uitgelegd als een veroorde ling van het regime in Nicaragua. De internationale commissie van de mensenrechten heeft laten weten dat van januari tot maart van dit jaar 101 personen in Nica ragua verdwenen zijn. Vijfhon derd mensen zijn door de Natio nale Garde opgepakt. Volgens de commissie hebben tientallen mensen het leven gelaten, onder wie veel burgers. De Sandinisti- sche bevrijdingsstrijders hebben ook gisteren verscheidene aan vallen uitgevoerd. De Nationale Garde heeft in de stad Leon vier Sandinistenleiders en twee andere guerrilleros gedood. De Sandinisten, die plannen voor een aanval in Leon beraamden, werden door de gardisten verrast. Tot de slachtoffers behoort de 22- jarige Dora Maria Tellez die in augustus 1978 aan de zijde van commandant "Zero" meedeed aan de overval op het Nationaal Paleis in Managua. (Van onze correspondent) SALISBURY - Terwijl de mili taire autoriteiten in de Rho- desische hoofdstad Salisbury slechts van geringe guerrilla activiteit spreken, wordt te gelijkertijd een onverwacht grote opkomst gemeld bij de verkiezingen voor de eerste zwarte meerderheidsrege ring. Volgens de eerste be richten hebben op de eerste dag van de verkiezingen reeds 568.000 zwarte en 140.000 blanke stemmers van hun kiesrecht gebruik ge maakt. Dat is ongeveer 20 procent van het aantal kiesge rechtigden. In Salisbury zelf demonstreer den ongeveer 500 zwarte stu denten tegen de verkiezingen en vóór de leider van het Pa triottisch Front, Robert Mu gabe. Uit verschillende stre ken van het land wordt ge meld dat de guerrilla's gepro beerd hebben om stembu reaus aan te vallen, maar blijkbaar zonder groot suc- De dan 200 buitenlandse journalisten en 70 internatio nale waarnemers, hoofdza kelijk uit Europa, Australië en de Verenigde Staten kre gen gisteren de gelegenheid om in.Salisbury en in andere plaatsen stembureaus te be zoeken en de gebeurtenissen waar te nemen. De zwarte Amerikaanse activist Bayard Rustin was ook in Bulawayo. Hij zei dat hij een uiterst gun stige indruk van de verkie zingen had gekregen. In Bulawayo was de opkomst van kiezers buitengewoon groot. Zingend, dansend en met grote affiches van bis schop Muzorewa en dominee Sithole (beiden lid van het huidige overgangsbewind) trokken zij door de straten van de zwarte wijken rond de stad. Volgens sommigen ging het daarbij hoofdzakelijk om Shona's, die aan de kant van bisschop Abel Muzorewa en dominee Sithole staan, terwijl de wijk echter voor meer dan 60 procent uit Ndebele be staat. Deze Ndebele of Matabele staan voor het grootste gedeelte aan de kant van guerrillaleider Joshua Nkomo. Volgens ge ruchten werden dan ook ze ker 900 van deze „sympathi santen" door de politie gear resteerd. De autoriteiten zeg gen echter dat slechts 100 mensen in hechtenis werden genomen. Bewoners van Bulawayo vre zen dat de guerrilla's van het Zipraleger van Nkomo hier in de komende dagen hun grote slag zullen slaan. Men neemt aan dat de laatste tijd honder den guerrilla's via Botswana over de grens zijn gekomen en thans demonstratief tot een actie zullen overgaan om de verkiezingen te sabote- Bisschop Abel Muzorewa daar entegen verklaarde op een persconferentie in Salisbury dat Rhodesië te vergelijken is met een grote familie, die nu haar interne problemen heeft opgelost. Hij verklaarde waarom hij en zijn andere zwarte collega's de 28 zetels voor de blanken in het te ver kiezen parlement hadden geaccepteerd. Hij zei dat dit in feite overeenstemde met de westerse eisen op het gebied irechten. Mu zorewa vroeg om een realisti sche houding. Hij wees op de hongersnood in Mozambique en de economische proble men in Zambia en zei dat „wij," de mensen in Zimbabwe, on afhankelijkheid willen om „een volle buik te hebben en geen lege maag". Desgevraagd verklaarde de bis schop dat de leiders van het Patriotistisch Front na de verkiezingen naar Zimbab- we-Rhodesië kunnen terug keren als burgers die de wet ten respecteren. Over even tuele onderhandelingen tus sen een zwarte overgangsre gering in Rhodesië en de guerrillaleider Joshua Nko mo en Robert Mugabe wilde hij zich niet uitlaten. De Westduitse regering heeft gisteren bekendgemaakt de uitslagen van de verkiezingen in Rhodesië niet te zullen er kennen, omdat „verkiezingen onder gezag van een militair bewind en met uitsluiting van belangrijke politieke stro mingen geen blijvende oplos sing in het gebied zullen brengen'. Dit heeft een woordvoerder van het West duitse ministerie van buiten landse zaken verklaard. Vol gens het Westduitse ministe rie kan een nieuwe politieke situatie in een „onafhankelijk Zimbabwe" alleen ontstaan door een vrije wilsbeschik king van alle bij het conflict betrokken partijen. (Van onze correspondent) Protest TEL AVIV (UPI) - Egypte en Israël zijn gisteren het overleg begon nen tot regeling van de over dracht van de olievelden in de be zette Sinaï aan Egypte, die vol gens het vredesverdrag binnen zeven maanden moet plaatsvin den. De beide ministers van energie, de Egyptenaar Hilal en de Israëliër Modai. voorzagen geen proble men voor de regeling. Verwacht wordt, dat de ministers een ge zamenlijke commissie zullen in stellen ter regeling van de techni sche kanten van de overdracht. Volgens de Egyptische minister zullen Israëlische oliemaat schappijen op dezelfde wijze worden behandeld als andere oliemaatschappijen, als zij na de teruggave aan Egypte olie uit de velden van de Sinaï willen kopen. "Die de hoogste prijs biedt, krijgt de olie", zo zei hij. De organisatie van Arabische olie exporterende landen (OAPEC) heeft Egypte gisteren van lid maatschap uitgesloten en bo vendien een volledig embargo op de levering van olie aan het land afgekondigd. Het besluit van de OAPEC om Egypte geen olie meer uit de aan gesloten landen te leveren is on wet ting en zal geen enkele in vloed hebben op Egypte", zo heeft de Egyptische minister van olie, Achmed Ezzedin, verklaard. ..We zullen geen druppel olie uit de Arabische wereld invoeren" aldus Ezzedin. De Israëlische regering heeft giste ren de samenstelling bekend ge maakt van de ministeriële com missie die met Egypte moet gaan onderhandelen over autonomie voor westelijk-Jordanië en Gaza. Voorzitter is de gematigde minis ter van binnenlandse zaken Sjlomo Bourg van de nationale religieuze partij. De andere leden zijn ministers van justitie, Sjmoel Tarnir. defensie Weizman, bui tenlandse zaken Dajan, land bouw Sharon en minister zonder portefeuille Nissim. NEWRY - Tussen de wrakstuk ken van een opgeblazen politiewa gen zoeken agen ten in het Noordier- se Newry naar de stoffelijke resten van vier collega'sdie gisteren bij een bomaanslag van de IRA om kwamen. Twee andere agenten en vijf burgers werden gewond De politie sprak van een van de erg ste gewelddaden in de afgelopen maanden. Eerder heeft de IRA in verband met de Britse verkiezingen op 3 mei met meer geweld gedreigd Deze maand zijn al vijf personen onder wie drie Britse militairen een lid van het hulpleger en een ge vangenisbewaker bij aanslagen omgekomen Vulkaanuitbarsting KINGSTOWN (UPI/Reuter) - Op het Caribische eiland St. Vincent is de vulkaan Soufriere gister avond voor de achtste keer in vijf dagen uitgebarsten. De laatste uitbarsting was volgens de staatsradio verreweg de krach tigste. De autoriteiten hadden de bevolking in de laatste dagen uit het gebied geëvacueerd. Vrijdag kwamen bij een uitbarsting van de Soufriere twee kinderen om het leven. Ook de daaropvol gende dagen bleef de vulkaan ac- H ARIS-DEN HAAG - In het door de VN-vredesmacht gecontroleerde gebied van Zuid-Libanon is het gistermiddag weer rustig geworden nadat de christelijke milities uren lang artilleriebeschietin gen hebben uitgevoerd op stellingen van VN-mili- tairen en Palestijnen. Ook Nederlandse posten wer den daarbij beschoten, maar niemand raakte gewond en er werd nau welijks schade aange richt. Rond het hoofdkwartier van de Nederlandse VN-troepen vielen 21 granaten. Ook in het noorde lijke gedeelte van het door de Nederlanders gecontroleerde gebied sloegen granaten in. Voorts kwamen granaten neer bij enkele VN-barakken in de buurt van de stad Tyrus, waar Neder landse soldaten tot vandaag voor de bewaking zorgden. Door de beschietingen kwam een groep van vijftig Nederlandse soldaten op een vooruitgeschoven post langs de Libanese kust geïso leerd te zitten van het Nederland se hoofdkwartier in Haris. Volgens een defensie-woordvoer der in Den Haag hebben de be schietingen niet geleid tot een toestand van verhoogde paraat heid. Het aantal patrouilles dat door de VN-soldaten wordt ge houden, is ook niet opgevoerd. Door overleg met de christen milities wordt getracht verdere beschietingen door de christenen te voorkomen. Bas de Gaay Fortman (PPR) DEN HAAG (GPD) - Nederland moet de nieuwe Oegandese rege ring zo snel mogelijk erkennen. Aldus het Eerste-Kamerlid De Gaay Fortman (PPR) in schrifte lijke vragen aan de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Koning (ontwikkelings samenwerking). In zijn vragen uit het kamerlid vrij forse bedenkingen tegen opmer kingen die minister De Koning onlangs voor de radio over Oe ganda heeft gemaakt. De minis ter liet zich toen kritisch uit over de steun van Tanzaniaanse zijde aan de Oegandese bannelingen bij hun poging tot omverwerping van het bewind van Amin. De Koning zei te vinden dat h^t verwijderen van Amin „voor zover het troepen van Tanzania betreft formeel een kwestie van agressie is". De Gaay Fortman wil, dat de regering op deze uitla ting terugkomt en de Tanza niaanse regering van „haar be grip en sympathie" doet blij ken. Het Eerste-Kamerlid vindt dat de regering, als zij over de rol van Tanzania spreekt bij de strijd in Oeganda, de manier waarop des- Verder had De Koning ook wel re kening mogen houden met het feit, dat Amin enige maanden geleden zelf Tanzania binnenviel, een inval die gepaard ging met „territoriale pretenties". Daaraan wordt toegevoegd: „Beschikt de regering over aanwijzingen van Tanzaniaanse territoriale preten ties betreffende Oeganda?". Tanzania had geen reden aan te nemen, dat de bevolking van Oe ganda ook maar iets anders wilde dan de omverwerping van het re- gime-Amin. Elke dag Amin extra zou maar extra slachtoffers heb ben gekost. Daarom kon Tanza nia het beroep op militaire steun van een steeds grotere groep vluchtelingen en bannelingen niet langer negeren, aldus De Gaay Fortman. Het kamerlid pleit ervoor de ont wikkelingssamenwerking met Tanzania verder uit te breiden, nu dat land zich gedwongen heeft gezien ook in economisch op zicht dure steun aan de Oegande se bevrijdingsbeweging te ge- Gesprek op komst? MOSKOU (UPI) - De Sovvjet- Unie heeft een boodschap aan China gestuurd waarin Mos kou laat weten geïnteresseerd te zijn in besprekingen om de bestaande problemen uit de weg te ruimen. De boodschap werd aan de Chinese ambas sadeur in Moskou overhan digd door minister van bui tenlandse zaken Gromyko. China had op 3 april de Sowjet- Unie voorgesteld besprekin gen te beginnen. De rechtse christen-milities open den gisterochtend het vuu protest tegen de aanstaande lege ring van soldaten van het gere gelde Libanese leger in het den van Libanon. De leider de milities, de Libanese ex- joor Saad Had dad. erkent dat le ger niet en zegt dat zijn troepen het officiële Libanese leger vor men. Haddad is door de Libanese regering uit het leger gezet en wordt nu openlijk betaald door Israël. Volgens hem staat de Li banese regering terroristische ac ties toe, die door de Palestijnen vanuit Libanon tegen Israël wor den ondernomen. De christen-milities zeggen zich tot het uiterste te zullen verzetten te gen de vestiging van de Libanese soldaten. Vooruitlopend daarop waren de VN-troepen rond het afgelopen weekeinde al in staat van paraatheid gebracht. De milities begonnen in het Paas weekeinde al met acties. Zo slo ten zij de grens met Israël af, waardoor ook de bevoorrading van de VN-troepen - die Haddad liever kwijt dan rijk is - stil kwam te liggen en soldaten die naar Is raël met verlof wilden gaan on- verrichterzake huiswaarts moes ten keren. Ook werd de kustweg vlakbij het VN-hoofdkwartier in Naqoura afgesloten, waardoor het hoofdkwartier volledig van de rest van Libanon werd afge sloten. De beschietingen werden gisteren van diverse kanten ingezet. Be halve verspreid mortiervuur werd ook mitrailleurvuur 1 genomen vlakbij de door Neder landse soldaten bezette controle post langs de kustweg naar qoura, op luttele afstand var: plaats waar deze weg door de lities is afgesloten. De beschietingen richtten zich be halve op de VN-posten ook op die van de Palestijnen in het noord westen van het VN-gebied. Over de hoofden van de VN-troepen heen werd geschoten op de ge heel Palestijnse stad Tyrus. De Palestijnse kampen in dit gebied worden beschouwd als uitvals bases voor terroristische acties in Israël. De Palestijnse aanslagen in Israël van de laatste dagen hebben daarom de spanning rond de Li banese grens weer opgevoerd. De christen-milities vinden dat de VN-troepen onvoldoende doen om de infiltraties door Palestij nen tegen te gaan. De Palestijnen op hun beurt verwijten de VN dat zij de illegale troepen van Had dad niet ontwapenen en vervol gens ook de grensstrook onder VN-controle brengen. Na een drie uur lang beraad heeft de Israëlische regering gisteren besloten niet te zullen instem men met de legering van een ba taljon van het Libanese leger in Zuid-Libanon. Wel is Israël er toe bereid dat eenheden van het ba taljon worden gelegerd ten noor den van het gebied dat op het ogenblik onder controle staat van de militie van Haddad. Israël stelt nu voor dat de eenheden van het Libanese bataljon zich zullen aansluiten bij de stellingen van de Unifil ten zuiden van de Litani-rivier en ten noorden van de christelijke enclaves, waar door er nog steeds een bufferzone zal blijven bestaan tussen Israël en het Libanese leger Onafhankelijk In dezelfde lijn ligt de aankondi ging van Haddad, gisteravond de enclaves met ingang van vandaag formeel onafhankelijk te verkla- Hoewel Israël enerzijds onofficieel reeds gewaarschuwd heeft niet zonder meer te zullen toezien bij pogingen van Palestijnen om zuidelijk Libanon binnen te gaan, staat men anderzijds onder hevi ge druk van de Verenigde Staten niet tot actie over te gaan. Ook hebben de Europese landen die Unifiltroepen in Libanon heb ben, zich tot Israël gewend met het verzoek het niet tot een mili taire confrontatie te laten ko- Geen geld uit Nederland bij fraude in Suriname PARAMARIBO (ANP) - De Ne derlandse ambassade in Surina me acht het onwaarschijnlijk dat er Nederlandse ontwikkelings gelden betrokken zijn in de kwes tie Seedorf. Deze zaak. die ge ruime tijd de voorpagina's van alle Surinaamse kranten heeft beheerst, vond onlangs zijn voorlopige hoogtepunt, toen voormalige onderdirecteur See dorf van het Surinaamse ministe rie van opbouw anderhalfjaar te gen zich hoorde eisen wegens "valsheid in geschrifte, meer malen gepleegd". De officier van justitie achtte toen bewezen dat Seedorf bij verschillende gele genheden niet-gemaakte kosten heeft opgevoerd onder het kopje 'dienstgelden'. Daarbij is onder meer een busreis naar het onwik- kelingsproject 'West-Suriname' met een Nederlandse delegatie De busreis is echter nooit ge maakt. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Pa ramaribo maakt de dubbele ac countantscontrole over de Ne derlandse ontwikkelingsgelden fraude met die gelden nagenoeg onmogelijk. "We kunnen er van uit gaan, dat zulks niet het geval is", voegde hij eraan toe. Neder lands ontwikkelingsgeld voor Suriname wordt bovendien nooit als dienstgeld.gebruikt, maar uit sluitend aangewend voor de uit voer van ontwikkelingsprojec ten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9